Lauvåsvegen 71
Innholdsrik og meget fin bolig fra 2014 med landlig beliggenhet. Stor og usjenert hage!
kr 3 500 000
kr 3 588 590
kr 3 500 000
Kr 87 500 Dokumentavgift 2,5 % av kjøpesum.
Kr 545 Tinglysing av hjemmelsdokument
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 88 590 Totalkostnad
Valgfrie tillegg:
Kr 17.900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
354 m2
2435 Braskereidfoss
Selveier
1 541 m2
B - Rød
294 m2
2014
4
354 m2
2435 Braskereidfoss
Selveier
1 541 m2
B - Rød
294 m2
2014
4
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en fredfull og landlig beliggenhet i Lauvåsvegen, med kort vei til Braskereidfoss. Her bor man usjenert og naturnært, med god avstand til naboer og rikelig med plass til utendørsaktiviteter i egen hage. Dette er et ideelt utgangspunkt for de som ønsker en rolig tilværelse, men samtidig ha enkel tilgang til servicetilbud og lokalsamfunnet. Hverdagens logistikk er enkel med nærhet til det meste en familie trenger. Dagligvarehandelen kan gjøres på Joker Braskereidfoss, som ligger kun en 5-minutters kjøretur unna. For barnefamilier er det praktisk med Nordhagen barnehage ca. 6 minutter unna, og Våler barne- og ungdomsskole (1-10. trinn) nås på omtrent 11 minutter med bil. Området byr på et aktivt og variert fritidstilbud. De lokale idrettslaget har et godt tilbud innen fotball, ski og trim. For den turglade er dette området perfekt både for trim og rekreasjon. Elva Glomma gir flotte muligheter for fiske og rekreasjon. Det er også flotte turstien i nærområde bl. a til autentiske Braskerudsætra. Elverum sentrum er tilgjengelig på omtrent 25 minutter, noe som gir tilgang til et bredere utvalg av bymessige fasiliteter. Beliggenheten kombinerer dermed landlig ro med praktisk nærhet til både lokale tjenester og større byer.
Bebyggelse
Eiendommen består av en innholdsrik enebolig over 3 plan. I tillegg er det en romslig garasje med gode parkeringsmuligheter. I forbindelse med hundegården er det oppført et bygg.
Barnehage, skole og fritid
Skoler: - Våler barne- og ungdomsskole (1-10 kl.) 322 elever, 20 klasser - 9.9 km - Solør vgs. avd. Våler - ca 6 minutter med bil - Elverum videregående skole 800 elever- 26.2 km Barnehager: - Nordhagen barnehage (1-5 år) 36 barn 4.7 km - Furunabben barnehage (1-5 år) 68 barn 9.4 km - Hagen barnehage (0-5 år) 63 barn 18.6 km
Offentlig kommunikasjon
Bussholdeplass på "Braskereidfoss vest" ca 900 meter unna boligen med jevnlige bussavganger både i retning Elverum og i retning Flisa og videre sørover mot Kongsvinger.
Reguleringsplan
Iht. Kommuneplanens arealdel ligger eiendommen i et LNFR område med spredt boligbygging, framtidig.(Landbruks-, natur, og friluftsområde samt reindrift), jfr. plan- og bygningslovens § 11-7, a)areal for nødvendig tiltak for landbruk og gårdstilknyttet næringsvirksomhet, b) areal for spredt bolig-, fritids- eller næringsbebyggelse. Området kan som hovedregel ikke utvikles med tanke på boligbygging eller annet bebyggelse, fordi det skal tas hensyn til f.eks. allemannsretten, naturvern, landbruk eller friluftsliv. I LNFR område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av bygninger i strid med hovedregelen. I arealdelen i kommuneplanen kan det fremkomme opplysninger om virkningen av LNFR kategorien. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan nyttes i tråd med tidligere gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning, for eksempel etter brann. Oppføring av nye boliger i LNFR område kan ikke skje uten etter dispensasjon eller som følge av bestemmelsene i reguleringsplanen. Delareal 1 541 m2 Arealbruk LNF-område m/spredt boligbygging,Framtidig Områdenavn SB4 Det er også tilknyttet planbestemmelser til plankartet for Våler kommune. Ta kontakt med megler for nærmere informasjon.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 8
- Bruksnummer: 165
- Kommunenummer: 3419 - Våler (Innlandet)
Areal
BRA: 354 m2
BRA-i: 294 m2
BRA-e: 60 m2
TBA: 64 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Det er parkering for flere biler i garasje og carport. I tillegg er det gode parkeringsmuligheter på egen gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 1 541 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på ca. 1 541,4 m². Tomten er usjenert og relativ flat. Den er pent opparbeidet med hageanlegg med plen og beplantning. Eiendommen er delvis innhegnet med gjerde.
Innkjøring og gårdsplass er gruset. Det er etablert en liten terrengtrapp på kortsiden av boligen som binder gårdsplass og hagen sammen og gir enkel adkomst til hagen på nedsiden av boligen.
Det er etablert et inngjerdet område for hund ved gavl mot nordøst. Ved innkjøringen er det oppført et bygg for avfallsdunker.
Solrike uteplasser med stor terrasse i hovedetasje og balkong i 2. etasje.
Eiendommen er ikke oppmålt, kun skylddelt. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal.
På eiendomskartet megler har mottatt fra kommunen er det opplyst at tomtegrensene er middels nøyaktige.
Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med skylddelingsforretning og tomtegrenser. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper.
På eiendomskartet fremkommer det at hjørnet på garasjen, et lite bygg ved hundegården samt ytterligere et lite bygg er delvis plassert utenfor tomtegrensen - på annen manns grunn.
Det foreligger inge dokumentasjon/avtale om dette.
Byggeår
2014
Innhold
Boligen består av følgende rom: Kjeller/ sokkeletasje: Kjellerstue/kinorom, hunderom/kontor, omkledningsrom, entré/hall, teknisk rom og bod. 1. etasje: Stue/spisestue, kjøkken, bad, vaskerom, soverom, entré og bod 2. etasje: Loftstue, bad, 3 soverom og walk-in closet. I tillegg er det på eiendommen en frittstående og innholdsrik garasje med gode parkeringsmuligheter samt god lagringsplas. De oppgitte rom ovenfor er definert av bygningssakkyndige iht. vedlagt rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse".
Standard
Velkommen inn til en innholdsrik og moderne enebolig fra 2014. Flott familiebolig som er oppført over tre plan. Boligen byr på en gjennomtenkt planløsning med romslige oppholdsrom, totalt fire soverom og to stuer, noe som gir rikelig med plass for hele familien. Materialvalg og overflater holder en gjennomgående god standard, og med to moderne ildsteder og balansert ventilasjon er rammen satt for et komfortabelt familieliv i landlige omgivelser. 1. etasje: Entré: Boligen har to innganger - en i hovedetasjen og en i sokkeletasjen som er hovedinngang. I 1. etasje blir du ønsket velkommen inn i en lys entré som gir et godt førsteinntrykk av hjemmet. Herfra er det direkte tilgang til etasjens øvrige rom. Stue/spisestue: Den koselige stuen og spisestuen har en åpen og luftig atmosfære. Her er flere gode møbleringsmuligheter. En sentralt plassert klebersteinsovn bidrar med lun varme, og en luft-til-luft varmepumpe sørger for effektiv oppvarming. Fra stuen er det utgang til en stor terrasse som utvider oppholdsarealet på varme dager. Åpen mot kjøkkenet hvor det store spisebordet er plassert. Terrasse: Fra stuen er det adkomst til en sydøst-vendt terrasse på hele 58 m². Her er det god plass til flere sittegrupper og utemøbler, med direkte utgang til hagen. Kjøkken: Kjøkkenet har en moderne og innholdsrik innredning fra Sigdal med laminerte fronter og benkeplate. Her er alle hvitevarer integrert - induksjonstopp, stekeovn, mikro, kjøleskap, fryseskap og kaffemaskin. Enkelte glassdører i overskapene gir et ekstra pent utseende. En ventilator med avkast til friluft er plassert over kokesonen. Gulvet ble fornyet med laminat i 2021 med varmefolie for lun gulvvarme, og downlights i himlingen gir god arbeidsbelysning. Bad: Det store baderommet i første etasje er helfliset og utstyrt med en innholdsrik innredning med mye oppbevaringsplass. Ellers inneholder badet, vegghengt toalett og et dusjhjørne avskjermet med glassbyggerstein og glassdør. Elektrisk gulvvarme gir en behagelig komfort. Vaskerom: Et praktisk og separat vaskerom med flislagt gulv, gulvvarme og våtromsplater på veggene. Rommet er innredet med benkeplate med nedfelt skyllekum og har opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Her finner man også boligens fordelerskap for rør-i-rør-systemet. Soverom: Etasjen har et romslig soverom med laminat på gulvet og downlights i himlingen. Rommet er etablert i en del av det som opprinnelig var stue. 2. etasje: Loftstue: En intern trapp leder opp til en hyggelig loftstue. Dette er et fleksibelt rom som passer utmerket som en ekstra TV-stue eller lekeareal for barna. En luft-til-luft varmepumpe er installert for oppvarming. Fra loftstuen er det utgang til en overbygget balkong. Balkong: Den overbygde balkongen på 6 m² gir en lun og fin uteplass med utsikt over nærområdet. Tre soverom og walk-in closet: Andre etasje inneholder boligens tre øvrige soverom. Overflatene er gjennomgående med laminatgulv og MDF-plater på veggene, hvorav ett av rommene har en moderne spilevegg. I tilknytning til et av soverommene er det et praktisk walk-in closet. Bad: Også dette badet er helfliset og har elektrisk gulvvarme. Innredningen inkluderer en dobbel servant som ble installert i 2023, vegghengt toalett og et badekar med glassdør fra 2020. Downlights i himlingen gir god belysning. Kjeller: Kjelleren har både intern trappeforbindelse og egen utvendig inngang, noe som gir fleksible bruksmuligheter. En klebersteinsovn i hallen sørger for god varme i etasjen. Entré: Lys og romslig hovedentré med omkledning- og oppevaringsplass. Kjellerstue/kinorom: Etasjens største rom er innredet som en kombinert kjellerstue og kinorom, perfekt for filmkvelder eller som et sosialt samlingspunkt. Rommet har downlights i himlingen. Hunderom/kontor: Et funksjonelt rom som i dag benyttes som kontor og hunderom. Kjellerdøren er utstyrt med en praktisk hunde- og katteluke for enkel adkomst for husdyr. Omkledningsrom og bod: Kjelleren inneholder også et romslig omkledningsrom og en separat bod, som gir rikelig med lagringsplass. Teknisk rom: I tillegg finnes et teknisk rom som huser varmtvannsbereder, sikringsskap og hovedinntak for vann. Rommet har sluk i gulvet. Innvendige overflater: Gulv: Overflater består hovedsakelig av laminat og fliser, med noe malebehandlet betong i kjeller. Vegger : Utført med MDF-plater, tapet, trepanel, spilevegg og våtromsplater i våtrom. Himlinger: Gjennomgående kledd med MDF-panel, og det er installert downlights i store deler av boligen. Lagring: Boligen har gode lagringsmuligheter med et walk-in closet i andre etasje, en bod i første etasje med sentralstøvsuger, samt omkledningsrom og bod i kjelleren. I tillegg kommer en frittstående garasjebygning med en isolert garasjeplass og en carport med plass til to biler og elbillader. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Medfølgende hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 02.11.2025. Bygning: Innholdsrik enebolig over 3 plan oppført i 2014. Utvendig grunnmur er av Lecablokk, med ukjent U-blokkskifte mot murkrone. Lecavegger er pusset og malt utvendig og innvendig. Gulv på grunn i sokkeletasjen er en støpt plate på mark som fremstår isolert og med fuktsperre, men isolering og fuktsperre er ukjent. Over grunnmur har boligen yttervegger i bindingsverk og utvendig kledd med stående kledning. Isoleringen er utført med mineralull, og fasadene har etablert lufting bak kledningsbordene. Siste utvendige overflatebehandling av kledningsbord er opplyst fra 2025. Etasjeskillere er av trebjelkelag mot kjeller og 2. etasje, og er opplyst å være isolert med innblåst isolasjon. Tak: Takkonstruksjonen er en saltakkonstruksjon med kaldtloft og arkløsning mot syd, utført med prefabrikkerte A-taksperrer. Skråhimlinger og kaldtloft er opplyst å være isolert med 250-500 mm innblåst isolasjon. Taktekking med glasert betongtakstein fra byggeår. Det er malte vindskier og isbord med metallbeslag. Undertak og sekundærtekking er av ukjent type. Renner og nedløp er i metall og fra byggeåret. Det er montert stigetrinn og feieplattform til pipe, og takflatene har snøfangere. Pipe/Ildsted: Innvendig 2-løps elementpipe som er helbeslått over tak med montert regnhatt. Pipevanger og brannmur har flisforblending i sokkel og 1. etasje, og er pusset/malt i 2. etasje. Sotluker er i sokkelkjeller. Det er installert klebersteinsovner med bakmontert røykgassrør i stuen i 1. etasje og i hall/trapperom i sokkelkjeller. Brannsikring mot gulv er utført med glassplate i 1. etasje og fliser i sokkelkjeller. Siste feiing ble utført 21.06.2018 og siste tilsyn 27.01.2023. Vinduer: Vinduer fra byggeåret med isolerglass og utvendige løse sprosser. Det er karnapp på kjøkken og i stue. Vannbrett har metallbeslag. Vindussmyg i sokkeletasjen er murpusset utvendig. Dører: Terrassedør med glassfelt som ytterdør ved 1.etasje. 2-fløyet terrassedør med glassfelt i 1. etasje, en terrassedør med glassfelt i 2. etasje, og en ytterdør med glassfelt i dør og sidefelt i sokkeletasjen. Det er en laminert kjellerdør med hund- og katteluke i hunderom/kontor. Innvendige dører er formpressede innerdører fra byggeåret, med 2 skyvedører i sokkeletasjen. Trapper/adkomst: Innvendig trapp til 2. etasje har malte vanger, opptrinn og inntrinn i eik, og stående rekkverk. Trappen til sokkelkjeller har også malte vanger, opptrinn og inntrinn i eik, og stående rekkverk. Utvendig er det en impregnert trapp fra terrassen ned til terrenget, hvor inntrinn ble skiftet i 2025. Ved inngangspartiet er det en platting med 28 mm terrassebord og en impregnert trapp til terrenget. I tillegg er det en terrengtrapp i skråningen utført med innramming av sviller/tømmerstokker og fylt med grus/pukk. Balkong/terrasse: Terrasse mot syd/øst på 58m² med et lite overbygg, understøttet av stolper på betongpilarer. Den har impregnerte, beisede 28 mm terrassebord og beiset rekkverk. Lokale utskiftninger av terrassebord ble gjort i 2025. Overbygget balkong i 2. etasje på 6m², understøttet av stolper på betongpilarer. Tettesjiktet under balkonggulvet er utført med papp, og gulvet har impregnerte 28 mm terrassebord og beiset rekkverk. VVS-installasjoner: Vannforsyning fra en privat vannkilde som deles med tre andre brukere. Vanninntaket er et PEL-rør med stoppekran og rensefilter i teknisk rom i kjelleren. Røropplegget er hovedsakelig rør-i-rørsystem med noe Cu-rør, og fordelerskapet er plassert på vaskerommet. Det er en frostsikker utekran. Avløpssystemet er et privat anlegg med kummer og infiltrasjonsgrøfter. Synlige avløpsrør er av PP- eller PVC-plast, og bunnledningene er også av PP eller PVC. Avløpet er luftet over tak. Varmtvann produseres av en 198-liters bereder fra byggeåret, plassert i teknisk rom. Den er vanntilkoblet med Cu-rør og har fast strømtilkobling. Ventilasjon: Boligen har et balansert ventilasjonssystem med varmegjenvinner av typen Systemair, med aggregat montert i en bod i 1. etasje. Anlegget hadde service i juni 2025. Begge badene og vaskerommet har avtrekksventil i himlingen og tilluft via spalte under dørbladet, tilknyttet det balanserte systemet. Kjøkkenet har en ventilator over komfyren med avkast til friluft via yttervegg. Tekniske detaljer: Oppvarming består av elektrisk gulvvarme på begge bad, vaskerom og i gangen i sokkeletasjen. I tillegg er det montert luft/luft-varmepumper fra byggeåret i 1. og 2. etasje, med én utedel. For brannsikkerhet er det montert seriekoblede røykvarslere på begge plan og et brannslukningsapparat fra 2023. Boligen har en sentralstøvsuger med uttak i kjeller, 1. og 2. etasje, og aggregatet er plassert i en bod i 1. etasje. Garasje: Garasje opplyst fra ca 1985 med gulv av støpt plate på mark og yttervegger i bindingsverk med utvendig stående kledning. Taket er valmet og tekket med taksteinsprofilerte metallplater, med renner i metall. Bygget har innlagt strøm. En garasjeplass ble modernisert i 2021 med isolerte vegger og himling, gulv med fliser, vegger med sponplater og himling med trepanel. Det er 2 manuelle leddporter, en laminert ytterdør og et vindu med isolerglass. En inntilbygget carportløsning for to biler ble bygget i 2021. Carporten er fundamentert på støpte pilarer, har vegger i bindingsverk med stående kledning og et sperretak tekket med metallplater. Det er montert el-billader i carporten. Bygget er ikke tilstandsvurdert ihht Forskrift til avhendingslova og NS3600. Dette er kun en enkel beskrivelse. .................... Elektrisk anlegg: Strøminntak via jordkabel. Inntak/sikringsskap plassert teknisk rom 1.etasje. 3-fase 230V anlegg med 63A hovedsikringer. Sikringskap med jordfeilautomater. Stigerskap plassert i teknisk rom i sokkelkjeller. Merkede kurser i skapene. Digital måler og overspenningsvern opplyst plassert i skap ute. Elektrisk opplegg hovedsakelig med skjult ledningsnett. Downlights i store deler av huset. Elektrisk gulvvarme på begge bad, vaskerom og gang i sokkelkjeller. Funksjon og tilstand må vurderes av fagmann. 1. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei 2. Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 2014 Elektrisk anlegg fra byggeåret. 3. Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ja Dokumentasjon er ikke fremlagt. Samsvarserklæringer må fremlegges. 4. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ja Eksisterer det samsvarserklæring? Nei Anlegg fra byggeåret. Opplyst overspenningsvern skiftet i 2022. Samsvarserklæringer for alle elektriske arbeider etter 1.januar 1999 må fremlegges. 5. Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei Ingen opplysninger. 6. Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Ukjent Ingen opplysninger om sikringer som løser ut. 7. Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Ukjent Ingen opplysninger om brann/branntilløp eller varmgang/skader ved elektrisk anlegg. 8. Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Nei 9. Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei 10. Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei 11. Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja 12. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja Det anbefales elsjekk av autorisert installatør. Det anbefales elsjekk hvert 5.år. ................... Følgende forhold er gitt tilstandsgrad 2(TG2) og/eller tilstandsgrad 3 (TG3) i vedlagte tilstandsrapport: TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Utvendig - Utvendige trapper | Det er ikke montert rekkverk. Rekkverk mangler, kun håndløper ved en trappeside. Trevirke ligger stedvis mot eller nært terrengnivå og utsatt for fuktskader. Rekkverk må monteres for å lukke avviket. Det bør monteres rekkverk og håndløpere for å ivareta sikkerheten og oppfylle gjeldende forskriftskrav. Trevirke som ligger mot eller nært terrengnivå bør beskyttes eller heves for å redusere risikoen for fuktskader og forlenget levetid på konstruksjonen. Manglende rekkverk utgjør en fare for fallulykker, og eksponert treverk kan føre til råte og redusert bæreevne over tid. Kostnadsestimat for etablering av rekkverk. - Utvendig - Terrengtrapp | Det er ikke montert rekkverk. Det er påvist fukt-/råteskader i konstruksjonen. Rekkverk og håndløpere mangler. Trevirke ligger mot eller nært terrengnivå og utsatt for fuktskader. Sviller/tømmerstokker stedvis med råteskader. Rekkverk må monteres for å lukke avviket. Råteskadede konstruksjoner må skiftes ut. Rekkverk og håndløpere bør monteres for å ivareta sikkerheten og redusere risikoen for fallskader. Råteskadet trevirke må skiftes ut, og det bør vurderes tiltak for å hindre videre fuktpåvirkning, for å unngå ytterligere forringelse av konstruksjonen og økt fare for personskade. Kostnadsestimat for etablering av rekkverk og utskiftning av råteskadet trevirke. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Nedløp og beslag | Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Et nedløp med mekanisk skade (bulk). I følge Byggforsk byggdetaljblad er middels levetid for renner og nedløp ca 30 år. For beslag er middels levetid ca 25 år. Det må foretas tiltak for å lukke avviket. Det bør lages system for bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Utskiftninger av nedløpsrør med bulk kan vurderes. Det bør etableres utkast eller annen tilfredsstillende løsning for nedløpet ved svalgang/sokkeletasje, slik at vann ledes bort fra grunnmuren. Manglende bortledning av vann kan føre til fuktskader på grunnmur og omkringliggende konstruksjoner. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. Kaldtloft uten tilkomst. Ingen dokumentasjon vedr utførelse av takkonstruksjon. Innhent dokumentasjon, om mulig. Tilkomst til kaldtloft bør etableres. Dokumentasjon for utførelse av takkonstruksjonen bør fremlegges. Ingen tegn til fuktrelaterte følgeskader ved innvendige overflater som kan settes i sammenheng med utett tekking eller kondensproblematikk ved takkonstruksjonen. Kostnadsestimat for etablering av tilkomst til kaldtloft, samt kontroll av fagmann. Ytterligere kostnader kan bli påkrevet etter utredning. Kostnader for evt utskiftninger eller utbedringer er ikke medtatt da dette avhenger av ytterligere undersøkelser. - Utvendig - Dører | Det er påvist dører som er vanskelig å åpne eller lukke. Enkelte dører med noe justeringsbehov, samt at enkelte dørblad har noe overflateslitasje. Laminert kjellerdør i hunderom/kontor uten metallbeslag under dør, i tillegg medfører utførelsen ved hunde- og katteluke noe risiko for utettheter og kald trekk. Ikke påvist punkteringer, men kan forekomme grunnet dørens alder. Dører må justeres. Enkelte dører bør justeres, og dørblad med overflateslitasje bør vurderes utbedret/vedlikeholdes for å sikre funksjon og levetid. Det bør monteres metallbeslag under den laminerte kjellerdøren i hunderom/kontor for å hindre fuktskader og slitasje. Utførelsen ved hunde- og katteluke bør kontrolleres og eventuelt utbedres for å redusere risiko for utettheter og kald trekk, som kan føre til varmetap og økt energiforbruk. Utfra varmetapsbetraktning bør punkterte glass vurderes utskiftet hvis dette påvises. I følge Byggforsk byggdetaljblad er middels levetid for dører normalt ca 40 år. Normal garantitid for isolerglass mot punktering er 5-10 år. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Overflatebehandlinger med slitasje og avflassinger. Manglende håndløper på vegg ved impregnert trapp til terrasse. Trevirke ved trapp ligger stedvis mot eller nært terrengnivå og utsatt for fuktskader. Rekkverk ved overbygget balkong ved 2.etasje målt til 0,95 m (krav byggeår 1,0 m. Rekkverkshøyde må endres for å tilfredsstille krav på byggemeldingstidspunktet. Overflatebehandling bør fornyes for å beskytte treverket mot videre slitasje og fuktskader. Det bør monteres håndløper på vegg ved trappen for å bedre sikkerheten og redusere risiko for fallulykker (krav ved byggeår). Trevirke som ligger mot eller nært terrengnivå bør heves eller beskyttes for å unngå fuktopptak og råteskader. Rekkverkshøyden ved overbygget balkong bør økes til minimum 1,0 m for å oppfylle kravene fra byggeåret og redusere risikoen for fallulykker. Jevnlig kontroll av terrasser anbefales. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Høydeavviksmålinger i stue, kjøkken og entre ved 1.etasje, samt alle soverom og walk in-closet i 2.etasje med avviksregistreringer over normale toleranser, registrerte avvik opp mot 15 mm i stue/spisestue, 15 mm i kjøkken og 15 mm i entre ved 1.etasje. I tillegg registrerte avvik med 21, 20 og 13 mm over hele rommet i de forskjellige soverom, samt 18 mm i walk in-closet ved 2.etasje. Registrerte høydeforskjeller vurderes å skyldes håndverksmessige unøyaktigheter ved oppføring av etasjeskillerne fra byggeåret. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Det anses ikke nødvendig med umiddelbare tiltak. Evt utbedringer kan vurderes ved planlagte rehabiliteringer. - Innvendig - Rom Under Terreng | Malebehandlet betonggulv med noe slitasje. Mindre risikokonstruksjoner ved tretrapp mot betonggulv. Kjelleren fremsto ved befaringen med generelt liten fuktbelastning. Ingen tegn til sviktende drenering eller fuktskader. Kjeller har risikokonstruksjoner ved at vegger er utforet og at gulv dels er utført med diffusjonsbegrensende overflater. Utførelsen vurderes som risikokonstruksjoner forbundet med rom under terreng utsatt for fuktskader. Slike skader kan oppstå før fukten kan oppdages på innsiden av vegger og gulvkonstruksjoner. Drenering på utsiden av grunnmuren har begrenset levetid, slik at konsekvenser ved feil på drenasjen blir råte- og muggskader på organiske materialer i skjulte konstruksjoner. Ukjent vedr evt pussbehandling bak påforede kjellervegger. Det anbefales jevnlig tilsyn og kontroll av kjellerrommet for å oppdage eventuelle fukt- eller råteskader på et tidlig tidspunkt, spesielt med tanke på risikokonstruksjoner som utforede vegger, tretrapp mot betong -/murflater. Det bør vurderes ytterligere undersøkelser for å avdekke eventuell pussbehandling bak påforede vegger, da manglende informasjon her gir økt usikkerhet om fuktsikringen. Konsekvensen av manglende tiltak kan være skjulte fukt- og råteskader, samt muggvekst i organiske materialer, som kan oppstå før skadene blir synlige. Noe begrenset besiktigelse grunnet omfang av innbo, løsøre og installasjoner. Kostnadsestimat for ytterligere kontroll av fagmann. - Innvendig - Innvendige trapper | Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Manglende håndløper på vegg i trappeløp. Usikret vindu ved trapp, skaderisiko ved fallulykker. Trappevanger mot betonggulv i kjeller utsatt for fuktopptrekk. Håndløper må monteres på vegg for å tilfredsstille krav på byggetidspunktet. Håndløper bør monteres på vegg i trappeløpet for å redusere risikoen for fall og øke sikkerheten. Vindu ved trapp bør sikres for å hindre skader ved eventuelle fallulykker. Trappevanger mot betonggulv i kjeller bør beskyttes mot fuktopptrekk for å unngå råteskader og redusert levetid på konstruksjonen. - Innvendig - Innvendige dører | Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Ett dørblad ved 2.etasje har behov for justering. Enkelte dørblad har noe oppsvelling i nedkant. Tettelister viser tegn til slitasje og har utettheter. Det bør foretas tiltak på enkelte dører. Ett dørblad ved 2.etasje bør justeres for å sikre korrekt funksjon. Oppsvelling i nedkant på enkelte dørblad bør utbedres for å forhindre ytterligere skade og redusert levetid. Slitte og utette tettelister bør skiftes for å opprettholde god tetthet og funksjon. Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan det føre til økt slitasje, dårligere lyd- og lufttetthet, samt redusert brukervennlighet. - Innvendig - Andre innvendige forhold | Våtromsplater mangler metallist ved underkant av platene. Rommet anses ikke å oppfylle krav til våtrom med tetthet og ivaretagelse av lekkasjevann som tilfredsstiller dagens krav til våtrom. Levetidsbetraktninger som våtrom kommer ikke til anvendelse. Det bør monteres metallist ved underkant av våtromsplatene for å beskytte mot fuktopptrekk og skader på platene. Manglende metallist kan føre til at platene trekker til seg fukt, noe som øker risikoen for råte, soppdannelse og redusert levetid på konstruksjonen. - Tekniske installasjoner - Andre VVS-installasjoner | Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt. Ingen opplysninger om evt service. Normal levetid luft/luft varmepumper 12-15 år. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden VVS-installasjonen(e) fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre VVS-installasjoner. Dokumentasjon for service må fremlegges. Tidspunktet for utskiftning nærmer seg, basert på levetidsbetraktninger. Anlegget bør kontrolleres av fagmann. - Tekniske installasjoner - Elektrisk anlegg | Dokumentasjon er ikke fremlagt. Samsvarserklæringer må fremlegges. Anlegg fra byggeåret. Opplyst overspenningsvern skiftet i 2022. Samsvarserklæringer for alle elektriske arbeider etter 1.januar 1999 må fremlegges. Det anbefales elsjekk av autorisert installatør. Det anbefales elsjekk hvert 5.år. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El- anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Funksjon og tilstand må vurderes av fagmann. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Eiendommen ligger i flomutsatt område. Tilnærmet flatt ved synlige grunnmurer. Terrenget skal ha fall minst 2 cm pr. meter og minst 3,0 meter ut i fra grunnmur. Opplyst ved NVE sine kartsider at eiendommen ligger i aktsomhetssone for flom (NVE Atlas). Det bør foretas terrengjusteringer. Fallet fra grunnmuren skal helst være 1:20 og minst 1:50 i 3 meters bredde fra grunnmuren. Terrenget skal da ligge helst 15 cm eller minst 6 cm lavere 3 meter fra muren enn inne ved grunnmuren. Behov for noe terrengjusteringer. Ingen informasjon om tidligere flomskader. - Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger | Manglende dokumentasjon for vann- og avløpsanlegg. Anlegget er 11 år gammelt. Ingen opplysninger om lekkasjer, frostproblematikk eller problemer med avløp. I følge Byggforsk byggdetaljblad ligger generell levetid plastrør på opptil 50 år, plast avløpsrør har levetid på 50 år. Spredegrøfter eller infiltrasjonsanlegg har en normal levetid på 25-30 år. Dokumentasjon for vann- og avløpsanlegget må/bør fremskaffes, herunder offentlige betingelser vedr vann/avløp for eiendommen. Vannprøve anbefales. Opplyst om godt fungerende anlegg. Vannprøve anbefales. Funksjon og tilstand vedr vann- og avløpsanlegg må vurderes av fagmann. Det gjøres oppmerksom på at kommuner holder på med fortløpende tilsynsarbeid av private avløpsanlegg. Dette kan medføre framtidige krav om utbedring av eiendommens avløpsanlegg. - Kjøkken - 1.Etasje Kjøkken - Overflater og innredning | Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder. Kjøkken uten lekkasjevakt, krav ved byggetidspunktet. Det bør monteres lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum. TEK10 §13-20: Hvis vanninstallasjon har et innendørs tappested hvor lekkasjevannet ikke vil renne til et sluk eller i et overløp, må det monteres en automatisk lekkasjestopper. Det samme gjelder for tilkoblingspunkter for produkter og utstyr som bruker vann, for eksempel vaskemaskin og oppvaskmaskin. Lekkasjevakt bør monteres. - Våtrom - 1.Etasje Bad - Overflater Gulv | Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er påvist avvik i fuger. En flis med limslipp fra underlag (stikkprøve). Flisfuger særskilt i dusjsone med noe misfarginger, slitasje og svertesopp. Høydeforskjell sluk/gulv foran terskel ble målt til 18 mm, fremstår ikke å tilfredsstille krav i teknisk forskrift (minimum 25 mm fall til sluk fra gulv foran terskel og minimum 15 mm terskelløsning). Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av badet. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. Overflater må utbedres eller skiftes. Dersom tiltaket ikke utføres, kan dette over tid føre til at flisene løsner eller sprekker, spesielt ved belastning eller bevegelser i konstruksjonen. Selv om bom eller hullyd ikke alltid er et umiddelbart problem, bør det overvåkes nøye før eventuell utvikling i sprekker i flisfuger e.l. oppstår. Dette må en foreta tiltak for, for å begrense utviklingen. Flis med limslipp bør skiftes/omlegge for å unngå ytterligere skade og redusert vanntetthet. Flisfuger, spesielt i dusjsonen, bør rengjøres og utbedres for å fjerne misfarging, slitasje og svertesopp, da dette kan føre til redusert levetid og økt risiko for fuktskader. For å etablere fall til sluk iht til forskrift må gulvet rehabiliteres. - Våtrom - 1.Etasje Bad - Sanitærutstyr og innredning | Det er påvist fuktskjolder/svelling i skapinnredning. Det mangler fuging mot flisvegg bak servantinnredningen. Det er påvist marginale svellinger i nedkant av servantskrog. Det må gjøres tiltak for å lukke avviket. Manglende fuging bak servantinnredningen mot flisvegg bør utbedres for å hindre vanninntrengning og påfølgende fuktskader i innredningen. Marginale svellinger i nedkant av servantskrog bør følges opp og utbedres ved behov, da dette kan indikere fuktpåvirkning som over tid kan føre til ytterligere skader på innredningen. - Våtrom - 1.Etasje Vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt | Usikkerhet vedr lekkasjesikring bak feilist ved terskel. Det bør gjennomføres nærmere undersøkelser for å avklare om det er tilstrekkelig lekkasjesikring bak feilisten ved terskelen. Manglende eller utilstrekkelig lekkasjesikring kan medføre økt risiko for fuktskader i tilstøtende konstruksjoner. - Våtrom - 2.Etasje Bad - Overflater Gulv | Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Enkelte fliser med limslipp fra underlag. Høydeforskjell sluk/gulv foran terskel ble målt til 21 mm, fremstår ikke å tilfredsstille krav i teknisk forskrift (minimum 25 mm fall til sluk fra gulv foran terskel og minimum 15 mm terskelløsning). Overflater må utbedres eller skiftes. Dersom tiltaket ikke utføres, kan dette over tid føre til at flisene løsner eller sprekker, spesielt ved belastning eller bevegelser i konstruksjonen. Selv om bom eller hullyd ikke alltid er et umiddelbart problem, bør det overvåkes nøye før eventuell utvikling i sprekker i flisfuger e.l. oppstår. Dette må en foreta tiltak for, for å begrense utviklingen. Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av badet. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet. Påviste fliser med limslipp fra underlaget bør skiftes/omlegges for å unngå videre skade og redusert levetid på gulvet. For å etablere fall til sluk iht til forskrift må gulvet rehabiliteres. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Tekniske installasjoner - Andre installasjoner | Sentralstøvsuger montert i bod ved 1.etasje. Uttak ved kjeller, 1. og 2.etasje. Ingen vurderinger. - Våtrom - 1.Etasje Vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking vurdert som unødvendig. Vaskerommets gulv- og veggflater blir ikke utsatt for fritt vann ved normal brukssituasjon. Deler av tilstøtende rom utført med fuktømfintlige overflater, ingen påviste tegn til fuktrelaterte følgeskader. Ingen tegn til fuktproblematikk ved vaskerommet eller tilstøtende bygningsmasse som kan settes i sammenheng med rommets funksjoner. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.»
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Boligen blir oppvarmet med strøm og ved. Det er elektriske varmekabler på vaskerom, i hallen i sokkeletasjen og på begge badene. Ellers er det panelovner i de fleste rom. Boligen har 2 luft/luft varmepumper som gir jevn og god temperatur til boligen. Varmepumpene er plassert i 1. og 2 etasje. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. ................... Boligen har to flotte Jøtul klebersteinsovner - en i stuen i 1. etasje og en i hallen i sokkeletasjen, og disse skaper lun varme og hyggelig stemning. Innvendig 2-løps elementpipe med sotluker i sokkelkjeller. Det foreligger ingen kjente pålegg eller krav etter tilsyn fra brann- og feiervesen. Dette er likevel ingen garanti for at det ikke vil kunne komme pålegg eller krav ved nye kontroller. Siste feiing utført 21.06.2018 Siste tilsyn utført: 27.01.2023
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca 20.000 - 30.000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er ikke tilknyttet offentlig vann og avløp og har private anlegg for dette. Vann: Det er opplyst at eiendommen har vann fra privat vannkilde som deles med 3 andre brukere. Stoppekran og rensefilter i teknisk rom i kjeller. Det er ikke tatt vannprøver og det foreligger ingen dokumentasjon på vannkvaliteten. Ukjent vedr tinglyst vannrett og kostnadsfordeling ved vedlikehold. Avløp: Avløpssystem med kummer og infiltrasjonsgrøfter. Det må påregnes noen årlige kostnader for drift og vedlikehold av disse private anleggene. ................. Adkomst til eiendommen er via privat veg og ut til offentlig veg og adkomstretten er tinglyst. Adkomst over eiendommen med gnr. 7, bnr 7. Veirett til eiendommen er tinglyst den 20.02.1979. Kopi av tinglyst rettighet er vedlagt i salgsoppgaven. Det må påregnes å betale kostnader til veivedlikehold og snøbrøyting.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak. Kundetiltak vil i praksis gjøres ved å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet, samt å innhente informasjon knyttet til handelens formål og tilsiktede art. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer fra norske banker.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Fra 01.07.25 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
- Det er opplyst at gapahuken som står på eiendommen ikke medfølger salget - Vi gjør oppmerksom på at en kunstig intelligens-tjeneste er benyttet til å lage utkast til enkelte tekster og/eller til oppsummerende innhold av større rapporter. Innholdet er kontroll- og kvalitetssjekket og bearbeidet av ansvarlig megler.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900.-. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709,- i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen. Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer renovasjon, vann- og avløpsavgifter og feiing. Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eiers eget forbruk. Oppgitte beløp er opplyst av kommunen, og baserer seg på fjorårets fakturerte beløp. ...................... Vi har fra kommunen mottatt prognose på komunale gebyrer for inneværende år, 2025 (Inklusive eiendomsskatt): Renov A,B1-1,D2-1: kr 5 592,50 Årsavgift renovasjon: kr 57,- Eiendomsskatt boliger: kr 5 205,- Årsavg. septikrenovasjon: kr 487,60 Sept.tømm 2025: 1 321,12 Prognose for 2025: kr 12 663,22 ..................... Eiendommen er ikke tilknyttet offentlig vann og avløp og har private anlegg for dette. Det må påregnes noen årlige kostnader for drift og vedlikehold av disse private anleggene.
Moderniseringer og påkostninger
- Nytt laminatgulv og varmefolie på kjøkken i 2021 - lagt etter forsikringssak - Tilbygget carportløsning for 1 bil, sykkel/ved skjul mot øst på garasje i 2021 - Garasjen er malt i 2024, boligen er malt i 2025
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto før overtakelse, fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Det er opplyst at eneboligen er oppført med radonsperre. Ferdigattest foreligger og utbygger har gjennom søknad om ferdigattest bekreftet at alle kontrollerklæringer foreligger og at bygget er oppført iht gitte tillatelser og gjeldende forskrifter.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 5 691
- Eiendomsskatt: kr 5 205
- Informasjon om eiendomsskatt: Skattetaksten er kr 1 301 300 ,- og danner grunnlaget for beregningen av den kommunale eiendomsskatten.