Union - PIR 7

Grønland 70A

Sentral 2-roms eierleilighet - Solrik og innglasset balkong - Fjernvarme - Felles takterrasse- Gangavstand til "alt"!

Prisantydning

kr 3 790 000

Totalpris

kr 3 886 136

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 3 790 000

Omkostninger:

Kr 94 750,- Dok.avg. til staten kr 2,5 % inkl. fellesgjeld
Kr 545,- Tinglysing av skjøte
Kr 545,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 296,- Grunnboksutskrift
Kr 96 136,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.

Kr 10 500,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 106 636,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring

Kr 13 300,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 109 436,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss

Kr 3 896 636,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.

Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Felleskost/mnd.

kr 2 944

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Nøkkelinformasjon

BRA:

61 m2

Postnummer:

3045 Drammen

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

3 402 m2

Energimerking:

B - Grønn

BRA-i:

49 m2

Byggeår:

2013

Etasje:

4

Rom:

2

Soverom:

1

BRA:

61 m2

Postnummer:

3045 Drammen

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

3 402 m2

Energimerking:

B - Grønn

BRA-i:

49 m2

Byggeår:

2013

Etasje:

4

Rom:

2

Soverom:

1

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Beskrivelse

Velkommen til Grønland 70A og PIR7! Lys og delikat 2-roms leilighet i 4. etasje med fin beliggenhet på Union. Pir7 er et anerkjent boligsameie på Union Brygge - et svært sentralt bystrøk og et av Drammens nyeste og flotteste byområder. Her bor man sentralt, i umiddelbar nærhet av det beste byen har å by på, samtidig som man ikke bor midt i sentrumskjernen. Det er kort gangavstand til de fleste typer butikker og servicetilbud, buss, togstasjon og ikke minst flotte turmuligheter langs elva. Høydepunkter: - Gunstige felleskostnader inkl. oppvarming - Felles takterrasse - Fin intern beliggenhet i 4. etasje - Innglasset og solrik balkong - Vannbåren gulvvarme og balansert ventilasjon - Romslig bod i leiligheten - Bod i kjeller - Mulighet for å leie garasjeplass - Heis Bør sees!

Kart

Kart over Grønland 70A

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Grønland 70A har en attraktiv beliggenhet i Pir7 på Union Brygge. Leiligheten ligger fint til med luftig utsikt og med solrik, innglasset balkong. Union Brygge er et svært sentralt bystrøk og er et av Drammens nyeste og flotteste byområde. Her bor man sentralt, i umiddelbar nærhet av det beste byen har å by på, samtidig som man ikke bor midt i sentrumskjernen. Det er kort gangavstand til de fleste typer butikker og servicetilbud, buss, togstasjon og ikke minst flotte turmuligheter langs Drammensfjorden. Union Brygge har med tiden etablert seg til å bli en spennende bydel som blant annet tilbyr kunnskapspark med bibliotek og Universitetet i Sørøst-Norge, kultursenter og konsertsal Union Scene, et bredt utvalg av restauranter og kaféer, kunstutstillinger flotte turstier langs Drammenselvas bredder. "Ælvebadstua" er også et populært tilbud som ligger langs elvebredden, rett utenfor Pir7. Det er gangavstand til flere matbutikker i området, blant annet velassortert Meny med ferskvaredisk og et bredt utvalg. Tar du turen bort til Konnerudgata finner du døgnåpen Joker som ligger innenfor gangavstand. Ønsker du ytterligere servicetilbud har både Strømsø torg og Bragernes sentrum en handlegate hvor du finner ulike butikker, apotek og vinmonopol. Nærmeste kjøpesenter er Strømsø Senter og Gulskogen Senter med et mangfold av butikker. Leiligheten har en meget pendlervennlig beliggenhet, da det er umiddelbar nærhet til Drammen busstasjon og togstasjon. Her går det hyppige avganger til både Asker/Oslo og Kongsberg samt flytoget til Gardermoen. Fra Drammen er det ca. 32 minutter med tog til Oslo. Det er også god bussforbindelse i Konnerudgata og bussknutepunkt innen få minutters gange. Enkel adkomst til av- og påkjøring til E-18. Kort gangavstand til Universitetet i Sørøst-Norge som har en av landets mest moderne lokaler på Papirbredden, helt nede ved elva. Her finner du kultur, næring og kunnskap i en herlig blanding. På Papirbredden finner du også bibliotek, oppstartsbedrifter, tunge næringslivsaktører samt byens kulturhjerte Union scene, restauranter, kafeer, rockescene og kulturliv vegg i vegg. Fra leiligheten er det kort vei til Moov treningssenter, Marienlyst med Drammenshallen, friidrettsbane, skøytebane på vinteren og Drammensbadet. Drammensbadet har en rekke bassenger både ute og inne, sklier, stupetårn, treningssenter og velværeavdeling. I tillegg er det kort vei til Strømsåsen og Bikkjestykket. Fra leiligheten er det også mulighet fot en gåtur ned til elven, med kilometerlange turstier langs begge sider Drammenselvas bredder. Drammen museum har også en hyggelig park med fine turmuligheter.

Skolekrets

Kjøper oppfordres selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om skole og skolekrets.

Offentlig kommunikasjon

For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.

Reguleringsplan

Gjeldende regulering: Se planstatus som ligger vedlagt i salgsoppgaven. Kommuneplan/kommunedelplan: Se planstatus som ligger vedlagt i salgsoppgaven. Regulering under arbeid: Det er ikke igangsatt planleggingsarbeid på et område som inkluderer/berører eiendommen. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Eiendommen er under aktsomhetsområde for flom, forurenset grunn, aktsomhetsområde for kvikkleire, usikker aktsomhet for radon og gul støysone.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 110
  • Bruksnummer: 976
  • Seksjonsnummer: 49
  • Kommunenummer: 3301 - Drammen
  • Borettslag / Sameie navn: Seksjonssameiet Pir7
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 912754170

Informasjon borettslag / sameie

Regnskap / Budsjett:
Årsregnskapet for 2023 viser et overskudd på kr. 284 046,-. Årsregnskapet ligger vedlagt i salgsoppgaven og vi ber interessenter sette seg inn i dette.

Vedtekter / Husordensregler:
Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med sameiets vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven og vi ber interessenter sette seg inn i disse.

Dyrehold:
Husdyrhold er tillatt i henhold til sameiets vedtekter. Det kan være knyttet betingelser til husdyrholdet i vedtekter/husordensregler. Dette må avklares med sameiets styre.

Beboernes forpliktelser:
Som seksjonseier må det påregnes dugnadsarbeid for å vedlikeholde sameiets fellesarealer og uteområder. Dugnadsarbeid avholdes gjerne en til to ganger i året og innebærer enklere oppgaver som for eksempel rydding av fellesarealene, rengjøring, plukking av søppel, beplantning, luking av bed, plenklipping, sette i stand lekeplass etc.

Styregodkjennelse:
Sameiet praktiserer ikke styregodkjennelse ved overdragelse. 

Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett.

Felleskostnader

kr 2 944 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

akonto oppvarming vann, akonto fjernvarme, styrehonorar, vedlikehold, trappevask, forretningsførerhonorar, felles forsikring mm. Styreleder informerer om ingen planer om vesentlige økning av felleskostnader/fellesgjeld.

Forsikringspolise

91765764

Areal

BRA: 61 m2
BRA-i: 49 m2
BRA-b: 12 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

4

Parkering

Som beboer i Pir7 har man rett til å leie p-plass i felles parkeringskjeller under Pir7. Parkering driftes av Union Parkering, og evt. avtale gjøres direkte med dem. Prisene kan endres uten at megler er kjent med endringer. Det er mulighet for gateparkering etter gjeldende bestemmelser.

Eiendom

Tomteareal er 3 402 m2 eiet tomt.

Asfalterte veier/grunn rundt bygningskroppen.

Byggeår

2013

Innhold

4. etasje: Entré/gang, lys stue, kjøkken m/åpen løsning til stue, romslig soverom og flislagt bad/vaskerom. Praktisk innvending bod i leiligheten. Kjeller: Bod

Standard

Det er gjennomgående god standard med bla. parkett, balansert ventilasjon, vannbåren gulvvarme mm. Entré: Lys og innbydende entré med dørcalling med video. Det er videre adkomst til romslig bod. Her har man godt med oppbevaringsplass. Stue: Lys stue med åpen kjøkkenløsning og spisestue, med god plass for møblering i ulike soner. Det er store vindusflater som gir godt med naturlig lys. Kjøkken: Kjøkkeninnredning fra HTH med slette fronter og benkeplate av laminat. Det er integrerte hvitevarer. Praktisk halvøy med barbenk-løsning. Bad: Pent flislagt bad med varmekabler og downlights i himling. Det er dusjnisje, vegghengt klosett, servant montert i baderomsinnredning og opplegg for vaskemaskin. Soverom: Romslig soverom med garderobeskap og god plass til dobbeltseng. Det er direkte utgang til romslig og solrik innglasset balkong.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2: - Dører: Tettelister begynner å bli dårlige (morkne og slitte tetningslister). Dør går tregt. - Andre utvendige forhold: Det er ikke utarbeidet Tilstandsanalyserapport, vedlikeholdsplan e.l. for fellesdeler i bygget. - Overflater vegger og himling bad: Stedvis dårlige silikonfuger/ fuger. Gerikter (lister på dør) går helt ned til gulvet. - Overflater gulv: Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker. Stedvis dårlige silikonfuger/ fuger. - Ventilasjon: Behov for bytte av filter. - Elektrisk anlegg: Det anbefales utvidet el-kontroll/ el-tilsyn utført av en registrert elektroinstallasjons-virksomhet av det elektriske anlegget på bakgrunn av manglende dokumentasjon for hele eller deler av det elektriske anlegget. TG 3: - Ingen punkter! Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten.  Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven. 

Eiendomstype

Eierseksjon

Oppvarming

Oppvarming med vannbåren varme via romtermostater og varmekabler på bad. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

Det antas et årlig forbruk på ca. 2 400 kWh. opplyst av Glitre Nett. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert i 2014. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Andel fellesformue

kr 50 560
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2024

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Bud og eventuelle budforhøyelser bør derfor ha akseptfrist på minimum 30 minutter fra budet inngis. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Det gjøres oppmerksom på at utskrift av budjournal, iflg. forskrift til Lov om eiendomsmegling, vil bli gitt til kjøper og selger av eiendommen etter at handelen er kommet i stand. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form. Dersom selger ikke er forbruker, vil bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12 første virkedag etter siste annonserte visning, ikke gjelde.

Overtakelse

Overtagelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.

Boligselgerforsikring

Selger har ikke tegnet boligselgerforsikring, men fylt ut egenerklæringsskjema som kjøper må sørge for å sette seg inn i før budgivning.

Boligkjøperforsikring

EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.

Forsikringsselskap

Gjensidige

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår vann og avløp. Kostnader til kommunale avgifter vil variere etter forbruk.  Det er installert vannmåler.

Betalingsbetingelser

Hele kjøpesummen og alle omkostninger skal være disponibelt på meglerforetakets klientkonto ved tidspunkt for overtakelse. Ved forsinket betaling av hele eller deler av kjøpesummen, kan selger kreve lovens forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen dersom innbetalt beløp ikke kan disponeres over av meglerforetaket/selger. Forsinkelsesrente beregnes fra avtalt overtakelsetidspunkt og fremt til hele kjøpesummen, samt omkostninger, er innbetalt og disponibelt på meglerforetakets klientkonto. Kjøper godskrives i disse tilfellene innskuddsrenter av beløp innbetalt til meglers klientkonto, så fremt disse utgjør mer enn 1 /2 rettsgebyr. Denne bestemmelse gir ikke kjøper rett til å forlenge betalingsfristen utover de frister som er avtalt. Samme renteberegning skjer dersom nødvendige dokumenter, som må være tinglyst før innbetalt beløp kan disponeres, ikke er overlevert megler i undertegnet og bekreftet stand innen overtakelsesdato.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse
  • Garasje / P-plass
  • Heis

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.    Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene.    Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.    Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt.    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.    Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.    Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.    Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.    En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.    I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 5 229

Kontakt megler

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?