Skiheisvegen 96B
Ski-inn/ski-ut | Fritidsleilighet i Hemsedal Skisenter | 2 soverom, badstue og peis
Prisantydning
kr 1 000 000
Totalpris
kr 1 997 649
kr 1 000 000
Kr. 1 000 000 Prisantydning
Kr. 996 559 Andel av fellesgjeld
Kr. 1 996 559 Pris inkl. fellesgjeld
Omkostninger
Kr. 545 Tinglysing av hjemmelsovergang
Kr. 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr. 1 090 Sum omkostninger
Dersom kjøper benytter seg av forkjøpsrett koster dette kr 7 768 i tillegg til omkostningene nevnt over.
Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
kr 996 559
Felleskost/mnd.
kr 11 433
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
52 m2
3560 Hemsedal
Andel
10 834 m2
52 m2
2005
2
3
2
52 m2
3560 Hemsedal
Andel
10 834 m2
52 m2
2005
2
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Skiheisvegen 96B! Her får du en praktisk og arealeffektiv fritidsleilighet med umiddelbar nærhet til Hemsedal Skisenter. Dette er et perfekt utgangspunkt for fjellets mange aktiviteter, sommer som vinter. Leiligheten ligger i andre etasje og har en stue med en stemningsfull peis for ekstra varme og hygge. Fra stuen er det utgang til en takoverbygget terrasse. Badet er flislagt, har gulvvarme og tilgang til egen badstue – perfekt etter en aktiv dag. Vegger med trepanel forsterker den lune fjellfølelsen. Høydepunkter: - Ski-in/ski-out til Hemsedal Skisenter - To soverom - Egen badstue - Peis i stuen - Takoverbygget terrasse - Nærhet til langrennsløyper Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Leiligheten ligger midt i hjertet av Hemsedal Skisenter, ofte kalt Skandinavias alper. Herfra er det bare å spenne på seg skiene, med nærmeste alpinbakke kun 100 meter unna. Du har direkte tilgang til et anlegg med 21 heiser og 53 nedfarter, inkludert en unik grønn løype fra toppen som lar hele familien kjøre sammen. Vinteren byr også på et omfattende nett av preparerte langrennsløyper, med nærmeste spor kun et par hundre meter fra døren. Når skidagen er over, er det gangavstand til afterski, restauranter og servicetilbud i sentrumsområdet. En kort kjøretur unna ligger Hemsedal sentrum, kjent som Trøim, med et bredere utvalg av butikker og spisesteder som den velkjente Hemsedal Cafe. Hemsedal er en helårsdestinasjon. Når snøen smelter, forvandles fjellet til et mekka for stisykling, fotturer og elveaktiviteter. Utforsk de over 145 kilometerne med merkede turstier, prøv fiskelykken i Hemsila, en av Norges beste ørretelver, eller få et adrenalinkick med mountain cart ned skibakkene. For familier finnes det aktiviteter som Høyt & Lavt klatrepark og turer med alpakka.
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Velforening
Eiendommen er tilknyttet Hemsedal Turisttrafikklag (HTTL) gjennom borettslaget. Medlemskapet er obligatorisk og har som formål å fremme Hemsedal som destinasjon.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 72
- Bruksnummer: 98
- Seksjonsnummer: 51
- Kommunenummer: 3326 - Hemsedal
- Borettslag / Sameie navn: Staven Apartments Borettslag
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 987902701
- Borettslag / Sameie andelsnummer: 16
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Megler har kopi av budsjett for 2025 og årsregnskap for 2024. Disse kan oversendes til interessenter.
• Årsresultat for 2024: overskudd på kr 887 878,-
• Budsjettert resultat for 2025: overskudd på kr 1 014 200,-
• Egenkapital per 31.12.2024: kr 9 495 722,-
• Disponible midler per 31.12.2024: kr -833 004,-
Det er planlagt en oppgradering av Staven 1 de neste 1-3 årene, som anslås å koste ca. 50 000 kr ekstra per andel per år i perioden. For 2027 er det anslått at brutto felleskostnader vil være nærmere 12 800 kr per måned.
Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Husdyrhold er ikke tillatt i henhold til borettslagets regler.
Beboernes forpliktelser:
Eierne har ansvar for årlig vedlikehold. Dette inkluderer å sjekke leiligheten etter vintersesongen og rapportere eventuelle skader til Skistar innen 15. juni, samt å utføre en storrengjøring av leiligheten innen 15. oktober hvert år. Det er obligatorisk utvask ved avreise etter egenbruk i vintersesongen, som faktureres direkte til eier. I tillegg omfatter vedlikeholdsplikten beising/maling av egen bolig (materialer holdes av borettslaget) og vedlikehold av eiers naturlige del av fellesområdet/grøntanlegget.
Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Godkjenning kan ikke nektes uten saklig grunn, slik som manglende kredittverdighet. En forutsetning for godkjenning er at kjøper er medlem av HABO og inngår gjeldende andelseieravtale med borettslaget. Kjøper har ikke rett til å ta boligen i bruk før godkjenning er gitt. Risikoen for å bli godkjent påhviler kjøper, og dersom godkjenning ikke gis, må kjøper besørge videresalg av andelen.
Forkjøpsrett:
Det er forkjøpsrett for andelseierne i borettslaget og medlemmer av Halden Boligbyggelag (HABO). Forkjøpsretten håndteres av HABO, som har en frist på 20 dager til å gjøre den gjeldende etter at salgsmelding er mottatt. Meldefristen for interessenter er minimum 5 hverdager etter utlysning.
Innskudd:
kr 2 487 953
Felleskostnader
kr 11 433 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Totale felleskostnader er kr 11 433,- per måned. Dette er brutto felleskostnader som inkluderer TV, internett, varmtvann og fyring (gass). Borettslaget har utleieplikt. Det er estimert en leieinntekt på kr 9 259,- per måned for denne andelen, som kommer til fratrekk. Netto kostnad blir da kr 2 174,- per måned. Leverandør av TV og internett er Bruse / Altibox. Det er anslått at brutto felleskostnader for 2027 vil være nærmere kr 12 800,- per måned. Estimerte inntekter for vintersesongen 2026/27 er anslått til kr 11 400,- for andelen. Renten på fellesgjelden er flytende og kan endres, noe som vil påvirke de månedlige kostnadene.
Fellesgjeld
kr 996 559
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 27.04.2026
Borettslaget har følgende lån og vilkår: Bank: DNB Bank ASA Lånenummer: 15160219537 Type: Annuitetslån, 4 terminer per år Restsaldo pr. 28.04.2026: kr 44 393 898,- Andel av saldo: kr 996 559,- Restløpetid: 116 terminer Type Rente: Flytende rente Rente: 5,25% Merknad: Flytende rente DNB, fritidsboliger Første avdrag var 30.06.2025. Det er ikke mulighet for individuell nedbetaling på fellesgjeld (IN-ordning).
Forsikringspolise
86852252
Sikringsordning
Borettslaget er ikke tilknyttet en sikringsordning som dekker tap ved manglende innbetaling av felleskostnader. For slike krav har borettslaget lovbestemt panterett i andelen foran alle andre heftelser. Pantekravet er begrenset til en sum som tilsvarer to ganger folketrygdens grunnbeløp.
Etasje
2
Parkering
Det er utvendig parkering, men borettslaget arbeider med å finne løsninger for parkering i en grovkjeller over tid.
Eiendom
Tomteareal er 10 834 m2 på eiet tomt.
Opplyst tomtestørrelse gjelder samlet for gnr. 72 bnr. 98.
Byggeår
2005
Innhold
Leiligheten ligger i 2. etasje og består av følgende rom: Kjøkken, stue, to soverom, bad og badstue. Terrasse på 5 m².
Standard
En leilighet med peis i stuen, privat badstue og takoverbygget terrasse — dette er fjellboligen som gir mer enn overnatting. Oppført i 2005 og plassert i 2. etasje, rommer leiligheten kjøkken, stue, bad, badstue og to soverom. Standarden er fra byggeår med normal bruksslitasje, og leiligheten egner seg godt som fritidsbolig slik den står, med rom for oppgradering over tid. Entré: Den isolerte ytterdøren av god kvalitet åpner inn til en gang med trepanel på veggene — samme materiale som binder leiligheten sammen fra inngang til stue. Herfra er det direkte sikt ned korridoren mot stuen og terrassen. Kjøkkenet ligger til venstre, badet og badstuen til høyre, og soverommene fordeler seg langs gangen. Leiligheten har malte og beisa fyllingsdører innvendig. Kjøkken: Kjøkkenet har innredning med profilerte fronter og benkeplate av laminat. Mekanisk avtrekksanlegg er tilknyttet boenheten. I benkeskap er det montert brannslange. Kjøkkenet har plass til spisebord med stoler langs veggen med trepanel, og fra kjøkkenområdet er det direkte sikt ned mot stuen. Stue: Stuen er leilighetens romsligste rom, med trepanel på veggene og terrassedører med isolerglass mot den takoverbyggede terrassen. Peisen er plassert i hjørnet ved terrassedøren — en frittstående modell med glassfronter som gir flammene synlighet fra hele rommet. Plass til full sofagruppe med salongbord. To soveromsdører åpner fra stuen, noe som gir en naturlig romlig sammenheng mellom de private og sosiale sonene. Terrasse: Fra stuen er det utgang til en takoverbygget terrasse med terrassedører i isolerglass. Takoverbyggingen gir ly for nedbør og gjør terrassen brukbar gjennom hele sesongen. Plass til to stoler og et lite bord. Soverom: Leiligheten har to soverom med ulik karakter. Det ene soverommet har plass til dobbeltseng og ligger med dør direkte fra stuen. Trepanel på veggene gir rommet samme materialuttrykk som resten av leiligheten. Det andre soverommet er innredet med køyeseng og enkeltseng, og egner seg godt for flere overnattingsgjester. Begge rommene har malte og beisa fyllingsdører. Bad og badstue: Badet har flislagte vegger og gulv, nedfelt servant med underskap, veggmontert toalett og dusjvegger/hjørne. Gulvvarme er installert. Mekanisk avtrekk sørger for ventilasjon. Badet har plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse, og fuger og overganger stedvis har et oppgraderingsbehov. Direkte fra badet er det adkomst til badstuen, som er utstyrt med elektrisk ovn. Badstuen er en sjelden kvalitet i en leilighet i denne størrelsen. Overflater: Gulv: Fliser. Vegger: Trepanel. Himling: Malte overflater. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Generelt medfølger ikke hvitevarer i denne typen salg. Ettersom dette er et tvangssalg, vil imidlertid kjøper overta de hvitevarene som befinner seg i boligen ved overtakelse. Hvitevarene overtas slik de står, uten noen form for garanti fra selger, utover eventuell gjenværende fabrikk- eller leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 13.05.2026. Bygning: Boligbygg med flere boenheter, bygget i 2005. Byggeåret er basert på opplysninger fra eiendomsmatrikkelen. Etasjeskiller er av betongdekke. Pipe/Ildsted: Det er montert peis i stue. Vinduer: Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Dører: Isolert ytterdør av god kvalitet. Terrassedører med isolerglass. Innvendig har leiligheten malte/beisa fyllingsdører. Trapper/adkomst: Betongtrapp i felles trappegang. Balkong/terrasse: 5 m² terrasse med adkomst fra stue, takoverbygget. VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør). Synlige avløpsrør av plast. Det er sentralanlegg for varmt vann. Badet har plastsluk. Det er en brannslange i benkeskap på kjøkken. Ventilasjon: Leiligheten har mekanisk og naturlig ventilasjon. Badet har mekanisk avtrekk. Kjøkkenet har avtrekk via mekanisk avtrekksanlegg i boenheten. Tekniske detaljer: Badet har gulvvarme. Det er montert elektrisk ovn i badstue. Elektrisk anlegg: Skjult el-anlegg. Sikringsskap med automatsikringer. 1. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei 2. Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 2005 Byggeår 3. Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ukjent 4. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ukjent 5. Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Ukjent 6. Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Ukjent 7. Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Ukjent 8. Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Ukjent 9. Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei 10. Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei 11. Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ukjent 12. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja På grunn av alder på anlegget og manglende el-kontroll de siste 5 år anbefales det å utføre en el-kontroll av ett autorisert elektro firma. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Vinduer | Det er stedvis noe slitte/dårlige overflater på karmer og rammer. Vedlikehold av overflater, pakninger og hengsler må påregnes. På grunn av alder og gjenværende brukstid settes TG 2. Overflater, pakninger og hengsler bør vedlikeholdes for å forlenge vinduenes levetid og opprettholde funksjon. Dersom vedlikehold ikke utføres, øker risikoen for ytterligere slitasje, redusert isolasjonsevne og potensielle råteskader. - Dører | Mer enn halvparten av forventet brukstid oppbrukt. Slitasje på overflater, pakninger og hengsler må påregnes. Det bør påregnes vedlikehold eller utskifting av slitte overflater, pakninger og hengsler for å opprettholde funksjon og tetthet. Dersom tiltak ikke utføres, kan det føre til varmetap, redusert sikkerhet og økt risiko for fuktskader. - Overflater | Det er påvist skader på overflater. Bl.annet er det påvist endel bom og skader i fliser. Normal alderslittasje og hull etter oppheng kommenteres ikke. Overflater med bom og skader i fliser bør utbedres eller skiftes ut for å hindre videre forringelse og risiko for at fliser løsner eller sprekker. Dette vil også bidra til å opprettholde et tilfredsstillende estetisk og funksjonelt nivå på overflatene. - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målinger er utført på tilfeldig valgte plasser og har begrensninger pga. møbler og løsøre. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. For å oppnå tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjellene rettes opp. Det anbefales å vurdere utbedring dersom det skal legges nytt gulv eller ved større oppussing, da ujevnheter kan påvirke møblering og levetid på gulvbelegg. Konsekvensen ved å ikke utbedre er hovedsakelig estetisk og kan gi utfordringer med innredning. - Innvendige dører | Det er registrert noe overflateslitasje på innvendige dører, som er i samsvar med normal aldring og bruk. Det bør vurderes overflatebehandling eller utskifting av dører ved behov for å opprettholde estetisk standard. Konsekvensen av slitasje er hovedsakelig kosmetisk, men kan over tid føre til redusert funksjon eller ytterligere forringelse. - Bad - Overflater vegger og himling | Fuger og overganger begynner stedvis å bli noe dårlige. Fuger og overganger bør utbedres for å hindre fuktinntrengning og videre forringelse av overflatene. Dårlige fuger kan føre til vannskader i underliggende konstruksjoner og økt behov for vedlikehold. - Bad - Overflater Gulv | Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Dusjvegg er montert til gulv, dette hindrer fri avrenning til sluk utenfor dusjvegg. Eventuelt lekkasjevann fra utstyr utenfor dusjsone vil ikke ha en naturlig vei til sluket. Dette kan føre til at vann samler seg på gulvet og potensielt renner ut av rommet eller trenger inn i konstruksjonen. Det bør etableres avrenning til sluk for hele våtrommet. Manglende fri avrenning kan medføre at vann ved lekkasje eller søl utenfor dusjområdet ikke ledes til sluk, noe som øker risikoen for fuktskader i omkringliggende konstruksjoner. - Bad - Sluk, membran og tettesjikt | Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Det bør innhentes dokumentasjon på utført membran og slukløsning. Manglende dokumentasjon og alder på membran medfører usikkerhet om utførelsen er fagmessig, noe som gir økt risiko for lekkasjer og fuktskader i konstruksjonen. Overvåk tilstanden jevnlig, og vurder nærmere undersøkelser for å avklare tilstand og eventuelt behov for utbedring. - Kjøkken - Overflater og innredning | Normal bruks-/aldersslitasje, det må beregnes normalt vedlikehold av overflater, hengsler og bevegelige deler. Det bør utføres jevnlig vedlikehold av overflater, hengsler og bevegelige deler for å opprettholde funksjon og levetid. Manglende vedlikehold kan føre til redusert brukervennlighet og økt slitasje på kjøkkeninnredningen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Elektrisk oppvarming med elektrisk ovn i badstuen. Det er gulvvarme på badet. I stuen er det montert peis. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Megler avholder først en ordinær budrunde med de aktuelle budgiverne. Første bud må avgis skriftlig på eget budskjema for tvangssalg. Såfremt rettens medhjelper innen utløpet av den ovennevnte fristen gir melding om at budet er blant dem medhjelperen vil anbefale overfor saksøkeren, er budet bindende i ytterligere 6 uker, regnet fra utløpet av fristen. Det budet som presenteres overfor saksøker og/eller tingretten kan ikke inneholde kortere akseptfrist enn minimum 6 uker fra oversendelsesdato. Megler anmoder så saksøker begjære budet stadfestet. Bud som ikke begjæres stadfestet av saksøkeren frigjør budgiveren. Stadfestelse må skje innen den nevnte minimumsfristen på 6 uker. Eiendommen selges etter reglene i tvangsfullbyrdelsesloven om tvangssalg, og at Lov om avhending av fast eigedom ikke gjelder ved tvangssalg.
Overtakelse
Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger. Ved tvangssalg er det spesielle regler for når oppgjør og overtagelse skal finne sted. Loven bestemmer at oppgjørsdagen/overtakelsesdagen (den dag kjøper plikter å betale) inntrer tre måneder etter at medhjelperen har bedt Tingretten om at budet skal aksepteres. Er eiendommen fraflyttet, kan medhjelperen, dersom kjøper ønsker det, tillate at overtagelse skjer før oppgjørsdato. Skal eiendommen overtas tidligere må hele kjøpesummen betales før overtagelse kan skje. Dog anbefales ikke overtagelse før ankefristen er utløpt.
Boligselgerforsikring
Det kan ikke tegnes boligselgerforsikring ved tvangssalg.
Boligkjøperforsikring
Det kan ikke tegnes boligkjøperforsikring ved tvangssalg.
Forsikringsselskap
Gjensidige Forsikring ASA
Moderniseringer og påkostninger
Ingen moderniseringer er dokumentert siden byggeår.
Betalingsbetingelser
Kjøpesummen skal betales til meglers klientkonto innen en fastsatt oppgjørsdato fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon, 3 måneder etter at budet er forelagt tingretten. Overtredelse av betalingsfristen medfører tilleggsrente på p.t. 12.5 % p.a. Megler vil ved oppgjør avregne de kommunale avgiftene.
Adgang til utleie
Borettslagets eiendom er et fritidsborettslag og er omfattet av utleieplikt. Laget har avtale med et selskap som forestår booking og utleie av boligene i vintersesongen (01.11 til første helg i mai). Det er 6 måneders utleieplikt med maksimalt 42 egenbruksdøgn i vintersesongen. Andelseier har ikke anledning til kommersiell utleie i egenbruksperioden, men utleie til familie og venner er lovlig såfremt godtgjørelsen ikke overstiger egenbruksatsene + 10%. Utenom vintersesongen kan eierne benytte leiligheten etter eget ønske, og kan velge å leie ut selv eller gjennom kommersielle aktører, inkludert Skistar. Andelseier kan sperre sin leilighet for sommerutleie.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales.
Sentrale lover
Ved befaring av eiendommen oppfordres du til å gå nøye gjennom eiendommen. Ta gjerne med en bygningskyndig på befaringen. Synes eiendommen å ha en del mangler, kan det være fornuftig å få avholdt en såkalt tilstandsrapport. En tilstandsrapport er en gjennomgang av eiendommens bygningsmessige standard. Som hovedregel overtas en eiendom kjøpt på tvangssalg i den stand den befinner seg. Bestemmelsene i lov om avhending av fast eigedom gjelder ikke når en eiendom er tvangssolgt. Tvangsfullbyrdelsesloven bestemmer imidlertid at kjøper kan kreve prisavslag i følgende tilfeller: - eiendommen er ikke i samsvar med opplysninger om vesentlige forhold som medhjelper har gitt, eller - medhjelperen har forsømt å gi opplysninger om vesentlige forhold som man måtte kjenne til og som kjøperen hadde grunn til å regne med å få, eller - eiendommen er i vesentlig dårligere stand enn kjøperen hadde grunn til å regne med, og - disse forhold kan antas å ha hatt innvirkning på kjøpet. Kjøperen kan ikke heve kjøpet, men kan kreve prisavslag av ovenstående grunner. Kjøper må, dersom enighet ikke oppnås om et prisavslag, eventuelt gå til søksmål mot den eller de av kreditorene som har fått den del av kjøpesummen som kreves redusert. Kjøpesummen må betales selv om det kreves prisavslag, men kjøperen kan kreve at den del av summen som rammes av kravet om prisavslag ikke utbetales til kreditorene før saken er avgjort. Dersom namsretten finner at kravet fra kjøperen er åpenbart grunnløst, kan namsretten avvise krav om tilbakeholdelse og likevel utbetale summen. Dersom hele eller deler av eiendommen er bortleid, overtar kjøper selv ansvaret for et eventuelt leieforhold.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.