Dokumentavgift ved skilsmisse?

Spørsmål

Min sambo og jeg skal flytte fra hverandre, og han skal overta leiligheten. Må vi da betale dokumentavgift, og hvis vi må - hvor mye?


Svar

Satsen for dokumentavgift er 2.5%.

Det er fritak for dokumentavgift på visse vilkår ved samlivsbrudd - jfr lov om dokumentavgift;

"§ 8. Fritatt for avgift er:
a) dokument som overfører hjemmel som eier eller bruker til fast eiendom til ektefelle ved den annen ektefelles død eller ved skifte av felleseie i forbindelse med separasjon eller skilsmisse,
b) dokument som overfører hjemmel som eier til fast eiendom fra en ektefelles konkursbo til den annen ektefelle.

Første ledd bokstav a gjelder tilsvarende ved overføring av felles bolig mellom samboere ved samlivsbrudd. Med samboere menes i denne lov to personer som har levd sammen i et ekteskapslignende eller partnerskapslignende forhold, og hatt felles folkeregistrert adresse i minst to år forut for samlivsbruddet, eller venter, har eller har hatt felles barn"

Søk på det du lurer på


Send oss ditt spørsmål

Fant du ikke det du lette etter?
Send oss spørsmålet ditt, så får du svar.

FAQ Innsending

Send inn ditt spørsmål

Dersom du ikke finner det du leter etter i vår FAQ, kan du sende oss ditt spørsmål i skjemaet nedenfor.

FAQ Innsending