GJERDRUM / BRÅDALSFJELLET
Skaukanten 4
Stilfull, energieffektiv & moderne enebolig fint beliggende i blindvei |Herlige uteplasser & hage |Garasje |Barnevennlig
kr 7 250 000
kr 7 432 600
kr 7 250 000
Kr 181 250 Dokumentavgift til staten, 2.5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (pr stk)
Kr 260 Grunnboksutskrift
Kr 182 600 Sum omkostninger
Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 200 500 Sum omkostninger
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
170 m2
2022 Gjerdrum
Selveier
612 m2
C - Gul
135 m2
2008
2
5
3
170 m2
2022 Gjerdrum
Selveier
612 m2
C - Gul
135 m2
2008
2
5
3
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en attraktiv beliggenhet på Brådalsfjellet, et etablert og familievennlig boligområde i Gjerdrum. Herfra er det kort vei til barnehager og skoler, med Espira Brådalsfjellet barnehage kun en kort spasertur unna. For skolebarn er det gangavstand til både Gjerdrum barneskole og ungdomsskole. Gjerdrum byr på et rikt utvalg av fritidsaktiviteter. Rett i nærheten finner man Gjerdrum Idrettspark og Gjerdrumshallen, som er sentrale møtepunkter for lokalsporten organisert gjennom Gjerdrum Idrettslag. For den turglade gir Gjerdrum Almenning og Romeriksåsen umiddelbar tilgang til et omfattende nettverk av merkede stier, perfekt for turer til fots eller på sykkel. Om vinteren sørger Gjerdrum I.L. for preparerte lysløyper fra Harasletta, og Kniplia Alpinsenter tilbyr aktiviteter for hele familien. De daglige innkjøpene kan enkelt gjøres på Rema 1000 eller Coop Extra i Ask sentrum, som ligger en kort kjøretur unna. For et utvidet servicetilbud er det effektiv reisevei til større sentre. Området har gode kollektivforbindelser med busstopp i gangavstand, og for pendlere er det kort vei til Kløfta stasjon og Oslo lufthavn Gardermoen, noe som forenkler reiser til og fra jobb. Kulturlivet i Gjerdrum er aktivt, med Gjerdrum Kulturhus som en sentral arena for arrangementer, drevet av et sterkt lokalt engasjement. Kommunen er også rik på natur- og kulturopplevelser, fra det populære bade- og turområdet ved Lysdammen til historiske steder som Fjælstadeika, som inspirerte Peder Chr. Asbjørnsen. Dette gir en unik kombinasjon av moderne fasiliteter og nærhet til natur og kulturhistorie.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et område regulert til frittliggende småhusbebyggelse. Reguleringsplan: Bebyggelsesplan for Brådalsfjellet 2, Felt B5. Reguleringsplaner under arbeid i nærheten (500 meter): Fjellgrinda, Detaljregulering for Knipliahagan og Detaljregulering for Oppvekstjordet. Gjeldende kommunedelplan: Kommuneplan 2012-2024. Kommuneplaner under arbeid: Kommuneplanens arealdel 2025-2037. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Velforening
Det er tinglyst pliktig medlemskap i Velforeningen for Brådalsfjellet 2. Velkontingenten dekker måking og vedlikehold av gangveier og lekeplassene på feltet. Vedtatt på årsmøte 2025: - Styret er positiv til kommunens og grunneiers mål for overtagelse av veiene på feltet. Styret vil følge opp tiltak overfor kommune og grunneier. Styret melder inn til kommune/grunneier at det ikke må legges stein mellom Brådalslia/Fjellrabben, dette kan hindre nødetater (nødetater har tilgang til bom). - Styret undersøker hvordan distribusjon av informasjon kan løses. Inntil videre sendes informasjon på Facebook og email. - Styret får fullmakt til å bruke inntil kr 75 000 til å oppgradere lekeplassen på toppen av Brådalsfjellet. To medlemmer fra Brådalshøgda utarbeider forslag til hva som anskaffes, legges frem for styret. Det ønskes andre apparater/leker enn på øvrige lekeplasser, samt at vedlikeholdsfrie løsninger bør vektlegges. Skal utføres: - Arbeidsinstruks styreleder: ikke utført - utføres dette året. - Styret må sjekke ut hvilket ansvar de har for sine lekeplasser/fellesområder, etablere plan for oppfølging/tilsyn, samt etablere nødvendig forsikring. - Bratt vegskråning Brådalslia: sikring rekkverk/autovern: tas opp med grunneier. - Belstadtoppen, Belstadsvingen, planlagt rundkjøring: Styret oppfordrer sine medlemmer som berøres til å følge planprosessen til kommunen og gi innspill der.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 37
- Bruksnummer: 102
- Kommunenummer: 3230 - Gjerdrum
Areal
BRA: 170 m2
BRA-i: 135 m2
BRA-e: 35 m2
TBA: 74 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Parkering skjer i dobbel garasje og på gruset gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 612 m2 på eiet tomt.
Skjermet og velstelt hage med flere soner og fine uteplasser. Deler av tomten er bygget opp med steiner/støttemur.
Byggeår
2008
Innhold
Boligen består av følgende rom: 1. etasje: Entré, stue/kjøkken, wc-rom, vaskerom og bod/teknisk rom. 2. etasje: Gang, stue, tre soverom og bad.
Standard
1. etasje: Entré: Overbygd og innbydende inngangsparti med helleadkomst. Innenfor døren kommer du inn i en romslig entré med beskyttende fliser på gulvet. I entréen er det plass til skoskap og oppheng i tillegg til medfølgende skyvedørsgarderobe med speilflate. Stue: Den gjennomgående løsningen og de mange store vinduene gir stuen en lys og luftig atmosfære. Overflatene er lysmalte og gulvet er belagt med trestavsparkett. I stuen er det god plass til både sofagruppe og spisebord. Den flotte og effektive kakkelovnen sørger for ekstra varme og kos de kjøligere dagene, mens vannbåren gulvvarme står for hovedoppvarmingen. Det er montert rikelig med downlights langs himlingen. Fra stuen er det utgang til plattingen. Platting og terrasse: Boligen har en sydvestvendt overbygd terrasse og platting i hagen, med et samlet areal på hele 50 m². Kjøkken: Med åpen løsning mot stuen blir kjøkkenet en sosial sone, også under matlagingen. Den moderne innredningen har hvite slette fronter og tykke benkeplater i heltre. I innredningen er det integrerte hvitevarer som stekeovn og mikro i ståhøyde, platetopp, oppvaskmaskin og kombinert kjøle-/fryseskap. Kjøkkenøya byr på ekstra oppbevarings- og arbeidsplass. Det er ikke montert waterguard eller komfyrvakt og ventilatoren har kullfilter. WC-rom (TG2): Praktisk beliggende gjestetoalett med tilgang fra entréen. Overflatene er flislagte og det er vegghengt wc og kuleservant på treplate. Vaskerom (TG2): Romslig vaskerom med flislagte overflater, gulvvarme og egen inngang. Rommet er utstyrt med dusjhjørne med innfellbare glassvegger, servantinnredning med under- og overskap. I tillegg er det opplegg og plass til både vaskemaskin og tørketrommel under praktisk brettebenk. 2. etasje: Stue: Stuen i 2. etasje passer ypperlig til ungdommen i huset eller som TV-stue. Her er det plass til sofa og media-møblement. Herfra er det utgang til balkongen. Balkong: Stor og delvis overbygd balkong på 24 m², vendt mot sydvestlige solforhold. Soverom: Boligens tre gode soverom ligger i 2. etasje. Alle soverommene har plass til seng, nattbord og skrivepult i tillegg til medfølgende garderobeløsninger. Bad (TG2): Stort og deilig bad med flislagte overflater, varme i gulvet og downlights i himlingen. Badet er utstyrt med dusjkabinett og romslig servantinnredning med to bolleservanter og et godt antall skuffer. Overflater: Gulv har overflater av tre-stavs parkett og fliser. Vegger har overflatebehandlet gips. Overflatebehandlet panel i himling. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG), se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 23.9.2025. Bygning (TG2): Enebolig oppført i 2008. Konstruksjonen er i antatt bindingsverk på en støpt plate på mark. Byggegrunnen består av fjell, løsmasser og pukk/stein. Ytterveggene har stående kledning som er overflatebehandlet med jernvitrol, og kledningen er luftet. Etasjeskillet er et trebjelkelag, og gulvet i 1. etasje er støpt. Tak (TG2): Boligen har pulttak. Taket er antatt tekket med sort pappshingel og stålplater på overbygg til terrasse. Boligen er oppført med sølvfargede takrenner og nedløp av stål/metall. Pipe/Ildsted (TG2): Det er montert en kakkelovn i stue i 1. etasje. Pipa er en elementpipe. Det er montert varmegjenvinning til den vannbårne varmen. Vinduer: Boligen er oppført med hvitmalte vinduer med tre-lags superenergiglass fra 2007. Dører: Innvendige dører er hvitmalte med glatt utførelse. Det er en hvit skyvedør med glass fra stue/kjøkken til gang/entre. Ytterdør og balkongdør er hvitmalte med glass/vindu. Trapper/adkomst (TG2): Boligen har en lukket tretrapp fra byggeår. Trappen har mørke/tre trinn og hvitt rekkverk med mørke/tre håndløpere. Det er lagt filt i trappetrinn. Balkong/terrasse (TG2): Boligen har en sørvest-vendt platting og balkong/terrasse med et samlet areal på 74 m². Terrasser og balkong er dekket med impregnert trevirke som er overflatebehandlet. Rekkverk på balkong/terrasse, samt deler av rekkverk på platting, er byttet på grunn av råteskader i trevirke. VVS-installasjoner (TG2): Boligen har vannledninger av kobber og plast, og rør-i-rør system på kjøkken. Avløpsrør er av plast. Vannledninger og avløpsrør har nådd en alder på 17 år. Varmtvannsberederen er en OSO S120 plassert på teknisk rom, og er innbygd i det vannbårne varmesystemet. Berederen har nådd en alder på 17 år. Sluk er av plast. Ventilasjon: Boligen er oppført med naturlig ventilasjon med klaffventiler på yttervegg. I tillegg er det mekanisk avtrekk fra kjøkken, toalettrom, vaskerom og bad. Tekniske detaljer (TG2): Boligen er oppført med vannbåren gulvvarme, hvor anlegget er plassert på teknisk rom. Anlegget er fra byggeåret og er koblet til kakkelovn/varmegjenvinning og solceller. For brannsikkerhet er det montert røykvarslere og brannslukningsapparat. Dobbelgarasje: Det er etablert en dobbelgarasje på eiendommen med et areal på 35 m². Garasjen er plassert ved parkeringsplass/innkjøring. Garasjen ligger delvis under bakkenivå og er isolert. Det er synlig grunnmursplast rundt garasjen. Garasjen måler 6.0 m x 5.9 m. Elektrisk anlegg: Sikringsskap er plassert på teknisk rom med automatsikringer. Det foreligger samsvarserklæring fra boligen sto ny, samt utførte arbeider etter byggeår. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale el-tilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Er det foretatt kontroll av det lokale el tilsyn i løpet av de siste 5 år - Nei. Er det gjennomført arbeider etter opprinnelig byggeår? - Ja. Eier opplyser om at det er byttet spottere/ledninger tilhørende disse i boligen. Utover dette er ikke eier kjent med at det er utført arbeid etter byggeår. Er det manglende samsvarserklæring på arbeider utført etter 01.01.1999? - Nei. Er det manglende kursfortegnelse? - Nei. Er det manglende samsvar mellom kursfortegnelse og antall sikringer? - Nei. Er det tegn på varmgang (termiske skader) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter, og elektrisk utstyr? - Nei. Er kabler utilstrekkelig festet? - Nei. Er det tegn til at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette? - Nei. Spørsmål til eier: Løses sikringene ofte ut? - Nei. Spørsmål til eier: Har det vært brann, branntilløp eller varmgang i anlegget? - Nei. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Balkong, terrasse, platting | Det registreres noe værslitasje på terrassebord, samt enkelte bord med råte/fukskader. Terrassebord med råteskader settes en TG-3 - det må påregnes kostnader og utskifting av disse. Tettesjikt fra platting over garasje er ikke undersøkt. Terrassebord/materialer med råteskader må byttes. Det må påregnes tiltak/kostnader. Det må påregnes overflatebehandling. - Yttervegger | Det registreres sprekker og stedvis fukt/råte på fasadene. Det registreres også at flere utvendig bord har vridd seg. Det er ikke registrert bruk av musetetting mellom kledning og veggkonstruksjon. Kledningen er luftet. Jernvitrol skal gi kledningen et tråling og eldet utseende ved å akselerere den naturlige gråningsprossesen. Undersøkelsen er foretatt fra bakkenivå og begrenser seg til dette. Det anbefales å etablere musetetting bak kledning. Det anbefales en ytterligere undersøkelse av trekledningen. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. - Taktekking | Kontrollen er kun utført fra bakkenivå. Det er derfor ikke foretatt kontroll av beslag og overganger. TG settes på bakgrunn av alder på taktekking. Det er ikke utført en kontroll av tekking da det ikke er synlig eller adkomst. Pappshingel har passert 15 år og tettheten i tiden som kommer er usikker. Inspeksjon og vurdering av taktekking anbefales når forholdene gjør det mulig. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. - Toalettrom | Toalettrommet har flislagte overflater på gulv og vegger - panel i himling. Mørke 45x30 fliser på gulv og hvite 20x20 fliser på vegger. Rommet har mekanisk avtrekk. Det registreres ikke tegn til skader utover normalt. Det er ikke etablert noen drensåpning for synliggjøring av lekkasje fra innebygd sisterne. Det anbefales at dokumentasjon på annen godkjent løsning til innebygd sisterne fremlegges. Eventuelt at det monteres waterguard ved evt lekkasje fra innebygd sisterne. - Trapp | Det registreres normal bruksslitasje på overflater - det registreres ikke avvik i henhold til lovligheter. Det registreres noe ekstra knirk i trapp - TG-2 settes på bakgrunn av dette. Trapp/trinn kan forsøkes etterstrammes/etterses av fagperson. - Vannbåren varme | Røranlegget har lang levetid, men komponenter til anlegget anslås å ha en levetid på 15-20 år. Det gjøres derfor oppmerksom på at anlegget har nådd en alder på 17år - det kan måtte påregnes at enkelte komponenter må byttes i tiden som kommer. TG-2 settes på bakgrunn av alder. Vannbårne varmen er koblet til kakkelovn/gjenvinning og solceller. På generelt grunnlag kan det anbefales en service på anlegget. Dette som et vedlikeholdstiltak. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. - Våtrom: Vaskerom - Overflater | Fallforhold til sluk, og høydeforskjell mellom topp sluk og topp membran ved dør, er tilfredsstillende. Det måles en høydeforskjell på ca 3.2 cm. Det er gjennomføring av avtrekkskanal gjennom yttervegg. Det registreres ikke tegn til kondens rundt denne. Det registreres "bom" i gulvflis (mangelfull heft mot underlag). Det gjøres oppmerksom på at fliser med «bom» kan løsne med tiden. Det anbefales en ytterligere undersøkelse av føler til gulvvarme. Det gjøres oppmerksom på at fliser med «bom» vil kunne løsne med tiden. - Våtrom: Vaskerom - Membran, tettesjikt og sluk | Det er registrert at membran er ført inn under klemring. Med bakgrunn i alder på tettesjiktet / overflater er restlevetiden på rommet usikker. TG-2 settes på bakgrunn av alder på membran/overflater. Det anbefales å installere et dusjkabinett for å begrense overflater for belastning med fritt vann. - Våtrom: Bad - Overflater | Gulvet har fall til sluk, men dette er mindre enn referansenivået. Det måles en høydeforskjell på ca 1.2 cm. Det er gjennomføring av avtrekkskanal gjennom yttervegg og spottere mot kaldtloft. Det registreres ikke tegn til kondens rundt disse. Det anbefales at det monteres waterguard på bakgrunn av noe dårlig fall på badet/overflater. - Våtrom: Bad - Membran, tettesjikt og sluk | Det registreres at membran er ført inn under klemring. Med bakgrunn i alder på tettesjiktet / overflater er restlevetiden på rommet usikker. TG-2 settes på bakgrunn av alder på membran/overflater. Det anbefales at det fortsatt brukes dusjkabinett for at overflater skal begrenses mor fritt vann. - Våtrom: Bad - Sanitærutstyr | Det registreres noe merker/mindre skader på servantskap mot dusjkabinett. Det er ikke etablert noen drensåpning for synliggjøring av eventuell lekkasje fra innebygget sisterne, og det er ikke framlagt noen dokumentasjon på annen godkjent løsning. Det bør vurderes å etablere en Waterguard i tilknytning til innebygget sisterne uten drensåpning. TG2 - Avvik som ikke krever umiddelbare tiltak: - Etasjeskille og gulv på grunn | Det registreres stedvis knirk. Med bruk av nivelleringslaser ble det registrert lokalt avvik på rommet innenfor 2 meter på mellom 10 og 20 mm. Det registreres normal bruksslitasje på overflater. Ikke behov for umiddelbare tiltak men ved evt. legging av nytt gulv som stiller krav til planhet av underlaget, må tiltak påregnes. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Grunnmur og fundament | Boligen er oppført med støpt plate på mark. Eventuelle sprekker og skader i plate på mark vil ikke være synlig da konstruksjonen er tildekket og ligger under bakkenivå. - Loft (konstruksjonsoppbygging) | Det er oppført et kaldtloft med luke/inngang utvendig fra balkong/terrasse. Loftet er fylt med blåsisolasjon slik at undersøkelsen er kun tatt fra luke. TG-IU settes på bakgrunn av manglede tilgang. På generelt grunnlag vil det alltid anbefales at loft holdes under observasjon med jevne mellomrom. - Takkonstruksjon | Takkonstruksjonen er ikke inspisert pga. manglende adkomst. Det er ikke synlige overflater fra bakkenivå. Inspeksjon og vurdering av takkonstruksjonen anbefales når forholdene gjør det mulig. Eventuelle tiltak og kostnader vurderes deretter. - Utstyr på tak | Det er ikke tilgang til tak/tekking, slik at undersøkelse av snøfangere og stige ikke er mulig. Det anbefales ytterligere undersøkelse av tak/tekking og snøfangere/stige. Eventuelle tiltak og kostnader vurderes deretter. - Ildsted/Skorstein | Det registreres ikke noen sprekker eller tegn til skader ved en visuell inspeksjon av innvendige overflater på pipa. Det er montert varmegjenvinning til den vannbårne varmen. På generelt grunnlag vil det alltid anbefales en ytterligere undersøkelse av brann og feiervesen. Takstmann har ikke vurdert ildsted eller pipe ytterligere. - Elektrisk | Det foreligger samsvarserklæring fra boligen sto ny, samt utførte arbeider etter byggeår. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. På generelt grunnlag vil det alltid anbefales at det utføres en utvidet EL-kontroll på anlegget. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. - Varmtvannsbereder | Det gjøres oppmerksom på at berederen er innbygd/vannbåren varme, slik at undersøkelsen er begrenset. Bereder er plassert i rom med sluk. Det registreres ikke tegn til skader eller lekkasjer på befaringstidspunktet. Det er plassert en bereder av typen; OSO S120 på teknisk rom. Det gjøres oppmerksom på at beredere har nådd en alder på 17 år. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til el-anlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Ildsted i stue. Boligen er oppført med vannbåren gulvvarme. Anlegget er koblet til kakkelovn/varmegjenvinning og solceller.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Privat vei som vedlikeholdes av brukerne/velforeningen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Fra 01.07.2025 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud/hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selger har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker helt eller delvis selgers økonomiske ansvar dersom boligkjøper oppdager feil eller mangler ved overtakelse av boligen. Forsikringen gjelder i 5 år fra overtagelse, men også i perioden mellom budaksept og overtakelse i inntil 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Forsikringen dekker blant annet ikke salg til leietaker eller personer som bor eller har bodd på eiendommen de siste 12 måneder, og verditap som følge av insekter/skadedyr. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder: https://www.sparebank1.no/nb/bank/privat/forsikring/boligselgerforsikring.html Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikring er valgfri og koster kr 17 900. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company. Kjøper logger selv inn i portalen til Søderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Søderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Søderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 3 861 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom, kr 6 304 for seksjonert eiendom/aksjebolig og kr 6 789 for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer renovasjon, vann- og avløpsavgifter og feiing. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eget forbruk. Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Kommunen kjenner ikke samlet gebyr for en eiendom for et år før året er omme. Fakturert beløp i 2024: Vann kr 5 261,27 Avløp kr 6 624,56 Feiing kr 610,10 Renovasjon kr 4 230,00 Sum 16 725,93
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til megler klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Det er ikke kjent at det foreligger offentligrettslige regler som er til hinder for at hele eiendommen leies ut.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik, og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no Eiendommen ligger radonutsatt område med middels til lav aktsomhet.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon: Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2 % eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon: Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Vi gjør interessenter og kjøpere oppmerksom på at vi vil behandle, iht. personopplysningsloven, dine personopplysninger i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 20 384
- Informasjon om eiendomsskatt: Gjerdrum kommune har ikke innført eiendomsskatt pr dags dato.