Sløssåsveien 22

Innbydende enebolig m/flott beliggenhet|4 soverom | Stor terrasse på 47 m² | Barnevennlig og nær marka| Dobbel carport

Prisantydning

kr 5 700 000

Totalpris

kr 5 843 850

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 5 700 000

Omkostninger:

Kr 142 500 Dokumentavgift til staten, 2.5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 260 Grunnboksutskrift
Kr 143 850 Sum omkostninger

Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 161 750 Sum omkostninger

Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Nøkkelinformasjon

BRA:

146 m2

Postnummer:

1914 Ytre enebakk

Eierform:

Selveier

Tomt:

697 m2

Energimerking:

E - Rød

BRA-i:

138 m2

Byggeår:

1994

Rom:

5

Soverom:

4

BRA:

146 m2

Postnummer:

1914 Ytre enebakk

Eierform:

Selveier

Tomt:

697 m2

Energimerking:

E - Rød

BRA-i:

138 m2

Byggeår:

1994

Rom:

5

Soverom:

4

Visning

Henter visninger...

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Sløssåsveien 22! Dette er en sjarmerende bolig fra 1994 som framstår innflytningsklar og svært godt vedlikeholdt. Innvendig har huset fire soverom, mye oppbevaringsplass, en koselig stue/spisestue med utgang til terrasse på hele 47 m² med utepeis og hyggelig overbygd del. Det innbydende kjøkkenet er husets hjerte og her kan storfamilien samles. Videre er det et meget praktisk spiskammers og et grovkjøkken/vaskerom med egen utgangsdør. Uteområdet er pent opparbeidet med en stor gårdsplass og romslig hage med plen, hekk og epletre. Parkering i carport med plass til 2 biler og på gårdsplass med plass til både biler, båter og campingvogn. Tilgang til utvendig bod. Eiendommen ligger med umiddelbar nærhet til marka, samt kort avstand til både skoler, barnehager og servicetilbud

Kart

Kart over Sløssåsveien 22

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eiendommen har en landlig og fin beliggenhet i et rolig boligområde i Ytre Enebakk. Det er kort vei til barnehager og nærhet til skoler og fritidsaktiviteter. Nylende barnehage er et steinkast unna boligen. Eiendommen ligger i nærhet til sti- og løypenett i marka. Det er få minutters gange til bussholdeplass med bussforbindelse i retning Ski og Oslo. Buss 350 tar deg direkte til Lillestrøm bussterminal. Ytre Enebakk er et hyggelig tettsted med variert fritidstilbud for barn og unge. Jeger- og fiskeforening, korps og idrettslag med fine øvingslokaler, treningshall, fotballbaner med mer. Populære Østmarka Golfklubb med 18 hull ligger mellom Mjær og Våg, og folk kommer langveis fra for å spille der! Våg har flotte bade- og fiskemuligheter. Det er kort avstand til Vågsenteret med et utfyllende tilbud av butikker, varer og tjenester som bl.a. apotek, frisør, kafé, Vinmonopolet, Bogerud tekstil, Treningssenter, Europris, Nille og Rema 1000. Senteret huser i tillegg legekontor, tannleger, skjønnhetssalong, osteopat og akupunktør. Reisetid med bil er ca. 30 min til Oslo sentrum, og 15 min til Ski som er regionssenteret i Follo. Her finner du Ski Storsenter med over 140 flotte forretninger, kino, videregående skoler, rikt utbygget idrettsanlegg mv. Ca. 1 time til Gardermoen. Området passer meget godt for de som ønsker å bo rolig med nærhet til naturen, samtidig som det er kort avstand til storbyen.

Barnehage, skole og fritid

Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et område regulert til frittliggende småhusbebyggelse. Reguleringsplan: Nylende - Id 346 Gjeldende kommunedelplan: KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2015-2027   Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Kommunedelplaner under arbeid Id 2023001 Navn Kommunedelplan for Ytre Enebakk Status Planlegging igangsatt Plantype Kommunedelplan Kommuneplaner under arbeid Id 20151000 Navn KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2015-2027 Status Endelig vedtatt arealplan Plantype Kommuneplanens arealdel

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 91
  • Bruksnummer: 718
  • Kommunenummer: 3220 - Enebakk

Parkering

Carport og biloppstilling på egen gårdsplass. Carporten har plass til 2 biler og på gårdsplassen opplyser selger om mulighet for opptil 7 biler.

Eiendom

Tomteareal er 697 m2 eiet tomt.

Eiendommen har en relativt flat tomt, med grus i innkjørsel og plen, beplantning og treterrasse. Dobbel carport og romslig gårdsplass

Byggeår

1994

Innhold

1. etasje med BRA-I: 88 m² som inneholder: entré, baderom, soverom, kjøkken, spiskammers/bod, grovkjøkken/vaskerom og stue 2. etasje med BRA-I: 50 m² som inneholder: tre soverom, loftstue og bod Terrasse på 47 m²

Standard

1. etasje Entré | Hyggelig entré med flislagt gulv med gulvvarme og panelte overflater. Mulighet for oppheng av yttertøy og plassering av sko, samt tilgang til trapperom. Stue | Innbydende stue med mange muligheter for møblering og med utgang til terrasse. Stuen har plass til både sofagruppe, TV-møblement og spisebord og her kan venner og familie inviteres til hyggelige lag. Den direkte tilgangen til kjøkkenet gjør rommene til sosiale og koselige oppholdsrom. Peisinnsatsen fungerer som et midtpunkt i rommet og denne gir godt med varme på kalde vinterkvelder. Tapetserte overflater og parkett på gulv med gulvvarme. Stuen har persienner på alle vinduer og markise på et vindu. Utgang til terrasse på 47 m² med elektrisk terrassemarkise. Kjøkken | Sjarmerende kjøkken med praktisk utforming og mye skapplass. Innredningen er klassisk med hvite profilerte fronter, heltre benkeplate og flislagt sprutsone. På kjøkkenet er det mulighet for spisebord og her kan familien samles til hverdagsmåltidene. Detaljer som takhøye overskap og belysning i underkant. Det er persienner på alle vinduer og gulvvarme. Spiskammers | Spiskammers/bod med lys, mange hyller og god lagringsplass under trappen. Spiskammeret har dør med sprosser og frostet glass, og byr på ekstra oppbevaring på kjøkkenet. Grovkjøkken | Som en forlengelse av kjøkkenet finnes det et grovkjøkken med opplegg for vaskemaskin og egen inngang. Oppbevaringsmuligheter, flislagt gulv med gulvvarme og panelte overflater. Soverom | Soverom utnyttet som kontor med romslig garderobeløsning. Dette vil fint kunne fungere som et hovedsoverom og her er det mye gulvplass. Lysmalt panel på veggene, parkett på gulv og vinduer som gir rikelig med naturlig lys til rommet. Baderom | Baderom med flislagte gulv og vegger og med varmekabler i gulv. Badet er utstyrt med toalett, servant med skuffer og dusjkabinett. Speilskap i overkant av servant og vindusflate som sørger for god belysning. Hulltakingen er gjort av takstmann og tatt fra soverom mot dusj i våtsone uten å registrere avvik. 2. etasje Stue | Trapperom med plass til innredning og som kan utnyttes alt etter behov. Et sted å trekke seg tilbake, eller en TV-stue? Her er det flere muligheter. Soverom | Tre soverom som alle framstår lyse og med fine vindusflater. Hovedsoverommet er stort og luftig med god plass til dobbeltseng og tilhørende nattbord. Garderobeskap og mulighet for ytterligere møblement, parkett på gulv og lysmalte overflater. Soverom II er innredet som kontor og benyttes som sy-/hobbyrom. Dette er et rom med mange bruksmuligheter. Det tredje soverommet er møblert med seng, har tapetserte overflater og tregulv. Det er montert persienner på alle tre soverom.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.

Byggemåte

Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 01.12.2025. Bygning: Enebolig over 2 etasjer bygget i 1994. Bygningen er av tre. Fundamentert på støpt plate på grunn, på fjell. Etasjeskiller er bjelkelag. Utvendige vegger ble malt i 2021. Tak: Salttak-konstruksjon av tre. Taktekkingen, undertaket, takrenner og nedløp er fra byggeåret. Det er tilkomst til kaldtloft via luker i knevegger i garderoberskap på soverom og fra luke i himling i loftstue. Pipe/Ildsted: Det er tilkoblet peis i stue. Vinduer: Vinduer med 2-lags isolerglass fra byggeåret. Vinduslister og sprosser ble malt utvendig i 2022. Dører: Hovedytterdør ble byttet i 2022. Eiendommen har en tofløyet balkongdør i stue med 2-lagsglass og en malt tredør på grovkjøkken med 2-lags glass, begge fra byggeåret. Innvendige dører er hvitmalte 3-speils profilerte dører, og døren inn til stue fra entré er en omrammet glassdør med sprosser. De innvendige dørene i 1. etasje ble skiftet i 2010, mens dørene i 2. etasje ble malt og fikk nye dørvridere. Trapper/adkomst: Innvendig trapp ble malt i 2020. Balkong/terrasse: Sørvest-vendt terrasse i impregnert trevirke på ca. 47m². Ca. 19m² er overbygget med utepeis og det er montert panel i innertak med downlights i 2021, og terrassen ble beiset samme år. VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger og avløpsrør er fra byggeåret 1994. Stoppekran er plassert på grovkjøkken. Varmtvannsbereder er fra 1994. Utvendige vann- og avløpsledninger samt drenering er fra byggeåret. Ventilasjon: Boligen har mekanisk avtrekk, som oppfyller kravet fra byggeåret 1994. Det er mekanisk avtrekk på bad, på grovkjøkken/vaskerom og mekanisk avtrekksvifte over stekesonen på kjøkkenet. Tekniske detaljer: Boligen varmes opp av peis, elektrisk gulvvarme og panelovner. Det er gulvvarme i hele 1. etasje unntatt på soverom. Utvendig bod: Utvendig bod fra 1994 oppført i én etasje. Bygningen er oppført på støpt plate på mark. Veggkonstruksjonen er oppført i bindingsverk og kledd med liggende panel. Taket er et saltak tekket med takstein. Den har vinduer med 2-lags isolerglass. Innvendig er det støpt gulv og panel på vegger og i himling. En påkoblet carport på ca. 21m² medfølger. Elektrisk anlegg: Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 1994 Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Nei Selger informerer om at det er gjort små arbeider som egeninnstas, som ikke er utført av godkjent elektrofaglig person. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ja Eksisterer det samsvarserklæring? Ja det er fremlagt samsvarserklæring på deler av arbeidene som er utført. Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei Det ble utført en el-kontroll av det lokale el-tilsynet 12.04.2018, Det er fremvist papirer på kontroll og en utbedring gjort av Ski Elektriske Installasjon. Sak ble avsluttet 03.07.2018. Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Nei Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Nei Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Nei Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja Boligen har et eldre elanlegg med manglende dokumentasjon. Det bør gjennomføres en utvidet el-kontroll av en kvalifisert elektrofaglig person, og nødvendige tiltak vurderes deretter. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Tekniske installasjoner - Elektrisk anlegg | Boligen har et eldre elanlegg med manglende dokumentasjon. Det bør gjennomføres en utvidet el-kontroll av en kvalifisert elektrofaglig person, og nødvendige tiltak vurderes deretter. Utbedringskostnader er avsatt for en utvidet el-kontroll. Eventuelle kostnader for utbedringer av mangler kommer i tillegg og må vurderes etter kontroll. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. - Våtrom - 1.Etasje Bad - Generell | Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Da det ikke foreligger dokumentasjon på utførelse og våtrommet er bygget etter byggeforskrift fra før 1997 gis det TG3 på membran/tettesjikt. Byggeforskrift fra før 1997 stilte ikke krav til tettesjikt på vegger i våtrom og det legges til grunn, på bakgrunn av manglende dokumentasjon, at våtrommet ikke har tettesjikt utover minstekravet ved byggeår. Det er ikke tilfredsstillende fall til sluk eller høydeforskjell fra topp slukrist til terskel. Det er ikke registrert membran. det er sprekk/skadet flis ved wc, og nor estetiske skade/hakk i gulvflis. Det er utette rørføringer. De fleste fuktskader på våtrom skyldes utettheter rundt rørføringer og manglende fall til sluk. Slukrist er løs. Badet fungerer til dagens bruk, men jeg anbefaler videre bruk av dusjkabinett frem til badet er oppgradert for å spare overflater for belastning av fritt vann. ved lekkasje er det en fare for at lekkasjevann kan renne ut av rommet grunnet manglende fall og ikke synlig tettesjikt ved terskel. Oppgraderinger av bad må påregnes. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Jeg registrerer noe mosegroing på tak. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tekkingen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Rengjøring av mose og jevnlig kontroll av taket anbefales. - Utvendig - Nedløp og beslag | Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. ned løpsrør mangler stedvis utkast, og det blir uønsket fuktbelasting inn mot nedre del av bolig. Ved utskifting av takstein vil det være fornufting og bytte ut takrenner og nedløp. Snøfangere på tak anbefales for bedre personsikkerheten rundt boligen. Kontrollert bortledning av takvann anbefales etablert ved alle nedløp. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det er påvist fuktskader i veggkonstruksjonen. Jeg registrerer noe fuktskader på nedre del av enkelte bord rundt vinduer i 2.etasje. Jeg registrerer også noe slitt maling på panelbord. Overflatebehandling, vedlikehold og enkte utskiftinger bør påregnes. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er fra loft/kryploft påvist indikasjoner på at det er punktering av dampsperre, som medfører svekket effekt av dampsperrefunksjonen. Jeg registrerer svertesopp og fuktmerker på kaldtloft. Ved kontroll med pigger i trevirke registreres en fuktvekt på 11% (ikke skadelig fukt) og fuktmerkene vurderes som eldre. Jeg registrerer muselort på kaldtloft. Det er etablert ventilering av loft-/takkonstruksjonen, men denne er noen steder nedsatt grunnet press fra isolasjonen. Musefeller på loft bør etableres. Ved oppgradering av etasjen bør plast/diffusjonssperre utbedres. Jeg anbefaler kontroll av loft på viterstid, og jevnlig kontroll av loft og tak. - Utvendig - Vinduer | Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne/lukke. Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. TG 2 er satt med bakgrunn i alder (isolerglass over 30år) og det vil være risiko for at vindusglass punkterer. Ett stuevindu er malt igjen og ikke mulig å åpne. Enkelte vinduer tar i karm og har behov for justering. Det forventes høyere varmetap fra eldre vinduer sammenlignet med vinduer fra nyere dato. Jeg registrerer noe malingsavskalling og slitasje på vinduer i 2.etasje. Justering anbefales. Utbedringer av ovennevnte avvik, vedlikehold, overflatebehandling og utskiftinger er påregnelig. - Utvendig - Eldre ytterdører | TG 2 er satt med bakgrunn i alder (isolerglass over 30år) og det vil være risiko for at vindusglass punkterer. Det forventes høyere varmetap fra balkongdører med eldre glass sammenlignet med glass fra nyere dato. Det er ikke behov for tiltak utover normalt vedlikehold, men hyppigere vedlikehold og utskiftinger er påregnelig i årene som kommer. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Jeg registrerer noe slittsasje og avvik som tilsier behov for tiltak. Terrassen fungerer til dagens bruk, men det er enkelte skjevheter i terrasse, og jeg registrerer stedvis ufagmessig utførelse med terrassebord skjøtet på samme bjelke/tilfarer. Vedlikehold, overflaterbehandling og oppretting er påregnelig. - Innvendig - Overflater | Fliser i entré har bom (manglende feste mot underlag) med fare for at flisene kan løsne. Jeg registrerer sprekker mellom endeskjøter på laminatbord i garderobesdkap på soverom i 2.etasje. Ellers kun normal brukslitasje sopm må forventes i en bolig. Fliser i entré bør utbedres. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Skjevheter er mer påregnelig i boliger av tiudligere byggforskrifter da det ikke var samme krav til planhet som vi har i dag. praksis vil alle trebjelkelag ha en viss permanent nedbøyning. Det merkes særlig ved at skap o.l. luter ut fra veggene som følge av golvhelningen. Slik nedbøyning kan skyldes at bjelkelaget er underdimensjonert, men årsaken er ofte varig last, krypning i trematerialene i kombinasjon med fuktpåvirkninger eller manglende oppretting i byggeperioden. Det vil alltid oppstå rystelser i etasjeskilleren når man går på golvet. Rystelsene oppfattes først og fremst som sjenerende når det klirrer i skap eller gjenstander beveger seg. Hvorvidt bjelkelaget oppfattes som utilfredsstillende, er subjektivt og avhenger blant annet av tidligere boligvaner og -erfaringer. Vanligvis har man høyere forventninger til stivhet i bjelkelag i nye bygninger enn i eldre hus. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Ved legging av nytt parkett- eller laminatgulv anbefales det å avrette og eventuelt avstive gulvet først, for å tilfredsstille leverandørens krav til planhet. - Innvendig - Radon | Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Det bør gjennomføres radonmålinger. - Innvendig - Innvendige dører | Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte dører må justeres. Innvendige dører fungerer ellers som tiltenkt. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. TG-2 settes grunnet alder. Stoppekran er plassert på grovkjøkken og fungerer ved funksjonstest. Ved visuell kontroll registreres ingen tegn til lekkasjer. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. TG-2 settes grunnet alder og usikker rest levetid. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Varmtvannsbereder har passert 30 år og det er usikker rest levetid. Skifte av varmtvannsbereder er påregnelig i tiden som kommer. Ved oppgradering må elektrisk tilkobling på bereder skiftes til fast kobling etter dagens forskrift. - Tomteforhold - Drenering | Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må dreneringen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Selgere informerer om at de opplever lite problemer med fallforhold på terreng og at overflatevann renner raskt vekk. Det bør foretas terrengjusteringer. - Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. - Tomteforhold - Utvendig bod | Det registreres manglende/dårlig lufting bak kledningen. Manglende eller dårlig lufting av kledning kan medføre fuktskader i veggen på grunn av sen uttørking av fukt i veggen som kan oppstå på grunn av inndriv av nedbør og kondensering. Det registreres også punktert vinduglass. Pga manglende lufting bør yttervegg holdes under jevnlig kontroll. Utbedring av punktert glass, eller skifte av vindue bør påregnes. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.

Eiendomstype

Enebolig

Oppvarming

Elektrisk oppvarming og gulvvarme i hele 1. etasje, utenom på soverom. I tillegg er det peis i stuen.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Eiendommen har tilgang på vann fra privat vannkilde, Kirkebygden og Ytre Enebakk vannverk. Eiendommen er tilknyttet kommunal vei.
Vannavgift: kr 7 666
Vannmåler: Abonnementsgebyr pr. bo- og næringsenhet, samt forbruksgebyr pr år. Det faktureres 2 ganger i året.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler.   Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.   Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Fra 01.07.2025 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud/hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.»

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Noe tekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler. Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven. Selger opplyser: - Lysekronen i trappegangen i 2. etasje medfølger. - Det som ikke medfølger er den gamle spiserihyllen med glasskuffer på kjøkkenet.

Boligselgerforsikring

Selger har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker helt eller delvis selgers økonomiske ansvar dersom boligkjøper oppdager feil eller mangler ved overtakelse av boligen. Forsikringen gjelder i 5 år fra overtagelse, men også i perioden mellom budaksept og overtakelse i inntil 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.   Forsikringen dekker blant annet ikke salg til leietaker eller personer som bor eller har bodd på eiendommen de siste 12 måneder, og verditap som følge av insekter/skadedyr. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder: https://www.sparebank1.no/nb/bank/privat/forsikring/boligselgerforsikring.html   Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900.    Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company    Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert.   Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/    Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/    Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.    Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen.    Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.

Avgiftsbeskrivelse

- Avløp kr 10955 - Renovasjon kr 4956 - Feiing kr 330 Eiendommen er tilknyttet privat vannverk.

Adgang til utleie

Det er ikke kjent at det foreligger offentligrettslige regler som er til hinder for at hele eiendommen leies ut.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik, og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no

Personopplysningsloven

Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 16 241

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?