Busk
Buskhellinga 11C
3-roms leilighet med stor og usjenert uteplass på 22 m² | Egen inngang i barnevennlige omgivelser | Gjekstad/Lahelle
Prisantydning
kr 2 390 000
Totalpris
kr 2 602 527
kr 2 390 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 59 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 60 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 11 500 – 14 300 (valgfritt tillegg)
kr 149 187
Felleskost/mnd.
kr 3 639
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
54 m2
3236 Sandefjord
Eierseksjon
9 840 m2
D - Gul
54 m2
1990
2
3
2
54 m2
3236 Sandefjord
Eierseksjon
9 840 m2
D - Gul
54 m2
1990
2
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Gjekstad/Lahelle! En lys og tiltalende 3-roms leilighet med egen inngang og en stor, usjenert uteplass. Her bor du i et stille og etablert boligstrøk, tilbaketrukket fra hovedveien. Leiligheten er en del av et sameie og har en praktisk planløsning med åpen løsning mellom stue og kjøkken. Fra stuen er det direkte utgang til en stor terrasse på ca. 22,8 m². Innvendig har boligen nylig oppussede overflater fra 2026, og bygningen har nyere taktekking og takrenner fra 2024, samt vinduer med 2-lags isolerglass fra 2017/2018. Felleskostnadene inkluderer TV/internett, og det medfølger én fast parkeringsplass. I nærområdet finner du turstier, idrettsanlegg, barnehager og søndagsåpen butikk. Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Velkommen til Buskhellinga på Gjekstad. Dette er et etablert og rolig nabolag, tilbaketrukket fra trafikk og støy. Her bor du med en stor, usjenert uteplass som glir naturlig over i grønne omgivelser, perfekt for ettermiddager i solen mens barna leker trygt i nærområdet. Området er preget av lite gjennomgangstrafikk og et godt naboskap. Hverdagslogistikken for en aktiv familie er enkel. Flere barnehager, som Gjekstad Kanvas-barnehage, ligger innenfor en kort spasertur. Gokstad barneskole og Varden ungdomsskole er en kort sykkel- eller kjøretur unna. De daglige innkjøpene kan gjøres hos Joker Gjekstad, kun noen få minutters gange fra døren, som også holder søndagsåpent. For et bredere utvalg ligger Rema 1000 på Østerøyveien. Fritiden byr på umiddelbar nærhet til både organiserte aktiviteter og flott natur. Østerøya idrettspark, med tilbud for fotball og friidrett, ligger bare ti minutters gange unna. Området er omkranset av skog og mark, med turstier som inviterer til gåturer, løping eller sykling rett fra boligen. Samtidig er det kun en kort kjøretur på under ti minutter til Sandefjord sentrum, med Hvaltorvet kjøpesenter og byens øvrige fasiliteter. Beliggenheten er også praktisk for pendlere. Busstoppet ved Gjekstadveien er en fem minutters spasertur unna, og med bil når du Sandefjord stasjon på under ti minutter. Sandefjord lufthavn Torp ligger en 15 minutters kjøretur unna, noe som gjør reiser enkle.
Barnehage, skole og fritid
Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.
Offentlig kommunikasjon
For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert til boliger innenfor felt A og C i reguleringsplanen Gokstadskogen (plan-ID 19860003), vedtatt 18.03.1986. Videre er delarealer regulert til park (felt H), høyspenningsanlegg, jord- og skogbruk (felt J), kjørevei og felles avkjørsel. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2023 (plan-ID 20220010), vedtatt 21.09.2023. I kommuneplanen er 9 724 m² av eiendommen avsatt til boligbebyggelse (områdenavn B) og 116 m² er avsatt til LNFR-område (områdenavn LL). Reguleringsplanen Gokstadskogen (plan-ID 19860003) er i kommuneplanen vedtatt å skulle gjelde foran kommuneplanens arealdel ved motstrid. Et delareal på 116 m² av eiendommen ligger i et LNFR-område (Landbruks-, natur-, frilufts- og reindriftsområde) i henhold til kommuneplanen. I LNFR-områder gjelder strenge restriksjoner for utbygging og bruksendring. Det kan bety at det ikke er tillatt å gjenoppbygge eiendommen ved total skade, og kan innebære begrensninger for utvikling og påbygging. I LNFR-område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av nye bygninger i strid med hovedregelen. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan brukes i tråd med gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning av bygning, for eksempel etter brann. Eiendommen berøres av følgende hensynssoner i henhold til kommuneplanen: - Hensynssone H310: Ras- og skredfare. Arealet ligger innenfor fareområde for ras- og skredfare. Det betyr at området ligger under marin grense og/eller at det er et kjent fareområde for kvikkleire. Det må påregnes krav om geotekniske vurderinger før iverksetting av byggetiltak innenfor området. - Hensynssone H530: Hensyn friluftsliv. Arealet ligger innenfor en sone med særlige hensyn til friluftsliv. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 48
- Bruksnummer: 449
- Seksjonsnummer: 38
- Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
- Borettslag / Sameie navn: Buskhellinga Boligsameie
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 888963022
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Årsregnskapet for 2024 viste et underskudd på kr 3 669 820,-. For 2025 er det budsjettert med et overskudd på kr 145 319,-. Sameiets disponible midler var på kr 1 774 917,- per 31.12.2024. Egenkapitalen var negativ med kr 4 871 658,- per 31.12.2024. Det bemerkes at gjelden i boligsameiet dekkes inn av beboere ved betaling av felleskostnader.
Styret har fått fullmakt til å innhente tilbud for rehabilitering av fasadene. Saken skal presenteres på et ekstraordinært årsmøte, og det er et ønske om å finne en løsning som ikke medfører store økninger i felleskostnadene.
Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Dyrehold er tillatt i boligsameiet. Styret ønsker en registrering av dyreholdet i sameiet. Styret har eget skjema for dette formål.
Beboernes forpliktelser:
Styret innkaller til dugnad etter behov, og det henstilles til at hver seksjon har en representant til stede. Vedlikeholdsarbeider i seksjonen skal i hovedsak utføres mellom kl. 07.00 og 20.00 på hverdager, og mellom kl. 10.00 og 18.00 i helgene.
Styregodkjennelse:
Sameiets styre skal underrettes skriftlig om alle overdragelser og leieforhold. Det kreves ikke styregodkjennelse.
Forkjøpsrett:
Det er ingen forkjøpsrett på eiendommen.
Felleskostnader
kr 3 639 pr. mnd.
herav rentekostnader kr 800.
Felleskostnader inkluderer
Totale fellesutgifter er kr 3 639,- per måned. Beløpet dekker renter og avdrag på felleslån, felleskostnader til drift, sparing til fremtidig vedlikehold og bredbånd fra Sandefjord Bredbånd. Kommunale avgifter er ikke inkludert i fellesutgiftene. Fellesutgiftene er fordelt slik: - Renter felleslån: kr 800,- - Avdrag felleslån: kr 172,- - Felleskostnader drift: kr 2 053,- - Sparing til fremtidig vedlikehold: kr 300,- - Tilleggsytelser: Sandefjord Bredbånd: kr 314,- Ettersom sameiet har lån med flytende rente, vil fellesutgiftene kunne endres dersom renten justeres.
Fellesgjeld
Spesifikasjon av lån:
Lånenummer: 60308118315, Nordea Bank ABP, Filial i Norge
Annuitetslån, 4 terminer per år.
Rentesats per 11.03.2026: 6.4% pa.
Antall terminer til innfrielse: 110
Saldo per 11.03.2026: 6 564 253
Andel av saldo: 149 188
Første termin/første avdrag: 30.03.2025 ( siste termin 30.06.2053 )
Flytende rente, kvartalsvise terminer.
Ingen vedtatt avtale om individuell nedbetaling av fellesgjeld på dette lånet.
kr 149 187
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 10.03.2026
Forsikringspolise
SP1158247
Sikringsordning
De andre sameierne har lovbestemt panterett i seksjonen for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet, jf. eierseksjonslovens § 25. Pantekravet kan ikke overstige et beløp som for hver bruksenhet svarer til folketrygdens grunnbeløp på tidspunktet da tvangsdekning besluttes gjennomført.
Areal
BRA: 54 m2
BRA-i: 54 m2
TBA: 22 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Leiligheten disponerer én oppmerket parkeringsplass på felles asfaltert parkeringsplass. Har seksjonseier mer enn én bil, kan bil nummer to parkeres i rekke bak den første, forutsatt at dette ikke hindrer andre tilstøtende parkeringsplasser. Lading av motorkjøretøy, hybridbil eller elbil er tillatt dersom strøm tas fra egen seksjon.
Eiendom
Tomteareal er 9 840 m2 på eiet tomt.
Sameiets felles eiet tomt er på 9840 m². Tomten ligger i relativt skrånende terreng og er opparbeidet med plen, treterrasser og gruset gangsti til vei. Fellesarealene skal til enhver tid være fremkommelig for alle, og tiltak eller endringer på disse må godkjennes av styret.
Byggeår
1990
Innhold
Leilighet i 2. etasje i en firemannsbolig som består av følgende rom: 2. etasje BRA-i: Entré, bad / vaskerom, stue, kjøkken og to soverom. Terrasse på ca. 22,8 m² med adkomst fra stuen.
Standard
Dette er en lys og arealeffektiv leilighet i en firemannsbolig med egen inngang, beliggende i et stille og barnevennlig boligstrøk. Boligen er vesentlig oppgradert de siste årene med blant annet nytt tak i 2024, nye vinduer i 2017/2018 og nylig oppussede overflater i de fleste rom. Planløsningen er praktisk, og fra stuen er det utgang til en stor og usjenert terrasse på nesten 23 m². Entré: Egen inngangsdør fra 2026 åpner inn til en entré som fungerer som et bindeledd i leiligheten. Her er sikringsskapet med automatsikringer plassert. Stue og kjøkken: Stuen og kjøkkenet utgjør et åpent og sosialt rom. Stuedelen har plass til både sofagruppe og spisebord, og vinduer fra 2017/2018 slipper inn godt med lys. Kjøkkenet har en praktisk vinkelform med glatte fronter og laminat benkeplate. Fra kjøkkendelen er det direkte utgang til en stor treterrasse. Terrasse: Terrassen på ca. 22,8 m² er etablert på et bjelkelag over terrenget og gir et privat og usjenert uterom. Den store flaten gir rikelig med plass for utemøbler og grill. Soverom 1: Hovedsoverommet på nesten 12 m² har god plass til dobbeltseng og garderobeløsning. Soverom 2: Det andre soverommet er på 6,6 m² og egner seg godt som barnerom, gjesterom eller kontor. Bad/vaskerom: Badet er et kombinert baderom og vaskerom. Rommet er utstyrt med dusjkabinett, servant med innredning og toalett. Her er også en 120-liters varmtvannstank plassert. Veggene ble malt i 2026. Overflater: Gulvoverflater: Laminat i entré, stue, kjøkken og soverom. Vinylbelegg på bad/vaskerom. Vegger: Malt strie i entré, stue, kjøkken og soverom. Malte vegger på baderomstapet på bad/vaskerom. Himling: Malte takplater i entré, stue, kjøkken og soverom. Malt himling på bad/vaskerom.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Leiligheten ligger i 2. etasje i en firemannsbolig fra 1990 med hovedkonstruksjon i tre. Ytterveggene er oppført i bindingsverkskonstruksjon fra byggeåret med liggende bordkledning, og etasjeskilleren er utført i trebjelkelag. Takkonstruksjonen består av A-takstoler i tre, og taktekkingen er utført med betongtakstein fra 2024. Takrenner, beslag og nedløp er av lakkert stål fra samme år. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags isolerglass fra 2017/2018. Leiligheten har en malt hovedinngangsdør i tre fra 2026 som er nylig skiftet, en malt balkongdør i tre fra 2017, og innvendige malte, glatte dører fra 2026. Det er en elementpipe med sotluke/feieluke i hovedetasjen og på loft. Utvendige trapper er utført i impregnert treverk samt en betongtrapp i terreng. Til leiligheten hører en terrasse på ca. 22,8 m² oppført i impregnert treverk på bjelkelag over terreng, med adkomst fra stue. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Det er registrert slitasje og begroing på terrassebordene. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. - Bad / vaskerom - Overflater vegger og himling | Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Det er observert at våtromstapeten løsner enkelte steder nederst mot gulvet. Videre er det vindu/dør med materialer som ikke er fuktbestandige plassert i våtsone. - Bad / vaskerom - Overflater Gulv | Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er registrert motfall på deler av gulvet fra dør mot sluk. Målt fall mot sluk er ca. -5 mm. Laveste punkt i rommet er registrert ved varmtvannsbereder, som ligger ca. 5 mm lavere enn sluket. - Bad / vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. - Bad / vaskerom - Sanitærutstyr og innredning | Speil over servant har mørke flekker langs nedkant som følge av begynnende korrosjon/nedbrytning i speilbelegget. - Bad / vaskerom - Ventilasjon | Rommet har kun naturlig ventilasjon. TG3 - Store eller alvorlige avvik - Kjøkken - Overflater og innredning | Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad. Det er registrert utettheter eller vannlekkasjer i røropplegg. Det er ved bruk av fuktindikator rundt utsatte hvitevarer påvist indikasjoner på fuktighet. Det ble registrert oppsvelling i bunnplaten i benkeskapet. Fuktmåling viste forhøyede fuktverdier i platen. Ved funksjonstest ble det observert lekkasje fra avløpsrør i skapet. Helse, miljø og sikkerhet - Åpninger i rekkverk på utvendige trapper er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. - Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Det er ikke montert rekkverk på utvendige trapper.
Eiendomstype
Eierseksjon
Oppvarming
Elektrisk oppvarming. Oppvarming skjer med panelovner i oppholdsrom og stråleovn på vegg på badet. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Det er pipe i boligen, så det er mulighet for å installere ildsted.
Strømforbruk
Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader. Selger har på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpssystem. Stikkledningene fra eiendommen og ut til det kommunale nettet er private, og vedlikeholdsansvaret for disse påhviler sameiet. Adkomst til eiendommen skjer via offentlig vei.
Andel fellesformue
kr 28 638
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
If Skadeforsikring NUF
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter faktureres direkte til eier og er ikke inkludert i felleskostnadene. Dette inkluderer avløp, renovasjon og vann. Fakturert beløp i 2025: - Avløp: kr 4 764,- - Renovasjon: kr 3 677,- - Vann: kr 3 953,- Totalt: kr 12 395,- Årsprognose for 2026 er kr 11 584,-. Eiendommen har ikke installert vannmåler. Gebyrene for vann og avløp er basert på stipulert forbruk.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2026: - Skiftet hovedinngangsdør - Lagt laminat på gulv - Malt vegger - Malt himlinger - Skiftet innvendige dører - Malt vegger på bad - Malt himling på bad 2017: - Skiftet vinduer - Skiftet balkongdør
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen i dag. Utleie av seksjon kan være begrenset jfr. sameiets vedtekter/styregodkjenning.
Radon
Det er ikke utført radonmåling på eiendommen. Eiendommen ligger i et område klassifisert med «middels til lav aktsomhet» for radon. For mer informasjon om radon, se www.dsa.no/radon.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 11 584
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.