Nordre Haugland
Nordre Hauglandsvegen 142
Koselig enebolig med en skjermet beliggenhet. Flott utsikt. Kort vei til skole og barnehage. Noe oppussing må påregnes.
Prisantydning
kr 2 950 000
Totalpris
kr 3 024 840
kr 2 950 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 73 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 74 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 15 700 – 18 500 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
129 m2
5314 Kjerrgarden
Selveier
1 280 m2
E - Oransje
129 m2
1981
3
2
129 m2
5314 Kjerrgarden
Selveier
1 280 m2
E - Oransje
129 m2
1981
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Fredelig beliggende enebolig fra 1981. Utsikt over sjøen og nærområdet. Stor tomt som er planert og noe beplantet. Eiendommen har en flott, landlig og fredelig beliggenhet. Den er omkranset av flott natur. Her får en det beste fra både skjærgården og innlandet. Tomtens østre del er svakt skrånende og opparbeidet med en stor gressplen. Her kan barn være barn, og få utfolde seg i trygge og naturlige omgivelser. Om sjøen skulle trekke mer enn plenen er det rikelig med både badeviker og fiskemuligheter i gangavstand. Barnehage og barneskole finner man på Træet - ca. 7-8 minutter gange fra boligen. Her er det også idrettsanlegg. KJøretiden til Kleppestø, Askøys kommunesenter, er ca. 20 minutter. Til Bergen sentrum tar det drøye 30 minutter med bil. Offentlig transport like ved.
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en flott, landlig og fredelig beliggenhet. Den er omkranset av flott natur. Her får en det beste fra både skjærgården og innlandet. Tomtens østre del er svakt skrånende og opparbeidet med en stor gressplen. Her kan barn være barn, og få utfolde seg i trygge og naturlige omgivelser. Om sjøen skulle trekke mer enn plenen er det rikelig med både badeviker og fiskemuligheter i gangavstand. Barnehage og barneskole finner man på Træet - ca. 7-8 minutter gange fra boligen. Her er det også idrettsanlegg. Nærmeste matbutikk finner en på Fromritoppen senter, ca.2,5 km fra boligen. Her finnes også bensinstasjon, legesenter, fotpleie, frisør og diverse andre tilbud/butikker. For den turglade er det flere flotte turområder i nærområdet - blant annet ved Siglingavatnet, ved "asfaltverket" - Åsebøåsen eller en tur opp til Kjerrgardstårnet. Året rundt kan en også gå lysløypen fra Nordre Haugland og rundt Siglingavatnet. Dette har blitt en svært populær tur etter lysene ble tent for et par år siden. Det skal også nevnes at "Askøy på langs" går like ved, her kan en følge stien/veien helt til Herdla i nord eller Kleppestø i sør. Er du glad i natur, kulturminner eller bare ønsker å bo ett stykke unna byens kjas og mas, er dette den perfekte plassen for deg. Fra boligen kommer du deg til Herdla og diverse severdigheter på ca. 15 minutter med bil. Her kan du ta en rolig tur på Valen og se restene etter flyplassen som var her under 2.verdenskrig eller ta en tur i utkikkstårnet og se etter det rike fuglelivet som Herdla er kjent for. Du kan også flere steder på Herdla finne rester av blant annet bygninger og kanontårn fra 2.verdenskrig. Det er ikke uten grunn at Herdla er et svært populært besøkssted for både turister og askøyværingene selv. Om sommeren finnes det flere steder man kan bade, for eksempel ved sandstranden ytterst på Valen eller rullestensstranden mot vest. Det finnes også golfbane, fiskemuligheter, kirke, kafé og museum på Herdla. De siste årene er det også kommet et flott hotell med restaurant og en lokal dagligvarebutikk. Alt i alt er dette et helt fantastisk fint sted å bo og å oppholde seg på. Til Kleppestø, med de fleste servicetilbud og offentlige tjenester/kontorer, kommer man seg på i underkant av 20 minutter. Her går det også hurtigbåt til Bergen Sentrum. Vil man kjøre til sentrum tar dette rundt 30 minutter.
Barnehage, skole og fritid
Træet barneskole og træet barnehage. Træet Idrettsplass.
Skolekrets
Træet
Offentlig kommunikasjon
Det er bussholdeplass ca. 2 minutter unna. (Rute 413, Berland). Hyppigere avganger i Kjerrgardskrysset ca.15. minutters gange unna.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et uregulert område, men arealet er i kommuneplanen avsatt til: LNRF areal for nødvendige tiltak for landbruk og reindrift og gårdstilknyttet næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag (Nåværende). Kommuneplaner: Planid: 9001 Plannavn: KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2012- 2023 Plantype: Kommuneplanens arealdel Status: Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse: 13.12.2012 Bestemmelser: 1 280 kvm med arealbruk: LNRF areal for nødvendige tiltak for landbruk og reindrift og gårdstilknyttet næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag, Nåværende Kommuneplaner under arbeid Planid: 9002 Plannavn: Kommuneplanens arealdel 2024-2036 Status: Planforslag Plantype: Kommuneplanens arealdel Kommunedelplaner under arbeid Planid: 9101 Navn: Kommunedelplan for sambandet vest Status: Planlegging igangsatt Plantype: Kommunedelplan Reguleringsplaner under arbeid i nærheten (50 meter): Ingen Eiendommen ligger i et uregulert område avsatt til LNFR-område iht. kommuneplan. Dette kan bety begrensninger for utvikling/påbygging, gjenoppbygging etc. For mer informasjon om kommuneplanen og dens bestemmelser kontakt megler eller se kommunens nettsider. Interessenter oppfordres spesielt til å gjøre egne tilleggsundersøkelser avhengig av egne planer med eiendommen og ev. selv kontakte kommunen.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 32
- Bruksnummer: 93
- Kommunenummer: 4627 - Askøy
Areal
BRA: 129 m2
BRA-i: 129 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Parkering på egen tomt.
Eiendom
Tomteareal er 1 280 m2 på eiet tomt.
Eiertomt på ca. 1 280 m². Eiendommen er ikke oppmålt, kun skylddelt. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal. Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med skylddelingsforretning og tomtegrenser. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper.
Eiendommen ligger i landlige omgivelser, med spredt boligbebyggelse. Fin utsikt over Herdlefjorden mot Holsnøy. Enkelt hageanlegg.
Gruset innkjørsel og parkering på egen eiendom.
Byggeår
1981
Innhold
Første etasje: Vindfang, gang, bad, kjøkken, stue, trapperom og 2 soverom. Underetasje: Vaskerom, 3 boder og blindkjeller. Frittstående tørkehus/bod. Megler finner ikke dokumentasjon på at tørkehuset er innmeldt/innsøkt til Askøy kommune. Ny eier overtar ansvar og risiko.
Standard
Første etasje: Vindfang (2,2 m²): Fra uteområdet kommer en inn i boligens entre/vindfang. Her er det god plass for klær og sko. Godt med lysinnslipp da det er godt med glass både i ytterdøren og sidefeltet. Belegg på gulv. Malte vegger og platet himling. Gang (7 m²): Fra entreen kommer en videre inn i gangen. Et praktisk rom, sentrert midt i boligen, men inngang til alle etasjens rom. Arealet like ved entreen er praktisk utnyttet som en ekstra garderobeplass. Belegg på gulv. Malte vegger og platet himling. Kjøkken (10,6 m²): Kjøkkenet er av god størrelse og praktisk innredet. Det er godt med både benkeplass og oppbevaringsplass i den lyse, svakt profilerte, innredningen. Rommet har inngang både fra gangen og stuen. Det er flott utsikt mot fjorden og over nærområdet. Ved vinduet har spisebordet sin naturlige plass. Det er belegg på gulv. Malte vegger, men fliser mellom benkeplaten og overskapene. Himlingen er platet. Stue (29,3 m²): Stuen er av god størrelse, nesten 30 kvm. Rommets utforming gir en naturlig oppdeling. Her får både sofagruppen, spisebordet og godstolene sin naturlige plass. God med naturlig lyssinnslipp fra flere himmelretninger. En varmepumpe stå for oppvarmingen, men det er også en eldre kombiovn i rommet. Belegg på gulv. Strie og panel på vegger. Himlingen er platet. Soverom I (11,5 m²): Hovedsoverommet er plassert i etasjens sørøstlige hjørne. Et stort og kjekt rom med utsikt mot sjøen og nærområdet i øst. Det er godt med skapplass i skaprekke plassert langs vegg mot trapperommet. Fra soverommet er det også loftstrapp til kaldtloftet. Belegg på gulv. Tapet på vegger og platet himling. Soverom II (10,5 m²): Etasjens andre soverom er også av god størrelse, over 10 kvm. Rommet er plassert i det sørvestlige hjørnet av etasjen. Godt med oppbevaringsplass i skapene som er plassert langs veggen mot hovedsoverommet. Godt med naturlig lysinnslipp her også. Rommet har utsikt mot naturen i vest. Teppe på gulv. Tapet på vegger og platet himling. Bad (4,2 m²): Badet er av eldre dato, men fungerer fint med dagens løsninger. Rommet har baderomsplater på veggene og fliser på gulv. Baderomsinnredningen med overskap er i mørk utførelse. Servanten er heldekkende og toalettet frittstående. I hjørnet er det et nyere dusjkabinett. Trapperom (2,4 m²): Med dør fra gangen finner en trapperommet til underetasjen. En kommer direkte ned på vaskjerommet. Underetasje: Vaskerom (7,6 m²): Fra andre etasje kommer en ned via trapp til vaskerommet. Et praktisk rom med dør blindkjeller og andre boder. Overflatene er grove, betongen er malt på gulv og vegger. I himlingen er panelet malt. Et stort vindu gir godt med lys også her. Boder: I etasjen ligger tre boder på rekke og rad langs østveggen. Arealen er henholdsvis 6.5 m², 7.5 m² og 5 m². Rommene er på opprinnelige tegninger omtalt som sportsbod, klesbod og matbod. Blindkjeller (20,7 m²): Langs hele etasjens vestvegg er det blindkjeller med inngang fra vaskerommet. Et stort og kjekt rom med med bra takhøyde. Gulv og vegger er støpt. Frittstående tørkehus/bod. I tråd med Forbrukertilsynets gjeldende veileder for markedsføring av boliger skal all vesentlig informasjon om boligen fremheves i salgsoppgaven. Nedenfor gjengis derfor i stikkordsform de avvikene ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG2) eller 3 (TG3). Det presiseres likevel at hele salgsoppgaven inklusiv tilstandsrapporten, selgers egenerklæring og andre vedlegg må gjennomgås nøye. Dette fordi forhold som er beskrevet i salgsdokumentene ikke kan påberopes som mangler. Følgende kontrollpunkter har fått TG3 (Store eller alvorlige avvik): * Elektrisk anlegg: Åpent koblingspunkt og ledninger i blindkjeller. Det anbefales at el. anlegget kontrolleres av autorisert elektriker. * Brannslukking: Apparatet er over 10 år. * Bad: Badet må pusses opp for å tilfredsstille dagens krav til våtrom. Normal levetid for tettesjikt er oppbrukt. * Vaskerom: Rommet må pusses opp for å tilfredsstille dagens krav til våtrom. Noe fuktskade på vegg bak vaskekum. Følgende kontrollpunkter har fått TG2 (Avvik som kan kreve tiltak): * Taktekking: Over halvparten av forventet levetid for taktekking og undertak er oppbrukt. * Nedløp og beslag: Det anbefales å montere snøfanger på taket. * Veggkonstruksjon: Råteskadde kledningsbord må skiftes. Musebånd bør monteres. * Takkonstruksjon/Loft: Spor etter skadedyr i loft. Det bør utføres tiltak, som hindrer skadedyr i å komme inn i boligen. * Vinduer: Punkterte isolerglass bør skiftes. Det ble ikke registrert vinduer som må skiftes umiddelbart, men tidspunkt for utskifting nærmer seg. * Dører: Sprukket glass ytterdøren bør skiftes og døren har behov for utvendig vedlikehold. * Blindkjeller: Fukt og saltutslag flere steder på innvendig grunnmur i blindkjeller. Spor etter skadedyr i blindkjeller. * Krypkjeller: Det bør etableres ventiler og isopor bør fjernes. * Vannledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. * Avløpsrør: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. * Fuktsikring og drenering: På grunn av alder må en regne med at utvendig drenering er svekket, og dette kan medføre fuktproblemer innvendig. * Grunnmur og fundamenter: Eldre natursteinsmur må sikres mot skadedyr. Saltutslag og fukt på innvendig grunnmur enkelte steder. Noe fukt transport i grunnmur er normalt etter datidens utførelse. * Terrengforhold: Kratt inntil grunnmur må fjernes. Det bør etableres tettere masse, som leder overflatevann bort fra bygget. Ikke undersøkt: * Etasjeskille: Retningsavvik er ikke kontrollert. Boligen var møblert på befaringsdagen. * Utvendige vann- og avløpsledninger: Tilstand og alder for utvendige vann- og avløpsrør er ikke kjent. Det er ikke kjente problemer relatert til utvendig vann- og avløp. * Septiktank: Septiktank av ukjent type.
Hvitevarer
Hvitevarer som er i boligen på visningsdagen medfølger. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Fra Askøybroen følger en veien nordover i drøye 15 minutter til en kommer til Kjerrgardskrysset. Her er det avskiltet til Berland mot høyre. Ta av til høyre her og følg veien ca. 1,4 km. rett frem. Du vil da få du vil da få boligen på din venstre hånd.
Byggemåte
Bygningen er oppført i 1981. Boligen skal derfor være oppført i henhold til bygningsloven fra 1965 og byggeforskrifter av 1. 8. 1969, samt byggeskikk og fagmessig utførelse i 1981. Grunnmur i betong og lettbetong på antatt selvdrenerende masser, kultet med steinmasser. Trekonstruksjon i bindingsverk over grunnmur. Saltak tekket med betongstein.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
* Varmepumpe (luft-til-luft) i stue. * Kombiovn i stue hvor oljebrenner er utkoblet/tilførsel blombert. * Ellers elektrisk oppvarming. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene.
Strømforbruk
Strømavtale – Norgespris Det er ikke avklart med selger om denne eiendommen er tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Dersom selger har inngått Norgespris, så følger avtalen eiendommen og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026. Dersom dette har betydning for deg som interessent så bes du ta kontakt med megler for avklaring.
Vei, vann og avløp
* Eiendommen grenser til offentlig vei. * Eiendommen har septikktank og overløp til sjø vi felles ledning. Kommunen tømmer septikktanken jevnlig og avgiften er inklusiv i de kommunale avgiftene. * Eiendommen er tilknyttet offentlig vann via private og felles private stikkledning. Det virker ikke som eiendommen betaler vannavgift kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Selger har ikke bebodd eiendommen, og er derfor ikke er kjent med feil eller mangler utover det som fremkommer av salgsmaterialet. Da selgers kunnskap om eiendommen på denne måte er begrenset, oppfordres interessenter til å foreta en særlig grundig undersøkelse av eiendommen.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 5.600,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Boligkjøperforsikring Pluss og kr 4.600,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Det er antatt at eiendommen er tilkoblet offentlig vann og vannledning, men det betales ikke gebyrer og avgifter for dette. De offentlige avgifter vil stige når dette blir fanget opp.
Moderniseringer og påkostninger
* Varmepumpe antatt montert i 2023.
Renovert
2023
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Det er kun en bruksenhet som selges. Ingen restriksjoner utover et generelt krav om radonmåling ved utleie av bolig dersom boligen ligger i 2. etasje eller lavere.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 3 490
- Informasjon om eiendomsskatt: Askøy kommune har vedtatt å øke eiendomsskatten til 2 promille for år 2026. Dette vil medføre en økning i skatten på i underkant av 1500 kr.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.