Sokn
Nygårdshagen 28
Unik eiendom ved sjøen med sjølinje og naust | Store terrasser, hage og drivhus | 20 min. fra Stavanger sentrum
Prisantydning
kr 12 750 000
Totalpris
kr 13 069 840
kr 12 750 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 318 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 319 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
277 m2
4158 Bru
Selveier
991 m2
251 m2
2005
5
4
277 m2
4158 Bru
Selveier
991 m2
251 m2
2005
5
4
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger helt unikt og usjenert ned til vannkanten med utsikt til fjelltoppene i bakgrunnen, den fine Åmøybruen samt en av de få skjærgårder i Stavangerområdet. Selv om man er tett på Nordsjøen er huset skjermet mot nordvest-vinden av den omliggende bebyggelse og store bøketrær (som er fredet og de eneste på Sokn) og kun sydøst-vinden kan få det til å ruske litt, men aldri med større bølger, som sjeldent får hvite topper. Der er anlagt 3 terrasser, således at solen blir fulgt fra morgen til kveld. Langs kysten kan man gå langs Nygårdsviken, som er et meget fint område med store flotte hus, hager og en plen med en liten strand ned mot Sokn camping. Her er der restaurant, strand og mange aktiviteter for barn (spesielt om sommeren) og helt fredelig. Bebyggelsen i Nygårdshagen består av relativt store hus i rekke med hyggelige folk i aldersgruppen 35 -60 år. Eier er medlem av deres velforening av sosiale årsaker, men det er ikke noe krav til det. I nærområdet er det mange fine turstier i kulturlandskapet hvorav bl.a. kan nevnes Bru kultursti med kongestolen ut mod havet, Soknakrossen, Rennesøy hodnet, Utstein kloster og Utstein kloster hotell som har en meget god restaurant. For ungene er Ørnhaug dyrepark på Vestre Åmøy også et hit. Fugl og fisk, hummer og krabber: Fugl: Der er et rikt fugleliv her, med mange småfugler som spurv, kjøtt-blå -og svartmeis, lerke, linerler, troster, løvsanger, gjerdesmett, bokfink, dompap, finker, rødstrupe m.fl., av mellomstore fugler ses mest skjære, vipe, tjeld og selvfølgelig de fleste typer måker, terner, skarv, ender (stokkand m.fl.) og mange andre marine fuglearter. To gange om året har vi inntog av trekkfugler som gråtrost, grågås, kanadagås, svane, stærer m.fl. som ofte slår seg ned og spiser/hviler et par dage ved den lille skogen vest for Bruveien. Av større fugler har vi en koloni av gråhegrer (har talt 32 på samme sted), der flyger mellom Lamholmen (like overfor huset) og Sokna sundet/Bru. Vi har også jevnlig besøk av tre havørner (hun med 2 unger), der flyver over og ved Lamholmen. Fisk: De sedvanlige sei, torsk, lyr, rødspette, berggylt og et par gange om året kan man se store makrellstimer komme inn. Hvis man er heldig kan man se spekkhugger, der kommer under Åmøybruen og svømmer videre til Byfjorden/Åmøyfjorden. Hummer/krabbe: Hummer varierer meget fra år til år, men der er alltid fangst og mange gode steder å sette teiner uten at strøm og bølger tar dem, Vi bruker råtten makrell som agn og det funker godt. Der er mange krabber her stort sett alle steder og et av de beste steder er langs steinsetningen ved Åmøybruen (skal fanges etter august, så er de store og fylte).
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert i henhold til reguleringsplan 2001005 «Del av Sokn - Nygårdsvika», vedtatt 29.04.2003. Hoveddelen av eiendommen på 924 m² er regulert til boliger. Et delareal på 44 m² er regulert til annet byggeområde (naust), og 22 m² er regulert til offentlig friområde. Det er en ubebygget tomt på naboeiendommen (bnr. 67) som er regulert til bolig. Det er sammen med denne eiendommen man eier området mot sjøen. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2023-2040 (plan-ID KP 2023-2040), vedtatt 28.06.2024. I kommuneplanen er 924,63 m² avsatt til boligbebyggelse (feltnavn B256), 53,74 m² er avsatt til småbåthavn (feltnavn SH94), og 12,58 m² er avsatt til friområde (feltnavn FRI391). Pågående plansaker i nærområdet: - Detaljregulering for Golhaugveien 21 - gnr/bnr 245/6 m.fl. (plan-ID 2813) - status: planforslag Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 245
- Bruksnummer: 68
- Kommunenummer: 1103 - Stavanger
Areal
BRA: 277 m2
BRA-i: 251 m2
BRA-e: 26 m2
TBA: 105 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Eiendommen har en integrert garasje i 1. etasje, samt parkering på egen grunn. Garasjeporten ble installert som ny i 2020.
Eiendom
Tomteareal er 991 m2 på eiet tomt.
Eiendommen har to bruksnummer. Totalt areal medregnet ideell andel 1/2 av sjøområde er 1349 m²
Bnr. 68 hvor bolig og naust står, har en avskjermet, meget pent opparbeidet og frodig hage med diverse beplantning, terrasser og plen. Drivhus med oppvarmet gulv. Gangfliser (skifer). Inngangsparti med Oppdalskifer og gammel brostein fra Øst-Tyskland + glassrekkverk. Asfaltert innkjørsel med pyntekompass. Avløp er relokert. Utelamper (Norlys – Stockholm serie) m/automatlysstyring. Bakhage: sokkellamper. Fontene m/skulptur. Kjøkkenhage, frukt/bær (buske/tre): blåbær, solbær, plommer og moreller. Blomster/busker mm.: Rododendron, hortensia, rose, kaprifolium, syrin og diverse bed med småblomster/busker. Tidligere eksisterende beplantning: Aronia hekk (innkjørsel), junisøt mispel hekk (bakhage), epletre, hyllebærtre. Areal 991 m²
1/2 del av bnr. 102 (eies sammen med nabo) Arealet er avsatt til friområde og består stor sett av svaberg, busker og trær. Se vedlagt kart og bestemmelser. Areal ideell halvpart 358 kvm.
Deler av den opparbeidede hagen mot sjøen ligger utenfor tomtens formelle grenser og inn på strandtomten – kan gjenopprettes ved å flytte plenklipper grenseledning hvis ønskes.
Byggeår
2005
Innhold
Eiendommen består av enebolig og naust. Det er også et drivhus på eiendommen. Enebolig: 1. etasje BRA-i: Hall, toalettrom, soverom, forstue, kjøkken/allrom, stue, hobbyrom/verksted, garasje og vaskerom m/dusjkabinett. Terrasse på totalt 79 m² med utgang fra stue i 1. etasje. 2. etasje BRA-i: Stue/kontor, 3 soverom og bad. Naust: Åpent rom på 26 m² med treplatting/terrasse på 26 m² utenfor. Tinglyst båtfeste i brygge. Dagens eier har også leid en båtplass i i nabohavn (30 meter fra) hvor leieforholdet kan videreføres. De har betalt kr 630,- pr. mnd. for dette. Båt av typen Buster X 2023 modell kan kjøpes etter nærmere avtale om ønskelig.
Standard
Enebolig over to etasjer, ferdigstilt i 2005, med integrert garasje i 1. etasje. Kjøkkenet ble oppgradert i 2019, og parketten i stuene i 1. etasje ble skiftet i 2025. På eiendommen er det i tillegg et naust oppført i 2022 med ferdigattest. Boligen er tilkoblet offentlig vann og avløp via private stikkledninger. 1. etasje: Entréen har flislagt gulv og innvendig trapp med håndrekke på begge sider og barnesikring mellom trinnene. Sikringsskapet med automatsikringer og kursoversikt er plassert i garderoben i entréen. Fra entréen er det adkomst til soverommet, toalettrommet og videre til kjøkken/allrom og stue. Soverommet er i dag innredet som soverom, men er i godkjente tegninger registrert som arbeidsrom/kontor. Toalettrommet er utstyrt med vask og toalett; lysinstallasjonen ble oppgradert i 2023. Stuen har parkett fra 2025 (T. Lund, Amber wood Stalgen Eik classic), synlige hvitmalte taksperrer og takhøyde som stiger mot mønet. Store skyvedører gir utgang til terrassen. Pipen ble demontert og remontert i 2025 med ny gulvplate i forbindelse med gulvskiftet. Vedovnen er plassert i overgangen mellom stue og kjøkken/allrom. Kjøkkenet er i delvis åpen løsning med stuen og har en stilfull eikeinnredning fra JKE installert i 2019, med antrasittfarget linoleum på skap og skuffer, samt oxydert messing på vegg og mørk keramaikkbenkeplate. Miele induksjonstopp og komfyr + oppvaskmaskin fra Boch og LG kjøleskap. Vaskerommet er utstyrt med utslagsvask, opplegg for vaskemaskin og et lukket dusjkabinett med avløp i sluk. Flislagt gulv med gulvvarme. Skyvedørsgarderobe er montert på rommet. Varmtvannsberederen fra 2005 er plassert her, og vannledninger med rør i rørskap er lokalisert i himlingen, med kursoversikt på innsiden av skapdøren. Hobbyrommet/verkstedet er i dag innredet som hobbyrom/verksted og er opprinnelig registrert som lager. Ventilasjonsanlegget montert her ble oppgradert i 2025. Den integrerte garasjen har Alutech Eco plus 45 garasjeport med Marantec Comfort 60 portåpner, installert i 2020. 2. etasje: Øverst i trappen er det et rom innredet som stue/kontor med store vindusflater på flere sider og original parkett. Tre soverom har original parkett og vinduer mot hagen. Soverommet med fransk balkong har en innadslående dør til balkongen. Badet er utstyrt med boblekar, dobbel vaskseksjon, toalett og dusjkabinett. Flislagt gulv med gulvvarme og malte vegger med kantflis i overgang mellom vegg og gulv. Rommet har takvindu og hygrometerstyrt avtrekksvifte i taket. Dusjkabinettet ble koblet til ny løsning i 2023. Villavent sentralstøvsuger. God garderobeplass i begge etasjer. Naust: Naustet er oppført i 2022 etter TEK-17, med ferdigattest fra Stavanger kommune datert 19.12.2022. Bruksareal er 26 m² og terrasse-/balkongareal er 26 m². Naustet har innlagt el og vann, og det er montert båtfeste på molo i forbindelse med naustet (se servitutt). Overflater: Gulv: Parkett i stuene i 1. etasje (T. Lund, Amber wood Stalgen Eik classic hw clear, lagt i 2025) samt original parkett i øvrige deler av boligen. Flislagte gulv på vaskerom og bad med gulvvarme. Vegger: Malte flater og bindingsverksvegger. Malte vegger med kantflis i overgang mellom vegg og gulv på badet i 2. etasje. Himling: Standard himling. Lagring: Garderobe med sikringsskap i entréen. Skyvedørsgarderobe på vaskerommet i 1. etasje. Et rom i 1. etasje (opprinnelig registrert som lager) brukes i dag som hobbyrom/verksted. Integrert garasje i 1. etasje med Alutech Eco plus 45 garasjeport og Marantec Comfort 60 portåpner, installert i 2020. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Pipe over tak | Det er observert aldersslitasje i beslag rundt pipe. - Utvendig - Nedløp og beslag | Det er påvist avvik i beslagløsninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det er anbefalt utskifting på nedsiden av pipegjennomføring i nedre takflate. Det er foretatt ilappinger av bly på grunn av oppsprekking i overganger av husvegger/takflater. - Utvendig - Kledning nær terreng | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Kledningen er under terrassenivåer eller har kort avstand til terreng/bakkenivå. - Utvendig - Vinduer | Vinduene er produsert av Gilje Trevare med produksjonsår 2006. Det er ikke registrert vinduer med defekter på befaringen, kun normal slitasjegrad. Vinduer nær terreng/terrasser er kontrollert og har tilfredsstillende motstand i treverket. Basert på vinduenes alder må det påregnes økt risiko for punkteringer mellom glassene over tid. For takvinduer er det ofte nedre bly (beslag) som er en svakhet med påfølgende usikker fremtidig funksjon etter 21 år. - Utvendig - Dører | Det er påregnelig med fremtidig punktering mellom glass. De fleste dørene står værbeskyttet til, hvilket omfatter entredør og dør til vaskerom og inngang til verksted/hobbyrom. - Innvendig - Originale parketter | Svelling i parkett på innsiden av fransk balkong i 2. etasje. Området er fuktsøkt med fuktindikator uten registrerbar fukt. Årsaken kan være at dør har stått åpen eller på gløtt ved nedbør uten tilsyn. - 1. Etasje Vaskerom m/kabinett - Overflater vegger og himling | Dersom dusjkabinettet fjernes, må det gjøres tiltak slik at veggene oppfyller dagens krav til våtrom. - 1. Etasje Vaskerom m/kabinett - Overflater Gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. - 1. Etasje Vaskerom m/kabinett - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. - 1. Etasje Vaskerom m/kabinett - Ventilasjon | Ventilen er plassert bak skyvedørsgarderobe. Denne plasseringen er ikke ideell for effektiv ventilering av rommet dersom skyvedøren er stengt. - 2. Etasje Bad - Overflater vegger og himling | Malte vegger med kantflis i overgang vegg/gulv er ikke anbefalt etter dagens våtromskrav. - 2. Etasje Bad - Overflater Gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. - 2. Etasje Bad - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Dusjkabinettet har ikke demonterbare frontpaneler, noe som gjør tilgangen til sluket vanskelig. - 2. Etasje Bad - Ventilasjon | Oppdatering/modernisering av avtrekksviften anbefales, da mer enn halve levetiden er passert. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Varmtvannstanken er over 20 år. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etasje. Helse, miljø og sikkerhet - Radon: Dokumentasjon på radonsperre foreligger ikke. Ut fra byggeskikk skal det normalt være etablert radonsperre i grunnen.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport: Grunnmur: Støpt plate på mark. Yttervegger: Bindingsverksvegger kledd med trekledning. Etasjeskiller: Trebjelkelag. Tak: Saltak tekket med betongstein. Vinduer og utvendige dører: Isolerglass.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Hengelamper medfølger ikke handelen.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter for eiendommen omfatter eiendomsskatt, renovasjon, vann- og avløpsavgifter og feie- og tilsynsgebyr. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Det er installert vannmåler og kommunale avgifter betales etter forbruk.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Annen informasjon
Konsesjon: Kjøper må fylle ut egenerklæring om konsesjonsfrihet da gnr 245, bnr 102 er ubebygd.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 20 840
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.