Hovenga
Brattsbergvegen 11
3-roms med solrik balkong. 2 soverom. Sentrumsnær beliggenhet - Varmtvann inkl. i felleskost.
Prisantydning
kr 1 550 000
Totalpris
kr 1 718 207
kr 1 550 000
1 550 000,00 (Prisantydning)
166 857,00 (Andel av fellesgjeld)
--------------------------------------------------------
1 716 857,00 (Pris inkl. fellesgjeld)
Omkostninger
260,00 (Grunnboksutskrift kjøper)
545,00 (Tinglysning pantedokument ANDEL)
545,00 (Tinglysningsgebyr skjøte ANDEL)
--------------------------------------------------------
1 350,00 (Omkostninger totalt)
--------------------------------------------------------
1 718 207,00 (Totalpris inkl. omkostninger)
--------------------------------------------------------
Kr 6 000 (Boligkjøperforsikring - valgfritt)
Kr 7 350 (Sum inkl. Boligkjøperforsikring)
Kr 8 800 (Boligkjøperforsikring Pluss - valgfritt)
Kr 10 150 (Sum inkl. Boligkjøperforsikring Pluss)
Dersom kjøper benytter seg av forkjøpsrett koster dette kr. 8 406,- i tillegg til omkostningene nevnt over. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
kr 166 857
Felleskost/mnd.
kr 7 102
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
72 m2
3912 Porsgrunn
Andel
7 171 m2
D - null
58 m2
1954
2
3
2
72 m2
3912 Porsgrunn
Andel
7 171 m2
D - null
58 m2
1954
2
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Lys og romslig 3-roms med sentrumsnær beliggenhet på Hovenga – et av Porsgrunns mest attraktive boligområder, med gangavstand til «alt»! Leiligheten er gjennomgående og ligger fint til i 2. etasje, med fin planløsning og overbygget balkong mot vest. Gode solforhold og hyggelig utsyn over nærområdet! Leiligheten innehar hovedsakelig eldre standard, hvorav innvendige overflater består av laminat på gulv og tapetserte betongvegger som er malt. Laminatgulv på kjøkken ble byttet i 2023. Flislagt bad pusset opp i regi av borettslaget ca. 2003, med varmekabler og opplegg for vaskemaskin. I regi av borettslaget er det også byttet vinduer og balkongdør i 2016. Leiligheten disponerer i tillegg to boder i kjeller og én bod på loft. Felles parkeringsplass, med mulighet for lading av elbil.
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Brattsbergvegen 11 har en attraktiv og sentrumsnær beliggenhet på Hovenga, som er et av Porsgrunns mest populære boligområder! Leiligheten er gjennomgående og ligger fint til i 2. etasje, med overbygget balkong mot vest. Rolige omgivelser, gode solforhold og hyggelig utsyn over nærområdet! Området er barnevennlig, med flere barnehager og gangavstand til barneskolene Borge og Myrene. Gangavstand også til ungdomsskole, videregående og universitetet i Sørøst-Norge, som er beliggende på Kjølnes. På Kjølnes er det også opparbeidet en flott idrettspark med både natur- og kunstgressbaner for fotball, friidrettsbane og skatepark utendørs, samt idrettshall, svømmehall og tennisbaner innendørs. Her finnes det aktivitetstilbud for enhver! Dagligvarehandelen kan gjøres ved Rema 1000 Hovenga eller Meny på Hovenga Senteret, som begge ligger innen kort gangavstand fra leiligheten. På Hovenga Senteret finnes det også bakeri, frisør og blomsterforretning, samt apotek. Gangavstand er det også til dagligvareforretningen Extra i Dr. Munks gate. For ytterligere servicetilbud er det kort vei til også til Porsgrunn sentrum, med kjøpesentre og butikker, kafeer og restauranter, samt diverse kulturtilbud. Sentrum byr også på flere flotte parkanlegg og hyggelig promenade langs elva, samt bademuligheter ved Osebakkenstranda. Gode buss- og togforbindelser fra kollektiv transportsentral ved Kammerherreløkka. Bussholdeplass også langs Fv. 32 ved Hovenga Senteret. Nærområdet byr for øvrig på flere flotte tur- og rekreasjonsområder, som populære Borgeåsen og Valleråsen med store løypenett og flere flotte utkikksposter. Videre er det ca. 10 minutter med bil til Jarseng, som vinterstid kan tilby flott skianlegg med preparerte løyper og lysløype. Kort vei er det også til det flotte kulturlandskapet i Gjerpensdalen.
Reguleringsplan
Borettslaget er ikke omfattet av reguleringsplan og/eller reguleringsbestemmelser, dvs. uregulert område. Dette kan bety begrensninger for utvikling/påbygging, gjenoppbygging etc. Eiendommen ligger imidlertid i et område som i henhold til kommuneplanens arealdel, vedtatt 13.06.2019, er avsatt til Boligbebyggelse - Nåværende byggegrenser, utbyggingsvolum og funksjonskrav Gul sone iht. T-1442 STØYSONE Over deler av eiendommen går det en faresone for støy, herunder gul sone iht. T-1442. Det kan være høyderestriksjoner og restriksjoner for etablering av hinder, herunder bygninger, anlegg, vegetasjon mv. Det kan være begrensninger for etablering av nye boenheter innenfor støysonene. Forbudet gjelder både innenfor landbruks-, natur- og friluftsområder og områder avsatt til byggeformål. Ta kontakt med kommunen for med mer informasjon om dette. GODKJENTE BYGGETILTAK Det foreligger et godkjent tiltak på borettslagets eiendom, som gjelder riving av gammel garasjerekke og oppføring av ny garasjerekke. Tiltaket er søkt om den 16.03.2020 og det er gitt tillatelse i saken den 01.04.2020. Tiltaket ser ut til å være ferdigstilt, men saken er ikke endelig avsluttet med ferdigattest og vises derfor som et godkjent byggetiltak i situasjonskart. Da tiltaket er søkt om i regi av borettslaget, er det også borettslagets ansvar å få utstedt ferdigattest. Det foreligger også et godkjent byggetiltak i nærområdet, på eiendom med gnr. 377 bnr. 43. Det må her påregnes at det er påbegynt eller vil bli igangsatt byggearbeider. FREMTIDIG BOLIGBEBYGGELSE I nærområdet finnes det også et område, på gnr. 200 bnr. 2304, som i henhold til kommuneplanens arealdel er avsatt til fremtidig boligbebyggelse. Det må her påregnes at det kan bli igangsatt byggearbeider dersom det i fremtiden skulle bli aktuelt med videre utvikling av området. Situasjonskart/eiendomskart, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 200
- Bruksnummer: 194
- Kommunenummer: 4001 - Porsgrunn
- Borettslag / Sameie navn: Lundejordet I Borettslag
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 948 719 266
- Borettslag / Sameie andelsnummer: 2096
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Styreleder opplyser om følgende, den 02.03.2026:
«Det er ikke planlagt noe oppgradering eller noe store vedlikeholdstiltak. Husdyr er ikke tillatt. Vi har el-bil ladere på tomten som beboere kan bruke. De oppretter en bruker og betaler for bruk. Budsjettet for er ikke klart ennå, men tror ikke det blir noe økninger i husleie.»
Det gjøres oppmerksom på at fremtidig vedlikehold og rehabiliteringer kan medføre økning av fellesgjeld og felleskostnader.
Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse er vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Det er ikke tillatt å holde hund eller katt uten skriftlig tillatelse fra styret i borettslaget. Styret kan samtykke i at brukeren av boligen kan ha husdyr dersom gode grunner taler for det, og dyreholdet ikke er til ulempe for de andre brukerne av eiendommen.
Beboernes forpliktelser:
Eier plikter å sette seg inn i borettslagets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse er vedlagt i salgsoppgaven.
Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper.
Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper videreselge andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger.
Forkjøpsrett:
Andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige medlemmer i boligbyggelaget har forkjøpsrett. Dersom flere andelseiere i borettslaget står med lik ansiennitet, går den foran som har lengst ansiennitet i boligbyggelaget.
Forkjøpsrett utlyses snarest mulig etter at boligen er solgt. Frist for å melde forkjøpsrett vil vanligvis være ca. 1 uke etter denne er utlyst av boligbyggelaget. Det vises til borettslagets vedtekter som er vedlagt i salgsoppgave.
For mer informasjon om forkjøpsrett og medlemskap anbefaler vi å kontakte boligbyggelaget. Megler anbefaler å tegne medlemskap i boligbyggelaget, dersom man ikke allerede er medlem.
Felleskostnader
kr 7 102 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Av felleskostnader på kr. 7 102,- per 27.02.2026 er kr. 1 720,- avdrag kr. 648,- renter kr. 4 734,- felleskostnader Felleskostnadene inkluderer renter og avdrag tilknyttet fellesgjeld, bygningsforsikring, utvendig vedlikehold, styrehonorar, forretningsførsel, revisjonshonorar, eiendomsskatt og kommunale avgifter, i tillegg til kabel tv og internett, samt renhold fellesareal, sommer- og vinterkostnader for dette borettslaget. Borettslaget har bygget 7 garasjer som leies ut. Lånet til garasjene betales av borettslaget (alle andelseierne) og renter og avdrag betales inn til borettslaget av de som leier garasjene. Fellesutgiftene kan endres etter vedtak av borettslaget.
Fellesgjeld
kr 166 857
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 26.02.2026
Husbanken Annuitetslån, 2 terminer per år. Rentesats per 27.02.2026: 4.15% pa. Antall terminer til innfrielse: 8 Saldo per 27.02.2026: 1 305 038 Andel av saldo: 36 251 Første termin/første avdrag: 31.12.2007 (Siste termin: 31.12.2029) Fastrente 3,076 % til 01.10.21 Husbanken Annuitetslån, 2 terminer per år. Rentesats per 27.02.2026: 4.15% pa. Antall terminer til innfrielse: 8 Saldo per 27.02.2026: 941 815 Andel av saldo: 26 162 Første termin/første avdrag: 31.12.2007 (Siste termin: 31.12.2029) Fastrente 3,076 % til 01.10.21 Svenska Handelsbanken AB NUF Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 27.02.2026: 4.95% pa. Antall terminer til innfrielse: 100 Saldo per 27.02.2026: 1 148 902 Andel av saldo: 31 914 Første termin/første avdrag: 30.09.2020 (Siste termin: 31.12.2050) Svenska Handelsbanken AB NUF Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 27.02.2026: 4.95% pa. Antall terminer til innfrielse: 42 Saldo per 27.02.2026: 2 611 124 Andel av saldo: 72 531 Første termin/første avdrag: 30.09.2020 (Siste termin: 30.06.2036)
Forsikringspolise
88204283
Sikringsordning
Sikring mot tap av felleskostnader i borettslag: Andelseierne er ansvarlig for å dekke borettslagets kostnader gjennom betaling av månedlige felleskostnader. Hvis borettslaget lider tap som følge av at en andelseier ikke betaler felleskostnadene, kan det føre til at de andre andelseierne må betale høyere felleskostnader. Borettslaget har tegnet forsikring i Skadeforsikringsselskapet Borettslagenes Sikringsordning AS mot denne type tap. Varighet av avtalen/oppsigelsesvilkår: Forsikringsavtalen løper inntil den sies opp. Borettslaget kan si opp avtalen med en frist på minst 1 måned. Etter borettslagslovens bestemmelser skal vedtak om oppsigelse av forsikringen gjøres av borettslagets generalforsamling. Dersom forsikringsavtalen stiller vilkår om bruk av en særskilt forretningsfører, må oppsigelsen av forretningsføreravtalen også vedtas av generalforsamlingen. Oppsigelse fra forsikringsselskapets side kan bare finne sted etter bestemmelsene i forsikringsavtaleloven.
Areal
BRA: 72 m2
BRA-i: 58 m2
BRA-e: 14 m2
TBA: 9 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Borettslaget har felles, asfaltert parkeringsplass med biloppstillingsplasser. Forretningsfører opplyser at borettslaget har oppført 7 garasjer som leies ut. Lånet til garasjene betales av borettslaget (alle andelseierne) og renter og avdrag betales inn til borettslaget av de som leier garasjene. EL-BIL/HYBRID Bygningssakkyndige opplyser at det er etablert elbil-ladere på borettslagets eiendom. Ta kontakt med styreleder for ytterligere informasjon. TILRETTELAGTE PARKERINGSPLASSER Megler gjør oppmerksom at det etter plan- og bygningsloven kan være vedtak i borettslag om å opparbeide tilrettelagte parkeringsplasser for personer med nedsatt funksjonsevne. Det er da krav til at borettslaget sikrer at parkeringsplassene skal være tilgjengelig for de som har behov for dem. Dette betyr at en andelseier med nedsatt funksjonsevne kan kreve å få bytte plass med en andelseier uten behov for en tilrettelagt plass. Tilgjengeligheten skal sikres gjennom bytteordning el. Det er dog krav om at andelseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i borettslaget. Retten til å bruke en tilrettelagt plass varer så lenge et dokumentert behov er til stede og retten gjelder uavhengig av om parkeringsplassen er fellesareal eller tilhører en enkelt andel. Det er derfor en risiko for at en kjøpt parkeringsplass, uavhengig av organisering, lovlig kan tildeles en annen andelseier med nedsatt funksjonsevne.
Eiendom
Tomteareal er 7 171 m2 på eiet tomt.
Borettslagets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk.
Tomten er pent opparbeidet med store, felles grøntarealer, trær og diverse beplantning. Asfalterte internveier og parkeringsplasser. På borettslagets tomt er det også oppført garasjerekker. Denne leiligheten disponerer imidlertid ikke garasjeplass.
USIKKER TOMTESTØRRELSE OG GRENSER
Eiendommens grenser er ikke oppmålt og det oppgitte tomtearealet er derfor kun beregnet på grunnlag av inntegnede hjelpelinjer i kartet. Kjøper overtar ansvar og risiko som gjelder forholdene om tomtens størrelse og utstrekning. Se vedlagte situasjonskart.
FARESONER OG ØVRIGE REGULERINGSFORHOLD
Se «Regulering og arealplaner» vedrørende reguleringsmessige forhold og andre kjente forhold som har eller kan ha betydning for bruk eller utnyttelse av tomten.
Byggeår
1954
Innhold
Boligen består av følgende rom: 2. etasje: - Entré - Stue - Kjøkken - Bad - To soverom Leiligheten disponerer i tillegg to boder i kjeller og én bod på loft. De rommene som er opplistet ovenfor er angitt av bygningssakkyndige i tilstandsrapport og er etter takstbransjens retningslinjer, der det er den faktiske bruken av rommet på markedsføringstidspunktet som er avgjørende.
Standard
Lys og romslig 3-roms andelsleilighet med sentrumsnær beliggenhet på Hovenga, som er et av Porsgrunns mest attraktive boligområder! Leiligheten er gjennomgående og ligger fint til i 2. etasje, med fin planløsning og overbygget balkong mot vest. Gode solforhold og hyggelig utsyn over nærområdet! Innvendige overflater er hovedsakelig av eldre standard. Flislagt bad pusset opp i regi av borettslaget ca. 2003, med elektriske varmekabler i gulv og opplegg for vaskemaskin. I regi av borettslaget er det også byttet vinduer og balkongdør i 2016. Leiligheten disponerer i tillegg to boder i kjeller og én bod på loft. ENTRÉ Leiligheten har en lys og romslig entré, med fin plass til oppbevaringsmøblement for sko- og yttertøy. Det er også montert praktisk porttelefon, som gjør det enkelt å både snakke med og slippe besøkende inn i bygget. Overflater består av laminat på gulv og tapetserte betongvegger som er malt. Malt betong i tak. Fra entré er det videre adkomst til stue, kjøkken og bad. Tilliggende kott med ytterligere oppbevaringsplass. STUE Romslig stue med lyse overflater og utgang til overbygget balkong mot vest. Vinduer og balkongdør er byttet i regi av borettslaget i 2016. Stuen har fin plass til både sofagruppe og en mindre spisestue om ønskelig. Det er opplyst at kabel tv er inkludert i felleskostnadene. I stuen er det også etablert ildsted med eldre vedovn, som sørger for lun og god varme. Overflater består av laminat på gulv og tapetserte betongvegger som er malt. Malt betong i tak. BALKONG Til leiligheten er det etablert en romslig og overbygget balkong mot vest, med adkomst fra stuen. Balkongen er utvidet i regi av borettslaget ca. 1998. Her er det god plass til utemøbler, samt gode solforhold og hyggelig utsyn over nærområdet! Balkongen har dekke av impregnerte terrassebord og rekkverk i tre. På sidene er det montert glass på rekkverk, som skjermer for både vind og innsyn. Bygningssakkyndige opplyser at terrassebordene trenger litt vedlikehold med vask og beis. KJØKKEN Kjøkkenet har lys kjøkkeninnredning med eldre overskap og nyere underskap. Underskapene har fronter i glatt utførelse, og overskapene profilerte fronter og vitrinefronter. Flis på vegg over laminat benkeplate med nedfelt benkebeslag i mørk utførelse. Underskap, benkeplate, vask og armatur er opplyst å være byttet i 2023. Det er avsatt plass til frittstående hvitevarer. Over kokesonen er det montert ventilator med kullfilter. Laminatgulv på kjøkken ble byttet i 2023. BADEROM Lyst, flislagt bad pusset opp i regi av borettslaget ca. 2003. Badet har elektriske varmekabler i gulv, veggmontert toalett, dusjkabinett og opplegg for vaskemaskin. Romslig servantinnredning med heldekkende, buet servant. På vegg over servant er det montert tilhørende speil med sideskap, overlys og el-stikk. Ubehandlet trepanel i tak med innfelte spotter og mekanisk avtrekk. Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. SOVEROM Leiligheten har to soverom. Hovedsoverommet er av god størrelse, og har adkomst fra stuen. Her er det god plass til dobbeltseng og plassbygd garderobeskap for klesoppbevaring. Det andre soverommet er romslig, og har adkomst fra kjøkkenet. Her er det fin plass til diverse soveromsmøblement. Overflater består av laminat på gulv og tapetserte betongvegger som er malt. Malt betong i tak. TILSTANDSGRAD 2 OG 3 Nedenfor følger en oversikt over de bygningsdeler der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). Tilstandsgrad 3 (TG 3) - Store eller alvorlige avvik: Bygningssakkyndige har ikke observert avvik ved leiligheten som har fått TG 3. Tilstandsgrad 2 (TG 2) - Avvik som kan kreve tiltak: Innvendig: - Etasjeskille/gulv mot grunn - Pipe og ildsted - Garderobe Våtrom: - Sanitærutstyr og innredning på bad Kjøkken: - Avtrekk Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. I tilstandsrapporten fremkommer det mer og utfyllende informasjon om boligens tilstand, og det er viktig å sette seg grundig inn i tilstandsrapport og øvrige salgsinformasjon før kjøp. INFORMASJON OM BORETTSLAGET I innkalling til generalforsamling 26.05.2025 står det om følgende saker under fremtidsplaner: - Branntilsyn og oppfølging av pålegg gitt av Grenland brann og redning. - Piperehabilitering - Frakobling av overvann i forbindelse med gravearbeid Styreleder opplyser om følgende, den 02.03.2026: «Det er ikke planlagt noe oppgradering eller noe store vedlikeholdstiltak. Husdyr er ikke tillatt. Vi har el-bil ladere på tomten som beboere kan bruke. De oppretter en bruker og betaler for bruk. Budsjettet for er ikke klart ennå, men tror ikke det blir noe økninger i husleie. Garasjer leies ut til interesserte. Vi har en i de nye til leie, 1100,- pr mnd. kan bli ledig i juli» Det gjøres oppmerksom på at fremtidig vedlikehold og rehabiliteringer kan medføre økning av fellesgjeld og felleskostnader.
Hvitevarer
Hvitevarer medfølger ikke.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
For opplysninger om byggemåte, se vedlagte takstdokument.
Eiendomstype
Andelsleilighet
Oppvarming
Elektrisk og ved. Leiligheten har elektriske varmekabler på bad og mursteinspipe med tilkoblet vedovn i stuen. Bygningssakkyndige bemerker at det etter fyring i ovn er registrert noe skade på puss bak selve ovnen, samt sprekk i ovnens varmebeskyttelse innvendig. For øvrig elektrisk oppvarming av leiligheten. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Borettslaget har sentralanlegg for varmtvann, med varmtvannsberedere montert i kjeller. Ifølge selger skal varmekilder fungere på en tilfredsstillende måte.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Andel fellesformue
kr 36 008
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.
Andre relevante opplysninger
EIERSKAP Andelseier kan kun eie en andel. Andelseier må selv bebo leiligheten. Kun fysiske personer kan være andelseiere med unntak av det offentlige samt arbeidsgivere, der formålet er å leie ut til ansatte såfremt dette fremkommer av vedtektene. STYRELEDER Jørn Troøyen, 971 44 207 E-post: lundejordet1.borettslag@mittpbbl.no ELEKTRISK ANLEGG Bygningssakkyndige kan i tilstandsrapport ha knyttet kommentarer til det elektriske anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier, men dette er ikke det samme som en el-kontroll utført av godkjent el-kontrollør. Se tilstandsrapport og egenerklæring. Bygningssakkyndige opplyser i vedlagte tilstandsrapport: «Sikringsskap er etablert i yttergang foran inngangsdør til leiligheten. Anlegget består av hovedsikring på 32A, jordfeilbryter og 4 kurser. Det er ikke kjent at det er gjort total utskifting av anlegget selv om det har vært byttet sikringer i sikringsskap og sannsynlig noe arbeider i leilighet også i forbindelse med bad i 2003. Jordfeilbryter utløses en gang i blant uten at eier har klart å finne ut hvorfor. Se for øvrig egenmelding. Det er lite kjennskap til hvordan anlegget fungerer. Kjøper bør på generelt grunnlag kontrollere anlegget med godkjent faglig kontrollør. Det bør kontrolleres tilfelle med jordfeilbryter som løser ut.» I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. NORGESPRIS Selger opplyser i vedlagte egenerklæring at det ikke er inngått avtale om Norgespris på strøm. MEGLERS VEDERLAG Det er mellom oppdragsgiver og megler avtalt følgende om meglers vederlag og utlegg: Provisjon av salgssum inkl. andel fellesgjeld* 3,00% (forutsatt salgssum kr. 1 500 000,-), kr. 45 000,- Avslag medlemsfordel GBBL, kr. 5 000,- Markedspakke, kr. 23 390,- Tilrettelegging, kr. 16 900,- Grunnbokutskrift og tinglyste dokumenter, kr. 2 500,- Tinglysing av sikring/pantesperre, kr. 545,- Visningshonorar/overtakelseshonorar, fastpris kr. 7 000,- Innhenting kommunal informasjon, kr. 1 889,- Oppgjørshonorar, kr. 7 900,- Boligopplysninger forretningsfører, kr. 4 485,- Eierskiftegebyr selger, kr. 6 725,- Totalt, kr. 111 334,- Dersom eiendommen ikke blir solgt skal selger betale et vederlag på kr. 20 000,- samt øvrige vederlag og utlegg vist over, med unntak av provisjon og oppgjørshonorar. I forbindelse med oppdraget tilbyr vi partene produkter og tjenester fra Fremtind, HELP, Vend Marketplace (Finn.no), Visma Meglerfront (digitale skjemaer) og Sparebank 1.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring Pluss og Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr. 2 800,-/3 200,-/4 600,- i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr. 1 000,- ved salg av Pluss. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no.
Forsikringsselskap
Gjensidige Forsikring BA
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
Adgang til utleie
Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut leiligheter i borettslag, jfr. Lov om borettslag §§ 5-5 og 5-6.
Radon
Bygningssakkyndige opplyser i vedlagte tilstandsrapport at det ikke er foretatt radonmålinger, og at bygget heller ikke er utført med radonsperre. Kjøper overtar eiendommen slik og må selv vurdere om det er behov for måling og fremtidige tiltak, og har også risikoen for dette. For mer informasjon vedrørende radon, se www.dsa.no/radon.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges «som den er». Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - Definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – Avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – Definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – Avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Kjøper aksepterer at EiendomsMegler 1 kan offentliggjøre kjøpesum m.m. i egen markedsføring. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.