Dal

Aksel Bråtens veg 41A

Romslig enebolig i et populært og barnevennlig boområde | Sørvendt terrasse | Dobbelgarasje | Kort vei til tog og buss

Prisantydning

kr 5 300 000

Totalpris

kr 5 433 850

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 5 300 000

Omkostninger:

Kr 132 500 Dokumentavgift til staten, 2.5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 260 Grunnboksutskrift
Kr 133 850 Sum omkostninger

Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 151 750 Sum omkostninger

Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Nøkkelinformasjon

BRA:

386 m2

Postnummer:

2072 Dal

Eierform:

Selveier

Tomt:

2 501 m2

Energimerking:

G - Gul

BRA-i:

304 m2

Byggeår:

1920

Rom:

6

Soverom:

5

BRA:

386 m2

Postnummer:

2072 Dal

Eierform:

Selveier

Tomt:

2 501 m2

Energimerking:

G - Gul

BRA-i:

304 m2

Byggeår:

1920

Rom:

6

Soverom:

5

Visning

Henter visninger...

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva kan kjøpe for.

Beskrivelse

EiendomsMegler 1 v/Krister Johnsen Støme har gleden av å presentere Aksel Bråtens veg 41A! Stor enebolig over to plan samt kjeller, som er gjort klar for blant annet bad. (Ikke omsøkt eller godkjent). Den innholdsrike boligen byr bl.a på stort, herlig kjøkken fra 2018, romslig stue med utsikt til sørvendt terrasse på 59 m², 5 gode soverom og 2 bad. Noe moderinsering/oppgradering bør påregnes. Tomt på 2,5 mål som grenser med LNF område. Stor dobbelgarasje med egen kurs til lading av el-bil. Boligen ligger i et veletablert boligfelt på Dal. Det er rolig og barnevennlig beliggenhet med lite gjennomgangstrafikk, og det er kort vei til de fleste dagligdagse fasiliteter og servicetilbud. Videre er det fra boligen kort vei til barneskole, samt umiddelbar nærhet til togstasjon og bussholdeplass.

Kart

Kart over Aksel Bråtens veg 41A

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Boligen ligger i et etablert boligfelt på Dal. Den har en rolig og barnevennlig beliggenhet med lite gjennomgangstrafikk. Det er kort vei til de fleste dagligdagse fasiliteter og servicetilbud. Blant annet finner du Dal barneskole kun få minutters gange unna boligen. Ungdomsskolen ligger i nabobygda Råholt, ca. 5 km unna. I tillegg har du barnehage og dagligvare, samt tilgang til offentlig kommunikasjon innen rimelig rekkevidde. Nærmeste tog-stasjon er Dal stasjon som ligger ca. 1 km unna boligen. Med bil tar det ca. 5 min til Råholt, ca. 15 min til Gardermoen og ca. 40 min til Oslo. I tillegg byr nærområdet på fotballbaner, lekeplasser, treningssentre, svømmehall og et rikt utvalg av turmuligheter. Jessheim sentrum ligger kun 10 minutter unna med bil. Her finner du det meste av bymessige fasiliteter og servicetilbud. Blant annet Jessheim Storsenter som er et av Norges største kjøpesenter med hele 145 butikker og spisesteder. Romerike for øvrig har også alpinanlegg, golfbaner, ridesentre, og treningssentre. Innsjøene Mjøsa og Hurdalssjøen ligger kun en kort kjøretur unna og byr på både bade- og fiskemuligheter i naturskjønne omgivelser. For info angående Eidsvoll Kommune se www.eidsvoll.kommune.no. Se også vedlagt nabolagsprofil som forteller mer om nærområde.

Barnehage, skole og fritid

Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et uregulert område, men omfattes av kommunedelplanens arealdel tilliggende et friområde. Kommuneplan 0237202001 - Kommuneplanens arealdel for 2021-2031 - Boligbebyggelse og LNFR område. Eiendommen ligger dels i et LNFR område (Landbruks-, natur, og friluftsområde samt reindrift), jfr. plan- og bygningslovens § 11-7,a) areal for nødvendig tiltak for landbruk og gårdstilknyttet næringsvirksomhet, b) areal for spredt bolig-, fritids- eller næringsbebyggelse. Området kan som hovedregel ikke utvikles med tanke på boligbygging eller annet bebyggelse, fordi det skal tas hensyn til f.eks. allemannsretten, naturvern, landbruk eller friluftsliv. I LNFR område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av bygninger i strid med hovedregelen. I arealdelen i kommuneplanen kan det fremkomme opplysninger om virkningen av LNFR kategorien. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan nyttes i tråd med tidligere gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning, for eksempel etter brann. Oppføring av nye boliger i LNFR område kan ikke skje uten etter dispensasjon eller som følge av bestemmelsene i reguleringsplanen. Ta kontakt med megler for nærmere informasjon. Eiendommen er registrert i SEFRAK registeret. Id 0237-0803-059 - BOLIGHUS, SANDBAKKEN, HJERA ØVRE, DAL Dette kan få betydning for eventuell søknad om rivning, flytting eller endring av bygningen. SEFRAK (SEkretariatet For Registrering Av faste Kulturminne i Noreg) er et register over eldre bygninger og andre kulturminne. Alle bygninger som er bygd før 1900 er registrert (gjelder ikke Finnmark) og bygningene er kartfestet, oppmålt og fotografert. Bygninger som er SEFRAK- registrerte er ikke tillagt spesielle restriksjoner, men registreringen fungerer som et varsko om at det bør gjøres en lokal vurdering av verneverdien før kommunen eventuelt gir tillatelse til å rive, flytte eller endre bygningen. For bygninger som er eldre enn 1850, er det lovbestemt at en slik vurdering må gjøres før bygge- eller rivningssøknad blir godkjent. SEFRAK er først og fremst et generelt kulturhistorisk register som særlig har verdi som kildemateriale for lokal historie, men registeret brukes også av forvaltningen som et utgangspunkt for å finne verneverdige bygninger. Ta kontakt med kommunen dersom du ønsker nærmere informasjon om dette.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 93
  • Bruksnummer: 17
  • Kommunenummer: 3240 - Eidsvoll

Areal

BRA: 386 m2
BRA-i: 304 m2
BRA-e: 82 m2
TBA: 75 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Parkering i dobbel garasje. Det er montert egen kurs i garasjen til el-bil lader, men ingen ladeboks. Garasjen har oppgraderingsbehov.

Eiendom

Tomteareal er 2 501 m2 eiet tomt.

Byggeår

1920

Innhold

Eneboligen har god planløsning og antatt oppført i 1920 med påbygg i 1970/1975. Boligen som er over tre plan inneholder: 1. Etasje: Entré, bad, stue, kjøkken, kontor/soverom og soverom. 2. Etasje: 3 soverom, gang, bod, toalettrom og bad. Kjeller: Gang, flere disponible rom, rom gjort klart for bad og boder.

Standard

1. Etasje: Entré: Praktisk entré/vindfang med plass for å henge fra seg yttertøy og sette fra seg sko. Dør inn til gangen hvor du finner en stor skyvedørsgarderobe med god oppbevaringsplass. Det er etablert ildsted i gang som varmer godt på kalde dager. Bad: Fra gangen har du praktisk adkomst til et bad. Badet som er fra 2018 har dekorative gulvfliser med gulvvarme og baderomsplater på vegger. Innredningen består av vegghengt wc fra Grohe, dusjkabinett og servant i hvit skuffeseksjon med speilskap over. Opplegg for vaskemaskin/tørketrommel. Det registreres manglende fall på gulv og ingen synlige tettesjikt ved døråpning og noe sprekk i baderomsplater bak dusjkabinett - det kan se ut til at dette kommer av at platene ikke er klemt godt nok sammen. Derfor anbefales det at det brukes dusjkabinett. TG3. Det gjøres oppmerksom på at rommet opprinnelig ikke var et bad - det er ukjent om dette er søkt om. Dette blir kjøpers ansvar og risiko. Kjøkken: Stort, herlig kjøkken fra IKEA 2018 med rikelig med benk- og skapplass, samt mulighet for trivelig spiseplass. Brune, glatte fronter og hvit benkeplate med laminatbelegg og plater/kitchenboard på vegg over benkeplaten. Hvitevarene på kjøkkenet medfølger handelen. Det er montert komfyrvakt, men ikke waterguard. Stue: Romslig stue med delvis åpen løsning til kjøkkenet. Det er god plass for spisestue, sofagruppe, tv-møbler og andre stuemøbler. De store vindusflatene og downlights i tak gir gode lysforhold. Terrasse: Fra stuen er det utgang til stor, flott terrasse på 59 m² fra 2020, med god plass for loungegruppe, spisegruppe, grill, terrassepalmer og lykter. Her kan du skape din egen oase. Perfekt sted å nyte late sommerdager og lune sommerkvelder! Soverom: I 1.etasje er det to soverom. Romslig hovedsoverom med god plass for dobbeltseng, nattbord, garderobeskap eller annenoppbevaringsmøbel. Soverom 2 passer ypperlig som barnerom, gjesterom, kontor eller liknende. 2. Etasje: Soverom: I 2.etsje er det 3 soverom. Store, luftige rom med god plass for dobbeltseng og nattbord. Det ene rommet har adkomst til bod/walk-in closet og utgang til balkong på 15 m². Wc-rom: Rommet har etablert vask og toalett. Toalettrommet har ikke ventilasjon. Bad: Flislagt bad med gulvvarme og downlights i tak. Innredningen består av dusjhjørne, gulvmontert wc og servant med underskap. Servantskap/innredning med hvite/profilerte fronter. Badet ble pusset opp 1999. Kjeller: Kjelleren er delvis innredet med gang og flere disponible rom. Det opplyses om at to av rommene i kjeller er gjort klart for bad med sluk og lagt varmekabler. Nåværende eier har lagt opp til at det kan lages bad på to rom i kjeller. Det er støpt såle, lagt varmekabler og etablert sluk. Det er ukjent om dette er søkt om. Rommene i kjeller er ikke godkjent for varig opphold pga rømningsvei/vinduer. Overflater består av: Gulv: Laminat/parkett, vinyl og fliser. Vegg: Overflatebehandlet plater, panel, tapet og fliser. Tak: Plater og panel i himling. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.

Byggemåte

Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 05.05.2025: Bygning: Enebolig over tre plan antatt oppført i 1920 med påbygg i 1970/1975. Konstruksjonen i antatt bindingsverk og grunnmur. Byggegrunn av løsmasse/pukk og stein. Boligen har liggende kledning. Store deler av kledningen er byttet i 2018/2019. Det er ikke byttet kledning på sørsiden. Boligen har et kaldtloft med luke i trapperommet. Tak: Boligen er oppført med saltak. Konstruksjonen er satt opp med vanlige takbjelker med lengre “spenn” enn dagens krav. Taket er tekket med pappshingel. Takrenner og nedløp av stål/metall. Pipe/ildsted: Pipe av tegl som er pusset. Det er montert peis i gang 1. etasje. Det er foretatt kontroll fra feiervesenet i 2024 uten avvik, ifølge eier. Vinduer: Boligen har hvitmalte vinduer med tre-lags glass fra 1972, 1976 og ukjent i kjeller. Hvitmalte vinduer med tre-lags glass fra 2012 og 2016. Dører: Hvitmalte og ubehandlede dører med profilert utførelse. Dørblader i kjeller er eldre. Trapper: Boligen har en lukket tretrapp fra 1. etasje til 2. etasje, samt en åpen trapp fra kjeller til 1. etasje. Balkong/terrasse: Boligen har en terrasse fra 2020 med utgang fra stue, samt en balkong fra 2018 med utgang fra soverom i 2. etasje. Terrasse/balkong er dekket med impregnert trevirke. VVS-installasjoner: Boligen har avløpsrør av plast og støpejern. Boligen har vannledninger av kobber og plast. Det opplyses om at det er byttet vann- og avløpsrør i forbindelse med oppgradering av bad og kjøkken. Eier opplyser om at dette ble gjort i 2018/2019. Varmtvannsbereder på 188 liter fra 2020, Høiax Titanium Express 200 plassert på gulv i kjeller. Luftbehandling: Boligen har naturlig ventilasjon med luftespalter i vindu og mekanisk avtrekk på bad. Kjøkkenet har mekanisk avtrekk. Boligen har to stk varmepumper; En er plassert i stue 1. etasje - 2024. En plassert i gang 1. etasje - 2018 Elkraft: Er det foretatt kontroll av det lokale el tilsyn i løpet av de siste 5 år? Ja Det er gjennomført en elkontroll i 2019/2020 med rettet avvik - avvikene ble rette i 2020. Valg av tilstandsgrad er satt med bakgrunn i at det er gjennomført kontroll / tilsyn med rettet avvik. Anlegget er utover dette ikke vurdert av takstmann. Opplysninger fra eier. Det er utført arbeid på det elektriske anlegget etter dette uten samsvarserklæring. TG-2 settes da det er utført arbeid på anlegget etter EL-kontroll uten dokumentasjon. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG2) eller 3 (TG3). TG3 med store eller alvorlige avvik: Drenering: Det opplyses om at det drenering kun er oppgradert rundt deler av boligen. Det registreres grunnmursplast kun ett sted rundt boligen. Det gjøres oppmerksom på at det ikke foretatt inspeksjon under terrasse eller ved snødekte områder. Det er synlige fukskader i overflater og ved bruk av fuktmåler måles høye fuktverdier i materialer. Det er fuktinnsig fra grunnen og drenering/fuktsikringen av boligen fungerer ikke som tiltenkt. Tomten er snødekt og terrengforhold er ikke kontrollert. Anbefalte tiltak: Kjeller bør holdes under observasjon. Lagring av varer bør unngås og god utlufting etableres. Pga synlig svikt må drenering/utvendig fuktsikring oppgraderes. Det gjøres oppmerksom på at utbedringskostnader er et grovt overslag. Det må foretas ytterligere undersøkelse før evt riktig pris settes. Utbedringskostnader: Over 300 000 Rom under terreng: Det registreres synlige skader i konstruksjoner slik at hulltaking er ikke nødvendig. Det registreres mineralutslag (salt/kalkutsalg) i overflater som er et symptom på fuktvandring gjennom grunnmur. Det er synlige fuktskader i overflater. Det er montert klaffventiler på yttervegg i fyrrom og matbod. Fundamenter og kjellergulv er med bakgrunn i byggeår og byggemetode på oppføringstidspunktet etablert direkte mot grunnmasser uten isolasjon og grunnmursplast. Det vil derfor være påregnelig at kjellergulv og grunnmur trekker fukt. Det opplyses også om at det er mus/skadedyr i kjeller. Dette gjelder da spesielt i “matbod”. Anbefalte tiltak: Alt av organiske materialer mot murflater bør fjernes. Eventuell ny oppbygging kan vurderes etter utbedring av drenering. Ytterligere undersøkelser av konstruksjoner for kartlegging av skadeomfang og årsak anbefales. Fuktsikringstiltak må påregnes. Bedre ventilering bør etableres. Tiltak for fjerning av mus/skadedyr må påregnes. Det gjøres oppmerksom på at det må foretas ytterligere undersøkelser før riktig pris kan settes. Dette må ses i sammenheng med “drenering”. Utbedringskostnader er et grovt overslag. Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000 Vinduer: Med tanke på oppnådd alder er punktering av glass i tiden som kommer påregnelig. Det registreres punktert glass i vindu på soverom. Det registreres også fukt/råteskader i flere vinduer. TG-2 settes på vinduer uten fuktskader. Det er ikke etablert beslag under bunnkarm på vindu montert i mur. Anbefalte tiltak: Det anbefales at vinduer med fukt/råte skader og punkteringer byttes ut. Det anbefales at det monteres beslag under bunnkarm på vinduer i mur. Det gjøres oppmerksom på utbedringskostnader er et grovt overslag. Det vil ikke være nødvendig at alle vinduer byttes. Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000 Dører: Enkelte dører tar i karm og har behov for justering. Flere karmer er værslitte. Det registreres fukt/råteskader i karmer/skyvedør til terrasse, karmer på dør mellom soverom og kjeller, kjellerdør og på dørblad til bad. TG-2 settes på dører uten skader/fukt/råte. Anbefalte tiltak: Det anbefales at karmer/dører med fukt/råte skader byttes. Det anbefales også at dører som tar i karm justeres. Utbedringskostnader er et grovt overslag og vil gjelde dører/karmer med fukt/råteskade. Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000 Loft (konstruksjonsoppbygging): Det registreres fuktmerker rundt takgjennomføring til pipe, samt noe andre mørke felt. Det er ukjent om dette er gammelt eller nytt. Feltene som er blitt sorte kan tyde på at det er gått råte i trevirke/konstruksjonen. TG-3 settes på bakgrunn av at det er synlig fukt/råte i konstruksjonen og tegn etter mus/skadedyr. Det registreres også at det har vært eller er stor aktivitet av mus. Det gjøres oppmerksom på at undersøkelsen kun er foretatt fra luke pga manglede gulv. Anbefalte tiltak: Det må gjennomføres ytterligere undersøkelser for stadfesting av tilstand. Råteskadede konstruksjoner må skiftes ut. Eventuelle tiltak vurderes etter en ytterligere undersøkelse av fagfolk. Det anbefales at det settes i gang tiltak mot skadedyr/mus. Det gjøres oppmerksom på at det må foretas ytterligere undersøkelser før riktig pris/tiltak settes. Utbedringskostander er et grovt overslag. Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000 Taktekking: Det er utført en visuell kontroll utvendig fra bakkenivå. Det ble registrert en pågående lekkasje fra tak inn til skille mellom soverom og gang til kjeller. Eier opplyser om at dette har vært et problem. Det er ukjent skadeomfang i tak/vegg og etasjeskille. TG-3 settes på bakgrunn av vannlekkasje og evt skader dette har medført i konstruksjonen. Det registreres stedvis noe mose på taket som anbefales fjernet som et vedlikeholdstiltak. Kontrollen er kun utført fra bakkenivå. Det er derfor ikke foretatt kontroll av alle beslag og overganger. Pappshingel har passert 15 år og tettheten i tiden som kommer er usikker. Anbefalte tiltak: Det anbefales at taktekking oppgraderes/vurderes. Det gjøres oppmerksom på at det må foretas ytterligere undersøkelser for at riktig tiltak/kostnader kan settes. Utbedringskostnader er et grovt overslag. Det er ikke åpnet vegger/tak slik at evt skadeomfang i tak, vegg eller etasjeskille er ukjent. Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000 Utstyr på tak: Det er ikke etablert noen snøfanger på taket. Anbefalte tiltak: Snøfanger må etableres for god personsikkerhet. Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000 Etasjeskille og gulv på grunn: Med bruk av laser ble det registrert totalt avvik på rommet over 30mm, i tillegg til lokale skjevheter på over 30mm. Det registreres rystelser i gulvet. Dette kan ha en årsakssammenheng med lang spennvidde på gulvbjelker som var vanlig i eldre hus. Det registreres knirk i gulv. Knirk i gulv er ikke uvanlig for eldre boliger, og skyldes erfaringsmessig at innfestingen av undergulv gir bevegelse i konstruksjonen. Anbefalte tiltak: For å avdekke årsak til påviste svekkelser må det foretas ytterligere undersøkelser av konstruksjonen. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Dette er et grovt overslag. Det anbefales at det gjøres ytterligere undersøkelser for å avdekke årsak og skadeomfang som grunnlag for et mer detaljert og riktig kostnadsoverslag. Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000 Toalettrom: Rommet mangler ventilering. Det er løsnet noe tapet på vegger. Rommet har etablert vask og toalett. Anbefalte tiltak: Det anbefales å etablere mekanisk avtrekk for optimal ventilering. Utbedringskostnader: Under 10 000 Vannledninger: Vannrør er antatt byttet etter byggeår, det er ukjent når dette er gjort. Det er tegn på at deler av vannledninger har nådd en alder hvor det vil være økt risiko for lekkasjer. Eier opplyser om at det har forekommet at vannledninger fryser i kjeller - Dette har skjedd en vinter i 2019. Det settes TG-3 på vannledninger(kobber) av høy alder. Det registreres irring og høy alder på det som er synlig av vannløedninger i kjeller. TG-2 settes på vannledninger(plast/rør-i-rør system) som er byttet i nyere tid i forbindelse med oppgradering av bad/kjøkken. TG-2 settes på bakgrunn av manglende dokumentasjon. Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelse av det nåværende eier har gjort - dette er gjort på egeninnsats. Deler av vannrør er ikke isolert. Dette kan medføre kondensering. Anbefalte tiltak: Vannledninger av høy alder(kobber) anbefales at skiftes da det er økt risiko for lekkasjer/skader i tiden som kommer. Vannledninger som er utsatt for frost anbefales at isoleres, slik at vann ikke fryser. Det må gjøres utbedringer slik at vann ikke fryser. Det gjøres oppmerksom på at det utbedringskostnader er et grovt overslag. Det settes på eldre vannledninger. Det må foretas ytterligere undersøkelser av fagperson/rørlegger før riktig tiltak/pris kan settes. Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000 Bad 1. Etasje: Fallforhold er ikke kontrollert under dusjkabinett pga manglende adkomst for måling. Det er manglende fall på gulv og ingen synlige tettesjikt ved døråpning. Gulvet er flatt slik at evt lekkasje fra andre installasjoner kan føre til at vann renner ut gjennom dør/terskel. Det er gjennomføring av avtrekkskanal gjennom yttervegg. Det registreres ikke tegn til kondens rundt denne. Det registreres noe sprekk i baderomsplater bak dusjkabinett - det kan se ut til at dette kommer av at platene ikke er klemt godt nok sammen. Anbefalte tiltak overflater: Badet fungerer med dagens tilstand, men på grunn av påviste forhold anbefales det at det brukes dusjkabinett. Det anbefales også at det monteres waterguard/forhøyning av terskel slik at evt lekkasjevann fra andre installasjoner ikke renner ut gjennom dør/terskel. Det gjøres oppmerksom på at utbedringskostnader ikke settes til renovering av overflater for fall, men for lokal installasjon/utbedring ved terskel/dør. Dersom det ønskes renovering av overflater for fall på bad må det tas høyde for en høyere utbedringskostnad. Utbedringskostnader overflater: 10 000 - 50 000 Garasje/Bod: Det settes TG-3 på garasje og boder pga fukt/råte. Det er montert EL-bil lader i garasje. Anbefalte tiltak: Det anbefales at det dreneres rundt garasje, samt at det pusses/overflatebehandles slik sprekker at det kan holdes under kontroll. Boder med fukt/råteskader må trevirke/materialer med råteskader byttes/rives. Det gjøres oppmerksom på at utbedringskostnader er et grovt overslag. Det må foretas ytterligere undersøkelser før evt tiltak/kostnader kan settes. Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000 TG2 med avvik som kan kreve tiltak: Grunnmur og fundament: Det registreres riss/sprekker og avskalling/skader i grunnmuren. Grunnmur mangler stedvis overflatebehandling / puss. Det gjøres oppmerksom på at undersøkelse av grunnmur er begrenset da deler av innvendige vegger er utlektet og deler av utvendig grunnmur er dekket med terrasser. TG settes på bakgrunn av det som er synlig. Ved oppgradering av drenering vil det være hensiktsmessig med en undersøkelse av grunnmur. Anbefalte tiltak: Det anbefales å foreta en gjenpussing av sprekker i grunnmur, slik at forholdet kan observeres over tid, med tanke på om dette er under utvikling eller er stabilt. Det må påregnes noe kostnader ved dette. Balkong, terrasse, platting: Det registreres noe skjevheter i konstruksjonen. Det er byttet flere terrassebord med skade/råte. Disse er ikke overflatebehandlet enda. Anbefalte tiltak: Overflatebehandling må påregnes. Yttervegger: Det registreres noe værslitasje, samt noe fuktskader i vindskibord. Det registreres at ny kledning er lagt utenpå gammel kledning. Dette vil ikke være en god løsning dersom det var råteskader i gammel kledning. Det er ikke undersøkt eller mulig med kontroll av dette- Det anbefales derfor en ytterligere undersøkelse av kledningen. Det registreres at kledningen ikke er skråskjært i bunn, dette vil kunne medføre at kledningen trekker vann. TG-2 settes på bakgrunn av at kledningen ikke er undersøkt ytterligere enn det som er gjort fra bakkenivå og i underkant. Anbefalte tiltak: Det anbefales at det foretas ytterligere undersøkelser av kledningen ettersom at denne er lagt utenpå gammel kledning. Dersom det er råte i gammel kledning med difusjonssperre vil fukt/råte kunne trekke inn. Det anbefales at vindskibord med fuktskade byttes. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes etter ytterligere undersøkelser. Det må påregnes kostnader. Renner og nedløp: Det registreres nedbøy/skjevheter i enkelte takrenner. Det gjøres oppmerksom på at undersøkelsen er foretatt fra bakkenivå. Eventuelle lekkasjer er ikke undersøkt i sin helhet da det var oppholdsvær på befaringstidspunktet. Anbefalte tiltak: Det anbefales også at nedløpsrør med nedbøy byttes eller rettes. Trapp: Det registreres noe skjevheter i trapp fra 1. etasje til 2. etasje. Det er også noe større åpning i rekkverk enn anbefalt(Over 10cm som utgjør en fare for små barn og dyr). Trappen mangler håndløper langs vegg som er et krav iht dagens forskrift. Trapp fra kjeller har rekkverk, men uten spiler - TG-3 settes på denne trappen pga fare for barn og dyr. Anbefalte tiltak: Det anbefales ytterligere undersøkelser av trapp fra 1. etasje til 2. etasje mtp skjevheter. Det anbefales at det monteres håndløper. Trapp til kjeller anbefales det etablering av spiler/rekkverk. Det må påregnes noe kostnader. Avløpsrør: Det registreres ikke tegn til skader eller lekkasjer på befaringstidspunktet. Arbeidet med bytte av avløpsrør er gjort med egeninnsats uten dokumentasjon. Det foreligger ikke dokumentasjon på oppgraderinger/utskifting av avløpsrør. Det gjøres oppmerksom på at avløpsrør av støpejern settes en TG-3. Avløpsrør fra boligen og ut til offentlig kloakk eller septik ligger under bakken og er ikke vurdert. Anbefalte tiltak: Det anbefales at det foretas en ytterligere undersøkelse av fagperson pga manglede dokumentasjon/egeninnsats. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. Elektrisk: Det er gjennomført en elkontroll i 2019/2020 med rettet avvik - avvikene ble rette i 2020. Valg av tilstandsgrad er satt med bakgrunn i at det er gjennomført kontroll / tilsyn med rettet avvik. Anlegget er utover dette ikke vurdert av takstmann. Opplysninger fra eier. Det er utført arbeid på det elektriske anlegget etter dette uten samsvarserklæring. TG-2 settes da det er utført arbeid på anlegget etter EL-kontroll uten dokumentasjon. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Anbefalte tiltak: På generelt grunnlag vil det alltid anbefales en utvidet EL-kontroll på elektrisk anlegg av ny eier. Eventuelle tiltak/kostnader vurderes deretter. Pga manglende/ ikke fremlagt samsvarserklæring eller annen dokumentasjon anbefales det en utvidet elkontroll av en elektrofaglig person og nødvendige tiltak vurderes deretter. Ventilasjon: Det registreres ikke tegn til avvik på befaringstidspunktet. Det er manglede ventilering i kjeller - Se “rom under terreng” for ytterligere info. Anbefalte tiltak: Det anbefales at det monteres klaffventiler på yttervegg som et tiltak for bedre ventilering(spesielt på soverom). Bad 2. Etasje: Oppsummering av overflater: Gulvet har fall til sluk, men dette er mindre enn referansenivået. Det måles en høydeforskjell på ca 1,5cm. Det er etablert et hjelpesluk utenfor dusjhjørne for evt lekkasjevann. Avtrekkskanal er ført gjennom tak og opp på kaldloft. Det registreres ikke tegn til kondens rundt denne. Det registreres "bom" i flere gulvflis (mangelfull heft mot underlag). Enkelte flis er skadet / sprukket. Anbefalte tiltak overflater: Det anbefales å installere et dusjkabinett for å begrense overflater for belastning med fritt vann. Det gjøres oppmerksom på at fliser med “bom” kan sprekke/løsne over tid. Det må påregnes at fliser med “bom” og sprekker må skiftes ut. Oppsummering av membran, tettesjikt og sluk: Det er synlig membran som er ført inn under klemring. Med bakgrunn i alder på tettesjiktet / overflater er restlevetiden på rommet usikker. Anbefalte tiltak membran, tettesjikt og sluk: Det anbefales å installere et dusjkabinett for å begrense overflater for belastning med fritt vann. Med bakgrunn i alder og slitasje står våtrommet foran en utbedring/utskiftning. Oppsummering av sanitærutstyr: Det registreres ikke tegn til skader på befaringstidspunktet. TG-2 settes på bakgrunn av noe høy alder. TGIU - Konstruksjoner som ikke er undersøkt: Takkonstruksjon: Det er utført en visuell kontroll utvendig fra bakkenivå. For eldre typer takkonstruksjoner er det ikke uvanlig at lufting av konstruksjonen mangler eller er begrenset. Dette behøver ikke nødvendigvis å bety at det er et problem pr. d.d. Det registreres luftespalter på sørsiden av boligen, men ikke på nordsiden. Det er en eldre type takkonstruksjon som er fra antatt byggeår. Det vil kreve noe vedlikehold av konstruksjonen(se loft). TG-IU settes på bakgrunn av det kun er foretatt inspeksjon utvendig fra bakkenivå. Anbefalte tiltak: Lufting av takkonstruksjonen bør forbedres for å redusere risikoen for fuktskader pga kondensering på loft og isdannelse på taket. Ytterligere undersøkelser av takkonstruksjonen anbefales med bakgrunn i de påviste skader som er observert innvendig i boligen. Det anbefales også en ytterligere undersøkelse når forholdene gjør det mulig. Eventuelle utbedringer/kostnader vurderes deretter. Ildsted/Skorstein: Det er foretatt kontroll fra feiervesenet i 2024 uten avvik. Opplysninger fra eier. Takstmann har ikke undersøkt/kontrollert pipe/ildsted utover dette. Ildsted i kjeller er ikke i bruk. Bad 1. Etasje: Oppsummering av membran, tettesjikt og sluk: Sluket er plassert under et dusjkabinett som ikke kunne flyttes under inspeksjonen. På grunn av manglende tilgang til sluket, har det ikke vært mulig å vurdere tilstanden. Det er ikke undersøkt bruken av membran/tettesjikt/sluk pga manglede adkomst. Anbefalte tiltak membran, tettesjikt og sluk: Det anbefales at sluk undersøkes ytterligere. Dersom utførelsen av membran/tettesjikt og sluk ikke utført på riktig måte må det påregnes tiltak/kostnader. Lovlighet: Boligen har åpenbare ulovligheter: Det er ukjent hva som er søkt om/levert til kommunen av påbygg. Det er lagt opp til bad/vaskerom i kjeller - Det er ukjent om dette er søkt om. Bad i 1. etasje var opprinnelig ikke et bad - Det er ukjent om dette er søkt om. Rommene i kjeller er ikke godkjent for varig opphold pga rømningsvei/vinduer. Det er ikke montert brannstige fra 2. etasje. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for «tilstandsgrad ikke undersøkt», f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale el-tilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller innstalleringer elbillader.

Eiendomstype

Enebolig

Oppvarming

Boligen blir oppvarmet av varmekabler på begge bad, gang/entre, kjøkken, stue, kontor og soverom 1. etasje. Ildsted i gang 1. etasje.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Privat vei som vedlikeholdes av brukerne.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema. Samtlige nøkler som selger disponerer vil bli overlevert på overtakelsesdagen.

Andre relevante opplysninger

Noe tekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler. Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven.

Boligselgerforsikring

Selger har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker helt eller delvis selgers økonomiske ansvar dersom boligkjøper oppdager feil eller mangler ved overtakelse av boligen. Forsikringen gjelder i 5 år fra overtagelse, men også i perioden mellom budaksept og overtakelse i inntil 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.   Forsikringen dekker blant annet ikke salg til leietaker eller personer som bor eller har bodd på eiendommen de siste 12 måneder, og verditap som følge av insekter/skadedyr. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder: https://www.sparebank1.no/nb/bank/privat/forsikring/boligselgerforsikring.html   Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikring er valgfri og koster kr 16 900.   Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company.   Kjøper logger selv inn i portalen til Søderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Søderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Søderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/   Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 3 861 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom, kr 6 304 for seksjonert eiendom/aksjebolig og kr 6 789 for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Dette inkluderer renovasjon, vann- og avløpsavgifter og feiing. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eget forbruk. I 2024 var kommunale avgifter kr. 31 217. Ny vannmåler ble installert 08.10.2024. Eier har 06.01.2025 fått pålegg om å montere tilbakeslagssikring innen 01.06.2025. Innhentet prognose for 2025 blir for lav, fordi eier får kreditert for mye innbetalt i forskudd vann- og avløp. Prognose 2025: 16 100 kr + renovasjon (helår) kr. 5 524,- Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Kommunen kjenner ikke samlet gebyr for en eiendom for et år før året er omme.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til megler klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass

Adgang til utleie

Det er ikke kjent at det foreligger offentligrettslige regler som er til hinder for at hele eiendommen leies ut.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik, og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no

Sentrale lover

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.   Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.     Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.    Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon: Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.   Forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.   En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.   Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2 % eller mer og minimum 1 kvm.   Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).   Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon: Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.   I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

Vi gjør interessenter og kjøpere oppmerksom på at vi vil behandle, iht. personopplysningsloven, dine personopplysninger i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven.

Annen informasjon


Konsesjon: Eiendommen er bebygd, tomten er større enn 2 dekar, men mindre enn 100 dekar totalt og har ikke mer enn 35 dekar fulldyrket og/eller overflatedyrka jord. Kjøper er klar over at konsesjonsfriheten er betinget av at man ikke foretar bruksendring i strid med plan og at dette bekreftes overfor plan- og bygningsmyndigheten ved utfylling av egenerklæringsskjema om konsesjonsfrihet.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 31 217
  • Eiendomsskatt: kr 8 207

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?