Stertebakke / Risteigen

Stertebakke 16

Innholdsrik, vertikaldelt familiebolig med garasje, sol og utsikt. 4(5) soverom og 2 bad - Behov for modernisering!

Prisantydning

kr 4 500 000

Totalpris

kr 4 613 590

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 4 500 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 112 500
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 113 590

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

257 m2

Postnummer:

3612 Kongsberg

Eierform:

Selveier

Tomt:

377 m2

Energimerking:

D - Gul

BRA-i:

213 m2

Byggeår:

1981

Rom:

4

Soverom:

4

BRA:

257 m2

Postnummer:

3612 Kongsberg

Eierform:

Selveier

Tomt:

377 m2

Energimerking:

D - Gul

BRA-i:

213 m2

Byggeår:

1981

Rom:

4

Soverom:

4

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til den vertikaldelte familieboligen i Stertebakke 16. Her ligger man luftig og lyst til, med en fantastisk solgang og flott utsikt. Eiendommen er en romslig 3-etasjers halvpart av en større tomannsbolig, og til boligen medfølger også egen garasje. Huset har egen privat tomt på ca 377 kvm. Eiendommen har en lettstelt uteplass i front av sokkeletasjen, med en hyggelig lite hage, og terrassen ut fra stuen fremstår luftig og usjenert. Boligen bærer preg av å behøve noe oppgraderinger for å stå til dagens standarder. Her kan man sette eget preg ved fremtidig oppussing, og mulighetene er mange. Stor loftstue med masse god boltreplass. Boligen har 4 soverom i dag, og mulighet for et soverom nr. 5 om ønskelig nede. Velkommen til en hyggelig visning. Husk påmelding.

Kart

Kart over Stertebakke 16

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Denne vertikaldelte parten av tomannsbolig er beliggende i attraktive og sentrumsnære omgivelser, i et veletablert boligområde med en fin blanding av både eldre og yngre familier. Boligen ligger i kort avstand til friområder som Kjennerudvannet, med bademuligheter og turstier. Her har man nærhet til både by og natur. Nærbutikken Joker en kort spasertur unna. Denne butikken er også Søndagsåpen. Fra eiendommen er det ca. 400 meters gange til bussholdeplass. Det er også ca. 1,5 km til Kongsberg sentrum med togstasjon og avganger mot Drammen og Oslo. Fra eiendommen er det nærhet til flere barnehager innenfor ca. 10 minutters gåtur. Det er gangavstand på ca. 1,1 km til Madsebakken skole (1-7 kl.), ca. 1,9 km til Raumyr skole (1-7 kl.) og ca. 1,8 km til Tislegård ungdomsskole. I tillegg er det ulike VGS innenfor ca. 1,6 km avstand. Raumyr stadion ligger i nærområdet som huser gressbaner, aktivitetshall, ballspill og friidrettsbane. I Kongsberg sentrum finner du alt du trenger av butikker. Byens handlemuligheter byr på både gågate og to handlesenter, mens vestsiden har flest nisjebutikker og hyggelig småhusbebyggelse. I Kongsberg sentrum finnes også flere grønne lunger der man kan ta en pustepause, omgitt av historiske bygninger, skulpturer, nyte utsikten til Lågen eller bare kikke på byens folk. Kongsberg kommune har en unik beliggenhet som gir gode muligheter for flotte naturopplevelser. Områdene preges av store skogstrekninger, dalføre, Numedalslågen og sideelvene til denne. Innenfor kommunegrensene ligger det flere flotte fjellområder. Det finnes et omfattende og variert løypenett for sommer og vinterbruk. Sammenhengende vinter- og sommerløype fra Vindfjelltunet i Lardal kommune og gjennom Skrimområdet. Løypa fortsetter over Sveinsbu, Meheia og til Selsli i Notodden kommune og videre til Blefjell. Det er også merket en rekke andre ruter på Skrim. Det er godt med muligheter for sportsfiske både i vann og elv. De fleste vann inneholder ørret og abbor, men det forekommer også sik, gjedde, vederbuk og ål. Kommunen kan også skilte med flere kulturhistoriske opplevelser. Ta gruvetoget over 2 km. inn i fjellet til sølvgruvene, utforsk Norsk bergverksmuseum, Geolaben - naturvitenskap og teknologi for barn og unge, Lågdalsmuseet - et familievennlig museum i hjertet av Kongsberg, Kronene i Håvet, Labromuseene eller Helleristningene i Hvittingfoss.

Bebyggelse

Småhusbebyggelse.

Barnehage, skole og fritid

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om barnehager, skoler og skolekrets.

Skolekrets

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Gjeldende regulering: Reguleringsplan: Eiendommen ar avsatt til: - Boliger i reguleringsplanen: - 3303 116R - Risteigen vedtatt 14.08.1979 Kommuneplan: Eiendommen er avsatt til: - Boligbebyggelse - Nåværende - Fysisk utforming av anlegg i kommuneplan: - Kommuneplanens arealdel 2022 -2030 vedtatt 22.06.2022 Relaterte planer: - 023R - Risteigen vedtatt 01.01.2000 - 292R - Risteigen boliger vedtatt 24.06.2004 - 336R - Gamlegrendåsen nord vedtatt 09.09.2009 Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av grunnkart, reguleringskart og bestemmelser for Risteigne og kommuneplankart som ligger vedlagt i salgsoppgaven. Kommuneplanen med planbestemmelser og retningslinjer kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Områdeanalysen ligger vedlagt i salgsoppgaven. Det er kjent at det utbygges noe i nabolaget bak boligen, spesielt for det tiltenkte prosjeketet kalt Stertebakke Allè. Det må påregnes noe støy og aktivitet i forbindelse byggearbeider for dette prosjektet i fremtiden. Omfanget av oppstart og byggeperiode er ikke endelig kjent, og kjøpere som er spesielt opptatt av dette, bes undersøke forholdet direkte mot utbygger direkte.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 8388
  • Bruksnummer: 23
  • Kommunenummer: 3303 - Kongsberg

Areal

BRA: 257 m2
BRA-i: 213 m2
BRA-e: 44 m2
TBA: 34 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Parkering i egen garasje og foran egen bolig.

Eiendom

Tomteareal er 377 m2 eiet tomt.

Tomten er opparbeidet og er på to nivåer. På inngangssiden er det noe plen, bed og gjerde mot gaten og på nedsiden er det plen og annen beplantning. Nedre del av tomta er også delvis inngjerdet, godt egnet for hundehold, opplyser selger.

Byggeår

1981

Innhold

Enebolig på 3 plan med følgende planløsninger: U. etg.: Gang m/trapp, 2 soverom (3 tidligere soverom godkjent på tegninger) , bad, vaskerom og innvendig bod 1. etg.: Vindfang, bad og stue/kjøkken m/trapp og utgang til stor balkong. Loft: Loftstue med åpen trappegang, 2 soverom og innvendig bod/walk-in Garasje. 2 boder i garasjens u. etg.

Standard

Eiendommen er en romslig 3-etasjers halvpart av en større tomannsbolig, og til boligen medfølger også egen garasje. Huset har egen privat tomt på ca 377 kvm. Eiendommen har en lettstelt uteplass i front av sokkeletasjen, med en hyggelig lite hage, og terrassen ut fra stuen fremstår luftig og usjenert. Boligen bærer preg av å behøve noe oppgraderinger for å stå til dagens standarder. Her kan man sette eget preg ved fremtidig oppussing, og mulighetene er mange. Eneboligen er opprinnelig oppført i 1980, og boligen ble bygget på med loftetasje i 1990. Det er benyttet ulike materialer på overflater i boligen. Gulv, vegger og himlinger har varierende materialvalg, utførelse og alder. Vi henviser videre til takstrapporten som dokumenterer videre beskrivelser av de tekniske forholdene i boligen. Det er iht. opplyst i tidligere prospekt gjort oppussing av heltrekjøkkenet i eikeutførelse og det flislagte badet, begge arbeider i fra årstall 2004. (under tidligere eiere)

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

GENERELT Eneboligen er opprinnelig oppført i 1980, og boligen ble bygget på med loftetasje i 1990. Utvendig panel er fra opprinnelig byggeår. Vinduer er fra 1980 og 1990. Taket er tekket med takstein, og tekkingen er fra 1990. Takrenner og beslag er fra 1990. Grunnmuren har opprinnelig fuktsikring og drenering fra byggeår. Innvendig består overflatene av malte flater og ubehandlet panel på enkelte vegger og himlinger. Kjøkkeninnredningen er fra 2004. Badet i underetasjen er fra 2004. Det elektriske anlegget er noe oppgradert. TOMTEFORHOLD Det er ukjent byggegrunn. Det er synlig knotteplast utvendig på grunnmur fra byggeår. Grunnmur i lettklinkerblokker. Tomten er kupert med flere nivåer. Utvendige avløpsrør er av plast og er fra 1980. Det er offentlig avløp via private stikkledninger. Utvendige vannledninger er av plast (PEL) og er fra 1980. Det er offentlig vannforsyning via private stikkledninger. Selger opplyser også om at nedre del av tomta er inngjerdet, godt egnet for hundehold. UTVENDIG Taktekkingen er av betongtakstein. Taket er besiktiget fra bakkenivå. Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket eller observere fra stige. Selv om det ikke er avdekket skader under befaringen, betyr ikke dette at det ikke foreligger skader som en besiktigelse på taket kan avdekke. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse av taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Takrenner, nedløp og beslag er utført i lakkert, plastbelagt stål eller aluminium. Boligen har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår med stående og liggende bordkledning. Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Vinduer er fra 1980 og 1990. Bygningen har teak hovedytterdør og malt balkongdør i tre. Boligen har en balkong ut fra stue på ca. 30 m² og en balkong ut fra loftstue på ca. 4 m². Det er også bygget en markplatting utenfor soverom i underetasje. Det er trappeadkomst fra balkong utenfor stuedel, ned til hagedel og til inngangspartiet som forbinder uteområdene. INNVENDIG Det er benyttet ulike materialer på overflater i boligen. Gulv, vegger og himlinger har varierende materialvalg, utførelse og alder. Overflatene fremstår samlet sett med normal slitasje og brukspreg ut fra alder og bruk. Boligen er konstruert med støpt gulv på grunnen, mens øvrige etasjer har gulv bygget på bjelkelag. Det er elementpipe i boligen, og det er montert ildsted i stue. Gulvet er av betong. Veggene har betong/mur. Hulltaking er ikke foretatt. Rommet har en konstruksjon som gjør hulltaking unødvendig. Boligen har tretrapp. Innvendig har boligen malte, glatte dører og malte 3-speils fyllingsdører. Bad 1. etasje Badet i 1. etasje fremstår visuelt som et våtrom, men er ikke utført som et forskriftsmessig våtrom. Det er ikke etablert tettesjikt på gulv eller rundt sluk. Badet må totalrenoveres for å tilfredsstille dagens krav til våtrom. Hulltaking er foretatt uten å påvise unormale forhold. Hulltaking ble ikke gjennomført i dusjområdet, ettersom dette området er plassert langs ytterveggen. I stedet ble hulltakingen utført i nærheten av vasken/døren. Det kan imidlertid ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre områder på badet. Bad underetasje Badet er oppført i 2004. Det foreligger ikke dokumentasjon på utført arbeid, herunder oppbygning av konstruksjon, membranløsning eller utførende foretak. Ved befaring ble det registrert flere avvik. Det er ikke etablert mansjetter rundt rørgjennomføringer i vegg. Det er omfattende bom under samtlige gulvfliser. Det er videre registrert riss i fuger på vegg. Forholdene indikerer mangelfull utførelse av membran og flisarbeider. Samlet sett tilfredsstiller ikke badet krav til fuktsikkerhet og utførelse i henhold til gjeldende krav i TEK. For å oppnå forskriftsmessig løsning må badet totalrenoveres, herunder riving til bærende konstruksjon, etablering av ny membranløsning med dokumenterte detaljer, korrekt fall mot sluk og ny overflatebehandling. Kostnadsoverslag for totalrenovering er anslått til fra kr 300 000, avhengig av valg av materialer og omfang. Det er flis på vegg og malt panel på innvendig tak. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusjkabinett og standard toalett. Det er naturlig ventilering. Hulltaking er foretatt uten å påvise unormale forhold. Hulltaking ble ikke gjennomført i dusjområdet, ettersom dette området er plassert langs ytterveggen. I stedet ble hulltakingen utført i nærheten av døren. Det kan imidlertid ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre områder på badet. Vaskerom Vaskerommet er fra opprinnelig byggeår og ble oppført i henhold til de tekniske forskriftene som gjaldt på det tidspunktet. Det foreligger ikke dokumentasjon på det utførte arbeidet. Rommet har flere avvik som manglende membran i sluk og slitasje som tilsier at det nærmer seg behov for full renovering dersom det skal oppfylle dagens krav til byggteknisk standard og forskrifter. Et anslått kostnadsnivå for en slik oppgradering starter fra kr 300 000. Fuktsøk i svill er foretatt, og har ikke avdekket noen unormale forhold. Selv om fuktsøk ikke ble gjennomført i våtsonen, kan det ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre deler av vaskerommet. Kjøkken Kjøkkeninnredning med profil dører. Kjøkkenet har kjøleskap/frys, oppvaskmaskin, stekeovn, platetopp og heltre benkeplate. Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut. TEKNISKE INSTALLASJONER Boligen har innvendige vannledninger av kobberrør. Det er avløpsrør av plast. Boligen har naturlig ventilasjon. Det er montert en varmepumpe i stue, luft til luft. TG er satt basert på synlige avvik, da takstmann ikke har tilstrekkelig kompetanse. Det er montert en varmtvannstank på ca. 200 liter i vaskekjelleren. Sikringsskap med automatsikringer, med skjult og åpent spredernett. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad IU (TG IU), 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG IU - KONSTRUKSJONER SOM IKKE ER UNDERSØKT Utvendig - Takkonstruksjon/Loft Kommentar: - Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. Tomteforhold - Terrengforhold Kommentar: - Tomten er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. TG 2 - AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK Utvendig - Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Taktekking er snødekt , alder eller materiale er ukjent og derfor ikke nærmere vurdert. Utvendig - Nedløp og beslag Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det er registrert avflassing og rust på beslagsoverflaten, samt svetting i skjøter på takrenner. Det er også observert frostsprengning i enkelte nedløp. Utvendig - Veggkonstruksjon Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det er registrert manglende lufting bak kledning. Kledning uten tilstrekkelig lufting kan medføre økt risiko for fukt- og råteskader. Utvendig - Vinduer Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Vannbrettet er støpt opp på vinduet. Vannbrettet skal avsluttes under vinduet med fall ut. Det er registrert motfall på enkelte vinduer. Vinduene kan tillate vanninntrengning under regn eller snøfall, noe som kan føre til fuktproblemer og skader på vegger eller gulv. Utvendig - Dører Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Det er registrert skade i utgangsdøren ved låskassen, med brudd og utfall i dørbladet. Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Det er registrert begynnende råteskader i terrassen. Terrassekonstruksjonen har fundamentering som går ned i terreng, noe som gir økt fuktbelastning på trevirket og mindre gunstige forhold for uttørking. Innvendig - Overflater Det er registrert enkelte sprekker i skjøter på furugulvet. Det er videre registrert flere overflater med slitasje og vedlikeholdsbehov, som samlet sett tilsier behov for oppfølging. Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det er gjennomført stikkprøvekontroll av høydeforskjeller i boligen. I stue er det målt høydeforskjell på 20 mm. I soverom i underetasje er det målt høydeforskjell på 21 mm. I loftstue er det målt høydeforskjell på 18 mm. Det presiseres at kontrollen er utført som stikkprøve, og at det kan forekomme høydeavvik i øvrige rom som ikke er kontrollert. Målingene gir derfor ikke en fullstendig kartlegging av eventuelle nivåforskjeller i hele boligen. Ved legging av ny laminat eller parkett stiller leverandører normalt strengere krav til planhet enn det som var vanlig ved byggetidspunktet. Gulvet er ikke vurdert opp mot denne standarden, og det må påregnes avretting eller utbedring av undergulvet før legging av nytt gulv for å oppnå forskriftsmessig resultat og produsentens garanti. Innvendig - Pipe og ildsted Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Ved visuell kontroll ble det registrert sprekker i den ildfaste steinen innvendig i ildstedet. For å lukke avviket må den skadede steinen skiftes ut. Det er registrert riss i utvendig puss på pipe. Rissene fremstår som overfladiske og kan være relatert til bevegelser i konstruksjonen eller naturlig aldring av puss. Det er ikke registrert avskalling eller åpne sprekker på befaringstidspunktet. Innvendig - Rom Under Terreng Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Innvendig - Innvendige trapper Det er registrert knirk i trapp. Innvendig - Innvendige dører Enkelte dører er vanskelig å lukke, da de subber i karm/terskel. Det er enkelte slarkete låskasser. Tekniske installasjoner - Vannledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Tekniske installasjoner - Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Tekniske installasjoner - Andre VVS-installasjoner Det er registrert skader på isolasjonen rundt kjølerør til varmepumpe. Isolasjonen fremstår med brudd og åpne partier, noe som reduserer funksjonen som kondensbeskyttelse og termisk isolasjon. Skadet rørisolasjon kan medføre kondensdannelse og fuktpåvirkning på tilstøtende bygningsdeler. Tekniske installasjoner - Varmtvannstank Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. Tomteforhold - Fuktsikring og drenering Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Kjøkken - 1. etasje - Stue/kjøkken m/trapp - Overflater og innredning Det er registrert fuktskade på benkeskap og benkeplate ved vask. Forholdet indikerer fuktpåvirkning i området rundt vanninstallasjonene. Kjøkken - 1. etasje - Stue/kjøkken m/trapp - Avtrekk Det er registrert at lys med tilhørende deksler i ventilator er defekte. Deksler er skadet eller mangler, og belysningen fungerer ikke som forutsatt. Våtrom - Underetasje - Bad underetasje - Overflater vegger og himling Det er registrert at fliser er montert direkte på Leca-vegg. I aktuelt område foreligger det sprekk i grunnmuren, og denne fremstår som gjennomgående i underlaget bak flisene. Sprekken vurderes å være årsak til riss og bevegelse i flislaget. Direkte liming på Leca uten tilstrekkelig pussystem gir redusert evne til å ta opp bevegelser i konstruksjonen. Våtrom - Underetasje - Bad underetasje - Overflater Gulv Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er registrert omfattende bom under flisene på gulvet. Flisene har manglende vedheft til underlaget, og forholdet gjelder store deler av gulvflaten. Dette indikerer utilstrekkelig heft mellom flislim og underlag, eller mangelfull dekning av flislim ved legging. For å lukke avviket må hele gulvflaten tas opp og legges på nytt. Våtrom - Underetasje - Bad underetasje - Sanitærutstyr og innredning Det er påvist riss/sprekker i utstyr på våtrommet. Det er registrert skade i komposittvasken. Våtrom - Underetasje - Bad underetasje - Ventilasjon Rommet har kun naturlig ventilasjon. TG 3 - STORE ELLER ALVORLIGE AVVIK Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter Det er registrert langsgående og gjennomgående sprekker i grunnmuren. Sprekkene er synlige i flere rom, samt både utvendig og innvendig. Årsaken er ikke endelig avklart, men skadebildet viser at det foreligger sprekkdannelse gjennom konstruksjonen. Ifølge eier har sprekkene vært stabile i deres eiertid. Konsekvens/tiltak: - Gjennomgående sprekker i grunnmuren kan gi risiko for videre oppsprekking, fuktinntrengning og svekkelse av konstruksjonens bestandighet. Når sprekkene er synlige både ute og inne, viser dette at forholdet omfatter hele konstruksjonsdelen. - Det anbefales at forholdet vurderes av fagkyndig med erfaring fra mur og konstruksjoner, for nærmere avklaring av årsak, omfang og behov for utbedring. - Det bør vurderes å hugge opp sprekkene både utvendig og innvendig, før de mures igjen med egnet materiale og metode. Eventuelle nødvendige tilleggstiltak må tilpasses etter nærmere vurdering av skadeårsak og konstruksjonens tilstand. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Våtrom - 1. etasje - Bad 1. etasje - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Konsekvens/tiltak: - Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. - Manglende oppgradering av våtrommet medfører høy risiko for at konstruksjonene ikke vil tåle vanlig bruk av vann eller lekkasjer. Dette kan føre til fuktskader på tilstøtende konstruksjoner. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Våtrom - Underetasje - Bad underetasje - Sluk, membran og tettesjikt Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Det er mangler mansjetter rundt gjennomføringer på vegg. Konsekvens/tiltak: - Baderommet står foran behov for full renovering for å tilfredsstille dagens krav til våtromsstandard og tetthet. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Våtrom - Underetasje - Vaskerom - Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Konsekvens/tiltak: - Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.

Eiendomstype

Tomannsbolig

Oppvarming

Oppvarming med varmepumpe, ved og elektrisitet. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 15.09.2023 og siste feiing er utført 24.06.2020. Det ble under tilsynet avdekket følgende avvik ved anlegget: 1. Anmerkning Ildsted - Plassering: Stue 1.etg. Type: Vedovn. Produsent: Contura. Modell: Ukjent Contura Beskrivelse: - Brennplate bak inne i ovnen er sprukket. Dette kan medføre at det blir for høy varme mot selve ildstedet og kan ta skade. Vi anbefaler at du bytter brennplatene i ovnen. (Avviket er rettet av selger, ved å installere ny brannfast plate innvendig i ildstedet) 2. Andre forhold Beskrivelse: - Det mangler røkvarsler i gang u. etg. Du må sørge for at det er minimum en detektor i hver etasje, og følgende områder skal ha deteksjon: kjøkken, stue, sone utenfor soverom og sone utenfor teknisk rom. Vi anbefaler seriekoblede røykvarslere, samt røykvarsler på alle soverom. Røykvarsler har en teknisk levealder på 10 år. Noen av dine røykvarslere er eldre, de bør derfor byttes. Det foreligger påbud om utbedringer. Selger har ikke utbedret feil og mangler iht. tilsynsrapport som er vedlagt i salgsoppgaven. Kjøper er ansvarlig for utbedring av feil og mangler i rapporten.

Strømforbruk

Det antas et årlig forbruk på ca. 20 600 kWh. opplyst av Glitre Nett AS. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert i 2007. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.   Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.   Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter dekker vann og avløp etter måler, målerleie, renovasjon og branntilsyn/feiing. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Det er installert vannmåler og kommunale avgifter betales etter forbruk.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.    Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.      Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 14 871
  • Eiendomsskatt: kr 4 988
  • Informasjon om eiendomsskatt: Eiendomskatt faktureres sammen med kommunale avgifter.

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?