Tempelseter
Nedre Kloppmyr 35
Velholdt hytte med attraktiv beliggenhet på Tempelseter - Bilvei helt frem - Vann og avløp - Skiløype rett ved
kr 1 990 000
kr 2 041 026
kr 1 990 000
Kr 49 750,- Dok.avg. til staten kr 2,5 % inkl. fellesgjeld
Kr 500,- Tinglysing av skjøte
Kr 500,- Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 276,- Grunnboksutskrift
Kr 51 026,- Sum omkostninger ved oppnådd prisantydning.
Kr 13 900,- Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 64 926,- Sum omk. inkl. boligkjøperforsikring
Kr 16 700,- Boligkjøperforsikring Pluss (valgfritt)
Kr 67 726,- Sum omk. inkl. Boligkjøperforsikring Pluss
Kr 2 054 926,- Totalpris inkl. boligkjøperforsikring basert på prisantydning.
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
kr 3 113
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
65 m2
3359 Eggedal
Selveier
1 089 m2, festet
G - Rød
59 m2
1972
1
4
3
65 m2
3359 Eggedal
Selveier
1 089 m2, festet
G - Rød
59 m2
1972
1
4
3
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Hytta ligger fint til med gode solforhold på Tempelseter, vestsiden av Norefjell. Tempelseter er en attraktiv og populær helårsdestinasjon, ideelt for den aktive familien. I tillegg til flotte sol- og utsiktsforhold byr Tempelseter på helårs friluftsopplevelser for store og små. Området har et flott utgangspunkt for den aktive familien med varierte aktivitetsmuligheter rett utenfor døren På Tempelseter er det en gjeng ildsjeler fra Eggedal turlag som sørger for at det ofte prepareres milevis med flotte langrennsløyper, slik at det skal være en nytelse å gli ut i nypreparerte spor og sette kursen innover høyfjellsviddene. Det kjøres løyper rundt de fleste hyttefelt med små stikkere inn der det er nødvendig. Løypene er forbundet med det store løypenettverket til Norefjell, Høgevarde, Gårfjell og videre mot Haglebu. Dette gjør at det blir mange både varierte, lange og korte runder, med god mulighet for variasjon i lengde på turen. For alpinisten kan området skilte med flere alpinanlegg og skitrekk. Tempelseter Skisenter ligger kun 5 minutters kjøring unna, og her finner du T-krokheis på ca. 500 m. Bakken er veldig fin både for nybegynnere og barn – og er et flott sted for lek og moro på ski. Skulle du ønske deg større utfordringer kan Norefjell alpinsenter kan by på over 25 km preparerte alpinløyper fordelt på 29 nedfarter, i ulike vanskelighetsgrader. Norefjell kan skilte med Nord-Europas største høydeforskjell på 1010 meter, samtidig som de huser både terrengpark og barneområde med egen heis. Haglebu skisenter ligger også kun en kjøretur fra hytta. Haglebu er et familievennlig skisenter med tre heiser og sju bakker i varende vanskelighetsgrad. Haglebu har også en park med ulike rails og elementer, samt offpistmuligheter. Tempelseter er ikke bare en vinterdestinasjon, men også spennende om sommeren og høsten. Det finnes mange merkede turstier i variert terreng, inkludert flere mulige toppturer, som for eksempel Høgevarde (1459 moh.), Gråfjell (1466 moh.) og Ranten (1419 moh.). Ønsker du å kjøle deg ned på veien har området en mengde små og store tjern og badevann for en forfriskende dukkert. Mange av de merkede turstiene går i høyfjellsterreng og her har du også mulighet for å støte på en av reinsdyrflokkene som beiter på snaufjellet. Er du interessert i jakt og fiske så tilbyr Eggedalsområdet ypperlige jakt- og fiskeforhold. I tillegg er det godt med moltemyrer og fine områder for bærsanking av både blåbær, tyttebær og krekling. For sykkelentusiastene har Tempelseter, Eggedal og Norefjell blitt en sykkeldestinasjon med tilrettelagt sykkelsti for både nybegynnere og godt erfarne. Ved foten av Norefjell finnes også muligheten for å slå et slag golf, på Norefjell Golfklubb sin 18-hulls golfbane, et fullverdig anlegg med skogsbane, øvingsfelt med drivingrange, putting green og klubbhus.
Offentlig kommunikasjon
For mer informasjon ang. offentlig kommunikasjon, se vedlagt Nabolagsprofil.
Reguleringsplan
Gjeldende regulering: Eiendommen er regulert til fritidsbebyggelse i reguleringsplan Ingraseterlia hytteområde, planid 2012002 (10.09.2015). Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til fritidsbebyggelse, nåværende i Kommunedelplan for Tempelseter, Djupsjøen og Eggedal sentrum, planid 20181000 (31.03.2022). Regulering under arbeid: Følgende planer berører/inkluderer eiendommen: Ingraseterlia, planid 2019003. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. Kopi av kart, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. Radon: Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med usikker aktsomhet for radon.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 143
- Bruksnummer: 11
- Festenummer: 83
- Kommunenummer: 3332 - Sigdal
Informasjon borettslag / sameie
Areal
BRA: 65 m2
BRA-i: 59 m2
BRA-e: 6 m2
TBA: 31 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
1
Parkering
Parkering på egen tomt.
Eiendom
Tomteareal er 1 089 m2 på festet tomt.
Punktfestet tomt på ca. 1 089 m² iht. festekontrakt. Eiendommen er ikke oppmålt og det anslåtte arealet på tomten fremkommer kun av festekontrakten og kan ikke offentlig bekreftes. Arealet kan dermed avvike ved en eventuell senere oppmåling. Arealavvik aksepteres av kjøper.
Tomta er lett opparbeidet naturtomt i syd-vestvendt terreng. Gruset adkomstvei og parkering for en bil ved hytta. Arealene er i hovedsak naturtomt med enkelte trær. På befaringsdagen var terrenget dekket med snø. Normalt bra solforhold og utsyn.
Byggeår
1972
Innhold
Hytta har alt på en flate og inneholder: Vindfang, kjøkken/mellomgang, stue, bad og 3 soverom. Uthus som inneholder bod/utedo.
Standard
Innvendige overflater: Innvendig gulv er belagt med lakkert gulvplank. Delevegger, innvendig yttervegger og himlinger er kledd med malt/beiset panel. Kjøkken: Kjøkkeninnredning med profilerte og malte fronter i heltre/finér. Laminat benkeplater og nedfelt stål oppvaskkum/beslag. Kjøkkenet har kun naturlig ventilering med bruk av vindu. Bad: Vegger og himling o badet er kledd med panel. Gulvet er av heltre gulvplank. Gulvet har ingen varmekilde, men det er montert panelovn i rommet. Rommet er innredet med servantinnredning med skap, lukket dusjkabinett og frittstående toalett fra 2019. Våtrommet har kun naturlig ventilasjon med bruk av vindu.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Tomteforhold Det er byggegrunn av løsmasser/moren og stein. Naturlig drenering fra byggeår. Takvann/nedløp ført til terreng. Bygningen er fundamentert på støpte betongpilarer med eternitt forskalingskanal. Terrenget omkring bygningen er lett opparbeidet naturtomt, og skråner vakt ned mot sydvest. Stikkledninger i plast/PP/PEL for vann og avløp. Ref. alder/byggeår. Eiendommen er tilknyttet lokalt VA-nett fra Tempelseter vann og avløp AS (TVA). Utvendig Taket er tekket med panelt taktro og asfaltshingel. Takrenner, nedløp, takstige og beslag i lakkert/foliert stål.Yttervegger er oppført i isolert bindingsverk. Utvendig er veggene kledd med tømmermannspanel. Saltak i bærende plassbygde konstruksjoner av tre. Konstruksjon er isolert med ca. 10-15 cm mineralull. Vinduer med to-lags glass i karmer og rammer av tre. Sprosser i utvendig ramme. Et vindu i stue har blyglass i innvendig ramme. Ytterdør med panelt og malt dørblad i heltre. Ved inngang er det en dels takoverbygget terrasse på ca. 25 kvm i trekonstruksjoner med rekkverk. Enkel trapp til terreng på to sider. Innvendig Innvendig gulv er belagt med lakkert gulvplank. Delevegger, innvendig yttervegger og himlinger er kledd med malt/beiset panel. Standard listverk. Dekke mot terreng er i isolert bjelkelag med stubbloft. Det er ikke foretatt radonmålinger og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Pipe i murte Leca/lettbetong element. I stue er det en murt åpen peis og montert en eldre vedovn/kamin. Standard profilerte og malte innerdører i trefiber/tre. Tekniske installasjoner Badet har åpen rørfordeling med rør i forniklet kobber. Til kjøkken er det lagt isolerte føringer med plastrør og frostvakt (varmekabel). Standard avløpsrør i plast/PP. Bygningen har naturlig ventilasjon med bruk av vinduer og veggventiler. I bad er det montert en vegghengt varmtvannstank på 28 liter. Fordelingstavle med automatsikringer og normalt, i hovedsak åpent fordelingsnett. 25A Hovedsikring er plassert i eget skap på yttervegg. Det er montert standard røykvarslere og pulverapparat i bygningen. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG 2: Taktekking Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Taket var dekket med snø på befaringsdagen, og er utelukkende vurdert på grunnlag av alder. Tilstand er satt på grunnlag av en normalt forventet brukstid på 25 år. Ref. normal produktgaranti. Eier har opplyst at det i 2021 har vært en lokal drypplekkasje ved kraftig nedbør. Saken ble meldt til forsikringsselskap, men lekkasjen ble vurdert som lite/ikke skadelig. Nedløp og beslag Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. Takvann er ført ned på terreng ved grunnmur/fundament. Dette gir punktvis økt fuktbelastning og risiko for skader over tid. Generelt er det i dag krav til takstige for feier på alle tak, men lovverket håndteres noe forskjellig i landet. Veggkonstruksjon Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Konstruksjoner fra denne byggeperioden har ikke luftet kledning, musetetting eller isolasjon etter dagens standard. Panel er fra byggeåret, og har noe sprekker/værslitasje på utsatte vegger. Takkonstruksjon/loft Det er påvist avvik rundt gjennomføringer i takflaten. Konstruksjonene har skjevheter. Det er registrert noe fuktskjolder i taktro omkring gjennomføring ved pipe. Årsaken er kapillær fuktvandring i murverk over tid. I stue er det målt ca. 60 mm nedbøyning/setning som følge av snølast. Konstruksjonen er plassbygget, og er ikke beregnet for større snømengder. Konstruksjoner fra denne tiden har ikke dampsperrefunksjon, lufting og isolasjon etter dagens standard. Vinduer Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Utvendig glass og ramme er stedvis værslitt og har løst kitt. Balkonger, terrasser og rom under balkonger Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Terrassen var dels dekket med snø på befaringsdagen. Det er registrert setning på pilarfundament under terrassen, og en av pilarene glipper mot bjelkelaget. Etasjeskille/gulv mot grunn Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Radon Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Område er avmerket med usikker aktsomhetsgrad i NGUs kartløsning. Pipe og ildsted Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Pipe/ildsted er ikke kontrollert av kommunal brann- og feiervesen. Ref. opplysninger fra kommune. Feieluke er plassert bak vedovn, og er ikke tilgjengelig slik det er i dag. Bad - Overflater vegger og himling Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Det er uegnede materialer i våtsoner Våtrommet vegger har standard panel og er ikke egnet for fuktbelastning. Bad - Overflater gulv Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Overflaten har ikke fall, og er ikke beregnet for fuktbelastning. Bad - Ventilasjon Rommet har kun naturlig ventilasjon. Kjøkken/mellomgang - Avtrekk Det er manglende forsert mekanisk avtrekk fra kokesone i kjøkkenet. Elektrisk anlegg Deler av anlegget er av eldre årgang, og vil etter dagens normale bruksbehov være noe underdimensjonert. Det bør derfor påregnes oppgradering av anlegget dersom hytta skal moderniseres. Samsvarserklæring for endringer i senere år bør framskaffes fra utførende montør. El-fag er ikke fagområde til ansvarlig takstmann, og vurderingen er kun en forenklet gjennomgang dels basert på eiers opplysninger. Teknisk utstyr og el-installasjoner er ikke funksjonstestet, og må eventuelt undersøkes nærmere. Fuktsikring og drenering Det er ikke tegn på at terrenget er drenert i vesentlig grad. Ut fra synlig terreng/grunn under og omkring hytta, tyder det på at vann dreneres naturlig bort. Grunnmur og fundamenter Det er registrert enkelte pilarer med retningsavvik/setning. Årsaken er telehiv og termisk bevegelse terrenget gjennom flere år. TG 3: Bad - Sluk, membran og tettesjikt Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. Det er ikke membran/tettesjikt på våtrommet. Det er montert sluk under dusjkabinett i forbindelse med innlegging av vann i 2019. Rommet og gulvet har ingen form for membran/tettesjikt. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 Branntekniske forhold Det må monteres slukkeutstyr/pulverapparat. Utstyrets funksjon er ikke testet utover visuell besiktigelse. Det henvises generelt til Forskrift om brannforebygging, og at eier/bruker påser at bygningen inkl. utstyr er i henhold til gjeldende krav før boligen tas i bruk. Kostnadsestimat: Under 10 000 Konstruksjoner som ikke er undersøkt: Hulltaking er ikke foretatt på grunn av teknisk løsning der undersøkelsen ikke er hensiktsmessig. Våtrommet har kun synlig utenpåliggende rørføringer og brukes med lukket dusjkabinett. Fuktsøk er foretatt på tilgjengelig utsatte områder, uten påviste symptomer på fukt. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Oppvarming med strøm og ved. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet. I opplysninger megler har mottatt fra brannvesenet opplyser de ikke om tidligere tilsyn med fyringsanlegget. Megler har derfor ingen kunnskap om eventuelle feil og/eller mangler, og det anbefales et tilsyn.
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca. 3 179 kWh. opplyst av Midtnett AS. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Det elektriske anlegget ble sist kontrollert i 2021. Det foreligger ingen pålegg om utbedringer. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Vei, vann og avløp
Vei: Deler av adkomst til offentlig vei er over eiendommen(e) gnr. 143, bnr. 11. Veirett til eiendommen er tinglyst den 29.12.1970. Det må påregnes å betale kostnader til veivedlikehold og snøbrøyting. Videre har eiendommen adkomst over flere naboeiendommer. Vann og avløp: Eiendommen er tilknyttet privat vann og avløp via Tempelseter vann- og avløpsselskap AS (TVA).
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.
Overtakelse
Overtagelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
EiendomsMegler 1 Sørøst-Norge AS -et foretak i SpareBank 1 Sør-Norge konsernet Meglerforetaket mottar en fast godtgjørelse i form av markedsbidrag fra SpareBank 1 (morselskap) i forbindelse med markedsføring av banken i salgsoppgaven.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Forsikringsselskap
Tryg Forsikring
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter er basert på tidligere eiers forbruk. I dette inngår renovasjon. Selger opplyser at det i desember 2024 ble installert vannmåler og at og kostnad til vann vil bli etter eget forbruk. Tempelseter vann- og avløpsselskap AS opplyser at årsavgiften for avløp pr. 2024 utgjør: kr. 4 912,50,-
Innløsningsvilkår festeavgift
Innløsningsrett er en forkjøpsrett for fester til på ett eller annet tidspunkt å kjøpe den festede tomten. Bortfester kan ikke kreve at fester innløser en tomt til fritidshus. Hovedregelen er at fester kan kreve å få innløse tomt til bolig eller hytte når det er gått 30 år av festetiden om ikke kortere tid er avtalt, eller når festetiden er utløpt, jf. tomtefesteloven § 32, dersom bortfester ikke kan påberope seg unntak om innløsning for festetomt som tilhører bygde- eller statsallmenning, jf. tomtefesteloven §34. Etter at det er gått 30 år av festetiden, kan feste også kreve innløsning av fritidseiendom hver gang det er gått 10 år. Festeren må fremsette kravet om innløsning skriftlig senest ett år før innløsningstiden er inne. Reglene gjelder for alle festeavtaler for bolig eller fritidshus også for avtaler inngått før tomtefestelovens ikrafttredelse i 2002 og de gjelder også for livstidsfeste. Innløsningssummen skal som hovedregel være 25 ganger årlig festeavgift etter regulering på innløsningstidspunktet.
Regulering av festeavgift
Festeavgiften kan i følge festekontrakten reguleres hvert 10. år. Neste regulering er i 2031. Festeavgiften reguleres i tråd med endringer i KPI (konsumprisindeksen), likevel slik at grunneier har adgang til annen regulering ved festetidens utløp.
Festetid
Festetiden utløp den: 15.12.1990. Når festetiden er ute, forlenges festeavtalen automatisk slik at festet løper på samme vilkår, inntil det blir sagt opp av fester eller fester krever tomten innløst. For nærmere omtale av vilkårene for innløsning vises til tomtefestelovens kapittel 6. Iht. festekontrakten har grunneier forkjøpsrett. Bortfester har en frist på 2 måneder, fra han mottar skriftlig varsel om opplysninger med overføringen, på å gjøre forkjøpsretten gjeldende. Dersom fristen ikke overholdes, vil bortfester tape muligheten til å gjøre forkjøpsrett gjeldende. Kjøper og selger er innforstått med at det ikke kan avholdes overtagelse før fristen for bortfesters forkjøpsrett er utløpt eller det er mottatt skriftlig fra bortfester at bortfester ikke vil benytte seg av sin forkjøpsrett.
Betalingsbetingelser
Hele kjøpesummen og alle omkostninger skal være disponibelt på meglerforetakets klientkonto ved tidspunkt for overtakelse. Ved forsinket betaling av hele eller deler av kjøpesummen, kan selger kreve lovens forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen dersom innbetalt beløp ikke kan disponeres over av meglerforetaket/selger. Forsinkelsesrente beregnes fra avtalt overtakelsetidspunkt og fremt til hele kjøpesummen, samt omkostninger, er innbetalt og disponibelt på meglerforetakets klientkonto. Kjøper godskrives i disse tilfellene innskuddsrenter av beløp innbetalt til meglers klientkonto, så fremt disse utgjør mer enn ½ rettsgebyr. Denne bestemmelse gir ikke kjøper rett til å forlenge betalingsfristen utover de frister som er avtalt. Samme renteberegning skjer dersom nødvendige dokumenter, som må være tinglyst før innbetalt beløp kan disponeres, ikke er overlevert megler i undertegnet og bekreftet stand innen overtakelsesdato.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
Adgang til utleie
Fritidsbolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av fritidsboligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 2 420
- Eiendomsskatt: kr 1 907
- Informasjon om eiendomsskatt: Kommunen fakturerer eiendomsskatt. Det gjøres oppmerksom på at det kan komme endringer i regelverket knyttet til eiendomsskatt. Beregning av eiendomsskatt vil kunne avhenge av om boligen er primær- eller sekundærbolig. For mer informasjon angående eiendomsskatt ta kontakt med kommunen. Takst: 1 051 000,00 kr Skatt: 1 907,00 kr Bunnfradrag: 100 000,00 kr Antall boenheter: 1 Dato vedtatt: 29.02.2016 Eiendomsstype: Fritid Promillesats: 3 ‰ Fritak: Ingen