Tranby
Maurrudløkka 7B
Arealeffektiv 2-roms selveierleilighet | Balkong & nærhet til marka | Lave felleskostnader | Vedovn & varmepumpe
Prisantydning
kr 3 250 000
Totalpris
kr 3 332 340
kr 3 250 000
Kr. 81 250 Dokumentavgift til staten, 2,5%
Kr. 545 Tinglysing av skjøte
Kr. 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr. 82 340 Sum omkostninger
Kr. 12 500 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr. 94 840 Sum omkostninger inkl. boligkjøperforsikring
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
Felleskost/mnd.
kr 400
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
57 m2
3409 Tranby
Eierseksjon
1 450 m2
C - Lys grønn
52 m2
1989
2
2
1
57 m2
3409 Tranby
Eierseksjon
1 450 m2
C - Lys grønn
52 m2
1989
2
2
1
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Maurrudløkka 7B! En pen selveierleil. i et etablert og sentralt område i 2 etg. av tomannsbol. Her bor du i et trygt og stille nabolag med umiddelbar nærhet til skog og mark. Hverdagen blir enkel med kort vei til dagligvarebutikker, treningssenter og påkjøring E18. Boligen har en praktisk planløsning m/åpen stue- og kjøkkenløsning, perfekt for sosiale sammenkomster. Fra stuen kan du gå rett ut på en romslig balkong hvor du kan nyte omgivelsene! Høydepunkter: - Moderne kjøkken m/integrerte hvitevarer - Nytt laminatgulv i stue/kjøkken og soverom fra 2024 - Varmepumpe fra 2019 og vedovn i stuen - Balkong på ca. 11 m² med utgang fra stue - Ekstern bod på ca. 5 m² i samme etasje - Bad med varmekabler og opplegg for vaskemaskin - Parkering på felles p-plass Velkommen til visning
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Boligen ligger fint til i et sentralt, attraktivt og veletablert boligområde på Tranby. Barnevennlig område med kort vei til barnehager, barne- og ungdomsskole. Trygge gangveier internt på hele Tranby. Flott, helårs turterreng i umiddelbar nærhet og kort vei til Liertoppen kjøpesenter. Videre er det kort vei til Tranby torg med dagligvarehandel, frisør og lege m.v. Lett adkomst til E18 og kort vei til offentlig kommunikasjon. Busstopp ved Aker Solutions (Kværner) i Joseph Kellersvei med ca. 40-45 min til Oslo Bussterminal.
Bebyggelse
Området består av boligbebyggelse.
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Skolekrets
Eiendommen sogner til Hennumarka barneskole og Lierbyen ungdomsskole.
Offentlig kommunikasjon
Bussholdeplass langs Ringveien med korrespondanse til Lierbyen/Drammen (Linje 71 og 72). Bussholdeplass ved Kværner/Joseph Kellers vei med korrespondanse til Lysaker/Oslo. Togstasjon i Asker med korrespondanse mot Oslo/Gardermoen og Kongsberg.
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert til boligbebyggelse i henhold til reguleringsplan 504-910-01-19, «Tranby III Felt M2 - M7 og Felt N1-N2 og N5-N10», vedtatt 27.11.1986. I henhold til reguleringsbestemmelsene for felt M kan området bebygges med frittliggende eneboliger og rekkehus med en utnyttelsesgrad på inntil U=0,20. Eiendommen omfattes av Kommuneplanen 2019-2028. Arealbruken er i planen avsatt til boligbebyggelse. Eiendommen eller bygninger på eiendommen er ikke registrert i SEFRAK-registeret. Eiendommen ligger i et område som er klassifisert med 'høy aktsomhet' for radon. Dette innebærer at det er beregnet at minst 20 % av boligene i området kan ha radonkonsentrasjoner over grenseverdien på 200 Bq/m³. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Megler har innhentet områdeanalyse fra Ambita, følgende fremkommer: - Radonutsatt område, høy aktsomhet, kilde: Norges geologiske undersøkelse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 145
- Bruksnummer: 283
- Seksjonsnummer: 2
- Kommunenummer: 3312 - Lier
Felleskostnader
kr 400 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Spesifikasjon av felleskostnader: Bygningsforsikring: kr. 400,- I tillegg betales det ca. kr. 1 500,- i året for brøyting/strøing. Denne kostnaden varierer mtp. snømengde etc. I sameier må det påregnes fremtidige kostnader til reparasjoner og vedlikehold av større art, for eksempel maling av fasade, utskifting av vinduer, rør el. eller andre vedlikeholdsarbeider på bygningen. Dette vil fordeles på eierseksjonene. Det foreligger ingen konkrete planer for dette på salgstidspunktet, men reparasjoner og større arbeider kan ikke forventes dekkes inn via sameiets egenkapital alene.
Fellesgjeld
Det er ikke fellesgjeld i sameiet. De deler kun på kostnader for brøyting/strøing og bygningsforsikring.
Areal
BRA: 57 m2
BRA-i: 52 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 11 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Parkering er på felles p-plass.
Eiendom
Tomteareal er 1 450 m2 på eiet tomt.
Felles eiertomt på 1449,50 m², opparbeidet med gressplen og beplantninger. Eiendomsgrensene er klassifisert som 'middels nøyaktige'. Tomten var snødekt ved befaring og er derfor ikke nærmere besiktiget.
Byggeår
1989
Innhold
Leiligheten ligger i 2. etasje og inneholder: Vindfang, gang, bad/vaskerom, soverom og stue/kjøkken. Balkong på 11 m². Leiligheten disponerer en ekstern bod på 5 m².
Standard
Dette er en arealeffektiv og praktisk selveierleilighet i en horisontaldelt tomannsbolig. Boligen har en gjennomtenkt planløsning som er enkel å møblere, og store deler av boligen har nylig fått nytt laminatgulv i 2024, noe som gir et helhetlig og moderne preg. Den åpne løsningen mellom stue og kjøkken skaper en sosial og luftig atmosfære. Entré/Gang: Fra et overbygget inngangsparti kommer du inn i et vindfang og videre inn i en gang som binder rommene i boligen sammen. Her er det lagt nytt laminatgulv i 2024, som fortsetter inn i stue, kjøkken og soverom. Stue og kjøkken: Boligens sosiale sone er den åpne stue- og kjøkkenløsningen. Kjøkkeninnredningen har profilerte fronter og en benkeplate i heltre. Alle hvitevarer er integrerte, inkludert kjøl-/fryseskap, oppvaskmaskin, platetopp, stekeovn og mikrobølgeovn. Varmtvannstanken på 120 liter ble byttet i 2024 og er plassert i kjøkkenbenken. Stuedelen har en vedovn for ekstra varme og hygge. En luft-til-luft-varmepumpe, installert i 2019, sørger for effektiv oppvarming. Fra stuen er det utgang til en balkong med fin utsikt og gode solforhold. Balkong: Balkongen er på ca. 11 m² og er oppført i trekonstruksjon. Over deler av balkongen er det montert en eldre markise. Rekkverket har stående bord og en høyde på ca. 88 cm. God plass til ønsket utemøblement. Soverom: Soverommet har laminat på gulvet og god plass til dobbeltseng og garderobeløsning. Bad/vaskerom: Badet har fliser på vegger og gulv med elektriske varmekabler. Termostaten til varmekablene ble byttet i 2025. Innredningen består av servant, toalett og dusjkabinett. Rommet har også opplegg for vaskemaskin og ventilasjon via en elektrisk styrt vifte. Hulltaking er foretatt uten at det ble påvist unormale forhold. Overflater: Gulvoverflater: Laminat og fliser. Vegger: Tapet og malt MDF-trepanel. Himling: Malte plater. Lagring: Det medfølger en ekstern bod på ca. 5 m² i samme etasje som leiligheten. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Kjøl-/fryseskap, oppvaskmaskin, platetopp, mikrobølgeovn og stekeovn medfølger.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 16.02.2026. Bygning: Eiendommen er en tomannsbolig, horisontal delt, oppført i 1989. Bygningsmaterialet er tre. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår med liggende bordkledning. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Bygningen har betonggrunnmur på byggegrunn av sprengsteinsfylling. Dreneringen er fra byggeåret. Tak: Taktekkingen er av betongtakstein med sutak som undertak. Takkonstruksjonen har W-takstoler i tre med ventiler i gavlvegg. Renner og nedløp er av plastbelagt stål. Pipe/Ildsted: Boligen har elementpipe og vedovn. Fyringsanlegget ble sist kontrollert i 2022, uten påviste avvik. Vinduer: Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Dører: Bygningen har malt hovedytterdør. Innvendig har boligen malte fyllingsdører med nyere dørblader og originale karmer. Trapper/adkomst: Utvendig trapp er av tre med rekkverk på én side, med en høyde på 78 cm. Balkong/terrasse: Balkong oppført i trekonstruksjon med adkomst fra stue, areal 11 m². Rekkverk med stående bord, høyde 88 cm. Eldre markise er montert over deler av terrassen. Balkongen er utvidet med påskjøtede bjelker, og dette fremstår som normalt godt utført. VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger er av kobber med plastkappe og avløpsrør er av plast. Varmtvannstanken har et volum på 120 liter og er montert i kjøkkenbenken. På bad/vaskerom er det plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse, påført i 2013. Ventilasjon: Boligen har naturlig ventilasjon med ventil i yttervegg og i vinduer. Kjøkkenet har kjøkkenventilator med avtrekk ut. På bad/vaskerom er det elektrisk styrt vifte. Ventilasjonstypen er periodisk avtrekk. Tekniske detaljer: Det er montert luft-luft varmepumpe i stue/kjøkken. Elektrisk anlegg: Noe åpent og noe skjult anlegg. Sikringsskap med automatsikringer. Digital måler. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? Med totalt rehabilitert menes fullstendig utskiftet anlegg fra inntakssikring og videre. - 1989 Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ja Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ja Eksisterer det samsvarserklæring? Ja Samsvarserklæring fra Andre Elektro den 10.11.2020 er innhentet. Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet – Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Nei Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Nei Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Nei Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Ja På grunn av alder på anlegget og manglende el-kontroll de siste 5 år anbefales det å utføre en el-kontroll av ett autorisert elektro firma. Helse, miljø og sikkerhet: - Dokumentasjon på radonsperre foreligger ikke | Dokumentasjon på radonsperre foreligger ikke. Det bør fremskaffes dokumentasjon på radonsperre, eller det bør gjennomføres radonmåling for å avklare om tiltak er nødvendig. Manglende dokumentasjon medfører usikkerhet om radonsikring, noe som kan innebære helserisiko for beboere. - Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav | Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. Rekkverkene bør forhøyes til dagens forskriftskrav for å redusere risikoen for fallulykker. - Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i utvendige trapper | Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i utvendige trapper. Rekkverkene bør forhøyes til dagens forskriftskrav for å redusere risikoen for fallulykker. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Taktekking er snødekt, alder eller materiale er ukjent og derfor ikke nærmere vurdert. Det anbefales jevnlig kontroll av takstein i kilrenner for å avdekke eventuelle skader eller opphopning av mose og smuss. Det anbefales også jevnlig kontroll av pipebeslag og andre gjennomføringer i taktekkingen. Tidspunkt for utskiftning av undertak nærmer seg. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tekkingen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Tidspunkt for utskiftning av taktekking nærmer seg. På grunn av takets alder kan omlegging av taktekkingen påregnes innen rimelig tid. Vindskier og islekter trenger vedlikehold og bør vedlikeholdes eller eventuelt skiftes for å forhindre ytterligere forringelse og potensielle følgeskader på underliggende konstruksjoner. Dersom tiltak ikke iverksettes, øker risikoen for vanninntrengning og skader på byggets bærende konstruksjoner. - Utvendig - Nedløp og beslag | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Lakkavflakking er registrert på takrennene. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må beslag/renner/nedløp skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Lakkavflakking på takrennene bør utbedres for å forhindre videre korrosjon og forringelse av materialet. Dersom dette ikke utbedres, kan det føre til lekkasjer og redusert levetid på renner og nedløp. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det er ingen musesperre i nedre kant av konstruksjon. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Musesperre må etableres. Lokal utbedring/utskiftning bør utføres. Det bør utføres vedlikehold og eventuelt utskifting av værslitt og oppsprukket trepanel for å forhindre ytterligere forringelse og risiko for fuktinntrengning i konstruksjonen. Det anbefales å montere musebånd eller museklosser i nedre kant av konstruksjonen for å hindre at skadedyr kommer inn, noe som kan føre til skader på bygningen. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Rafteskuffer går stedvis tett mot undertaket. Det er registrert eldre fuktmerker på sutaksplatene. Fuktmerker er observert på papp og isolasjon under luftehatten på loftet. Luftehatt, undertak og tekking bør derfor kontrolleres nærmere. Det er registrert en del mindre vepsebol på loftet. Lokal utbedring bør utføres. Lufting/ventilering bør forbedres. Lufting/ventilering bør forbedres, og det bør etableres tilstrekkelig luftespalte ved rafteskuffer for å sikre god ventilasjon av takkonstruksjonen. Videre bør det foretas nærmere kontroll av luftehatt, undertak og tekking for å avdekke eventuelle lekkasjer eller skader, da fuktmerker kan indikere tidligere eller pågående fuktproblemer. Tiltak for å fjerne vepsebol og hindre ny etablering anbefales. Konsekvensen av manglende ventilasjon og fuktproblemer er økt risiko for råte, soppdannelse og skader på takkonstruksjonen, samt redusert levetid på materialene. - Utvendig - Vinduer | Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Det er observert råte i bunnen av enkelte utvendige vinduslister. Anbefaler utbedring for å hindre videre skadeutvikling. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Det bør foretas utbedring av råteskader i utvendige vinduslister, samt vedlikehold av overflater, pakninger og hengsler for å forlenge vinduenes levetid. Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan det oppstå ytterligere råte- og fuktskader, redusert isolasjonsevne og behov for utskifting av vinduer på et tidligere tidspunkt. - Utvendig - Dører | Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Skade i dørblad etter bruk av vinkelsliper for åpning av tidligere lås. Det er registrert svelling i bunnen av dørbladet utvendig. Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte dører må skiftes ut. Det bør foretas lokal utbedring av skader i dørbladet, samt utbedring av sprekker og svelling i trevirket. Dersom tiltak ikke utføres, kan skadene forverres og føre til redusert funksjon, økt varmetap og risiko for ytterligere fuktskader. - Utvendig - Utvendige trapper | Slitasje på overflater er registrert. Rekkverket er noe lavt i forhold til dagens krav. Vedlikehold av overflater og rekkverk på trapp bør påregnes for å forhindre ytterligere slitasje og forringelse av konstruksjonen. Lavt rekkverk i forhold til dagens krav kan medføre økt risiko for fallulykker, og det bør vurderes å oppgradere rekkverket for å ivareta sikkerheten. - Innvendig - Pipe og ildsted | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Tidspunkt for piperehabilitering nærmer seg. Forventet teknisk levetid for elementpiper er normalt 30–50 år, avhengig av bruk og vedlikehold. Pipa er over gjennomsnittlig alder og bør følges opp med jevnlig kontroll av feiervesenet. Eventuell rehabilitering må vurderes dersom det påvises sprekker, løse fuger eller lekkasje i innerløp. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Det anbefales å vurdere utskiftning av vannledningene, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert. Konsekvensen av å ikke utbedre kan være økt risiko for lekkasjer og påfølgende skader på bygningskonstruksjoner. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Det anbefales å følge med på tilstanden til avløpsrørene og vurdere utskiftning ved oppgradering av våtrom. Konsekvensen av eldre avløpsrør er økt risiko for lekkasjer, som kan føre til skader på omkringliggende konstruksjoner. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det bør etableres tilfredsstillende el-tilkobling etter gjeldende forskrift for å redusere risiko for varmegang og brann. Manglende korrekt tilkobling kan medføre fare for overbelastning og skade på elektrisk anlegg. - Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Det anbefales å gjennomføre rørinspeksjon og vurdere tilstand på utvendige vann- og avløpsledninger, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert. Konsekvensen er at ledningene har begrenset gjenværende brukstid, og det er økt risiko for lekkasjer, tilstopping eller andre skader som kan medføre vannskader eller driftsavbrudd. - Bad/vaskerom - Overflater Gulv | Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er registrert bom (hulrom under) under 2 fliser. Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av badet. Selv om bom eller hullyd ikke alltid er et umiddelbart problem, bør det overvåkes nøye før eventuell utvikling i sprekker i flisfuger e.l. oppstår. Dette må en foreta tiltak for, for å begrense utviklingen. Det bør vurderes å utbedre fliser med bom for å forhindre at flisene løsner eller sprekker over tid, noe som kan føre til ytterligere skader på gulvet og redusert levetid for overflaten. Avvik i fallforhold bør også utbedres for å sikre effektiv avrenning mot sluk og redusere risikoen for vannansamling, som kan medføre fuktskader i konstruksjonen. - Bad/vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må slukløsningen skiftes ut og sannsynligvis må også membransjiktet skiftes/utbedres. Det er imidlertid vanskelig å si noe om tidspunktet for når dette er nødvendig. Eldre sluk av plast er ofte utsatt for lekkasjer og særlig i overganger. Eventuelle lekkasjer kan medføre fuktskader på tilliggende konstruksjoner. Det bør vurderes å skifte ut slukløsningen og eventuelt membransjiktet, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert. Konsekvensen av å ikke utbedre dette kan være økt risiko for lekkasjer og fuktskader i omkringliggende konstruksjoner. - Kjøkken - Stue/kjøkken - Overflater og innredning | Det er ikke montert komfyrvakt i kjøkkenet som er krav på dette kjøkkenet ut ifra alder. Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder. Det er et merke/sår i skuffen under platetoppen. Komfyrvakt må monteres. Det bør monteres lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum. Det bør utbedres merke/sår i skuffen under platetoppen for å opprettholde funksjon og estetikk på kjøkkeninnredningen. Skader i overflater kan medføre redusert levetid og økt risiko for ytterligere slitasje eller fuktskader. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Balkongen er utvidet med påskjøtede bjelker, og dette fremstår som normalt godt utført. Innfesting og dimensjonering er ikke nærmere vurdert. Balkongen lot seg ikke inspisere nærmere da den var snødekt på befaringsdagen. Det bør foretas nærmere undersøkelser av balkong/terrasser når den er snøfri. Det bør innhentes dokumentasjon på dimensjonering og innfesting av påskjøtede bjelker for å sikre at utvidelsen er utført i henhold til gjeldende krav. Manglende dokumentasjon medfører usikkerhet rundt konstruksjonens bæreevne, noe som kan gi økt risiko for skader eller svikt i konstruksjonen. Videre bør det foretas nærmere undersøkelser av balkongen når den er snøfri, for å avdekke eventuelle skjulte avvik eller skader. - Tomteforhold - Terrengforhold | Tomten er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Det bør foretas nærmere undersøkelser av tomta når den er snøfri. Det bør foretas nærmere undersøkelser av terrenget når snøen er borte, for å vurdere om det er tilstrekkelig fall bort fra grunnmuren. Manglende fall kan føre til økt fuktbelastning på konstruksjonen og risiko for fuktskader. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Selveierleilighet
Oppvarming
Oppvarming med luft-luft varmepumpe i stue/kjøkken. Det er elektriske varmekabler på bad/vaskerom. Boligen har også vedovn. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.
Strømforbruk
Glitre Nett opplyser følgende: Siste kontroll av anlegget: 2006 Foreligger det pålegg på anlegget: Nei Årsforbruk: 6.600 kWh
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter avtale med selger. Interessenter oppfordres til å angi dato for ønsket overtagelse i budskjema.
Andre relevante opplysninger
Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og kr 12 500. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6 856 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for seksjonert eiendom/aksjebolig. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer vann, avløp og renovasjon. Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eiers eget forbruk. Fakturert beløp i 2025: - Vann: kr 2 616,06,- - Avløp: kr 2 838,84,- - Fastledd vann: kr 1 829,65,- - Fastledd avløp: kr 1 511,10,- - Renovasjon: kr 4 161,25,- - Årlig feie- tilsynsgebyr: kr 608,- Totalt: kr 13 564,9,- Priser for vann/avløp i Lier kommune for år 2026: - Vann per kbm: kr 29,68,- - Avløp per kbm: kr 58,02,- - Vann fastledd: kr 2 019,- - Avløp fastledd: kr 1 821,- Eiendommen har vannmåler. Siste avlesning 31.12.2025 viste forbruk på 208 m³. Ifølge SSB er estimert gjennomsnittlig husholdningsforbruk pr. person 65 m³. Renovasjonsgebyr: kr 4 161,25,- for samarbeid renovasjon. Det er ildsted i boligen. Drammensregionens brannvesen IKS opplyser følgende: Dato for siste feiing: 14.07.2022, merknad til feiingen: Deler røykløp. Dato for siste tilsyn: 04.02.2022, det ble ikke avdekket avvik. Årlig feie-tilsynsgebyr kr. 608,-, i tillegg må man påregne kostnader til tilsyn og feiing.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2025: - Byttet termostat til varmekabler på bad og la opp stikkontakter i stuen, utført av Andre Elektro. 2024: - Nytt laminatgulv i stue. - Byttet til nytt og moderne sikringsskap, utført av Andre Elektro. - Utbedring av vannlekkasje på kjøkkenet fra varmtvannsbereder. Gulv på kjøkken og stue ble revet opp, tørket, lagt ny isolasjon og nytt gulv. Ny varmtvannsbereder ble satt inn. Arbeidet ble utført av rørlegger- og snekkerfirmaer via Fremtind forsikring. - Ny kjøkkeninnredning med hvitevarer og installering av kjøkkenventilator. 2020: - Samsvarserklæring for elektriske arbeider fra Andre Elektro foreligger. 2019: - Montering av luft-luft varmepumpe i stue/kjøkken. 2013: - Renovering av bad/vaskerom (overflater vegger og himling, flislagt gulv med varmekabler, påføring av smøremembran, installering av sanitærutstyr og innredning, samt elektrisk styrt vifte for ventilasjon). Arbeidet ble utført av fagfolk (Flis og interiør på Lierskogen) og egeninnsats. Ingen dokumentasjon foreligger.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto før overtagelse kan finne sted.
Adgang til utleie
Bolig med én boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med fare, dvs. fare for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, www.stralevern.no og www.ngu.no. Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 13 565
- Informasjon om eiendomsskatt: Det er ikke eiendomsskatt i Lier kommune p.t.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.