STAVERN

Risøyveien 110

Eksklusiv penthouseleilighet med rå beliggenhet, spektakulært havpanorama og terrasse på 600 kvm med basseng 4P plasser

Prisantydning

kr 18 990 000

Totalpris

kr 19 466 136

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 18 990 000

Omkostninger:

Kr 474 750,- Dok.avg. til staten kr 2,5 % inkl. fellesgjeld
Kr 545,- Tinglysing av skjøte
Kr 545,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 296,- Grunnboksutskrift
Kr 476 136,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.

Kr 10 500,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 486 636,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring

Kr 13 300,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 489 436,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss

Kr 19 476 636,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.

Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Felleskost/mnd.

kr 15 375

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Nøkkelinformasjon

BRA:

496 m2

Postnummer:

3290 Stavern

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

8 121 m2

Energimerking:

E - Rød

BRA-i:

329 m2

Byggeår:

2002

Etasje:

4

Rom:

7

Soverom:

3

BRA:

496 m2

Postnummer:

3290 Stavern

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

8 121 m2

Energimerking:

E - Rød

BRA-i:

329 m2

Byggeår:

2002

Etasje:

4

Rom:

7

Soverom:

3

Visning

Henter visninger...

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva kan kjøpe for.

Beskrivelse

På en av Staverns mest ettertraktede adresser troner denne sjeldne penthouseleiligheten på over 300 kvm, med panorama i alle himmelretninger. Her får du en privat takterrasse på hele 600 kvm, med velholdt svømmebasseng, jacuzzi og sol fra morgen til kveld. Utsikten mot storhavet, innseilingen og Svenner fyr er spektakulær. Inne venter elegante stuer, bibliotek, vinstue med klimatisert lager og et herskapelig kjøkken. Hovedsuiten har to bad og garderobe, mens gjestefløyen har to soverom og bad. Overflater er nymalt i 2025, og flere gulv er nyslipt. Innredninger i heltre, gasspeiser og gjennomgående kvalitet gir leiligheten et skreddersydd og eksklusivt preg. Fire garasjeplasser i kjeller og heis direkte til privat gang, understreker komfortnivået. En sjelden mulighet i sjøkanten av Staven.

Kart

Kart over Risøyveien 110

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Leiligheten ligger i idylliske og rolige omgivelser på Risøya, en særdeles attraktiv perle i sjøkanten ved sentrum av sommerbyen Stavern i Larvik kommune. Rett nedenfor eiendommen ligger Nordstranda med sandstrand og populær badeplass, og det er gangavstand til Risøytoppen utsiktspunkt. Skole, barnehager, nydelige friarealer og båthavn ligger også innen gangavstand. Stavern kan skilte med flere populære badeplasser ved fjorden og et yrende folkeliv ved båthavna om sommeren. Korntin er den mest kjente stranden, med nydelig sand og barnevennlig langgrunne. Stranda ligger ved Fredriksvern med store gressletter for soling og lek. Fra leiligheten er det kort vei til Stavernhallen med kunstgressbane, friidrettsbane, klatrevegg, turn- og idrettshall, to turnaktivitetsflater og atletsal. Larvik har også et aktivt dykkermiljø, og det er mange flotte dykkesteder, blant annet Svenner, Stavernsodden, Rakke og Tvistein. I sentrum finner du koselige handlegater, søndagsåpent bakeri, flere spisesteder, kafeer, gallerier og et yrende liv om sommeren. Fra Stavern fører kyststien til Helgeroa. Mellom Helgeroa og Nevlunghavn kan det mektige kulturlandskapet på Mølen gi storslåtte naturopplevelser av en helt unik karakter. Stavern er kjent for sine mange soldager, og ble kåret til årets sommerby i 2016 for fjerde år på rad. Vintrene i Stavern er som oftest milde og våren er kjent for å komme tidlig, der påskesolen kan nytes i solveggen på egen terrasse. Sommerstid går det rutebåt fra Stavern til Svenner fyr, et badeparadis som er verdt å oppleve. Det er få kilometer til Foldvik Familiepark som byr på hyggelige aktiviteter for store og små. Larvik golfklubb på Fritzøe gård ligger ca. 5 km unna, med bane som holder internasjonal standard, og en av de med lengst spillesesong i landet. Her arrangeres også den årlige Stavernfestivalen som byr på kjente artister. Servicetilbud Dagligvarehandelen kan blant annet gjøres på Rema 1000, Extra og Meny, som også er søndagsåpen. Det er kort gangavstand til sentrum av Stavern med en rekke butikker, deriblant bakeri, klesbutikker, frisører, vinmonopol, restauranter og flere gallerier. Larvik sentrum og Nordbyen kjøpesenter ligger også godt innenfor rekkevidde med bil eller offentlig kommunikasjon. Området byr på offentlig kommunikasjon i form av buss. Nærmeste holdeplass er Kastanjene, som ligger ca. 1 km unna. I Larvik sentrum er det togstasjon. Ved å benytte bil tar det ca. 11 min til Larvik sentrum, 27 min til Sandefjord lufthavn, 32 min til Porsgrunn og 1 time og 43 min til Oslo. Fra leiligheten er det ca. 1,6 km til Stavern barneskole og ca. 2,6 km til Brunla ungdomsskole. Larvik kommune har fritt skolevalg for elever som skal begynne i 1. og 8. trinn, noe som gir ekstra fleksibilitet. Det er et godt utvalg av barnehager i området. Politihøgskolen ligger i Stavern. Nærmeste videregående skoler finner du i Larvik og Sandefjord.

Barnehage, skole og fritid

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et område som i kommuneplanen/kommunedelplanen er avsatt til: -Boligbebyggelse, Nåværende -Byggegrenser, utbyggingsvolum og funksjonskrav -Veg, Nåværende -Uteoppholdsareal, Nåværende -Friområde, Nåværende Gjeldende plan: - Kommunedelplan for Stavern by 2021-2033 ID 201812 (vedtatt: 06.102021)   Eiendommen ligger i et regulert område. Gjeldende plan: - Risøya - Stavern Havn ID 1999.04.01 (vedtatt: 17.02.1999) Formål: -Annet friområde -Unyansert formål - Bolig eller næring -Fornyelsesområde -Annet friområde -Gang-/sykkelvei   Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen.  / ELLER /  Følgende planer berører/inkluderer eiendommen: ...   Planforslag: Følgende bebyggelsesplaner berører eiendommen: Risøya - Felt FO9 og B8C ID 1999.04.02 Vedtatt:09.05.2011. Formål: -Konsentrert småhusbebyggelse -Offentlig friområde -Offentlig friområde -Felles grøntareal -Konsentrert småhusbebyggelse -Felles avkjørsel -Blokkbebyggelse -Felles grøntareal   Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 5001
  • Bruksnummer: 1065
  • Seksjonsnummer: 40
  • Kommunenummer: 3909 - Larvik
  • Borettslag / Sameie navn: Boligsameiet Risøyodden
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 985163944

Informasjon borettslag / sameie

Vedtekter / Husordensregler:
Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med sameiets vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven og vi ber interessenter sette seg inn i disse.

Dyrehold:
I informasjonshefte til Boligsameiet Risøyodden i punkt 8 står det med uthevet skrift: "Dyrehold er ikke tillatt i sameiet". Det står imidlertid videre: " Det finnes noen unntaksbestemmelser, for eks. førerhund mm. Kontakt styreleder som du har spørsmål" Det har vært ekstraordinært sameiermøte på dette 21.11.2006

Beboernes forpliktelser:
Som seksjonseier må det påregnes dugnadsarbeid for å vedlikeholde sameiets fellesarealer og uteområder. Dugnadsarbeid avholdes gjerne et par ganger i året og innebærer enklere oppgaver som for eksempel rydding av fellesarealene, rengjøring, plukking av søppel, beplantning, luking av bed, plenklipping, sette i stand lekeplass etc.

Styregodkjennelse:
Sameiet praktiserer ikke styregodkjennelse ved overdragelse. 

Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett på eiendommen.

Felleskostnader

kr 15 375 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

felles bygningsforsikring, grunnpakke kabel-tv, internett, strøm i fellesarealer, generell drift og vedlikehold av fellesarealer og bygg, plenklipping, snømåking og strøing, vaktmestertjenester, renholdstjenester, forretningsførsel, styrehonorar mm. Styreformann opplyser om at felleskostnader vil øke med 10% fra 1.1.2026 Fra styre: I mars / april neste år gjennomføres utbedring av terrasse. Kostnads estimatet er 350000kr. Planen er å kreve inn ytterliger 250 000 kr i mai 2026 for å dekke denne kostnaden. Vi har gjort likviditets beregninger sammen med vår regnskapsfører i Labo. Beregningene tilsier at vi sannsynligvis klarer den kostnaden på vedlikeholds budsjettet for 2026 uten å kreve inn 250 000 kr i mai 2026. Det forutsetter at vi ikke får andre store uforutsette utgifter. Arbeid med utbedring av øvrige terrasser som potensielt har samme problem, blir ikke budsjettert men tas opp til diskusjon på årsmøtet i 2026.

Forsikringspolise

SP0000562170

Areal

BRA: 496 m2
BRA-i: 329 m2
BRA-e: 144 m2
BRA-b: 23 m2
TBA: 630 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

4

Parkering

Det medfølger fire garasjeplasser i kjelleren, hvor det er heis direkte til leiligheten. Sameiet har lagt opp nytt sprinkleranlegg i garasjen i 2021 og lagt opp lader til elbil samme år. Øvrig parkering etter områdets gjeldende bestemmelser.

Eiendom

Tomteareal er 8 121 m2 eiet tomt.

Velkommen til en av Vestfolds, ja kanskje en av Norges mest spektakulære penthouseleiligheter, et eksklusivt hjem som kombinerer en rå beliggenhet, kompromissløs komfort og en takterrasse i en klasse for seg. Med over 300 kvm innvendig areal og en privat takterrasse på hele 600 kvm, komplett med svømmebasseng og jacuzzi, er dette en eiendom som overgår det meste.? Leiligheten ligger ytterst på Risøya i Stavern, med 360 graders panoramautsikt mot storhavet, Svenner fyr, innseilingen til Larvik og den vakre skjærgården. Her får du sol fra morgen til kveld, og en frihetsfølelse som må oppleves. Stavern er kjent for sitt milde kystklima, tidlig vår og mange soldager, en perle for den som søker det gode liv ved sjøen.? Takterrassen er nylig oppgradert med nytt tettesjikt i 2020 og 2024, utført av fagfolk i regi av sameiet. Dekket består hovedsakelig av lettstelte betongheller, med innslag av tredekke under tak. Svømmebassenget har fått ny duk og trekk i 2025, og renseanlegget er oppgradert samme år. Jacuzzien er fra 2010 og det hele er jevnlig vedlikeholdt. Terrassen kan møbleres med flere komfortable utemøbler, og leiligheten har utgang til terrassen fra alle himmelretninger. Hoveddelen av terrassen med svømmebassenget ligger nordvestvendt mot Nordstranda, innseilingen til Larvik, fjorden og solnedgangen, mens den andre store delen ligger sydøstvendt mot havet, Svenner fyr og Stavern. En innglasset terrasse på ca. 23 kvm, vendt mot sydvest, er ekstra lun og kan benyttes gjennom hele året. Leiligheten har egen heis opp til en privat gang, med kodelås både til heis og leilighet. Her bor du i en moderne bolig med høy standard, store vindusflater og en fantastisk sjøutsikt som dras visuelt inn i rommene. Årstidene byr på skiftende stemning, fra høstens vindkast til vårstemning tidlig i mars. Bygget fra 2002 er en arkitektonisk perle, utformet på en måte som gir assosiasjoner til store cruisebåter og strandresorter, der terrassen oppleves mest som et soldekk. Bygget rommer også fasiliteter som felles innendørs basseng, badstue, atrium og trimrom som gir «Easy living». Arealet rundt bygget er pent opparbeidet med steinsatte gangarealer, felles sittegrupper, prydbusker, plen og beplantning. I rusleavstand ligger Norstranda med deilig badeplass og sandstrand. Dette er en sjelden mulighet til å sikre seg en unik eiendom i sjøkanten av Stavern. Her senkes skuldrene, og storbystresset forsvinner. Opplev det beste av norsk kystliv i en bolig som virkelig har alt.

Byggeår

2002

Innhold

3. etasje: Vindfang/trapperom. 4. etasje: Gang m/heis, gang/garderobe, hall, 2 stuer, bibliotek, spisestue, kjøkken, bad/wc, dusj/wc, bad/wc/dusj, vaskerom, toalettrom, 3 soverom, garderobe, lagerrom, bod og teknisk rom. Annet: 2 boder på ca. 80 kvm og 4 garasjeplasser i kjeller.

Standard

Entré Velkommen inn i en storslått penthouseleilighet utenom det vanlige. Boligen holder en høy standard med utstrakt bruk av kvalitetsmaterialer med tyngde og herskapelig preg. Hver flate og løsning er nøye utvalgt for å skape et hjem med særpreg, komfort og stil. Heisadkomst til egen gang direkte fra garasjekjeller, understreker den eksklusive følelsen. Gangen utenfor heisen har høy hotellfaktor, sorte, polerte gulvfliser, nyere, gråbeige veggtapet fra 2021 og bredt listverk med noen downlights i himlingen. Et vindu gir både daglys og nydelig utsikt til rommet. Fra gangen fører en tofløyet dør med dekorglass inn til hallen, hvor det er garderobe og adkomst via trapp fra leilighetens andre entré i tredje etasje. Trappen er elegant med solide stolper og rekkverk i heltre, helt i tråd med stilen for øvrig. Gulvet er belagt med lyse fliser, kantet med sorte fliser likt som i gangen. Himlingen har stukkaturlignende listverk malt i lys beige, mot gråbeige vegger og hvitmalt himling. Både veggene og himlingene i leiligheten ble malt opp av fagfolk i 2025 og tapeten i trappegangen ble lagt i 2021. Videre inn ligger en hall som fungerer som en forstue mellom gjestefløyen, hovedfløyen, stuen og vinrommet. Hallen har samme overflater som gangen, plassbygd skjenk og kommoder i heltre, samt brede døråpninger i heltre med rike profiler mot gjestefløyen og vinrommet. Mot stuen er det satt inn tofløyede dører med glassfelt, og mot hovedfløyen en hvit, profilert dør. Kjøkken og spisestue Kjøkkenet er et nydelig rom med plassbygget innredning og et spisekarnapp som gir en mildt sagt nydelig utsikt. Rommet ligger direkte tilknyttet spisestuen, hvor det er skyvedører i glass ut til terrassen, der sommerens måltider kan nytes til den majestetiske utsikten mot havgapet. Parkettgulvet er nyslipt og overflatene er ellers nymalte med stukkaturlignende lister langs hele himlingen og over innredningen, samt hvite brystningsspeil under de fem vinduene i karnappet. Innredningen er plassert i en stor U-form innerst i rommet med døråpning i enden mot stuen og en stor kjøkkenøy i midten. Innredningen har profilerte, hvite heltrefronter som ble malt opp i 2025, flere vitrineskap, downlights i gesimsen og benkeplater i sort larvikittstein. Over benken er det lagt hvite metrofliser, i benken er det nedfelt vaskekum i stål og øya rommer barløsning med et par spiseplasser. Under en stålhette i enden av benken er veggen kledd i sorte fliser over et åpent ildsted med gassbluss. Kjøkkenet er spekket med kvalitetshvitevarer som et integrert kjølehjørne med nytt aggregat fra 2022, gasstopp, keramisk platetopp, stekeovn, mikrobølgeovn og ventilator. Det er også en Miele-oppvaskmaskin fra 2015 og et side-by-side kjøleskap fra Gaggenau. Kjøkkenet er sosialt utformet slik at flere kan samles til matlaging og bakst. Stue, spisestue, bibliotek, vinstue og vinterhage Boligen har en luftig hovedstue med flytende overgang mot spisestuen, samt en separat sommerstue, vinstue og bibliotek. Vinstuen er det første rommet man møter fra hallen, med adkomst via en bred døråpning i massivt heltre med profilerte lister og utsmykning. Vinstuen viderefører denne herskapelige elegansen med en rikt utsmykket vegg kledd i heltre fra gulv til tak med søyler, blyglassvinduer og dør til et vinlager med nyere kjøleaggregat fra 2018. Vinstuen smykkes av stukkatur, takdekor, listverk og buede dekorvinduer i heltre, kombinert med rustikke gulvfliser. Selve vinrommet har veggpaneler i heltre, matchende hyller fra gulv til tak og skap med smijernsgitter og innebygd belysning. Stuen har adkomst via tofløyede dører med glassfelt og er inndelt i to soner – en sone med lyse, polerte gulvfliser og en spisestuesone med nyslipt parkettgulv. Overflatene er nymalte med gråbeige veggflater, hvitmalt himling og stukkaturlignende listverk. Mellom og under vinduene i den flislagte delen er det plassbygde skap med vitrinedører og belysning. Spisestuen har ekstra hygge fra en innfelt gasspeis med profilert omramming i engelsk stil. Fra spisestuen fører en bred døråpning i heltre inn til biblioteket og store skyvedører ut til terrassen i sydøstlig retning. Utsikten strekker seg ut over storhavet med Svenner fyr i horisonten. Biblioteket innfrir alle forventninger man har til et klassisk bibliotekrom, herskapelig innredet med bokhyller i heltre fra gulv til tak, kantet med flott listverk og utstyrt med både skuffer og vitrinedører. Downlights er montert langs hele gesimsen, parketten er nyslipt og en innebygd gasspeis understreker den lune stemningen. Rommet byr på sjøutsikt fra gode vindusflater og har avsatt plass til flatskjerm i innredningen. Fra stuen er det skyvedører inn til en herlig vinterhage som kan benyttes hele året. Denne er ca. 23 kvm, lys og luftig med skiferkledd endevegg, hvor det er tekjøkken med plassbygd skap, benkeplate, vaskekum og en åpen gruepeis. Øvrige deler av rommet har lysmalte paneloverflater, kombinert med et påkostet skipsgulv. Store skyvedører fra 2024 i aluminium fører ut til terrassen med et areal på over 600 kvm. Bad/wc/vaskerom Leiligheten har totalt tre bad, et vaskerom og et separat toalettrom. To av badene ligger tilknyttet hovedsuiten, mens det tredje badet og toalettrommet ligger i gjestefløyen. Det største badet i hovedsuiten er utstyrt med hjørneboblebad under «stjernehimmel» av små downlights som rammes inn av hvitmalt, buet listverk i tak. Videre er det et dusjørne med skyvedører, et toalett og en massiv, hvit innredning med servant i hvit benkeplate, skuffer, vitrineskap og to servantspeil med vegglamper på sidene. Rommet har grå fliser på gulv med gulvvarme, lysere veggfliser, bredt listverk mot himling og et vindu over badekaret. Det andre badet i hovedsuiten har grå fliser på gulv og til brystning på veggene, beige fliser på resten av veggene, gulvvarme, brede taklister og downlights. Dusjnisjen har vindu og adkomst via glassdør. Innredningen består av en stålservant nedfelt i sort steinplate, sort innredning med skapdører og skuffer i rødbrunt treverk, servantspeil med overlys, elektrisk håndkletørker og et toalett. Gjestebad og toalett Gjestebadet har utgang til terrassen ved bassengområdet, praktisk før og etter bading. Innredningen består av en heldekkende dobbelservant på et bredt, hvitt servantmøbel, to speil med overlys, vegghyller i glass, håndkletørker og et dusjhjørne med skyvedører i glass. Rommet har koboltblå fliser på gulv og til brystning på vegger, lyse fliser ellers, gulvvarme og himling med downlights. Toalettrommet er innredet med søyleservant og toalett, beige fliser til brystningshøyde på veggene, sorte og beige gulvfliser, kombinert med delikat mønstertapet på øverste del av veggene og hvitmalt, listefri himling. Vaskerom Vaskerommet ligger mellom teknisk rom, med utstyr til bassenget, og en mellomgang med utgang til terrassen ved bassenget i nordvest. Vaskerommet er pent innredet med fliser på gulvet, gulvvarme, lysmalte vegger, samt hvitmalt himling og brede lister. Innredningen har hvite, profilerte fronter på veggskap, benkeskap og skuffer, samt grå laminatbenkeplate med vaskekum og opplegg for vaskemaskin. Soverom og garderobe Leilighetens tre soverom er inndelt i en gjestefløy med to soverom, tilknyttet bad og toalettrom, samt en ekstra flott hovedsuite med tilhørende garderoberom og to bad. Fra hovedsuiten er det utsikt til sjøen via tofløyede dører som fører ut til terrassen, hvor det er utsikt mot storhavet og en lun, overbygd del med plass til loungemøbler. Hovedsoverommet er utført med enstavs parkettgulv, lys mønstertapet på veggene, hvitmalt himling med stukkatur og plassbygd skjenk i heltre mellom hvite, profilerte søyler. Garderobedelen har en nærmest skreddersydd løsning med plassbygde skap som har hvite, profilerte fronter, skuffer og belysning. Gjesterommene har begge utgang til terrassen i nærheten av bassengområdet og overflater med enstavs parkettgulv, nymalte, glatte veggflater i himmelblå farge og hvitmalt himling med brede lister. Hvert gjesterom er innredet med hvite garderobeskap. Leiligheten har også garderobe i trappegangen, lagringsplass ved teknisk rom og to store boder i kjelleren.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Utvendig Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå/drone, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket eller observere fra stige. Selv om det ikke er avdekket skader under befaringen, betyr ikke dette at det ikke foreligger skader som en besiktigelse på taket kan avdekke. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse av taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Det er registrert at det er lappet på taktekkingen, men det er ikke kjent hva årsaken er til det. Nedløp og beslag: Pipehatt, renner/nedløp og luftehatt er heldekkende og utført i plastbelagt stål. Lett bindingsverksvegger med c/c 60 med 20 eller 15 cm isolasjon, men om bunnsvill ligger på ringmur er ikke kjent. Pga. begrenset tilgang for kontroll, anbefales det ytterligere kontroll i forhold til lufting, membran opp på vegg etc. Takkonstruksjon/Loft: Takkonstruksjonen fremstår i hovedsak som en lukket konstruksjon uten mulighet for inspeksjon forutenom destruktive åpninger, noe som ikke er foretatt. Det forutsettes at slike konstruksjoner er oppbygd riktig og da spesielt med tanke på lufting over isolasjon mot undertaket. Kontrollen ble imidlertid begrenset til visuelle observasjoner mot tak-/himlingsflater uten å registrere tegn til aktiv lekkasje eller kondensproblemer på befaringsdagen. Det er ikke registrert synlige avvik under befaring ved tilfeldig valgte punkt. Vinduer: Det er i hovedsak utadslående malte trevinduer med isolerglass i boligen fra 2002. Ytterdører: Malt med cotswold glass og en lett fullisolert kjerne eller lignende. Veranda/terrasse: Det er veranda/terrasse med utgang via balkongdør fra alle himelrettninger. Det er gulv/terrassedekke med betongheller. Under terrassedekket er det ikke synlig membran som går inn under bak kledning. Det er p.g.a utførelsen av terrassegulvet ikke mulig å vurdere membranløsningen utdypende, men det forventes at membran er forskriftsmessig utført for å dekke sin funksjon. Eier opplyser at sameiet har foretatt utskifting av tetteskikt og membran på nesten hele terrassetaket. Dette ble utført i 2020 og 2024 av Helge Klyve AS.   Innvendig Innvendige overflater: Boligen har høy kvalitet, og fremstår som bra med normal bruksslitasje og bom på flis. Gulv; parkett og flis. Vegger; trepanel/, tapet, malte plater. Himling/tak; malte plater og noe ubehandlet i bod/teknisk rom. Kjøper bør selv vurdere overflater i.h.t til sitt bruksbehov og krav til standard. Innvendige flater vegger og tak er nymalt. Ny tapet i yttergang og trappeløp. Parkett i stue, kjøkken og bibliotek blir slipt og lakket etter befaring av Per Gundersen & Sønn v/Per Gundersen. Etasjeskille/gulv mot grunn: Det er betongdekke. Det er ikke foretatt statiske vurderinger, eller kontrollert brann og lyd krav. Radon: Det foreligger ikke opplysninger eller dokumentasjon knyttet til Radon i boligen. På generelt grunnlag, anbefales det å utføre målinger og dokumentere forholdet rundt radon. Fra og med 1. juli 2011 er det påbudt med radonsperre i alle nye bygninger der mennesker oppholder seg, med mindre konstruksjonen er utformet slik at det ikke er nødvendig. Trapp: Trapp i bolig er betongtrapp kledd med treverk. Innvendige dører: Det er ramtredører med frisede speiler.   Tekniske installasjoner Vannledninger: Det er vannrør av plast av typen rør-i-rør og kobberrør. Vannfordelerskapet er plassert i vegg ved varmtvannsbereder. Avløpsrør: Det er avløpsrør av plast. Avløpsrør er de fleste steder innebygget i vegger og gulv og er ikke mulig å kontrollere utdypende. Kontroll under befaringen er visuell kontroll av synlige rørdeler/koblinger. Ventilasjon: Det er balansert ventilasjon. Filter blir i følge eier skiftet før overdragelse. Vurdering av tilstand og utarbeidelse av tilstandsrapport skal utføres av person med relevant fagkompetanse. Det opplyses at Systemair er nylig modernisert, og er i god stand. Varmtvannsbereder: Det er bereder på ca. 287 ltr. fra 2002, som står i rom med sluk. Elektrisk anlegg: Sikringsskap har automatsikringer. Det er kun foretatt en visuell kontroll av det elektriske anlegget under befaringen, og vurderingen i denne rapporten kan derfor ikke betraktes som en godkjenning av det elektriske anlegget. Kapasitet på kurser bør vurderes av kjøpere, da man vil ha individuelle behov. Det er krav til minst en røykvarsler i hver etasje på boliger. Eieren skal sørge for at røykvarsler og manuelt slokkeutstyr i boliger og fritidsboliger blir kontrollert ved funksjonsprøve eller ettersyn i samsvar med leverandørens anvisninger, og at de vedlikeholdes slik at de fungerer som forutsatt.   Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2: Utvendig: Taktekking - Taktekking er snødekt , alder eller materiale er ukjent og derfor ikke nærmere vurdert. Taktekkingen har mose og slitasje på grunn av elde. Utvendig: Nedløp og beslag - Det er avvik: Det er vanskelig å si om dampsperre er riktig utført ved rørgjennomføringer, og bør undersøkes nærmere. Utvendig: Takkonstruksjon/Loft - Det er avvik: Det er vanskelig å si om dampsperre er riktig utført ved rørgjennomføringer, og bør undersøkes nærmere. Utvendig: Vinduer - Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Utvendig: Dører - Det er påvist dører som er vanskelig å åpne eller lukke. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Utvendig: Balkonger, terrasser og rom under balkonger - Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Tekniske installasjoner: Vannledninger - Det er avvik: Rør bør vurderes av rørlegger, for å avdekket avvik i forhold til forskriftskrav og god håndtverkerskikk. Tekniske installasjoner: Varmtvannstank - Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år Våtrom: 4. Etasje - Bad/wc/dusj - Overflater Gulv - Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Våtrom: 4. Etasje - Bad/wc/dusj - Sluk, membran og tettesjikt - Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone. Det er rundt sluk påvist en ikke-fagmessig utførelse av membran/tettesjikt/klemring. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Membran ser ut til å være opprevet, og må undersøkes og utbedres. Våtrom: 4. Etasje - Vaskerom - Overflater vegger og himling - Det er uegnede materialer i våtsone Det er ikke dokumentert kvalitet på matriallvalg i våte soner, som bør undersøkes nærmere. Våtrom: 4. Etasje - Vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt - Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Våtrom: 4. Etasje - Dusj/wc - Overflater Gulv - Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Svertesopp er registrert. Våtrom: 4. Etasje - Dusj/wc - Sluk, membran og tettesjikt - Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen.   TG 3: Ingen punkter å gjengi.     Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten.    Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven. 

Eiendomstype

Eierseksjon

Oppvarming

Oppvarming med elektrisitet, ved og gass.   Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.  

Strømforbruk

Det antas et årlig forbruk på ca. 40 000 kWh. opplyst av selger. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.   Det elektriske anlegget ble sist kontrollert den 21.11.2017   Det foreligger ingen pålegg om utbedringer.   Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Andel fellesformue

kr 64 248
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2024

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning.   Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler.   Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler.   Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet   Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.  Ingen kan kjøpe, eller på annen måte erverve, en boligseksjon hvis ervervet fører til at man blir eier av flere enn to boligseksjoner i eierseksjonssameiet. jf. eierseksjonsloven § 23.   Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP.   Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.

Forsikringsselskap

IF Skadeforsikring

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann, avløp, renovasjon og feiegebyr. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk.    Det er ikke installert vannmåler.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til megler klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen i dag. Utleie av seksjon kan være begrenset jfr. sameiets vedtekter/styregodkjenning. Ved utleie av hele eller deler av boligen anbefaler vi å ta kontakt med Skatteetaten for vurdering om eventuelle skattemessige konsekvenser.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.    Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene.    Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt.    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.

Annen informasjon


Konsesjon: Rød egenerklæring om konsesjonsfrihet må foreligge og undertegnes av partene og kommunen. Kjøper bærer risiko for konsesjonsavslag. Dersom konsesjon/konsesjonsfrihet ikke blir gitt må kjøper påregne å måtte selge eiendommen videre. For ytterligere informasjon kontakt megler, evt. kommunen. Kommunen har innført konsesjonsgrense 0, det vil si boplikt på alle boligeiendommer. Eiendommen forutsettes derfor benyttet som helårsbolig.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 16 500

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?