Gulset

Fluesnappern 3A

Vestvendt rekkehus på enden innerst på feltet mot friområde - Flere oppgraderinger i nyere tid - Attraktivt og barnev.

Prisantydning

kr 2 190 000

Totalpris

kr 2 821 909

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 2 190 000

Omkostninger:

2 190 000,00 (Prisantydning)
630 559,00 (Andel av fellesgjeld)
--------------------------------------------------------
2 820 559,00 (Pris inkl. fellesgjeld)
 
Omkostninger
 
260,00 (Grunnboksutskrift kjøper)
545,00 (Tinglysning pantedokument ANDEL)
545,00 (Tinglysningsgebyr skjøte ANDEL)
--------------------------------------------------------
1 350,00 (Omkostninger totalt)
 
--------------------------------------------------------
2 821 909,00 (Totalpris inkl. omkostninger)
 
--------------------------------------------------------
 
Kr 6 000 (Boligkjøperforsikring - valgfritt)
Kr 7 350 (Sum inkl. Boligkjøperforsikring)
 
Kr 8 800 (Boligkjøperforsikring Pluss - valgfritt)
Kr 10 150 (Sum inkl. Boligkjøperforsikring Pluss)
 
Dersom kjøper benytter seg av forkjøpsrett koster dette kr. 8 406,- i tillegg til omkostningene nevnt over. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.

Fellesgjeld

kr 630 559

Felleskost/mnd.

kr 8 565

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

119 m2

Postnummer:

3743 Skien

Eierform:

Andel

Tomt:

27 073 m2

Energimerking:

E - Gul

BRA-i:

111 m2

Byggeår:

1978

Rom:

4

Soverom:

3

BRA:

119 m2

Postnummer:

3743 Skien

Eierform:

Andel

Tomt:

27 073 m2

Energimerking:

E - Gul

BRA-i:

111 m2

Byggeår:

1978

Rom:

4

Soverom:

3

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Fint rekkehus med attraktiv og barnevennlig beliggenhet på Gulset. Boligen har en god beliggenhet på enden av rekka, i rolig gate uten gjennomgangstrafikk, med nærhet til det meste! Blant annet dagligvareforretninger, barnehager og skoler, samt idrettsanlegg, gode bussforbindelser og flotte turområder i populære Gulsetmarka. God planløsning over to fulle etasjer med romslig, vestvendt markterrasse og samt disponibel hagedel. Overbygget balkong fra soverom. Det er montert ny vedovn i stuen i 2023. Badet er av eldre standard, men overflateoppusset ca. 2019. Borettslaget har nylig utført tak- og fasaderehabilitering, samt nye sportsboder og rør inn til husene som gir økt bo-komfort. Velkommen!

Kart

Kart over Fluesnappern 3A

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Fluesnappern 3A ligger fint til i et attraktivt og barnevennlig boligområde på Gulset i Skien. Boligen har en god beliggenhet på enden av rekka, i rolig gate uten gjennomgangstrafikk. Romslig, sydvestvendt markterrasse ut fra stuen i 1. etasje og overbygget balkong ut fra hovedsoverommet i 2. etasje. Boligen disponerer i tillegg egen hagedel. Området er barnevennlig, med nærhet til dagligvareforretninger, barnehager og barneskolene Stigeråsen og Kollmyr, samt Gulset ungdomsskole. Ved Kollmyr skole er det også etablert idrettsanlegg, hvor Gulset IF har et aktivt tilbud for både små og store. I Gulsethallen finnes det for øvrig svømmehall og i tilknytning til ungdomsskolen er det etablert bibliotek og ungdomsklubb. Gulset er Telemarks største bydel, og sentralt i bydelen er det opparbeidet er hyggelig bydelssenter som ligger innen gangavstand fra boligen. Her kan dagligvarehandelen gjøres ved Extra Gulset eller Kiwi på Gulsetsenteret. På Gulsetsenteret finnes det også diverse butikker, frisør og bakeri, apotek og tannlege. Videre er det kun en liten kjøretur til Myren, med Kiwi dagligvareforretning og diverse andre servicetilbud. Det er også kort vei til Skien sentrum med ytterligere servicefunksjoner. Gode bussforbindelser langs Gulsetringen, med hyppige avganger i retning Skien sentrum, Porsgrunn og Bamble. Nærområdet kan for øvrig by på flere flotte tur- og rekreasjonsområder i populære Gulsetmarka. Her har Telemark Turistforening lagt ned et stort arbeid med merking og skilting av turveier. Fantekjerringkollen er, med sine 250 høydemeter, et av de fineste utsiktspunktene i Gulsetmarka, med vid utsikt mot Skotfoss, Dalsbygda, Norsjø, Melum og Åfoss. Et annet yndet turmål i Gulsetmarka er Åletjern, med lysløype og badeplass. Vinterstid kjøres det opp skiløyper i området rundt Gulsethallen frem til, og rundt Åletjern.

Reguleringsplan

Borettslaget ligger i et område regulert til boliger, felles avkjørsel, felles gangareal, felles lekeareal, felles parkeringsplass, gangvei og offentlig friområde i henhold til 'Regulerings- bebyggelses- og tomtedelingsplan for felt M (Gulset)' vedtatt 02.01.1976, med planID 350. Eiendommen grenser til et område som er regulert i henhold til 'Reguleringsplan for området rundt Stigertun. Alt. 2.' vedtatt 10.11.1983, med planID 504. Borettslaget ligger også i et område som i henhold til kommuneplanens arealdel, vedtatt 02.05.2024, er avsatt til Boligbebyggelse - Nåværende byggegrenser, utbyggingsvolum og funksjonskrav Flomfare FLOMFARE I henhold til kommuneplanens arealdel går det en faresone for flom over deler av borettslagets eiendom. Det kan være forbud, begrensninger i bruk og/ eller behov for sikringstiltak bl.a. i forbindelse med byggetiltak og andre arbeider i og nær flomsoner. Ta kontakt med kommunen eller NVE ved spørsmål i forhold til dette. GODKJENTE TILTAK Det foreligger et godkjent tiltak i borettslaget, samt godkjente tiltak for riving og bygging på naboeiendom med gnr. 2 bnr. 549. Det må her påregnes at det er påbegynt eller vil bli igangsatt byggearbeider. Se vedlagte situasjonskart hentet fra Grenlandskart den 10.02.2026. Situasjonskart/eiendomskart, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 2
  • Bruksnummer: 547
  • Kommunenummer: 4003 - Skien
  • Borettslag / Sameie navn: Knausen Borettslag
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 847367962
  • Borettslag / Sameie andelsnummer: 4067

Informasjon borettslag / sameie

Regnskap / Budsjett:
Styreleder opplyser per e-post den 20.01.2026: «Vi har nettopp sluttført rehabilitering av alle husa. Pr. i dag er ikke planer om økning av felles utgifter.» Det gjøres oppmerksom på at fremtidig vedlikehold og rehabiliteringer kan medføre økning av fellesgjeld og felleskostnader.

Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse er vedlagt i salgsoppgaven.

Dyrehold:
Styreleder opplyser per e-post den 20.01.2026: «Dyrehold må søkes om.»

Beboernes forpliktelser:
Eier plikter å sette seg inn i borettslagets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse er vedlagt i salgsoppgaven. 

Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper.   Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper videreselge andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger.

Forkjøpsrett:
Andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige medlemmer i boligbyggelaget har forkjøpsrett. Dersom flere andelseiere i borettslaget står med lik ansiennitet, går den foran som har lengst ansiennitet i boligbyggelaget.   Forkjøpsrett utlyses snarest mulig etter at boligen er solgt. Frist for å melde forkjøpsrett vil vanligvis være ca. 1 uke etter denne er utlyst av boligbyggelaget. Det vises til borettslagets vedtekter som er vedlagt i salgsoppgave.   For mer informasjon om forkjøpsrett og medlemskap anbefaler vi å kontakte boligbyggelaget. Megler anbefaler å tegne medlemskap i boligbyggelaget, dersom man ikke allerede er medlem.

Felleskostnader

kr 8 565 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

Av felleskostnader på kr. 8 565,- per 19.01.2026 er kr. 1 306,- avdrag kr. 2 706,- renter kr. 4 553,- felleskostnader Felleskostnadene inkluderer renter og avdrag tilknyttet fellesgjeld, bygningsforsikring, utvendig vedlikehold, styrehonorar, forretningsførsel, revisjonshonorar, eiendomsskatt og kommunale avgifter, i tillegg til kabel tv og bredbånd, samt sommer- og vinterkostnader for dette borettslaget. Fellesutgiftene kan endres etter vedtak av borettslaget.

Fellesgjeld

kr 630 559
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 18.01.2026

Sparebank 1 Sør-Norge ASA Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 19.01.2026: 5.05% pa. Antall terminer til innfrielse: 42 Saldo per 19.01.2026: 5 800 204 Andel av saldo: 100 004 Første termin/første avdrag: 28.03.2017 (Siste termin: 28.06.2036) 24809353431, Sparebank 1 Sør-Norge ASA Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 19.01.2026: 5.05% pa. Antall terminer til innfrielse: 109 Saldo per 19.01.2026: 8 138 818 Andel av saldo: 140 324 Første termin/første avdrag: 28.06.2023 (Siste termin: 28.03.2053) 24806151250, Sparebank 1 Sør-Norge ASA BYGGELÅN Rentesats per 19.01.2026: 5.44% pa. Saldo per 19.01.2026: 22 633 432 Andel av saldo: 390 232 Mangler informasjon for terminberegning IN-ORDNING Borettslaget har ikke avtale om individuell nedbetaling av andel fellesgjeld (IN-ordning).

Forsikringspolise

SP0000587978

Sikringsordning

Sikring mot tap av felleskostnader i borettslag: Andelseierne er ansvarlig for å dekke borettslagets kostnader gjennom betaling av månedlige felleskostnader. Hvis borettslaget lider tap som følge av at en andelseier ikke betaler felleskostnadene, kan det føre til at de andre andelseierne må betale høyere felleskostnader. Borettslaget har tegnet forsikring i Skadeforsikringsselskapet Borettslagenes Sikringsordning AS mot denne type tap.   Varighet av avtalen/oppsigelsesvilkår: Forsikringsavtalen løper inntil den sies opp. Borettslaget kan si opp avtalen med en frist på minst 1 måned. Etter borettslagslovens bestemmelser skal vedtak om oppsigelse av forsikringen gjøres av borettslagets generalforsamling. Dersom forsikringsavtalen stiller vilkår om bruk av en særskilt forretningsfører, må oppsigelsen av forretningsføreravtalen også vedtas av generalforsamlingen.   Oppsigelse fra forsikringsselskapets side kan bare finne sted etter bestemmelsene i forsikringsavtaleloven.

Areal

BRA: 119 m2
BRA-i: 111 m2
BRA-e: 8 m2
TBA: 17 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Felles biloppstillingsplass i borettslaget. Forretningsfører opplyser at borettslaget eier garasjer som kan leies ut til andelseierne. Styret har oversikt over eventuelt ledige garasjer. ELBIL/HYBRID Styreleder opplyser at borettslaget har ladestasjon for elbil. Av borettslagets ordensregler fremgår det at elbiler skal stå på elbil-lader plassene kun den tiden det tar å lade bilen. TILRETTELAGTE PARKERINGSPLASSER Megler gjør oppmerksom at det etter plan- og bygningsloven kan være vedtak i borettslag om å opparbeide tilrettelagte parkeringsplasser for personer med nedsatt funksjonsevne. Det er da krav til at borettslaget sikrer at parkeringsplassene skal være tilgjengelig for de som har behov for dem. Dette betyr at en andelseier med nedsatt funksjonsevne kan kreve å få bytte plass med en andelseier uten behov for en tilrettelagt plass. Tilgjengeligheten skal sikres gjennom bytteordning el. Det er dog krav om at andelseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i borettslaget. Retten til å bruke en tilrettelagt plass varer så lenge et dokumentert behov er til stede og retten gjelder uavhengig av om parkeringsplassen er fellesareal eller tilhører en enkelt andel. Det er derfor en risiko for at en kjøpt parkeringsplass, uavhengig av organisering, lovlig kan tildeles en annen andelseier med nedsatt funksjonsevne.

Eiendom

Tomteareal er 27 073 m2 eiet tomt.

Borettslagets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk. Tomten er pent opparbeidet med felles grøntarealer, asfalterte internveier, parkeringsplass og garasjerekker. Styret har oversikt over eventuelt ledige garasjer. Til boligen er det etablert en romslig og sydvestvendt markterrasse, med adkomst fra stuen. Terrassen ligger sydvestvendt til, med gode solforhold og fin plass til utemøbler. Den er delvis overbygget og har spaltegulv, samt rekkverk og nyere levegger i tre. Direkte adkomst til egen hagedel, som er pent opparbeidet med gressplen og diverse beplantning, samt innrammet med gjerde. Ut fra hovedsoverom i 2. etasje er det etablert en smal, overbygget balkong mot sydvest. Her er det gode solforhold og flott utsyn over nærområdet! For øvrig har boligen et lunt og overbygget inngangsparti mot nordøst, som ligger usjenert til skjermet av en tujahekk. Fra inngangspartiet er det adkomst til en praktisk, utvendig bod tilhørende boligen. Boligen disponerer en del av borettslagets tomt til egen hagedel med terrasse. Selv om bruken kan ha vært slik over lengre tid, og er iht. hva uteområdene i dette borettslaget normalt benyttes til, gjøres det likevel oppmerksom på at en slik bruk av borettslagets fellesareal kan falle bort eller bli endret av borettslaget. Hagedelen som kun benyttes av denne boligen vedlikeholdes av andelseier. AVVIK TOMTESTØRRELSE Forretningsfører opplyser at borettslagets tomtestørrelse er 27 088 m², mens Eiendomsregisteret til Kartverket opplyser at borettslagets tomtestørrelse er 27 072,9 m². Avvik kan forekomme. FARESONER OG ØVRIGE REGULERINGSFORHOLD Se «Regulering og arealplaner» vedrørende reguleringsmessige forhold og andre kjente forhold som har eller kan ha betydning for bruk eller utnyttelse av tomten. 

Byggeår

1978

Innhold

Boligen består av følgende rom:    1. etasje: - Vindfang - Hall - Stue - Kjøkken - Toalettrom - Bod/garderobe - Utvendig bod 2. etasje: - Gang - Bad - Vaskerom - Fire soverom   Bygningssakkyndige opplyser i vedlagte tilstandsrapport: «Bod i forbindelse med huset med utvendig tilkomst er regnet med i boligens BRA-e.»   De rommene som er opplistet ovenfor er angitt av bygningssakkyndige i tilstandsrapport og er etter takstbransjens retningslinjer, der det er den faktiske bruken av rommet på markedsføringstidspunktet som er avgjørende. Deler av bod i 1. etasje er innlemmet i hall og klesbod i 2. etasje er innredet og omgjort til soverom uten at dette er søkt om og uten at nødvendig godkjennelse er gitt av kommunen. Dette på kjøpers ansvar og risiko. Arealet er målbart selv om de ikke er godkjent til varig opphold. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under «Ferdigattest og brukstillatelse.» 

Standard

Fint rekkehus med attraktiv og barnevennlig beliggenhet på Gulset. Boligen har en god beliggenhet på enden av rekka, i rolig gate uten gjennomgangstrafikk. God planløsning over to etasjer og romslig, sydvendt markterrasse ut fra stuen i 1. etasje. Boligen har også overbygget balkong og disponerer egen hagedel. Innvendige overflater består i hovedsak av laminat og belegg på gulv, tapet og malt tapet på vegger, samt malt betong i tak. Nye sporsboder og rør inn til husene i regi av borettslaget i 2017. Borettslaget har for øvrig utført tak- og fasaderehabilitering i perioden 2021 og frem til i dag. ENTRÉ Boligen har en liten entré med tilliggende bod/garderobe hvor det er dobbelt garderobeskap for oppbevaring av sko- og yttertøy. I bod/garderobe er også boligens sikringsskap plassert, med automatsikringer. Fra entré er det videre adkomst til en romslig hall i åpen løsning med stuen. Her er det malt vinkeltrapp til 2. etasje, med lukkede opptrinn og inntrinn med teppeneser. Velkommen inn! STUE Fin og romslig stue, med store vindusflater som slipper inn rikelig med naturlig lys og utgang til en romslig, sydvestvendt markterrasse. Det er god plass til både sofagruppe og spisestue. Borettslagets kabel tv leveres av Viken Fiber, og er inkludert i felleskostnader. Pipe av lettklinkerelementer med nyere vedovn i stuen, som sørger for lun og god varme. Vedovn, underlagsplate i glass og rør til pipe er montert av Norsk Piperehabilitering i 2023. Det er også montert varmepumpe av ukjent alder, men av nyere type. KJØKKEN Lyst og pent kjøkken med hyggelig spiseplass ved vindu og takhøy kjøkkeninnredning type Ikea av ukjent alder. Innredningen har integrert oppvaskmaskin og fine fronter i profilert utførelse. Det er avsatt plass til frittstående kjøl/fryseskap og komfyr. Beskyttelsesplater i flisimitasjon på vegg, over laminat benkeplate med gode arbeidsflater og nedfelt, enkel oppvaskkum av rustfritt stål. Over kokesonen er det en eldre ventilator med mekanisk avtrekk og tilknytning til våtrom. Overflater består av laminat på gulv, samt malt brystningspanel og tapet på vegger. Listefri overgang til malt betong i tak. Bygningssakkyndige bemerker i vedlagte tilstandsrapport at integrert oppvaskmaskin ikke er i flukt med andre fronter og at lekkeasjevakt ikke er tilkoblet. Det er ikke montert komfyrvakt og ventilator har begrenset funksjon. TOALETTROM Eget toalettrom i 1. etasje, med gulvmontert toalett og lite servantskap med heldekkende, buet servant. Overflater består av belegg på gulv, tapet på vegger og malt betong i tak. Det er mekanisk ventilering og tilluft gjennom klaffventil i vegg. BADEROM Badet ligger i 2. etasje og innehar standard fra byggeår, men er overflateoppusset i 2019. Her er det nyere, gulvmontert toalett og dusjkabinett, samt innredning med skuffer og heldekkende servant. Tilhørende høyskap på vegg, samt speil og overlys med el-stikk over servant. Belegg på gulv og baderomsplater på vegger, samt malt betong i tak. Ventil tilkoblet mekaniske avtrekk, som styres fra ventilator på kjøkken. Bygningssakkyndige bemerker at det etablerte avtrekkssystemet ikke fungerer tilfredsstillende, og at eier opplyser at det har vært mugg på overflater ved dusj. VASKEROM Romslig vaskerom i forkant av badet, med standard fra byggeår. Her er det opplegg for vaskemaskin, vegghengt plastkum og kaldt/varmt vann. Det er også montert benkeplate og vegghengte hyller for oppbevaring. Her står også eldre varmtvannstank. Overflater består av belegg på gulv, malt tapet på vegger og malt betong i tak. Det er avtrekk fra ventil tilkoblet mekanisk avtrekk, og det er tilluft via flat terskel. Ventilering har tilknytning til kjøkkenvifte og fungerer som tiltenkt. Rommet har ingen varmekilde. Bygningssakkyndige opplyser at vaskerom må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. SOVEROM Boligen har fire soverom, alle beliggende i 2. etasje. Hovedsoverommet er av god størrelse, med god plass til dobbeltseng og stor garderobeløsning, samt utgang til en smal, overbygget balkong mot sydvest. Overflater består av laminat på gulv, tapet og malt tapet på vegger, samt malt betong i tak. To av de tre øvrige soverommene er romslige, med god plass til soveromsmøblement og doble garderobeskap for klesoppbevaring. Overflater består av laminat på gulv, tapet og malt tapet på vegger, samt malt betong i tak. Det tredje soverommet er mindre, og er i mottatte bygningstegninger definert som klesbod. Soverommet er innredet og omgjort uten at dette er søkt om og uten at nødvendig godkjennelse er gitt av kommunen. Dette på kjøpers ansvar og risiko. Arealet er målbart selv om de ikke er godkjent til varig opphold. TILSTANDSGRAD 2 OG 3 Nedenfor følger en oversikt over de bygningsdeler der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). Tilstandsgrad 3 (TG 3) - Store eller alvorlige avvik: Innvendig: - Etasjeskille/gulv mot grunn Våtrom: - Generell på vaskerom Tilstandsgrad 2 (TG 2) - Avvik som kan kreve tiltak: Utvendig: - Balkonger, terrasser og rom under balkonger - Utvendige trapper Innvendig: - Overflater - Pipe og ildsted - Innvendige dører Tekniske installasjoner: - Vannledninger - Avløpsrør - Varmtvannstank Tomteforhold: - Utvendige vann- og avløpsledninger Kjøkken: - Avtrekk Våtrom: - Sluk, membran og tettesjikt på bad - Ventilasjon på bad Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. I tilstandsrapporten fremkommer det mer og utfyllende informasjon om boligens tilstand, og det er viktig å sette seg grundig inn i tilstandsrapport og øvrige salgsinformasjon før kjøp. INFORMASJON OM BORETTSLAGET I innkalling til generalforsamling 29.04.2025 står det om følgende saker under arbeid og planlegging: - Rehabiliteringen av husene Grenland Boligbyggelag opplyser om følgende rehabiliteringer i senere tid: 2017 - Nye sportsboder og rør inn til husene. Høsten 2021-dd. - Takrehabilitering. For mer info kontakt styreleder. Høsten 2024-dd. - Fasaderehabilitering. Videre opplyser Grenland Boligbyggelag: «Det er vedtatt rehabilitering. I forbindelse med prosjektet er det vedtatt låneopptak på kr. 26 000 000. Byggelånet er åpnet og har en ramme på kr. 26 000 000. For påvirkning på felleskostnadene henvises det til styrets leder. (Sist endret 22.10.2024)» Styreleder opplyser om følgende, den 20.01.2026: - Vi har nettopp sluttført rehabilitering av alle husa. - Pr. i dag er det ikke planer om økning av felles utgifter. - Dyrehold må søkes om. - Vi har elbil ladestasjon. Det gjøres oppmerksom på at fremtidig vedlikehold og rehabiliteringer kan medføre økning av fellesgjeld og felleskostnader.

Hvitevarer

Kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning. 

Byggemåte

For opplysninger om byggemåte, se vedlagte takstdokument.

Eiendomstype

Andelsleilighet

Oppvarming

Elektrisk, varmepumpe og ved. Pipe av lettklinkerelementer, med nyere vedovn i stuen. Selger opplyser i vedlagte egenerklæringsskjema: «Fjernet den gamle peisen og installert ny, av type Asgård 3. Helhetlig renovering av gulvplate, peis og rør til pipe.» Faglært arbeid er utført av Norsk Piperehabilitering AS i 2023. I stuen er det også montert varmepumpe. Denne er av ukjent alder, men av nyere type i henhold til opplysninger fra bygningssakkyndige. Varmtvannstank er montert på vaskerom med sluk. Det er påvist av varmtvannstank er over 20 år. Varmtvannstanker som har oppnådd en alder på 20 år anbefales å byttes ut. Det er fare for skader og lekkasjer. Ifølge selger skal varmekilder fungere på en tilfredsstillende måte. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.

Budgivning

Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning.   Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler.   Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler.   Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.

Andre relevante opplysninger

EIERSKAP Andelseier kan kun eie en andel. Andelseier må selv bebo leiligheten. Kun fysiske personer kan være andelseiere med unntak av det offentlige samt arbeidsgivere, der formålet er å leie ut til ansatte såfremt dette fremkommer av vedtektene. STYRELEDER Anita Johansen Tlf. 930 69 375 E-post: anita10.johansen@gmail.com ELEKTRISK ANLEGG Bygningssakkyndige kan i tilstandsrapport ha knyttet kommentarer til det elektriske anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier, men dette er ikke det samme som en el-kontroll utført av godkjent el-kontrollør. Se tilstandsrapport og egenerklæring. Bygningssakkyndige opplyser i vedlagte tilstandsrapport: «Boligen har sikringsskap plassert i garderobe i 1. etasje. Anlegget har automatsikringer. Enkelte nye automatsikringer med jordfeilbryter. Det foreligger samsvarserklæring fra 2017 på utvidelse. Det er ikke fremkommet samsvarserklæring på alle arbeider. Det bemerkes også at deler av anlegget har eldre ledninger og komponenter. Det er påregnelig med vedlikehold og fremtidige utskiftninger da gjennomsnittlig brukstid for el-anlegg er 25-35 år.» Videre opplyser selger i vedlagte egenerklæringsskjema: - Ny kurs til varmepumpe, utført av KL Electro AS i 2019 - Montering av stikk til oppvaskmaskin og stikk, utført av Elektro 4 AS i 2019 I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. NORGESPRIS Selger opplyser i vedlagte egenerklæringsskjema at det ikke er inngått avtale om Norgespris på strøm. MEGLERS VEDERLAG Det er mellom oppdragsgiver og megler avtalt følgende om meglers vederlag og utlegg: Provisjon av salgssum inkl. andel fellesgjeld* 1,75%, kr. 55 940,- Markedspakke, kr. 17 850,- Tilrettelegging, kr. 15 900,- Grunnbokutskrift og tinglyste dokumenter, kr. 2 200,- Tinglysing av sikring/pantesperre, kr. 545,- Innhenting kommunal informasjon, kr. 1 889,- Oppgjørshonorar, kr. 7 900,- Boligopplysninger forretningsfører, kr. 4 485,- Eierskiftegebyr selger, kr. 6 725,-  Totalt, kr. 117 494,-   Dersom eiendommen ikke blir solgt skal selger betale et vederlag på kr. 20 000,- samt øvrige vederlag og utlegg vist over, med unntak av provisjon og oppgjørshonorar.   I forbindelse med oppdraget tilbyr vi partene produkter og tjenester fra Fremtind, HELP, Vend Marketplace (Finn.no), Visma Meglerfront (digitale skjemaer) og Sparebank 1.

Boligselgerforsikring

Selger har ikke tegnet boligselgerforsikring, men fylt ut egenerklæringsskjema som kjøper må sørge for å sette seg inn i før budgivning. Kjøper må være spesielt oppmerksom på at det er en særskilt risiko knyttet til et eventuelt økonomisk krav etter avhendingsloven, ettersom selger ikke har tegnet boligselgerforsikring.

Boligkjøperforsikring

Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring Pluss og Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS.   Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr. 2 800,-/3 200,-/4 600,- i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr. 1 000,- ved salg av Pluss.   Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no.

Forsikringsselskap

If Skadeforsikring NUF

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse

Adgang til utleie

Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut leiligheter i borettslag, jfr. Lov om borettslag §§ 5-5 og 5-6.

Radon

Det er ikke utført radonmålinger. Kjøper overtar eiendommen slik og må selv vurdere om det er behov for måling og fremtidige tiltak, og har også risikoen for dette. For mer informasjon vedrørende radon, se www.dsa.no/radon.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.   Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.   Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene.   Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.   På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges «som den er». Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.   Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.   Forbrukerkjøp - Definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.   Forbruker – Avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.   En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.   Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.   Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).   Ikke-forbruker (næringsdrivende) – Definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.   Ikke-forbruker – Avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.   Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.   En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Kjøper aksepterer at EiendomsMegler 1 kan offentliggjøre kjøpesum m.m. i egen markedsføring. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.   I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?