Nær Haukerød
Kodalveien 69
Sentralt beliggende småbruk på 82 mål med strandlinje til Goksjø, stor låve, nydelig utsikt, solrikt, småfehus/hønsehus.
kr 6 900 000
kr 7 073 886
kr 6 900 000
Kr 172 500,- Dokumentavgift (2,5 % av salgssum)
Kr 545,- Tinglysing av skjøte
Kr 545,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 296,- Grunnboksutskrift
Kr 173 886,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.
Kr 14 700,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 188 586,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring
Kr 17 500,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 191 386,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss
Kr 7 088 586,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
583 m2
3220 Sandefjord
Selveier
82 000 m2
G - Gul
182 m2
1928
2
4
3
583 m2
3220 Sandefjord
Selveier
82 000 m2
G - Gul
182 m2
1928
2
4
3
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger i et landlig område nær innsjøen Goksjø i Sandefjord kommune. Nærområdet er fredelig og naturen er vakker med skogkledde åser, åkerlandskap og turmuligheter rett utenfor døren, noe som gir rekreasjon på helårsbasis. Goksjø er en stor innsjø som byr på bading og fiske på sommerstid. Det er også fine turmuligheter rundt sjøen og milevis med skiløyper om vinteren. Sandefjord roklubb har klubbhus ved Goksjø i gangavstand fra eiendommen. Ca. 3 km fra eiendommen ligger Runarhallen med flere ballbaner og flerbrukshall. Vinterstid kjøres det mange kilometer med skiløyper fra idrettsplassen. Fra eiendommen er det ca. 6,7 km til Kodal som har ballbinge og idrettsanlegg. Det er også kort vei til Andebu med ballbane, idrettsanlegg, gokartbane, svømmehall, og en nyere bydelspark med skatebane, utescene, klatrefrisbee og lekeområde. Alle bymessige fasiliteter med shopping, servicetilbud og kulturtilbud finnes i Sandefjord sentrum, ca. 7 min kjøring fra eiendommen. Langs kysten er det idyllisk kyststi og en rekke badeplasser. Området er et eldorado for vannsport både på og under vann. For golfentusiaster byr Sandefjord Golfklubb på en flott, 18-hulls golfbane på Marum. Avstanden til Sandefjord sentrum er omtrent 5 km, med enkel adkomst via bil eller buss. Det gir tilgang til et bredere utvalg av servicetilbud, handel, kultur og offentlig transport. Det er kort avstand til Torp Sandefjord lufthavn og E18, noe som gjør området aktuelt for både pendlere og dem som ønsker å bo landlig med grei tilgang til byområder. Servicetilbud Dagligvarehandelen kan blant annet gjøres på Obs Sandefjord, som ligger kun 6 min unna med bil. Det tar ca. 9 min til Hvaltorget kjøpesenter med et rikt og variert utvalg av shopping. Sandefjord sentrum har også hyggelige handlegater og daglige avganger med båt til Strømstad, noe som gir mulighet for hyggelig grensehandel. Nærmeste bussholdeplass er Hotvedtveien, som ligger ca. 220 meter fra boligen. Videre er det litt under 5,2 km til Sandefjord jernbanestasjon og 6,4 km til Sandefjord lufthavn. Ved å benytte bil tar det ca. 7 min til Kodal sentrum, 19 min til Andebu og 7 min til Sandefjord sentrum. Fra eiendommen er det ca. 3,1 km til Haukerød barneskole og ca. 4,9 km til Bugården ungdomsskole. Kommunen har mange barnehager, og nærmest ligger Napperød naturbarnehage, ca. 1,4 km fra boligen. Videregående skoler finnes i både Sandefjord og Larvik.
Barnehage, skole og fritid
Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om barnehager.
Skolekrets
Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.
Offentlig kommunikasjon
For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Gjeldende regulering: Eiendommen er ikke regulert i detaljreguleringsplan. Det foreligger ingen gjeldende reguleringsplan som omfatter eiendommen. Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til LNRF-areal (landbruk, natur, reindrift og friluftsliv) samt spredt boligbebyggelse (framtidig) i Kommuneplanens arealdel 2023, vedtatt 21.09.2023. Ulike hensynssoner er registrert, blant annet for bevaring av naturmiljø (H560), friluftsliv (H530), flomfare (H320) og støy (rød og gul sone iht. T-1442). En mindre del av eiendommen er også registrert med hensyn til ras- og skredfare (H310). Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer eller berører eiendommen. Relaterte planer: Det foreligger ingen relaterte reguleringsplaner eller kommunedelplaner som berører eiendommen direkte. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kart, kommuneplan og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Risikoforhold – informasjon fra områdeanalysen: Områdeanalysen viser at deler av eiendommen ligger innenfor områder med registrert flomfare, støysoner og kvikkleirefare. Det er angitt lav til middels risiko for kvikkleireskred, og deler av eiendommen ligger i rød og gul støysone iht. T-1442. Flomfare er også registrert i deler av området, med sjeldne gjentaksintervaller. Det anbefales at kjøper setter seg inn i offentlig tilgjengelig informasjon dersom det vurderes tiltak på eiendommen, spesielt med tanke på terrenginngrep eller nye bygg.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 8
- Bruksnummer: 6
- Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
Areal
BRA: 583 m2
BRA-i: 182 m2
BRA-e: 401 m2
TBA: 30 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Eiendommen har romslig gårdsplass med plass til flere biler, samt adkomst til dobbel garasje via 2 store garasjeporter i låvebygningen med meget god takhøyde. Garasjen er integrert i underetasjen av bygget og har innkjøring fra tunet. I tillegg finnes det gode snuplass- og parkeringsmuligheter på egen tomt, både for personbiler og tilhengere.
Eiendom
Tomteareal er 82 000 m2 på eiet tomt.
Eiendommen har et samlet areal på ca. 82 000 m² fordelt på to teiger og fremstår som en variert og romslig landbrukseiendom. Hovedteigen ligger på oversiden av Kodalveien og omfatter bebyggelsen samt et stort tilbaketrukket areal og skogen som strekker seg videre innover i landskapet. Her finnes både naturtomt, plenarealer, skogkledde partier og områder som i dag benyttes til dyrehold og utendørs oppbevaring.
Gårdsplassen er gruset og romslig, med god adkomst direkte fra offentlig vei. Bebyggelsen er samlet i tunform, med låve og småfehus plassert i umiddelbar tilknytning til bolighuset. Det er etablert flere uteplasser og terrengjusterte soner rundt bebyggelsen, tilpasset både bruk og skjerming. Utenfor tunet er det store naturarealer med brukspotensial for beite, skog, rekreasjon eller egenproduksjon.
Den andre teigen ligger på motsatt side av Kodalveien og grenser til Goksjø. Denne teigen på ca. 24 mål er fulldyrket og benyttes i dag til beiteproduksjon.
Eiendommens beliggenhet i lett skrånende terreng gir variasjon i sol- og vindforhold, og store deler av eiendommen ligger fritt og usjenert til.
Tomten oppleves som mangfoldig og gir et godt utgangspunkt for kombinert boligbruk og landlig livsstil, med muligheter for mindre gårdsdrift eller tilpasning etter egne behov.
Eiendommen er tilknyttet Vaggestad-Hotvedt-Fevang Grunneierlag som organiserer jakt og har fellingstillatelse på elg og rådyr. Grunneier har mulighet til å være med i jaktlaget. Kjøtt fordeles grunneiere i forhold til felte dyr og skogens størrelse.
Eiendommen er også tilknyttet Goksjø Grunneierlag som forvalter fiske og andejakt i Goksjø.
Byggeår
1928
Innhold
Eneboligen strekker seg over to etasjer i tillegg til en kjeller med egen, utvendig inngang. I første etasje finner du en entré/gang, kjøkken, bad og en romslig stue med god plass til møblering. Herfra er det utgang til en solrik terrasse. Et soverom med adkomst fra gangen ligger også på dette planet. Andre etasje består av gang, bad, kjøkken, to soverom (et brukes i dag til kontor) og to øvrige rom som i dag benyttes som stue. Fra stuen er det utgang til en overbygd balkong med flott utsyn over eiendommens utearealer. Kjelleren ligger delvis under terreng og har egen inngang utenfra – praktisk for oppbevaring, verksted eller andre behov.
Standard
Velkommen til en eiendom som virkelig skiller seg ut – her får du en sjelden kombinasjon av karakter, volum og oppgraderingsmuligheter! Boligen har gjennomgått omfattende arbeid siden 2014, og fremstår i dag som et hjem med tydelig personlighet og mange oppgraderte flater. Begge baderom er pusset opp i nyere tid med nye installasjoner og membran, og fremstår med moderne, tidløse materialvalg og gjennomtenkte planløsninger. Kjøkkenet i første etasje er fra 2017, og byr på rikelig med benkeplass, god skapplass og naturlig lys fra vinduene. Stuearealene oppleves lyse og romslige, med god plass til både hverdagsliv og sosiale sammenkomster. Fra stuen i første etasje er det utgang til en solrik terrasse, mens stuen i andre etasje har utgang til balkong. Ildsted i begge etasjer skaper en lun og hyggelig atmosfære – perfekt for kjølige kvelder. Boligen har fått ettermontert varmepumper, nytt elektrisk anlegg med sikringsskap og inntakskabel, samt flere oppgraderinger på rør og avløp. Arbeidene er delvis utført av fagfolk og delvis som egeninnsats. Her er det allerede gjort mye – og fortsatt rom for å sette sitt eget preg. Her er det lagt et solid grunnlag, og eiendommen byr på mange kvaliteter du sjelden finner samlet: flott boligareal, moderne løsninger på flere viktige punkter, og en romslig ramme for både hverdagsliv og fritid.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Eneboligen er opprinnelig oppført i 1928 med konstruksjonsmetoder og byggeskikk typisk for perioden. Ytterveggene består av en plankeveggkonstruksjon med påmontert utvendig kledning, og det er registrert tegn til både fuktskader og råte i deler av kledningen og underliggende konstruksjoner. Veggene har ikke standard isolasjon etter dagens krav, og det er lite eller ingen lufting ved nedre kant mot grunnmur. Flere vinduer og dører har også vesentlige slitasjeskader og enkelte råteangrep. Takverket er oppbygget som saltak med selvbærende sperrer og trepanel som undertak. Takkonstruksjonen er kaldt loft med isolasjon i etasjeskillet, men det er mangelfull ventilasjon og tegn til punktert dampsperre. Taktekkingen består av betongstein fra ca. 1985, og både tekking og beslag er i aldrende stand. Det mangler snøfangere og tilfredsstillende adkomst til pipe for feiing. Bygningen har etasjeskiller i tre, samt betonggulv på deler av underetasjen. Det er registrert skjevheter i flere rom, samt symptomer på tidligere aktivitet fra skadedyr. Kjelleren er oppført med betongvegger og betonggulv, og det er indikasjoner på fuktinntrengning. Det er etablert drenering langs deler av grunnmuren og under deler av kjellergulvet, men tiltakene er ikke dokumentert fagmessig og det gjenstår arbeid. Både bolighuset og tomten bærer preg av gradvis oppgradering over flere år, utført som kombinasjon av egeninnsats og innleid hjelp. Enkelte tiltak er ikke søkt eller godkjent av kommunen. Det er brukt både nye og eldre materialer, og flere bygningsdeler har behov for videre utbedring. I tillegg til bolighuset står det en låve på eiendommen, oppført i perioden 2017 til 2025. Bygningen er ført opp som egeninnsats av eierne, og det er benyttet både nytt og gjenbrukt materiale. Låven fremstår som et uinnredet driftsbygg og er i hovedsak tenkt for lager, oppbevaring eller eventuelt dyrehold. Det gjenstår noe arbeid, og det foreligger ikke dokumentasjon på teknisk standard eller fagmessig utførelse. Låven er ikke tilstandsvurdert ihht Forskrift til avhendingslova og NS3600. Det er kun gjort en enkel beskrivelse. Det er også oppført et småfehus i samme periode, også dette oppført av dagens eiere. Bygningen er tilpasset dyrehold. Også her er det benyttet en kombinasjon av nytt og eldre materiale, og deler av bygget er uferdig. Småfehuset er ikke tilstandsvurdert ihht Forskrift til avhendingslova og NS3600. Det er kun gjort en enkel beskrivelse. For låve og småfehus er byggesøknad godkjent, men ferdigattest er ikke innsendt til kommunen da det gjenstår mindre arbeid. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2 – Avvik som kan kreve tiltak: Taktekking: Over halvparten av forventet brukstid er passert. Overvåking anbefales. Nedløp og beslag: Manglende bortledning av vann og snøfangere. Vedlikehold og sikkerhetstiltak anbefales. Takkonstruksjon/loft: Dårlig ventilasjon og punktert dampsperre. Lufting bør forbedres. Utvendige trapper: Skader og åpninger i rekkverk. Vedlikehold anbefales. Innvendige overflater: Svikt i furugulv og markspist bord. Utbedringer kan være aktuelt. Radon: Ingen målinger og ingen radonsperre. Målinger anbefales. Pipe og ildsted: Fyringsforbud på én pipe og krav om utbedring på den andre. Rehabilitering må påregnes. Rom under terreng: Indikasjoner på fukt og manglende undersøkelser. Ytterligere vurdering anbefales. Innvendige trapper: Store åpninger og lav rekkverkshøyde. Sikkerhetstiltak anbefales. Innvendige dører: Slitasje og justeringsbehov på enkelte dører. Vannledninger: Ufagmessig utførelse og manglende tetting i rør-i-rør-system. Avløpsrør: Eldre rør og svak dokumentasjon. Kontroll anbefales. Ventilasjon: Mangelfull ventilasjon i våtrom og kjøkken. Forbedring bør vurderes. Varmtvannsbereder: Det er bereder på ca. 225 ltr. fra 2017, som står i kjeller. Fuktsikring og drenering: Deler av drenering eldre og slitt. Overvåking anbefales. Grunnmur og fundamenter: Skråriss og sprekkdannelser. Lokal utbedring bør vurderes. Terrengforhold: Terreng faller inn mot grunnmur. Justeringer anbefales. Bad 1. etasje – vegger og himling: Fuktsårbare materialer brukt i våtsone. Tiltak må påregnes. Bad 1. etasje – gulv: Utilstrekkelig fall og høydeforskjell til sluk. Våtrommet fungerer, men avviket bør vurderes. Bad 1. etasje – sanitærutstyr og innredning: Manglende drenering fra innebygget sisterne. Lokal utbedring må utføres. Kjøkken 2. etasje – overflater og innredning: Eldre innredning med manglende funksjon. Utskiftning må påregnes. Kjøkken 2. etasje – avtrekk: Mangler mekanisk avtrekk. Tiltak anbefales. Bad 2. etasje – vegger og himling: Uegnede materialer og dårlig fuktsikring. Beskyttelse eller utskiftning nødvendig. Bad 2. etasje – gulv: Uheldig utførelse og bruk av gulvlister. Tiltak anbefales. Bad 2. etasje – sanitærutstyr og innredning: Manglende synliggjøring av lekkasje fra innebygget sisterne. Ytterligere undersøkelser kreves. TG 3 – Store eller alvorlige avvik: Veggkonstruksjon: Betydelige råte- og fuktskader i kledning og konstruksjon. Skadde deler må skiftes ut. Kostnadsestimat: 100 000–300 000 kr. Vinduer: Råteskader, knust glass og funksjonssvikt. Utskiftning må påregnes. Kostnadsestimat: 50 000–100 000 kr. Dører: Råteskader på verandadører og dårlig kjellerdør. Dørene må skiftes. Kostnadsestimat: 100 000–300 000 kr. Balkonger og terrasser: Utettheter i tekkingen og lav rekkverkshøyde. Tekkingen må utbedres. Kostnadsestimat: 50 000–100 000 kr. Etasjeskille/gulv mot grunn: Store skjevheter og tegn på skadedyr. Ytterligere undersøkelser anbefales. Kostnadsestimat: 50 000–100 000 kr. Forstøtningsmurer: Store sprekker og manglende rekkverk. Muren må sikres. Kostnadsestimat: 50 000–100 000 kr. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Landbruk
Oppvarming
Oppvarming skjer ved hjelp av vedfyring og to luft-til-luft varmepumper (installert ca. 2017 og 2019, ifølge selger). Det er ildsteder i begge etasjer. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Det foreligger opplysninger fra selger om at det har vært fyringsforbud i én av pipene og krav om utbedring av den andre. Det er ikke kjent at dette er utbedret. Brannvesenet har ikke utført feiing eller tilsyn ved siste registrerte tidspunkt, og har bedt eier om å kontakte feiervesenet for videre oppfølging. Kjøper må være oppmerksom på at bruk av ildsted skjer for egen regning og risiko, og at det kan komme pålegg fra kommunen om utbedring eller begrenset bruk dersom krav ikke er oppfylt. Kjøper anbefales å kontakte brannvesenet for oppdatert vurdering.
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca. 14 750 kWh. opplyst av selger. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Hele det elektriske anlegget er kontrollert av Elektroringen Installasjon Liseth i 2025. Rapport fra sluttkontroll har blitt forevist takstmann. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst fra offentlig vei. Boligen er tilkoblet offentlig vann- og avløpsnett. Det er også etablert et privat utslipp via minirenseanlegg, men kommunen opplyser at det ikke foreligger pålegg knyttet til tilknytningsforhold eller bruk av anlegget. Eiendommen har ikke septiktank, og det er ikke installert vannmåler. Det ligger ikke offentlig ledningsnett over eiendommen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsforskriften § 6-3. Selger må skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp. Bud kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl.12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler. Det gjøres oppmerksom på at utskrift av budjournal, iflg. forskrift til Lov om eiendomsmegling, vil bli gitt til kjøper og selger av eiendommen etter at handelen er kommet i stand. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Selger kan være interessert i å leie låven. For nærmere avtale om dette, vennligst ta direkte kontakt med selger. Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven. Viktige opplysninger fra selger Nedenfor følger forhold som er opplyst av selger gjennom egenerklæringsskjema og øvrig dokumentasjon. Megler har ikke mottatt godkjente bygningstegninger fra kommunen, og opplysningene er derfor ikke kontrollert opp mot godkjente planer. Interessenter oppfordres til å sette seg inn i informasjonen og vurdere behov for nærmere undersøkelser ved interesse: Byggetiltak uten byggesøknad: Det er opplyst om flere tiltak som er gjennomført uten byggemelding, bl.a. oppføring av låve og småfehus, opparbeidelse av traktorvei og ny adkomst, samt etablering av platting, pergola og gapahuk. Det er også satt inn takvindu og verandadør, og innredet bad og rom i 2. etasje. Det er ikke kjent om disse tiltakene er søknadspliktige eller godkjent. Bruksendring: Selger opplyser at boligen tidligere er brukt som tomannsbolig, og at det fortsatt oppfattes som delt, selv om den i dag benyttes som én boenhet. Det foreligger ikke informasjon om eventuell søknad eller godkjenning av bruksendring. Ildsted og pipe: Det er informert om fyringsforbud i én pipe og pålegg om utbedring på den andre. Tilsyn ble ikke gjennomført ved siste kontroll, og selger har ikke utført tiltak. Videre oppfølging anbefales. Vann i tunet: Selger opplyser at det forekommer tilsig av vann som fører til isdannelse i gårdsplassen vinterstid. Bygningsmessig standard på låve og småfehus: Bygningene er oppført med enkel utførelse og kombinasjon av nye og brukte materialer. De er ikke teknisk vurdert og noe arbeid gjenstår. Tinglyst beiterett: Det er registrert rett for nabo til å drive dyr over deler av eiendommens teig på motsatt side av veien.
Boligselgerforsikring
Selger har ikke tegnet boligselgerforsikring, men fylt ut egenerklæringsskjema som kjøper må sørge for å sette seg inn i før budgivning.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Forsikringsselskap
IF
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, renovasjon, feiing og slamgebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det er ikke installert vannmåler.
Betalingsbetingelser
Hele kjøpesummen og alle omkostninger skal være disponibelt på meglerforetakets klientkonto ved tidspunkt for overtakelse. Ved forsinket betaling av hele eller deler av kjøpesummen, kan selger kreve lovens forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen dersom innbetalt beløp ikke kan disponeres over av meglerforetaket/selger. Forsinkelsesrente beregnes fra avtalt overtakelsetidspunkt og fremt til hele kjøpesummen, samt omkostninger, er innbetalt og disponibelt på meglerforetakets klientkonto. Kjøper godskrives i disse tilfellene innskuddsrenter av beløp innbetalt til meglers klientkonto, så fremt disse utgjør mer enn 1 /2 rettsgebyr. Denne bestemmelse gir ikke kjøper rett til å forlenge betalingsfristen utover de frister som er avtalt. Samme renteberegning skjer dersom nødvendige dokumenter, som må være tinglyst før innbetalt beløp kan disponeres, ikke er overlevert megler i undertegnet og bekreftet stand innen overtakelsesdato.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Ifølge opplysninger mottatt av kommunen ligger eiendommen i et område som har middels til lav aktsomhet for radon.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.
Annen informasjon
Konsesjon: Eiendommen består av gbnr. 8/6 og 8/12, og utgjør et såkalt kommabruk – én landbrukseiendom med to gårds- og bruksnumre. Eiendommen omfattes ikke av konsesjonsplikt, men overdragelsen krever at kjøper og kommunen signerer egenerklæring om konsesjonsfrihet.
Det er verken boplikt eller priskontroll på eiendommen, og det er bekreftet fra kommunen at konsesjonsfrihet kan gis etter forskrift. Dersom konsesjonsfrihet ikke innvilges, må kjøper påregne å måtte selge eiendommen videre. For mer informasjon, kontakt megler eller Sandefjord kommune.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 11 097