Jettegryta 32

Familievennlig og hyggelig enderekkehus over tre plan | Garasje, platting og balkong | Tre soverom | Kort vei til "alt"

Prisantydning

kr 4 400 000

Totalpris

kr 4 511 350

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 4 400 000

Omkostninger:

Kr 110 000 Dokumentavgift til staten, 2.5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 260 Grunnboksutskrift
Kr 111 350 Sum omkostninger

Kr 12 500 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 123 850 Sum omkostninger

Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Nøkkelinformasjon

BRA:

147 m2

Postnummer:

1405 Langhus

Eierform:

Selveier

Tomt:

162 m2

Energimerking:

D - Gul

BRA-i:

147 m2

Byggeår:

1992

Rom:

4

Soverom:

3

BRA:

147 m2

Postnummer:

1405 Langhus

Eierform:

Selveier

Tomt:

162 m2

Energimerking:

D - Gul

BRA-i:

147 m2

Byggeår:

1992

Rom:

4

Soverom:

3

Visning

Henter visninger...

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Jettegryta 32 og dette enderekkehuset over tre plan! Et innholdsrikt og familievennlig rekkehus med garasje og pent opparbeidet uteområde. Boligen har en praktisk planløsning med blant annet tre soverom, stue og kjøkken, baderom, vaskerom/wc, to boder. Området er et rolig og etablert nabolag på Bøleråsen, med umiddelbar nærhet til skog og mark. Her er det flotte turmuligheter, samtidig som det er kort vei til skoler, barnehager og dagligvare. Flytt rett inn i dette enderekkehuset! Kort fortalt | - Kjøkken oppgradert og ombygd i 2020 - To sydvendte uteplasser - Integrert garasje og god lagringsplass - Tre soverom fordelt på to etasjer - Varmepumpe med service i 2023 og vedovn - Kort vei til buss og togstasjon - God lagring med to boder, loft, garasje og felles sykkelbod

Kart

Kart over Jettegryta 32

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Området er å betrakte som meget barnevennlig, beliggende i bilfri blindvei med flere lekeplasser på feltet. Kort gangavstand til barnehage, Bøleråsen barneskole, Haugjordet ungdomsskole samt bussholdeplass med buss til Ski, Vevelstad stasjon og Drøbak. Få minutters gange til Bøleråsen senter med dagligvareforretning og legekontor. Ca. 15 min gange, evt. få min med bil, til Langhus senter med diverse forretninger, kafé/?restaurant, legesenter, frisør, apotek, tannlege mv. Er du glad i naturen finner du turstier/?sykkelstier rett utenfor døren. Eiendommen ligger i nærheten av lysløypa mellom Langhus og Ski, samt marka mot Siggerud. Med steder som Karlsrudtjern (bademulighet), "hyttene" Sterkerud, Skeidarkollen, Stallerud, Stuene, mm er det flotte turmuligheter til fots, ski eller sykkel. Det er videre godt utbygget idrettsanlegg med kunstgressbaner, 2 håndballhaller, ny svømmehall. Her er det mange aktiviteter for barn og ungdom så som turn, basketball, golf, bordtennis, idrettsskole mv. Se for øvrig www.langhusil.no. På Langhus er gang- og sykkelstinettet spesielt godt opparbeidet, slik at det sikrer trygge skoleveier. I tillegg er det kort kjøreavstand til flere golfbaner. Kort vei til holdeplass for buss med avgang hver 8-12 minutt på dagtid til Vevelstad stasjon/?Ski/?Ås/?Drøbak, som ligger ved innkjøringen til Jettegryta. Fra Vevelstad stasjon er det god forbindelse til Oslo/?Lysaker/?Kolbotn/?Langhus/?Ski/? både med buss og tog. Offentlig transport til Oslo sentrum med tog tar kun ca. 24 min med tog (via Ski og Follobanen til Oslo) og 29 min med lokaltoget (4 avganger i timen i morgenrushet). På stasjonsområdet er det også en parkeringsplass for pendlerparkering. Til fots tar det ca. 13 min til stasjonsområdet. Kun 7 minutter med bil til Ski sentrum hvor man finner alt man trenger med bl.a. offentlige kontorer, Ski Storsenter med en rekke butikker og servicetilbud. I Ski finner du også bibliotek, kinosenter med 8 saler samt mange hyggelige restauranter og kaféer. Ca. 10 min med bil til Vinterbro med fornøyelses-parken Tusenfryd, Vinterbrosenteret og Bunnefjorden med marina og flott badeplass på Breivoll. Ca. 20 min med bil til Oslo - 4 felts motorvei.

Reguleringsplan

Eiendommen er regulert til konsentrert småhusbebyggelse i henhold til reguleringsplan 140 - FELT Q3, LANGHUS, vedtatt 30.01.1985. Eiendommen omfattes også av følgende planer: Kommuneplanens arealdel: KPLAN2023 - Kommuneplan Nordre Follo 2023 - 2034, vedtatt 03.05.2023. Eiendommen er i kommuneplanen avsatt til 'Boligbebyggelse, Nåværende'. Bebyggelsesplan: 140B1 - FELT B1, BØLERÅSEN, vedtatt 20.04.1989. Eiendommen berøres av formålet JT1 - Jernbane i tunnel med mer enn 17 meter overdekning, i henhold til detaljregulering 201201 - Follobanen, vedtatt 05.12.2012. Eiendommen berøres av følgende hensynssoner i henhold til kommuneplanen: - Hensynssone H110: Nedslagsfelt drikkevann - Hensynssone H190_2: Andre sikringssoner (over jernbanetunnel) Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 107
  • Bruksnummer: 590
  • Kommunenummer: 3207 - Nordre Follo

Areal

BRA: 147 m2
BRA-i: 147 m2
TBA: 15 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Det medfølger garasje i boligens 1. etasje. Gjesteparkering rett ved siden av huset, og mulighet for leie av P-plass i realsameiets felles parkeringsanlegg. Leie av plass både under og over bakken er mulig, med ladere for EL-bil.

Eiendom

Tomteareal er 162 m2 eiet tomt.

Tomten består hovedsakelig av asfaltert adkomst/inngangsparti og noe beplantning i hagedelen med blomsterbed inntil huset, noe busker samt thujahekk mot naboen, en rhododendron noen mindre prydtrær som får blomster. I nærområdet og i grendelaget finnes felles gangveier og lekeplasser med sittegrupper og variert lekeutstyr.

Byggeår

1992

Innhold

Underetasje med BRA-I: 44 m² som inneholder: Gang, bod, baderom og to soverom 1. etasje med BRA-I: 58 m² som inneholder: entré, gang/trapperom, vaskerom/wc, soverom, bod og garasje 2. etasje med BRA-I: 45 m² som inneholder: stue og kjøkken

Standard

2. etasje Stue| Toppetasjen rommer boligens sosiale soner. Stuen er svært hyggelig med vinduer på tre vegger og direkte tilgang til kjøkken. Her kan det møbleres på flere ulike måter og det er mulighet for både spisebord og sofagruppe. Pent, malte overflater og tilgang til trapperom. Varmepumpe. Kjøkken | Kjøkkenet ble vesentlig oppgradert og ombygd i 2020, og har en pen innredning med profilerte finérfronter og benkeplate i hvit laminat. Her er det mye skap- og benkeplass, belysning under overskap og pene vitrineskap. Her kan all mat tilberedes under gode arbeidsforhold. Kjøkkenet har frittstående hvitevarer som oppvaskmaskin, komfyr og kjøleskap. 1. etasje Entré | Innbydende entré i med flislagt gulv og skyvedørsgarderobe. Mulighet for oppheng av yttertøy og plassering. Soverom | Luftig soverom med enkeltseng og garderobeskap. Fin vindusflate og malte overflater. Vaskerom med wc | Vaskerom med belegg på gulv og malte overflater. Badet er utstyrt med toalett, servant og opplegg for vaskemaskin. Underetasje Soverom | To soverom som begge framstår lyse og med mye gulvplass. Hovedsoverommet er stort med plass til dobbeltseng og tilhørende nattbord. Lysmalte overflater, gulvvarme og godt med garderobeskap. Soverom II har mange bruksmuligheter og kan fint fungere som både barne-, gjesterom, kontor og lignende. Utgang til en sydvendt uteplass på 8 m² og hage. Baderom | Bad med flislagt gulv og våtromstapet på vegg. Badet er innredet med toalett, dusjkabinett med massasjedyser og servant med skuffer. Speilskap med belysning i overkant av servant.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.

Byggemåte

Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 18.09.2025. Bygning: Rekkehus fra byggeår 1992, etablert over 3 plan (2 etasjer over underetasje). Boligen er oppført på støpt plate på mark med grunnmur i støpt betong. Veggkonstruksjonen er i bindingsverk med liggende bordkledning som fasade. Etasjeskillere består av trebjelkelag i 2. etasje og betongdekke i 1. etasje. Vegger i rom under terreng har en konstruksjon som gjør hulltaking unødvendig. Tak: Taket er en kombinasjon av saltak og pulttak, med takkonstruksjon av W-takstoler i tre. Taktekkingen er av ru betongtakstein. Skadet mønestein ble byttet i 2022. Takrenner og nedløpsrør er i aluminium. Tilkomst til kaldtloft er via loftsluke med skyvestige på kjøkken. Pipe/Ildsted: Boligen har elementpipe og vedovn plassert i gang i 1. etasje. Vinduer: Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Dører: Bygningen har malt hovedytterdør og malte balkongdører i tre, begge med 2-lags glass. Innvendig er det malte glatte dører, en omrammet glassdør og profilerte tredører. Trapper/adkomst: Boligen har en lakkert tretrapp. Balkong/terrasse: Det er en sydvendt balkong i treverk med stålsøyler på 7 m², og en sydvendt platting i treverk på 8 m². VVS-installasjoner: Innvendige vannledninger er av kobber, med avløpsrør av plast. Stoppekran er plassert i en luke under trappen i underetasjen. Innvendige vannledninger er av kobber, med avløpsrør av plast. Stoppekran er plassert i en luke under trappen i underetasjen. Varmtvannstanken er en ny benkebereder fra 2022 på ca. 120 liter med Aquastop, plassert i benkeskap på kjøkken. Ventilasjon: Boligen har mekanisk avtrekksventilasjon. Det er mekanisk avtrekk på vaskerom, bad (med tilluft ved dør) og kjøkken (avtrekksvifte over stekesonen). Tekniske detaljer: Boligen varmes opp med varmepumpe, vedovn, reflektorovn, panelovner og gulvvarme i utvalgte rom. Varmepumpen ble installert i 2016 og hadde service i 2023. Elektrisk anlegg: Elektrisk anlegg er hovedsakelig fra opprinnelig byggeår. Sikringsskap er plassert i gang i 1.etasje. Det er fremlagt samsvarserklæring på opplyst utført arbeid etter el kontroll tilbake i 2012. Det mangler dokumentasjon/samsvarserklæring på deler av anlegget. Pga alder, manglende samsvarserklæring eller annen dokumentasjon på deler av anlegget anbefales det en utvidet el-kontroll av en elektrofaglig person og nødvendige tiltak vurderes deretter. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Utvendig - Sydvendt balkong og platting | Det registreres malingsavskalling, fukt- og råteskade og manglende bord på rekkverk på balkong. Platting er ikke fundametnert fagmessig og svikter ved gange. Det registreres fukt- og råteskader. Oppgradering og utskiftinger av råteskadet materialer, retting på skjevheter, rengjøring og overflatebehandling må påregnes. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Tilstandsgraden er satt etter NS3600, der alle lokale høydeforskjeller/avvik over 20mm regnes som TG-3. Skjevheter er normalt og må påregnes i eldre bygg. TG-3 betyr ikke nødvendigvis at det er en fare for sammenbrudd av etasjeskiller. Det er utført nivellering på 2 forskjellige rom i hver etasje på tilfeldige steder med linjelaser. Det ble registrert høydeforskjell i etasjeskille innenfor 2 meter på 23mm på soverom i 1.etasje. Det er i flere rom målt høydeforskjell på mellom 15-30mm gjennom hele rommet og mellom 10-20mm over 2 meter. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Ved legging av nytt parkett- eller laminatgulv anbefales det å avrette og eventuelt avstive gulvet først, for å tilfredsstille leverandørens krav til planhet. - 1. Etasje Vaskerom - Generell | Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Det er ikke etablert sluk på vaskerommet som er ett krav til våtrom. Byggeforskrift fra før 1997 stilte ikke krav til tettesjikt på vegger i våtrom. Det er ikke tilstrekkelig tettesjikt på vegger og tilliggende konstruksjoner er utsatt for fukt. Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. Vaskerommet fungerer til dagens bruk med lite bruk av fritt vann, men ved en lekkasje vil vann kunne trenge inn i konstruksjonen og til tilliggende rom. En lekkasjestopper kan monteres som et midlertidig tiltak frem til vaskerommet er oppgradert. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak og takstein. Det registreres mosevekst på takstein. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tekkingen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. Rengjøring av mosevekst på tak anbefales. - Utvendig - Nedløp og beslag | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det registreres malingsavkalling på blekk og nedløpsrør. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må beslag/renner/nedløp skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. En utbedring bør sees i sammenheng med en fremtidig utskifting av taktekking. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Som følge av beskaffenhet har deler av kledning behov for ekstra vedlikehold og enkelte panelbord må påregnes skiftet. Omfanget er ikke vurdert, men er relativt godt synlig. TG-2 er satt pga. aldrende/ slitt kledning med stedvis behov for ekstra vedlikehold/ utskiftinger. Det registreres manglende/dårlig lufting bak kledningen. Manglende eller dårlig lufting av kledning kan medføre fuktskader i veggen på grunn av sen uttørking av fukt i veggen som kan oppstå på grunn av inndriv av nedbør og kondensering. Rengjøring, skraping, overflatebehandlong og utskiftinger er påregnelig. Pga manglende lufting anbefales at fasaden holdes under oppsikt. Etablering av lufting anbefales. - Utvendig - Vinduer | Med tanke på oppnådd alder er punktering av glass i tiden som kommer påregnelig. Det registreres harde tettelister som pga dette tetter dårlig. Det forventes høyere varmetap fra eldre vinduer sammenlignet med vinduer fra nyere dato. Karmer er værslitte. Enkelte vindu tar i karm og har behov for justering. Overflatebehandling, vedlikehold må påregnes. Utskiftinger er påregnelig i tiden som kommer. Justering/smøring anbefales. - Utvendig - Dører | Med tanke på oppnådd alder er punktering av glass i tiden som kommer påregnelig. Det registreres harde tettelister som pga dette tetter dårlig. Det forventes høyere varmetap fra eldre dører sammenlignet med dører fra nyere dato. Balkongdører er værslitte. Balkongdør i stue tar i karm/terskel og har behov for justering. Justering/smøring anbefales. Overflatebehandling, vedlikehold må påregnes. Utskiftinger er påregnelig i tiden som kommer. - Innvendig - Overflater | Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente. Det registreres fuktskade på parkettgulv på soverom i underetasje, buling på tapet og en høy alder. Overflateoppussing og utskiftinger er påregnelig. - Innvendig - Pipe og ildsted | Det er påvist sprekk/riss og rustvann i pipe ved sotluke. Det registreres maloingsavskalling på pipeblekk over tak. Utbedring av malingsavskalling og på pipeblekk, og riss/sprekk bør påregnes. - Innvendig - Rom Under Terreng | Det registreres noe løs tapet og misfarging/svertesopp i nedre del på hjørnet av vegg under trapp. Det er ellers ikke registrert avvik ved fuktsøk/lekkasjesøk på muroverflater. Rom under terreng er en risikokonstruksjon som er utsatt for jordtrykk, fuktgjennomtrenging og følgeskader. Det er derfor viktig med riktig oppbygging, drenering og terrengforhold, samt jevn temperatur og god ventilasjon. Videre bruk av avfuktere i rom under terreng anbefales, og jevnlig kontroll av konstruksjonen. - Underetasje Bad - Overflater vegger og himling | Det registreres buling og sprekker på våtromstapet. Jeg anbefaler videre bruk av dusjkabinett frem til badet er oppgradert for å spare overflater for belastning av fritt vann. Badet fungerer til dagens bruk, men pga påviste forhold anbefaler jeg jevnlig kontroll av overflater. - Underetasje Bad - Overflater Gulv | Høydeforskjell mellom topp sluk og topp membran ved dør, er tilfredsstillende. Det er etablert fall til sluk, men det er svanke/bul på gulv mot dør. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under), og flisfuger har riss/sprekker. Jeg anbefaler videre bruk av dusjkabinett frem til badet er oppgradert for å spare overflater for belastning av fritt vann. Badet fungerer til dagens bruk, men pga påviste forhold anbefaler jeg jevnlig kontroll av overflater. - Underetasje Bad - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tettesjiktet skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Det er viktig å merke seg at levetiden til en membran varierer basert på kvalitet, installasjon og bruk. Eldre membraner kan bli sprø og sprekke opp, noe som fører til at de mister sin vanntettende funksjon. Dette kan resultere i vannlekkasjer gjennom vegger og gulv og fuktskader. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det registreres svetting/kondensering rundt rør ved stoppekran. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Tidspunkt for utskiftning av avløpsrør nærmer seg. - Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må dreneringen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. - Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Tekniske installasjoner - Elektrisk anlegg | Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Elektrisk anlegg er hovedsakelig fra opprinnelig byggeår. Sikringsskap er plassert i gang i 1.etasje. Det er fremlagt samsvarserklæring på opplyst utført arbeid etter el kontroll tilbake i 2012. Det mangler dokumentasjon/samsvarserklæring på deler av anlegget. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll etter retningslinjer fra FEL (forsirkrift for elektrisk lavspenningsanlegg) da dette krever spesiell kompetanse og autorisasjon. Iht. veileder fra direktoratet for byggkvalitet skal ikke den bygningssakkyndige sette tilstandsgrad på det elektriske anlegget (https://www.dibk.no/regelverk/forskrift-til-avhendingslova-tryggere-bolighandel). Pga alder, manglende samsvarserklæring eller annen dokumentasjon på deler av anlegget anbefales det en utvidet el-kontroll av en elektrofaglig person og nødvendige tiltak vurderes deretter. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.

Eiendomstype

Rekkehus

Oppvarming

Boligen varmes opp med elektrisitet og vedfyring. Det er en luft-til-luft varmepumpe installert i 2016. Varmekabler i entréen (den delen som ikke var tidligere bod), badet i underetasjen og på hovedsoverommet i underetasjen. I tillegg er det en vedovn i gangen i 1. etasje.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene, ta kontakt med kommunen. Den privat vei som eiendommen er tilknyttet vedlikeholdes av brukerne.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Fra 01.07.2025 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud/hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.»

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Noe tekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler. Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven. Selger opplyser: De tre enhetene på rekka (32, 34, 36) disponerer sammen en bod på 9 m² for lagring av sykler og snøskuffer (på baksiden). Opprettelsen ble godkjent av kommunen og (tidligere) Haugjordet Grendelag. Taktilgang for hele rekka (for feier, osv.) er på 32, og det er muntlig avtale mellom enhetene om at stige fremsettes når feieren kommer.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikring er valgfri og koster kr 17 900.   Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company.   Kjøper logger selv inn i portalen til Søderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Søderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Søderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/   Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 3 861 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom, kr 6 304 for seksjonert eiendom/aksjebolig og kr 6 789 for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

- Avløp kr 7 981,91 - Feiing kr 355,20 - Renovasjon kr 3 591,00 - Vann kr 5 651,18

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud.   Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet kan fritt leies ut i sin helhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik, og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.   Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.   På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.   Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.   Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.   Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.   En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.   Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.   Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).   Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.   Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.   Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.   En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.   I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 17 579

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?