Fjellhamar
Rikard Nordraaks vei 8
Spennende eiendom med forsamlingslokale og separat 3R leilighet | Stor eiendom med 1 393m² tomt | Moderniseringsbehov
Prisantydning
kr 12 000 000
Totalpris
kr 12 301 090
kr 12 000 000
Kr. 12 000 000 Prisantydning
Omkostninger:
Kr. 300 000 Dokumentavgift til staten, 2,5%
Kr. 545 Tinglysing av skjøte
Kr. 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr. 301 090 Sum omkostninger
Kr. 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr. 318 990 Sum omkostninger inkl. boligkjøperforsikring
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
431 m2
1472 Fjellhamar
Selveier
1 393 m2
F - Oransje
424 m2
1947
3
5
2
431 m2
1472 Fjellhamar
Selveier
1 393 m2
F - Oransje
424 m2
1947
3
5
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Rikard Nordraaks Vei 8! Dette er en eiendom med stort potensial i et rolig og familievennlig nabolag. Eiendommen kan skilte med et store rom som er benyttet som forsamlingslokale og aktivitetsrom. Videre er det rikelig med lagringsplass på eiendommen. I 2-etasje er det en 3-roms leilighet, leiligheten har behov for oppussing for å møte dagens krav til standard. KVALITETER VED EIENDOMMEN: - Spennende eiendom med forsamlingslokale og separat leilighet - Mange rom og store arealer med fleksible bruksmuligheter - 3-roms separat leilighet - Gangavstand til Fjellhamar stasjon - Kort vei til skoler, barnehager og servicetilbud - Nærhet til skog og mark - Flere oppstillingsplasser på tomten - Stor tomt på 1 393m² med potensiale - Taktekking fra 2000 Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Med en attraktiv beliggenhet i et etablert og rolig boligområde på Fjellhamar, kombinerer denne boligen det beste fra to verdener: umiddelbar nærhet til naturen og en effektiv hverdag med kort vei til alt man trenger. Området er bynært, men samtidig tilbaketrukket og skjermet, noe som gir en fredelig atmosfære. Hverdagslogistikken for en familie er her svært enkel. Flere barnehager, som Fjellhamarveien og Fjellhamar Gård, ligger bare et par minutters gange unna. For skolebarna er det trygg og kort vei til den nye Fjellhamar skole, og Fjellsrud skole for ungdomstrinnet. De daglige innkjøpene gjøres enkelt hos Kiwi eller Coop Mega, begge innen gangavstand. For et bredere utvalg av butikker og servicetilbud er Strømmen Storsenter kun en kort kjøretur på fem minutter unna. Fritiden kan fylles med et mangfold av aktiviteter. Rett i nærheten finnes turområder som Haneborgåsen med sin populære Blåløype, som gir tilgang til et lite stykke villmark og videre forbindelser til Gjelleråsmarka. For de som foretrekker organiserte aktiviteter, byr Fjellhamar på moderne anlegg som Fjellhamar Arena og idrettsbygget ved skolen med både flerbrukshall og svømmehall. I tillegg er helårsdestinasjonen SNØ, verdens største innendørs skiarena, lett tilgjengelig, og Lørenskog hus beriker området med et variert kulturprogram. Pendlertilværelsen er også svært praktisk. Fra Fjellhamar stasjon, kun fem minutters gange fra boligen, tar toget deg til Oslo S på under 20 minutter. Det er også gode bussforbindelser i området, og med bil er det rask tilgang til hovedveinettet, som gjør reisen enkel enten du skal mot Oslo sentrum eller til Gardermoen.
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Reguleringsplan
Eiendommen omfattes av reguleringsplan "Fjellhamar sentrum - del 4" (plan-ID 1992006), vedtatt 25.11.1992. Et delareal på 22 m² er regulert til annen veigrunn. Planens bestemmelser for boligformål er erstattet av nyere kommuneplan. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2023-2035 (plan-ID 2022003), vedtatt 15.03.2023. I planen er et delareal på 1 392 m² avsatt til boligbebyggelse, nåværende. I bestemmelsene til den eldre reguleringsplanen (1992006) er det spesifisert at "Kommuneplanbestemmelser vedtatt den 15.03.2023 erstatter § 1, 1. avsnitt i disse reguleringsbestemmelsene." I kommuneplanen er Fjellhamar definert som et utviklingsområde. Retningslinjene for området legger vekt på at Fjellhamar skal videreutvikles som et lokalsenter i tilknytning til Fjellhamar stasjon. Det fremgår også at områdets sentrale kulturhistoriske betydning og verneverdige kulturminner skal sikres og tas i bruk. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 107
- Bruksnummer: 793
- Kommunenummer: 3222 - Lørenskog
Areal
BRA: 431 m2
BRA-i: 424 m2
BRA-e: 7 m2
TBA: 3 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
3
Parkering
Parkering på eiendommens gruset gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 1 393 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på 1393 m² som består av gruset og plenarealer med tilnærmet flatt fall. Adkomst til eiendommen skjer via offentlig vei. Det gjøres oppmerksom på at tomten var snødekt under befaringen, og en nærmere vurdering anbefales når den er snøfri. Det beregnede arealet fra reguleringsplankartet er oppgitt til ca. 2000 m², men det faktiske arealet er 1393 m².
Byggeår
1947
Innhold
Eiendommen består av følgende rom: 1. etasje: vindfang, lille sal, kott, kjøkken, garderobe, tre toalettrom og storsalen. Kjeller: garderobe, åpent lokale, vindfang, disponibelt rom med kjøkken, teknisk rom, disponibelt rom, bod, kontor og kott. Loft: leilighet med stue, to soverom, kjøkken, toalettrom, bad, kott og bod. Eiendommen har en terrasse på 3 m². Eiendommen disponerer utebod på 7 m².
Standard
Denne innholdsrike eiendommen strekker seg over tre plan og byr på et unikt lerret med store, fleksible arealer og en separat leilighet i loftsetasjen. Bygget, som tidligere har fungert som forsamlingslokale, gir en sjelden mulighet for den som vil skape noe helt eget, enten det er en romslig bolig, en kombinasjon av bolig og næring, eller et prosjekt for utvikling. 1. etasje Vindfang og hall: Fra inngangspartiet kommer man inn i et vindfang og videre inn i en romslig hall som fungerer som et knutepunkt i etasjen. Hallen gir adkomst til etasjens hovedrom og har trappeforbindelse til både kjeller og loft. Storsalen: Storsalen er et imponerende rom med en sjenerøs takhøyde på cirka 3,54 meter, noe som gir en helt spesiell romfølelse. De store vindusflatene sørger for rikelig med lys, og rommets størrelse gir stor fleksibilitet for ulik bruk og møblering. Lille sal og kjøkken: I tilknytning til storsalen ligger en mindre sal med tregulv, som gir direkte adkomst til et stort og funksjonelt kjøkken. Kjøkkeninnredningen har glatte overflater og benkeplate i laminat. Rommet er utstyrt med komfyr, frittstående oppvaskmaskin og frittstående kjøl/frys, samt en oppvaskkum i stål. Toalettrom: Etasjen inneholder tre separate toalettrom, hvorav ett er tilrettelagt for bevegelseshemmede. Alle rommene er utstyrt med porselenservant og gulvstående toalett. Overflatene består av vinyl på gulv og våtromsplater på veggene. Leilighet i loftsetasje Loftsetasjen rommer en egen leilighet med separat inngang. Leiligheten består av entré, stue, kjøkken, to soverom, bad og et separat toalettrom. Kjøkken: Kjøkkenet i leiligheten har en funksjonell innredning med glatte overflater og laminatbenkeplate. Kjøkkenet er utstyrt med oppvaskmaskin og kjøl/frys. Et vindu fra 2020 gir godt med dagslys inn i rommet. Bad og toalettrom: Badet er praktisk innredet med dusjkabinett og har opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Innredningen har glatte fronter og nedfelt servant. I tillegg finnes et separat toalettrom med gulvstående toalett. Kjelleretasje Kjelleren byr på et stort potensial med flere rom av varierende størrelse. Her finnes blant annet et stort, åpent lokale, et disponibelt rom med kjøkkeninnredning, kontor, teknisk rom og flere boder. Nåværende planløsning i kjelleren avviker fra de opprinnelig godkjente byggetegningene, da en vegg er fjernet for å skape et åpent lokale. Overflater Gulv: Tregulv og vinylgulv i store deler av 1. etasje og øvrige rom, med betongdekke i enkelte rom. Tregulv finnes også i trapperom til loft og på loftet. Vegger: Strie, malte plater og synlige betongvegger. Himling: Malte takplater. Takhøyden er på ca. 3,54 meter i storsalen og ca. 2,58 meter i stuen i loftsetasjen. Lagring Eiendommen har gode lagringsmuligheter med flere kott og boder fordelt på kjeller, første etasje og loft. I kjelleren finnes også et uinnredet teknisk rom og et kontor. I tillegg er det en frittstående utebod på 7 m² på tomten. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 26.01.2026. Bygning: Enebolig bygget i 1947. Boligen er oppført med grunnmur i betong/murkonstruksjon av lettklinkerblokker (leca). Fundamenttypen er ukjent. Ytterveggene består av tradisjonelt bindingsverk i tre med utvendig malt trepanel. Det er registrert en liten luftespalte bak kledningen, men museklosser mangler stedvis. Etasjeskillerne i 1. og 2. etasje er i trebjelkelag. Gulv mot grunn er i støpt betong. Det er ikke utført radonmålinger eller installert radonsperre. Rom under terreng har synlige murvegger med tegn på fuktgjennomtrenging, som avskalling og saltutslag. Dreneringen er av eldre dato, og det er ikke registrert synlig fuktsikring på utsiden. Det er påvist fuktindikasjoner på innsiden av grunnmuren i krypkjelleren. Boligen har en krypkjeller med utvendig adkomst via en låst luke, som derfor ikke ble inspisert. Ventilasjonen i krypkjelleren vurderes som utilstrekkelig. Det foreligger godkjente tegninger, men de stemmer ikke med dagens bruk, blant annet er en vegg i kjelleren fjernet. Tak: Taket har saltaksform og er tekket med betongtakstein. Taktekkingen er fra ca. 2000, mens undertakets alder er ukjent. Takkonstruksjonen er i tre og har mangelfull ventilering. Det er avdekket tegn på skadedyr (muselort) og fuktmåling i treverket viste 18 vektprosent. Kontroll var begrenset da det ikke var forsvarlig å ta seg opp på loftet. Takrenner, nedløp og beslag er i metall av eldre dato. Snøfanger og stigetrinn til pipe er montert. Bortledning av vann fra nedløp er ikke tilfredsstillende. Pipe/Ildsted: Pipen er en teglsteinspipe hvor kun to sider er synlige. Konstruksjonen er delvis skjult og ikke tilgjengelig for fullstendig inspeksjon, da det blant annet ikke er adkomst til loftet. Det benyttes i dag et ildsted i loftsetasjen. Vinduer: Vinduene er hovedsakelig med 1-lags glass fra byggeår. Enkelte vinduer i entré og kjøkken i 1. etasje er fra 1985/1986. På loftet er det et vindu fra 2009 og et kjøkkenvindu fra 2020. Dører: Utvendige entrédører er av tre (noen med glassfelt) og er av eldre standard uten datomerking. Innvendige dører er av type glatte og profilerte. Trapper/adkomst: Utvendige trapper er i tre, men var ikke undersøkt på grunn av snø. Det er registrert skjevheter og slitasje, og rekkverksåpningene er for store. Boligen har to innvendige trapper. Trappen til loftet er i malt furu, preget av slitasje, knirk og er bratt. Rekkverkshøyden er ca. 0,76 m. Trappen til kjelleren er i tre med vinylbelagte trinn og har noe knirk. Rekkverkshøyden på innvendige trapper er målt til ca. 0,75 m. Balkong/terrasse: Terrasse på ca. 3 m² ved inngangspartiet, bygget med terrassebord og bjelkelag i tre. Det er også etablert en innvendig platting med rullestolrampe i tre og et støpt dekke med enkelte sprekker. VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger er av kobber og er i hovedsak skjult. Hovedstoppekranen er i kjelleren. Avløpsrørene er en blanding av plast og støpejern, også hovedsakelig skjult. Det er en stakeluke på toalettrommet. Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpsnett via private stikkledninger. Ventilasjon: Boligen har naturlig ventilasjon via spalter i vinduer og friskluftsventiler i yttervegg. Luftutvekslingen vurderes som ikke tilfredsstillende, spesielt i kjelleretasjen hvor det er mangelfull ventilering. Tekniske detaljer: Det er to varmtvannsberedere plassert på teknisk rom: en på ca. 198 liter fra 1998 og en på ca. 200 liter fra 2009. Det anbefales fast strømtilkobling for berederne. Utebod: Den separate boden på 7 m² er i dårlig teknisk stand med råteskader i treverk, skader på vindskier og et generelt vedlikeholdsetterslep. Bygget har gjennomgående lav standard og krever vesentlig oppgradering. Tilstandsvurdering er ikke utført etter NS 3600. Elektrisk anlegg: Sikringsskap til leilighet er plassert i trappeløp til loft og er med automatsikringer. Sikringsskap til hoveddel er plassert i kjeller og er med skrusikringer. Kontrollen er forenklet og kan ikke erstatte en fullstendig kontroll utført av en registrert elektrovirksomhet. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 1969 Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ukjent Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Nei Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Ukjent Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Ukjent Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Ja Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Ja Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Ukjent Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja Anlegget er eldre og bør ha en utvidet el kontroll og basert på alder, behov for utbedringer. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Takkonstruksjon/Loft | Loftet er av eldre dato med mangelfull ventilering. Det er ikke mulig å komme opp på loftet, men fra loftsluken er det observert fuktskjolder i undertaket med forhøyet fukt. Taket er gammelt og har mangelfullt vedlikehold, så ytterligere fuktproblemer kan ikke utelukkes. Tiltak inkluderer nærmere undersøkelser, sikring mot råte, sopp og skadedyr, utbedring av skader og etablering av ventilasjon. Kostnadsestimat er vurdert til takskift med utskifting av undertak. - Vinduer | Vinduene er av eldre dato med tydelige skader og mangelfullt vedlikehold, og er forbi forventet levetid. Det er påvist vinduer som er vanskelige å betjene, punkterte/sprukne glass, innvendig kondens, og fukt-/råteskader i karmer. Utskifting av vinduer eller glass anbefales. - Dører | Utvendige dører er eldre, med aldringspreg og manglende vedlikehold. Kjellerdørene er i spesielt dårlig stand, sitter skjevt og er vanskelige å bruke. Det er påvist fukt-/råteskader, utetthet og slitte karmer. Utskifting av dører, spesielt kjellerdørene, anbefales. - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt betydelige skjevheter i gulvene. I gulv mot grunn er det målt lokale avvik på ca. 30 mm og retningsavvik på ca. 48 mm. I etasjeskiller i 1. og 2. etasje er det målt lokale avvik på ca. 20 mm og retningsavvik på ca. 32 mm. Avvikene overstiger kravene i standarden. For å oppnå tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjellene rettes opp. - Rom Under Terreng | Det er registrert forhøyede fuktverdier, avskalling av maling/murpuss og saltutslag på innvendige kjellervegger. Dette tyder på fuktgjennomtrenging og langvarig fuktbelastning. Tiltak for å redusere fuktinntrenging må iverksettes, og årsaken bør undersøkes nærmere. - Innvendige Dører | Enkelte innvendige dører er eldre med slitasje og vedlikeholdsetterslep. Flere dører er skjeve, tar i karmen og har betydelige skader. Justering og utskiftning av flere dører må påregnes. - Vannledninger | Innvendige vannledninger er eldre, og mer enn halvparten av forventet levetid er passert. Stoppekran er ikke lokalisert/tilgjengelig, armatur/blandebatteri er ikke tett, og vannrør i kalde soner har mangelfull isolering. Anlegget må sjekkes av fagperson, og tiltak som etablering av tilgang til stoppekran og isolering av rør må utføres. - Grunnmur og fundamenter | Det er registrert større riss og sprekker i grunnmuren, inkludert horisontalriss (jordtrykk) og skråriss (setninger). Skadene kan indikere bevegelser eller fuktinntrenging. Det anbefales at en fagkyndig undersøker grunnmuren for å vurdere stabilitet og behov for utbedring. - 1. Etasje Kjøkken - Avtrekk | Kjøkkenet mangler avtrekk, noe som er en mangel. Det er ingen ventilering, verken mekanisk avtrekk fra kokesonen eller styrt tilluft. Etablering av mekanisk avtrekk og tilluft anbefales. - Loft Kjøkken - Avtrekk | Kjøkkenet har et eldre mekanisk avtrekksanlegg med dårlig funksjon. Viften mangler filter, har dårlig trekk og henger løst. I tillegg mangler det tilluft i rommet da nytt vindu er montert uten ventil. Utskifting av ventilator og etablering av tilluft anbefales. - Loft Toalettrom - Overflater og konstruksjon | Toalettrommet er av eldre standard med vinyl på gulv og tapet på veggene. Det er påvist fuktskjolder og svertesopp. Rommet har ikke fungerende mekanisk avtrekk og mangler tilluft. Utbedring av overflater og ventilasjon anbefales. - Loft Bad - Generell | Badet er av eldre dato og har nådd en alder der totalrenovering er nødvendig for å møte dagens krav. Det er observert vesentlig mugg og sopp i taket. Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk og sikre mot fuktskader. - Kjeller Disprom/Kjøkken - Avtrekk | Kjøkkenet i kjelleren mangler avtrekk og ventilasjon. Dette er en mangel som reduserer borttransport av matos og fukt. Etablering av mekanisk avtrekk og tilluft er nødvendig. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet levetid er passert for både taktekking og undertak. Taket var snødekt under befaringen, noe som begrenset inspeksjonen. Risikoen for lekkasjer øker med alderen, og utskiftning nærmer seg. Jevnlig overvåking anbefales. - Nedløp og beslag | Mer enn halvparten av forventet levetid er passert. Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp, det mangler snøfangere (ikke krav på byggetidspunktet), og det er utilstrekkelig adkomst til pipe for feier. Tiltak for å lede bort vann og montere feieplattform må påregnes. - Veggkonstruksjon | Det er liten eller ingen lufting i nedre kant av kledningen. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen, som er forbi forventet levetid. Råteskader er også funnet på vindskiene. Utskifting av råteskadet kledning og forbedring av lufting er nødvendig. - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Det er registrert sprekker i det støpte dekket i inngangspartiet. Sprekkene indikerer bevegelser eller slitasje og bør følges opp av en fagkyndig for å vurdere behov for utbedring. - Utvendige trapper | Trappene var snødekt under befaringen. Det er registrert skjevheter i rekkverket og for store åpninger, noe som utgjør en sikkerhetsrisiko. Det er også mindre sprekker i betongtrapp. Skader må utbedres og rekkverket sikres. - Overflater | Overflatene i boligen er av eldre standard med betydelig slitasje, inkludert oppsprukket vinylbelegg og fuktmerker i tregulv. Flere overflater er modne for utskiftning. Ytterligere undersøkelser og utbedring av skader er nødvendig. - Innvendige trapper | Trappen til loftet har betydelig knirk og slitasje, og rekkverkshøyden er under dagens krav. Kjellertrappen har også knirk og vedlikeholdsbehov. Vedlikehold og nærmere undersøkelser er påkrevd. - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet levetid er passert for de innvendige avløpsrørene. Det er påvist rust på jernrør og manglende tilfredsstillende lufting av anlegget. Tidspunkt for utskiftning nærmer seg, og tilstanden bør overvåkes. - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon i ett eller flere rom, spesielt i kjelleren. Løsningen med naturlig ventilasjon er ikke tilstrekkelig. Det bør etableres flere ventiler for å sikre tilstrekkelig luftskifte. - Varmtvannstank | En av varmtvannsberederne er over 20 år (fra 1998). I tillegg er det ikke tilfredsstillende el-tilkobling for berederne (stikkontakt). Det bør etableres fast tilkobling etter gjeldende forskrift. - Fuktsikring og drenering | Mer enn halvparten av forventet levetid på dreneringen er overskredet. Det mangler sannsynligvis utvendig fuktsikring av grunnmuren. Tilstanden bør overvåkes jevnlig, og ytterligere undersøkelser må gjennomføres. - Utvendige vann- og avløpsledninger | Mer enn halvparten av forventet levetid er passert på både utvendige vann- og avløpsledninger. Selv om anlegget fungerer i dag, kan skader plutselig oppstå på grunn av alder. - 1. Etasje Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkkeninnredningen er av eldre dato og mangler moderne funksjoner. Det er påvist fuktskjolder/svelling i bunnplaten i benkeskapet. Utskiftning eller utbedringer av innredningen er påregnelig. - 1. Etasje Toalettrom - Overflater og konstruksjon | Toalettrommet er av eldre standard med sprukket linoleum på gulv. Det har kun naturlig avtrekk og mangler tilluft, noe som ikke tilfredsstiller dagens krav. Renovering anbefales for å oppgradere rommet til moderne standard. - 1. Etasje Toalettrom 2 - Overflater og konstruksjon | Toalettrommet er av eldre standard med sprukket linoleum på gulv. Det har kun naturlig avtrekk og mangler tilluft, noe som ikke tilfredsstiller dagens krav. Renovering anbefales, inkludert etablering av mekanisk avtrekk. - 1. Etasje Toalettrom 3 /Handicap - Overflater og konstruksjon | Toalettrommet er av eldre, utdatert standard med sprukket linoleum. Det har kun naturlig avtrekk, noe som er et avvik fra dagens krav. Renovering med etablering av mekanisk avtrekk anbefales. - Loft Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkkeninnredningen er av eldre dato med ukjent alder, noe som gir redusert teknisk tilstand. Vedlikehold, oppgraderinger og eventuell utskiftning må påregnes over tid. - Loft Bad - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking er ikke utført da badet allerede har påviste avvik som krever totalrenovering. Rommet er av eldre dato og tilfredsstiller ikke dagens krav til fuktsikkerhet og funksjon. - Kjeller Disprom/Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkkeninnredningen i kjelleren er av eldre dato og mangler funksjoner som forventes på et moderne kjøkken. Utskiftning eller utbedringer av innredningen er påregnelig. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Krypkjeller | Krypkjelleren var ikke tilgjengelig for inspeksjon da den utvendige adkomstluken var låst. Dette er en risikokonstruksjon utsatt for fukt og råte. Utilstrekkelig ventilasjon er observert. Nærmere undersøkelser av en fagkyndig anbefales når tilgang er mulig. - Terrengforhold | Tomten var snødekt og ble derfor ikke nærmere vurdert. Det bør foretas nærmere undersøkelser av tomten når den er snøfri. Helse, miljø og sikkerhet: - Diverse avvik | Det er avdekket flere forhold som kan påvirke helse, miljø og sikkerhet: Åpninger i rekkverk på innvendige og utvendige trapper, samt balkong, er større enn dagens krav. Rekkverkshøyder er for lave. Det mangler håndløper på innvendig trapp. Det er behov for kontroll av det elektriske anlegget av en kvalifisert fagperson. Radonmålinger er ikke utført, og bygget har ikke radonsperre. Det er mangler på brannslukningsutstyr. Rømningsforhold fra loft er ikke fullt ut vurdert. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Oppvarming med elektrisitet og vedfyring. Det er varmelist på vegg i toalettrom i 1. etasje, samt ildsted i loftsetasjen. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Eiendommen har adkomst fra privat vei. Vedlikeholdsansvaret for private veier er normalt et felles ansvar for eiendommene som bruker veien.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler. Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven. Selger har ikke bebodd eiendommen, og er derfor ikke er kjent med feil eller mangler utover det som fremkommer av salgsmaterialet . Siden selgers kunnskap om eiendommen er begrenset, oppfordres interessenter og budgivere til å foreta en særlig grundig undersøkelse av eiendommen. Selger og megler gjør oppmerksom på at det ikke finnes noen tegninger/søknad for uteboden som er plassert på tomten. Kjøper vil overta alt ansvar og risiko med uteboden og aksepterer dette ved bud inngåelse på eiendommen.
Boligselgerforsikring
Megler gjør særlig oppmerksom på at selger ikke har bebodd eiendommen. Selger har derfor ikke spesifikk kunnskap om eiendommen, og har i begrenset grad kunnet supplere og/eller kontrollere opplysningene i denne salgsoppgaven. Det kan i denne sammenheng eksistere feil og skader på eiendommen som ikke er spesifikt opplyst. Kjøper oppfordres til å foreta en særlig grundig besiktigelse, helst med bistand av bygningssakkyndig. Selger har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For landbruks- og kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for våningshus og boligdelen. Kjøper gjøres oppmerksom på at boligen ikke vil bli ytterligere rengjort/hovedrengjort i forbindelse med overtagelsen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr. 17 900. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen. Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer renovasjon, vann- og avløpsavgifter og feiing. Fakturert beløp i 2025: - Vann kr 17 589 - Avløp kr 18 864 - Feiing kr 553 - Renovasjon kr 8 537 Sum kr 45 543 Årsprognose for 2026 er kr 28 514,- pt. Prognosen er basert på et stipulert forbruk og kan avvike fra faktiske kostnader.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Adgang til utleie
Eiendommen har godkjent utleiedel og er registrert med to bruksenheter.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 45 543
- Informasjon om eiendomsskatt: I Lørenskog kommune er det eiendomsskatt på boliger og fast eiendom som overstiger en fastsatt verdi fra 2026. For mer informasjon rundt beregningsgrunnlaget for eiendommen, se: https://www.lorenskog.kommune.no/tjenester/skatt-naring-oglandbruk/eiendomsskatt/beregning-av-eiendomsskatt Eiendomsskatt per år = ((boligverdi x 0,7) – bunnfradrag) x skattesats Kommunen har satt opp tre eksempler: A)Bolig til kr. 3 500 000,-. Eiendomsskatt pr. år kr. 2 350,-. B) Bolig til kr. 7 000 000,-. Eiendomsskatt pr. år kr. 4 800,-. C)Bolig til kr. 10 000 000,-. Eiendomsskatt pr. år kr. 6 900,-. https://www.lorenskog.kommune.no/tjenester/avfall-vei-vann-avlop-og-miljo/priser-oggebyrer/eiendomsskatt/
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.