Gå til innholdet

Havveien 73G

Lekker 3-romsleilighet med barnevennlig beliggenhet | Balkong med sjøutsikt og gode solforhold | Parkering m/ elbillader

Prisantydning

kr 4 490 000

Totalpris

kr 4 603 340

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 4 490 000

Omkostninger:
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 112 250 Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545 Tinglysning av pantedok.: kr 545 Sum omkostninger: kr 113 340 Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer. Boligkjøperforsikring kr 11 500 – 14 300 (valgfritt tillegg)

Felleskost/mnd.

kr 1 000

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv lånekalkulatoren til SpareBank 1 Sør-Norge.

Til lånekalkulatoren

Visning

Tor. 5. nov. kl. 17:00 - 18:00

Meld deg på visning

Meld deg på visning slik at vi vet at du kommer. Da kan vi bistå alle best mulig og gi deg tiden du trenger på visningen. Har du spørsmål? Kontakt megler.

Nøkkelinformasjon

BRA:

68 m2

Postnummer:

4057 Tananger

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

912 m2

Energimerking:

Energikarakter for boligen er B

BRA-i:

63 m2

Byggeår:

2013

Etasje:

2

Rom:

3

Soverom:

2

BRA:

68 m2

Postnummer:

4057 Tananger

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

912 m2

Energimerking:

Energikarakter for boligen er B

BRA-i:

63 m2

Byggeår:

2013

Etasje:

2

Rom:

3

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Bestill e-takst

Beskrivelse

Velkommen til Havveien 73G - en lys og lekker 3-romsleilighet med barnevennlig beliggenhet på Myklebust. Leiligheten ligger i et meget attraktivt boligområde like ved sjøen! Området byr på et bredt spekter av fritidsaktiviteter samt flotte turområder. Myklebust har meget gode kollektivmuligheter med hyppige avganger til både Sola, Stavanger og Sandnes. Følgende nevnes: - Innbydende entré med praktisk skyvedørsgarderobe. - Lys og luftig stue med gode vindusflater som slipper til rikelig med dagslys. - Fra stuen har man direkte utgang til herlig vestvendt balkong med flott utsikt. - Pent kjøkken med god skap- og benkeplass. - 2 gode soverom. - Helfliset bad med vannbåren gulvvarme. - Utvendig parkeringsplass. Elbillader montert. - Praktisk utvendig bod. Velkommen til visning!

Kart

Kart over Havveien 73G

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Havveien 73G ligger i et meget attraktivt boligområde på Myklebust, like ved sjøen. Området tilbyr et bredt spekter av fritidsaktiviteter, med både fotballbane, volleyballbane og lekeplass i nærheten. Det populære Sjøbadet, med bade- og solbrygger ligger også like ved, og gir deg muligheten til å nyte sommerdagene ved vannet. For den turglade er det flere flotte turområder, inkludert kyststien som strekker seg fra Tananger havn til Hafrsfjord bru, samt turmuligheter fra Risnes til Jåsund. Beliggenheten gir også kort vei til Tananger sentrum, hvor du finner et mangfold av servicetilbud og fasiliteter. Dagligvarebutikken ligger like ved, og du har enkel tilgang til Risavika, Sola Flyplass, Forus, Sandnes og Stavanger. Myklebust har meget gode kollektivmuligheter, med hyppige bussavganger til både Sola, Stavanger og Sandnes, og veiene er godt tilrettelagt for både kollektivtransport og bil, slik at du enkelt kan bevege deg mellom de ulike områdene i regionen.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et område regulert til bolig, konsentrert småhusbebyggelse. Deler av sameiets tomt er regulert til felles parkeringsplass. Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Velforening

Pliktig medlemskap i Myklebust Velforening. Se myklebustvel.no for mer info.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 3
  • Bruksnummer: 1228
  • Seksjonsnummer: 6
  • Kommunenummer: 1124 - Sola
  • Borettslag / Sameie navn: Sameiet Myklebust BB4
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 912281205

Informasjon borettslag / sameie

Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter forplikter seg til å gjøre seg kjent med husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Dyrehold er tillatt, forutsatt at det ikke medfører urimelig ulempe eller sjenanse for øvrige beboere.
Styregodkjennelse:
Det praktiseres ikke styregodkjennelse, men sameiets styre skal underrettes ved salg og/eller utleieforhold.
Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett på eiendommen.

Felleskostnader

kr 1 000 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

Felleskostnader dekker utvendig bygningsforsikring, grunnbeløp Altibox TV/internett, avsetning til fremtidig utvendig vedlikehold og diverse vedlikehold/drift. Beløpet er opplyst av styreleder pr. 22.10.2026, og avhenger av de avtaler som sameiet til enhver tid har inngått.

Forsikringspolise

5326373

Areal

BRA: 68 m2
BRA-i: 63 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 9 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

2

Parkering

Utvendig oppmerket parkeringsplass. Elbillader montert. Megler gjør oppmerksom at det etter plan- og bygningsloven kan være vedtak i sameier om å opparbeide tilrettelagte parkeringsplasser for personer med nedsatt funksjonsevne. Det er da krav til at sameiet sikrer at parkeringsplassene skal være tilgjengelig for de som har behov for dem. Dette betyr at en seksjonseier med nedsatt funksjonsevne kan kreve å få bytte plass med en seksjonereier uten behov for en tilrettelagt plass. Tilgjengeligheten skal sikres gjennom bytteordning el. Det er dog krav om at seksjonseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i sameiet. Retten til å bruke en tilrettelagt plass varer så lenge et dokumentert behov er til stede og retten gjelder uavhengig av om parkeringsplassen er fellesareal eller tilhører en enkelt seksjon. Det er derfor en risiko for at en kjøpt parkeringsplass, uavhengig av organisering, lovlig kan tildeles en annen seksjonseier med nedsatt funksjonsevne.

Eiendom

Tomteareal er 912 m2 på eiet tomt.

Tomten er en del av et felles opparbeidet område for sameiet, hvor du kan nyte godt av fellesskapets fasiliteter og den flotte beliggenheten.

Byggeår

2013

Innhold

2. etasje: BRA-i: Entré, bod, 2 soverom, bad/vaskerom, stue/kjøkken.

Standard

Velkommen til Havveien 73G - en lys og lekker 3-romsleilighet med barnevennlig beliggenhet på Myklebust. Leiligheten ligger i et meget attraktivt boligområde like ved sjøen! Området byr på et bredt spekter av fritidsaktiviteter samt flotte turområder. Myklebust har meget gode kollektivmuligheter med hyppige avganger til både Sola, Stavanger og Sandnes. Følgende nevnes: - Innbydende entré med praktisk skyvedørsgarderobe. - Praktisk og arealeffektiv planløsning med stue og kjøkken i åpen løsning. - Stuen er lys og luftig med gode vindusflater som slipper til rikelig med dagslys. Stuen er enkel å møblere i naturlige soner. - Fra stuen har man direkte utgang til herlig vestvendt balkong med flott utsikt mot havet. - Kjøkkenet er pent og byr på god skap- og benkeplass. Kjøkkeninnredningen har glatte fronter med en slitesterk benkeplate i laminat. - 2 gode soverom med plass til garderobeløsning. Soverom 2 byr på herlig utsikt mot fjorden. - Helfliset bad med vannbåren gulvvarme. Rommet er innredet med nedfelt servant, veggmontert toalett, dusjvegger/-hjørne samt opplegg for vaskemaskin. - Utvendig parkeringsplass. Elbillader montert. - Praktisk utvendig bod for ekstra oppbevaringsplass. Velkommen til visning! Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet. TG2: AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK Utvendig > Vinduer og takvinduer/takluker/overlys • Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelige å åpne og lukke. Våtrom > Etasje > Bad/vaskerom > Dokumentasjon for våtrom • Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Våtrom > Etasje > Bad/vaskerom > Overflater, vegger og himling • I dusjsonen mot gulvet er det en sprukket flis. Årsaken kan være manglende ekspansjonsfuge. Våtrom > Etasje > Bad/vaskerom > Overflater gulv • Det er noe kalkavleiringer i overgangen hvor gulv/vegg er behandlet med Epoxy e.l. Våtrom > Etasje > Bad/vaskerom > Sanitærutstyr og innredning • Det er registrert noe oppsvelling på innredningen etter bruk. Kjøkken > Etasje > Stue/kjøkken > Avtrekk • Det er ikke koblet til trykkvakt på kjøkkenventilatoren. Trykkvakt har til hensikt å øke lufttilførselen i leiligheten ved bruk av ventilator. HELSE, MILJØ OG SIKKERHET: Bygget er iht tekniske forskrifter er utført med radonsperre, men det foreligger ikke dokumentasjon.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Leilighet i en flermannsbolig/rekkehus som er oppført i en kombinasjon av betong og tre. Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.

Eiendomstype

Selveierleilighet

Oppvarming

Fjernvarme. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

I følge egenerklæring datert 19.10.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Andel fellesformue

kr 12 728
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 01.01.2026

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Forsikringsselskap

Storebrand

Avgiftsbeskrivelse

I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Oppdragsansvarlig

Megler: Trym Einar Thesen Eiendomsmeglerfullmektig

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet. Kopi av eventuelle vedtekter ligger vedlagt i salgsoppgaven.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 8 292

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Beregn boliglån

Se hva lånet fra vår samarbeidspartner vil komme på i måneden.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?