Vestfossen

Skarragata 58

Pen og innholdsrik familiebolig over tre plan| Hyggelige uteområder | Nærhet til skole, barnehage og buss/tog | Garasje

Prisantydning

kr 4 790 000

Totalpris

kr 4 910 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 4 790 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 119 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 120 840

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

228 m2

Postnummer:

3320 Vestfossen

Eierform:

Selveier

Tomt:

897 m2

Energimerking:

E - Oransje

BRA-i:

193 m2

Byggeår:

1997

Etasje:

3

Rom:

6

Soverom:

4

BRA:

228 m2

Postnummer:

3320 Vestfossen

Eierform:

Selveier

Tomt:

897 m2

Energimerking:

E - Oransje

BRA-i:

193 m2

Byggeår:

1997

Etasje:

3

Rom:

6

Soverom:

4

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Skarragata 58! Eiendommen har en god beliggenhet i et veletablert og barnevennlig boligområde med nærhet til det meste av det man trenger i en travel hverdag. Området byr på kort vei til barnehager, skoler, kollektivtilbud og dagligvarebutikker, i tillegg til flotte naturomgivelser og turmuligheter. Boligen holder en god standard, men har behov for noe modernisering og oppgradering. Den gjennomtenkte planløsningen passer perfekt for familien med 4 soverom, 3 bad/vaskerom. Boligen inneholder: Kjeller: Gang, entrè, vaskerom/bad og 2 soverom. 1. etasje: Gang, kjøkken, stue og bad. 2. etasje: Loftstue, 2 soverom og bad. I tillegg til integrert garasje og bod. Velkommen til visning!

Kart

Kart over Skarragata 58

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eiendommen har en god beliggenhet i et veletablert og barnevennlig boligområde med nærhet til det meste av det man trenger i en travel hverdag. Området byr på kort vei til barnehager, skoler, kollektivtilbud og dagligvarebutikker, i tillegg til flotte naturomgivelser og turmuligheter. Smellhaugen kommunale barnehage ligger kun 9 minutters gange unna, mens Vestfossen barne- og ungdomsskole ligger ca. 1,6 km fra eiendommen. I tillegg finnes flere videregående skoler i nærliggende områder, noe som gjør dette til et godt valg for familier med barn i alle aldre. For den turglade er området rikt på naturopplevelser, med blant annet Junger, Røkebergtjernet og Eikeren som populære destinasjoner. Her kan man dra på idylliske turer, nyte gode fiskemuligheter eller ta båttur med M/S Eikern. Hellefossen, kjent for sitt laksefiske, og Sundhaugen, med sitt flotte friluftsområde, badeplasser og restaurant, er også verdt å utforske. Dagligvarehandel kan gjøres hos Kiwi, Prix eller Spar, og Eiker Senter tilbyr et bredt utvalg av butikker og servicetilbud som frisør, blomsterbutikk, caféer og interiørbutikk. For pendleren er Vestfossen togstasjon innen kort rekkevidde, ca. 12 minutters gange fra eiendommen, med jevnlige avganger mot Drammen, Oslo og Kongsberg. Dette gir en enkel og effektiv reisevei til større byer.

Skolekrets

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Gjeldende regulering: Eiendommen er ikke regulert. Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til boligbebyggelse, nåværende i Kommuneplanens arealdel 2024 - 2036, planid 0503-408 (11.12.2024). Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen.   Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Gul sone: Eiendommen er befattet med Gul sone iht T-1442. Dette omhandler retningslinje for behandling av støy i arealplanlegging. Gul sone er en vurderingssone, hvor støyfølsom bebyggelse kan oppføres dersom avbøtende tiltak gir tilfredsstillende støyforhold. Kontakt megler for nærmere informasjon.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 48
  • Bruksnummer: 147
  • Kommunenummer: 3314 - Øvre Eiker

Areal

BRA: 228 m2
BRA-i: 193 m2
BRA-e: 35 m2
TBA: 9 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

3

Parkering

Parkering i garasje og egen gårdsplass.

Eiendom

Tomteareal er 897 m2 eiet tomt.

Eiet tomt på 896,50 m². Tomten er opparbeidet med gressplen, beplantninger, gruset innkjørsel og gårdsplass, samt parkering på egen gårdsplass og i garasje.

Byggeår

1997

Innhold

Boligen holder en god standard, men har behov for noe modernisering og oppgradering. Den gjennomtenkte planløsningen passer perfekt for familien med 4 soverom, 3 bad/vaskerom. Boligen inneholder: Kjeller: Gang, entrè, vaskerom/bad og 2 soverom. 1. etasje: Gang, kjøkken, stue og bad. 2. etasje: Loftstue, 2 soverom og bad. I tillegg til integrert garasje og bod.

Standard

Velkommen inn! Man ankommer boligen fra et overbygget inngangsparti. Overbygget gir både ly og et godt førsteinntrykk. Ytterdøren har en praktisk kodelås. Flislagt hall med god plass til oppheng av yttertøy og plass til å sette ifra seg sko. Fra hallen kommer en videre inn til stue, spisestue og kjøkken som ligger i åpen løsning. Stuen fremstår som et innbydende oppholdsrom malt i et harmonisk fargepalett på vegger og vinyl på gulv. De romslige sittegruppene gir rikelig med plass til både hverdagskos og sosialt samvær, samtidig som den åpne planløsningen skaper en naturlig flyt mellom stue og spisestue. Dette er en stue som inviterer til både ro, komfort og hyggelige sammenkomster. Det er montert varmepumpe i stuen. Blikkfanget i stuen er den stemningsfulle vedovnen, som gir god varme til rommet. Kjøkkenet fremstår som et lyst, innbydende og svært funksjonelt kjøkken. De hvite, profilerte fronter og benkeplaten av laminat gir et tidløst uttrykk. Den store benkeplaten gir rikelig arbeidsplass, og kjøkkenøya fungerer både som et praktisk samlingspunkt og en naturlig overgang mot resten av rommet. Kjøkkenet har hvitevarer består av røropplegg til oppvaskmaskin, induksjonstopp og stekeovn fra 2019, opplyst ved tidligere salg. Det er installert kjøkkenventilator med avtrekk ut. Boligen har totalt innredet 3 bad med et bad i hver etasje. Badet i 1.etasje er flislagt med varme i gulv. Servantinnredning med fat servant, baderomsinnredning, speil, toalett og dusjkabinett. Hovedbadet i 2.etasje er utstyrt med innredning med servant, vegghengt toalett og røropplegg for montering av badekar. Praktisk innredet bad/vaskerom i underetasjen med toalett, servant, dusjkabinett og opplegg for vaskemaskin. Våtrom må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Boligen har innredet 4 soverom, der to av soverommene er i underetasje og to soverom i 2.etasje. Soverommene i boligen fremstår som innbydende og behagelige rom med gode planløsninger. Hovedsoverommet i underetasjen har god plass til dobbeltseng med tilhørende nattbord og garderobeløsning. Eiendommen har en flott tomt, med uteområder som er pent opparbeidet. Fine grøntarealer med gressplen der barn og unge kan leke fritt. Terrassen og utearealene kan møbleres med flere møbleringssoner der en kan invitere hele vennegjengen til en hyggelig sommerkveld.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Tomteforhold Dreneringen er fra 1998. Stedvis synlig grunnmurspapp på boligens ene side. Bygningen har grunnmur i lettklinkerblokker. Det er støpt betongfundament/gulv som er glattpusset. Forstøtningsmurer er av lettklinkerblokker. Boligen ligger i skrånende terreng, dette fører til naturlig stor fuktbelastning mot deler av grunnmur. Utvendige avløpsrør er av plast og fra 1998. Det er offentlig avløp via private stikkledninger. Utvendige vannledninger er av plast (PEL) og fra 1998. Det er offentlig vannforsyning via private stikkledninger. Vann- og avløpsledninger fra boligen og frem til kommunalt tilkoblingspunkt er private, og eier har vedlikeholdsansvar for disse. Utvendig Taktekkingen er av betongtakstein. Renner og nedløp er utført i plastbelagt stål. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeåret. Fasaden har stående bordkledning, mens det er liggende kledning i gavlspissene. Takkonstruksjonen består av A-takstoler i tre. Adkomst til konstruksjonen skjer via luker i kneveggene. Møneloftet er igjenbygget og har derfor ikke blitt nærmere inspisert. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Bygningen har en malt hovedytterdør med glassfelt. Garasjen har en leddport av tre. Bygningen har 2 malte balkongdøreri tre. med glassfelt. Terrasse/balkong/plattinger er på ca. 90 m² over garasje, bygget på tilfarere med terrassebord. Delvis overbygget med tak i enkel trekonstruksjon, tekket med plastplater. Resterende balkonger er fundamentert på søyler. Deler av terrassen ligger på mark. Det er skiftet en del gulvbord på terrassen på gavlsiden. Takoverbygget inngangsparti med platting på mark, ca. 9 m². Trapp med svilletrinn av tre, vanger i pussete lettklinkerblokker og rekkverk i trekonstruksjon. Innvendig Gulvoverflater består av laminat, parkett, fliser, vinylbelegg og malt betong. Veggoverflater har panel, tapet og malte plater. Himlinger har panel og malte flater. Flere av overflatene i 1. og 2. etasje er mat i senere tid. Følgende blir opplyst: -Malt ferdig hele veggen bak kjøleskap -Malt vindus karmer i hele stuen -Satt opp rekkverk i trapp hele veien fra undetg, til øverste etg. -Malt trapp også nederst -Malt opp murveggen (grønn) i uttergang. -Malt lister i minste soverom øverste etg. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Betonggulv i underetasjen. Elementpipe. Peisovn i stue, 1. etasje. Gulvet har laminat. Veggene har plater. Garasje. Gulvet er av betong. Veggene har betong/mur. Malt tretrapp med rekkverk på to sider. Hvite profilerte dører. Tekniske installasjoner Innvendige vannledninger er av kobber og rør-i-rør-system. Vannmåler og stoppekran er plassert på vaskerommet. Synlig avløpsrør av plast. Lufting av avløpet er ført opp på kneloft og ut i yttervegg. Boligen har naturlig ventilasjon. Montert luft-luft varmepumpe. Varmtvannstanken er på ca. 200 liter. Skjult anlegg, sikringsskap med automatsikringer. Noe jordet og noe ujordet anlegg. Elektriske panelovner i noen rom. Gulvvarme i entre. og baderom Montert varmepumpe. Løs ledning på badet i 2. etasje. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2: Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Islektene har råteskader og er slitt. Nedløp og beslag Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. TEK97 stilte ikke eksplisitte krav om snøfangere. Boligog eiersikkerhet er imidlertid viktig, og ansvarlig eier bør vurdere tiltak dersom det foreligger fare for snøras. Veggkonstruksjon Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Eier har, så langt det lar seg gjøre, montert musestopper som stedvis er synlig og ikke virker fagmessig utført. Kledningen er stedvis noe tørrslitt. Panelbordene er satt tett ned på vannbrett, hvor det skal være en åpning på 4–5 mm for å unngå fukt- og råteskader. Det er stedvis sprukket kledning mot vannbrettene. Takkonstruksjon/Loft Det er registrert hull i en sutak-/undertaksplate på kneloftet ved badet. Noen løse vridere til lukene til kneloftet. Åpent inn til loft over inngangspartiet. Dette kan medføre skader, innsekter og eventuell fugl. Vinduer Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Utskifting bør vurderes når vinduene nærmer seg slutten av sin tekniske levetid. Vinduer av denne typen, med en alder over 28 år, viser begynnende alder- og bruksslitasje på tettelister og betjeningsmekanismer. Stedvis justering kan være nødvendig. Vanlig garanti på isolerglass er 5–10 år, og det er økt risiko for punktering ved denne alderen. TG 2 er gitt for vinduenes tekniske tilstand, hovedsakelig på grunn av generell alder. Utvendige dører Garasjeporten er slitt, og hoveddøren viser tegn til slitasje. Utvendige dører - 1 Det er montert katteluke i den ene døren, noe som svekker dørens isoleringsevne. Det mangler beslag i underkant av den ene balkongdøren. Mer enn halvparten av forventet brukstid for dørene er oppbrukt. Utvendige trapper Det er avvik: Trappen har tydelig slitasje og er i dårlig stand. Det anbefales utbedring eller utskifting for å ivareta funksjon og sikkerhet. Innvendig overflater Det er påvist manglende fagmessig finish på vegg og tak i hjørne/nisje på kjøkkenet. Det er registrert fliser og fuger med riss og bom (hulrom) i gang/trapperom i underetasjen. Stedvis er det glipper mot terskler og vegger. Stedvis er det reiste laminatskjøter. Etasjeskille/gulv mot grunn Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. I stue er det målt høydeforskjell på ca. 19 mm gjennom hele rommet. På kjøkkenet er det målt høydeforskjell på ca. 10 mm gjennom hele rommet. Avvikene er målt i et møblert hus, noe som kan innebære at mindre skjevheter ikke ble fanget opp. Målingene ble utført på tilgjengelige gulvflater i rommene. Det kan derfor ikke utelukkes at større avvik finnes andre steder i rommene. Pipe og ildsted Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Feierseksjonen har den 07.02.2024 mottatt skriftlig tilbakemelding om oppfølging av avvik påpekt i tilsynsrapporten. Rom Under Terreng Det er plastisolasjon som ikke er dekket av brannhemmende materiale i henhold til krav. Det er observert plast i vegg under terreng. Det er registrert plast i utforede vegger under terreng, noe som vurderes som en konstruksjonsløsning med forhøyet fuktrisiko, da plasten kan hindre uttørking. Dette var en vanlig utførelse på 1980–90-tallet. Fuktkvotemåling i treverk/konstruksjon viste 12 vektprosent. Ved 60 % relativ luftfuktighet vurderes det som liten umiddelbar fare, men forholdene kan over tid bidra til problemer dersom fukten blir liggende over tid. Vegg bak fryseren kunne ikke undersøkes nærmere, da fryseren ikke lot seg flytte ved befaring. Innvendige trapper Det er noe knirk i trappen. Trappen var under oppussing ved befaring, og er ferdigstilt etter befaringen. Håndlist er også ettermontert. Innvendige dører Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innvendige dører har en del slitasje. Manglende foringer er observert på enkelte av dørene. Det anbefales å montere nye foringer for å oppnå tilfredsstillende utførelse. Vannledninger Røranlegget er vurdert på bakgrunn av visuell befaring og tilgjengelig dokumentasjon. Det er ikke foretatt trykktesting eller demontering av installasjoner, og eventuelle skjulte feil og mangler kan derfor ikke utelukkes. Eier opplyser at vannledningene som går på yttervegg og til klosettet på vaskerommet har risiko for å fryse i kuldeperioder på vaskerommet. Det foreligger ikke dokumentasjon på utførte arbeider på anlegget, noe som medfører økt usikkerhet om utførelsen og tilstanden. På generelt grunnlag anbefales det at VVS-røropplegg regelmessig ettersees og kontrolleres av rørlegger. Røropplegget er ikke kontrollert i sin helhet. Det er kun utført visuell kontroll på tilgjengelige deler av anlegget. Avløpsrør Det er ikke påvist tilfredsstillende stakemulighet på avløpsanlegg. Ventilasjon Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Andre VVS-installasjoner Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVSinstallasjoner er oppbrukt. Luft-til-luft-varmepumper har en forventet levetid på 12 til 15 år, forutsatt korrekt installasjon og at eier sørger for nødvendig vedlikehold gjennom levetiden. Varmepumpen har nådd en alder hvor det må påregnes økt behov for vedlikehold og økt risiko for feil eller svikt. Varmtvannstank Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Terrengforhold Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Utvendige vann- og avløpsledninger Det anbefales at tilsvarende fjernrens gjennomføres med et intervall på 8 til 10 år. Det foreligger ikke dokumentasjon på tidligere utført fjernrens, men opplysningen er gitt av eier. Vaskerom /bad, u. etg - Overflater vegger og himling Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Det er stedvis utsparinger i himlingsplatene ved rør, samt noe heng ved vannrørene. Det er også stedvis glipper i hjørnene på taklistene. Innspeksjonsluken ved klosettet er løs. Vaskerom /bad, u. etg - Overflater gulv Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Lav terskelhøyde. Kun fall på deler av gulvet mot sluk. Manglende fliser på gulvet ved rørgjennomføringer. Tanning/sprang på flisfuger/fliser enkelte steder. Stedvis bom under fliser. Vaskerom /bad, u. etg - Sluk, membran og tettesjikt Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone. Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Kjøkken - Overflater og innredning Det er ikke montert komfyrvakt i kjøkkenet som er krav på dette kjøkkenet ut ifra alder. Det er påvist hull etter tidligere håndtak på skap- og skuffefronter. Det er krav om komfyrvakt dersom det monteres nytt kjøkken i et eldre hus, forutsatt at oppussingen innebærer at det legges opp en ny kurs til komfyr eller platetopp. Bad, 2. etg - Tilliggende konstruksjoner våtrom Det er i hulltakingen påvist feil utførelse av konstruksjonen. Det er ikke konstatert noen skade ved hulltakingen, men det er påvist feil utførelse av konstruksjonen. TG 3: Balkonger, terrasser og rom under balkonger - 1 Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Tekkingen på balkong/terrasse har utettheter. Det er ikke montert beslag mellom yttervegg og balkong/terrasse. Terrassen har behov for vedlikehold. Rekkverkshøyden er målt til 0,86 m. Det er stedvis skjevheter på terrassene. Synlige fuktmerker er observert i himlingsdekket under deler av terrassen i garasjen (se eget punkt om rom under terreng/garasje). Overflater og treverk fremstår som noe slitte. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Etasjeskille/gulv mot grunn - 1 Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det bemerkes at avvikene er målt i et møblert hus og i utvalgte rom, noe som kan ha medført at mindre skjevheter ikke ble fanget opp. Målingene er utført med linjelaser, og det er angitt hvor målingene ble foretatt under befaringen. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. I det store soverommet er det målt høydeforskjell på ca. 28 mm over 2 meter. I soverommet er det målt høydeforskjell på ca. 30 mm gjennom hele rommet. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Rom Under Terreng - garasje Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det er påvist synlig fuktighet på mur/gulv i kjeller. Det er avvik: Synlig fuktgjennomtrenging i elementer i himlingen. Se punkt terrasse. Stående vann på deler av gulvet og fuktmerker på vegg. Noe avskalling av himlingens elementer. Garasjen bør ventileres bedre. Deler av garasjen var fullastet ved befaring, noe som begrenset inspeksjonsmulighetene. Grunnmur mot terreng har skjevheter og skader etter jordtrykk. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Fuktsikring og drenering Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Det mangler topplist, og grunnmurspappen skulle vært ført over terrengnivå rundt hele boligen. Grunnmurspappen er kun påvist på ett sted, og den mangler klemlist i overkant. Grunnmurspappen skal føres over terrengnivå og festes med klemlist. Ved befaring ble det påvist noe fukt i boden i underetasjen, samt vann og fukt i garasjen. Dette er beskrevet i eget punkt. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Forstøtningsmurer Det er påvist større sprekker og/eller skjevheter i muren. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Vaskerom /bad, u. etg - Ventilasjon Rommet har ingen ventilasjon Rommet har ingen ventilasjon. Kun spalteventil i toppkarm på vinduet. Dette gir begrenset ventilasjon i rommet, noe som kan føre til dårlig luftkvalitet og økt fuktbelastning. Kostnadsestimat: Under 20 000 Bad, 1. etg. - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Gulvet har fall fra dør til sluk på ca. 9 mm, men det er motfall under innredningen. Dette medfører at vann kan bli stående på gulvet og ikke renne til sluk. Det er satt inn dusjkabinett på badet, og vannet fra dusjkabinettet ledes direkte ned i sluk. En slik løsning kan bidra til å forhindre fuktskader, men erstatter ikke behovet for et fungerende tettesjikt/membran. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Bad, 2. etg - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Avstand fra topp flis til sluk er ca. 8 mm, men gulvet er ujevnt og har stedvis motfall mot sluk. Det er påvist riss i fuger, sprekk i flis i våtsone og løse fliser. Vegghengt toalett er montert uten dren/synliggjøring av eventuell lekkasje. Sisteren/trykknappen på toalettet fungerer dårlig. Rommet har elektrisk avtrekksvifte, men det mangler tilluft til rommet. Det må påregnes generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle normal bruk etter dagens krav (tett våtsone). Samlet TG 3 for rommet er satt på bakgrunn av alder og manglende tetthet i våtsonen. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 TG IU - Konstruksjoner som ikke er undersøkt: Innvendig overflater - 1 Deler av malingsarbeidene er utført i etterkant av befaringen og er kun dokumentert og vurdert basert på tilsendte bilder. Følgende blir opplyst: -Malt ferdig hele veggen bak kjøleskap -Malt vindus karmer i hele stuen -Satt opp rekkverk i trapp hele veien fra undetg, til øverste etg. -Malt trapp også nederst -Malt opp murveggen (grønn) i uttergang. -Malt lister i minste soverom øverste etg. Helse, miljø og sikkerhet: - Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. - Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Det er ikke montert rekkverk på utvendige trapper. - Det er manglende rekkverk/annen sikring på forstøtningsmurer som krever dette utifra dagens krav. - Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. - Åpningene mellom trinnene i den innvendige trappen er større enn dagens forskriftskrav. - Det bør etableres utvendig sikring av hagen. - Det er registrert støy fra vei, og eiendommen ligger i rød støysone. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.

Eiendomstype

Enebolig

Oppvarming

Oppvarming med vedovn i stuen. Elektriske panelovner i noen rom. Gulvvarme i entre. og baderom Montert varmepumpe. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 18.08.2023 og siste utførte feiing den 12.09.2022. Det ble under tilsynet avdekket følgende avvik ved anlegget: 1. Avvik: Det ble avdekket utettheter i sammenkoblingen mellom sotluke og elementskorsteinens innerforing. Beskrivelse: Vår anbefaling til teknisk løsning er at utettheter i sammenkoblingen mellom sotluke ogelement skorsteinens innerforing tettes på godkjent måte. 2. Avvik: Det ble avdekket at ildstedet er feilmontert, for nærme brannmur. Beskrivelse: Vår anbefaling til teknisk løsning er at ildstedet flyttes slik at avstand til brannmur blirminst 10 cm. Feierseksjon har den 07.02.2024 mottatt skriftlig tilbakemelding om oppfølging av avvik påpekt itilsynsrapport. Tilbakemeldingen er tilfredsstillende. Feiervesenet anser denne gangs tilsyn med fyringsanlegget for avsluttet. Feierseksjonen har ikke vært på etterhåndtilsyn med anlegget.

Strømforbruk

Det antas et årlig forbruk på ca. 15 451 kWh. opplyst av Elvenett AS. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert den 29.11.2017. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer. Det er avdekket flere forhold ved det elektriske anlegget som vurderes som ufagmessige eller mangelfulle: - Ufagmessig kobling ved vifte på bad i 1. etasje - Dårlig isolasjon på kontakt i underetasjen - Løs stikkontakt på vaskerom - Løse ledninger i bod - Dårlig isolasjon på kontakt i garasje - Løs ledning på badet i 2. etasje. Anlegget fremstår i en slik forfatning at det må påregnes kostnader til utbedringer samt videre kontroll. Formålet med utbedringene er å redusere risiko for brann og andre skader. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader. I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. På eiendommen er det plassert nettstasjon/trafo stasjon tilhørende nettselskap. Det er ikke funnet særskilt servitutt i grunnboken, men anlegget anses etablert og driftet i henhold til offentlig rett. Tilkomst og vedlikehold må påregnes av tilhørende nettselskap.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.   Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.   Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

EiendomsMegler 1 Sør-Norge AS Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp og renovasjon. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det må også påregnes kostnader til feiegebyr. Det er installert vannmåler.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. I henhold til områdeanalysen ligger eiendommen i et område med middels til lav aktsomhetsgrad for radon, for mer informasjon se vedlagte områdeanalyse i salgsoppgaven.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.    Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 16 471

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?