Sjårdalen / Vågå
Sjårdalsvegen 515
Pen enebolig beliggende i landlige omgivelser | Tomt på 2 451 m² | Åpen stue-/kjøkkenløsning, 3 soverom & bad | Garasje
Prisantydning
kr 1 400 000
Totalpris
kr 1 436 090
kr 1 400 000
Kr 35 000 Dokumentavgift 2,5 % av kjøpesum.
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 36 090 Sum omkostninger
Kr 13 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 49 990 Sum inkl. boligkjøperforsikring
Kr 16 700 Boligkjøperforsikring + Advokatforsikring for boligeiere (valgfritt)
Kr 52 790 Sum inkl. Boligkjøperforsikring + Advokatforsikring for boligeiere
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
181 m2
2680 Vågå
Selveier
2 451 m2
131 m2
1959
1
4
3
181 m2
2680 Vågå
Selveier
2 451 m2
131 m2
1959
1
4
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Eiendomsmegler 1 Lillehammer og Gudbrandsdal presenterer Sjårdalsvegen 515! Sjårdalsvegen 515 er en sjarmerende eiendom med rolig og landlig beliggenhet, perfekt for deg som ønsker god plass og fredelige omgivelser. Eneboligen går over ett plan og kjeller, og ble delvis oppgradert i 2024 med bl.a. nye gulv og panel i deler av første etasje. Planløsningen byr på stue med utgang til terrasse, et flott kjøkken, 3 soverom og bad/vaskerom. Stua ligger i åpen løsning mot kjøkkenet, og det er installert vedovn og varmepumpe. Kjelleretasjen inneholder ett soverom, teknisk rom og to rom med lagringsplass. I tillegg består eiendommen av en garasje med tilhørende boder. Eiendommen har privat vann- og avløpsanlegg. Enkelte oppgraderinger bør påregnes av ny eier. Velkommen!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger i Sjårdalen, en åpen og landlig del av Vågå kommune. Her bor du med utsikt over kulturlandskapet og fjellene, i et etablert og rolig grendemiljø. Barnehage, skoler og ulike servicetilbud ligger innenfor ca 10 minutters kjøring. Nærmeste stoppested for buss er Holbø, som ligger ca 600 m unna boligen. For barn og unge finnes det flere fritidsaktiviteter både innen idrett, lag og kultur, samt ungdomsklubb, og veien til flotte natur- og friluftsområder er kort. Området har gode muligheter for både sommer- og vinteraktiviteter, og det er kort vei til kjente fjellområder som Rondane, Jotunheimen, Dovre samt Strynefjellet. Med nærhet til naturen og de store fjellområdene har man lett tilgang og mange muligheter for ulike friluftsaktiviteter året rundt. Otta stasjon med buss- og togforbindelser nås på rundt 20-30 minutter med bil.
Bebyggelse
Området preges i hovedsak av spredt bolig- og landbruksbebyggelse.
Barnehage, skole og fritid
BARNEHAGE Ca 5.7 km til Tytingen Gards- og naturbarnehage (1-5 år) Ca 5.8 km til Søre Grindstugu barnehage (1-5 år) Ca 7.8 km til Lalm barnehage (0-5 år) SKOLE Ca 5.9 km til Vågåmo skule (1.-7. kl) Ca 5.9 km til Vågåmo ungdomsskole (8.-10. kl) Ca 25 minutters kjøring til Nord-Gudbrandsdal vgs avd Otta Opplysningene er hentet i fra vedlagte nabolagsprofil som genereres automatisk av finn.no.
Skolekrets
Eventuelle spørsmål til skolestrukturen bes rettes direkte til kommunen.
Offentlig kommunikasjon
BUSS/TOG Nærmeste busstopp er Holbø som ligger ca 600 m unna boligen. Til Otta Stasjon regnes ca 25 minutters kjøring.
Reguleringsplan
Eiendommen er uregulert, ligger i et LNFR-område (Landbruks-, natur-, frilufts- og reindriftsområde) og omfattes av følgende plan(er): -Kommuneplan 2017–2027, arealdelen, vedtatt 09.08.2017. Arealbruken er i planen avsatt til landbruk-, natur- og friluftsområde samt reindrift (LNFR). I LNFR-områder gjelder strenge restriksjoner for utbygging og bruksendring. I henhold til kommuneplanens bestemmelser er det i LNFR-område tillatt å gjennomføre bygge- og anleggstiltak som er nødvendige for landbruk-, natur- og friluftsformål, samt næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag. Oppføring av ny bolig eller fritidsbolig er ikke tillatt. Mindre tilbygg og påbygg, garasjer, uthus og ombygging av eksisterende bygg er unntatt plankravet dersom tiltaket er i tråd med arealformålet. Eiendommen berøres av følgende hensynssone: - Aktsomhetsområde snøskred Det betyr at før det kan gis løyve til bygge- og anleggstiltak innenfor aktsomhetsområdet for snøskred, jord- og flomskred og steinsprang, må området faresonekartlegges. Dersom området ligger innenfor fareområde, skal tilstrekkelige skredsikringstiltak være ferdig opparbeidet, jf. § 14.2 i kommuneplanens bestemmelser. Kommunen opplyser at det pr april 2026 ikke foreligger planer eller endringer, eller andre spesielle forhold som vil berøre eiendommen. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse. For eventuelle reguleringsmessige spørsmål anbefales interessenter å ta kontakt med kommunen direkte.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 146
- Bruksnummer: 5
- Kommunenummer: 3435 - Vågå
Areal
BRA: 181 m2
BRA-i: 131 m2
BRA-e: 50 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
1
Parkering
Parkering i garasje for 1 bil. I tillegg parkering på tomten.
Eiendom
Tomteareal er 2 451 m2 på eiet tomt.
Romslig, eiet tomt på ca 2451 kvm. Gruset adkomst/gårdsplass.
Tomten ligger på et lite høydedrag omkranset av spredte trær og med fin utsikt mot områdene omkring.
Ukjent byggegrunn.
Byggeår
1959
Innhold
Eneboligen går over ett plan og kjeller, og inneholder følgende: Hovedplan - entré, stue, kjøkken, 2 soverom og bad/vaskerom. Kjeller - trapperom, teknisk rom, 1 soverom og 2 kjellerrom. I tillegg består eiendommen av : - terrasse ut fra stue. - garasje og boder. - gammelt grishus. De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndige iht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Se vedlagte plantegninger for boligens rominndeling. Det gjøres oppmerksom på at vedlagte plantegninger ikke stemmer hva gjelder faktisk innredning og møblering etc. Den er ikke målbar, avvik og feil kan forekomme.
Standard
Eldre enebolig som ble oppført i 1959 som har et totalt bruksareal på ca 131 kvm fordelt på ett plan og kjeller. I tillegg består eiendommen av et garasjebygg med boder fra 1986 samt et gammelt grishus. Boligen har normal standard ut fra alder og konstruksjon, og er normalt vedlikeholdt. Overflater kombinerer en lun, hyttepreget atmosfære med flere betydelige oppgraderinger de siste årene. I 2024 ble det utført en større modernisering av entré, stue og kjøkken med bl.a. nye overflater. Eiendommen bærer også preg av sin alder, og det må påregnes vedlikehold og enkelte utbedringer da enkelte bygningsdeler gir grunnlag for TG2 og TG3. HOVEDPLAN - Entré Et oppgradert inngangsparti gir boligen et solid førsteinntrykk. Gangen er lun og har plass til oppbevaring av yttertøy og sko. - Stue Stua er i en åpen løsning mot kjøkkenet, noe som skaper et luftig fellesareal. Rommet har vegger med beiset panel som gir en varm karakter. En vedovn, installert i 2016, er plassert ved en skiferkledd pipe og blir et naturlig midtpunkt. Varmepumpe er montert i rommet. Det er plass til sofagruppe mm, og fra stuen er det utgang til terrasse. Terrassen har noe vedlikeholdsbehov. - Kjøkken Kjøkkenet har en mørk innredning med malte og profilerte fronter, og en ny laminatbenkeplate fra 2024. Det er plass til frittstående hvitevarer og opplegg for oppvaskmaskin. Kjøkkenventilator har fått TG3 da avtrekksrøret er avsluttet på loftet og må føres ut for å unngå fuktskader. En smart barløsning ved vinduet gir en hyggelig spiseplass. - Soverom Boligen har totalt tre soverom. To av soverommene ligger i første etasje og er holdt i tidsriktige farger. Soverom nr. 3 ligger i kjelleretasjen. - Bad Badet ble modernisert i 2005 og har elektriske varmekabler i gulvet. Vegger er kledd med trepanel og på gulv er det blått belegg. Rommet er utstyrt med en pen innredning i tre med heldekkende servant og tilhørende overskap med speil, dusjkabinett og gulvmontert toalett. I tillegg er det opplegg for vaskemaskin. Løsningene har passert en del av forventet levetid, og modernisering må påregnes, og badet har derfor fått TG2. KJELLER Kjelleretasjen har både innvendig og utvendig adkomst. Innvendig betongtrapp kledd med treverk leder ned til etasjen. - Soverom Ett av rommene i kjelleren benyttes som soverom. Dette ble oppusset i 2018/2019. Rommet har panelte vegger og belegg på gulv, og gulvvarme. - Øvrige rom kjeller Øvrige rom i kjelleren består av et teknisk rom og to boder med gode lagringsmuligheter. Kjelleren har, som forventet for byggeperioden, behov for utbedring av drenering og fuktsikring for å redusere fuktbelastning på grunnmuren. ØVRIG - Lagring I tillegg til lagringsplass i kjeller er det ytterligere lagringsplass i boder i garasjen, samt i et eldre uthus (grishus). - Parkering Det garasjeplass til én bil i garasje med tredører. I tillegg parkering på gårdsplass. Innvendige overflater er i hovedsak preget av: Gulv: laminat, blegg, malt betong. Vegger: malt panel, panel, malt puss, isopor. Himling: malt panel, panel, malt betong. Tekniske installasjoner: - Vannrør av kobber. - Avløpsrør av plast, dels keramikk. - Ventilasjon: naturlig ventilasjon og mekanisk avtrekk. - Varmtvannstank på ca 200 liter. - Elektrisk anlegg: 230 V el-anlegg med automatsikringer og tilhørende installasjon. - Branntekniske forhold: Eier er ansvarlig for at boligen tilfredsstiller krav til branntekniske forhold og tilfredsstillende rømningsforhold fra alle plan og etasjer. Helse, miljø, sikkhet Bygget er ikke utført med forskriftsmessig radonsperre, var ikke krav på byggemeldings tidspunktet. Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra vedlagte tilstandsrapport. Opplistingen over er ikke uttømmende og interessenter oppfordres til å lese og sette seg grundig inn i alt salgsmateriell.
Hvitevarer
Integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger i handelen, samt oppvaskmaskin. Øvrige hvitevarer og brunevarer medfølger normalt ikke. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Byggemåte
BYGGEMÅTE ENEBOLIG - BYGGEÅR 1959 Eneboligen er oppført i 1959 over 1. etasje og kjeller, med isolerte yttervegger av bindingsverk i 1. etasje. Grunnmuren er av betong med sparestein. Etasjeskiller i 1. etasje er støpt dekke, og gulv mot grunn i kjeller er støpt. Taktekkingen er av pappshingel fra 2014 med tett tro underlag. Takkonstruksjonen består av takstoler og sperrer, med isolert flat himling. Ytterveggene har overflatebehandlet stående kledning. Vinduer er med isolerglass, overflatebehandlede karmer og rammer fra 1980. I kjelleren er det doble glass i mesteparten av vinduene, med nye vinduer installert høsten 2011 og ytterligere bytter i 2014 og 2020. Hovedytterdøren er overflatebehandlet med glass fra 2005, verandadøren med glass ble installert i april 2020, og kjellerdøren er av tre. Eiendommen har en overflatebehandlet terrasse og rekkverk av tre, hvor verandaen er fra juli 2018. BYGGEMÅTE GARASJE/BOD - BYGGEÅR 1986 Bygningen har dels støpt gulv på grunn. Veggene er av bindingsverk med overflatebehandlet utvendig kledning og dels av betong. Taket er tekket med stålplater. Dørene er av tre. BYGGEMÅTE GRISHUS - BYGGEÅR 1959 Bygningen har grunnmur av naturstein. Veggene er av bindingsverk med overflatebehandlet utvendig kledning. Taket er tekket med papp. En takstmann vurderer en bygnings tilstandsgrad på en skala fra TG0 til TG3, der TG0 tilsvarer ingen symptomer og TG3 tilsvarer kraftige symptomer (også sammenbrudd/funksjonssvikt). Tilstandsgrad gis ut fra følgende kriterier: - Tilstandsgrad 0, TG0: Ingen avvik - Tilstandsgrad 1, TG1: Mindre eller moderate avvik - Tilstandsgrad 2, TG2: Avvik som ikke krever umiddelbare tiltak - Tilstandsgrad 2, TG2: Avvik som kan kreve tiltak - Tilstandsgrad 3, TG3: Store eller alvorlige avvik (også sammenbrudd og total funksjonssvikt) PÅ DENNE EIENDOMMEN HAR FØLGENDE FÅTT TG3 - STORE ELLER ALVORLIGE AVVIK: KJØKKEN - Avtrekk Det er registrert avvik med avtrekk. Rør fra avtrekk er avsluttet på loft, kan føre til fukt/kondensskader. >Konsekvens/tiltak: Rør må monteres slik at avtrekk fra ventilator blir ført ut gjennom yttervegg. Kostnadsestimat: Under 20 000. TOMTEFORHOLD - Drenering Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. >Konsekvens/tiltak: Nedløp må ledes bort fra grunnmur for å redusere fuktbelastningen. Ny fuktsikring og drenering må etableres, der den ikke er skiftet. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000. PÅ DENNE EIENDOMMEN HAR FØLGENDE FÅTT TG2 - AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK: UTVENDIG - Nedløp og beslag Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. >Konsekvens/tiltak: Stigetrinn for feier må monteres. - Veggkonstruksjon Det mangler/ punktvis lusing/musebånd i nedre kant av kledning. Mus kan gjøre skader på konstruksjoner. Punktskader på kledning ned mot terrasse, punktskaden skyldes manglende beslag i overgang mellom terrasse og yttervegg. >Konsekvens/tiltak: Tiltak: Lusing/musebånd må etableres der hvor det mangler. Eventuelle skader av mus må utbedres. Kledning med skade bør skiftes/utbedres, kan føre til skader på tilsluttende konstruksjoner. - Takkonstruksjon/loft Det er registrert døde mus og musefeller på loft. >Konsekvens/tiltak: Tiltak: Konsruksjonen må sikres mot skadedyr. Eventuelle skader må utbedres. - Vinduer Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Over halvparten av levetiden på vinduer er oppbrukt. >Konsekvens/tiltak: Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få TG 0 eller 1 må vinduene skiftes, men når det er nødvewndig er vansdkelig å si. - Vinduer - 2 Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. >Konsekvens/tiltak: Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut. Kondensering på enkelte glass har medført fuktskader i treverk som kan medføre utskiftningsbehov av enkelte vinduer. Over halvparten av levetiden på vindu er oppbrukt, vinduene er slitt. - Dører - 2 Slitt kjellerdør. Det er registret fuktighet i dørstokk/karm. >Konsekvens/tiltak: Tiltak: Døren bør skiftes. - Balkonger, terrasser og rom under balkonger Det er ikke montert beslag mellom yttervegg og balkong/terrasse. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Punktskade på terrassegulv. >Konsekvens/tiltak: Andre tiltak: Beslag må monteres i overgang mellom yttervegg og terrasse. Skaden må utbedres. INNVENDIG - Overflater kjeller Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente. Isopor må tildekkes med puss/plater eller panel. Saltutslag/avskalling og sprekker. >Konsekvens/tiltak: Overflater må utbedres eller skiftes. Isopor må tildekkes med puss/plater eller panel. Se dette punktet i sammenheng med punkt om rom under terreng. - Pipe og ildsted Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Det mangler toppstein på brannmur. > Konsekvens/tiltak: Tidspunkt for piperehabilitering nærmer seg. Det anbefales alltid tilsyn fra feier ved eiendomsoverdragelse. - Rom under terreng Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det er store sprekker på innvendig grunnmur/kjellervegg i kjellerbod. Grunnmur/kjellervegg er utsatt for jordtrykk. Registret fuktighet i kjellergulv av betong. Se dette punktet i sammenheng med punkt om drenering og fuktsikring. >Konsekvens/tiltak: Det påviste fuktnivå gir grunn til å overvåke konstruksjonen jevnlig for å se utvikling over tid, og eventuelt foreta tiltak for å unngå fuktskader. Avvik må utbedres. - Innvendige trapper Det er liten frihøyde i trappeløp. Trappen er nokså bratt og lite egnet for trapp mellom boligrom. Det mangler håndløper i trappeløpet. Det mangler rekkverk i trappeløpet. Trappen er nokså bratt og er lite egnet som trapp mellom boligrom. Det er liten frihøyde i trappen. >Konsekvens/tiltak: Andre tiltak: Trappen fungerer med avvikene. - Innvendige dører i kjeller Enkelte av innvendige dører har en del slitasje. >Konsekvens/tiltak: Lokal utbedring må påregnes. VÅTROM - Bad - Overflater vegger og himling Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Vegger er kledd med trepanel. >Konsekvens/tiltak: Dersom det ikke gjøres tiltak, kan dette medføre oppfukting, oppsvelling og forringelse av materialer over tid og fuktskader på tilstøtende konstruksjoner. Uegnede materialer må fuktbeskyttes/utskiftes. - Bad - Overflater gulv Ikke tilgang til å måle fall mot sluk under dusjkabinett. >Konsekvens/tiltak: Overvåk tilstanden, sluk bor vedlikeholdes/rengjøres jevnlig. - Bad - Sluk, membran og tettesjikt Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. >Konsekvens/tiltak: Når sluket har begrenset tilgang, er det vanskelig å rengjøre sluket og å inspisere den for å oppdage skader i membranen/fuger rundt sluket, som er avgjørende for å forhindre lekkasjer. Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tettesjiktet skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Det er viktig å merke seg at levetiden til en membran varierer basert på kvalitet, installasjon og bruk. Eldre membraner kan bli sprø og sprekke opp, noe som fører til at de mister sin vanntettende funksjon. Dette kan resultere i vannlekkasjer gjennom vegger og gulv og fuktskader. - Bad- Ventilasjon Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Det mangler deler av tetting på vifte når den ikke er i bruk. >Konsekvens/tiltak: Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til våtrom f.eks. luftespalte ved dør e.l. Vifte må utbedres eller skiftes. TEKNISKE INSTALLASJONER - Vannledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er irr på rør. >Konsekvens/tiltak: Tidspunkt for utskiftning av vannledninger nærmer seg. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. - Avløpsrør Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Provisorisk oppheng av avløpsrør. >Konsekvens/tiltak I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Tidspunkt for utskiftning av avløpsrør nærmer seg. Eldre avløpsrør har blant annet større sannsynlighet for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare vannskader i boliger. Provisorisk oppheng av avløpsrør må utbedres. - Varmtvannstank Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. >Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden tanken fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre tanker. TOMTEFORHOLD - Grunnmur og fundamenter Det er registrert horisontalriss som er symptom på jordtrykk. >Konsekvens/tiltak: Påviste skader må utbedres. - Terrengforhold Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. >Konsekvens/tiltak: Det bør foretas terrengjusteringer. - Utvendige vann- og avløpsledninger Det foreligger ingen dokumentasjon på vannkvaliteten på brønnvannet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger. Ukjent alder på vannpumpe. >Konsekvens/tiltak: Foreta kontroll av brønnvann. Utifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Ved oppussing må gamle vann -og avløpsrør skiftes. Vannpumper har en forventet levetid på ca 15-20år, utskifting må forventes. - Septiktank Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på septiktank. >Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. PÅ DENNE EIENDOMMEN HAR FØLGENDE FÅTT TGIU - IKKE UNDERSØKT/IKKE TILGJENGELIG FOR UNDERSØKELSE: UTVENDIG - Andre utvendige forhold Gjerde med ståltrå rundt deler av eiendommen. Det gjøres oppmerksom at en bygningsdel kan ha flere tilstandsgrader. Se vedlagte tilstandsrapport datert 09.04.2026, hvor ovennevnte opplysninger er hentet fra, og for nærmere teknisk beskrivelse av eiendommen. Med henvisning til Avhendingslovens § 3-10, oppfordres kjøper til å undersøke eiendommen grundig og gjerne sammen med fagmann før avtale inngås (aksept av bud). Alle innvendige og utvendige arealangivelser, samt beskrivelser av bygningen er hentet fra vedlagte tilstandsrapport. Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til takstmann, megler og opplysninger innhentet fra kommunen og andre tilgjengelige kilder.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
El-varme og vedfyring. Boligen har teglpipe med sotluke i kjeller. Det er installert peisovn i stue, samt varmepumpe. Soverom i kjelleretasjen har varmekabler i gulv.
Strømforbruk
Eiendommen er ikke bundet til avtale om Norgespris.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har vannforsyning fra grunnboret brønn. Årstall på brønn er ukjent. Vannkvalitet og mengde samt tilstand på anlegget er ikke kontrollert. Det anbefales å foreta kontroll av brønnvannet. Eiendommen har privat avløpsanlegg via septiktank. Tett tank til svartvann. Synkekum til gråvann. Tilstanden på avløpsanlegget er ikke kontrollert. Eiendommen er tilknyttet privat vei. Det foreligger ingen avtale om adkomsten. Det må påregnes kostnader til vedlikehold, reparasjoner og snøbrøyting.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak ovenfor kunder. Dette innebærer å bekrefte kunders identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon. Videre innebærer det å få bekreftet identiteten til eventuelle reelle rettighetshavere, og å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art. Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen. Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon, i en samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Dersom innbetaling likevel må foretas på annen måte, må megler orienteres med begrunnelse og informasjon om innbetalers navn, før innbetaling av oppgjør. Dersom megler får mistanke om brudd på hvitvaskingsreglementet i forbindelse med en eiendomshandel, og han ikke klarer å få avkreftet denne mistanke, har han plikt til å rapportere dette til Økokrim. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. Megler kan i enkelte tilfelle også ha plikt til å stanse gjennomføring av handelen.
Budgivning
Bud kan legges inn på nettannonsen via "gi bud"- lenken. Ved elektronisk budgivning kan bud legges inn trygt og enkelt med Bank-ID. Megler kan også kontaktes for tilsendelse av budskjema. Budskjema finnes også i salgsoppgaven. All budgivning må foregå skriftlig. Kontakt megler dersom det er behov for bistand for å gi bud. Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker. Eiendomsmegler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud/hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Eiendomsmegler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes tekniske feil. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til eiendomsmegleren. Husk alltid å ringe eiendomsmegleren etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler. Dersom kjøper er utenlandsk statsborger og ikke har norsk personnummer eller D-nummer, må kjøper søke om D-nummer i forbindelse med tinglysing av eiendommen. Tildeling av D-nummer er en forutsetning for at skjøtet kan tinglyses.Vær oppmerksom på at søknadsprosessen kan medføre forsinkelser i oppgjøret, noe som kan føre til utsatt utbetaling til selger. Ta kontakt med ansvarlig megler for mer informasjon før budgivning.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale. Budgiver oppfordres til å opplyse ønsket overtagelse i budskjema.
Andre relevante opplysninger
Det er opplyst at det foreligger en muntlig, privat avtale som gjelder disponering av tomten mot vest (grense ved terrasse). Det er usikkert om denne avtalen vil gjelde ved overdragelse av eiendommen, og ny eier bør derfor påregne at arealet igjen tilfaller opprinnelig eier (se kart). Konf. megler ved eventuelle spørsmål.
Boligselgerforsikring
Selger har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager mangler etter avhendingsloven. Kjøper må som hovedregel reklamere til boligselgerforsikringen eller selger innen 2-3 måneder etter at kjøper oppdaget eller burde ha oppdaget den potensielle mangelen. Hvis det går lengre tid enn dette, vil retten til økonomisk oppgjør som regel bortfalle i sin helhet. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring Pluss og Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 2.300/2.600/2.900,- i honorar for hver forsikringsavtale som formidles på Boligkjøperforsikring Pluss og kr 1.000,- i honorar for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Gjensidige Forsikring
Avgiftsbeskrivelse
Årsprognosen for kommunale avgifter og gebyrer i 2026 er totalt ca kr 16.518.-. I dette beløpet inngår: - renovasjon og feiing med ca kr 13.422.- - Eiendomsskatt med ca kr 3.095.- Eiendommen har privat vann- og avløpsanlegg. Kostnader for tømming av privat avløpsanlegg kommer i tillegg. Tjenestene vil normalt ha en prisøkning hvert år, samt at forbruk på de ulike tjenestene kan variere fra år til år.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2024: - Ny laminat benkeplate på kjøkken. - Oppgradert gang, kjøkken og stue med etterisolering, ny fuktsperre, nye panelvegger, nytt tak og nytt gulv. - Pipe blendet med skiferstein. - Ny kjøkkeninnredning og 'bar'-løsning. - Elektrisk anlegg oppgradert i forbindelse med oppgradering av gang, stue og kjøkken (utført av Blåhø Elektro, dokumentasjon foreligger). 2020: - Ny verandadør og nytt vindu på soverom. 2018: - Bygget veranda. - Ny trykktank og vannkilder. - Bygget soverom i kjeller (utført av HP Bygg). - Pusset opp trappegang. 2017: - Drenert ene veggen i kjelleren og laget dreneringsgrøft i skråning. - Ny kjøkkeninnredning ved vindu. 2016: - Ny vedovn installert. 2014: - Nytt tak med tett undertak, shingel og pipehatt. En pipe som ikke var i bruk ble fjernet ned til loftet. 2013: - Oppgradert sikringsskap og inntak. 2005: - Bad modernisert med gulvbelegg, våtromsplater, dusjkabinett, toalett og baderomsinnredning.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til eiendomsmeglers klientkonto før overtakelse.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Det er ikke kjent at det foreligger regler som er til hinder for at eiendommen leies ut.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette i denne boligen.
Sentrale lover
Generelle bestemmelser Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Personopplysningsloven
Eiendomsmegler1 er behandlingsansvarlig og behandler personopplysninger som er nødvendige for å oppfylle den tjenesten du ønsker knyttet til et eiendomsmegleroppdrag, når du er interessent, visningsdeltaker/-påmelding, budgiver og kjøper. Det rettslige grunnlaget for behandlingen av personopplysninger, er personvernforordningen art. 6 nr. 1 bokstav b for å oppfylle avtale med deg. Informasjon og dokumenter knyttet til et eiendomsmegleroppdrag oppbevares i 10 år. Eiendomsmegler1 benytter din kontaktinformasjon for å sende ut spørreundersøkelser til kjøpere.
Annen informasjon
Konsesjon: Kommunen har innført 0-konsesjon, som betyr at det er boplikt på alle boligeiendommer. Eiendommen forutsettes benyttet som helårsbolig. Egenerklæringsskjema for kommuner med nedsatt konsesjonsgrense må fylles ut og signeres av kjøper. Megler bistår med utfylling og innsending av dette til kommunen.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 16 518
- Informasjon om eiendomsskatt: I 2026 utgjør dette beløpet totalt ca kr 3.095.-. I Vågå kommune kreves eiendomsskatten inn månedlig med ca kr 258.- pr måned.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.