Tomterstubben 7B
Lys og pen 5-roms leilighet over to plan | Balkong og terrasse | Parkering i carport | Tre soverom, to stuer og to bad
Prisantydning
kr 3 590 000
Totalpris
kr 3 704 682
kr 3 590 000
Kr. 3 590 000 Prisantydning
Omkostninger:
Kr. 89 750 Dokumentavgift til staten, 2,5%
Kr. 545 Tinglysing av skjøte
Kr. 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr. 90 840 Sum omkostninger
Kr. 12 500 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr. 103 340 Sum omkostninger inkl. boligkjøperforsikring
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
kr 23 842
Felleskost/mnd.
kr 3 702
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
115 m2
2080 Eidsvoll
Eierseksjon
13 170 m2
110 m2
2009
2
5
3
115 m2
2080 Eidsvoll
Eierseksjon
13 170 m2
110 m2
2009
2
5
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Tomterstubben 7 B og denne 5-roms leiligheten i 2- og 3. etasje! Dette er en lys og innbydende leilighet i et sentralt og attraktivt område. Her er det balkong og tilgang til pent opparbeidede fellesområder, i tillegg til carport og utebod. Leiligheten er romslig med praktisk planløsning og fint lysinnslipp, og her vil en enkelt kunne føle seg hjemme. Den åpne stue- og kjøkkenløsningen gir et sosialt og hyggelig oppholdsrom og balkongen fungerer som en forlengelse av dette. Sameiet ligger i et populært og barnevennlig boligområde. Beliggenheten er fredelig, med gangavstand til barneskole, barnehage, til de fleste servicetilbud og offentlig kommunikasjon. Kort fortalt | - 5-roms leilighet over to plan - To baderom, tre soverom og to stuer - Parkering i carport
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger i et populært og barnevennlig boligområde på Siggerud, mellom Råholt og Eidsvoll sentrum, i Eidsvoll kommune. Beliggenheten er fredelig, med gangavstand til barneskole, barnehage, til de fleste servicetilbud og offentlig kommunikasjon. Åsleia gårdsbarnehage, Bensmork barnehage og Hulen barnehage er barnehagene i nærheten. Det er også kort veg til Ås barneskole. Boligen ligger ca. 450 m fra bussholdeplassen Bygdetunet og Vestvang, med avganger hvert kvarter til Sundet/Eidsvoll stasjon og Jessheim. Det er ca. 5 km til Sundet som er kommunesentrum med godt utvalg av matbutikker, apotek, vinmonopol, bensinstasjoner og andre forretninger som blant annet Sundet legesenter, Eidsvoll bibliotek, Rådhus. Her er også barnehage, barneskole, ungdomsskole, skole, videregående skole. Kort avstand til Eidsvoll hallen, tennisbane og kunstgrasbane. Treningsstudio Fitnespoint ligger 7 min kjøring. Gode togforbindelser fra både Eidsvoll stasjon og Eidsvoll Verk. Fra Eidsvoll stasjon går det både lokaltog og intercitytog. Det er pr nå 3 avganger i timen mot Oslo og Gardermoen. Reisetid til Gardermoen er 10 minutter. Reisetid til Oslo er 35 minutter. Perfekt for pendlere. Med bil tar det ca. 20 min til Gardemoen. Om sommeren har man bademuligheter i Mjøsa, Vorma, Hurdalssjøen og Hoelsjøvassdraget. Kort vei til Gullverket som er et av de flotteste friluftsområdene i Eidsvoll og byr på særdeles gode tur- og rekreasjonsmuligheter både sommer og vinter. Kort vei til gode skiløyper om vinteren, tur- og sykkelstier, bademuligheter på varme sommerdager, samt gode jakt- og fiskemuligheter. Det er også fine turmuligheter i Åsleia og Mistberget. Kort veg til Myhrer Stadion, Eidsvold Turn's fotballanlegg med fotballaktiviteter for begge kjønn i alle aldre. Utendørs skøytebane på vinterstid. Det er ca. 7 min med bil til Råholt Bad og til Råholt kjøpesenter Amfi som er flott og moderne med over 50 butikker, post, vinmonopol, serveringssteder, og Trento treningssenter. Det er et eget helsesenter med lege, tannlege, kiropraktor, fotterapeut, tanntekniker og bank. Det tar ca. 20 min med bil til Jessheim Storsenter med ca. 150 butikker & serveringssteder - midt i hjertet av Jessheim by.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et område regulert til konsentrert småhusbebyggelse. Området for øvrig er regulert til: bolig, grøntområder og vei Reguleringsplan: Id 023710403 - Siggerud Nord, Felt B1 Id 023710400 - Siggerud Nord Gjeldende kommunedelplan: Id 0237202001 - Kommuneplanens arealdel for 2021-2031 Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 152
- Bruksnummer: 283
- Seksjonsnummer: 20
- Kommunenummer: 3240 - Eidsvoll
- Borettslag / Sameie navn: Boligsameiet Tomterstubben
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 994 683 039
Informasjon borettslag / sameie
Dyrehold:
Dyrehold er tillatt så lenge dette ikke på en urimelig eller unødvendig måte er til skade- eller ulempe for de øvrige brukerne av eiendommen. Katt og hundehold må begrenses oppad til 2 dyr i hver seksjon. Dette er nærmere omtalt i husordensreglene.
Styregodkjennelse:
Det kreves ikke styrets godkjennelse, kun eierskiftemelding.
Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett på eiendommen.
Felleskostnader
kr 3 702 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnader inkluderer forsikringspolise, TV/bredbånd, styre- og forretningsførerhonorar, nedbetaling av fellesgjeld, snørydding, drift og vedlikehold. Herav: Lån fasademaling kr 263 Tv og fiber kr 496 Huseierforening kr 75 Felleskostnader kr 2 867,60
Fellesgjeld
OBOS-banken AS
Lånenr.: 98208622056
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 7,05%
Restsaldo 1 049 067,00
Innfrielsesdato: 30.07.2030
Type rente: Flytende rente
Terminer i året: 12
Administrasjonsavtale: Nei
kr 23 842
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 12.02.2026
Forsikringspolise
6607286
Areal
BRA: 115 m2
BRA-i: 110 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 13 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Parkeringsplass i carport følger leiligheten.
Eiendom
Tomteareal er 13 170 m2 på eiet tomt.
Tomten er felles eiet og tilhører Boligsameiet Tomterstubben, med et totalareal på 13 169,6 m². Eiendommen har en relativt flat tomt, pent opparbeidet med plen og diverse beplantning. Fellesområdene inkluderer grøntarealer og andre ytre anlegg som beboerne plikter å verne om.
Byggeår
2009
Innhold
2. etasje med BRA-I: 70 m² som inneholder: entré, to soverom, bod, baderom, stue og kjøkken 3. etasje med BRA-I: 40 m² som inneholder: loftstue, soverom, baderom og bod Utebod på 5 m² Balkong og platting på totalt 13 m²
Standard
1. etasje Entré | Praktisk entré med flislagt gulv, som leder videre inn i en gang. Herfra er det tilgang til etasjens øvrige rom, og den åpne løsningen mot stuen gir en umiddelbar følelse av rommets volum. Stue og kjøkken | Hovedetasjens sosiale sone består av en åpen løsning mellom stue og kjøkken. Kjøkkenet har en pen innredning med profilerte hvite fronter, laminert benkeplate og fliser over benken. Innredningen er utstyrt med frittstående hvitevarer og en praktisk kjøkkenøy. Her kan all mat tilberedes under gode arbeidsforhold. Stuen har god plass til både spisebord og sofagruppe. En vedovn bidrar med varme og hygge på kalde dager. Fra stuen er det utgang til en balkong. To soverom | Hovedetasjen inneholder to soverom av god størrelse. Rommene har profilerte innerdører og hvitmalte lister. Mulighet for dobbeltseng og tilhørende nattbord, samt garderobeløsning. Bad/vaskerom | Badet i andre etasje er funksjonelt innredet med servant, toalett og opplegg for vaskemaskin. Det er også forberedt for dusjløsning i et hjørne. Belegg på gulv med varmekabler og våtromstapet på veggene. 3. etasje Loftstue og soverom | En malt tretrapp leder opp til loftsetasjen. Her er en romslig loftstue som gir mange bruksmuligheter, enten som en ekstra TV-stue, lekerom eller et stort kontor. Etasjen inneholder også leilighetens tredje soverom, som ligger adskilt fra de andre. Baderom | Loftsetasjen har et eget bad. Dette badet har flislagte gulv og vegger og gulvvarme. Badet består av servant, toalett og et dusjhjørne.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 26.02.2026. Bygning: Trysil-rekkehus over tre etasjer, oppført i 2009. Bygningen er oppført på ringmur og støpt dekke av betong, med yttervegger i tradisjonelt bindingsverk av tre med utvendig kledning. Etasjeskillere er av tradisjonelt trebjelkelag bygd etter byggeskikk på oppføringspunktet, men det er ingen opplysning om isoleringen i bjelkelaget. Det er ikke kjent hva slags etasjeskille det er ned mot naboen. Leiligheten ligger i 2. etasje og loftsetasje. Tak: Bygningen har saltak med takstein som taktekking. Pipe/Ildsted: Elementpipe som er pusset. Det er montert vedovn i stuen. Vinduer: 2-lags isolerglass med malte karmer. Dører: Fabrikkmalt ytterdør med glassfelt, og malt balkongdør i trekarm med isolerglass. Innvendig er det profilerte dører med hvitmalte lister rundt åpningene, samt furudører i loftsetasjen. Trapper/adkomst: Prefabrikert tretrapp som er malt. Balkong/terrasse: Fra stuen er det utgang til en balkong på ca. 7 m². Balkongen har trykkimpregnert terrassebord og rekkverk i malt tre. Ved inngangspartiet er det en platting på ca. 6 m², laget i treverk med trykkimpregnert terrassebord. VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør), med stoppekran plassert i benkeskap på kjøkken. Avløpsrør er i hovedsak skjult, med synlig avløpsrør i plast i kjøkkenskap. Varmtvann produseres av en Høiax 120-liters varmtvannsbereder plassert i kjøkkenbenk. Ventilasjon: Boligen har balansert ventilasjon med aggregat plassert i kjøkkenskap. Det er mekanisk avtrekk over kokeplass. Badene har avtrekksventil på vegg som er tilkoblet vifte på kjøkken. Tekniske detaljer: Badet i 2. etasje og badet på loftet varmes opp med gulvvarme. Utebod: Påbygg på enden av bygningen med en utebod på 5 m². Uteboden er bygd på støpt dekke av betong, oppført i enkelt reisverk og har skrått tak med takstein. Carport: Det følger med en parkeringsplass i carport. Carporten er bygd i enkelt treverk og har saltak med takstein. Elektrisk anlegg: 400 V sikringsskap med automatsikringer, 63 A hovedsikring og 13 fordelingskurser. Måler er plassert i fellesareal. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 2009 Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ukjent Eier kjenner kun til det som er blitt gjort i eiers eiertid fra 2022. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ja Eksisterer det samsvarserklæring? Ja Samsvarserklæring foreligger, datert byggeår. Ikke noe mer fremvist. Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Nei Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Nei Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Nei Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja Det er noe el-arbeid utført med ukjent utførende. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon fra balansert ventilasjonsanlegg på ett eller flere rom, og store avvik på ventilasjonsløsningen i forhold til byggets oppføringstidspunkt. Anlegget må sjekkes av fagperson og utbedres. Eier opplyser at styret i sameiet er kontaktet og feilen vil bli utbedret i nær fremtid. - Avtrekk stue/kjøkken | Det er påvist forsert avtrekk fra kokesonen, men løsningen ansees ikke å være tilfredsstillende. Avtrekket vurderes å ha nedsatt funksjon og må utbedres. - Ventilasjon bad/vaskerom | Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende og vurderes å ha nedsatt funksjon. Avtrekkssystemet må utbedres. Dette henger sammen med avtrekket fra kjøkkenet og må ses i sammenheng. - Ventilasjon bad loft | Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende. Dette henger sammen med avtrekket fra kjøkkenet og må ses i sammenheng. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Dører | Det er påvist dører som er vanskelig å åpne eller lukke. Låsehendel på terrassedør er noe hard og må justeres/smøres. Justering eller utskifting bør påregnes. - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Varmtvannsberederen er tilkoblet med vanlig stikkontakt. Det bør etableres tilfredsstillende el-tilkobling etter gjeldende forskrift. - Overflater og innredning stue/kjøkken | Det er påvist fuktskjolder i overflater. Slike skader har lav konsekvensgrad og behovet for utskifting vurderes av ny eier. - Overflater vegger og himling bad/vaskerom | Det er registrert hull i dusjsonen etter tidligere oppheng/montering. Hullene er plassert i våtsone og utgjør en risiko for fuktinntrengning. For å sikre et tett og forskriftsmessig våtrom må hullene utbedres på en fagmessig måte. - Overflater gulv bad/vaskerom | Det er påvist avvik på varmekilde. Eier opplyser at varmekabler ikke fungerer. Det må gjøres tiltak på varmekilde. - Sluk, membran og tettesjikt bad/vaskerom | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Når membranen har passert halvparten av forventet levetid, øker sannsynligheten for svekkelser over tid. Tilstanden bør følges jevnlig opp. - Sanitærutstyr og innredning bad/vaskerom | Det er påvist skader på innredning. Typiske svelleskader på innredningens sider mot gulvet. Behovet for utskifting vurderes av ny eier. - Overflater gulv bad loft | Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er også påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det anbefales å følge med på hvordan vannet oppfører seg i bruk. - Sluk, membran og tettesjikt bad loft | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Når membranen har passert halvparten av forventet levetid, øker sannsynligheten for svekkelser over tid. Tilstanden bør følges jevnlig opp. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Balkonger og terrasser | Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Det bør foretas nærmere undersøkelser av balkong/terrasser når den er snøfri. Helse, miljø og sikkerhet Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. Håndløper på innvendig trapp må monteres på vegg for å tilfredsstille krav på byggetidspunktet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. Rekkverkshøyde på innvendige trapper må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Selveierleilighet
Oppvarming
Oppvarming med vedovn i stuen. Det er elektrisk gulvvarme på bad i 2. etasje, hvor eier opplyser at varmekablene ikke fungerer. Gulvvarme på bad på loft.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene, ta kontakt med kommunen. Den privat vei som eiendommen er tilknyttet vedlikeholdes av brukerne.
Andel fellesformue
kr 7 795
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler. Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven.
Boligselgerforsikring
Selger har ikke valgt å kjøpe boligselgerforsikring, men har likevel fylt ut selgers egenerklæringsskjema som en del av opplysningsplikten sin. Interessenter og budgivere plikter å gjøre seg kjent med innholdet i egenerkæringen, forut for inngivelse av bud.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og kr 12 500. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6 856 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for seksjonert eiendom/aksjebolig. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak.
Forsikringsselskap
Tryg Forsikring
Avgiftsbeskrivelse
Avløp: kr 5 909,60 Feiing: kr 526,40 Vann: kr 4 528,00
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Seksjonseieren disponerer fritt over egen seksjon og kan fritt selge, pantsette og leie ut.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 10 964
- Eiendomsskatt: kr 4 336
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.