Sem

Heddeveien 7

Enebolig i naturnært og barnevennlig område i blindvei. Flott utsikt, solrik tomt og dobbelgarasje

Prisantydning

kr 3 990 000

Totalpris

kr 4 090 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 3 990 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 99 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 100 840

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

165 m2

Postnummer:

3170 Sem

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 226 m2

BRA-i:

132 m2

Byggeår:

1956

Rom:

3

Soverom:

2

BRA:

165 m2

Postnummer:

3170 Sem

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 226 m2

BRA-i:

132 m2

Byggeår:

1956

Rom:

3

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Eiendommen omfatter en enebolig fra 1956 med tilbygg fra ca 1996. Boligen går over to etasje og har et romslig loft med potensial for innredning. På eiendommen står det også en frittstående garasje. Velkommen til en hyggelig vising.

Kart

Kart over Heddeveien 7

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eneboligen ligger i et attraktivt, barnevennlig og lite trafikkert boligområde like utenfor Sem sentrum, i Tønsberg kommune. Området har barnehage og barneskole, skolebuss til ungdomsskole og kort vei til gode servicetilbud. Det er umiddelbar nærhet vakre turområder, samt kort vei til fjorden med fantastiske badeplasser, kyststi og mulighet for båtliv. Vinterstid kan Storås skianlegg i Stokke by på skiglede for hele familien. Det er også kort vei til idylliske Akersvannet med naturreservat for gode naturopplevelser. Ikke langt fra vannet ligger Vestfold golfklubb med 18-hulls golfbane. For fallskjermentusiaster er det få minutters kjøring til Jarlsberg flyplassanlegg med fallskjermklubb, småfly- og seilflyaktivitet. Sem har blitt meget populært de senere årene, noe som har gjort tettstedet til et satsningsområde for kommunen. Sem har en aktiv idrettsforening med fokus på et inkluderende miljø, samt et godt tilbud innen fotball, friidrett, håndball og turn. I nærområdet ligger også Stall Hesby med populær rideskole. Dagligvarehandelen kan gjøres på blant annet Extra og Rema 1000. I sentrum finnes flere ulike forretninger, spisesteder og kafé. Ønsker du ytterligere servicetilbud er det kort vei både til Stokke og Tønsberg, hvorav sistnevnte har store kjøpesentre og alt av bymessige fasiliteter. Fra eiendommen er det ca. 1,9 km til Sem barneskole. Det finnes flere videregående skoler i nærliggende områder, samt et godt utvalg av både private og kommunale barnehager. Området gir mulighet for offentlig kommunikasjon via buss og tog. Nærmeste holdeplass er Langerød Sem som ligger ca. 300 m fra boligen.

Bebyggelse

Småhusbebyggelse.

Barnehage, skole og fritid

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om barnehager, skoler og skolekrets.

Skolekrets

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Gjeldende regulering: Reguleringsplan: Eiendommen er avsatt til: - Boliger i reguleringsplan: - 3905 11001 - Kongsåsen vedtatt 14.05.1997 Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til: - Boligbebyggelse - Nåværende - Ras- og skredfare i kommuneplan: - Kommuneplanens arealdel 2023 - 2035 vedtatt 03.04.2024 Relaterte planer: - 20170162 - Kongsåsen på Sem vedtatt 04.11.2020 Regulering under arbeid: Det eksisterer ikke igangsatt planforslag som berører eiendommen Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kartutsnitt, reguleringskart med reguleringsbestemmelser for Kongsåsen og kommuneplankart ligger vedlagt i salgsoppgave. Kommuneplanen med planbestemmelser og retningslinjer kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Områdeanalysen er vedlagt i salgsoppgaven.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 43
  • Bruksnummer: 96
  • Kommunenummer: 3905 - Tønsberg

Areal

BRA: 165 m2
BRA-i: 132 m2
BRA-e: 33 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

I egen garasje og på gårdsplass.

Eiendom

Tomteareal er 1 226 m2 eiet tomt.

Tomten er kupert og er opparbeidet med plener og annen beplantning. Nivåforskjeller på garasje og inngangsparti. Fjell i dagen på deler av tomten. Gruslagt gårdsplass.

Byggeår

1956

Innhold

Enebolig på 2 plan med loft som har følgende planløsninger: Kjeller: Vindfang, hall m/trapp, gang, bad og kjellerstue. 1. etg.: Trapperom, innvendig bod, ganger, bad, 2 soverom, kjøkken og stue. Loft: Uinnredet råloft. Dobbel garasje.

Standard

Eiendommen omfatter en enebolig fra 1956 med tilbygg fra ca 1996. Boligen går over to etasje og har et romslig loft med potensial for innredning. Det er registrert enkelte avvik som sees i sammenheng med elde, slitasje og avvik fra dagens forskriftskrav. På eiendommen står det også en frittstående garasje. Innvendige gulv: Fliser, parkett, furuglv og teppe. Innvendige vegger: Panel, tapet og malte plater. Innvendige himlinger: Panel og malte plater.

Hvitevarer

Alle hvitevarer medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

GENERELT Eiendommen omfatter en enebolig fra 1956 med tilbygg fra ca 1996. Boligen går over to etasje og har et romslig loft med potensial for innredning. Det er registrert enkelte avvik som sees i sammenheng med elde, slitasje og avvik fra dagens forskriftskrav. På eiendommen står det også en frittstående garasje. UTVENDIG Bygningen har fasader med trepanel og taktekking med tegltakstein. Vinduer og ytterdører i tre med 2-lags glass. INNVENDIG Gulv: Fliser, parkett, furuglv og teppe. Vegger: Panel, tapet og malte plater. Himlinger: Panel og malte plater. BAD - 1.ETG Badet inneholder toalett, badekar og servant. Det er baderomsplater på veggene og belegg på gulv. Malte plater i himling. BAD - U.ETG Badet inneholder toalett, dusjhjørne og baderomsinnredning med servant. Det er fliser på gulv/vegger og panel i himling. En vegg med panel. KJØKKEN Innredning med slette fronter og benkeplate av heltre. Det er fliser på vegg mellom over- og underskap. Integrert ventilator i overskap med utlufting i yttervegg. TEKNISKE INSTALLASJONER Boligen har et delvis skjult/åpent el-anlegg med automatsikringer. Sikringsskap er plassert i 1. etasje. Innvendige vannledninger er av kobber. Stoppekran er lokalisert i underetasjen. Det er avløpsrør av plast og støpejern. Varmtvannstanken er på ca. 200 liter. Boligen har en luft-/luft varmepumpe. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad IU (TG IU), 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG IU - KONSTRUKSJONER SOM IKKE ER UNDERSØKT Våtrom - Underetasje - Bad - Tilliggende konstruksjoner våtrom Kommentar: - Hulltaking er ikke foretatt da vegger mot dusjsonen består av betong. TG 2 - AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK Utvendig - Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Taktekkingen har mose og slitasje på grunn av elde. Utvendig - Nedløp og beslag Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Utvendig - Veggkonstruksjon Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Utvendig - Takkonstruksjon/Loft Undertaket er misfarget. Misfarging i undertak tyder på tidligere fukt, men dette var tørt på befaringsdagen. Må antas å stamme fra før tekkingen ble lagt om. Utvendig - Vinduer Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Generell elde og slitasje som er naturlig for alder. Vinduer av denne alder har erfaringsmessig redusert tetning mellom karm og vindusramme. Alder på isolerglass eldre enn 20 år tilsier at punkteringer ikke kan utelukkes Utvendig - Dører Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Generell elde og slitasje som er naturlig for alder. Dører av denne alder har erfaringsmessig redusert tetning mellom karm og dørblad. Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger Betongplatting under terrasse ser ut til å være i dårlig forfatning. Det er også noe sprekker/slitasje i trevirke på rekkverk. Utvendig - Utvendige trapper Det er påvist en gjennomgående sprekk i betongtrapp. Innvendig - Overflater OVerflater er av eldre dato og det er påvist div. elde/slitasje. Påvist noe sprekker i parkett ved trapp. Det er også noe påbegynt riving mellom kjøkken og stue. Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Innvendig - Pipe og ildsted Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Pipen er kledd inn med plater på kjøkkenet. Teglsteinspiper skal være synlig på alle sider Innvendig - Rom Under Terreng Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Innvendig - Innvendige dører Enkelte av innvendige dører har en del slitasje. Tekniske installasjoner - Vannledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Tekniske installasjoner - Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Tomteforhold - Fuktsikring og drenering Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter Det er påvist avflassende maling og enkelte riss på synlig flater av muren. Kjøkken - 1. etasje - Kjøkken - Overflater og innredning Innredninger har påvist noe elde/sltiasje, samt stedvis misfarging på benkeplate. Kjøkken - 1. etasje - Kjøkken - Avtrekk Ventilatoren er av eldre dato. Selv om den fungerte på befaringsdagen kan det basert på alder, oppstå plutselig behov for utbedring eller utskifting. TG 3 - STORE ELLER ALVORLIGE AVVIK Våtrom - Underetasje - Bad - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Konsekvens/tiltak: - Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Våtrom - 1. etasje - Bad - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Konsekvens/tiltak: - Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Våtrom - 1. etasje - Bad - Tilliggende konstruksjoner våtrom Ved andre fuktundersøkelser enn hulltaking, er det påvist indikasjoner på fuktskader. Konsekvens/tiltak: - Konstruksjonsdeler med råteskader må utbedres i forbindelse med renovering av badet. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.

Eiendomstype

Enebolig

Oppvarming

Boligen har oppvarming med luft-/luft varmepumpe, ved og elektrisitet. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 23.03.2022 og siste feiing ble utført samme dag. Det ble under tilsynet ikke avdekket avvik ved anlegget og det foreligger ingen påbud om utbedring.

Strømforbruk

Det antas et årlig forbruk på ca. 32 200 kWh., oppgitt av Glitre Nett AS. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert i 2021. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.   Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.   Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp, renovasjon og feiegebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det er ikke installert vannmåler.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass

Adgang til utleie

Det er kun en bruksenhet som selges. Ingen restriksjoner utover et generelt krav om radonmåling ved utleie av bolig dersom boligen ligger i 2. etasje eller lavere.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.    Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.      Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 19 312

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?