Drengsrud
Gamle Drammensvei 328
Innholdsrik enebolig med 2 innganger | Garasje og stor eiet tomt på over 1,1 mål | Barnevennlig og rolig på Drengsrud
Prisantydning
kr 10 500 000
Totalpris
kr 10 763 590
kr 10 500 000
Kr 10 500 000 Prisantydning
Omkostninger:
Kr 262 500 Dokumentavgift til staten, 2,5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk)
Kr 263 590 Sum omkostninger
Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 281 490 Sum omkostninger inkl boligkjøperforsikring
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
247 m2
1383 Asker
Selveier
1 105 m2
230 m2
1958
3
3
247 m2
1383 Asker
Selveier
1 105 m2
230 m2
1958
3
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Gamle Drammensvei 328! En innholdsrik enebolig med en stor eiertomt på over 1,1 mål i et rolig og familievennlig nabolag. Eiendommen ligger fint til i Drengsrud, et stille område med umiddelbar nærhet til skog og mark. Beliggenheten er tilbaketrukket, men likevel sentral med kort vei til Asker stasjon. Den store tomten er opparbeidet med plen og beplantning, og gir god plass for uteliv. Hjemmet er fordelt over tre plan med en praktisk planløsning som inneholder flere stuer og tre soverom. Verdt å merke seg: - Nytt, lekkert bad i kjelleren fra 2022 - Kjøkken i 1. etasje oppgradert i 2020 - Bad i 1. etasje med badekar - Elementpeis og 2 varmepumpe - Garasje på 17 m², carport og gruset gårdsplass - Drenering er utført i 2020 Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en attraktiv og barnevennlig beliggenhet på Ånnerud i Asker. Dette er et rolig, trygt og veletablert boligområde, hovedsakelig bestående av eneboliger og rekkehus. Området er ideelt for familier som ønsker en fredelig hverdag med nærhet til både natur og alle nødvendige servicetilbud. For barnefamilier er hverdagslogistikken svært enkel. Drengsrud skole for 1. til 7. trinn ligger kun et par minutters gange fra døren, og det er flere barnehager, som Ånnerud Barnehus, i umiddelbar nærhet. I nærområdet finnes det også flere ungdomsskoler og videregående skoler, samt Asker International School, som gir et bredt utdanningstilbud for alle aldre. Området byr på rike muligheter for en aktiv fritid. Rett ved ligger Drengsrud skole med aktivitetshall, og det er kort vei til flotte turområder som Semsvannet og Skaugumsåsen, perfekt for søndagsturer med familien. For den treningsglade finnes både Actic og EVO i Asker sentrum, kun en kort kjøretur unna. Dagligvarehandelen gjøres enkelt på Coop Extra Drengsrud, mens Trekanten kjøpesenter dekker de fleste andre shoppingbehov. Beliggenheten er også praktisk for pendlere. Nærmeste bussholdeplass er kun tre minutter unna, og Asker stasjon er en kort kjøretur på omtrent fem minutter. Fra stasjonen er det hyppige avganger med tog som tar deg effektivt til Oslo og Drammen, noe som gjør reiseveien til og fra jobb smidig.
Bebyggelse
Enebolig over tre plan og garasje på 17 m².
Barnehage, skole og fritid
Barnehager (1–5 år) Ånnerud Barnehus – 2 min å gå (0,3 km) Føykå barnehage Ånnerudveien – 4 min å gå (0,4 km) Ånnerudtoppen barnehage – 5 min å gå (0,5 km) Drengsrud skole (1-7 kl.) 0.2 km Asker International School (1-10 kl.) 1.1 km Hagaløkka skole (1-7 kl.) 1.7 km Borgen ungdomsskole (8-10 kl.) 1.4 km Solvang ungdomsskole (8-10 kl.)2.3 km Asker videregående skole 2.6 km Bleiker videregående skole 3.3 km Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Offentlig kommunikasjon
Det er ca. 100 meter til nærmeste bussforbindelse ved Brendsrudroa ( Linje 71 og 291)
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert til frittliggende småhusbebyggelse i henhold til reguleringsplan «Drengsrud skole - Brendsvoll» (plan-ID 022038A), vedtatt 07.05.1984. Eiendommen omfattes av Kommuneplan for Asker 2023 - 2035 (plan-ID 2020100), vedtatt 13.06.2023. Hele eiendommen er i planen avsatt til boligbebyggelse (Nåværende). I tillegg ligger eiendommen innenfor bestemmelsesområde #8 Nullvekst nord, som legger føringer for blant annet rekkefølgekrav og parkeringsnorm. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Kommunen har plikt til å informere om kjente naturfarer. På kart/plan fra kommunen er området der eiendommen ligger, markert med fare, dvs. fare for støy. Avhengig av hensynsynssonene til kommunen kan det være høyderestriksjoner og restriksjoner for etablering av hinder (bygninger, anlegg, vegetasjon mv). Interessenter og budgivere må gå ut i fra at det ikke vil tillates etablering av nye boenheter innenfor støysonene, se kommuneplanens arealdel. Forbudet gjelder både innenfor landbruks-, natur- og friluftsområder og områder avsatt til byggeformål. Ta kontakt med kommunen for med detaljert informasjon om dette.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 8
- Bruksnummer: 90
- Kommunenummer: 3203 - Asker
Etasje
3
Parkering
Eiendommen har en garasje på 17 m², carport og parkering på egen gruset gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 1 105 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på 1104,5 m². Tomten er opparbeidet med gruset gårdsplass, plenarealer, trær og øvrig beplantning.
Eiendommen har også en ideell andel på 1/11 i et realsameie (gnr. 8, bnr. 506), som gjelder felles adkomstvei.
Byggeår
1958
Innhold
Enebolig over tre plan som består av følgende rom: Kjeller: Entré, bad, bod, samt innredet rom (ikke godkjent for varig opphold) og innredet rom med kjøkken (ikke godkjent for varig opphold). Rommene i kjeller er ikke godkjent for varig opphold. 1. etasje: To entréer, bad, kjøkken, to spisestuer, stue og tv-stue. 2. etasje: Tre soverom, kontor og bad. Eiendommen har en garasje på 17 m². Garasjen er medtatt som BRA-e i arealoppsettet. De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndig ihht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av plan- og bygningsmyndigheten. Det er utstedt Ferdigattest for Våningshus av tre i 1 1/2 etg. med utbygg i etasje og ildfast tekking, datert 31.10.1957. At slike tillatelser/attester eksisterer gir ingen garanti for at det ikke senere er utført arbeider som ikke er byggemeldt/godkjent. Boligen er oppført i 1957, noe som er før bygningsloven trådte i kraft for hele landet i 1965. Det er ikke uvanlig at det i mange kommuner er mangelfulle arkiv for tiden før 1965. Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger datert 25.06.1955. Det er avvik mellom godkjente byggetegninger og dagens planløsning. Kjelleren er innredet og inneholder i dag bad, gang, kjellerstue/kjøkken, entré og kontor. I følge de godkjente tegningene er disse rommene byggemeldt som boder og vaskerom (tilleggsdel). En bruksendring fra tilleggsdel til hoveddel er normalt søknadspliktig. Himlingshøyden i kjellerstuen er målt til 2,0 meter. Planløsningen i 1. og 2. etasje er også endret i forhold til de opprinnelig godkjente tegningene. Opprinnelig stue i 2. etasje er delt opp og benyttes i dag som to soverom. I tillegg er det etablert en bod i gangarealet. I 1. etasje er opprinnelig soverom omdisponert til spisestue, og det er åpnet opp mot stuen ved fjerning av vegg. Det er etablert dør fra rommet inn til kjøkken. Det er videre etablert dør fra entré til TV-stue. Dette rommet var opprinnelig godkjent som soverom. Fasaden avviker noe fra opprinnelige tegninger. Ett av vinduene er endret til karnappvindu. Det er i tillegg oppført trapp på sydfasaden, samt etablert kjellervinduer. Vinduenes utforming avviker noe fra opprinnelig utførelse. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse". Vi gjør oppmerksom på at vi benytter kunstig intelligens (AI) som støtteverktøy i arbeidet med enkelte tekster og oppsummeringer. Tjenesten bidrar med utkast og struktur, men alt innhold er gjennomgått, kvalitetssikret og bearbeidet av ansvarlig megler.
Standard
Denne eneboligen over tre plan byr på et stort samlet areal og en fleksibel planløsning. Huset er oppført i 1958 og har blitt betydelig oppgradert de siste årene, med blant annet ny drenering, to nyere kjøkken og et nytt bad i kjelleren. Boligen kombinerer eldre sjarm med moderne funksjoner, og har en egen innredet del i underetasjen. 1. etasje Fra et overbygget inngangsparti kommer man inn i en entré med flislagt gulv. Dører med glassfelt åpner videre inn til en romslig gang som fordeler til etasjens mange rom. Her er det god plass til garderobeskap for yttertøy og sko. Hovedetasjen har flere stuer som henger sammen og skaper fleksible soner for familieliv og sosialt samvær. Hovedstuen har en takhøyde på 2,46 meter, store vindusflater og utgang til hagen. En plassbygget elementpeis og en eldre parafinovn gir rommet karakter. Fra stuen er det åpning inn til en spisestue med plass til et stort spisebord, og videre til en mer tilbaketrukket TV-stue. Kjøkkenet fra 2020 har en praktisk L-form med hvite, glatte fronter og godt med skap- og benkeplass. Innredningen fra IKEA har integrert stekeovn og induksjonstopp. Det er belysning under overskapene og opplegg for oppvaskmaskin. En kjøkkenventilator fører matos ut. Badet i første etasje er fra 2005 og har flislagte overflater og trepanel i taket. Rommet er utstyrt med servantinnredning, vegghengt toalett og et badekar. Varmekabler i gulvet gir komfort. 2. etasje En malt tretrapp leder opp til andre etasje. Gangen her oppe gir adkomst til tre soverom, et kontor og et bad. Et takvindu bidrar med dagslys. Etasjen inneholder tre soverom av god størrelse og et separat kontor. To av soverommene har plassbygde garderobeskap. Rommene har skråtak som gir en lun atmosfære. Også dette badet er fra 2005, med flislagte overflater. Det er utstyrt med servantinnredning, vegghengt toalett og et dusjhjørne. Gulvet har varmekabler. Kjeller Kjelleren er innredet som en egen del med egen inngang, og ble i hovedsak pusset opp i 2023-2024. Etasjen inneholder entré, gang, bad, stue med kjøkkenløsning og flere innredede rom. Takhøyden i innredede rom er målt til 2,0 meter. Det gjøres oppmerksom på at rommene i denne etasjen er byggesøkt og godkjent som bodareal (tilleggsdel). En bruksendring til varig opphold (hoveddel) er søknadspliktig og ikke omsøkt. Et åpent og lyst rom med plass til både sofagruppe og spisebord. Kjøkkeninnredningen fra IKEA (2023) har glatte fronter, integrert stekeovn og induksjonstopp, og opplegg for oppvaskmaskin. Badet ble etablert i 2022 og har en gjennomført moderne standard. Store, grå fliser på gulv og vegger, downlights i taket og varmekabler i gulvet. Innredningen består av en bred servant med skuffer, vegghengt toalett og et dusjhjørne med glassdører. Det er også opplegg for vaskemaskin, samt opplegg for ekstra varmtvannsbereder. Arbeidet er utført av rørlegger, med nytt sluk og rør-i-rør-system. Boligens varmtvannsbereder fra 2022 er plassert her. I tillegg er det to innredede rom som i dag benyttes som kontor og soverom, samt en innvendig bod. Overflater: Gulv: Laminat i kjeller. Fliser og parkett i 1. etasje. Laminat og gulvbord i 2. etasje. Fliser på bad. Vegger: Hovedsakelig sparklede og malte plater, pussede malte overflater, malt glassfiberstrie, tapet og MDF-plater fordelt på de ulike etasjene. Fliser på bad. Himling: Hovedsakelig sparklede og malte plater, tak-ess plater, trepanel og plater med malt strie fordelt på de ulike etasjene. Lagring: Innvendig lagring i en bod i kjelleren. Plassbygde garderobeskap i to soverom i 2. etasje, samt garderobeskap i gangen i 1. etasje. Ekstern lagring i bod i andre etasje av garasjen på 17 m². For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 16.04.2026. Bygning: Enebolig oppført i 1958. Bygget har normal standard ut ifra alder/konstruksjon og består av kjeller, 1. etasje og 2. etasje. Yttervegger er i bindingsverk kledd med liggende trepanel. Grunnmur i betong på betongfundamenter. Utvendig drenering er ifølge eier fra 2020, og det er observert utvendig fuktsikring av grunnmuren. Etasjeskillet for 1. etasje er et trebjelkelag, mens det for 2. etasje er beskrevet som 'Støpt betonggulv på grunn'. Gulv mot grunn er støpt betonggulv. I rom under terreng er gulvet av betong og veggene har betong/mur og plater. Byggegrunnen er ukjent. Tak: Yttertaket er tekket med takstein, ifølge eier fra 1995. Konstruksjonen er et saltak i tre med luftespalter i gesimser. Det er loft og kneloft med adkomst fra loftsluker, og gangbart gulv på loftet. Takrenner og nedløp er i metall med utkast i drensrør. Pipe over yttertak har fotbeslag, og øvrige beslag er i metall. Snøfangere er montert. Pipe/Ildsted: Pusset og malt teglsteinspipe. Det er en åpen plassbygget elementpeis montert i stuen, samt en parafinovn. Vinduer: Kjeller: Vinduer med tolags isolerglass, produsert i 2023 og 2021. 1. etasje: Vinduer med tolags isolerglass, produsert i 1989 og 2004, samt vinduer i tre med doble glass i koblet utførelse. 2. etasje: Vinduer med tolags isolerglass, produsert i 1989 og 1987, vinduer i tre med doble glass i koblet utførelse, og et overlysvindu/takvindu med enkelt glass. Dører: Kjeller: Ytterdør i tre med glassfelt fra 2023 og en isolert ytterdør mot utvendig kjellertrapp. Innvendige dører er glatte og en profilert dør mot bod. 1. etasje: To ytterdører i tre med glassfelt fra 2010 og en terrassedør med tolags isolerglass fra 2004. Innvendige dører er en blanding av profilerte, glatte og dører med glassfelt. 2. etasje: Glatte innvendige dører. Trapper/adkomst: Utvendig: Inngangspartiet har en rettløpstrapp i betong med rekkverk i metall. Det er en utvendig rettløpstrapp i betong til kjelleren. Innvendig: Mellom 1. og 2. etasje er det en rettløpstrapp i malt tre. Mellom 1. etasje og kjeller er det en vinkeltrapp i malt tre. Balkong/terrasse: Terrasse- og balkongareal (TBA) er 17 m². Det er en terrassedør fra 1. etasje, produsert i 2004. VVS-installasjoner: Ledningsnett for vanntilførsel består av rør-i-rør-system og eldre kobberrør. Fordelerstokk for rør-i-rør er lokalisert i himling i bod, og fordelerskap er i bad i kjeller. Hovedstoppekran er i bod i kjeller. Det er automatisk vannstopper i to kjøkken og bod i kjeller. Avløpsrør er i plast og støpejern. Det er en stakekum i bod i kjeller. Varmtvannsberederen er på 200 liter, produsert i 2022 og montert i bad. Ventilasjon: Boligen har naturlig ventilasjon med friskluftsventiler og spalteventiler i vinduer i oppholdsrom. Bad i 2. etasje og 1. etasje har naturlig ventilering med ventil i himling. Bad i kjeller har elektrisk styrt vifte på yttervegg. Begge kjøkken har kjøkkenventilator med avtrekk ut. Tekniske detaljer: Det er installert varmepumpe i kjeller og 1. etasje. I stuen er det en åpen plassbygget elementpeis og en parafinovn. Garasje: Veggene har murkonstruksjon. Fasaden har pussede murfasader. Elektrisk anlegg: Kjeller: Sikringsskap med jordfeilautomater. Anlegget er i hovedsak skjult i konstruksjonen. Varmekabler er ifølge eier lagt i bad. 1. etasje: Sikringsskap med jordfeilautomater. Anlegget er i hovedsak skjult i konstruksjonen. Varmekabler er ifølge eier lagt i bad. 2. etasje: Sikringsskap med skrusikringer. Anlegget er i hovedsak skjult i konstruksjonen. Varmekabler er ifølge eier lagt i bad. For elektriske anlegg er det krav om samsvarserklæring fra godkjent installatørbedrift, på alle arbeider utført etter 01.01.1999. I dette tilfellet foreligger ikke samsvarserklæring for anlegget. Dette kan medføre en økt risiko, dersom det ikke er utført av en godkjent installatørbedrift, som har gjort de nødvendige kontrollene for å sikre eget arbeid. Det anbefales på generelt grunnlag at anlegget kontrolleres av en el. - takstmann. Dette anbefales på alle anlegg i forbindelse med boligsalg. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Ja Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ja Det er fremvist samsvarserklæring fra Skansen Elektro AS datert 06.11.2021, arbeidene gjelder: - Elsjekk av nytt kjøkken. Tatt målinger og stikkprøver av diverse punkter. Montert komfyrvakt. Ryddet skap for montering av ASD deksel. Det er fremvist samsvarserklæring fra Proff Elektriker AS datert 27.11.2023, arbeidene gjelder: - Installert nytt 2 rader skap, trekt stigekabel 4G10 fra hovedskap, Trekt 6 nye kurser PR kabler i utleierdel. Installert jordfeil automater i nytt skap. Installert stikk, bryter/dimmer og belysninger i soverom, gang og stuen i utelerdel kjeller, - Installert komfyrvakt for platetopp. - Søking av økning OV til 3fas 80A, installert TKS skap og installert kabel. Skiftet 3 fas samleskinner og oppryding av gamleskap Det er fremvist samsvarserklæring fra Proff Elektriker AS datert 04.11.2025, arbeidene gjelder: - Installert ny kurs for varmepumpe, utbedret feilen fra vedtaket og innsending av rapport. Det er fremvist dokumentasjon for utført eltilsyn datert 20.06.2025, hvor tilsynssaken er avsluttet etter tilfredsstillende tilbakemelding om at avvik er utbedret. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Nei TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Etasjeskille - 2. etasje | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Tilstandsgrad 3 er gitt på grunn av påviste skjevheter som nevnt ovenfor. Kostnadsestimat er basert på riving ned til bjelkelag, oppretting med tilfarere og nytt undergulv. Øvrige overflater er ikke medregnet i kostnadsestimatet. Det gjøres oppmerksom på at estimatet er regnet ut ifra erfaringstall og regningsbasert arbeid, estimatet kan avvike fra et reelt fastpristilbud fra entreprenør. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Taktekking er snødekt , alder eller materiale er ukjent og derfor ikke nærmere vurdert. Det er observert noen fuktmerker på enkelte punkter på krypeloft. Det ble benyttet fuktmåler med pigger i treverk på aktuelle punkter og det ble ikke påvist fukt utover normale verdier under befaringen. Yttertak var dekket med snø under befaringen, som gir store begrensninger i forbindelse med inspeksjon. Tilstandsvurdering er derfor kun basert på alder. I følge Sintef Byggforsks byggdetaljblader er levetid denne typen tekking, estimert til 30-60 år. Etter Tyders egne databaser estimeres det at tekkingen i dette tilfellet har en levetid på 40-50 år. Tekkingen har derfor oppnådd mer enn halvparten av forventet levetid og blitt vurdert til tilstandsgrad 2. Nevnte forhold medfører forhøyet risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i takkonstruksjonen og underliggende rom. Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. Det bør foretas nærmere undersøkelser av taktekking når taket er snøfritt. - Nedløp og beslag | Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Tg 2 er gitt på grunn av alder sett i lys av forventet levetid og normal slitasje. Stigetrinn for feier må monteres. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må beslag/renner/nedløp skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. - Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Konstruksjonens oppbygging lar seg ikke kontrollere ved en visuell kontroll. Bygningsdelen er hovedsakelig skjult bak overflater, fasade og terreng. Tilstandsvurderingen er basert på alder og kontroll av deformasjoner eller synlige fuktskader, hvor det er mulig å undersøke. Vær oppmerksom på at panelet kun er undersøkt fra bakkenivå, som begrenser inspeksjonsmuligheten av detaljer. Det er observert svertesopp på utvendig trepanel. Spiker- eller skruehode bør ligge i flukt med treoverflaten. Dype innslag kan skape uheldige vannfeller og bør unngås. I dette tilfelle er spikere i forbindelse med panelet for langt inn i panelet enkelte steder. Det er i dette tilfellet ikke observert museperre oppunder trepanelet. Det var et krav/normal byggeskikk om at musesperre skal monteres oppunder kledningen, slik at mus forhindres adkomst til bygningen. Konsekvensen av manglende musesperre er at mus kan ha enkel adkomst til bygningen. Dette kan igjen føre til skader på diverse bygningsdeler innvendig i boligen. Panel/listverk rundt vinduer/dører o.l. er stedvis ført helt ned mot vannbrett. Dette kan medføre begrenset lufting av panelet, samt redusert levetid på nedre del av panelet. Tg 2 er gitt på grunn av ovennevnte forhold, normal slitasje og noe sprekkdannelser på panelet. Forholdet medfører forhøyet risiko for skader og fuktproblematikk i kledning og ytterveggskonstruksjonen. Råteskadet trekledning må skiftes ut. Uten tilstrekkelig lufting bak bordkledningen kan fuktighet som trenger inn bak bordene eller gjennom veggen innenfra ikke tørke opp. Dette skaper ideelle forhold for råtesopp og muggvekst. - Veggkonstruksjon garasje | Det er påvist sprekker i murte/pussede fasader. Selve konstruksjonsoppbyggingen lar seg ikke kontrollere ved visuell befaring, og tilstandsvurdering er derfor basert på alder og ytre observasjoner. Det forutsettes at konstruksjonsoppbyggingen er oppført etter gjeldene forskrifter på tidspunkt for oppføring av bygningen. Det er observert riss og sprekker i murpussen på enkelte overflater. Rissene omhandler selve pussen. Det er også enkelte felt med "bom" i murpussen. Det betyr at murpussen ikke har tilstrekkelig feste til underlaget. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnteforhold, alder og slitasje. Lokal utbedring må utføres. - Takkonstruksjon/Loft | Det er påvist fuktskjolder/skader i takkonstruksjonen. Det er enkelte fuktmerker på loftet og kneloft. Fuktmåler med pigger i treverk ble benyttet på merkene, og det ble ikke påvist forhøyede fuktverdier. Det er observert spor etter gnagere på loftet ved pipen . Det er observert at det mangler fugle/insektsnetting mot lufting i gesims. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnte forhold. Det må gjøres nærmere undersøkelser. Forholdene mot lufting bør utbedres. - Vinduer | Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Enkelte vinduer er noe harde å åpne/lukke og har behov for justering. Tilstandsgrad 2 er gitt grunnet alder sett i lys av forventet levetid og normal slitasje. Eldre vinduer har generelt normalt økt varmetap og i noen tilfeller nedsatt funksjonsevne. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Kondensering på enkelte glass har medført fuktskader i treverk som kan medføre utskiftningsbehov av enkelte vinduer. - Dører | Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte glass. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Tilstandsgrad 2 er gitt grunnet alder sett i lys av forventet levetid og normal slitasje. Eldre ytterdører har generelt normalt økt varmetap og i noen tilfeller nedsatt funksjonsevne. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte dører må skiftes ut. - Utvendige trapper | Betongtrapp har mindre sprekker/skader Det er observert oppsprukket betong og synlig armering med korrosjon på undersiden av trappen mot inngangsparti. Tg 2 er gitt på grunn av nevnte forhold alder og normal slitasje. Andre tiltak: Påviste skader må utbedres. forholdene bør holdes under oppsyn og det bør gjøres tiltak under trappen. - Overflater | Det er registrert at laminat gulv er lagt uten at produsentens leggeanvisning er fulgt med hensyn til forskyvning og plassering av skjøter. Skjøtene fremstår flere steder med utilstrekkelig forskyvning (for kort omlegg), og det er observert gjennomgående eller tilnærmet parallelle skjøterader. Tg 2 er gitt på grunn av nevnte forhold, generelt slitte overflater med merker, sprekker og riper i gulvoverflater. Forholdet kan på sikt medføre funksjonssvikt, særlig ved belastning, temperatur- og fuktvariasjoner. - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av påviste skjevheter som nevnt ovenfor, men det er ikke ansett som nødvendig å iverksette tiltak. Gitt bygningens eldre alder, er det vanlig å forvente skjevheter og ujevnheter som en naturlig konsekvens av aldringsprosessen i eldre bygninger. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. - Pipe og ildsted | Det er påvist sprekker og/eller riss i pipe. Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe. Parafinovn er ikke tilkoblet tank. Det bør påregnes at eldre teglsteinspiper på sikt har behov for rehabilitering. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av alder. Det anbefales å montere ildfast plate under luker på pipe. - Rom Under Terreng | Kjellergulv som er foret opp med organisk materiale (treverk), isolert og belagt med tregulv, er å betrakte som en risikokonstruksjon. Det ble tidligere ikke benyttet fukttett sjikt mellom grunnen og betonggulvet. Det er derfor å påregne at gulvet inneholder fuktighet. Betonggulv i eldre kjellere bør derfor males/flislegges el. lign. Fuktindikator er benyttet på enkelte punkter og det er påvist indikasjoner på fukt i gulvet. Forholdet er normalt i støpte gulv fra denne tiden, da det ikke ble benyttet fukttett sjikt mellom grunnen og bygningen. Yttervegger som ligger under utvendig bakkenivå, og er foret ut med organisk materiale (treverk), evt. isolert og kledd med panel/plater, er å betrakte som en risikokonstruksjon, om ikke drenering og fuktsikring lenger har tilstrekkelig funksjon. I tillegg er det risiko i forbindelse med kondens dersom veggene er isolert. Fuktindikator er anvendt på grunnmurens innside i rom hvor den er synlig, og det er påvist indikasjoner på fukt i vegger. Siden det i dette tilfellet ikke er påvist fukt i utlektingen under befaringen ved hulltaking, er det vurdert dithen at det ikke er behov for umiddelbare tiltak. TG 2 er gitt på grunn av risiko for fuktproblematikk i utlektingen, da den er bygget inntil en mur som ikke er tørr. Forholdet kan utvikles med tiden og kan variere med årstider og nedbørsmengde, og bør holdes under oppsyn. - Innvendige dører | Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Det bør på generelt grunnlag påregnes at dører har behov for justering med jevne mellomrom. Det er observert at glass i dør mellom stue og gang har sprukket. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn nevnte forhold, alder og normal slitasje. Enkelte dører må justeres. Det bør foretas tiltak på enkelte dører. - Fast inventar | Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av alder og normal bruksslitasje. Ingen tiltak er nødvendig. - Vannledninger | Det er påvist at eventuelt lekkasjevann fra rør i rør system ikke ledes til sluk eller annen kompenserende løsning. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det mangler tettemuffer i enden av varerør på rør-i-rør-system. Fordelerstokk i bod er montert uten overløp til rom med sluk. Dette utgjør en risiko for vannskader ved eventuelle lekkasjer. Kobberrør: I henhold til Sintef Byggforsk har kobberrør til innvendig bruk i bolig en anbefalt brukstid på 40 - og 50 år avhengig av type rør. Teknisk levetid er 25-100 år avhengig av påvirkende faktorer. Røroppleggene har i dette tilfellet oversteget mer enn halvparten av anbefalt brukstid. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnte forhold med rør i rør system og alder sett i lys av forventet levetid av kobber rør. Eldre ledningsnett vil på generelt grunnlag ha noe høyere risiko for lekkasjer. Kun boligens innvendige røranlegg er vurdert, mens store deler av ledningsnettet er skjult i konstruksjonen og kunne ikke inspiseres ved befaringen. Ved behov for en mer detaljert kontroll, må fagkyndig med spisskompetanse engasjeres. Det bør foretas tiltak på anlegget som sikrer bedre løsning på eventuelt lekkasjevann fra rør i rør system. Tidspunkt for utskiftning av vannledninger nærmer seg. Det må monteres tettemuffer i enden av varerørene. Det anbefales vurdering av lekkasjesikringstiltak, herunder eventuell ombygging slik at lekkasjevann ledes til sluk eller annet sikkert avløp. Tilstanden bør følges opp ved jevnlig kontroll. - Vannledninger kjeller | Det mangler tettemuffer i enden av varerør på rør-i-rør-system. Det er registrert at rør-i-rør anlegget mangler tette-muffer/endestykker på varerør i ender mot kjøkken i kjeller og ved tilførsel til fordelerskap. Varerør er ikke avsluttet med forskriftsmessig tetting mot inntrenging av fukt/vann. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av manglende tette-muffer i ender av varerør. Avviket kan medføre at eventuelt lekkasjevann ikke ledes kontrollert tilbake til fordelerskap/utløpspunkt, men i stedet kan trenge inn i konstruksjonen. Dette svekker systemets forutsatte lekkasjesikring. Kun boligens innvendige røranlegg er vurdert, mens store deler av ledningsnettet er skjult i konstruksjonen og kunne ikke inspiseres ved befaringen. Ved behov for en mer detaljert kontroll, må fagkyndig med spisskompetanse engasjeres. Det må monteres tettemuffer i enden av varerørene. - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av alder sett i lys av forventet levetid. Eldre ledningsnett vil på generelt grunnlag ha noe høyere risiko for lekkasjer. Kun boligens innvendige røranlegg er vurdert, mens store deler av ledningsnettet er skjult i konstruksjonen og kunne ikke inspiseres ved befaringen. Ved behov for en mer detaljert kontroll, må fagkyndig med spisskompetanse engasjeres. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Eldre avløpsrør har blant annet større sannsynlighet for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare vannskader i boliger. - Fuktsikring og drenering | Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Utvendig tetting/fuktsikring av grunnmuren er avsluttet under utvendig terreng. Grunnmursplast, som er ansvarlig for å danne en vanntett barriere, er ikke synlig under enkelte kjeller vinduer. Det er registrert grunnmursplast, men ingen topplist. Topplist bør monteres for å begrense fuktpåkjenninger bak grunnmursplasten. Fuktindikator er benyttet på tilfeldige punkter på innsiden av grunnmuren og det er registrert indikasjoner på fukt utover normale verdier. TG 2 er gitt på grunn av manglende topplist og grunnmursplast under bakkenivå enkelte steder. Fuktsikring av muren må etableres inkl. klemlist. Det må gjennomføres ytterligere undersøkelser. - Grunnmur og fundamenter | Grunnmuren har sprekkdannelser. Det er observert saltutslag på grunnmurens overflate i kjeller. Saltutslag kan forekomme av kondens eller når fuktighet trenger gjennom konstruksjoner og transporterer saltmineraler ut til overflaten. Det bør på generelt grunnlag lokaliseres hvor årsaken befinner seg og eliminere denne. Forholdet må sees i sammenheng med “drenering”. Grunnmurens alder medfører økt risiko for setninger og skjevheter i boligen, og det er derfor gitt TG 2. Lokal utbedring må utføres. - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Terrenget rundt bygningen skal ha tilstrekkelig fall fra byggverket dersom ikke andre tiltak er utført for å lede bort overvann. Fallet ut fra bygningen bør være minst 1 : 50 over en avstand på minst 3 m fra veggen. I dette tilfelle er det fall mot bygningen på baksiden av boligen, og det er av den grunn gitt Tg 2. Det er ikke behov for utbedringstiltak. - Utvendige vann- og avløpsledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av alder sett i lys av forventet levetid. Eldre ledningsnett vil på generelt grunnlag ha noe høyere risiko for lekkasjer. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. - Bad 2. etasje - Overflater vegger og himling | Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker. Enkelte oppsprukne fuger i dusjen. Oppsprukne fuger kan være et symptom på fuktbelastning. Det anbefales at forholdet utredes, og det bør vurderes å utbedre veggene. det er avvik i silikonfug mot hjørner. Tg 2 er gitt på overflater på grunn av nevnte forhold, alder og normal slitasje. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Slike riss/sprekker kan indikere bakenforliggende fuktskader, og konstruksjonen bør observeres jevnlig for å vurdere utvikling. - Bad 2. etasje - Overflater Gulv | Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er registrert svakt fall mot sluk på gulvet i henhold til gjeldende forskrifter. Forholdet medfører risiko for at overflatevann ikke renner tilstrekkelig mot sluket. Konsekvensen av forholdet er høyere fuktpåkjenning på konstruksjonen. I henhold til gjeldende forskrifter om fall mot sluket, skal toppen av membranen ved dørterskel være min. 25 mm høyere enn sluket. I dette tilfellet er det mindre enn dette kravet. Forholdet medfører risiko for at vann kan renne over membranen ved terskel og forårsake vannskade utenfor badets våtsone. Det er funnet bom under enkelte fliser i dusjsonen. Årsak til bom kan være at det ikke er oppnådd full limdekning, og/eller bruksbelastning. Mindre områder med bom i fliser utløser ingen store skader så lenge større deler av flisen har god limdekning. I dette tilfellet er det registrert bom i et lite område. Forholdet kan endres over tid og området bør kontrolleres med tiden. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnte forhold. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Eventuelt lekkasjevann fra utstyr utenfor dusjsone vil ikke ha en naturlig vei til sluket. Dette kan føre til at vann samler seg på gulvet og potensielt renner ut av rommet eller trenger inn i konstruksjonen. Det bør etableres avrenning inn til sluk for hele våtrommet. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. - Bad 2. etasje - Sluk, membran og tettesjikt | Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Tg 2 er gitt på gulvkonstruksjonen, sluk og vanntett sjikt, da mer enn halvparten av forventet levetid er oppnådd. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Eldre sluk av plast er ofte utsatt for lekkasjer og særlig i overganger. Eventuelle lekkasjer kan medføre fuktskader på tilliggende konstruksjoner. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må slukløsningen skiftes ut og sannsynligvis må også membransjiktet skiftes/utbedres. Det er imidlertid vanskelig å si noe om tidspunktet for når dette er nødvendig. Det er viktig å merke seg at levetiden til en membran varierer basert på kvalitet, installasjon og bruk. Eldre membraner kan bli sprø og sprekke opp, noe som fører til at de mister sin vanntettende funksjon. Dette kan resultere i vannlekkasjer gjennom vegger og gulv og fuktskader. - Bad 2. etasje - Sanitærutstyr og innredning | Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er påvist skader på innredning. Tg 2 er gitt på grunn av alder og normal slitasje. Ved implementering av innebygget sisterne var det ikke krav om lekkasjesikring, konstruksjonen bør jevnlig observeres. Uten dreneringsløsning/lekkasjesikring kan lekkasjer pågå over lang tid uten å bli oppdaget. Dette kan føre til omfattende fuktskader i omkringliggende byggematerialer. - Bad 2. etasje - Ventilasjon | Rommet har kun naturlig ventilasjon. Det er begrenset avtrekk fra bad. Tilstandsgrad 2 er gitt grunnet ovennevnte punkt i forbindelse med tilstrekkelig luftveksling. Begrenset ventilasjon kan på generelt grunnlag føre til økt fuktighet og redusert luftkvalitet. Elektrisk avtrekksvifte bør monteres for å lukke avviket. - Bad 1. etasje - Overflater vegger og himling | Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Tg 2 er gitt på overflater på grunn av nevnte forhold, alder og normal slitasje. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Uegnede materialer må fuktbeskyttes/utskiftes. Dersom det ikke gjøres tiltak, kan dette medføre oppfukting, oppsvelling og forringelse av materialer over tid og fuktskader på tilstøtende konstruksjoner. - Bad 1. etasje - Overflater Gulv | Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er registrert svakt fall mot sluk på gulvet i henhold til gjeldende forskrifter. Forholdet medfører risiko for at overflatevann ikke renner tilstrekkelig mot sluket. Konsekvensen av forholdet er høyere fuktpåkjenning på konstruksjonen. I henhold til gjeldende forskrifter om fall mot sluket, skal toppen av membranen ved dørterskel være min. 25 mm høyere enn sluket. I dette tilfellet er det mindre enn dette kravet. Forholdet medfører risiko for at vann kan renne over membranen ved terskel og forårsake vannskade utenfor badets våtsone. Det er funnet bom under enkelte fliser. Årsak til bom kan være at det ikke er oppnådd full limdekning, og/eller bruksbelastning. Mindre områder med bom i fliser utløser ingen store skader så lenge større deler av flisen har god limdekning. I dette tilfellet er det registrert bom i et lite område. Forholdet kan endres over tid og området bør kontrolleres med tiden. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnte forhold. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. Selv om bom eller hullyd ikke alltid er et umiddelbart problem, bør det overvåkes nøye før eventuell utvikling i sprekker i flisfuger e.l. oppstår. Dette må en foreta tiltak for, for å begrense utviklingen. Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av badet. - Bad 1. etasje - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. Tg 2 er gitt på grunn av alder på vanntett sjikt sett i lys av forventet levetid og normal bruksslitasje. Det vanntette sjiktet har oppnådd en alder som øker risiko for skader/følgeskader. Det er viktig å merke seg at levetiden til en membran varierer basert på kvalitet, installasjon og bruk. Eldre membraner kan bli sprø og sprekke opp, noe som fører til at de mister sin vanntettende funksjon. Dette kan resultere i vannlekkasjer gjennom vegger og gulv og fuktskader. Sluket må sjekkes og rengjøres jevnlig. Eldre sluk av plast er ofte utsatt for lekkasjer og særlig i overganger. Eventuelle lekkasjer kan medføre fuktskader på tilliggende konstruksjoner. - Bad 1. etasje - Sanitærutstyr og innredning | Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er påvist skader på innredning. Det er registrert manglende dreneringsspalte for innebygget sisterne, forholdet utgjør en risiko for følgeskader ved ev. lekkasje. Tg 2 er gitt på grunn av nevnte forhold, alder i forhold til forventet levetid og bruksslitasje. Ved implementering av innebygget sisterne var det ikke krav om lekkasjesikring, konstruksjonen bør jevnlig observeres. Uten dreneringsløsning/lekkasjesikring kan lekkasjer pågå over lang tid uten å bli oppdaget. Dette kan føre til omfattende fuktskader i omkringliggende byggematerialer. - Bad 1. etasje - Ventilasjon | Rommet har kun naturlig ventilasjon. Det er begrenset avtrekk fra bad. Tilstandsgrad 2 er gitt grunnet ovennevnte punkt i forbindelse med tilstrekkelig luftveksling. Begrenset ventilasjon kan på generelt grunnlag føre til økt fuktighet og redusert luftkvalitet. Elektrisk avtrekksvifte bør monteres for å lukke avviket. - Bad kjeller - Overflater Gulv | Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er registrert svakt fall mot sluk på gulvet i dusjsonen i henhold til gjeldende forskrifter. Forholdet medfører risiko for at overflatevann ikke renner tilstrekkelig mot sluket. Konsekvensen av forholdet er høyere fuktpåkjenning på konstruksjonen. Det er funnet bom under samtlige fliser i gangsonen. Årsak til bom kan være at det ikke er oppnådd full limdekning, og/eller bruksbelastning. Større områder med bom i fliser kan medføre at sprekkdannelser i fliser eller fuger kan oppstå. I dette tilfellet er det registrert bom i et større felt. Tilstandsgrad 2 er gitt på grunn av nevnte forhold. Nevnte forhold medfører økt risiko for lekkasjer som kan føre til fuktproblematikk i konstruksjonen. Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av badet. Dersom tiltaket ikke utføres, kan dette over tid føre til at flisene løsner eller sprekker, spesielt ved belastning eller bevegelser i konstruksjonen. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Bad kjeller - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga tilliggende konstruksjoner. Helse, miljø og sikkerhet - Åpninger i rekkverk på utvendige trapper | Åpninger i rekkverk på utvendige trapper er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Det er ikke krav om utbedring av åpninger i rekkverk for utvendige trapper til dagens forskriftskrav. Åpninger i rekkverk for utvendige trapper må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. - Radon | Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Det bør gjennomføres radonmålinger. - Manglende håndløper i innvendig trapp | Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. Håndløper på innvendig trapp bør monteres, men det var ikke krav på byggetidspunktet. Håndløper på innvendig trapp må monteres på vegg for å tilfredsstille krav på byggetidspunktet. - Rekkverkshøyde i innvendig trapp | Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. - Rekkverkshøyde i utvendig trapp | Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i utvendige trapper. Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyder på utvendige trapper opp til dagens krav. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Boligen varmes opp med elektrisitet og varmepumpe installert i kjeller og 1. etasje. Det er varmekabler i bad i kjeller, 1. etasje og 2. etasje. I stuen er det en åpen plassbygget elementpeis og en parafinovn, hvor parafinovnen ikke er tilkoblet tank. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.
Strømforbruk
Boligen er ikke tilknyttet strømavtalen Norgespris. Det antas et årlig forbruk på ca. 20 000 - 30 000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Det foreligger tinglyste rettigheter som sikrer eiendommens adkomst : Eiendommen (gnr. 8, bnr. 90) har veirett over gnr. 9, bnr. 9 i henhold til reguleringsplan for området Brendsvoll, tinglyst 28.08.1997. Eiendommen har videre bruksrett til felles adkomst over gnr. 8, bnr. 506 via realsameie, tinglyst 09.06.1999. Det er også tinglyst rettighet (06.07.1998) som gir bruksrett til felles adkomst over gnr. 9, bnr. 429 via samme realsameie.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen. Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer avløp, feiing, renovasjon og vann. Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eiers eget forbruk. Fakturert beløp i 2025: - Avløp: kr 7 147,99 - Feiing: kr 505,- - Renovasjon: kr 5 746,- - Vann: kr 6 802,36 Totalt: kr 20 201,35 Eiendommen har vannmåler. Ifølge SSB er estimert gjennomsnittlig husholdningsforbruk pr. person 65 m³.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2025: - Elektrisk arbeid: Installert ny kurs for varmepumpe, utført av Proff Elektriker AS. Samsvarserklæring foreligger. - Eltilsyn utført, sak avsluttet etter utbedring av avvik. 2024: - Oppgradert hovedkurs inn til boligen. - Installert ny varmepumpe i kjeller. 2023: - Utskifting av vinduer i kjeller til tolags isolerglass. - Utskifting av ytterdør i kjeller. - Ny IKEA kjøkkeninnredning i kjellerstue/kjøkken, med automatisk vannstopper og komfyrvakt. - Elektrisk arbeid i kjeller (utleiedel): Installert nytt sikringsskap, trekt stigekabel og 6 nye kurser, installert stikk, bryter/dimmer og belysning, installert komfyrvakt, utført av Proff Elektriker AS. Samsvarserklæring foreligger. - Elektrisk arbeid: Økning av overbelastningsvern til 3-fas 80A, installert TKS-skap og kabel, skiftet samleskinner og opprydding i gammelt skap, utført av Proff Elektriker AS. Samsvarserklæring foreligger. 2022: - Nytt bad/vaskerom i kjeller, inkludert nye vann- og avløpsrør. Rørleggerarbeid utført av RB Entreprenør AS, øvrige arbeider av BUI Solutions. Samsvarserklæring fra rørlegger og fakturaer/arbeidsbeskrivelse fra BUI Solutions foreligger. - Ny varmtvannsbereder (200 liter) montert i bad. - Oppussing av kjellerstue, entré og kontor i kjeller, inkludert legging av nytt laminatgulv, montering av gipsplater på vegger, isolering, maling, montering av kjøkkenskap og utskifting av dører. 2021: - Elsjekk av nytt kjøkken, montert komfyrvakt og ryddet i sikringsskap, utført av Skansen Elektro AS. Samsvarserklæring foreligger. 2020: - Ny IKEA kjøkkeninnredning i 1. etasje, med automatisk vannstopper og komfyrvakt. Arbeid inkluderte riving, legging av nytt laminatgulv, montering av gipsplater på vegger, maling og montering av kjøkkenskap. - Utvendig drenering og fuktsikring av grunnmur. 2010: - Utskifting av ytterdører i 1. etasje. 2005: - Renovering av bad i 2. etasje, inkludert fornyelse/oppgradering av membran og sluk. - Renovering av bad i 1. etasje, inkludert fornyelse/oppgradering av membran og sluk. 2004: - Utskifting av vinduer i 1. etasje til tolags isolerglass. - Utskifting av terrassedør i 1. etasje til tolags isolerglass. Ifølge selgers egenerklæring er følgende arbeid utført: 2023: - Opprettet opplegg for vaskemaskin i boden i kjelleren, tilkoblet oppvaskmaskin og installert vannstopper i kjøkkenet og bodet, utført av Mubygg. 2022: - Elektrisk installasjon i forbindelse med renovering av baderom i kjelleren, utført av Skansen Elektro AS. 2021: - Ny varmepumpe i 1. etasje, utført av Norsk Klimasenter Butikkdrift AS.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet kan fritt leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for beboelse/varig opphold og så fremt den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales. Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med fare, dvs. fare for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, www.stralevernet.no og www.ngu.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 20 201,35
- Informasjon om eiendomsskatt: Kommunen har ikke innført kommunal eiendomsskatt.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.