Rønningsåsen 389
Koselig fritidseiendom i fine omgivelser - Fantastisk utsikt mot Storsjøen- Helårsvei
kr 450 000
kr 466 140
kr 450 000
Kr 	11 250 	Dokumentavgift 2,5 % av kjøpesum. 
Kr 	545 	Tinglysing av hjemmelsdokument 
Kr 	545 	Tinglysing av pantedokument (per stk.) 
Kr 	3 800 	Adm. kost. overdragelse av feste (ca.) 
Kr 	16 140 	Totalkostnad 
 
Valgfrie tillegg: 
Kr 	17.900 	Boligkjøperforsikring (valgfritt) 
 
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc. 
kr 2 950
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Nøkkelinformasjon
60 m2
2485 Rendalen
Selveier
G - Oransje
55 m2
1981
3
2
60 m2
2485 Rendalen
Selveier
G - Oransje
55 m2
1981
3
2
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart

Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Hytta har en flott beliggenhet i Rønningsåsen, et etablert og rolig hytteområde i Rendalen. Herfra kan du nyte en vidstrakt utsikt over Storsjøen og de omkringliggende fjellene. Området består av spredt fritidsbebyggelse, noe som gir en følelse av privatliv og umiddelbar nærhet til naturen rett utenfor døren. Dette er et eldorado for den som er glad i friluftsliv, med rike turmuligheter året rundt. Rett fra hytta kan du legge ut på turer i skog og mark, og på vinterstid kjøres det opp et omfattende nettverk av langrennsløyper av Rendalen Løypelag. For de som foretrekker alpint, ligger Renåfjellet Alpinanlegg kun en kort kjøretur unna med sine familievennlige nedfarter. Området byr på storslåtte naturopplevelser, med majestetiske topper som Sølen og Elgpiggen som inviterer til mer krevende toppturer. Storsjøen og elva Mistra, kjent som en av Norges beste ørretelver, gir fantastiske muligheter for fiske, padling og båtliv. Den rike naturen legger også til rette for jakt og bærsanking i sesong. De nærmeste servicetilbudene finnes på Åkrestrømmen, som ligger omtrent 12 minutter unna med bil. Her er det dagligvarebutikk og bensinstasjon. For en større handel er det drøye 8 mil til Tynset og omtrent 10 mil til Elverum.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et område regulert til fritidsbebyggelse. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 8
- Bruksnummer: 13
- Festenummer: 4
- Kommunenummer: 3424 - Rendalen
Areal
BRA: 60 m2
BRA-i: 55 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 36 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Det er parkeringsmuligheter i nærheten av hytta.
Eiendom
Tomteareal er 0 m2 på festet tomt.
Punktfestet tomt uten oppgitt areal. Er det ikke sagt noe annet i festeavtale om størrelsen på tomta (punktfeste), gjelder reglene i tomtefesteloven slik at tomtens areal skal regnes å være på ca. ett dekar (1000 m2), medregnet der huset eller husene står og tilpasset forholdene på stedet.
Tomten er opparbeidet med stedets vegetasjon. Flott utsikt mot Storsjøen.
Grunneier/bortfester: Statskog
Dagens festeavgift: Kr 2.950,-. Opplyst av grunneier. 
Forholdet mellom grunneier og fester reguleres blant annet i festekontrakten og i Lov om tomtefeste med forskrifter. Festeren har, i henhold til tomtefesteloven § 16, samme fysiske råderett over festetomten til bruk innenfor festeformålet som en eier har, så langt annet ikke følger av festeavtalen. 
Bortfester har frasagt seg forkjøpsretten ved denne overdragelsen.
Overdragelse av festeretten forutsetter at samtykke fra grunneier foreligger før overtagelse og tinglysing av skjøte. Godkjenning kan bare nektes når det er saklig grunn til dette. Dersom godkjenning ikke er gitt innen to måneder fra det er søkt om, så regnes dette i følge tomtefesteloven som om godkjenning er gitt. 
Festekontrakten er vedlagt i salgsoppgaven. 
Byggeår
1981
Innhold
Hytta består av følgende rom: 1. etasje: Stue/kjøkken, vindfang, toalettrom, gang, vask/stellerom, 3 soverom og en utvendig bod. De oppgitte rom ovenfor er definert av bygningssakkyndige iht. vedlagt rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Vi gjør oppmerksom på at antall soverom som er angitt i salgsoppgave er etter Forbrukertilsynets retningslinjer, og kun inkluderer soverom som er godkjent til varig opphold. De rommene som er opplistet ovenfor er angitt av bygningssakkyndige i tilstandsrapport og er etter takstbransjens retningslinjer, der det er den faktiske bruken av rommet på markedsføringstidspunktet som er avgjørende. Bruken av rommet som er opplyst i tilstandsrapport kan likevel være i strid med byggetekniske forskrifter og/eller manglende godkjennelse, bruksendringer til rom for varig opphold m.m. Soverom (opprinnelig bod) er innredet og omgjort uten at dette er søkt om og uten at nødvendig godkjennelse er gitt av kommunen. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse". Vi gjør oppmerksom på at en kunstig intelligens-tjeneste er benyttet til å lage utkast til enkelte tekster og/eller til oppsummerende innhold av større rapporter. Innholdet er kontroll- og kvalitetssjekket og bearbeidet av ansvarlig megler.
Standard
Hytta har en arealeffektiv planløsning og en gjennomgående bruk av trepanel på vegger og i himling, som gir en lun og tradisjonell hyttestemning. Rommene er fordelt over ett plan, noe som gir en god flyt og enkel adkomst til alle funksjoner. Dette er en klassisk norsk hytte, bygget for å samle familie og venner i naturskjønne omgivelser. Vindfang: Du kommer inn i et praktisk vindfang med tregulv og panelte vegger, som gir en varm velkomst til hytta. Her er det fin plass til å henge fra seg yttertøy. Stue/kjøkken: Hovedrommet er en åpen og sosial løsning som forener stue og kjøkken. Rommet har god plass til både spisebord og en sofagruppe, og en peisovn sørger for varme og hygge på kalde dager. Kjøkkenet har en enkel innredning med glatte fronter, laminatbenkeplate og opplegg for gasskomfyr og gasskjøleskap. Fra stuen er det utgang til en romslig terrasse, som utvider oppholdsarealet på sommerstid og byr på utsikt mot Storsjøen. Uteplasser: Hytta har flere uteplasser som lar deg følge dagens gang. Ved inngangspartiet er det en overbygd veranda på 5 m². Fra stuen er det utgang til en terrasse på 18 m², og på baksiden av hytta er det i tillegg en veranda på 13 m². Her er det gode muligheter for å nyte omgivelsene og utsikten. Soverom: Hytta inneholder to soverom, alle med tregulv og panel på vegger og i himling. Rommene gir fleksible soveplasser for familie og gjester. Ett av rommene er innredet med køyeseng. Det er også et rom til som blir brukt som et tredje soverom med dette soverommet er i henhold til byggetegningene godkjent som bod og ikke som soverom. Vask/stellerom: Et praktisk rom med innredning med vaskekum. Rommet har også en luke i taket som gir adkomst til et kaldloft for lagring. Styringspanel og batteripakke til solcelleanlegget er plassert her. Toalettrom: Separat toalettrom utstyrt med en mulldo med avtrekksrør ført over tak. Overflater: Gulv: Tregulv av furu. Vegger: Trepanel. Himling: Trepanel. Oppbevaring: Eiendommen har flere praktiske lagringsmuligheter. En utvendig bod på 5 m² gir god plass til utstyr og verktøy. I boden er det også montert et dusjkabinett med et 12-volts dusjbatteri for en enkel dusjløsning. I tillegg er det lagringsplass på kaldloftet med adkomst fra vaske/stellerommet, samt et lagringsrom under hytta med utvendig tilgang. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Velkommen til en hyggelig visning!
Hvitevarer
Hytta selges møblert med inventar uten ytterligere rengjøring. Eier henter ut noen personlige eiendeler.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 09.10.2025. Bygning: Fritidsbolig oppført i 1981. Bygningen er oppført i én etasje over åpen fundamentering med pilarer av kreosotimpregnert trevirke, men det er tettet igjen med trepanel rundt fundamenteringen. Gulvet er av trebjelkelag. Veggkonstruksjonen er oppført i bindingsverk og er kledd utvendig med stående panel. Tak: Taket har saltaksform og er oppført av takstoler eller lignende. Taktekkingen er av stål/aluminiumsplater med papp som undertak. Renner og nedløp er utført i plast. Pipe/Ildsted: Boligen har isolert stålpipe. Det er peisovn i stue/kjøkken. Vinduer: Bygningen har malte/ubehandlede trevinduer med 2-lags glass. Dører: Bygningen har en lakkert hovedytterdør i tre med 2-lags glass, som kan være fra 1993. Det er også en malt/behandlet hev/senk-balkongdør i tre med 2-lags glass. Innvendig har boligen furu fyllingsdører. Trapper/adkomst: Det er en trapp av impregnert trevirke ned til terreng fra verandaen ved inngangspartiet, med rekkverk av behandlet tre på begge sider. Balkong/terrasse: Det er en veranda på 5m² ved inngangspartiet, en terrasseplatting på 18m² ut fra gavlvegg ved stue, og en veranda på 13m² på baksiden med adkomst fra stue og terrasse. Alle er oppført i impregnert trevirke over stolper av impregnert tre, med rekkverk av behandlet tre. VVS-installasjoner: Det er ikke innlagt vann eller avløp. Det er et enkelt opplegg med avløpsrør av plast ført ut til terreng fra oppvaskkum og dusj. Vann til dusj må tas fra innbært tank. Ventilasjon: Boligen har naturlig ventilering med ventiler i vegger og åpningsvinduer. Kjøkkenet har kun ventilering med åpning av vindu ved kokesonen. Toalettrommet har mulldo med avtrekksrør over tak og naturlig ventilasjon. Tekniske detaljer: Oppvarming skjer med vedovn i stue/kjøkken. Det er etablert et solcelleanlegg med solcellepanel på sørvegg, og styringspanel og batteripakke plassert i vask/stellerom. Det er etablert røykvarsling og et 2 kg brannslukkingsapparat som er mer enn 10 år gammelt. Bod: Bod med utvendig adkomst. Gulv har belegg/plater og det er uinnredet på vegger og innvendig tak. Det er etablert et dusjkabinett med forheng og 12-volts dusjbatteri. Elektrisk anlegg: Det er etablert et solcelleanlegg i boligen, med åpne installasjoner innvendig. På sørvegg henger det et solcellepanel. Styringspanel og batteripakke er plassert i vask/stellerom. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Utvendig - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Det er påvist andre avvik: Det er påvist bulker i enkelte metallplater på taktekking. Utvendige beslag har utettheter. Tekking og undertak har nådd en alder med usikker restlevetid. Tettheten i tiden som kommer er usikker. (TG 2) Det er høy usikkerhet rundt om det foreligger lekkasjer i taket utover det som kan påvises tydelig fra underliggende etasje, da det ikke var noen stige til loftsluke ved befaringen. Innvendig er det påvist fuktskader i taket i toalettrommet og vindfang, samt fuktmerker i tak i gang inn mot vask, samt et fuktmerke i tak ut mot yttervegg mot nord i det ene soverommet. I taket over veranda på baksiden er det påvist en råteskade. Det er opplyst at årsaken til dette skal ha vært utbedret, men dette kan ikke påvises utover gitte opplysninger. Ved gjennomføring av lufterør fra toalett er det påvist dårlig tetthet, samt innvendige lekkasjer. Eier har forsøkt å tette her for en tid tilbake, men tiltaket er ikke utført tilfredsstillende. (TG 3) Flere takplater har bulker og ujevnheter. Taket er malt og malingen er delvis avskallet. (TG 2) Vindskier og vannbord har en del råteskader. (TG 3) Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå og takfot i stige, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket. Det kan foreligge skader utover det som er nevnt etter begrenset kontroll. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse på taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Utettheter i utvendige beslag må utbedres. Tidspunkt for utskiftning av taktekking nærmer seg. Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. Det må foretas mer omfattende undersøkelser av tekking og undertak, og det kan være påregnelig å skifte ut dette på hele taket. Se "Takkonstruksjon/Loft" for videre beskrivelser av skader i takkonstruksjonen. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Det er påvist fukt-/råteskader i takkonstruksjonen. Utvendig kontroll viser at luftingen kan være dårlig eller begrenset. (TG 2) Det er påvist fuktskader i konstruksjonen i toalettrommet og vindfanget. I toalettrommet er det tegn på utvikling av muggsopp i treverket. Det er også påvist fuktmerker i taket i det ene soverommet, ut mot ytterveggen, samt i taket i gangen inn mot vask. Utvendig ble det påvist en råteskade i himlingen over veranda på baksiden. Det er opplyst at årsaken til dette skal ha vært utbedret, men dette kan ikke påvises utover gitte opplysninger. Påviste skader og fuktmerker er kun kontrollert fra underliggende etasje på grunn av at det ikke var stige til loft ved befaringen, og skadeomfanget er derfor usikkert. Årsaken til påviste skader kommer i hovedsak av lekkasjer i taket, men det kan heller ikke utelukkes at noe av fukten kan komme av kondensering på loftet. (TG 3) Påviste skader må utbedres. Lufting/ventilering bør forbedres. Det må foretas nærmere undersøkelser for å påvise skadeomfang, og eventuelle andre forhold ved konstruksjonen. Dette vil kunne medføre åpning av enkelte konstruksjoner. Loftsrom som dette er å anse som risikokonstruksjoner som kan være påkjent av fukt og/eller skadedyr. Videre undersøkelser anbefales før kjøp, slik at tilstand og mulige utgifter blir avklart. Uten slike undersøkelser kan du risikere betydelige og uforutsette kostnader. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er påvist fuktskader i etasjeskiller. Det er påvist/opplyst om aktivitet fra skadedyr i trebjelkelag. Det er påvist fuktskader i gulv i toalettrom og i gang. Det er høy risiko for at det finnes skjulte skader. Årsaken vurderes å komme av lekkasjen i taket ved gjennomføring av lufterøret. Risikoen for skjulte skader bak overflatene er høy på grunn av målte verdier godt over grensen for utvikling av mugg og råteskader. Innenfor luken inn til undersiden av boligen er det påvist en fuktskade i stubbloftet under bod, samt fuktmerker og muselort i dette området inne i boden. Usikkert om fukten kommer av museurin eller andre forhold. Stubbloftsplater under vindfang, vaskerom, gang og toalett er ufagmessig montert. Det er påvist sverting i deler av disse platene, som tegn på at det kan være dårlig lufting under boligen. Det er åpen fundamentering, men det er tettet med trepanel rundt bygget. Ytterligere undersøkelser må foretas for å få kartlagt tilstanden og omfanget på eventuelle skader. Ufagmessig monterte stubbloftsplater anbefales utbedret. Trepanelen rundt bygget bør fjernes, slik at det holdes åpent på undersiden for best mulig uttørkingsvilkår. - Tekniske installasjoner - Branntekniske forhold | 1. Er det mangler for brannslukningsutstyr i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985? Ja -Det er kun et 2 kg slukkeapparat i boligen. Manuelle slukkeapparater skal være lett tilgjengelige, og det er krav til minimum 1 apparat på 6 kg/6 liter, enten pulver- eller skumapparater". 2. Er det skader på brannslokkingsutstyr eller er apparatet eldre enn 10 år? Ja -Brannslukkingsapparatet er mer enn 10 år gammelt. - 1. Etasje Toalettrom - Overflater og konstruksjon | Toalettrom har kun naturlig avtrekk fra rommet, NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 0/1. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Det er påvist betydelig fuktskader i konstruksjonen. Rommet har kun naturlig avtrekk. Dette vil ikke fungere optimalt når det er liten temperaturforskjell inne og ute og når det er vindstilt. NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 1. Det er fuktskader i tak og i gulv som følge av lekkasjer fra gjennomføring av avtrekksrør over tak til mulldoen. Risikoen for skjulte skader bak overflatene er høy på grunn av målte verdier godt over grensen for utvikling av mugg og råteskader. Mekanisk avtrekk bør etableres på toalettrom. Det må foretas tiltak for å lukke avviket. Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til toalettrom, f.eks. luftespalte ved dør e.l. Om mulig bør det etableres mekanisk avtrekk. Det må foretas nærmere undersøkelser og utbedring av skader i tak og gulv. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Nedløp og beslag | Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. Renner og nedløp av plast har nådd en alder hvor det er økt risiko for skader. Nedløpet på fremsiden er ikke påkoblet rørforlengeren, i kombinasjon med at det er dårlig terrengfall bort fra bygget. Taktekkingen er glatt, og det er ikke montert snøfangere. Det er ikke etablert tilfredsstillende adkomst opp til pipe. Det må foretas tiltak for å lukke avviket. Foreta jevnlige kontroller av renner og nedløp av plast. For å lukke avviket må det foretas utskiftinger, men tidspunktet når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Eldre renner og nedløp av plast har økt risiko for skader/lekkasjer. Sørg for å lede takvann godt bort fra bygningen. Snøfanger anbefales montert for å lukke avviket. Ved glatt taktekking bør snøfangere være etablert for bedre sikkerhet mot snøras der hvor personer kan oppholde seg, selv om det ikke var krav om snøfanger ved byggeår. Det bemerkes at tak over inngangsdører bør vises særlig hensyn med tanke på eventuell fare for ras. Det er ikke kjent om takkonstruksjonen er dimensjonert for ekstra snølast, slik at dette er undersøkelser som i så fall må gjennomføres på forhånd av eventuell montering. Ved byggeår var det ikke krav om takstige, men det kom et krav om dette på alle boliger fra 2017. For å lukke avviket må forskriftsmessig adkomst monteres. Takstiger skal være typegodkjent og være fastmontert i takkonstruksjonen. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Det er benyttet klosser som musesperre bak kledning utover kledningen på soverommet mot sør. Dette har medført stedvis redusert lufting. Kledningen har noen sprekker/værslitasje. Enkelte sprekker i kledning er ikke unormalt. Det er en liten skade i kledningen etter hakkespett oppunder gesimsen på gavlveggen mot nord. Med tanke på begrenset lufting, er det ikke registrert behov for tiltak i dag, men ved større utskiftinger av kledning eller vesentlig endring i bruk av boligen bør lufting av kledning etableres/utbedres. Dårlig lufting av kledning kan medføre fuktskader i veggen på grunn av sen uttørking av fukt i veggen, som kan oppstå på grunn av inndriv av nedbør og kondensering. Vær oppmerksom på dette. Som følge av beskaffenhet har deler av kledning behov for ekstra vedlikehold og enkelte kledningsbord må påregnes skiftet. Omfanget av nødvendige utskiftinger er ikke vurdert men er relativt godt synlig. - Utvendig - Vinduer | Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Det er påvist andre avvik: Løsning på vannbrett under vindu er utført slik at fukt kan trekke inn bak kledning. Det er ingen vannbrett/beslag over vinduer på særlig utsatte fasader, slik at nedbør kan trekke bak og inn i konstruksjonen. Det er stedvis påvist fuktmerker i innvendige vinduskarmer, men ikke av omfattende grad. Vinduer har stedvis noe værslitasje utvendig. Isolerglass er mer enn 30 år gamle, og det er økt risiko for punktering i tiden som kommer. Det er harde tettelister i vinduer. Dette kan medføre kaldtrekk. Det bør gjøres tiltak for å lukke avviket. Det anbefales å etablere tilfredsstillende løsning med vannbrett/beslag over og under vinduene utvendig. Dagens løsninger gir en risiko for at nedbør kan trekke inn på baksiden av omramminger og inn i konstruksjonen. Nærmere undersøkelser anbefales bak omramminger ved arbeidet. Jevnlig vedlikehold av vinduer er påregnelig som følge av alder og slitasje. Dette for å forlenge levetiden og unngå skader. Jevnlig kontroll av isolerglass anbefales med tanke på økt risiko for punktering. Utskiftinger vurderes fortløpende om punktering skulle oppstå. Enten selve glasset, eller hele vinduet. Harde tettelister bør skiftes. - Utvendig - Dører | Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå. Det er påvist andre avvik: Det er manglende tettelister i balkongdør. Det er en del sverting i utvendig dørblad på ytterdøren. Dette kan komme av manglende vedlikehold. -Isolerglass er mer enn 30 år, og det er økt risiko for punktering i tiden som kommer. Tettelister bør etableres på balkongdør. Hovedytterdøren har behov for vedlikehold. Jevnlig kontroll av isolerglass anbefales med tanke på økt risiko for punktering. Utskiftinger vurderes fortløpende om punktering skulle oppstå. Enten selve glasset, eller hele dører. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Det er påvist andre avvik: Rekkverket måles til 93 cm, og er dermed lavere enn dagens krav på 100 cm ved terrasser/balkonger. Trappetrinn har behov for bedre innfesting. Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyde opp til dagens forskriftskrav. Rekkverket tilfredsstiller krav ved byggemeldingsåret. Det er ikke behov for tiltak, men for å lukke avviket må høyden være minimum 100 cm. Trappetrinn bør festes bedre. Generelt vedlikehold av verandaen anbefales. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger - 2 | Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Rekkverket måles til 77 cm, og er dermed lavere enn dagens krav på 100 cm ved terrasser/balkonger. Det er en del slitasje i terrassegulvet. Noe usikker tilstand i bjelkelaget der det ligger tett mot bakken. Rekkverkshøyde må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Rekkverkshøyde må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Dette vil si minimum 90 cm. For å lukke avviket anbefales det at høyden endres til 100 cm, som er dagens krav. Som følge av beskaffenhet har deler av terrasse behov for ekstra vedlikehold og enkelte terrassebord må påregnes skiftet. Omfanget av nødvendige utskiftinger er ikke vurdert men er relativt godt synlig. Nærmere undersøkelser av bjelkelaget anbefales der det ligger tett mot terrenget. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger - 3 | Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Rekkverket måles til 77 cm, og er dermed lavere enn dagens krav på 100 cm ved terrasser/balkonger. Rekkverkshøyde må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Rekkverkshøyde må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Dette vil si minimum 90 cm. For å lukke avviket anbefales det at høyden endres til 100 cm, som er dagens krav. Generelt vedlikehold av verandaen anbefales. - Innvendig - Overflater | Det er påvist andre avvik: Det er påvist fuktskader på overflater. Det er påvist fuktmerker/skader i tak i enkelte rom, samt fuktskade i gulv i vindfang og toalettrom. Dette er beskrevet nærmere ved "Taktekking", "Takkonstruksjon/Loft" og "Etasjeskiller/gulv mot grunn". Det er stedvis påvist sotskjolder i taket i stue/kjøkken som kan komme av soting ved fyring i vedovnen og/eller utstrakt bruk av oljelamper. Gjennomføre ytterligere undersøkelser og foreta utbedring av skade. Fuktmerker må undersøkes nærmere, og deretter utbedres. Sotskjolder bør forsøkes vasket bort. - Innvendig - Rom Under Terreng | Rommet er ikke ment til boligrom eller krypkjeller. Fundamenter er utført av kreosotimpregnert trevirke, og disse får dårligere uttørkingsvilkår når det er foretatt innkledning rundt bygget. Luftgjennomstrømningen kan være dårlig, da det er registrert sverting i stubbloft under vindfang, gang og toalettrom. Det er en fuktskade i stubbloftsplate innenfor døren, som sannsynligvis kan komme av mus i gulvkonstruksjonen. Det bør foretas fjerning av trepaneler rundt fundamenteringen, slik at det holdes mest mulig åpent under bygget. Dette i hovedsak med tanke på både uttørkingsvilkår og økt risiko for skader ved at det kan fuktes opp i både stubbloftsplater og fundamenter. Fundamentene er av kreosotimpregnerte trestolper, og motstandsdyktigheten mot fukt vil svekkes over tid. - Innvendig - Innvendige dører | Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innerdørene tar i karm. Det bør foretas tiltak på enkelte dører. Dører som tar i karm bør justeres. - Innvendig - Andre innvendige forhold | Bod med utvendig adkomst: Belegget i rommet er slitt og er ikke fagmessig lagt over hele gulvet. Det er et fuktmerke på gulvet som kan komme av museurin, da det er registrert en del muselort her. Noe usikkert om dette er hele årsaken til fuktmerket, da det også er fuktig og en deformasjon i stubbloftet på undersiden av bjelkelaget. Med tanke på at det er dusjutstyr i rommet kreves det forsiktig bruk av dette på grunn av manglende tettesjikt, sluk og ellers manglende utstyr som vil være krav i et våtrom med dagens forskrifter. Det er ikke blitt registrert synlige skader som følge av dusjing i rom uten våtromsstandard, men det gjøres oppmerksom på forholdet. Rommet er kun begrenset kontrollert på grunn av en del lagrede gjenstander/løsøre. For å lukke avviket må gulvet utbedres. Nærmere undersøkelser av fuktmerker i gulvet må foretas. Mus kan gnage på treverk, isolasjon og ledninger, noe som kan føre til dårlig energieffektivitet, brannfare og vannskader. Det kan være hensiktsmessig med en nærmere gjennomgang av eventuell museaktivitet i boligen, da det kan være vanskelig å påvise eventuelle skjulte feil. Tiltak vurderes deretter. Det fordres forsiktig bruk ved eventuell dusjing. Sørg for å tørke opp og lufte godt etter hver bruk. For optimal bruk kreves en oppgradering av rommet til en tilfredsstillende våtromsstandard. Nærmere undersøkelser av rommet anbefales, siden det ikke var tilstrekkelig ryddet til befaringen. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Rørene har usikker restlevetid og det er økt risiko for skader. Funksjonstest er ikke foretatt. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. - Tekniske installasjoner - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Soverommet mot sør har kun ventilering med åpningsvindu. Det bør etableres veggventiler/vindusventiler i alle oppholdsrom som ikke har det. Ventil på yttervegg anbefales etablert i soverommet mot sør. Selv om det ikke er påvist skader eller andre avvik som følge av dagens løsning, er det er viktig å ha mulighet for å kunne ventilere uten å være avhengig av at vinduer åpnes, slik at man får en normal luftutskifting i rommene. - Tekniske installasjoner - Andre installasjoner | Det bør etableres en bedre løsning på batteripakken til solcelleanlegget. Den står til dels åpen ut i rommet, og ledningene er krøllet sammen rundt batteriet. Ovennevnte avvik anbefales utbedret. Det bemerkes at undertegnede ikke er fagmann på området, slik at det kan være hensiktsmessig med en kontroll av en kvalifisert fagperson. - Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter | Det er ikke registrert skader ved fundamenteringen, men det bemerkes at det er økt risiko for skader som følge av en kombinasjon av alder og materiale i pilarene. Det må foretas jevnlig kontroll av pilarene. For å lukke avviket må det foretas utskiftinger. Ved eventuelle utskiftinger anbefales det bruk av materialer som for eksempel betong eller lettklinkerblokker. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er noe ulendt terreng rundt og under boligen. Dette øker risikoen for vannansamlinger enkelte plasser. Tilstandsgrad 2 er satt på grunn av krav i forskriften NS 3600, ved terreng med begrenset mulighet for avrenning av eventuelt overflatevann bort fra bygget. Terrengjustering anbefales for å lukke avviket. Terrenget bør ha fallforhold på 1:50 minimum 3 meter ut fra bygningen for optimal avrenning iht. anbefaling i SINTEF Byggforsk. Eventuelt bør det sikres tilstrekkelig avrenning fra oversiden og forbi boligen på nedsiden. - 1. Etasje Stue/kjøkken - Avtrekk | Det er manglende forsert mekanisk avtrekk fra kokesone i kjøkkenet. Forskriften NS 3600 setter krav om mekanisk/forsert avtrekk i kjøkken. Uten forsert avtrekk fra kokesonen kan matos og forurensninger fra matlaging spre seg i boligen, noe som blant annet forringer inneklimaet. Det anbefales å se på muligheten for å etablere mekanisk/forsert avtrekk. Det finnes løsninger for bruk med solceller. I dag må det påregnes å lufte godt med åpning av vinduer i rommet. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Hytta varmes opp ved hjelp av vedfyring. Det er installert peisovn i stue/kjøkken. Det er kun et 2 kg slukkeapparat i boligen, som er over 10 år gammelt. Manuelle slukkeapparater skal være lett tilgjengelige, og det er krav til minimum 1 apparat på 6kg/6 liter, enten pulver- eller skumapparater.
Strømforbruk
Det er etablert et solcelleanlegg i boligen, med åpne installasjoner innvendig. På sørvegg henger det et solcellepanel. Styringspanel og batteripakke er plassert i vask/stellerom
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet privat vei. Det er ikke innlagt vann eller avløp, kun et enkelt opplegg med avløpsrør av plast før ut til terreng fra oppvaskkum og dusj. Vann medbringes eller hentes fra felles vannpost.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak. Kundetiltak vil i praksis gjøres ved å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet, samt å innhente informasjon knyttet til handelens formål og tilsiktede art. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer fra norske banker.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Fra 01.07.25 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema. Overdragelse av festeretten forutsetter at samtykke fra grunneier foreligger før overtakelse og tinglysing av skjøte.
Andre relevante opplysninger
Selges møblert med inventar uten ytterligere rengjøring. Eier henter ut noen personlige eiendeler. Overdragelse av festeretten forutsetter at samtykke fra grunneier foreligger før overtakelse og tinglysing av skjøte.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900.-. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709,- i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen. Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.
Forsikringsselskap
Eiendommen er fullverdiforsikret. Premiebeløpet vil variere med andre eieres forsikringsvilkår.
Avgiftsbeskrivelse
Oppgitte beløp er opplyst av kommunen, og baserer seg på fjorårets fakturerte beløp. Dette inkluderer renovasjonskostnader. Fra 2025 innføres årlig gebyr for feiing/tilsyn for fritidseiendommer med fyringsanlegg, med første fakturering i 2026.
Innløsningsvilkår festeavgift
Festeren kan, etter tomtefesteloven kapittel 6, kreve å innløse en festetomt til bolig eller fritidsbolig når det er gått 30 år av festetiden, om ikke kortere tid er avtalt, eller når festetiden er ute. Etter det er gått 30 år kan festeren kreve innløsning av tomt til bolighus hver gang det er gått to nye år, og for festetomt til fritidshus hver gang det er gått ti nye år. Innløsningsvilkår er regulert i tomtefesteloven. Lovens hovedregel er at innløsning kan kreves til 25 ganger oppregulert festeavgift på innløsningstidspunktet. For tidsbestemte festeavtaler (festeavtaler inngått for et gitt antall år) kan bortfester kreve at innløsningssummen skal være 40% av råtomteverdien på innløsningstidspunktet. Se tomtefesteloven kapittel 6 for utfyllende informasjon om innløsning. En fester av tomt til fritidsbolig tilhørende en landbrukseiendom hvor festeinntektene utgjør en viss del av inntekstgrunnlaget for bortfester, kan ikke kreve innløsning. Det kan heller ikke kreves innløsning av festetomt til bolig eller fritidsbolig på tomt som tilhører bygdeallmenninger. Det samme gjelder tomt til fritidsbolig som tilhører statsallmenninger. Kjøper har risiko for om innløsing av festetomten kan gjennomføres.
Regulering av festeavgift
Festeavgiften ble sist regulert i 2021. Grunneier har tatt følgende forbehold: Festeavgiften er beregnet med utgangspunkt i at ny eier selv skal benytte hytta på festetomten. Dersom ny fester ikke skal benytte hytta selv eller for eksempel er en juridisk person, kan det påvirke ny festeavgift. Interessenter som er å anse som profesjonelle og/eller en juridisk person bærer ethvert ansvar, risiko og eventuelle konsekvenser til nevnte forhold. For øvrig vises til vedlagte festekontrakt i salgsoppgaven og brev fra Statskog. Festeavgiften kan i følge festekontrakten reguleres hvert 10. år. Neste regulering er i 2031. Festeavgiften reguleres i tråd med endring i konsumprisindeksen. Hovedregel i tomtefesteloven er at festeavgift kan reguleres i henhold til konsumprisindeks hvert tiende år og ikke oftere enn hvert år, dersom bedre vilkår for festeren ikke er avtalt i festeavtalen. Se lovens bestemmelser i tomtefesteloven § 15.
Festetid
Festetiden løper til: 01.09.2061. Når festetiden løper ut, og tomta ikke blir innløst, løper festeforholdet videre på samme vilkår som før uten oppsigelsesrett for bortfester, likevel slik at bortfesteren kan kreve regulering av festeavgiften etter reglene i tomtefesteloven. Festeforhold som er forlenget er evigvarende, og gjelder frem til festeavtalen blir sagt opp av festeren eller tomten blir innløst. Ved forlengelse kan bortfester kreve at festeavgiften skal reguleres slik at den svarer til 2 % av tomteverdi, med fradrag for verdiøkningen som festeren har tilført tomten, likevel slik at festeavgiften ikke skal overstige ca kr 15.000, - (2024-verdi) pr. mål. Partene kan deretter kreve festeavgiften oppregulert når det er gått 30 år fra forrige oppregulering. Bortfester kan ikke kreve oppregulering dersom det er avtalt rett til forlengelse og avtalen innebærer at festeavgiften ved forlengelse skal reguleres iht. konsumprisindeks. Informasjonen her er ikke utfyllende, se mer informasjon i tomtefesteloven § 15 vedrørende regulering av festeavgift, forlengelse og unntak.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto før overtakelse, fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
Adgang til utleie
Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Eiendommen kan fritt leies ut etter eiers eget ønske. Kjøper oppfordres til selv å undersøke hvorvidt eventuell utleie av eiendommen utløser skatteplikt.
Radon
Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med høy aktsomhet for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, www.stralevernet.no og www.ngu.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 1 751
- Informasjon om eiendomsskatt: Kommunen opplyser at de ikke krever inn eiendomsskatt i 2025.