Minde
Fredlundbakken 6
Innholdsrik leilighet over to plan med utsikt og balkong - Garasje - Sentralt på Minde - Gode utleiemuligheter!
Prisantydning
kr 5 490 000
Totalpris
kr 5 628 340
kr 5 490 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 137 250
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 138 340
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 11 500 – 14 300 (valgfritt tillegg)
Felleskost/mnd.
kr 1 104
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
126 m2
5073 Bergen
Eierseksjon
873 m2
109 m2
1918
2
4
3
126 m2
5073 Bergen
Eierseksjon
873 m2
109 m2
1918
2
4
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Leiligheten ligger i Fredlundbakken på Minde, et etablert boligområde med fin utsikt over fjellene rundt. Fra terrassen ser man ut over husrekker og grøntområder mot Ulriken og åsene på den andre siden. Området rundt er preget av eneboliger og eldre villabebyggelse. Minde skole ligger få minutters gange unna, og det er flere barnehager i området, blant annet Espira Grønnestølen barnehage. For dagligvarehandelen er Coop Extra Minde nærmeste alternativ, med Spar Fjøsanger som et annet valg litt lenger unna. Grønnestølen ballbane er også innenfor kort gangavstand. Bergen sentrum er heller ikke langt unna, og du kommer deg enkelt dit via både bil, buss og bybane. Nærmeste bussholdeplass er i Løbergsalleen, rett ved eiendommen. Bussen tar deg til sentrum på få minutter. Det er kort å gå til bybanestoppet Kristianborg hvor Linje 2 går mellom Byparken og Fyllingsdalen.
Reguleringsplan
Eiendommen er uregulert. Dette kan bety begrensninger for utvikling/påbygging, gjenoppbygging etc. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2018 (plan-ID 65270000), vedtatt 19.06.2019. Hele eiendommen på 873,5 m² er i planen avsatt til sentrumsformål (byfortettingssone), med feltnavn BY2. Eiendommen er berørt av Eviny Termo AS sitt konsesjonsområde for fjernvarmeanlegg. Eiendommen berøres av hensynssone H390_2, Luftkvalitet - gul sone, i henhold til kommuneplanen. Eiendommen berøres av hensynssone H220_3, Vei støy - gul sone. Hele eller deler av eiendommen antas å være berørt av støy fra veitrafikk over grenseverdier gitt av statlige myndigheter og i kommuneplanens bestemmelser. Antakelsen er basert på overordnede støyberegninger. Dette vil kunne få betydning for behandlingen av plan- og byggesaker som omfatter den aktuelle eiendommen, blant annet medføre utredningsplikt for tiltakshaver/forslagstiller og eventuelt krav om avbøtende tiltak. Planer i nærheten av eiendommen: - Kommuneplanens arealdel KPA 2027 (plan-ID 71740000) - Detaljregulering for ÅRSTAD. GNR. 15, BNR. 79 MFL., LØBERGSALLÉEN (plan-ID 66150000) - Detaljregulering for ÅRSTAD. GNR 17 BNR 15 MFL., DELFELTENE S3 OG S4 MINDEMYREN (plan-ID 66220000) - Detaljregulering for Bybanen fra Sentrum til Fyllingsdalen, delstrekning 3, Mindemyren - Fyllingsdalen (plan-ID 64050000) Godkjente tiltak i nærheten av eiendommen: - Fredlundveien 20 (Gnr 18, Bnr 100): Godkjent tiltak for riving/brenning av garasjeuthus/anneks til bolig. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 18
- Bruksnummer: 58
- Seksjonsnummer: 3
- Kommunenummer: 4601 - Bergen
- Borettslag / Sameie navn: Sameiet Fredlundbakken 6
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 993084611
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Sameiet er enkelt organisert og er derfor ikke formalisert med budsjett, regnskap og årsberetning.
Vedtekter / Husordensregler:
Det foreligger vedtekter og husordensregler. Megler har forsøkt å innhente disse men foreløpig ikke mottatt de fra sameiet.
Dyrehold:
Husdyrhold er tillatt.
Felleskostnader
kr 1 104 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnader dekker bygningsforsikring og litt sparing til sameiets felleskonto. Beløpet er opplyst av selger, og avhenger av de avtaler som sameiet til enhver tid har inngått. Felleskostnadene kan være avhengig av forbruk.
Fellesgjeld
Sameiets styreleder har nylig flyttet, men har opplyst over telefon at sameiet ikke har fellesgjeld pr. 21.07.2026.
Areal
BRA: 126 m2
BRA-i: 109 m2
BRA-e: 17 m2
TBA: 14 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Det er en frittstående dobbelgarasje på eiendommen hvor seksjonen har en egen garasjeplass med portåpner.
Eiendom
Tomteareal er 873 m2 på eiet tomt.
Felles eiet tomt for sameiet. Tomten er opparbeidet med pukk/singel, plen, trapper, murer og diverse beplantning. Sameiets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk av tomten i vedtekter og seksjoneringsdokumenter.
Byggeår
1918
Innhold
Leilighet og halvpart av frittstående dobbelgarasje som består av følgende rom: Hovedbygning: 2. etasje BRA-i: Gang, mellomgang, tre soverom, bad og stue/kjøkken. Loft BRA-i: Stue/kjøkken, bad og innredet rom som i dag brukes som soverom. Garasje: 1. etasje BRA-e: Garasje. Balkong på 14 m² med tilkomst fra stue/kjøkken i 2. etasje. Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger datert 21.08.2008, men det er avvik mellom tegningene og dagens planløsning. På loftet er areal som i tegningene er angitt som"Inv.", i dag innredet med stue/kjøkken og soverom. På originale bygningstegninger er det åpne rommet på loftet tegnet inn som "Inv.". Megler har snakket med Bergen kommune som sier at rommet er en tilleggsdel til boligen, og at det ikke er bruksendret og derfor ikke er rom for varig opphold. En slik bruksendring til rom for varig opphold er normalt søknadspliktig. Videre er badet som vises på originale byggetegninger flyttet mot østveggen. Badet er på godkjente tegninger oppført til 12,5 m² mot vest, mens det i dag er målt til å være 6,3 m² mot øst. Mot vest, der badet vises på godkjente tegninger, er det i dag et rom brukt som bod. Etablering av våtrom i arealer som ikke er godkjent for dette, er normalt søknadspliktig. Selger har i sin eiertid satt opp en vegg med dør i entreen, slik at entreen er adskilt fra de andre rommene i 2. etasje. Det kan også nevnes at det på byggetegninger er oppført en vindeltrapp, mens det i dag er en vanlig trapp i boligen.
Standard
Her får du en flott leilighet som går over to etasjer, med en balkong på ca. 14 m² og flott utsikt over nærområdet og opp mot byfjellene. Boligen ble oppgradert i forbindelse med seksjonering av bygget i 2006–2008. Det kan nevnes kvaliteter som downlights med dimming på kjøkken, gang og bad, samt rør-i-rør vannledninger i rørskap. Standarden er gjennomgående fra den perioden. 2. etasje er boligens hoveddel med stue, kjøkken, tre soverom og bad. Loftet inneholder rom som er innredet med soverom, kjøkken og bad, og er pr i dag utleid for kr 9 500,-. Denne leieavtalen medfølger handelen. Loftet er ifølge tegninger fra kommunen ikke godkjent til rom for varig opphold, forutenom at det er godkjent at det er bad der oppe. Se mer informasjon under innholdsbeskrivelse og under informasjon om utleie. 2. etasje: Entré: Døren inn fra trappeoppgangen åpner til en gang med flislagt gulv. Trappen opp til loftet går fra entreen. Sikringsskap med automatsikringer er plassert i mellomgangen. Downlights i taket gir god belysning, og det er plass til å henge fra seg yttertøy langs veggen, samt god plass til å sette fra seg sko. Stue: Stuen åpner seg mot balkongen gjennom en malt balkongdør i tre med glassfelt. Rommet har god plass til sofagruppe og spiseplass. Vedovnen i stuen gir et varmt tilskudd til den elektriske oppvarmingen. Fra stuevinduene er det utsikt over bybebyggelsen og åsene bak. Kjøkkenet er åpent mot stuen. Balkong: Balkongen på ca. 14 m² har tilkomst fra stuen og har god plass til utemøbler. Her er det flott utsikt over nærområdet og opp mot fjellene. Kjøkken: Kjøkkenet er åpent mot stuen og har innredning med glatte fronter og benkeplate av laminat. En kjøkkenøy med barkrakker skiller kjøkken fra stue og gir ekstra benkeplass og spiseplass. Integrerte hvitevarer omfatter nedfelt stålvask, platetopp og stekeovn. Kjøkkenventilator med avtrekk ut er montert over øya. Det er downlights i taket. Soverom 1: Det største soverommet i 2. etasje har plass til dobbeltseng med nattbord på begge sider og et garderobeskap med speilfront. Vinduet gir godt dagslys inn i rommet. Soverom 2 og 3: De to øvrige soverommene i 2. etasje er begge av god størrelse for enkelt- eller dobbeltseng. Ett av rommene er innredet med arbeidsplass og har god plass til skrivebordsoppsett langs veggen. Begge rommene har malte trevinduer. Bad: Badet i 2. etasje har flislagte vegger og gulv med gulvvarme. Innredningen består av nedfelt servant, toalett, dusjvegger/hjørne og opplegg for vaskemaskin. Elektrisk styrt vifte med tilluftsløsning under dør og vindu. Loft – innredet rom: Fra entréen i 2. etasje fører trappen opp til loftet. Loftet har skråtak med trepanel og takvinduer som slipper inn dagslys. Det innredede rommet på loftet brukes i dag som stue/kjøkken og soverom, og er per i dag utleid. Rommene her beskrives i tilstandsrapport etter dagens bruk, og ikke hva som er status på lovlighet. Loftet er ikke godkjent for utleie ettersom loftsrommet ikke er rom for varig opphold. Se mer informasjon om dette under punktene Innhold, Ferdigattest/brukstillatelse og Utleie. Kjøkken: Kjøkkenet på loftet har innredning med glatte fronter og benkeplate av laminat. Utstyret omfatter fryseboks, nedfelt stålvask, kjøl/fryseskap og komfyr, samt kjøkkenventilator. Bad: Badet på loftet har flislagte vegger og gulv med gulvvarme, samt takvindu. Innredningen består av nedfelt servant, veggmontert toalett, dusjvegger/hjørne og opplegg for vaskemaskin. Panel i taket. Elektrisk styrt vifte med tilluftsløsning under dør og i vindu. Overflater: Gulv: Parkett, heltre, fliser og belegg innvendig. Flislagt gulv med gulvvarme på begge bad og i gang. Vegger: Trepanel og malte, slette flater. Fliser på badene. Himling: Malte og slette flater, samt trepanel på loft. Lagring: Det er en bod på loftet der varmtvannstanken er plassert. Eiendommen har en frittstående garasje fra 2007 hvor det også er en egen bod tilhørende seksjonen. Det er for øvrig også svært god lagringsplass i garasjen, hvor den ene halvparten tilhører denne seksjonen. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Taktekking | Det er observert sprekker og slitasje på skorstein over tak. Det er påvist mose på yttertekking. - Utvendig - Nedløp og beslag | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det mangler snøfanger på taket. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det mangler musesperre bak kledning. Det er observert at kledning går for langt ned mot terreng. - Utvendig - Vinduer | Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Det er observert svertesopp i vinduer. - Utvendig - Dører | Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Det er observert svelling i dørblad på balkongdør og ytterdør. Altandør har tregheter og tar i karm. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. - Innvendig - Overflater | Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente. Det er observert fuktmerker og slitasje i gulv på loft. Det er i tillegg registrert knirk på loft og i 2. etasje. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15–30 mm gjennom hele rommet. - Tekniske installasjoner - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Det er ikke observert tilluftsventil i stue/kjøkken i 2. etasje. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank. Varmtvannstank er over 20 år. Det er observert fuktmerker og rust ved kobling til varmtvannstank. - Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Det er observert manglende topplist på knotteplast. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. - 2. Etasje Bad - Overflater vegger og himling | Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker. Det er dør i våtsone ved dusj. Over halve forventet levetid for overflatene er overskredet. - 2. Etasje Bad - Overflater Gulv | Det er kalkutslag og slitasje i fuger i dusj. Over halve forventet levetid for overflatene er overskredet. - 2. Etasje Bad - Sluk, membran og tettesjikt | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. - 2. Etasje Stue/kjøkken - Overflater og innredning | Det er observert svelling i benkeplate ved vask og oppvaskmaskin. Det er observert malingsavskalling på fronter. - Loft Stue/kjøkken - Overflater og innredning | Det er observert fuktskader i parkett ved vask. - Loft Bad - Overflater vegger og himling | Det er dør i våtsone ved dusj. Det er observert malingsavskalling på lister og foring i vindu. Over halve forventet levetid for overflatene er overskredet. - Loft Bad - Overflater Gulv | Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker. Over halve forventet levetid for overflatene er overskredet. - Loft Bad - Sluk, membran og tettesjikt | Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer som gir fare for fukt inni konstruksjonen i våtsone. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. - Loft Bad - Sanitærutstyr og innredning | Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er påvist skader på innredning. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etasje. Helse, miljø og sikkerhet - Trapp: Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. - Rømningsveier: Det er avvik i rømningsveier fra loftet. - Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Brannforebygging: Det er mangler/skader på røykvarslerutstyr i henhold til gjeldende forskrift om brannforebygging. - Rekkverk på balkong eller terrasse: Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er integrerte hvitevarer på kjøkken som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Eiendommen er et boligbygg med flere boenheter, opprinnelig oppført i 1918. Ytterveggene er i trekonstruksjon av ukjent utførelse med liggende bordkledning. Taket har betongtakstein og en sperrekonstruksjon. Leilighetene har malte trevinduer med 2-lags glass, og det er takvinduer på loft. Ytterdøren er en malt hovedytterdør, og det er en malt balkongdør i tre med 2-lags glass. Garasje: Bygningen har grunnmur av betong, etasjeskiller av trebjelkelag og gulv mot grunn av betong. Takkonstruksjonen består av takstoler med yttertekking av betongtakstein, og det er takrenner og nedløp i plast.
Eiendomstype
Selveierleilighet
Oppvarming
Elektrisitet og vedfyring. Oppvarmingen består av gulvvarme på begge bad og i gang, samt vedovn i stue. For øvrig er det elektrisk oppvarming. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert 08.07.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen 'Norgespris' for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpssystem. Stikkledningene fra eiendommen og ut til det kommunale nettet er private, og vedlikeholdsansvaret for disse påhviler sameiet. Adkomst til eiendommen skjer via kommunal vei.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder. Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Frende
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter for eiendommen omfatter eiendomsskatt, renovasjon, vann- og avløpsavgifter. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Anslått årskostnad for kommunale avgifter er kr 25 308,- inkl. mva for 2026.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet. Ta kontakt med megler dersom du ønsker kopi av vedtektene for nærmere informasjon om hvilke vedtak som er fattet i dette sameiet. Boligen selges med løpende leieforhold av loftsdelen med leieinntekter på kr 9 500,- i husleie per md. Selger beskriver leietaker som pålitelig, ryddig og god kommunikasjon. Den del av boligen som leies ut er ikke godkjent til varig opphold eller som separat boenhet av kommunen. Konsekvensen ved søknad kan være at rommet ikke godkjennes for varig opphold. Kjøper overtar alt ansvar og risiko for dette. Les mer under pkt. Innhold og Ferdigattest/brukstillatelse.
Radon
Alle boliger/leiligheter som leies ut og som ligger i 3. etasje eller lavere, er pålagt radonmåling. Eier har ikke gjennomført målingen av boligen. Se www.dsa.no for info. Radonmåling må gjennomføres over en periode på minst 2 måneder i tidsrommet 15.10. - 15.04 hvert år. Kjøper overtar ansvaret/risikoen av for høyt radonnivå (tiltaksgrense er p.t 100 Bq/m³) fra overtakelsen, samt for ev. utbedringstiltak som må igangsettes. Kjøper er gjort kjent med at for høye verdier kan være oppsigelsesgrunn for leietaker. Bygget er ikke utført med radonsperre.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 25 308
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.