Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 59
- Bruksnummer: 1263
- Seksjonsnummer: 1
- Kommunenummer: 1103 - Stavanger
- Borettslag / Sameie navn: Veritasveien 14
Areal
BRA: 123 m
2BRA-i: 107 m
2BRA-e: 16 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
1
Parkering
Seksjonen disponerer ca. halvparten av garasje inkludert bod i bakkant.
Eiendom
Tomteareal er 428 m2 på eiet tomt.
Eiertomt på ca 428 m² opplyst av Stavanger kommune. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper. Eiendomsgrensene, med unntak av et kortere segment i nordvest, er markert som mindre nøyaktige i kommunens kartgrunnlag. Tomten er opparbeidet med innkjørsel, forstøtningsmur av lødd stein langs vei og innkjørsel, samt grøntarealer og treterrasse.
Ca. 10 m² av tomten er regulert til gangvei.
Byggeår
1913
Innhold
Eierseksjon i horisontaldelt tomannsbolig over to plan som består av følgende rom:
Tomannsbolig:
1. etasje BRA-i: Entré, soverom, bad, stue og kjøkken.
Underetasje BRA-i: Bod, trapperom og diverse kjellerrom brukt som kjellerstue, bad/vaskerom og hobbyrom,
Garasje:
Grunnplan BRA-e: Garasje og bod.
Seksjonen disponerer ca. halvparten av garasje inkludert bod i bakkant.
Det er ikke fremlagt byggetegninger fra boligens opprinnelige oppføring. De fremlagte tegningene i saken gjelder senere tiltak, herunder tilbygg fra 1988/1989 og seksjonering fra 2003.
Kjelleren er innredet og omgjort uten byggemelding til kommunen og uten at nødvendig godkjennelse er gitt. Det er derfor ikke foretatt noen offentlig kontroll av byggearbeidene. Eiendommen selges slik den fremstår og selger påtar seg ikke ansvar for å byggemelde eller få godkjent omgjøringen nå i ettertid. Fra kommunen kan det komme reaksjoner overfor eier, ved f. eks krav om tilbakeføring eller krav om omsøking, ileggelse av overtredelsesgebyr mv. Kommunen kan kreve at dagens forskrifter og lovverk legges til grunn ved omsøking, disse setter bl. annet krav til takhøyde, lysflate, ventilasjon, rømningsvei, brannsikring, størrelse på uteareal, antall parkeringsplasser mv. Uavhengig av reaksjonsform fra kommunen, blir dette kjøpers ansvar og risiko siden boligen selges slik den fremstår. Arealet i kjelleren er målbart selv om det ikke er godkjent til varig opphold.
Standard
Selveierleilighet over to plan i en klassisk, horisontaldelt tomannsbolig fra 1913, med sjarmerende detaljer og en innholdsrik planløsning.
1.etg.
- Entré med plass til garderobeløsning.
- Lys og romslig stue med dekorativ stukkatur, takrosett, vedovn og varmepumpe.
- Direkte adkomst fra stuen til kjøkkenet.
- Kjøkken med trefinérfronter, gode arbeidsflater og integrerte hvitevarer.
- Flislagt bad med gulvvarme.
- Romslig soverom med plass til dobbeltseng og tilhørende møblement.
U.etg(ikke godkjent for varig opphold)**
- Egen inngang.
- Innredet med kjellerstue og hobbyrom.
- Kombinert bad/vaskerom med dusj og opplegg for vaskemaskin.
- Innvendig bod med gode oppbevaringsmuligheter.
- Fleksible arealer med flere bruksmuligheter. Rommene er ikke godkjent for varig opphold.
Velkommen!
TG3 - Store eller alvorlige avvik
- Utvendig - Takoverbygg felles ytterdør | Det er ikke utarbeidet Tilstandsanalyserapport, vedlikeholdsplan e.l. for fellesdeler i bygget. Takoverbygg er løst, siger ut/er glipe ut fra vegg/fester.
- Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Fuktsikring som er utført i henhold til standarden/anbefalinger frem til 1990-tallet er eldre enn 25 år, og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Tomteforhold - Terrengforhold | Terrenget er flatt eller faller inn mot bygningen og dette skaper maksimale forhold for vann inn mot grunnmuren.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Utvendig - Nedløp, beslag og skorsteiner over tak | Blybeslag over takoverbygg entre er ufagmessig montert, faller feil vei, har ikke fall ut mot taksteinen. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket. Det var ikke krav på søknadstidspunktet, men på grunn av sikkerhet vurderes punktet opp mot forskriftskrav på befaringstidspunktet. Takvinkel og type taktekking tilsier at det foreligger krav til snøfangere.
- Utvendig - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Tømmerkonstruksjon med liggende bordkledning i tre med forskjellig alder. Det er etterslep på vedlikehold, en del grønnske og svertesopp på overflater, enkelte bygningsdeler/vannstokk og bordkledning ved takoverbygg med råteskader. Gammel avskraping av maling viser under behandlingen samt deler av bordkledningen er ufagmessig skjøtet uten å veksle skjøtene på forskjellige lekter. Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur.
- Utvendig - Værutsatte vinduer i 1 etg/eldre vinduer | Vinduer som står værutsatt til og de eldste vinduer er værslitte og har malingsavflassing på overflater. Fuktskade i foring på innside soverom i 1 etg. Vinduer i underetasje/mur har ikke fagmessig innpussing av skråbod/puss under dryppnesen.
- Utvendig - Ytterdører | Ytterdører har vær/bruksslitasjer og merker, begge ytterdører mangler beslag under terskel. Det er ikke lyd/brannklassifiserte dører til denne seksjon.
- Utvendig - Utvendige trapper | Utvendige trapper i betong har enkelte riss og avskallinger, større sprekk mellom nederste trinn og hovedtrapp, riss i overgang trapp og mur.
- Innvendig - Overflater - gulv | Fliser og parkett på gulv. Parkett har bruksslitasjer/merker, falming og fargeforskjeller. Enkelte bom/hullyd under fliser på gulv i underetasje.
- Innvendig - Overflater - vegger og himlinger | Enkelte bruksslitasjer/merker i overflater vegger.
- Innvendig - Etasjeskiller og bærende konstruksjoner | Det er målt total høydeforskjell opp mot 30 mm, stue og soverom i 1 etg, mindre i øvrige rom og i underetasje. Lyd/isolasjonsforhold mellom seksjonene er ikke vurdert.
- Innvendig - Pipe/skorsteiner og ildsteder inne i boligen | Pipe i teglstein fra byggeår, sett på overflater synes ingen større/sprekker eller setninger, mindre riss av normal karakter. Pipe over tak er beslått med beslag. Manglende synlighet av pipevanger gir usikkerhet om tilstand og utførelse. Skjulte skader eller utettheter kan forekomme, noe som kan medføre økt risiko for brann og fare for liv og helse.
- Innvendig - Rom under terreng (kjeller, underetasje, sokkeletasje) | Det er gjennom hulltaking ikke påvist for høyt fuktnivå inne i innforet vegg og heller ikke påvist fuktskader i dette området. Påforing av yttervegger/mur i rom under terreng er en risikokonstruksjon som bør unngås i eldre boliger/dreneringer uten at det blir gjort gode tiltak fra utsiden. Sett på innside mur som ikke er påforet er det salt/kalkutslag som tyder på fukttransport gjennom mur fra grunn/eller utside. Svertesopp enkelte steder på innside mur som tyder på at det kondenserer samt er for lite gjennomlufting/ventilasjon.
- Innvendig - Innvendige trapper | Enkelte bruksslitasjer/merker på overflater, noe knirk i trinn. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Dvs at den listen, stangen eller det håndtaket som er montert langs trappeløpet som man holder i når man går opp eller ned mangler.
- Innvendig - Innvendige dører | Enkelte dører med bruksslitasjer på overflater, fukt i nedre kant dørblad til bad/vaskerom i underetasje, enkelte som sleper på terkel eller siger igjen/har monteringsavvik.
- Innvendig - Skadedyr og fuktkrevende insekter | Eier opplyser at det er/har vært registrert skadedyr, maur i kjeller ved enkelte anledninger.
- 1. Etasje Bad - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone. Diffusjonssperre mot kald sone er en fuktsperre som hindrer at varm, fuktig luft fra våtrom trenger inn i kalde konstruksjoner og gir kondens og skader.
- 1. Etasje Bad - Overflater, vegger og himling | Det er vindu med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved dusj), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Det er også en del borrede hull i veggfliser i dusjens fuktsone samt en sprikk i veggflis i dusj. Svertesopp på overflater vegger, spesielt i dusj.
- 1. Etasje Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet, ca 5 mm på to meter. Ikke tilstrekkelig lokalt fall i dusjnisjen og noe vann vil ligge igjen på gulv/fliser etter bruk. Kalkutslag/merker og svertesopp på overflater gulv/fuger i dusj.
- 1. Etasje Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Påstrykningsmembran/smøremembran på vegg er eldre enn 22 år. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon. Påstrykningsmembran/smøremembran på gulv er eldre enn 22 år. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon.
- 1. Etasje Bad - Sanitærutstyr og innredning | Det er fuktskader/svellinger på fronter skuffer på seksjon, ikke fukttette rørgjennomføringer i vegg under vask som er fuktsone. Det er lite vanntrykk på vannkrane ved testing.
- 1. Etasje Bad - Ventilasjon | Det er kun oppdriftsventilasjon (naturlig ventilasjon), ingen tilluftsspalte i dør/karm.
- Underetasje Bad/vaskerom - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone. Diffusjonssperre mot kald sone er en fuktsperre som hindrer at varm, fuktig luft fra våtrom trenger inn i kalde konstruksjoner og gir kondens og skader.
- Underetasje Bad/vaskerom - Overflater, vegger og himling | Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved dusj), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Sprikk i veggflis under vask.
- Underetasje Bad/vaskerom - Overflater gulv | Det påvist avvik i fallforhold til sluk. Det er motfall på deler av gulvet, laveste punktet på gulv er i området under vaskemaskin. Ikke tilstrekkelig lokalt fall i dusjnisjen og noe vann vil ligge igjen høyre side sluk etter bruk.
- Underetasje Bad/vaskerom - Vanntett sjikt, membran og sluk | Påstrykningsmembran/smøremembran på vegg er eldre enn 22 år. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon. Påstrykningsmembran/smøremembran på gulv er eldre enn 22 år. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Underetasje Bad/vaskerom - Sanitærutstyr og innredning | Det er ikke fukttette rørgjennomføringer i vegg under vask som er fuktsone.
- Underetasje Bad/vaskerom - Ventilasjon | Det er kun lufteventil i yttervegg, ingen tilluftsspalte i dør.
- Kjøkken - Avtrekk | Ventilator er testet med papir og funnet med funksjon. TG basert på alder, mer enn halvparten levetid oversteget.
- Tekniske installasjoner - Innvendige vannledninger | Vurdering er basert på alder. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i at mer enn halvparten av forventet brukstid for skjulte røranlegg er passert. Det er nå ingen symptomer på funksjonssvekkelse, men vær oppmerksom på at dette er en risikokonstruksjon. Stengekran på vann er identifisert.
- Tekniske installasjoner - Innvendige avløpsrør | Vurdering er basert på alder. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i at mer enn halvparten av forventet brukstid for skjulte røranlegg er passert. Det er nå ingen symptomer på funksjonssvekkelse, men vær oppmerksom på at dette er en risikokonstruksjon. Stakemulighet på avløpsanlegget er identifisert.
- Tekniske installasjoner - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen, begge bad har kun naturlig ventilasjon.
- Tekniske installasjoner - Varmtvannsbereder/tank | Varmtvannstanken er over 20 år og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Tekniske installasjoner - Varmepumpe luft/luft | Varmepumpe luft/luft produsert i 2006.
- Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter | Grunnmur fra byggeår, sett på synlige overflater er det ingen observasjoner på større sprekker men det er riss og en del avflassing på overflater. Ventiler i mur med rust.
- Tomteforhold - Forstøtningsmurer | Sett på overflater forstøttningsmur er det sprikker, riss og avskallinger på overflater, enkelte rustavrenninger. Det mangler tilstrekkelig rekkverk/annen sikring på forstøtningsmuren ut ifra dagens krav, er for lavt.
- Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger inkl. overvann og avløp fra drenering | Vannledningstype er ukjent og det er derfor vanskelig å evaluere usikkerhet ift. fremtidig funksjon. Avløpsledningstype er ukjent og det er derfor vanskelig å evaluere usikkerhet ift. fremtidig funksjon.
TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig
- Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Saltak, basert på alder med åser. Takkonstruksjonen tilhører annen seksjon og er ikke tilgjengelig, er derfor ikke nærmere besiktet/vurdert.
- 1. Etasje Bad - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Badet står på tre yttervegger, innervegg i tømret/kompakt trekonstruksjon, hulltaking/fuktsøkt i vegg kan derfor ikke utføres. Alternativt fuktsøkt på overflater befaringsdagen uten unormale forhold.
- Underetasje Bad/vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Vegger mot bad/vaskerom er yttervegg, vegg mot felles rom eller de er av heltre og mur. Hulltaking/fuktsøkt i vegg kan derfor ikke utføres. Alternativt fuktsøkt på overflater befaringsdagen uten unormale forhold.
Helse, miljø og sikkerhet
- Snøfangere: Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket.
- Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Pipe og ildsted: Manglende synlighet av pipevanger gir usikkerhet om tilstand og utførelse.
- Innvendige trapper: Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.
- Elektrisk anlegg: Eier opplyser at sikringer kan løses ut ved høy belastning på kjøkken, og det mangler samsvarserklæring for hele eller deler av anlegget.
- Brannslukking: Det er påvist mangler ved håndslukkerutstyr i henhold til gjeldende forskrift om brannforebygging.
- Forstøtningsmurer: Det mangler tilstrekkelig rekkverk eller annen sikring på forstøtningsmuren ut fra dagens krav.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Tomannsbolig med grunnmur av lødd stein og teglstein. Veggkonstruksjonen er utført i tømmerkonstruksjon med liggende bordkledning i tre. Etasjeskiller i tre. Takkonstruksjonen har saltak med åser, tekket med teglstein.
Eiendomstype
Tomannsbolig
Oppvarming
Elektrisitet, varmepumpe og vedfyring. Luft-til-luft-varmepumpe, vedovn i stue og kjellerstue, samt gulvvarme på bad i 1. etasje og bad/vaskerom i underetasje.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert 12.10.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden.
Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Matej Luka Pavlovic Eiendomsmegler
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no.
Bygget er ikke utført med radonsperre.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 14 487