Gamleveien 157
Praktfull strandeiendom med hovedhus og 3 småhus- tomt på 2,4 mål med sol fra morgen til kveld - Strandlinje og brygge.
Prisantydning
kr 7 550 000
Totalpris
kr 7 740 136
kr 7 550 000
Kr 188 750,- Dokumentavgift (2,5 % av salgssum)
Kr 545,- Tinglysing av skjøte
Kr 545,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 296,- Grunnboksutskrift
Kr 190 136,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.
Kr 14 700,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 204 836,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring
Kr 17 500,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 207 636,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss
Kr 7 754 836,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Nøkkelinformasjon
86 m2
3072 Sande i vestfold
Selveier
2 481 m2
G - Rød
73 m2
1917
1
4
86 m2
3072 Sande i vestfold
Selveier
2 481 m2
G - Rød
73 m2
1917
1
4
Visning
Henter visninger...
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva kan kjøpe for.
Beskrivelse
Denne praktfulle strandeiendommen ligger på en av Sandes beste tomter ved vannkanten med gode solforhold og herlig utsikt over fjorden. Denne delen av Vestfold er i tillegg svært lett tilgjengelig med kun ca. 25/45 minutters kjøring til henholdsvis Drammen/Oslo. Med brygge, barnevennlig strand, innlagt sommervann - En eiendom på over 2,4 mål, har man en flott plass for rekreasjon og fritid hvor familie og venner kan samles i vakre omgivelser. Området tilbyr fin skjærgård med muligheter for båtutflukter til omkringliggende øyer/strender samt handletur til Holmestrand, Sande og Holmsbu.
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en fantastisk fin beliggenhet - noe syd for Sande - med umiddelbar adkomst til sjøen. Meget solrikt med sol fra tidlig morgen til sen kveld. Enkel adkomst til Sande sentrum (ca. 6 km) med togstasjon og flere matbutikker: Kiwi, Rema 1000, Meny og Joker samt alle nødvendige servicetilbud. Enkel adkomst til motorvei. Ca. 20 min. kjøring til Drammen, ca. 10-12 min til Holmestrand. Ca 30 min. kjøring til Asker og Tønsberg. Se vedlagt nabolagsprofil i prospektet.
Offentlig kommunikasjon
Buss og togforbindelse. Se nærmere på nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen ligger i et område som i kommuneplanen/kommunedelplanen er avsatt til: Bruk og vern av sjø og vassdrag med tilhørende strandsone - Nåværende Kommuneplan (29.10.2014) LNRF areal for nødvendige tiltak for landbruk og reindrift og gårdstilknyttet næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag - Nåværende Kommuneplan (29.10.2014) Eiendommen ligger i et uregulert område, men omfattes av kommunedelplanens arealdel tilliggende et friområde. Det kan bety at det ikke er tillatt å gjenoppbygge eiendommen ved total skade. Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Eiendommen er regulert til LNFR (Landbruks-, natur, og friluftsområde samt reindrift), jfr. plan- og bygningslovens § 11-7,a) areal for nødvendig tiltak for landbruk og gårdstilknyttet næringsvirksomhet, b) areal for spredt bolig-, fritids- eller næringsbebyggelse. Området kan som hovedregel ikke utvikles med tanke på boligbygging eller annet bebyggelse, fordi det skal tas hensyn til f.eks. allemannsretten, naturvern, landbruk eller friluftsliv. I LNFR område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av bygninger i strid med hovedregelen. I arealdelen i kommuneplanen kan det fremkomme opplysninger om virkningen av LNFR kategorien. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan nyttes i tråd med tidligere gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning, for eksempel etter brann. Oppføring av nye boliger i LNFR område kan ikke skje uten etter dispensasjon eller som følge av bestemmelsene i reguleringsplanen. Ta kontakt med megler for nærmere informasjon. Hensynssoner: - Eiendommen ligger i et aksomhetsområde for jord- og flomskred og i et potensielt utløpsområde dersom det skulle skje et skred, ihht. områdeanalyse datert 18.04.2024. - Eiendommen ligger i et aksomhetsområde for stormflo med gjentaksintervall 20 år, ihht. områdeanalyse datert 18.04.2024. - Eiendommen ligger i et aksomhetsområde for kvikkleire, med ingen risiko for skred på eiendommen, ihht. områdeanalyse datert 18.04.2024. - Eiendommen er befattet med Gul sone iht T-1442. Dette omhandler retningslinje for behandling av støy i arealplanlegging. Gul sone er en vurderingssone, hvor støyfølsom bebyggelse kan oppføres dersom avbøtende tiltak gir tilfredsstillende støyforhold. Kontakt megler for nærmere informasjon. - Eiendommen ligger innenfor radonutsatt område med "Middels til lav" aktsomhet ihht. områdeanalyse datert 18.04.2024. Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 303
- Bruksnummer: 38
- Kommunenummer: 3903 - Holmestrand
Forsikringspolise
21427438
Areal
BRA: 86 m2
BRA-i: 73 m2
BRA-e: 13 m2
TBA: 74 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
1
Parkering
Godt med parkeringsplasser i egen gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 2 481 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på 2481.3 m².
Tomten er opparbeidet med gressplen og beplantninger og noe naturtomt. Brygge mot vannet nede ved sjøen. Eiendommen har parkering på egen gårdsplass. Noe skrånende nedkjøring.
Byggeår
1917
Innhold
Hovedhuset går over et plan i tillegg til lofts alkove: - Bad, trapperom/gang, kjøkken, stue og spisestue. - Innredet lofts alkove - gulvareal ca. 20 kvm med trappenedgang Eiendommen har i tillegg en utvendig bod, sjøbod/naust og anneks med 2 soverom og innredet bad samt betong brygge. Eiendommen har kun hatt to eiere, den har vært i forrige eiers familie siden 1917 og frem til 2016 da nåværende eier overtok eiendommen.
Standard
Entré Velkommen inn til en hyggelig entré med flislagt gulv og rom for oppheng for yttertøy. Stue Lys og innbydende stue som er smakfullt innredet med hvitmalte panelvegger og tregulv malt i en delikat gråtone. Det er rom for en hyggelig sofakrok, tv-møblement, lesekrok eller det en selv måtte ønske. Her kan man sette seg godt til rette i sofakroken og nyte utsikten over de idylliske omgivelsene. Blikkfanget er den klassiske vedovnen som varmer ved litt kaldere kvelder. Stuens store vindusflater bringer den flotte utsikten inn og sørger for godt med lysinnslipp. I tilknytning til stuen ligger spisestuen, her er det god plass til et stort spisebord hvor hele familien kan samles til et bedre måltid, her kan en også nyte den fantastiske utsikten ut over vannet. Spisestuen kan også brukes som en sommerstue og forlenger utesesongen og gjør at det er hyggelig å sitte ute selv med ruskete vær. Kjøkken Pent innredet kjøkken med hvite profilerte fronter og benkeplate av laminat. Kjøkkenet er utstyrt med frittstående hvitevarer. Innredningen byr på effektive arbeidsflater og god plass til oppbevaring i skuffer og skap. Bad Innredet hygienerom/bad i hovedhuset, utstyrt med servant med skuffer, høyskap, speilskap med belysning og dusjkabinett. Uteområder Eiendommen har en særdeles flott tomt og skjermede uteområder som er meget pent opparbeidet. Denne praktfulle strandeiendommen ligger på en av Sandes beste tomter ved vannkanten med gode solforhold og herlig utsikt over fjorden. Flere uteplasser kan benyttes, og det er montert flott elektrisk stor markise av god kvalitet for solskjerming i 2019 ( Leverandør: Alfa Solskjerming). en eiendom man virkelig kan nyte late sommerdager. Eiendommen har en praktisk utvendig bod perfekt for ekstra lagringsplass, sjøbod/naust og et anneks med 2 soverom og bad perfekt for å huse gjester som kommer på besøk. Diverse: I hovedhuset er det et rom i lofts alkoven med gulvareal på ca 20 kvm. I dag er lofts alkoven innredet som et soverom og garderoberom med plass til ekstra seng, rommet er ikke godkjent for varig opphold med grunnlag av lav takhøyde ( ikke målbart areal).
Hvitevarer
Hvitevarer kjøkken medfølger i salget.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgave og Finn annonse. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning ved hovedvei.
Byggemåte
Normalt vedlikeholdt hytteeiendom med flott beliggenhet. Tilstanden på hytta anses som normalt, det må påregnes kostnader til oppgradering og vedlikehold. Tomteforhold Det er byggegrunn av leirholdige masser. Uvisst om type/alder på drenering, eller om det er lagt drenering rundt grunnmur. Bygningen har grunnmur i natursteinsmur. Boligen ligger i skrånende terreng, dette fører til naturlig stor fuktbelastning mot deler av grunnmur. Det er ikke mulig å kontrollere eventuell fuktmembran/fuktsperre eller drenering. Septiktanken er av glassfiber. Septikktank er fra 2016 og er på 6000 liter. Tatt bruk i 2017. Det må påregnes at tanken skiftes ut med tilkobling til offentlig avløp. Kostnader til dette må påregnes. Utvendig Taktekkingen er av betongtakstein. Taket er besiktiget fra bakkenivå. Takrenner og nedløpsrør av lakkert stål. Veggene har tømmerkonstruksjon. Fasade/kledning har liggende bordkledning. Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Det gjøres oppmerksom på at konstruksjonen er en sommerkonstruksjon som ikke er isolert eller luftet. Ved bruk på vinterstid kan dette medføre til fukt- og kondenssskader. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Nye vinduer i stue og spisestue i 2018. Vinduer fra 2013 i 2. etg. Bygningen har eldre malt profilert hovedytterdør. Terrasse på ca 60 m² oppført i trekonstruksjon med adkomst fra stue. Kryssrekkverk er ca 90 cm høyt. Innvendig Innvendig er det gulv av malte gulvbord, laminat og fliser. Veggene har malt trepanel. Innvendige tak har malt trepanel. Normale tørkesprekker i gulver. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Sannsynligvis fylt med stubbloftsfyll/leire. 1. etg: registrert ca 45 mm avvik i stue 2. etg: registrert ca 60 mm avvik og ca 45 mm avvik trapperom. Det er ikke foretatt radonmålinger og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Boligen har mursteinspipe. Bygningen har krypkjeller under trebjelkelag og stubbegulv. Kjeller har adkomst via luke i gulv fra kjøkken. Det er kun liten det av kjeller som har adgang herfra. Det er også adkomst via luk i terrasse og kjellervegg. Krypkjeller her var delvis fullagret og det er kun begrenset befaring som gjelder. Boligen har malt tretrapp. Innvendig har boligen eldre malte fyllingsdører. Tekniske installasjoner Innvendige vannledninger er av kobber. Rørene er utført av av eier som er rørleggermester. Det gjøres oppmerksom på at rørene og hele anlegget må tømmes vinterstid slik at de ikke fryser. Rapporten forutsetter dette Det er avløpsrør av plast. Rørene fra bad og kjøkken går rett til terreng. Boligen har naturlig ventilasjon. Varmtvannstanken er på ca 200 liter. Berederen står ute under tak. Brukes kun sommerstid. Tanken står utendørs. Vesentlig åpent elektrisk anlegg. Sikringsskap med automatsikringer. Montert 6 kg brannslokningsapparat og røykvarsler. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG2 (Avvik som kan kreve tiltak): - Taktekking. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen og undertak. - Takkonstruksjon/loft. Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. - Eldre vinduer. Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne/lukke. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. - Dører. Mer enn halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på dører. Med tanke på tilstand, alder, energiforbruk bør utskifting av vinduer vurderes. -Terrasse på ca 60 m² oppført i trekonstruksjon med adkomst fra stue. Kryssrekkverk er ca 90 cm høyt. Terrassen skal males og beises før salg. Oppretting av terrasse skal også utføres. Taksten forutsetter at det blir gjort tilfredsstillende. Åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Noe retningsavvik på terrasse. Noe sprekker i terrassebord. Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyde opp til dagens forskriftskrav. - Radon. Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Radonmålinger er ikke foretatt, heller ikke andre tiltak mot radon, eiendommen ligger i et område som i NGU Radon aktsomhetskart er definert med "moderat til lav" aktsomhetsgrad. - Innvendige trapper. Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Trappa har lav loddhøyde, krav etter PBL er 200 cm. Trappa er noe bratt. - Innvendige dører. Noen dører har slått seg/vridd seg litt. Dør til stue subber gulvet. På grunn av alder og gjenværende brukstid settes TG 2. - Overflater og innredning kjøkken. Noe mindre skader i fronter. - Avløpsrør. Avløpet er ikke koblet til godkjent avløpssystem. - Ventilasjon. Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. - Elektrisk anlegg. På grunn av alder og manglende el-kontroll de siste 5 år kan tid og sted for en kontroll være gunstig. - Drenering. Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. - Grunnmur og fundamenter. Innsiden av grunnmuren har misfarging. Noe setninger må påregnes. For alder settes det TG 2. TG3 (Store eller alvorlige avvik): - Veggkonstruksjon. Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Noe skade-/råtedannelser i enkelte kledningsbord, spesielt ved bunn/nedre del, mot vannbrett og i skjøter etc. Det er ikke mulig å kontrollere treverk som ligger ned mot grunnmur. Her er det en mulighet for skjulte avvik. Det var ikke vanlig på oppføringstidspunktet å bruke membran mot grunnmur under laft. Det bør foretas tiltak for å bedre lufting av kledningen. Omkledning av den eldre kledning må påregnes. For råteskader kledning settes TG 3. Kostnadsestimat: Over 300 000. - Etasjeskille/gulv og grunn. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Konsekvens er skjevheter som kan påvirke møblering og innredning. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 - Pipe og ildsted. Pipevanger er ikke synlige. Det ble registrert at skorstein har dårlige fuger og at feieluke er defekt. Det gjøres også oppmerksom på at pipe er meget gammel. Total rehabilitering av pipe må påregnes. Konsekvens av dårlige fuger kan være brann. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000 - Krypkjeller. Det er ikke tilfredsstillende ventilering av krypkjeller. Det er påvist synlig vann i krypkjeller eller synlige tegn på innsig av vann i krypkjeller. Kjeller er ikke ventilert. Luke i kjøkkengulv har noe svertesopp og dette tyder på fuktig klima. Eier opplyser at ved store nedbørsmengder kan det komme vann i denne kjeller. Ytterligere undersøkelser må foretas for å få kartlagt tilstanden og omfanget på eventuelle skader. Bedre ventilering må etableres. Boligen bør dreneres slik at det ikke kommer vann inn i kjeller. Konsekvens er eventuelle fukt- og råteskader. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 - Generell bad. Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Det er ikke brukt membran i rommet. Noe bom under fliser og sprukne fuger. En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle en normal bruk etter dagens krav (tett våtsone). En samlet TG 3 for rommet er satt med bakgrunn i alder og manglende tetthet i våtsonen på rommet. Det er ikke behov for å gjennomføre en detaljert tilstandsanalyse, etter standardens krav. Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 - Avtrekk kjøkken. Det er ikke påvist noen form for ventilering av kjøkkenrommet (lukket rom). Det må foretas nærmere undersøkelser og tiltak for å etablere ventilasjon. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000 - Terrengforhold. Terrenget faller inn mot bygningen og det er maksimale forhold for vann inn mot muren. Det bør foretas terrengjusteringer. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 TGIU (Konstruksjoner som ikke er undersøkt): - Tilliggende konstruksjoner våtrom. Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga tilliggende konstruksjoner. 3 av veggene er yttervegger og den siste veggen er i laft eller lignende. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Det er montert vedovn i stue. Det er installert panelovner i diverse rom. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Vårt firma har innhentet opplysninger fra brannvesen/feiervesen. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 08.06.2020. Det ble under tilsynet avdekket følgende avvik ved anlegget: - Skorstein har dårlige fuger i 2.etasje. - Feierluke er defekt i 2.etasje. Det foreligger påbud om utbedringer. Selger har ikke utbedret feil og mangler iht. tilsynsrapport som er vedlagt i salgsoppgaven. Kjøper er ansvarlig for utbedring av feil og mangler i rapporten.
Strømforbruk
Selger opplyser et strømforbruk i sesongen 2024 på 873 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Vei:
Eiendommen har adkomst fra offentlig vei.
Vann og avløp:
Privat felles borevann med flere andre naboer. Vannet er kun sommervann. Kostnader fordeles likt. Det er lagt ned en septiktank av glassfiber i 2016. Tanken er en tett tank som tømmes av kommunen hvert år, neste tømming skjer den 27.07.2024, det må påregnes kostnader for tømming og tilsyn av anlegget. I henhold til tilstandsrapporten for tanken fremkommer det at tilsynet har ikke gitt en utslippstillatelse her. Videre vurderer Tilsynet at tanken er satt ned ulovlig etter 2012. Fra dokumentasjonen Tilsynet for små avløpsanlegg har tilgjengelig, foreligger det avvik fra dagens krav til utslipp og utforming av anlegg. Anlegget er satt ned ulovlig. Løsningen med tett tank anbefales ikke, da det ikke er ønskelig å frakte masse vann lange avstander til renseanlegg. Tanken mangler alarm for høyt vann-nivå. Det er ikke registrert gråvanns-rensing på eiendommen. Tilsynet er ikke kjent med hvordan gråvannet renses eller hvor det disponeres.
Selger opplyser at ved et pålegg fra kommunen kan glassfibertanker fylles med sand. Glassfiber tanker må ikke graves opp og fjernes, men kan saneres ved å fylle tanken med sand. Dette vil bli en ny eiers kostnad og ansvar.
Etablering av nye – eller økning av eksisterende - utslipp er søknadspliktig og må være iht. dagens krav. Tilsynet råder at ethvert tiltak som er tenkt gjennomført i forbindelse med avløpsløsningen på eiendommen avklares med oss, slik at eier ikke bruker unødvendige ressurser. Fra opplysningene Tilsynet har tilgjengelig vurderes det at avløpsanlegget er ulovlig. Tilsynet gjør kjøper/kjøpere oppmerksom på at det kan forventes pålegg om oppgradering av avløpsløsningen på eiendommen og/eller opphør i utslippet. Muligheten for tilknytning til offentlig avløpsnett bør undersøkes. Tilsynet opplyser om at anleggseieren er ansvarlig uten hensyn til skyld for skade som et avløpsanlegg volder fordi kapasiteten ikke strekker til eller fordi vedlikeholdet har vært utilstrekkelig, jf. forurensningsloven § 24 a. første punktum.
For mer informasjon se vedlagte tilstandsrapport i salgsoppgaven for avløpsanlegget. Vi gjør oppmerksom på at det kun er sommervann på eiendommen og anlegget må tømmes grundig på høsten (med trykkluft).
Holmestrand kommune er i gang med et prosjekt for å tilrettelegge for tilknytning til kommunalt avløpsanlegg for boliger og hytter i området Skjervik - Øgarden. Dette i samarbeid med Øgarden Vann og Avløp og Holmsryggen Vannverk. Kostnader vedrørende dette vil bli en kjøpers ansvar.
Vannavgift: kr 1 000
Vannmåler: Privat vannlag sammen med 10 andre nabo hytter, pumpehus står på Stranda ved siden av denne eiendom.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Forsikringsselskap
Gjensidige
Avgiftsbeskrivelse
Renovasjon kr. 2391,- Branntilsyn, feiing kr. 499,- Tømming av septiktank 6 m3 inklusive tilsynskostnader er for år 2024 kr 4300,- inkl mva ( ekstern leverandør) Gebyr for renovasjon gjelder for sommer renovasjon og inkluderer 15% rabatt for fellesløsning. Viktig og relevant informasjon fra selger til interessenter, vedrørende kommunal tilknytning av vann og avløp i forbindelse med Gamleveien 157, 3072 Sande. Hjemmehørende Holmestrand Kommune. Etter et godt styremøte i Øgarden Vann og avløp Drift SA, sommeren 2024, et styremøte med tydelige og klare avgjørelser, så valgte selger av Gamleveien 157 å ta opp sin sak for sin egen eiendom. Siden Gamleveien 157 har lagt ned en 6 m3 lukket septiktank, har selger således forpliktet seg til å kople seg på spillvannsledning som snart blir ferdigstilt av Holmestrand Kommune. **** Gamleveien 157 vil måtte grave sin ledning på egen tomt og frem til og over Gamleveien 163 Gnr. 303, Bnr. 134 som er en festetomt, hjemmelshaver/bortfester er Øystein Bjørløw. Det blir også satt av grenkoplinger opp fra Gamleveien 157, til Gamleveien162, Gnr. 3, Bnr. 1, som også er en festetomt, hjemmelshaver/bortfester er Øystein Bjørløw . Fester i Gamleveien 162 er Roar Holter- Geir Østensen er fester i Gamleveien 163. Kostnaden for hver av disse tre eiendommene vil være som et godt anslag kr 130.000 - kr 180.000 og med tillegg for offentlig tilkopling avløp kr 25.000 og vann som kommer til samme sted, med kr 25.000. ( tilkopling vann og avløp kr 50 000,-) Disse 3 eiendommene er de som ligger nærmest stedet der hvor vann og kloakk ligger og med grunneier/hjemmelshaver/bortfester Øystein Bjørløw sin positive holdning for de 2 andre eiendommene og med tillatelse vedr. graving etc. så er dette veldig meget riktig anslått beløp. Skal dette gjennomføres for de tre eiendommene så skal det utarbeides en skriftlig avtale mellom partene, avtalen skal således signeres av alle involverte parter, samt at det skal tinglyses en erklæring ( for de respektive eiendommene) med helt nødvendig tekst m.t.p. kostnader/ansvar, vedlikehold, forsikring og til enhver tid gjeldene juridiske forpliktelse. **** ("Om det skulle bli aktuelt med "flere" enn disse tre eiendommene, Gamleveien 162,163 og 157 som eventuelt bestemmer seg for å søke sammen og at dette tilfredsstiller loven for Samvirkeforetak. Vil det muligens åpne for at det kan organiseres som et Samvirkeforetak med de til enhver tid gjeldende Lov bestemmelser i Norge. Det må bli opp til alle hytte eiere i så fall å finne enighet/avklare dette sammen, om dette skulle bli et "tema." ) **** Selger av Gamleveien 157, har også uttalt til de 2 nevnte festere, som over nevnes at han kan bidra på en positiv måte også fremover med dem og selvfølgelig også for grunneier Øystein Bjørløw. Som selger sier selv, er en meget solid samarbeidsskapende person. Selger av Gamleveien 157, vil også opplyse om at medlemskapet for Gamleveien 157 ikke er avsluttet i Øgarden Vann og avløp sitt registrerte utviklingsselskap, men hvis man gjennomfører det som opplyses i denne informasjonen så vil det innbetalte medlemskap i Øgarden Vann og avløp, på kr 3000 være tapt. Håper dette var opplysende å svarer godt på de eventuelle undringer/usikkerheter dere har hatt rundt tema kommunalt vann og avløp for fritidsboligen.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. I henhold til områdeanalysen ligger eiendommen i et område med "Middels til lav" aktsomhetsgrad for radon, for mer informasjon se vedlagte områdeanalyse i salgsoppgaven.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 7 740
- Eiendomsskatt: kr 6 576
- Informasjon om eiendomsskatt: Holmestrand kommune fakturerer eiendomsskatt. For mer informasjon angående eiendomsskatt ta kontakt med kommunen.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.