Neperud
Veslefrikkveien 8
Attraktivt beliggende enebolig med solrik og barnevennlig tomt. Kort vei til skole, barnehage og påkjøring E-18. Garasje
Prisantydning
kr 6 990 000
Totalpris
kr 7 165 840
kr 6 990 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 174 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 175 840
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
385 m2
3083 Holmestrand
Selveier
1 286 m2
339 m2
1962
7
4
385 m2
3083 Holmestrand
Selveier
1 286 m2
339 m2
1962
7
4
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Veslefrikkveien 8! En vakker, innholdsrik og stor familiebolig over tre etasjer med rom for hele familien. Huset byr på hele 4 bad, en stor støpt terrasse og en nyoppusset del i underetasjen. Her er det rikelig med plass til alt fra lek og hverdagsliv, til hageglede og egne hobbyprosjekter. Uteområdet er en idyllisk perle med fiskedam, bekk, drivhus og solrike uteplasser. Veslefrikkveien har sentral beliggenhet i trygge og barnevennlige omgivelser, med umiddelbar nærhet til skoler, barnehager, butikker og treningssentre. Det er gangavstand til idrettsanlegg, lekeplasser og turområder. Sykkelavstand til fjellheisen som tar deg til Holmestrand sentrum med forretninger, koselig båthavn, badestrender og jernbanestasjon.
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Flott eiendom med en meget sentral beliggenhet med umiddelbar nærhet til barne - og ungdomsskole, barnehage, Kleivbrottet med dagligvareforretning, treningssenter m.m. Det er gangavstand til fotballbane, svømmehall, idrettshall, ballbinge, lekeplasser og flotte turområder. Kort vei også til Holmestrandtoppen med matbutikker, apotek, blomsterforretning, frisør etc. Ca. 2 km til byens sentrum med forretninger, koselig båthavn og badestrender. Sykkelavstand til jernbanestasjon med mange togavganger. Fjellheisen tar deg raskt opp og ned til jernbanestasjonen, badestranden og bysentrum. Fra Holmestrand tar det ca. 54 min med tog til Oslo, 18 min til Drammen og 17 min til Tønsberg. Med bil på firefelts motorvei tar det ca 25 min til Tønsberg og Drammen, 50 min til Oslo. Kort vei til påkjøring E-18.
Bebyggelse
Småhusbebyggelse.
Skolekrets
Ekeberg. Kjøper oppfordres også selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.
Offentlig kommunikasjon
For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Gjeldende regulering: Kommuneplan: Eiendommen er avsatt til: - Boligbebyggelse - Nåværende - Ras- og skredfare i kommuneplan: - Kommuneplanens arealdel for Holmestrand 2023 - 2035 vedtatt 03.03.2023 Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av eiendomskart og kommuneplankart ligger vedlagt i salgsoppgave. Kommuneplanen med planbestemmelser og retningslinjer kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Områdeanalysen er vedlagt i salgsoppgaven.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 5
- Bruksnummer: 34
- Kommunenummer: 3903 - Holmestrand
Areal
BRA: 385 m2
BRA-i: 339 m2
BRA-e: 46 m2
TBA: 47 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Dobbel garasje og godt med biloppstillingsplasser på egen tomt. Enkel garasje i kjeller. For bil- og hobbyentusiasten er eiendommen en drøm, med garasjekapasitet til hele 5 biler under tak (inkludert sjakt i den frittstående garasjen). - Garasjekapasitet: Det er plass til totalt 5 biler under tak. Den lange garasjen har plass til 3 biler, og den frittstående garasjen har plass til 2. - Smøregrav/sjakt: Den frittstående garasjen har en sjakt for heising av tunge gjenstander, samt et stort oppbevaringsloft.
Eiendom
Tomteareal er 1 286 m2 på eiet tomt.
Meget pent opparbeidet tomt med plen, flotte bed, prydbusker av forskjellige typer og annen beplantning. I tillegg er det fiskedam. Tomten er omkranset av en velstelt tujahekk. Pent steinbelagt gårdsplass.
Uteområdet er idyllisk og påkostet. Her kan du nyte solen på den store, støpte terrassen, eller trekke deg tilbake til den koselige bålplassen helt nede i vannkanten ved eiendommens egen fiskedam med klukkende bekk. Klargjort platting og strøm for jacuzzi finnes også.
Selger opplyser om følgende:
- Terrasse og solforhold: Stor terrasse med gode solforhold. Spisedelen har morgen-, formiddag- og delvis ettermiddagssol, mens sofa-området har ettermiddags- og kveldssol.
- Idyllisk bålplass og platting ved dammen: Ved den store fiskedammen er det en egen platting under et stort og fruktgivende kirsebærtre. Helt nede i vannkanten til dammen, er det en bålplass hvor man kan sitte og se på flammene med vannspeilet i bakgrunnen.
- Medfølgende utstyr: Vi lar to nydelige stoler til plattingen ved dammen følge med på kjøpet, inkludert puter som ligger i en egen puteboks i drivhuset. Diverse uteplanter følger også med.
- Klargjort for jacuzzi: Det er støpt platting med beiset treverk og lagt opp strøm dimensjonert for utendørs massasjebad.
- Skjerming: Nyplantet hekk rundt eiendommen som etter hvert vil gi skjerming mot innsyn rundt hele eiendommen.
- Drivhus: Utstyrt med temperaturregulerte vindusåpnere.
- Fiskedam: Etablert dam med klukkende bekk.
- Utebelysning: Etablert belysning i hagen og på yttervegger.
- Hekken på nedsiden av dammen ble nyplantet i 2025 etter overvanning fra damlekkasje og midd-angrep som ble oppdaget for sent, sommeren 2025. Lekkasjen som forårsaket overvanningen er utbedret. Plantene er foreløpig lavere enn omkringliggende beplantning, men forventes å vokse til full høyde.
Byggeår
1962
Innhold
Eneboligen er stor og har følgende planløsning: Kjeller: Hall m/trapp, 2 innvendige boder, teknisk rom/vaskerom og garasje og hybel (gang/kjøkken, bad, walk in/teknisk rom, soverom og kjellerstue). 1. etg.: Hall m/trapp, 3 bad, toalettrom, walk in, 4 soverom og kjøkken/stue m/utg. til stor terrasse. Loft: Loftstue m/trapp, toalettrom og 2 soverom. Dobbel garasje med plass til 2 biler. Enkel garasje i tilknytning til huset med plass til 3 biler
Standard
KJØKKEN Kjøkken u.etg/kjeller (Nytt 2026): Kjøkkeninnredning med speilfronter og laminat benkeplate. Kjøkkenet er utstyrt med kjøleskap med frysedel, oppvaskmaskin, stekeovn og platetopp. Det opplyses at kjøkkenet er montert av eier, og at det ikke har vært tatt i bruk. Det er montert lekkasjestopper og kjøkkenventilator med kullfilter. Kjøkken 1.etg (fra ca 2011): Kjøkkeninnredning med slette dører. Kjøkkenet har kjøleskap/frys, oppvaskmaskin, stekeovn, platetopp, mikrobølgeovn og laminat benkeplate. Bad sør/øst: Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Det er elektrisk styrt vifte. Bad nord: Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører, veggmontert toalett og badekar. Det er naturlig ventilering. Bad midten: Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Det er elektrisk styrt vifte. Bad hybel: Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Innvendig har boligen i hovedsak malte vegger og tak. Kjøkkenet i hoveddelen av boligen er fra 2011, mens kjøkkenet i hybeldelen er fra 2026. Baderom er fra 2017. Det elektriske anlegget er delvis oppgradert.
Hvitevarer
Alle hvitevarer medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
GENERELT Enebolig opprinnelig oppført i 1962, med tilbygg fra 1984. Utvendig kledning er fra cirka 1984. Vinduer er i hovedsak fra opprinnelig byggeår. Taket er tekket med takstein, og tekkingen er fra 1984. Takrenner og beslag er også fra 1984. Boligen har opprinnelig fuktsikring og drenering fra henholdsvis 1962 og 1984. Innvendig har boligen i hovedsak malte vegger og tak. Kjøkkenet i hoveddelen av boligen er fra 2011, mens kjøkkenet i hybeldelen er fra 2026. Baderommet er fra 2017. Det elektriske anlegget er delvis oppgradert. TOMTEFORHOLD Det er ukjent byggegrunn. Det er ikke synlig knotteplast/fuktsikring utvendig på grunnmur. Det bør foretas en utvidet undersøkelse. Bygningen har grunnmur i betongblokker og lettklinkerblokker. Tomten er forholdsvis flat. Utvendige avløpsrør er av støpejern og er fra 1962. Det er offentlig avløp via private stikkledninger. Utvendige vannledninger er av jernrør og er fra 1962. Det er offentlig vannforsyning via private stikkledninger. UTVENDIG Taktekkingen er av betongtakstein. Taket er besiktiget fra bakkenivå. Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket eller observere fra stige. Selv om det ikke er avdekket skader under befaringen, betyr ikke dette at det ikke foreligger skader som en besiktigelse på taket kan avdekke. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse av taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Takrenner, nedløp og beslag er utført i lakkert, plastbelagt stål eller aluminium. Boligen har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår, med liggende bordkledning. Takkonstruksjonen har W-takstoler og sperrekonstruksjon i tre. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Bygningen har malt hovedytterdør med ukjent alder og skyvebalkongdør i malt tre fra 2025. Boligen har en terrasse ut fra stue på ca. 47 m². Boligen har trapp opp til inngangspartiet, utført i plass-støpt betong med fliser i trinn. INNVENDIG Det er benyttet ulike materialer på overflater i boligen. Gulv, vegger og himlinger har varierende materialvalg, utførelse og alder. Overflatene fremstår samlet sett med normal slitasje og brukspreg ut fra alder og bruk. Boligen er oppført med støpt gulv på grunnen. I deler av hoveddelen i 1. etasje er det etablert støpt dekke, mens øvrige etasjer har gulvkonstruksjoner utført med trebjelkelag. Det er mursteinspipe i boligen, og det er montert ildsted i stue. Gulvet er av betong. Veggene er av betong/mur. Hulltaking er ikke foretatt. Rommet har en konstruksjon som gjør hulltaking unødvendig. Boligen har malt tretrapp. Det er malte 3-speils fyllingsdører i boligen. Bad sør/øst Badet er opplyst utført i 2017 av eier som egeninnsats. Det foreligger enkelte bilder fra utførelsen, men det er registrert enkelte ufagmessige løsninger. Dokumentasjonsgrunnlaget er derfor begrenset, og utførelsen fremstår ikke fullt ut som fagmessig dokumentert. Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Gulvet er til dels flatt på utsiden av en nedsenket dusjnisje. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Det er elektrisk styrt vifte. Hulltaking er utført og har ikke avdekket noen unormale forhold. Selv om hulltaking ble gjennomført i dusjområdet, kan det ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre deler av badet. Bad nord Badet er opplyst å være utført i 2017 av eier som egeninnsats. Det foreligger enkelte bilder fra utførelsen, men det er registrert enkelte ufagmessige løsninger. Dokumentasjonsgrunnlaget er derfor begrenset, og utførelsen fremstår ikke fullt ut som fagmessig dokumentert. Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Gulvet er til dels flatt på utsiden av en nedsenket dusjnisje. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører, veggmontert toalett og badekar. Det er naturlig ventilering. Hulltaking er utført og har ikke avdekket noen unormale forhold. Selv om hulltaking ble gjennomført i dusjområdet, kan det ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre deler av badet. Bad midten Badet er opplyst å være utført i 2017 av eier som egeninnsats. Det foreligger enkelte bilder fra utførelsen, men det er registrert enkelte ufagmessige løsninger. Dokumentasjonsgrunnlaget er derfor begrenset, og utførelsen fremstår ikke fullt ut som fagmessig dokumentert. Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Gulvet er til dels flatt på utsiden av en nedsenket dusjnisje. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Det er elektrisk styrt vifte. Hulltaking er utført og har ikke avdekket noen unormale forhold. Selv om hulltaking ble gjennomført i dusjområdet, kan det ikke utelukkes at det kan forekomme fukt i veggene i andre deler av badet. Bad hybel Badet er opplyst utført i 2017 av eier som egeninnsats. Det foreligger enkelte bilder fra utførelsen, men det er registrert enkelte ufagmessige løsninger. Dokumentasjonsgrunnlaget er derfor begrenset, og utførelsen fremstår ikke fullt ut som fagmessig dokumentert. Det er flis på vegg og malte plater på innvendig tak. Støpt, flislagt gulv med elektriske varmekabler. Gulvet er til dels flatt på utsiden av en nedsenket dusjnisje. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Praktisk innredning med enkel vask, dusj med glassdører og veggmontert toalett. Det er elektrisk styrt vifte. Det er utført fuktsøk på vegg, uten at det ble avdekket noen unormale verdier. Kjøkken Kjøkkeninnredning med speilfronter og laminatbenkeplate. Kjøkkenet er utstyrt med kjøleskap med frysedel, oppvaskmaskin, stekeovn og platetopp. Det opplyses at kjøkkenet er montert av eier, og at det ikke har vært tatt i bruk. Det er kjøkkenventilator med kullfilter. Kjøkkeninnredning med slette dører. Kjøkkenet har kjøleskap/frys, oppvaskmaskin, stekeovn, platetopp, mikrobølgeovn og laminat benkeplate. Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut. TEKNISKE INSTALLASJONER Boligen har innvendige vannledninger av kobberrør og rør i rør. Det er avløpsrør av støpejern og plast. Boligen har naturlig ventilasjon. Det er montert to varmtvannsberedere, hver på cirka 200 liter. Den ene betjener hybeldelen og den andre hovedboligen. Installasjonene fremstår som separate anlegg for de respektive boenhetene. Sikringsskap med automatsikringer, med skjult og åpent spredernett. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad IU (TG IU), 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG IU - KONSTRUKSJONER SOM IKKE ER UNDERSØKT Tomteforhold - Terrengforhold Kommentar: - Tomten er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. TG 2 - AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK Utvendig - Nedløp og beslag Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det er registrert avflassing og rust på beslagsoverflaten, samt svetting i skjøter på takrenner. Det er også observert frostsprengning i enkelte nedløp. Utvendig - Veggkonstruksjon Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det er registrert at det ikke er montert museklosser mellom underligger og overligger. Åpningen gir mulighet for at mus og annet småvilt kan ta seg inn i konstruksjonen. Det er lite lufting i nedre kant av kledningen mot trappen. Utvendig - Takkonstruksjon/Loft Taket over terrassen krager ut over gårdsplassen. Det foreligger ikke dokumentasjon på hvordan den utkragede konstruksjonen er prosjektert og utført. Ved befaring ble det registrert synlig nedbøying i både takkonstruksjonen og takrennen. Dette kan indikere utilstrekkelig dimensjonering, mangelfull innfesting eller svekkelser i bærende konstruksjon. I henhold til krav skal konstruksjoner prosjekteres og utføres slik at de har tilstrekkelig bæreevne og stivhet for aktuelle laster, herunder egenlast, snølast og vindlast. Synlig deformasjon kan være et tegn på at konstruksjonen ikke tilfredsstiller krav til sikkerhet og bruksegenskaper. Det er registrert fuktskjolder på undertaket. Dette indikerer at det tidligere har vært, eller fortsatt kan være, lekkasje eller kondensproblematikk i tilknytning til gjennomføringer i taket. Fuktskjolder kan oppstå som følge av utettheter rundt gjennomføringer eller utilstrekkelig lufting i takkonstruksjonen. Utvendig - Dører Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå. Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Det er registrert løse fliser, sprukne fliser og bom under flis på terrassen. Bom under flis viser at vedheften mellom flis og underlag er svekket. Dette kan ha sammenheng med utførelsesfeil, bevegelser i underlaget eller fuktpåvirkning. Løse og skadde fliser gir redusert slitestyrke og økt risiko for videre skadeutvikling. Deler av balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Utvendig - Utvendige trapper Det er registrert riss i fuger og bom i flisene på trappen. Forholdet viser at deler av flisoverflaten har redusert vedheft mot underlaget, samtidig som fugene har svekkelser. Innvendig - Overflater Det er registrert noe avflassing i betonggulvet i kjelleren. Forholdet har sammenheng med fuktvandring fra grunnen, som er vanlig der gulvkonstruksjonen mangler fuktsperre mot underliggende masser. Det er registrert manglende mindre listverk enkelte steder, eksempelvis ved terskler og overgangspartier. Innvendig - Rom Under Terreng Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Innvendig - Innvendige trapper Det er registrert at trappen til loftsetasjen ikke har tilstrekkelig frihøyde. Forholdet gir redusert brukskvalitet og innebærer økt risiko for at personer kan støte hodet ved bruk av trappen. Innvendig - Innvendige dører Enkelte dører er vanskelig å lukke, da de subber i karm/terskel. Innvendig - Garasje Det er etablert garasje i kjeller med terrasse over. Garasjen er utvidet i senere tid. Opprinnelig dekke over den eldste delen av garasjen er ikke isolert. Dette medfører kondensdannelse i himling og på veggflater i den delen som ligger under terrasse. Manglende isolasjon mellom kald terrassekonstruksjon og oppvarmet eller delvis oppvarmet garasjerom gir betydelig temperaturforskjell i konstruksjonen. Dette fører til kondens på kalde flater når varm og fuktig luft kommer i kontakt med uisolert dekke. Konstruksjoner skal ha tilfredsstillende fuktsikring og være utformet slik at det ikke oppstår skadelig kondens. Det er anbefalt å reetablere dør eller port i opprinnelig åpning, slik at den ytre, utvidede delen av garasjen forblir kald sone. Tekniske installasjoner - Vannledninger Eier har utført arbeider på vannrør. Utførelsen fremstår ikke fagmessig. Det er registrert bruk av skrukoblinger, manglende rørklammer og utilstrekkelig innfesting. Videre er det benyttet flere ulike rørtyper og koblingssystemer i samme anlegg, uten helhetlig systemtilpasning. Installasjonen fremstår uoversiktlig og uten tydelig struktur. Vanninstallasjoner skal være utført slik at de har tilstrekkelig mekanisk styrke, tetthet og bestandighet, samt være montert i henhold til anerkjente prinsipper for rørføring og sammenkobling. Manglende systemforståelse og blanding av ulike komponenter kan medføre svekket driftssikkerhet. Det må påregnes at ytterligere avvik kan forekomme. Tekniske installasjoner - Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Det er registrert enkelte avløpsrør som fortsatt står igjen i konstruksjonen. Det er usikkert om disse er tilkoblet aktivt avløpssystem eller om de er frakoblet. Rørene fremstår som gjenværende installasjoner uten dokumentert funksjon. Avløpsinstallasjoner skal være tette og korrekt avsluttet. Ubrukte rørføringer skal være forskriftsmessig plugget eller fjernet for å hindre lukt og gassutslipp. Tomteforhold - Fuktsikring og drenering Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Det er synlig knotteplast på enkelte vegger av grunnmuren. Det mangler topplist flere steder, noe som medfører at vann kan renne ned på innsiden av knotteplasten. Deler av drenering og fuktsikring er fra 1984, etablert i forbindelse med tilbygg. Løsningen har dermed høy alder og begrenset forventet restlevetid. Grunnmur skal være sikret mot fuktinntrengning fra terreng, og dreneringssystemet skal lede vann bort fra konstruksjonen. Manglende topplist og eldre fuktsikring øker risikoen for at fukt belaster kjellervegger og tilstøtende konstruksjoner. Forholdet bør vurderes i sammenheng med planlagt ferdigstillelse av hybel, herunder etablering av større vinduer og nytt inngangsparti. Slike tiltak innebærer inngrep i grunnmur og terreng, og gir samtidig en naturlig anledning til å oppgradere drenering og fuktsikring. Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter Grunnmuren har registrerte svinnriss, sprekker og stedvis avflakking av puss. Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Kjøkken - 1. etasje - Stue/kjøkken - Overflater og innredning Det er registrert fuktskade på benkeplate. Våtrom - 1. etasje - Bad sør/øst - Overflater vegger og himling Det er registrert at silikonfugene ikke er utført på en fagmessig måte. Fugene fremstår med svak utførelse og ujevn avslutning, noe som kan gi redusert funksjon og bestandighet. Badet har vindu plassert i våtsone. Det foreligger ikke dokumentasjon på hvordan overgangen mellom vindu og membran er løst. Dette gir usikkerhet knyttet til om fuktsikringen i området er utført med tilfredsstillende tilslutning. Det er samtidig registrert råteskader i vinduet, og vinduet må skiftes. Våtrom - 1. etasje - Bad sør/øst - Overflater Gulv Det er registrert bom, det vil si hulrom under flisene. Det er registrert sprekker i mykfugen mot terskelen. Det er ikke observert synlig tettesjikt ved dørterskelen. Forholdet medfører at vann ved lekkasje eller vannsøl kan renne ut av rommet og inn i tilstøtende konstruksjoner. Våtrom - 1. etasje - Bad sør/øst - Sanitærutstyr og innredning Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er installert et tett dusjhjørne, noe som medfører at eventuelt lekkasjevann ikke ledes til sluk når dusjdørene står lukket. Ved lekkasje vil vann kunne renne ut av baderommet og påføre fuktskader i nærliggende rom og tilstøtende konstruksjoner. Våtrom - 1. etasje - Bad sør/øst - Ventilasjon Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Spesialrom - 1. etasje - Toalettrom 1. etasje - Overflater og konstruksjon Det er registrert bom under flis på gulvet og sprekkdannelser i fuger over innredningen på toalettrommet. Bom under flis viser at vedheften mellom flis og underlag er svekket. Sprekkdannelsene gir også usikkerhet knyttet til veggens oppbygning og stabilitet i overflaten. Våtrom - 1. etasje - Bad nord - Overflater vegger og himling Det er påvist riss i fuger mellom veggfliser og i overgang mot tak. Det er også registrert riss i takmalingen. Forholdene viser at det er bevegelser eller svakheter i overflatene, og dette kan ha sammenheng med underlag, utførelse eller bevegelser i konstruksjonen. Våtrom - 1. etasje - Bad nord - Sanitærutstyr og innredning Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er registrert noe redusert vanntrykk i servantarmaturet. Forholdet kan ha sammenheng med armatur, sil, tilkoblinger eller øvrige forhold i vanninstallasjonen. Våtrom - 1. etasje - Bad nord - Ventilasjon Rommet har kun naturlig ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Våtrom - 1. etasje - Bad midten - Overflater vegger og himling Det er påvist riss i fuger mellom veggfliser, i overgang mot tak og nederst på vegg. Forholdet viser at det er bevegelser eller svakheter i overflatene, og dette kan ha sammenheng med underlag, utførelse eller bevegelser i konstruksjonen. Våtrom - 1. etasje - Bad midten - Overflater Gulv Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er registrert at gulvet har et lite motfall, med ca. 5 mm lavere nivå ved terskelen. Det er videre registrert sprekker i mykfugen mot terskelen. Det er ikke observert synlig tettesjikt ved dørterskelen. Forholdet medfører at vann ved lekkasje eller vannsøl kan renne ut av rommet og inn i tilstøtende konstruksjoner. Våtrom - 1. etasje - Bad midten - Sanitærutstyr og innredning Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er installert et tett dusjhjørne, noe som medfører at eventuelt lekkasjevann ikke ledes til sluk når dusjdørene står lukket. Ved lekkasje vil vann kunne renne ut av baderommet og påføre fuktskader i nærliggende rom og tilstøtende konstruksjoner. Våtrom - 1. etasje - Bad midten - Ventilasjon Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Kjøkken - Kjeller hybel - Kjøkken/gang hybel - Overflater og innredning Det er ikke montert komfyrvakt i kjøkkenet som er krav på dette kjøkkenet ut ifra alder. Kjøkken - Kjeller hybel - Kjøkken/gang hybel - Avtrekk Det er kun kullfilterventilator på kjøkkenet og heller ikke andre forserte/mekaniske avtrekksløsninger fra kokesonen. Våtrom - Kjeller hybel - Bad hybel - Overflater vegger og himling Det er registrert sprekker i silikonfugene i overgang mellom vegg og vegg, og det mangler mykfuge enkelte steder. Slike brudd og mangler i fugene gir svekket tetthet i utsatte overganger. Det er videre registrert sprekk i flis ved toalettet. Våtrom - Kjeller hybel - Bad hybel - Sanitærutstyr og innredning Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er installert et tett dusjhjørne, noe som medfører at eventuelt lekkasjevann ikke ledes til sluk når dusjdørene står lukket. Ved lekkasje vil vann kunne renne ut av baderommet og påføre fuktskader i nærliggende rom og tilstøtende konstruksjoner. Våtrom - Kjeller hybel - Bad hybel - Tilliggende konstruksjoner våtrom Det er registrert plastfolie bak platene mot badet. Dette er ikke i samsvar med Byggforsk sine gjeldende anbefalinger, da slik utførelse kan medføre risiko for fuktopphopning i konstruksjonen. TG 3 - STORE ELLER ALVORLIGE AVVIK Utvendig - Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Taktekking er snødekt , alder eller materiale er ukjent og derfor ikke nærmere vurdert. Det er registrert råteskader nederst i graden der takflatene møtes. Skadene er synlige i underliggende trekonstruksjon ved takfoten. Utførelsen fremstår som en sårbar løsning, da dette området utsettes for betydelig vannbelastning, særlig ved nedbør, snøsmelting og isdannelse. Gradrenner og tilstøtende konstruksjoner skal være utformet slik at vann ledes kontrollert bort uten oppfukting av underliggende treverk. Skadene indikerer langvarig fuktpåvirkning og svikt i tetting eller vannavledning. Konsekvens/tiltak: - Det bør foretas nærmere undersøkelser av taktekking når taket er snøfritt. - Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. - Ved fortsatt fuktbelastning kan råteskadene utvikle seg og svekke bæreevnen i takfot og tilstøtende konstruksjon. Dette kan føre til ytterligere nedbrytning, økt risiko for lekkasjer og i verste fall behov for omfattende utskifting av konstruksjon. Fuktskader kan også spre seg til tilstøtende veggkonstruksjon. - Det anbefales at forholdet undersøkes nærmere av kvalifisert fagperson. Skadet treverk må fjernes og erstattes. Samtidig bør gradrenneløsningen vurderes og eventuelt bygges om slik at vannavrenning sikres på en mer robust måte. - Det må etableres tilfredsstillende beslag og tetting for å hindre videre fuktinntrengning. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Utvendig - Vinduer Det er påvist vinduer med fukt/råteskader. Vinduer og tilhørende karmer har synlig værslitasje, med sprekker i treverket. Overflatebehandlingen er flere steder nedbrutt. Det er registrert at det mangler beslag på vannbrett. Videre er det påvist enkelte punkterte glassruter samt vinduer med råteskader i karm og ramme. Vinduer og tilhørende detaljer skal være utført og vedlikeholdt slik at de har tilfredsstillende tetthet, bestandighet og beskyttelse mot fukt. Punkterte glass gir redusert isolasjonsevne, og råteskader indikerer langvarig fuktpåvirkning. Takvinduet består av enkelt glass uten isolerende egenskaper. Løsningen medfører betydelig varmetap sammenlignet med moderne isolerglass. Det er også registrert tegn til fukt og smussansamling langs glass og ramme. Enkelt glass gir høy varmegjennomgang, noe som fører til oppvarming av glassflaten fra innsiden. Dette bidrar til snøsmelting på utsiden vinterstid. Smeltevann kan fryse på nytt ved takfot og medføre økt fuktbelastning. Temperaturforskjeller mellom inne og ute kan også gi kondens på innsiden av glass og tilstøtende konstruksjon. Konsekvens/tiltak - Vinduer med råteskader må erstattes med nye. - Manglende beslag og nedbrutt overflatebehandling kan medføre økt vanninntrengning i karm og veggkonstruksjon. Over tid kan dette føre til videre råteutvikling og skade på tilstøtende bygningsdeler. Punkterte glassruter gir redusert isolerende effekt og kan medføre økt varmetap og kondensproblematikk. Råteskadde vinduer har svekket bæreevne og redusert levetid. - Det anbefales å montere beslag på vannbrett for å sikre tilfredsstillende avrenning. Vinduer med begrenset overflateskade bør repareres og overflatebehandles. Punkterte glassruter må skiftes. Vinduer med råteskader bør vurderes for delvis eller full utskifting, avhengig av skadeomfang. Det anbefales en helhetlig gjennomgang av alle vinduer for å vurdere samlet vedlikeholdsbehov. - Betydelig varmetap gir økt energibruk og redusert komfort. Snøsmelting og påfølgende isdannelse kan øke risiko for fuktinntrengning rundt vinduet. - Kondens kan føre til fuktskader i karm, himling og tilstøtende trekonstruksjoner over tid. Forholdet kan også bidra til råteskader og redusert levetid på konstruksjonen. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det er gjennomført stikkprøvekontroll av høydeforskjeller i boligen. I stuen ble det målt en høydeforskjell på 22 mm, i hallen 25 mm, og i soverom i loftsetasjen 40 mm. Det presiseres at det kan forekomme høydeavvik også i øvrige rom, uten at disse er kontrollert som del av stikkprøven. Det er registrert en mindre setningsskade i gulvet i gangen, i overgangen mellom opprinnelig bolig og tilbygg. Forholdet kan ha sammenheng med bevegelser eller ulik setning i konstruksjonene der bygningsdelene møtes. Konsekvens/tiltak: - For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Ytterligere undersøkelser må foretas for å få kartlagt omfanget for utbedring. - Det er sjeldent økonomisk lønnsomt å rette opp høydeforskjellene som er angitt som tiltak, i denne type bolig. Hvis du skal renovere boligen på et senere tidspunkt, kan du vurdere et slikt tiltak. - Hvis du skal rette skjevhetene med avrettingsmasse, må du først beregne dimensjonene på bjelkelaget. Kostnadsestimatet nedenfor gjelder bare retting av gulvet, og tar ikke hensyn til: - dimensjonering og forsterkning av ny vekt på eksisterende etasjeskiller - bytte av overflater - endringer knyttet til løfting av dører og åpninger etc. Skal du gjøre en eller flere av disse tiltakene, kommer det ytterligere kostnader. - Setningsskaden kan medføre skjevheter i gulvet og redusert bruksmessig kvalitet. Dersom bevegelsene fortsetter, kan forholdet utvikle seg videre og føre til økte skader i gulvoverflater og tilstøtende bygningsdeler. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Innvendig - Pipe og ildsted Ildfast plate mangler på gulvet under/foran ildstedet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Konsekvens/tiltak: - Det må monteres ildfast plate under/foran ildsted. - Det er ikke behov for utbedringstiltak basert på synlige avvik, og siden anlegget fungerer i dag. Men ut fra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Kostnadsestimat: Under 20 000 Spesialrom - Loftetasje - Toalettrom loftetasje - Overflater og konstruksjon Toalettrom har ingen ventilering fra rommet, NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 0/1. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Konsekvens/tiltak: - Mekanisk avtrekk bør etableres på toalettrom. - Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til toalettrom, f.eks. luftespalte ved dør e.l. Kostnadsestimat: Under 20 000 Våtrom - 1. etasje - Bad sør/øst - Sluk, membran og tettesjikt Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelsen av membran på våtrommet. Manglende dokumentasjon innebærer usikkerhet knyttet til både materialtype, utførelsesmetode og hvorvidt arbeidet er utført i henhold til gjeldende forskrifter og bransjestandarder. Det er ikke synlig etablert tett sjikt med oppkant ved terskelen. Samtidig er det montert dusjhjørne med tett sokkel. Denne løsningen medfører at eventuelt lekkasjevann eller vann som kommer utenfor dusjsonen, ikke ledes til sluk, men kan bli stående eller renne ut av baderommet. Utførelsen gir derfor en svakhet ved rommets evne til å håndtere vannsøl og lekkasjer. Konsekvens/tiltak: - Det må innhentes dokumentasjon. Manglende membran/tettesjikt medfører risiko for lekkasjer og fukt i konstruksjonen. - Når vann ikke ledes til sluk, øker risikoen for at fukt trenger ut av våtrommet og inn i tilstøtende konstruksjoner og rom. Dette kan føre til fuktskader, skade på overflater og underliggende materialer, samt mer omfattende utbedringsbehov dersom lekkasje eller vannsøl oppstår. - Løsningen bør vurderes nærmere av fagkyndig med tanke på om våtrommet har tilfredsstillende sikring mot vannspredning ut av rommet. Som et minimum anbefales det å montere vannstoppeventil på vanninstallasjonen. En slik løsning kan redusere risikoen for større vannskader ved lekkasje, ved at vanntilførselen stenges når unormalt vannforbruk eller lekkasje registreres. Dette erstatter ikke behovet for en bygningsmessig løsning som sikrer at vann ledes til sluk. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Våtrom - 1. etasje - Bad nord - Sluk, membran og tettesjikt Sluk er ikke tilgjengelig for inspeksjon. Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelsen av membran på våtrommet. Manglende dokumentasjon innebærer usikkerhet knyttet til både materialtype, utførelsesmetode og hvorvidt arbeidet er utført i henhold til gjeldende forskrifter og bransjestandard. Badekaret er fuget fast mot tilstøtende overflater. Løsningen medfører at området under badekaret og sluket ikke er lett tilgjengelig for inspeksjon og rengjøring. Badekaret kunne alternativt vært montert uten fast fuging, slik at tilgangen til sluket hadde vært enklere. Konsekvens/tiltak: - Regelverket krever at sluket skal være tilgjengelig for rengjøring og vedlikehold. Hvis sluket er utilgjengelig, kan det bli tett av hår, fett eller andre partikler, noe som kan føre til oversvømmelse på våtrommet med påfølgende fuktskader i tilliggende rom/konstruksjoner. - Det må innhentes dokumentasjon. Manglende membran/tettesjikt medfører risiko for lekkasjer og fukt i konstruksjonen. - Begrenset tilgang til sluket kan gjøre inspeksjon, rengjøring og vedlikehold mer krevende. Dette kan føre til at behov for rens eller oppfølging ikke blir oppdaget like enkelt ved normal bruk. - Kostnadsestimatet omfatter kun arbeider knyttet til å frigjøre badekaret, slik at tilgangen til området under og tilhørende sluk forbedres. Sluket er ikke inspisert, og kostnader knyttet til eventuelle øvrige avvik eller behov for utbedringer er derfor ikke medtatt i estimatet. Kostnadsestimat: Under 20 000 Våtrom - 1. etasje - Bad midten - Sluk, membran og tettesjikt Det er påvist tegn på utettheter på våtrommet. Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelsen av membran på våtrommet. Manglende dokumentasjon innebærer usikkerhet knyttet til både materialtype, utførelsesmetode og hvorvidt arbeidet er utført i henhold til gjeldende forskrifter og bransjestandard. Det er ikke synlig etablert tett sjikt med oppkant ved terskel. Samtidig er det montert dusjhjørne med tett sokkel. Denne løsningen medfører at eventuelt lekkasjevann eller vann som kommer utenfor dusjsonen ikke ledes til sluk, men kan bli stående eller renne ut av baderommet. Utførelsen gir derfor en svakhet ved rommets evne til å håndtere vannsøl og lekkasjer. Konsekvens/tiltak: - Det må innhentes dokumentasjon. Manglende membran/tettesjikt medfører risiko for lekkasjer og fukt i konstruksjonen. - Når vann ikke ledes til sluk, øker risikoen for at fukt trenger ut av våtrommet og inn i tilstøtende konstruksjoner og rom. Dette kan føre til fuktskader, skade på overflater og underliggende materialer, samt mer omfattende utbedringsbehov dersom lekkasje eller vannsøl oppstår. - Løsningen bør vurderes nærmere av fagkyndig med tanke på om våtrommet har tilfredsstillende sikring mot vannspredning ut av rommet. Som et minimum anbefales det å montere vannstoppeventil på vanninstallasjonen. En slik løsning kan redusere risikoen for større vannskader ved lekkasje, ved at vanntilførselen stenges når unormalt vannforbruk eller lekkasje registreres. Dette erstatter ikke behovet for en bygningsmessig løsning som sikrer at vannledes til sluk. Kostnadsestimat: 20 000 - 100 000 Spesialrom - Kjeller - Teknisk rom/vaskerom - Overflater og konstruksjon Vaskekjeller har ikke membran eller annet dokumentert tettesjikt på gulv og vegger. Det er registrert sluk med rustdannelse fra byggeår. Sluket har høy alder og redusert teknisk standard. Rommet mangler ventilasjon. Rom med vanninstallasjoner og risiko for vannsøl skal ha tilstrekkelig beskyttelse mot fukt, samt tilfredsstillende ventilasjon for å begrense fuktbelastning og sikre et forsvarlig inneklima. Eksisterende løsning tilfredsstiller ikke dagens krav til tetthet og ventilasjon. Konsekvens/tiltak: - Manglende tettesjikt kan medføre at vann trenger ned i konstruksjonen ved søl eller lekkasje, med risiko for fuktskader i gulv og tilstøtende konstruksjoner. Eldre sluk med rustdannelse har økt risiko for lekkasje. Fravær av ventilasjon kan føre til opphopning av fuktig luft, kondensdannelse og økt risiko for muggvekst og dårlig inneklima. - Ved rehabilitering må sluk skiftes og det må etableres nytt, sammenhengende tettesjikt på gulv og eventuelt vegger i henhold til gjeldende krav. Det bør samtidig etableres tilfredsstillende ventilasjon, enten naturlig eller mekanisk, for å sikre tilstrekkelig luftutskifting. Fallforhold mot sluk og gjennomføringer må kontrolleres og utføres med godkjente løsninger. Kostnadsestimat: 200 000 - 500 000 Våtrom - Kjeller hybel - Bad hybel - Sluk, membran og tettesjikt Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelsen av membran på våtrommet. Manglende dokumentasjon gir usikkerhet knyttet til materialvalg, utførelsesmetode og om arbeidet er utført i samsvar med kravene som gjaldt på utførelsestidspunktet. Det er heller ikke synlig membran i sluket. Ifølge eier er membranen ikke ført ned i sluket med slukmansjett. Løsningen gir ikke en dokumentert tett tilslutning mellom gulvets fuktsikring og sluk, og utførelsen vurderes som et vesentlig avvik. På bakgrunn av dette settes tilstandsgrad 3. Konsekvens/tiltak: - Manglende dokumentasjon og manglende synlig tilslutning mellom membran og sluk gir økt risiko for at vann kan trenge ned i konstruksjonen ved lekkasje eller fuktbelastning. Dette kan over tid føre til skjulte fuktskader, nedbrytning av materialer, luktproblemer og behov for omfattende utbedringer. - Våtrommet bør undersøkes nærmere av fagkyndig for å avklare hvordan membranløsningen faktisk er utført. Det må påregnes tiltak for å etablere en dokumentert og tett løsning mellom membran og sluk. Omfanget av utbedringen må vurderes etter nærmere undersøkelser. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000 Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Oppvarming med ved og elektrisitet. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. Brannvesenet hadde sist tilsyn med fyringsanlegget den 23.08.2023 og siste feiing er utført 30.05.2022. Det ble under tilsynet ikke avdekket avvik ved anlegget og det foreligger ingen påbud om utbedring.
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca. 20 000 - 30 000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert den 26.04.2023 og påpekte rettelser er utført av Norges Elektro AS den 25.10.2023. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer etter dette.. Kontrollskjema er vedlagt i denne salgsoppgaven. Vedtaket er vedlagt i sin helhet i salgsoppgaven og vi ber interessenter sette seg inn i dette. Kjøper overtar ansvar og risiko knyttet til dette og må påkoste utbedring, retting og ny kontroll. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Bud og eventuelle budforhøyelser bør derfor ha akseptfrist på minimum 30 minutter fra budet inngis. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Det gjøres oppmerksom på at utskrift av budjournal, iflg. forskrift til Lov om eiendomsmegling, vil bli gitt til kjøper og selger av eiendommen etter at handelen er kommet i stand. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form. Dersom selger ikke er forbruker, vil bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12 første virkedag etter siste annonserte visning, ikke gjelde.
Overtakelse
Overtagelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp, renovasjon og feiegebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk. Det er ikke installert vannmåler.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 24 063
- Eiendomsskatt: kr 11 158
- Informasjon om eiendomsskatt: Kommunen fakturerer eiendomsskatt sammen med kommunale avgifter.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.