Enebolig/ Generasjonsbolig
Hystadveien 197A
Flott enebolig fra 2024, funksjonelt design, god planløsning, gode solforhold, fantastisk utsikt! Sjønært. Dbl. garasje.
kr 24 900 000
kr 25 523 886
kr 24 900 000
Kr 622 500,- Dokumentavgift (2,5 % av salgssum)
Kr 545,- Tinglysing av skjøte
Kr 545,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 296,- Grunnboksutskrift
Kr 623 886,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.
Kr 14 700,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 638 586,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring
Kr 17 500,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 641 386,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss
Kr 25 538 586,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
282 m2
3209 Sandefjord
Selveier
787 m2
A - Lys grønn
207 m2
2024
2
5
3
282 m2
3209 Sandefjord
Selveier
787 m2
A - Lys grønn
207 m2
2024
2
5
3
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eneboligen ligger høyt plassert, rett ved sjøen, bygget på fjell i annen rekke mot sjøen i et pooplært område på Hystad. Beliggenheten gir nydelig utsikt, kort gangavstand til båthavner, samt nærhet til fine turområder i skog og mark. Det er også gangavstand til skoler, barnehager, offentlig kommunikasjon, samt et rikt utvalg av servicetilbud. Nærområdet byr også på lekeplass, lysløype, idrettshall, treningssenter og svømmehall. Ved ungdomsskolen er det fotballbane og Tuftepark. Sandefjord har en kystlinje på hele 82,5 kilometer og flere nydelige badeplasser langs fjorden, for eksempel Granholmen, Ula og Kjerringvik som ligger en kort kjøretur unna. Begge har langgrunne, barnevennlige strender og toalettfasiliteter. Med få minutters kjøring til både Presetåsen og badeparken i Sandefjord er det enkelt å finne rekreasjon. Sistnevnte har skulpturpark og nydelige arealer som innbyr til aktivitet, avslapping og lek for både store og små. Det er 3 km til Sandefjord sentrum og Hjertnes kultursenter med flere kinosaler og bibliotek. Sandefjord er en idyllisk sommerby med gode restauranter, i tillegg til den nydelige fjorden. Byen er et eldorado for vannsport med flere klubber, blant annet Sandefjord Brettseilerklubb. For golfentusiaster byr Sandefjord Golfklubb på en flott, 18-hulls golfbane på Marum få kilometer utenfor byen. Servicetilbud: Dagligvarehandelen kan blant annet gjøres ved Kiwi og Rema 1000. Med 3 km til sentrum og indre havn har man tilgang til et rikt utvalg av servicetilbud. I sentrum finner du Hvaltorvet kjøpesenter med 60 butikker, og ved havna finner du blant annet Brødrene Berggren, en av landets eldste fiskeforretninger, i tillegg til en rekke spisesteder og anerkjente restauranter. Området gir mulighet for offentlig kommunikasjon via buss. Nærmeste holdeplass er Hystad, som ligger ca. 240 meter fra boligen. Ved å benytte bil tar det ca. 5 min til sentrum, 14 min til Sandefjord lufthavn, 20 min til Larvik, 28 min til Tønsberg, samt 1 t og 30 min til Oslo. Fra Sandefjord er det også fergetilbud til Strømstad. Fra eiendommen er det 1,7 km til Store Bergan barneskole og 1,8 km til Ranvik ungdomsskole. Det finnes flere videregående skoler i nærliggende områder, samt et godt utvalg av både private og kommunale barnehager.
Bebyggelse
Småhusbebyggelse.
Barnehage, skole og fritid
Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.
Skolekrets
Store Bergan barneskole og Ranvik ungdomsskole.
Offentlig kommunikasjon
Busstoppested rett i nærheten av eiendommen.
Reguleringsplan
Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til: -Gul sone iht. T-1442 -Boligbebyggelse, Nåværende -Ras- og skredfare i kommuneplanens arealdel ID 20220010 (Vedtatt: 21.09.2023) Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Gul sone: Eiendommen er befattet med Gul sone iht T-1442. Dette omhandler retningslinje for behandling av støy i arealplanlegging. Gul sone er en vurderingssone, hvor støyfølsom bebyggelse kan oppføres dersom avbøtende tiltak gir tilfredsstillende støyforhold. Kontakt megler for nærmere informasjon. Eiendommen ligger i aktsomhetsområde for kvikkleire. Kopi av grunnkart, reguleringsplaner og bestemmelser samt områdeanalyse ligger vedlagt i salgsoppgaven. Kommuneplan kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 128
- Bruksnummer: 597
- Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
Areal
BRA: 282 m2
BRA-i: 207 m2
BRA-e: 57 m2
BRA-b: 18 m2
TBA: 135 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Dobbel garasje samt parkering på egen grunn.
Eiendom
Tomteareal er 787 m2 på eiet tomt.
Lettstelt eiet tomt.
Byggeår
2024
Innhold
En flott enebolig bygget i 2024, og med gjennomtenkte, funksjonelle kvaliteter. Boligen har gjennomført god kvalitet og godt utført håndverk, tilnærmet vedlikeholdsfri fasade, sentral og usjenert beliggenhet på eiet fjelltomt i annen rekke mot sjøen og med fantastisk utsikt over hele fjorden. Det er kort vei til sentrum, flotte turområder, badestrand og Torp flyplass. Boligen er energieffektiv med bergvarme og vannbåren gulvvarme og har gode solforhold, med sol fra tidlig morgen til sen kveld. Hovedetasjen inneholder en åpen entre med garderobe, stue og kjøkken i åpen løsning og med eget spiskammers med plass til ekstra kjøleskap, fryseskap og vinskap. Her er også utgang til en innglasset balkong og terrasser, bad og vaskerom kombinert, og ett soverom/kontor/gjesterom. I underetasjen finnes et soverom med flott utsikt, bad med badekar, eget garderoberom, teknisk rom og en gjesteleilighet bestående av stue og kjøkken i åpen løsning, ett stort soverom, og bad med dusj og opplegg for vaskemaskin. I gjesteleiligheten er det også mulighet for å dele av til ytterligere ett soverom. Alle oppholdsrom har nydelig utsikt. Den doble garasjen på 49m2, er isolert og har innlagt varme, varmt og kaldt vann. Her er god plass til 2 biler, i tillegg til sportsbod/hobbyrom. Kanskje er dette drømmeboligen for den som har vurdert å flytte til leilighet for å få mindre vedlikehold, men samtidig synes det er vanskelig å gi slipp på friheten det gir å kunne gå barbent rundt på egen eiendom. 1. etg.: Entré m/garderobe, trapperom, kjøkken, stue, bad/vaskerom, soverom, bod fra kjøkken. Innglasset terrasse. Dobbel garasje m/bod. Sokkeletasje: Hall m/trapp, stue/kjøkken, bad, Bad/vaskerom, soverom, soverom 2, Walk-in closet, teknisk rom. Kort fortalt: - Påkostet enebolig fra 2024 - Praktisk planløsning med to etasjer - Sjønær med nydelig utsikt - Høy og usjenert plassering - Bevisst materialvalg - Store terrasser - Innglasset balkong på ca. 18 kvm - Isolert dobbelgarasje med sportsbod/hobbyrom - Lettstelt fjelltomt - Innredet gjesteleilighet i underetasje - Vannbåren gulvvarme fra bergvarme - Downlights i oppholdsrom og bad - Panoramavinduer gir flott utsikt - Hovedentré med skyvedørsgarderobe - Stue med lekker ved-peis - Kjøkken fra Huseby - Integrerte hvitevarer - Spiskammers - Tre lekre bad med regnfallsdusj - Badekar på hovedbadet i underetasjen - Tre soverom, hvorav ett i gjestedelen( mulighet for ett soverom til) - Garderoberom og teknisk rom/bod i hoveddelen
Standard
Entré Velkommen inn i en lys og luftig enebolig med fleksibel planløsning, utsøkt materialvalg og høy, moderne standard, et hjem selv for de mest kresne. Entreen er innbydende med lysmalte, glatte veggflater, listefri himling, downlights og enstavs eikeparkett med vannbåren gulvvarme. I entreen er det en innebygget skyvedørsgarderobe med malte fronter. Entreen ligger åpent mot stuen og har en pen trapp med eiketrinn, trinnbelysning og sort spilerekkverk ned til underetasjen. Ytterdøren er også i umbragrå design med glassfelt og vinduer på to sider. Den åpne løsningen mot panoramavinduene i stuen sørger for fjordutsikt fra man trår over dørterskelen. Kjøkken Kjøkkenet på hovedplanet er luftig og åpent mot stuen, plassert i en U-form, pluss en vegg med høyskap. Herfra er det også inngang til en praktisk bod med hyller, samt plass til kjøleskap, fryser og vinskap – et perfekt spiskammers. Mot spisestuesonen er det laget en barløsning som gir flere frokostplasser. Kjøkkenet har en flott og påkostet innredning fra Huseby med lyse, profilerte fronter, kombinert med en matchende benkeplate i kompositt med planlimt vaskekum. Downlights i taket, pendellamper fra Hadeland og vinduer over benken gir en ekstra lys og trivelig arbeidssone med fortryllende utsikt. Kjøkkenet er utstyrt med integrert platetopp, stekeovn, kombiovn (mikrostekeovn), oppvaskmaskin og kjøl/frys. Ventilator fra Røroshetta med senceteknolig og glassplater som backsplash. Stue Stuen er et lyst og luftig allrom som bades i dagslys fra store panoramavinduer på tre sider. Dette gir også en nydelig utsikt til sjøen, samt utgang til en innglasset balkong fra spisestuesonen og utgang til en stor terrasse fra stuesonen. Det luftige arealet er møbleringsvennlig og åpent mot både entré og kjøkken. Hele rommet har glatte, malte veggflater, hvitmalt himling med downlights og enstavs eikeparkett med vannbåren gulvvarme. Peis med glass på tre sider gir ekstra hygge og fungerer som en romdeler mellom spisestuen og stuesonen. Bad/wc/vaskerom Hoveddelen har to pene bad, ett i hver etasje. Badet i første etasje er stort og delikat med vindu i endeveggen og egen nisje til vaskemaskin og tørketrommel. Rommet er pent utført med lyse fliser på gulvet, matchende fliser på deler av veggene og malte, glatte veggflater i en harmonerende farge. Badet har ellers downlights i listefri himling og varmekabler i gulvet. Innredningen består av en heldekkende, bred servantplate i silestone kompositt på eikefarget skuffeseksjon, et matchende høyskap, en skyvedørsgarderobe med hvite fronter, et speil med belysning og et veggmontert toalett. Dusjnisjen er helfliset og utstyrt med regnfallsdusj, hånddusj og glassdør. Bad 2 Badet i underetasjens hoveddel er bygd med tanke på ekstra velvære. Her er det både badekar og et dusjhjørne med regnfallsdusj, hånddusj og glassdører. Innredningen består av en heldekkende servantplate på eikefarget skuffeseksjon og høyskap, bredt speil med overlys, vegghylle over badekaret og et veggmontert toalett. Rommet har gulv med lyse fliser og gulvvarme, samt vegger med fliser i våtsonen og malte, glatte flater ellers. Det er downlights i taket og dagslys fra et vindu. Soverom og garderobe Hoveddelen har et lyst soverom i underetasjen med flott utsikt, samt et romslig soverom/kontor/ gjesterom oppe. Begge soverommene har vinduer på to sider, enstavs eikeparkett, glatte, lysmalte veggflater og hvitmalt, listefri himling med downlights. Soverommet nede har ekstra store vinduer og nydelig utsikt rett mot fjorden, en vakker idyll både å våkne og sovne til. I underetasjen er det også et velinnredet garderoberom med hyller, heng/åpne skap og downlights. Boligen har ellers skyvedørsgarderobe i entreen og lagringsplass i en sportsbod/hobbyrom i garasjen. Gjesteleilighet Gjesteleiligheten i underetasjen byr på ekstra fleksibilitet og er lys og tiltalende, med stue og kjøkken i åpen løsning, samt et pent bad/vaskerom og et romslig soverom. Stuen har adkomst via ytterdør på siden og utgang til terrassen på sjøsiden. Gode vindusflater på to sider gir også mye dagslys og nydelig sjøutsikt. Stuen har enstavs eikeparkett, lyse, glatte veggflater og listefri himling med downlights. Kjøkkenet er stilrent, plassert i en L-form og har takoppforede skap, kalkgrå, glatte fronter og benkeplate i lys kompositt med planlimt vaskekum. Koketopp, stekeovn, oppvaskmaskin, kjøl/frys og ventilator er integrert. Det er god plass til både sofagruppe, tv-løsning, spisebord og annet i rommet. Soverommet i gjestedelen har vegger malt i en lys varmbrun nyanse, downlights i listefri himling, enstavs eikeparkett og vindu. Badet ligger vegg-i-vegg, holdt i samme stil, farger og materialvalg som badene i hoveddelen. Her er det varmekabler, downlights, lyse fliser på vegger og gulv i våtsonen og glatte, malte vegger ellers. Innredningen består av heldekkende servant på eikefarget skuffeseksjon, et matchende høyskap, bredt speil med overlys, et veggmontert toalett, samt et dusjhjørne med regnfallsdusj og hånddusj. Badet har også opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Oppvarming - Teknisk Boligen varmes opp med vannbåren gulvvarme fra bergvarmeanlegg og har i tillegg elektriske varmekabler på våtrom. Boligen har varmepumpe med integrert varmtvannsbereder på ca. 180 liter. Det er i tillegg ildsted tilknyttet stålpipe i stuen. Boligen har balansert ventilasjonsanlegg med roterende varmegjenvinning. Sikringsskapet har automatsikringer. Vannstopper og komfyrvakt er montert i begge kjøkken. Boligen er oppført av solide firmaer og håndverkere og det ble ikke påvist unormale avvik. Tilstandsrapporten inneholder kun TG 0: INGEN AVVIK og energimerking A GRØNN.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven.
Byggemåte
GENERELT Enebolig over 2. etasjer m/dobbel garasje og inklusiv sportsbod/hobbyrom fra 2024. Boligen ligger meget fint til i Sandefjord (flott sjøutsikt og solrik eiendom). Opparbeidet fjelltomt. Boligen er oppført av solide firmaer og håndverkere og det ble ikke påvist unormale avvik. Hele og fine flater og innredning. Det er blant annet 3 våtrom, 2 kjøkken, bergvarme og vannbåren gulvvarme, isolert garasje mm. Det foreligger dokumentasjon (fdv) etter TEK 17. TOMTEFORHOLD Det er byggegrunn av fjell. Bygningen har grunnmur i thermomur (støpt i midten og isolert kjerne ute og inne). Det er sålefundament av betong under grunnmur. UTVENDIG Taket er tekket med Derbigum og vurdert fra taket. Det ble ikke påvist unormale avvik. Takrenner og beslag i aluminium. Det er utvendig nedløp fra taket, det er viktig å holde nedløp fritt for løv etc. Vegger i 1. etasje i isolert bindingsverk og tekket med Cembrit fasadeplater og liggende behandlet kledning. Vegger/mur i sokkeletasje med thermomur. Vegger og fasader ser bra ut. Normal tilstand. Det er flatt tak med fall til nedsenk og taknedløp. Taket er ett kompakttak (Kompakte tak er tak der de ulike lagene som isolasjon, dampsperrer og vanntetting ligger tett sammen uten lufting. Dette gjør takene effektive når det gjelder isolasjon og beskyttelse mot fukt). Bygningen har malte trevinduer med 3-lags glass (malt inne og aluminium beslått ute). Store glassflater mot sjøen. Boligen har flere dører med 3-lags glass. Impregnert tredekke og store uteplasser med dels overbygd tak, stor innglasset terrasse og stor betongplatting fra underetasje. Glassrekkverk mot sjøen i 1. etasje. INNVENDIG Innvendig er det gulv av eikeparkett og flis i teknisk rom. Vegger: Det er finerplater bak malte gipsplater på alle yttervegger i sokkeletasjen, dvs. mot all thermomur. Alle andre vegger har rupanel bak malte gipsplater (dvs. alle vegger i 1. etg og innvendige vegger i sokkeletasje). Det er innfelt downlights i alle rom, utenom bod fra kjøkken og teknisk rom. Boligen har isolert stålpipe tilknytter integrert peis (ved) i stue. TEKNISKE INSTALLASJONER Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør). Det er besiktiget i rørskap i teknisk rom. Boligen har balansert ventilasjon med luftskifte og avtrekk. Aggregat i teknisk rom. Roterende varmegjenvinning. Boligen har varmepumpe m/integrert 180 liter varmtvannsbereder. Dette i teknisk rom (les fdv). Varmtvannstank på 200 liter i teknisk rom. Det er bergvarme og vannbåren gulvvarme i boligen (pumpe, tank, røranlegg i teknisk rom (les fdv). Våtrom har elektriske varmekabler og vannbåren varme. Sikringsskap med mange kurser i teknisk rom. Det er ingen punkter å gjengi for TG 2 eller TG 3. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Oppvarming med vannbåren bergvarme og ved. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca. 12 000 kWh. opplyst av selger. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Det elektriske anlegget er helt nytt i 2024. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Eiendommen har adkomst på privat vei. Brøyting av vei, deles med 3 naboer og kostnader må beregnes til dette.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Bud og eventuelle budforhøyelser bør derfor ha akseptfrist på minimum 30 minutter fra budet inngis. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Det gjøres oppmerksom på at utskrift av budjournal, iflg. forskrift til Lov om eiendomsmegling, vil bli gitt til kjøper og selger av eiendommen etter at handelen er kommet i stand. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form. Dersom selger ikke er forbruker, vil bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12 første virkedag etter siste annonserte visning, ikke gjelde.
Overtakelse
Overtagelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Forsikringsselskap
Gjensidige
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp, renovasjon og feiegebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det er ikke installert vannmåler.
Betalingsbetingelser
Hele kjøpesummen og alle omkostninger skal være disponibelt på meglerforetakets klientkonto ved tidspunkt for overtakelse. Ved forsinket betaling av hele eller deler av kjøpesummen, kan selger kreve lovens forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen dersom innbetalt beløp ikke kan disponeres over av meglerforetaket/selger. Forsinkelsesrente beregnes fra avtalt overtakelsetidspunkt og fremt til hele kjøpesummen, samt omkostninger, er innbetalt og disponibelt på meglerforetakets klientkonto. Kjøper godskrives i disse tilfellene innskuddsrenter av beløp innbetalt til meglers klientkonto, så fremt disse utgjør mer enn 1 /2 rettsgebyr. Denne bestemmelse gir ikke kjøper rett til å forlenge betalingsfristen utover de frister som er avtalt. Samme renteberegning skjer dersom nødvendige dokumenter, som må være tinglyst før innbetalt beløp kan disponeres, ikke er overlevert megler i undertegnet og bekreftet stand innen overtakelsesdato.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 15 758