Sandefjord sentrum

Kongens gate 19

Sentral 3-roms eierleilighet med stor balkong og parkering | Midt i Sandefjord sentrum |

Prisantydning

kr 3 190 000

Totalpris

kr 3 270 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 3 190 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 79 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 80 840

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 11 500 – 14 300 (valgfritt tillegg)

Felleskost/mnd.

kr 1 500

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

63 m2

Postnummer:

3211 Sandefjord

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

316 m2

Energimerking:

BRA-i:

63 m2

Byggeår:

1902

Etasje:

3

Rom:

5

Soverom:

2

BRA:

63 m2

Postnummer:

3211 Sandefjord

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

316 m2

Energimerking:

BRA-i:

63 m2

Byggeår:

1902

Etasje:

3

Rom:

5

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Kongens Gate 19! En gjennomgående eierleilighet med balkong og sentral beliggenhet i Sandefjord sentrum. Dette er en lys og praktisk leilighet med eikeparkett i de fleste rom og downlights i flere tak. Stuen har god plass til både sofagruppe og spisebord, og fra kjøkkenet er det utgang til en romslig balkong mot en roligere bakgård. Leiligheten har en god planløsning med to soverom og et flislagt bad med gulvvarme og et dusjkabinett med takdusj. En tilhørende biloppstillingsplass i bakgården og inkludert TV og internett i felleskostnadene gjør hverdagen enklere. Her bor du med umiddelbar nærhet til alt av byens fasiliteter, som Hvaltorvet kjøpesenter og Sandefjord stasjon. Velkommen til visning!

Kart

Kart over Kongens gate 19

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Med adresse i Kongens gate 19 bor du midt i hjertet av Sandefjord. Her er du en del av det pulserende bylivet, med alt du trenger rett utenfor døren. Kafelivet blomstrer i gaten, og du har gangavstand til alt fra Hvaltorvet Kjøpesenter til de mange restaurantene og butikkene som preger sentrum. Hverdagslogistikken er enkel. De daglige innkjøpene gjøres i en av de nærliggende matbutikkene, og apoteket er bare noen minutter unna. For en tur i det grønne ligger Badeparken en kort spasertur unna, perfekt for en pause fra byens tempo. Området byr også på flere treningssentre. Kollektivtilbudet er svært godt. Busstoppet i Dronningens gate er kun ett minutt unna, med hyppige avganger. Sandefjord stasjon nås på rundt seks minutter til fots, med togforbindelser videre med linje RE11. For lengre reiser er Sandefjord lufthavn Torp en kort kjøretur unna.

Barnehage, skole og fritid

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Eiendommen er uregulert. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2023 (plan-ID 20220010), vedtatt 21.09.2023. Arealbruken er i planen avsatt til sentrumsformål (feltnavn BS). Eiendommen ligger også innenfor bestemmelsesområdene «Murbyen» og «Byromstrategi 1». Eiendommen er registrert i SEFRAK-registeret. Bygningen er en forretningsgård fra perioden 1900-1924. SEFRAK er et nasjonalt register over eldre bygninger. En SEFRAK-registrering innebærer ikke et formelt vern, men er en påminnelse om at kommunen bør gjøre en verdivurdering av eiendommen før det gis tillatelse til tiltak. Eiendommen ligger innenfor bestemmelsesområdet «Murbyen» i kommuneplanen. For dette området gjelder følgende bestemmelse (pkt. 2.4.2): «Eksisterende bebyggelse oppført før 1940 tillates ikke revet, men skal bevares i eksteriør og form. Ved utbedring og reparasjon skal bygningenes karakter, dvs. form, materialbruk og detaljering, opprettholdes eller tilbakeføres til tidligere tilstand. Ved utfordringer knyttet til materialvalg så kan søknad om alternativer tillates.» Eiendommen berøres av følgende hensynssoner i kommuneplanen: - Hensynssone H410_1: Krav vedrørende infrastruktur. Arealet ligger innenfor konsesjonsområdet for fjernvarme. Nybygg med bruksareal (BRA) større enn 500 m² skal kunne kobles til fjernvarmenettet, dersom det ikke finnes andre, mer miljøvennlige alternativer. - Hensynssone H220: Gul sone iht. T-1442. Arealet ligger innenfor gul støysone, som betyr at eiendommen er utsatt for støy fra veitrafikk, jernbane, flytrafikk eller skytebane. Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon. Det er ikke krav til radonsperre eller andre forebyggende tiltak, men det anbefales å gjennomføre målinger av radonkonsentrasjon. Det pågår reguleringsarbeid i nærområdet: - Prinsens gate 1 (kvartal 19) (saksnr. 20250005): Planforslag er utarbeidet for å legge til rette for ny boligbebyggelse med ca. 35 leiligheter. - Landstads gate 10 (saksnr. 20250006): Det pågår reguleringsarbeid for å legge til rette for ny blokkbebyggelse med ca. 30 mindre boenheter. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 172
  • Bruksnummer: 99
  • Seksjonsnummer: 5
  • Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
  • Borettslag / Sameie navn: Sameiet Kongensgate 19
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 988269743

Informasjon borettslag / sameie

Regnskap / Budsjett:
Sameiet har ingen fellesgjeld per 20. mars 2026. Ifølge referat fra sameiermøte 16. januar 2023 har sameiet en god og stabil økonomi og går med overskudd hvert år. Felles formue har vist en jevn vekst, fra cirka 250 000 kr i 2020 og 2021, til over 300 000 kr per januar 2023. Deler av midlene er plassert på fastrentekonto. Det ble foreslått å holde felleskostnadene uendret for både 2021 og 2022.

Felleskostnader

kr 1 500 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

Fellesutgiftene per måned inkluderer TV og internett. Beløpet for fellesutgiftene er ikke spesifisert.

Fellesgjeld

Det er pr. 20.03.2026 ingen lån registrert på sameiet.
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 19.03.2026

Etasje

3

Parkering

Det følger med en asfaltert biloppstillingsplass i felles bakgård. Sameiet har totalt 7 parkeringsplasser, hvorav leilighetene disponerer plasser i kjeller og under tak.

Eiendom

Tomteareal er 316 m2 eiet tomt.

Sameiets eiet tomt på 316 m². Tomten er fellesareal for sameiet og består av en asfaltert bakgård som benyttes til adkomst og parkering. Arealet er oppgitt i matrikkelbrev, og grensene er koordinatmålt.

Byggeår

1902

Innhold

Selveierleilighet i 3. etasje som består av følgende rom: 3. etasje BRA-i: Entré, stue, kjøkken, bad/vaskerom og to soverom. Balkong på 14 m² med utgang fra kjøkkenet. Det følger med en biloppstillingsplass i felles bakgård. Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger, datert 1965, som stemmer overens med dagens bruk.

Standard

Dette er en leilighet med en arealeffektiv planløsning, beliggende i tredje etasje i en bygård i sentrum. Boligen inneholder to soverom og har en stor balkong som vender inn mot bakgården. Leiligheten ble pusset opp på 2000-tallet og har en gjennomgående standard, men noe modernisering må påregnes. Entré: Inngangsdøren fra den felles trappeoppgangen åpner til en entré med plass til yttertøy. En garderobe med speilfronter gir gode oppbevaringsmuligheter. Herfra er det direkte tilgang til stue, bad og det ene soverommet. Stue: Stuen har plass til både sofagruppe og spisebord. Rommet har downlights i taket og en åpen forbindelse mot kjøkkenet, noe som skaper en god flyt mellom sonene. Kjøkken: Kjøkkenet har en praktisk innredning med glatte fronter og benkeplate i heltre. Av hvitevarer er det integrert platetopp, stekeovn og kjøl-/fryseskap, samt opplegg for oppvaskmaskin. En kjøkkenventilator med avtrekk ut er montert over kokesonen. Rommet har også plass til en liten spiseplass. Balkong: Fra kjøkkenet er det utgang til en stor balkong på 14 m². Uteplassen er bygget i impregnerte materialer og har levegg i tre, noe som gir en skjermet sone mot bakgården. Balkongen har et vedlikeholdsbehov. Soverom: Leiligheten har to soverom. Hovedsoverommet har plass til dobbeltseng og har en stor skyvedørsgarderobe. Det andre soverommet egner seg godt som barnerom, gjesterom eller kontor. Begge rommene har vinduer fra 2002. Bad/vaskerom: Badet ble renovert på 2000-tallet og har elektriske varmekabler i gulvet. Rommet er utstyrt med en innredning med nedfelt servant og speilskap, veggmontert toalett og et dusjkabinett med takdusj og dyser. Det er opplegg for vaskemaskin. Vannrør er i rør-i-rør-system. Badet har et oppgraderingsbehov. Overflater: Gulv: Eikeparkett. Vegger: Malte plater og malt mur. Himling: Malte plater. Overflatene ble pusset opp på 2000-tallet. En asfaltert biloppstillingsplass i felles bakgård medfølger. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Nedløp og beslag | Takrennene mot balkong og bakgård er preget av alder og grodde. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det ble observert enkelte sprekker i fasaden sett fra balkongen. Veggene har alder, men det ble ikke registrert unormale avvik inne i leiligheten. Lodd- og planavvik er ikke kontrollert. - Utvendig - Vinduer - 2 | Vindusforingene på begge soverom har noen merker og sår. - Utvendig - Dører | Dør/karm har løs pakning, samt noen riper og sår. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Balkongen har slitasje, og håndløperen (toppen av rekkverket) har sprukket opp. - Utvendig - Andre utvendige forhold | Det er ikke utarbeidet Tilstandsanalyserapport, vedlikeholdsplan e.l. for fellesdeler i bygget. - Innvendig - Overflater - 2 | Det er stedvis slitt parkett i leiligheten (sår og riper). Det minste soverommet har også noen flekker i taket. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det ble målt ca. 23 mm avvik i stue og ca. 20 mm på kjøkken ved bruk av gulvlaser. - Etasje 3 Bad/vaskerom - Overflater vegger og himling | Rommet har normal slitasje i henhold til alder. Det er ikke foretatt kontroll bak kabinett. - Etasje 3 Bad/vaskerom - Overflater Gulv | Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er ikke tilstrekkelig fall mot sluk i henhold til gjeldende forskrifter. Det ble også påvist bom i enkelte fliser (hulrom under flisene). For øvrig er det normal slitasje på gulvet. - Etasje 3 Bad/vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt | Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. Kabinett lot seg ikke trekke frem for vurdering av sluk. - Etasje 3 Bad/vaskerom - Sanitærutstyr og innredning - 1 | Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er også krakelert speil. - Etasje 3 Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkkenet har slitasje som overstiger det som beregnes som normal bruksslitasje. - Etasje 3 Kjøkken - Avtrekk | Ventilatoren har defekt av og på bryter. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Det er påvist at eventuelt lekkasjevann fra rør i rør system ikke ledes til sluk eller annen kompenserende løsning. Det ble ikke påvist drenering fra rørskapet og ut av veggen på baderommet. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. Det ble også påvist svært varm kobberkobling og brunsvidd slange som følge av varmeutvikling. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er en lukket takkonstruksjon uten mulighet for inspeksjon. Oppbyggingen er ukjent, og det settes derfor ingen tilstandsgrad. Det ble for øvrig ikke påvist avvik i leiligheten. Helse, miljø og sikkerhet - Felles trapp: Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. Dette gjelder felles trapp.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Eiendommen er en leilighet i en bygård som opprinnelig ble oppført i 1902. Vegger er oppført i teglstein/mur, og fasadene har malt puss og plater. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Yttertaket er tekket med shingel og har en lukket takkonstruksjon med ukjent oppbygging. Vinduene er malte trevinduer med 2-lags glass fra 2002. Inngangsdøren er en godkjent branndør fra ca. 2002, og balkongdøren er i PVC med 2-lags glass fra 2005.

Eiendomstype

Selveierleilighet

Oppvarming

Elektrisk oppvarming. Det er elektriske varmekabler på bad/vaskerom. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpssystem. Stikkledningene fra eiendommen og ut til det kommunale nettet er private, og vedlikeholdsansvaret for disse påhviler sameiet. Adkomst til eiendommen skjer via offentlig vei.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.   Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.   Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Fakturert beløp i 2025: - Avløp: kr 4 764,96 - Renovasjon: kr 3 795,96 - Vann: kr 3 953,22 Totalt: kr 12 514,14 Årsprognose for 2026 er kr 11 450,73.

Moderniseringer og påkostninger

Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2010: - Bygget ny balkong på 14 m² 2002: - Utskifting av vinduer 2000: - Oppgradert bad/vaskerom - Fornyet elektrisk anlegg

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Adgang til utleie

Korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn er ikke tillatt. Med korttidsutleie menes utleie i inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen kan fravikes i vedtektene og settes til mellom 60 og 120 døgn.

Radon

Leiligheten ligger i 3. etasje. I leiligheter som ligger i tredje etasje eller høyere, er det som hovedregel ikke nødvendig å måle radonverdier.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.    Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 12 514,14

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?