Åmot
Sinkveien 3
Familievennlig bolig med god planløsning og garasje - sentral beliggenhet nær skoler, sentrum og turområder!
Prisantydning
kr 3 790 000
Totalpris
kr 3 884 750
kr 3 790 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 94 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 95 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
244 m2
3340 Åmot
Selveier
1 076 m2
202 m2
1977
2
6
4
244 m2
3340 Åmot
Selveier
1 076 m2
202 m2
1977
2
6
4
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Sinkveien 3! Dette er boligen for deg som ønsker god plass til familien! Her får du rikelig med boltreplass og sol fra tidlig morgen til sen kveld. Boligen er jevnlig vedlikeholdt, men har behov for oppgraderinger for å møte dagens standard – et hjem med stort potensial for den rette kjøperen. Det er installert nytt sikringsskap i 2026. Boligen byr på en god planløsning som inneholder: Underetasje: Vindfang, hall, tv-stue, bad, soverom, 4 boder og en utvendig bod. 1. etasje: Stue, kjøkken, spisestue, bad, vaskerom, 3 soverom og gang. På tomten finner du også en frittstående garasje. Eiendommen ligger i et populært boligområde like ovenfor Åmot sentrum med marka som nærmeste nabo. Her bor du i gangavstand til sentrum og alle skoler. Velkommen til en hyggelig visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger sentralt til i et etablert og populært boligområde, like ovenfor Åmot sentrum. Her har du marka med fine turområder som nærmeste nabo. Gang vei til sentrum, barneskole, ungdomsskole og videregående skole. Kun ca. 10-12 minutters gange til Rema 1000, Kiwi og Spar. I tillegg det er gangavstand til Åmot sentrum som kan by på et variert utvalg av servicetilbud. Åmotsenteret huser både dagligvare, apotek, kafé, sportsbutikker, interiør og klær. Fra eiendommen er det kort vei til både barnehage, Søndre Modum ungdomsskole og Buskerud VGS, som begge er lokalisert i Åmot sentrum. Kort gangavstand på ca. 700 meter til Enger barneskole. På Enger barneskole finner du aktivitets hall med ballspill og aktivitetsleker. Åmot kan by på et vidt spekter av idrettstilbud for alle aldre, både innen allidrett, håndball, boksing, turmarsjer og fotball. Det er umiddelbar nærhet til Modum-hallen og gangavstand til Åmot stadion med ballspill og fotball. Kort vei til Furumo som byr på flotte turområder, populær svømmehall og et stort idrettsanlegg. Vikersund Hoppsenter med den verdensberømte skiflygingsbakken ligger ca. 10 km fra eiendommen. Fra eiendommen tar det ca. 20 minutter til Hokksund, ca. 40 minutter til Drammen og Hønefoss med bil. Enkel tilgang til de samme områdene med offentlig kommunikasjon fra Åmot bussterminal. Fra eiendommen er det 700 meter til bussholdeplass med linjer i retning Drammen, Vikersund og Hønefoss. Åmot kan by på vakkert turterreng som passer godt for både barnefamilier og friluftsentusiaster, sommer som vinter. Det finnes et bredt utvalg tilrettelagte turområder og merkede tur- og kulturstier i Modum, med varierende terreng og vanskelighetsgrad. Kort avstand fra eiendommen, retning Sigdal, ligger Blaafarveværket og Koboltgruvene som et 8 km langt museum. Museet er et av Norges best besøkte turistattraksjoner, med en blanding av kunst, kultur og natur. Museet kan deriblant friste med nye kunstutstillinger hvert år, barnas bondegård og guidede gruveturer i gruvemiljø fra 1800-tallet. Museet byr også på tre stemningsfulle spisesteder hvor det serveres hjemmelaget mat, og i sommerhalvåret arrangeres det også gratis søndagskonserter.
Skolekrets
Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.
Offentlig kommunikasjon
For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Gjeldende regulering: Eiendommen er regulert til frittliggende småhusbebyggelse og høyspenningsanlegg i reguleringsplan Jellumhagen/engerhagen 2, planid 1972003 (07.06.1972). Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til boligbebyggelse, nåværende i Kommuneplan Modum kommune 2016 - 2027, planid 2019010 (04.02.2019), med hensyn sone H370 Høyspenningsanlegg (inkl høyspentkabler). Eiendommen omfattes også av Kommunedelplan for Kulturminner, planid 2021006 (10.05.2021). Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Radon: Ifølge opplysninger mottatt av kommunen ligger eiendommen i et område som har middels til lav aktsomhet for radon. Høyspenningsanlegg: På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert i hensynssone for høyspenningsanlegg inkludert høyspentkabler. Det gjøres oppmerksom på at det kan være restriksjoner forbundet med utnyttelse av tomten og byggegrense/byggeforbud mot høyspenningsanlegget. Ved søknad om søknadspliktige terrenginngrep i høyspentsonen må det foreligge uttalelse fra ledningseier. Ta kontakt med kommunen dersom du har flere spørsmål i forhold til høyspenningsanlegget.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 55
- Bruksnummer: 77
- Kommunenummer: 3316 - Modum
Etasje
2
Parkering
Parkering i garasje og egen gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 1 076 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på 1075 m² i et skrånende og opparbeidet terreng. Gårdsplassen er lagt med belegningsstein, og tomten er videre opparbeidet med støttemurer, gressplen og diverse beplantning.
Byggeår
1977
Innhold
Boligen har en god planløsning som byr på: Underetasje: Vindfang, hall, tv-stue, bad, soverom, 4 boder og en utvendig bod. 1. etasje: Stue, kjøkken, spisestue, bad, vaskerom, 3 soverom og gang. Utendørs har man også en frittstående garasje.
Standard
Innvendige overflater: Gulvene er belagt med parkett, furu og belegg. Veggene har tapet og trepanel, mens himlingene er kledd med trepanel. Kjøkken: Kjøkkenet er utstyrt med innredning med profilerte fronter og laminat benkeplate. I innredningen er det avsatt plass til kjøleskap, oppvaskmaskin, komfyr og komfyrvakt. Det er også montert kjøkkenventilator med avtrekk til utsiden. Bad i 1. etasje: Badet ble oppgradert i 2005 og har flislagt gulv med elektrisk gulvvarme. Det er utstyrt med plastsluk og smøremembran (ukjent utførelse). Innredningen inkluderer servant med nedfelt servant, veggmontert toalett og dusjkabinett. Rommet har naturlig ventilasjon og tilluft via spalte under dør. Bad i underetasjen: Dette badet har gulv med belegg, vegger med fliser/baderomsplater og himling med panel. Rommet er utstyrt med servantinnredning, toalett og dusjkabinett, med sluk plassert i dusjsonen. Ventilasjonen skjer via veggventil og tilluft under døren. Badet er av eldre dato og må påregnes renovert. Vaskerom: Vaskerommet har gulv med belegg, malte vegger og panel i himlingen. Det er sluk i gulvet bak innredning, ventil i taket og tilluft gjennom spalte ved døren. Rommet har røropplegg for vaskemaskin og innredning med skap. Rommet er av eldre dato og må påregnes renovert.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Tomteforhold Det er byggegrunn av fjell. Dreneringen er fra 1977. Boligen er fundamentert med betongsåle på grunn, opplyst isolert mot grunn. Det er grunnmur av leca utvendig pusset. Eiendommen ligger i et skrånende og opparbeidet terreng. Utvendige vannledninger er av plast (PEL). Utvendige avløpsrør er av plast. Det er offentlig avløp via private stikkledninger. Bygningen har offentlig vannforsyning via private stikkledninger. Utvendig Taktekkingen er av stål/aluminiumsplater. Taktekkingen utskiftet i 2011. Nedløp og beslag består av stål. Taknedløp stedvis koblet på tette rør for bortledning av overvann fra grunnmur. Det er montert stigetrinn for feier. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår. Fasade/kledning har stående bordkledning. Takkonstruksjonen er utført med sperrekonstruksjon. Det er loftsluke i gang ved soverom. Taket ble opplyst skiftet i 2011. I forbindelse med arbeidene ble det også etablert takoverbygg over terrasse. Det er opplyst at takkonstruksjonen samtidig ble etterisolert med ca. 10 cm isolasjon, og at luftingen i konstruksjonen ble forbedret. Det er synlig luftespalte i gesims. Bygningen har malte trevinduer med både 2-lags og 3-lags isolerglass. Vinduene er av varierende alder. Bygningen har teak hovedytterdør og malt balkongdør i tre. Nyere utgangsdør på vaskerom. Takoverbygg over veranda oppført i 2011. Gulvet er flislagt. Areal ca 27 kvm. Det er opplyst at taktekking/takplater på overbygget sist ble skiftet i 2018. Terrasse ut fra stue består av imp / behandlet terrassebord. Eier opplyser at terrassegulvet er fra 2020. Det er videre opplyst at terrassebordene er behandlet med Sioo:x, med oppgitt vedlikeholdsintervall på inntil 12 år. Areal ca 40 kvm. Innvendig Innvendig er det gulv av parkett, furu og belegg. Veggene har tapet og trepanel. Innvendige tak har trepanel. Det er opplyst at gulv i stue, kjøkken og soveromsgang ble skiftet i 2015. Videre er det opplyst at parkettgulv på ett soverom i 1. etasje ble lagt i 2019. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Boligen har mursteinspipe med vedovn tilkoblet nytt røykrør. I kjellerstue er det montert peisovn av eldre dato. Rom under terreng: Gulvet er utført med furubord belagt med belegg. Veggene har panel. Boligen har lakkert tretrapp. Det er montert tepper i trinnene. Trappen fremstår med normal bruksslitasje. Boligen har innvendige dører av varierende type. Det er registrert furu fyllingsdører samt behandlede glatte dører til soverom. Det er eldre skyvedør til kjøkken. Tekniske installasjoner Innvendige vannledninger er hovedsakelig utført i kobber. Hovedstoppekran er plassert i underetasjen. Det er installert utekran. Innvendig avløp er av plast, fra byggeår. Boligen har naturlig ventilasjon. Varmtvannstanken er på ca. 300 liter. Varmepumpe i boligen. Det er åpent el-anlegg i boligen. Nytt sikringsskap i 2026 med automatsikringer, det ble samtidig installert komfyrvakt. Arbeidet utført av Krødern Elektro, og det er opplyst dokumentasjon finnes i boligmappa.no Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2: Nedløp og beslag Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Eier opplyser snøras fra taket aldri har forekommet, og taket har en vinkel på 18 grader. Veggkonstruksjon Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Kledningen er utført som tømmermannskledning. Lufting bak kledningen er begrenset og skjer i hovedsak via åpninger ved overliggere. Det er ikke montert musebånd eller annen sperre mot skadedyr i nedkant av kledningen. Eldre vinduer Avviket gjelder vinduer som ikke er utskiftet i nyere tid. TG 2 gis på bakgrunn av en helhetsvurdering med registrert slitasjegrad på vinduer av eldre dato. Det er registrert slitte tettelister og noe værslitt treverk. Løs vindusrist for ventilasjon ved vindu i kjellerstue. Utvendig dører TG 2 gis på bakgrunn av en generell slitasjegrad på dører fra byggeår med slitte tettelister og noe værslitt treverk. Innvendig overflater Det er registrert sprekkdannelse i tapet i gang mot soveromsdelen i 1. etasje. Sprekken er synlig under drager i tak. I kjellerstue er det registrert at enkelte gulvbord har reist seg og sprukket opp stedvis. Gulvet fremstår med høy slitasjegrad. Rom Under Terreng Ved hulltaking i vegg mot terreng er det registrert plast/dampsperre på innsiden. Dette anses som en uheldig løsning i konstruksjoner hvor deler av veggen ligger under terrengnivå, da det kan øke risikoen for kondens og fuktskader. Det er også registrert isolasjon av EPS (isopor) i konstruksjonen. EPS er et brennbart plastbasert isolasjonsmateriale som normalt benyttes i lukkede konstruksjoner, eksempelvis under betong eller bak ubrennbare materialer. Dersom materialet er eksponert uten brannbeskyttende kledning kan det gi økt brannrisiko og utvikle giftige gasser ved brann. Innvendige dører Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Det er registrert avvik ved dør til soverom fra gang. Døren tar i karm Vannledninger Det er påvist ufagmessig utførelse av vannledninger. Kobberrør har en estimert teknisk levetid på 50 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller. Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Avløpsrør av plast har en estimert teknisk levetid på 50 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller. Ventilasjon Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Det er viktig å opprettholde god ventilasjon i boligen for å unngå fuktproblematikk og sørge for god luftkvalitet. Varmtvannstank Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank. Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år Varmtvannsbereder i rustfritt stål har en estimert teknisk levetid på 20 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller. Fuktsikring og drenering Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Grunnmur og fundamenter Grunnmuren har sprekkdannelser. Det er registrert stedvis sprekker, riss, saltutslag og partier med løs/forvitret puss. Forholdet anses vanlig på eldre mur- og pussflater og skyldes normalt materialbevegelser, fukt eller aldring. Utvendige vann- og avløpsledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Bad i 1.etasje - Overflater vegger og himling Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Bad i 1. etasje - Overflater gulv Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Bad i 1. etasje - Sluk, membran og tettesjikt Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelse eller benyttede produktsystemer. Sluk er plassert under dusjkabinett. Eier opplyste på befaringstidspunktet at dører til dusjkabinett er ustabile. Kabinettet ble derfor ikke flyttet ved befaring for å unngå risiko for skade. Eier har i etterkant sendt bilder av sluket, og opplyser det var uproblematisk å flytte på dusjkabinettet. Bad i 1. etasje - Sanitærutstyr og innredning Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er påvist riss/sprekker i utstyr på våtrommet. Ingen drensåpning under wc for synliggjøring av evt. lekkasjevann fra innebygget sisterne. Slitasje og overflateavvik på servant. Dusjkabinettet er opplyst å ha løse/ustabile dører på befaringstidspunkt. Bad i 1. etasje - Ventilasjon Rommet har kun naturlig ventilasjon. TG 3 - Store eller alvorlige avvik: Vaskerom i 1. etasje - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle en normal bruk etter dagens krav (tett våtsone). En samlet TG 3 for rommet er satt med bakgrunn i alder og manglende tetthet i våtsonen på rommet. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Bad i underetasje - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle en normal bruk etter dagens krav (tett våtsone). En samlet TG 3 for rommet er satt med bakgrunn i alder og manglende tetthet i våtsonen på rommet. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 TG IU - Konstruksjoner som ikke er undersøkt: Takkonstruksjon/Loft Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. Balkonger, terrasser og rom under balkonger Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Terrassen var snødekt på befaringstidspunktet og kunne derfor ikke fullt ut besiktiges av takstmann. Eier har i etterkant oversendt bilder av snøfri terrasse. Forholdene fremstår på bildene som tilsynelatende normale. Terrengforhold Tomten er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Oljetank Eier opplyser at det ikke er nedgravd oljetank på eiendommen. Vaskerom i 1. etasje - Tilliggende konstruksjoner våtrom Hulltaking er ikke foretatt. Den aktuelle våtsonen grenser mot tilstøtende bad og yttervegg. Det ble ikke registrert indikasjoner på unormal fukt ved søk med fuktindikator på tilgjengelige overflater. Med bakgrunn i utførte undersøkelser og tilgjengelige observasjoner vurderes risikoen for skjulte skader som lav. Bad i underetasje - Tilliggende konstruksjoner våtrom Hulltaking er ikke foretatt grunnet murkonstruksjon. Det er utført overflatesøk med fuktindikator uten registrering av unormale utslag. Helse, miljø og sikkerhet - Forhold som åpenbart kan medføre fare for helse, miljø og sikkerhet - Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. - Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Oppvarming med strøm og ved. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 21.02.2018. Det ble under tilsynet ikke avdekket avvik ved anlegget og det foreligger ingen påbud om utbedring.
Strømforbruk
Eiendommen er bundet til fastprisavtalen 'Norgespris'. Norgespris er en statlig finansieringsordning som gir husholdninger tilbud om strøm til fast pris på 50 øre/kWh inkl. mva. Denne prisen gjelder frem til 31. desember 2026. I tillegg til Norgespris-prisen betaler forbruker nettleie, elavgift, Enova-avgift og eventuelt påslag fra sin kraftleverandør. Avtalen er knyttet til målepunktet og overføres automatisk til ny eier ved eierskifte. Månedlig forbruk er begrenset til 5 000 kWh for bolig, over dette gjelder markedspris. Det antas et årlig forbruk på ca 20 000 - 30 000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp, renovasjon og feiegebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det er installert vannmåler.
Moderniseringer og påkostninger
Tilbygg / modernisering: 1988 - Boligen ble tilbygget. 2011 - Tak over terrasse m/levegg oppført.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 13 768
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.