Jåsund
Jåsundbakken 69
Nyere og meget tiltalende rekkehus fra 2024 | 3 sov., 2 stuer og 2 bad | Carport | Barnevennlig, solrikt og sjønært!
Prisantydning
kr 6 190 000
Totalpris
kr 6 345 840
kr 6 190 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 154 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 155 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 11 500 – 14 300 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
125 m2
4058 Tananger
Selveier
172 m2
120 m2
2024
5
3
125 m2
4058 Tananger
Selveier
172 m2
120 m2
2024
5
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Rekkehuset ligger på Jåsund i Sola kommune, i et relativt nytt boligfelt med åpne grøntarealer rundt bebyggelsen. Feltet ligger i lett skrånende terreng, og nærmeste bussholdeplass ved Prestaskjersveien er rett utenfor, med forbindelse til Stavanger sentrum på under tjue minutter med buss. Jåsund barnehage ligger et par minutters gange unna. For barneskole sogner området foreløpig til Haga skole, men dette endres til Jåsund Skole som er planlagt ferdigstilt i løpet av første halvår 2028. Se vedlagt link til Sola kommune med ytterligere informasjon: https://www.sola.kommune.no/byggesak-eiendom-og-kart/kommunale-byggeprosjekter/jasund-skole/#faqsporsmal-2733 Videre er det Tananger ungdomsskole, som er tilgjengelig med kort kjøretur. I nærheten av boligen er det lekeplasser og en ballbinge, noe som gjør hverdagen praktisk for barnefamilier. Coop Extra Jåsund dekker dagligvarehandelen og ligger noen få minutters gange fra boligen. Tananger sentrum med indre havn, serveringssteder og øvrige servicetilbud nås med bil på kort tid. Tananger har en tydelig kystidentitet med bevart trehusbebyggelse ved havna, og det er kyststi og turterreng i området for de som ønsker å komme seg ut til fots. Stavanger lufthavn Sola nås med bil på under ti minutter, noe som er praktisk for dem som reiser mye. For trening finnes Tananger treningssenter og Impulz Tananger, begge med kort kjøretur fra boligen.
Barnehage, skole og fritid
Kontakt Sola kommune for ytterligere informasjon om skole- og barnehageplass.
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert til boligbebyggelse - konsentrerte småhus (feltnavn BKS1 I) i henhold til detaljregulering 0565, «Jåsund delfelt G, H, I2 og M», vedtatt 08.11.2018. Eiendommen omfattes av Kommuneplan for Sola 2023-2040 (plan-ID 202201), vedtatt 28.09.2023. Arealbruken er i planen avsatt til boligbebyggelse. Det gjøres oppmerksom på at nye Jåsund Skole skal bygges på nabotomten (estimert ferdigstilt i løpet av første halvår 2028). Se vedlagt reguleringsplan og Sola kommunes nettsider for ytterligere informasjon. Eiendommen berøres av hensynssone H130 Byggeforbud samferdselsobjekt i kommuneplanen. I henhold til bestemmelsene kan det ikke utføres bygge- og anleggstiltak i strid med «Restriksjonsplan for Stavanger lufthavn Sola», fastsatt av Samferdselsdepartementet 30.06.10 og Avinors kart ENZV-P-10 i henhold til luftfartsloven. Eiendommen berøres av hensynssone H140_13 Frisiktsone. I henhold til reguleringsbestemmelsene skal det i områder vist som frisiktsone være fri sikt i en høyde av 0,5 meter over tilstøtende veiers nivå. Parkering, lagring, skilttavler eller tekniske innretninger tillates ikke. Høydebegrensningene gjelder også for planlagte støttemurer. Enkeltstående høystammede trær kan tillates. Pågående plansaker i nærområdet: - Detaljregulering for Jåsund felt C (plan-ID 202601) - status: Planlegging igangsatt. Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Velforening
Jåsund Velforening
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 1
- Bruksnummer: 541
- Kommunenummer: 1124 - Sola
Forsikringspolise
92390924
Areal
BRA: 125 m2
BRA-i: 120 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 24 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Boligen har tilhørende egen carport i fellesanlegg. Selger informerer om at det koster kr. 350,- per måned for kostnader vedr. carport. Kostnaden er obligatorisk for alle som har carport. Selger opplyser at de har en ladeavtale med Lyse for elbilladeren på kr. 55,- fast i mnd. pluss 2 kr. per kWh. Dette gjelder KUN for elbilladeren i carporten.
Eiendom
Tomteareal er 172 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt. Tomten er opparbeidet med plen og en terrasseplatting i bakkant av boligen. Inngangspartiet er asfaltert. Tomten ligger i et lett skrånende terreng.
Eiendommen har i tillegg en ideell andel (1/8) i et fellesareal (realsameie) på gnr. 1, bnr. 515 for parkeringplass.
Byggeår
2024
Innhold
Rekkehus over to etasjer som består av følgende rom: 1. etasje BRA-i: Entré, bad, stue/kjøkken og bod 2. 1. etasje BRA-e: Bod på 5 m². 2. etasje BRA-i: Stue, tre soverom og bad. Terrasse- og balkongareal på 24 m². Eiendommen har tilhørende carport.
Standard
Rekkehuset er oppført i 2024 og fordelt over to etasjer med totalt internt bruksareal på 120 m². Planløsningen samler stue og kjøkken i åpen løsning på inngangsplanet, med bad, gang og innvendig bod under trapp. Øvre etasje inneholder tre soverom, stue, gang og bad. Begge bad har gulvvarme. Tilhørende carport i fellesanlegg og utvendig sportsbod på ca. 5 m². 1. etasje: Entréen har malt tredør og leder inn til boligens inngangsplan. Fra gangen er det adkomst til bad og videre inn i den åpne stue/kjøkken-løsningen. Stuen har store vindusflater og utgang til terrassen. Luft-til-luft varmepumpe er installert i stuen. Kombinert bad, vaskerom og teknisk rom som har flislagt gulv med varmekabler og lyse overflater forøvrig. Rommet inneholder dusjnisje med glassvegg, servant i baderomsinnredning, toalett og opplegg for vaskemaskin. Innvendig bod under trapp er klassifisert som tilleggsdel. Utvendig sportsbod på ca. 5 m² er plassert i tilknytning til inngangspartiet. Terrassen på ca. 24 m² ble etablert i 2025 og ligger inntil boligen. 2. etasje: Trappen leder opp til en sentral stue/gang som gir adkomst til de øvrige rommene. Etasjen inneholder tre soverom, stue og bad. Alle rom har hvite slette innvendige dører. Helfliset bad i 2. etasje med nedfelt servant i baderomsinnredning, toalett og dusjhjørne. Det er også opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Langs deler av kledningen er det liten avstand mellom kledning og terreng, noe som kan redusere ventileringen bak kledningen og øke fuktbelastningen på den nederste delen. - Vinduer og takvinduer/takluker/overlys | Over det ene stuevinduet og langs deler av vindu på det ene soverommet er det en skjevhet i kledningen/omrammingen over/langs vinduet. Det anbefales at dette kontrolleres nærmere slik at det ikke påvirker tetthet rundt vinduet. - Ytterdører | Det er ikke ivaretatt beslag i front av terskel eller inn under terskel. - Varmesentral | Det foreligger ikke dokumentert service på anlegget innenfor produsentens anvisning om serviceintervall. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - Grunnmur og fundamenter | Betongdekke/betongsåle mot terreng. Grunnet manglende mulighet for kontroll er ikke tilstandsgrad satt.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Rekkehus oppført i 2024. Yttervegger er oppført i stenderverk med liggende og stående kledning fra byggeåret. Taket er tekket med asfaltpapp. Det er kun en mindre del av takkonstruksjonen som er tilgjengelig, da resten er innekledd. Vinduene er malte og med 3-lags glass. Bygningen har malte ytterdører i tre.
Eiendomstype
Rekkehus
Oppvarming
Elektrisitet og varmepumpe. Luft-til-luft varmepumpe og gulvvarme på badet i første etasje og badet i andre etasje. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Adkomst til eiendommen skjer via offentlig vei.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder. Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Gjensidige
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter for eiendommen omfatter renovasjon, vann- og avløpsavgifter. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 11 844,- i 2025. Årsprognose for 2026 er kr 11 100,-.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 11 844
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.