Kongsvingervegen 883
Enebolig med tomt mot Glomma | Kjøkken fra 2025 med kjøkkenøy | Peisovn og varmepumpe | Garasje
Prisantydning
kr 4 850 000
Totalpris
kr 4 973 590
Utregning av totalpris:
Prisantydning:
kr 4 850 000
Omkostninger:
Kr 4 900 000 Prisantydning
Omkostninger:
Kr 122 500 Dokumentavgift til staten, 2,5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk)
Kr 123 590 Sum omkostninger
Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 141 490 Sum omkostninger inkl boligkjøperforsikring
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Tor. 5. nov. kl. 16:30 - 17:30
Nøkkelinformasjon
BRA:
285 m2
Postnummer:
2116 Sander
Eierform:
Selveier
Tomt:
2 384 m2
Energimerking:
Energikarakter for boligen er D
BRA-i:
172 m2
Byggeår:
1970
Rom:
3
Soverom:
2
BRA:
285 m2
Postnummer:
2116 Sander
Eierform:
Selveier
Tomt:
2 384 m2
Energimerking:
Energikarakter for boligen er D
BRA-i:
172 m2
Byggeår:
1970
Rom:
3
Soverom:
2
Beskrivelse
Velkommen til Kongsvingervegen 883! Enebolig over to plan med etablert tomt som grenser direkte mot Glomma.
Boligen ligger fredelig til i Sør-Odal, med gangavstand til bussholdeplass på Kongsvingervegen og kort kjørevei til Skarnes stasjon. Innvendig byr boligen på en lys oppholdsavdeling der stuen har karnappvinduer som slipper inn godt med dagslys. Entreen ble pusset opp i 2025 og er utstyrt med flislagt gulv og elektriske varmekabler.
Høydepunkter:
- Kjøkkeninnredning fra 2025 med frittstående kjøkkenøy og integrerte hvitevarer
- Luft-til-luft-varmepumpe fra 2026 og peisovn tilknyttet mursteinspipe
- Inntilbygget garasje på 41 m² med intern trappenedgang til kjelleren
- Eiertomt på 2384,3 m² med hage og adkomst ned til elvekanten
Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen har en attraktiv og fredelig plassering helt inntil Glomma i Sør-Odal, omgitt av åpne landbruksarealer og spredt boligbebyggelse. Med egen strandlinje og vidstrakt utsikt over elva får du et naturskjønt bomiljø med elveløpet og landskapet tett på. Beliggenheten på Sander kombinerer det landlige og usjenerte med god tilknytning til både kommunesenteret Skarnes og regionsenteret Kongsvinger.
For familier med små barn ligger Sander barnehage en kort spasertur unna, mens skolebarna har kort reisevei med buss eller bil til Glommasvingen skole på Skarnes. For ungdom og videregående elever ligger Sentrum videregående skole og Norges Toppidrettsgymnas tilgjengelig i Kongsvinger. Det lokale fritids- og idrettslivet har et trygt samlingspunkt ved Sandermoen idrettspark, med tilbud innen fotball og friidrett i regi av det lokale idrettslaget. Glomma gir samtidig rike muligheter for friluftsliv rett fra egen tomt, enten du vil legge ut med båt, kano eller kajakk, prøve fiskelykken etter ørret, abbor og gjedde, eller ta et forfriskende elvebad ved Sanderbrua badeplass om sommeren.
De daglige innkjøpene gjøres enkelt på Skarnes, som ligger omtrent ti kilometer unna. Her finner du dagligvarebutikker sammen med et trivelig utvalg av forretninger, apotek, spisesteder og kulturtilbud som Galleri Lyshuset og Odalstunet museum. Nærmeste bussholdeplass langs Kongsvingervegen ligger en kort gåtur fra boligen, med avganger i retning både Skarnes og Kongsvinger. Fra Skarnes stasjon går det jevnlige tog på Kongsvingerbanen mot Oslo S, og for pendlere er det en kort kjøretur dit. Med bil når du Kongsvinger på rundt et kvarter, og til Oslo Lufthavn Gardermoen er reisetiden i underkant av en time.
Bebyggelse
Enebolig med kjeller, inntil bygget garasje, frittstående dobbelgarasje og stabbur/uthus
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et uregulert område, men omfattes av kommuneplanens arealdel.
Eiendommen omfattes av Kommuneplan (plan-ID 201205), ikrafttrådt 29.10.2013. I kommuneplanen er 2 384 m² avsatt til LNRF areal for nødvendige tiltak for landbruk og reindrift og gårdstilknyttet næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag (nåværende).
I henhold til kommuneplanens bestemmelse B 19 om bygge- og anleggstiltak i 100-metersonen gjelder følgende langs hovedvassdragene (herunder Glomma):
«I områder inntil 100 meter fra strandlinjen, målt i horisontalplanet ved middelvannstand langs hovedvassdragene, er bygge- og anleggstiltak etter PBL §§ 20-1 og 20-2 ikke tillatt.»
Det pågår arbeid med revisjon av kommuneplanens arealdel, Kommuneplanens arealdel 2026 - 2038 (plan-ID 202601), med status planlegging igangsatt.
Eiendommen ligger i et LNFR-område (landbruks-, natur- og friluftsområde samt reindrift), jf. plan- og bygningsloven § 11-7 nr. 5 bokstav a) areal for nødvendige tiltak for landbruk og gårdstilknyttet næringsvirksomhet.
Området kan som hovedregel ikke utvikles med tanke på boligbygging eller annen bebyggelse, fordi det skal tas hensyn til f.eks. allemannsretten, naturvern, landbruk eller friluftsliv. I LNFR-områder kan det være bygge- og deleforbud. I tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller oppføring av nye bygninger i strid med hovedregelen. I arealdelen i kommuneplanen kan det fremkomme opplysninger om virkningen av LNFR-kategorien. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan brukes i tråd med gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning av bygning, for eksempel etter brann.
Oppføring av nye boliger i LNFR-områder kan ikke skje uten dispensasjon eller som følge av bestemmelsene i reguleringsplanen. Ta kontakt med megler for nærmere informasjon.
Kommunen har plikt til å informere om kjente naturfarer. På NVEs aktsomhetskart er området der eiendommen ligger, markert med aktsomhet, det vil si potensiell risiko for flom. Flom i vassdrag kan føre til oversvømmelser, at løsmasser fraktes over store områder og til flomskred i bratte områder. Etablerte sikringstiltak som for eksempel terrengtiltak, dreneringsgrøfter, flomverk og skredvoll kan redusere sannsynligheten for fare. Det kan være forbud mot tiltak og arbeider langs vann og vassdrag, og av arealplanen fremkommer byggegrenser. Kartene garanterer ikke at potensielle skred og ras ikke kan nå lengre ut enn til de angitte faresonene. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har utarbeidet egne retningslinjer for skredfare knyttet til vassdrag. Se www.nve.no for mer informasjon.
I områdeanalysen er det registrert et gjentaksintervall for flom på 10-20 år.
Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På NVEs aktsomhetskart er området der eiendommen ligger markert med aktsomhet, det vil si potensiell risiko for ras og skred, for eksempel leirskred, kvikkleireskred eller jordskred.
Det må være helning i terrenget for at leira skal renne ut og bli et større skred. Det er først når kvikkleira overbelastes at den kan kollapse. Det er derfor veldig viktig å ikke overbelaste kvikkleire. Kvikkleireskred utløses ofte av anleggsvirksomhet som grave- og fyllingsarbeider. Kvikkleireskred kan også utløses av erosjon i elver og bekker. Du finner mer informasjon og kart hos Skrednett, www.skrednett.no. Ta kontakt med kommunen eller NVE dersom du har flere spørsmål om grunnforholdene.
I områdeanalysen er risiko for skred på eiendommen vurdert til «Ingen» og konsekvens ved skred vurdert til «Ingen».
Kommunen har plikt til å informere om kjente naturfarer. Området der eiendommen ligger, er markert med middels til lav aktsomhet for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA) og Norges geologiske undersøkelse (NGU), www.dsa.no og www.ngu.no.
Området der eiendommen ligger, er stadig under endring og utvikling. Vi anbefaler derfor alle interessenter og budgivere om å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner med tilhørende bestemmelser ligger vedlagt salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 16
- Bruksnummer: 59
- Kommunenummer: 3415 - Sør-Odal
Areal
BRA: 285 m2
BRA-i: 172 m2
BRA-e: 113 m2
TBA: 63 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
BRA-i: 172 m2
BRA-e: 113 m2
TBA: 63 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Parkering i inntilbygget garasje, frittstående garasje samt på steinbelagte biloppstillingsplasser på egen tomt. Garasjene har leddporter med elektrisk åpner.
Eiendom
Tomteareal er 2 384 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt på ca. 2 384,3 m². Eiendommen er ikke oppmålt, kun skylddelt. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal. Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med skylddelingsforretning og tomtegrenser. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper. Tomten er pent opparbeidet med plen, diverse beplantning, prydbusker, hekk og bed, samt steinbelagte biloppstillingsplasser, adkomst, gangsti og uteområde. Eiendommen har en tilnærmet flat tomt rundt bebyggelsen, og skråner bratt ned mot Glomma hvor eiendommen har strandlinje og flott utsikt over elva. Det er etablert tretrapp i skråningen ned til vannkanten samt en liten flytebrygge. Adkomst skjer via cirka 230 meter privat vei fra fylkesveien frem til gårdsplassen. Eiendommen har tinglyst veirett over gnr. 16 bnr. 11, 18 og 58, og deler av veivedlikeholdet deles med naboer. Ifølge eiendomskartet ser et uthus/garasje i den sørøstlige delen av eiendommen ut til å stå helt inntil, og muligens delvis over, grensen mot naboeiendommen, og grensen på denne siden er registrert med lav nøyaktighet. Egenerklæringen indikerer mulig oljetank (rør ved blomsterbed). Det er forbud mot fossil oljefyring, og kommunen kan kreve anlegg og tank fjernet for kjøpers regning.
Eiet tomt på ca. 2 384,3 m². Eiendommen er ikke oppmålt, kun skylddelt. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal. Kjøper forplikter seg til å gjøre seg kjent med skylddelingsforretning og tomtegrenser. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper. Tomten er pent opparbeidet med plen, diverse beplantning, prydbusker, hekk og bed, samt steinbelagte biloppstillingsplasser, adkomst, gangsti og uteområde. Eiendommen har en tilnærmet flat tomt rundt bebyggelsen, og skråner bratt ned mot Glomma hvor eiendommen har strandlinje og flott utsikt over elva. Det er etablert tretrapp i skråningen ned til vannkanten samt en liten flytebrygge. Adkomst skjer via cirka 230 meter privat vei fra fylkesveien frem til gårdsplassen. Eiendommen har tinglyst veirett over gnr. 16 bnr. 11, 18 og 58, og deler av veivedlikeholdet deles med naboer. Ifølge eiendomskartet ser et uthus/garasje i den sørøstlige delen av eiendommen ut til å stå helt inntil, og muligens delvis over, grensen mot naboeiendommen, og grensen på denne siden er registrert med lav nøyaktighet. Egenerklæringen indikerer mulig oljetank (rør ved blomsterbed). Det er forbud mot fossil oljefyring, og kommunen kan kreve anlegg og tank fjernet for kjøpers regning.
Byggeår
1970
Innhold
Eneboligen går over to plan og består av følgende rom:
1. etasje: entré, stue/kjøkken, to soverom og bad.
Kjeller: to rom innredet som soverom, to boder, garderobe og vaskerom.
Terrasse- og balkongareal (TBA) på totalt 60 m², bestående av delvis inntrukket inngangsparti på 11 m², delvis overbygget terrasse på 22 m² (hvorav 13 m² er overbygget) med adkomst fra stue, steinbelagt uteområde på 19 m² og luftebalkong på 8 m² med adkomst fra soverom.
I tillegg er det oppført inntilbygget garasje på 41 m² (bestående av garasje og vedbod), frittstående garasje på 66 m² (bestående av garasje, verksted, bod og drivhus), samt stabbur på 6 m² (innredet som soverom) med takoverbygget veranda på 3 m² på eiendommen.
De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndig ihht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av plan- og bygningsmyndigheten.
Vi gjør oppmerksom på at antall soverom som er angitt i salgsoppgave er etter Forbrukertilsynets retningslinjer, og kun inkluderer soverom som er godkjent til varig opphold. De rommene som er opplistet ovenfor er angitt av bygningssakkyndig i tilstandsrapport og er etter takstbransjens retningslinjer, der det er den faktiske bruken av rommet på markedsføringstidspunktet som er avgjørende. Bruken av rommet som er opplyst i tilstandsrapport kan likevel være i strid med byggetekniske forskrifter og/eller manglende godkjennelse, bruksendringer til rom for varig opphold m.m.
Det foreligger tegninger men avvik fra disse
I kjeller er rom godkjent som kjeller (tilleggsdel) og rom godkjent som hobbyrom innredet og tatt i bruk som soverom. Videre er vaskerom etablert i rom godkjent som klesbod. Bruksendring fra tilleggsdel til hoveddel og etablering av rom for varig opphold er normalt søknadspliktig.
Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse".
Det foreligger ikke dokumentasjon på at følgende tiltak og tilleggsbygninger er byggemeldt eller godkjent:
- Overbygget terrasse tilknyttet eneboligen
(Stabbur/uthus er oppført uten at dette er søkt om og uten at eventuell nødvendig godkjennelse er gitt av kommunen. I en del tilfeller er slike tiltak unntatt søknadsplikt, men det er ikke avklart om dette gjelder dette tiltaket.
Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse".
Vi gjør oppmerksom på at vi benytter kunstig intelligens (AI) som støtteverktøy i arbeidet med enkelte tekster og oppsummeringer.
De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndig ihht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av plan- og bygningsmyndigheten
Standard
Enebolig over to plan på en romslig tomt som grenser mot Glomma, med tilhørende garasjer og stabbur. Boligens hovedetasje ble betydelig fornyet i 2025 og rommer en lys, åpen stue- og kjøkkenløsning med frittstående kjøkkenøy, to soverom, flislagt bad og en oppgradert entré. Fra stuen er det utgang til en delvis overbygget treterrasse, og tomten er opparbeidet med plen, steinbelagt uteplass og tretrapp ned til elvekanten med flytebrygge. Underetasjen inneholder innredede rom, vaskerom og godt med bodareal.
Entré:
Entréen ble pusset opp i 2025 og har flislagt gulv med elektriske varmekabler samt oppgraderte overflater. Rommet har en malt ytterdør med glassruter og sidefelt av glass som slipper inn naturlig dagslys, og det er montert spoter over det overbygde inngangspartiet.
Stue:
Stuen har en åpen løsning mot kjøkkenet, spisestue og laminatgulv fra 2025. Rommet har store vindusflater og karnapp med utsikt mot hagen og elva, samt god plass til både sofagruppe og spisebord. En pusset mursteinspipe med tilknyttet peisovn på ubrennbar metallplate fungerer som varmekilde sammen med en luft-til-luft-varmepumpe installert i 2026. Fra stuen fører en skyvebalkongdør direkte ut til treterrassen.
Kjøkken:
Kjøkkenet fikk ny innredning i vinkel i 2025 med mørke, slette fronter og laminat benkeplate med nedfelt komposittservant, delvis plassert i eget karnapp. En frittstående kjøkkenøy med kompositt benkeplate gir ekstra arbeidsflate og naturlig overgang mot spiseplassen. Rommet har en høyskapvegg, glass i et høyskap med belysning, samt takmontert kjøkkenventilator med avtrekk ut. Kjøkkenet er utstyrt med induksjonstopp, integrert oppvaskmaskin, to stekeovner med dampfunksjon og kjøleskap. I himlingen er det lagt trekkerør for høyttalere.
Bad:
Badet i første etasje ble rehabilitert i 2003 og har flislagte vegger samt flislagt gulv med elektriske varmekabler. Rommet er utstyrt med baderomsinnredning med nedfelt servant, speil, høyskap, toalett og dusjkabinett. Ventilasjonen ivaretas via avtrekksventil i himling ført over tak i luftehatt, samt tilluft via spalte under dør og vindusventil. Badet har et oppgraderingsbehov.
To soverom:
Hovedetasjen har to soverom med god størrelse tilknyttet gangen. Ett av soverommene ble pusset opp i 2025 med nyere veggoverflater og vindu fra 2024. Fra det andre soverommet er det adkomst via balkongdør i tre med isolerglass til en sørvendt luftebalkong på 8 m² med tretrapp ned til terrenget.
Terrasse og uteplasser:
Fra stuen er det utgang til en sør-vestvendt treterrasse på 22 m², hvorav 13 m² er overbygget med taktekking av pappshingel. Den overbygde delen er ikke byggemeldt. Terrassen er utstyrt med uttrekkbar levegg, skjermvegg med vinduer, veggmontert terrassevarmer og trappeadkomst til hagen. Utenfor ligger et steinbelagt uteområde på 19 m² mot sør-vest med skjermvegg og markise. Tomten strekker seg ned mot elvekanten, hvor det er etablert tretrapp i skråningen og en flytebrygge.
Kjeller:
Via en rett tretrapp fra gangen kommer man ned til kjelleren, som rommer gang, to rom innredet som soverom, en garderobe og to boder. Rommene har henholdsvis flislagt gulv og heltregulv, utforede vegger med malt trepanel og nyere vinduer fra 2025/2026. Rommene er på godkjente byggetegninger registrert som kjeller og hobbyrom, og det foreligger ikke dokumentasjon på at bruksendring til oppholdsrom er omsøkt eller godkjent. Det er også direkte dørforbindelse mellom kjelleren og inntilbygget garasje.
Vaskerom:
Vaskerommet i kjelleren ble pusset opp i 2026 med nye overflater på vegger og ny innredning. Rommet har vinylbelegg på gulv, malte slette overflater på vegger og i himling, samt innredning med nedfelt rustfri servant, toalett og opplegg for vaskemaskin. Ventilasjonen skjer via naturlig veggventil. Vaskerommet har et oppgraderingsbehov, og rommet er på godkjente byggetegninger byggemeldt som klesbod.
Overflater:
Gulv: Flislagt gulv og laminatgulv i første etasje. I kjeller er det flislagt gulv, heltregulv og vinylbelegg, samt uinnredede deler med betonggulv.
Vegger: Malte slette flater, kledd med malte plater og malt tapet med brystningspanel under. Flislagte vegger på bad. I kjeller er det utforede vegger kledd med malt trepanel samt murvegger.
Himling: Malte slette flater og kledd med malt panel.
Lagring:
Boligen har to boder og en garderobe i kjelleren. Det er i tillegg rikelig med utvendig lagringsplass i inntilbygget garasje på 41 m² med vedbod og intern trappeadkomst til kjeller, samt i en frittstående garasje på 66 m² med verksted, tilbygget bod og drivhus. På eiendommen står også et frittstående stabbur på 6 m² med innlagt strøm og overbygget inngangsparti.
For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.
Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Selger har opplyst at det er gjort ufaglært arbeid på:
- innsetting av dusjkabinett
- riving av peis, innsetting av ovn og pussing av pipe
- flytting av varmtvannsbereder og legging av nytt røropplegg på vaskerom
Dette betyr at arbeidet er utført av personer uten fagutdanning og av den grunn kan arbeidet være gjort på en måte som ikke er i tråd med anbefalinger eller krav. Det er dermed en risiko for at arbeidet er gjort feil, at valgt løsning ikke fungerer etter sin hensikt eller fører til skader.
Selger har opplyst at det er eller har vært skadedyr (mus) i boligen. Skadedyr kan gi skjulte skader på boligen og omfanget kan ikke avdekkes før konstruksjonen er åpnet og kontrollert.
For ytterligere opplysninger om standard, se vedlagte tilstandsrapport og selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 20.10.2026.
Bygning:
Enebolig oppført i 1970. Boligen har grunnmur av blokker av betongstein og byggegrunnen er ukjent. Det er betonggulv mot grunnen og etasjeskille av trebjelkelag. Vegger av bindingsverkskonstruksjon fra byggeår utvendig kledd med stående bordkledning. Det er liggende kledning i gavlspisser. Det er en karnapp i stue og en karnapp på kjøkken. Det er lusinger bak overliggere i undersøkte områder for å redusere adkomst for mus. Boligen har en i hovedsak innredet kjeller med flislagt gulv og heltregulv, og utforede vegger kledd med malt trepanel. Deler av kjelleren er uinnredet med betonggulv og murvegger.
Tak:
Boligen har taktekking av sort, ru betongtakstein, og taket er besiktiget fra bakkenivå. Det er ukjent undertak. Det er taktekking av pappshingel med ukjent alder over overbygget terrasse. Saltak av stedsbygde takstoler med kaldtloft som er isolert med innblåst isolasjon. Det er adkomst til loft via luke på soverom. Det er ikke gangbart gulv på loft, og dette er derfor besiktiget fra luke på gardintrapp. Loftet er ventilert via luftespalter fra takfot og ventiler i gavlspisser. Boligen har takrenner, nedløpsrør og beslag av metall. Det er en luftehatt over tak, overgangsbeslag rundt pipe og stigetrinn til pipe for feier. Takvann ledes vekk fra bolig i rør på terreng og i slukrenne. Det er takrenner og nedløpsrør av plast på overbygget terrasse.
Pipe/Ildsted:
Boligen har en to-løps mursteinspipe med tilknyttet ildsted i stue/kjøkken. Det er ubrennbar metallplate på gulv under ildsted. Sotluker er plassert i kjeller. Det var feiertilsyn i 2011 og feiing i august 2026 uten avvik.
Vinduer:
Boligen har i hovedsak malte trevinduer med 2-lags isolerglass. Det er enkelte malte trevinduer med enkle glass og vareramme. Vinduer i karnapp i stue har isolerglass fra 2013. Isolerglass i karnapp på kjøkken er fra 1981. Vindu på soverom mot nord-øst er fra 2024. Vindu på soverom mot sør-vest er fra 1983. Vinduer på soverommene i kjeller er fra 2025.
Dører:
Boligen har en malt hovedytterdør med glassruter og sidefelt av glass, en malt skyvebalkongdør i tre med 2-lags isolerglass fra 1989 og en malt balkongdør i tre med 3-lags isolerglassfelt fra 1981. Det er en malt ytterdør til trapp mellom garasje og kjeller. Boligen har malte profilerte dører.
Trapper/adkomst:
Boligen har en to-veis tretrapp til inngangspartiet med rekkverk på en side med rekkverkshøyde på 80 cm. Det er en bred vinkeltrapp til sør-vestvendt terrasse med rekkverk kledd med stående rekkverksbord på en side med rekkverkshøyde på 71 cm. Det er en tretrapp til luftebalkong med rekkverk på en side kledd med stående rekkverksbord med rekkverkshøyde på 79 cm. Boligen har en lakkert, rett tretrapp mellom etasjer. Det er rekkverk fra vange til himling i kjeller på en side. Eiendommen har en tretrapp i skråningen ned til Glomma og en liten flytebrygge. Det er håndløper på en side i trapp.
Balkong/terrasse:
Boligen har et nord-østvendt delvis inntrukket inngangsparti på 11 m². Det har rekkverk kledd med stående rekkverksbord med rekkverkshøyde på 82 cm. Det er opplagret på vegg og på punktfundamenter på terreng. Det er en sør-vestvendt delvis overbygget treterrasse på 22 m² med adkomst fra stue. Overbygget del er cirka 13 m². Det er en uttrekkbar levegg mot vest og det er en veggmontert terrassevarmer. Det er tett skjermvegg mot nord med to vinduer, og ellers rekkverk kledd med stående rekkverksbord med rekkverkshøyde på 83 cm. Den er opplagret på vegg og på støpte rør i terreng. Det er et sørvendt steinbelagt uteområde på cirka 19 m² mot sør-vest. Det er skjermvegg mot øst, og markise over deler av uteområdet. Det er en sørvendt luftebalkong på 8 m² med adkomst fra soverom. Den har rekkverk kledd med stående rekkverksbord med rekkverkshøyde på 82 cm. Den er opplagret på vegg og på støpte rør og trestolper i terreng. Undersiden av terrassene er kledd med liggende spiler, og det er laget luker for adkomst.
VVS-installasjoner:
Boligen har vannrør av kobberrør og av plast (rør i rør). Vannmåler og stoppekran er plassert i kjeller. Boligen har avløpsrør av plast. Det er nytt avløpsrør fra kjøkken til over gulv i kjeller. Stakeluke er plassert i kjeller, og avløpslufting ledes over tak i luftehatt. Boligen har en varmtvannstank på 200 liter med smartfunksjoner, og denne er plassert i kjeller. Den er direkte tilkoblet strøm i koblingsboks og det er plastsluk foran den. Boligen har et plastsluk i kjeller. Boligen har kommunalt vann via privat stikkledning av plast fra byggeår, og privat avløp med tre en-kamrede septikkummer av betong med avløpsledning av plast og overløp til elva med tilbakeslagsventil. Det er synlig drensrør som kommer ut i den andre kummen.
Ventilasjon:
Boligen har naturlig ventilasjon via veggventiler og vindusventiler. Badet har naturlig ventilasjon via avtrekksventil i himling ført over tak i luftehatt, og tilluft via spalte under dør og vindusventil. Vaskerommet har naturlig ventilasjon via veggventil. Det er takmontert kjøkkenventilator med avtrekk ut.
Tekniske detaljer:
Boligen har en luft til luft varmepumpe med innedel i stue/kjøkken. Boligen har røykvarslere i begge etasjer og brannslokningsapparat fra 2023.
Inntilbygget garasje:
Bygget er fundamentert med støpt plate på mark og ringmur av betong. Vegger av bindingsverk og takkonstruksjon av sperrer. Konstruksjoner er ikke isolert. Vinduer av tre med enkle glass. Leddport med elektrisk åpner. Innvendig er det betonggulv og gipsplater på vegger og i himling. Bygget har innlagt strøm. Bygget er tilbygget med vedskåle på bakside. Det er intern adkomst til kjeller under boligen via trapp.
Frittstående garasje:
Bygget er fundamentert med støpt plate på mark og ringmur av lettklinkerblokker. Vegger av bindingsverk og takkonstruksjon av takstoler. Konstruksjoner er isolert. Fasader er kledd med liggende trekledning og tak er tekket med shingel. Takrenner, nedløpsrør og beslag er av metall. Vinduer av tre med to lag enkle glass. To stk. leddede porter med elektriske åpnere. Entredører av tre. Innvendig er betong- og tregulv, og trepanel på vegger og i himlinger. Bygget har innlagt strøm. Tilbygget med bod. Åpne konstruksjoner innvendig i bod. Det er et enkelt stedsbygget drivshus med hellelagt gulv, glassfelter på vegger og taktekking av plastplater.
Stabbur:
Bygget er punktfundamentert. Gulvkonstruksjon av bjelkelag, vegger av bindingsverk og takkonstruksjon av sperrer. Fasader er kledd med trekledning og tak er tekket med shingel. Det er ikke takrenner etc. på bygget. Vindu av tre med enkelt glass. Entredør av tre med glass. Takoverbygget veranda av tre ved entre. Innvendig er det tregulv og trepanel på vegger og i himling. Bygget har innlagt strøm.
Elektrisk anlegg:
Boligen har i hovedsak skjult elektrisk anlegg i første etasje og åpent elektrisk anlegg i kjeller. Det er i hovedsak jordede stikkontakter, og originalt sikringsskap med nyere jordfeilautomater og overspenningsvern plassert i kjellernedgang. Det er spoter over inngangsparti.
TG3 - Store eller alvorlige avvik:
- Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Det er opplyst i forrige tilstandsrapport at det er manglende vanntetting mellom tettesjikt og sluk. Påstrykningsmembran/smøremembran på gulv og vegg er eldre enn 15 år og det mangler dokumentasjon. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er ikke tilstrekkelig høyde fra topp av slukrist til topp vanntett sjikt ved døråpning (i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet). Manglende vanntetting mellom tettesjikt og sluk gir høy risiko for lekkasje i et kritisk punkt. Dette kan føre til fuktinntrengning i konstruksjonen og utvikling av skjulte fuktskader, mugg og råte. Tett dusjkabinett må benyttes til badet rehabiliteres eller tiltak gjøres. Det kan være mulig å etablere tett overgang mellom smøremembran og sluk ved hjelp av spesialfirma, og kostnadsestimat gjelder dette. Konsekvensen er at membranens tilstand og tetthet er usikker som følge av alder og manglende dokumentasjon, noe som øker risikoen for skjulte fuktskader og kan medføre behov for nærmere undersøkelser og eventuell rehabilitering av våtrommet. Avvik i høydeforskjell eller fall på våtrommet kan føre til at vann ikke ledes korrekt mot sluk. Dette øker risikoen for vannansamlinger, fuktinntrengning og påfølgende skader på konstruksjon og overflater.
- Vaskerom - Vanntett sjikt, membran og sluk | Våtrommet har eldre våtromsløsninger for gulv som er etablert før år 2000. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er ikke tettesjikt i den definerte våtsonen på vegg bak servant. Konsekvensen er at membranen kan ha redusert funksjon og tetthet som følge av alder, noe som øker risikoen for fuktinntrengning og skjulte skader i konstruksjonen, samt behov for oppgradering eller rehabilitering av våtrommet. For å fjerne avviket må gulvet rehabiliteres, og kostnadsestimat gjelder dette. Vaskerommet utsettes ikke for vannpåkjenning og det er eventuelt bare lekkasjevann som er risiko. Det vurderes ikke som behov å utbedre avviket. Det bør monteres vannavvisende plate på vegg bak servant.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak:
- Taktekking | Det er påvist noe mose på taktekkingen. Vanntett sjikt på tak er eldre enn 18 år. Mose på taktekkingen kan føre til økt risiko for lekkasjer og fuktskader i underliggende konstruksjon. Takflater bør rengjøres. Når vanntette sjikt på tak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer. Dette kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår.
- Nedløp, beslag og skorsteiner over tak | Det mangler overgangsbeslag mellom taktekking på overbygget terrasse og kledning på bolig. Dette medfører risiko for fuktskader ved at fukt blir sperret inne mellom takkonstruksjonen og kledning. Det bør monteres overgangsbeslag mellom taktekking og kledning.
- Veggkonstruksjon | Det er påvist spredte råteskader i den stående bordkledningen. Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Omramming rundt vinduer er ført helt ned til vannbrett, og dette medfører økt risiko for slitasje og råteskader da omramming kan trekke opp fukt fra vannbrett. Råteskadet bordkledning bør skiftes ut. Det er ikke behov for å gjøre enkeltstående tiltak for å forbedre lufting bak bordkledningen, men hvis bordkledning skal skiftes på hele vegger bør lufting etableres. Det bør etableres spalte mellom omramming og vannbrett slik at fukt ikke kan trekkes opp fra vannbrett.
- Vinduer og overlys | Enkelte vinduer har usikker fremtidig funksjon: Isolerglassruter er eldre enn 35 år. Kjellervinduer fra byggeår er værslitte. Eldre isolerglass har økt risiko for punktering og redusert isolasjonsevne, med fare for varmetap og kondensproblemer. Vedlikehold av kjellervinduer.
- Ytterdører | Isolerglass i dører er over 35 år og disse har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er ikke behov for tiltak.
- Rom under terreng | Det er gjennom hulltaking påvist høyt fuktnivå inne i innforet vegg, men ikke påvist fuktskader i dette området. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv og grunnmur i form av saltutslag. Det er påvist bom i fliser i kjeller i kombinasjon med riss i fuger. Dette tyder på at fliser kan løsne, og dette kan skyldes fukt i form av saltutslag. Det er dampsperre i vegg under terreng, og dette er ikke iht. dagens forhåndsaksepterte løsninger. Dampsperren fører til at fukt fra grunnen vil bli stengt inne i konstruksjonen. Høy luftfuktighet kan over tid føre til muggvekst eller sverting av materialer. Samtidig kan materialer og konstruksjoner bli ødelagt. Det påviste fuktnivå gir grunn til å overvåke konstruksjonen jevnlig for å se utvikling over tid, og eventuelt foreta tiltak for å unngå fuktskader. De påviste avvikene tyder på at det kan finnes skjulte fuktskader i konstruksjoner. Hvis fliser løsner bør disse igjen limes.
- Bad - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Uten dokumentasjon vet man ikke om membran er korrekt utført eller om sluk, overganger og gjennomføringer er tette. Manglende dokumentasjon gir derfor økt risiko for skjulte fuktskader, selv om det ikke er synlige tegn i dag. Skader kan utvikle seg og bli omfattende før de oppdages.
- Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet ved at det ikke er 1:50 lokalt fall rundt sluk, eller 1:100 fall til sluk på hele gulvet. Et bad med manglende/redusert fall til sluk blir mindre funksjonelt og sikkert for brukeren. Dette kan medføre stående vann på gulvet, vann som ikke ledes effektivt til sluket, økt risiko for at vann renner ut av rommet og redusert sklisikkerhet på gulvet.
- Bad - Ventilasjon | Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende ved undersøkelser med lett papirark. Dette sugde seg ikke fast til avtrekksventilen. Det bør monteres avtrekksvifte.
- Vaskerom - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Uten dokumentasjon vet man ikke om membran er korrekt utført eller om sluk, overganger og gjennomføringer er tette. Manglende dokumentasjon gir derfor økt risiko for skjulte fuktskader, selv om det ikke er synlige tegn i dag. Skader kan utvikle seg og bli omfattende før de oppdages.
- Vaskerom - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet ved at det ikke er 1:50 lokalt fall rundt sluk, eller 1:100 fall på hele gulvet. Til tross for avviket i fall/høydeforskjell til sluk, vil gulvet fortsatt kunne lede vann mot sluket, men med redusert effektivitet. Dette kan potensielt øke risikoen for vannansamling i enkelte områder av vaskerommet ved lekkasje.
- Vaskerom - Ventilasjon | Våtrommet mangler tilluftsventilering. For at ventilasjonen skal fungere, må luft både trekkes ut (avtrekk) og slippes inn (tilluft). Hvis det mangler tilluft, får ikke luften sirkulert skikkelig. Det er kun lufteventil i yttervegg. Det anbefales å etablere tilfredsstillende tilluft, for eksempel ved spalte under dør eller ventil i dør. Dette vil bidra til bedre ventilasjon og redusere fuktbelastningen i rommet. Manglende ventilasjon (kun lufteventil) kan føre til opphopning av fukt og dårlig luftkvalitet. Dette øker risikoen for kondens, muggvekst, luktproblemer og fuktskader over tid.
- Innvendige vannledninger | Kobberrør med loddede, klemte eller andre type skjøter er eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er ikke montert tettemuffer på varerør i bodrom i kjeller. Eldre kobberrør med skjøter har økt risiko for lekkasjer og svikt i koblinger, med fare for vannskader. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Tettemuffer monteres for å sikre at eventuelt lekkasjevann fra rør i rør system ledes til rom med sluk.
- Innvendige avløpsrør | ABS plastrør er eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør.
- Varmtvannsbereder/tank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det er opplyst at dette blir utbedret.
- Andre VVS-installasjoner | VVS-installasjoner har nådd en alder som gjør at de har en usikker fremtidig funksjon. Eldre VVS-installasjoner har økt risiko for svikt, lekkasjer og redusert funksjon, med fare for vannskader og driftsproblemer.
- Fuktsikring og drenering | Fuktsikring som er utført i henhold til standarden/anbefalinger frem til 1990-tallet er eldre enn 25 år, og har derfor usikker fremtidig funksjon. Det er påvist punktvis avflassing eller utfelling (salt-/kalkutslag) på puss eller maling i kjeller. Det anbefales å følge med på tilstanden og vurdere behov for oppgradering eller utskifting. Ved tegn til svikt bør drenering og fuktsikring fornyes for å sikre tilfredsstillende funksjon i henhold til dagens krav.
- Grunnmur og fundamenter | Det er registrert skråriss som er symptom på setninger. Utvendig forsegling av riss for å forhindre frostspreng, og følg med på eventuell utvikling.
- Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra grunnmuren og dermed muligheter for vannansamlinger ved muren. Eiendommen ligger i et rasfarlig /skredutsatt område i henhold til NVE. Eiendommen ligger i et flomutsatt område i henhold til NVE. Terrengjustering bør utføres for å etablere tilfredsstillende fall fra boligen. Tilfredsstillende fall vil være minimum 1:50 i en avstand på minimum 3 meter fra boligen. Bygningens plassering kan medføre risiko for ras eller utglidning som kan få alvorlige konsekvenser for personsikkerhet og bygningsstabilitet. Bygningens beliggenhet kan medføre risiko for flom eller oversvømmelse, noe som kan få alvorlige konsekvenser for personsikkerhet, bruk av bygningen og bygningskonstruksjoner.
- Utvendige vann- og avløpsledninger | Vannledninger av plast er eldre enn 40 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Avløpsledninger av PVC plastrør er eldre enn 35 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Eldre vannledninger har økt risiko for svikt, med fare for lekkasjer og vannskader. Eldre PVC-ledninger har økt risiko for sprøhet, deformasjoner og lekkasjer, noe som kan føre til redusert funksjon og økte driftsproblemer. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå.
- Septiktank | Septikkum av betong er eldre enn 25 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Eldre septikkum av betong har økt risiko for sprekker, utettheter og funksjonssvikt, med fare for forurensning og driftsproblemer. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå.
Helse, miljø og sikkerhet
- Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyde opp til dagens forskriftskrav.
- Rekkverket i utvendig trapper er for lavt i forhold til dagens forskriftskrav. Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyder opp til dagens krav.
- Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Det anbefales å gjennomføre radonmåling og eventuelt vurdere nærmere kontroll eller tiltak dersom forhøyede verdier påvises.
- Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. Åpninger mellom trinn i trappen kan påvirke sikker bruk, særlig for barn. Forholdet kan medføre økt risiko for fall og personskade ved ferdsel i trappen.
- Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Dvs at den listen, stangen eller det håndtaket som er montert langs trappeløpet som man holder i når man går opp eller ned mangler. Manglende håndløper kan redusere muligheten for støtte ved ferdsel i trappen. Forholdet kan medføre økt risiko for fallulykker og personskade, særlig for barn, eldre og personer med nedsatt balanse.
- Utforede vegger i kjeller er isolert med EPS (isopor). Dette er brennbar isolasjon og denne skal iht. gjeldende forskrift dekkes av ubrennbart materiale. Isolasjonen kan medføre raskere brannspredning og større røykutvikling ved brann, og dette kan ha betydning for liv og helse.
- Eiendommen ligger i et rasfarlig /skredutsatt område i henhold til NVE. Bygningens plassering kan medføre risiko for ras eller utglidning som kan få alvorlige konsekvenser for personsikkerhet og bygningsstabilitet.
- Eiendommen ligger i et flomutsatt område i henhold til NVE. Bygningens beliggenhet kan medføre risiko for flom eller oversvømmelse, noe som kan få alvorlige konsekvenser for personsikkerhet, bruk av bygningen og bygningskonstruksjoner.
- Håndløper er ikke festet i bunnen, og trappen har enkelte skjevheter. Håndløper bør festes.
Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell.
For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket.
Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Elektrisitet, varmepumpe og vedfyring. Luft-til-luft-varmepumpe og ildsted i stue/kjøkken. Varmekabler på bad og i entré.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
Boligen er tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget som trer i kraft fra 1. oktober 2025.
Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte.
Bindingstid:
Gjelder ut 2026 dersom avtalen er inngått mellom 1. oktober 2025 og 31. desember 2026.
Ved avtaleinngåelse fra 2027 og videre gjelder bindingstiden ut kalenderåret fra bestillingstidspunktet.
Ny eier må være innforstått med at boligen har en aktiv Norgespris-avtale, og at denne videreføres i henhold til gjeldende vilkår.
Det antas et årlig forbruk på ca 20.000 - 30.000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Det fører en privat vei frem til denne eiendommen. Den private veien er tilknyttet offentlig vei. De eiendommene som er tilknyttet den private veien må dekke utgifter til vedlikehold, snømåking osv. Eiendommen er tilknyttet offentlig vann via private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning.
Eiendommen er tilknyttet egen septiktank. Eier opplyser at det foreligger kommunal tømmeavtale. Årlig avtalekostnad kr 3 450,-. Tanken tømmes én gang årlig, ifølge opplysninger fra kommunen/eier. Septikanlegget består av tre en-kamrede septikkummer av betong med overløp til elva med tilbakeslagsventil og avløpsledning av plast. Drifts- og vedlikeholdsansvar for det private anlegget og stikkledninger påhviler eier.
Adkomst til offentlig vei er over eiendommene gnr. 16 bnr. 11, bnr. 18 og bnr. 58. Veiretten er tinglyst den 27.02.2020. Ny eier må forvente å betale sin andel av kostnader til vedlike og snøbrøyting av adkomstveien.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900.
Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company
Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert.
Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/
Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/
Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen.
Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.
Avgiftsbeskrivelse
De kommunale avgiftene inkluderer renovasjon, feiing, vann- og avløpsavgifter (slamtømming). Den totale årlige kostnaden vil variere etter eget forbruk. Dersom det er installert vannmåler, så vil estimert forbruk variere fra kommune til kommune, i gjennomsnitt ca. 50m³ pr. person i vannforbruk. Avgiften er en kombinasjon av forskuddsbetaling for tjenester, abonnement og enkeltgebyrer som faktureres etter levert tjeneste. Først når året er omme vil kommunen ha informasjon om samlet gebyr for denne eiendommen.
Fakturert beløp i 2025:
- Renovasjon: kr 3 934,-
- Vann: kr 3 486,-
- Slam: kr 3 125,-
- Tilsyn slamtank: kr 462,-
- Feiing: kr 669,-
- Eiendomsskatt: kr 2 959,-
Totalt: kr 14 635,-
Årsprognose for 2026 er kr 15 370,-.
Det er installert vannmåler på eiendommen. Siste registrerte måleravlesning var 30.11.2025 på stand 565 m³, med et registrert forbruk i 2025 på 87 m³.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år:
2026:
- Ny luft-til-luft-varmepumpe, utført av GR Klima
- Montert to rømningsvinduer i kjeller
- Oppgradert vaskerom med nye overflater på vegger og ny innredning
- Lagt opp åpne vannrør på vaskerom
2025:
- Etablert åpen kjøkkenløsning og montert ny kjøkkeninnredning
- Ny himling, veggplater, undergulv og gulv, samt etterisolering av vegger i stue og kjøkken
- Lagt skjult elektrisk anlegg og oppgradert sikringsskap med flere kurser, utført av Myhre Elektro
- Lagt trekkerør i himling for høyttalere i stue og kjøkken
- Utbedret bæring over karnapp og rettet opp konstruksjoner i stue og kjøkken
- Bygget vegg ved trappenedgang
- Pusset opp entré med fliser, varmekabler, overflater og ny ytterdør
- Pusset opp et soverom
- Pusset og vedlikeholdt pipe
- Montert 200-liters smart-varmtvannstank i kjeller
- Nye vinduer på soverommene i kjeller
2024:
- Ny taktekking på inntilbygget garasje
- Nytt vindu på soverom mot nordøst
2023:
- Nytt brannslokningsapparat
2003:
- Oppgradert bad i 1. etasje
2000:
- Ny taktekking med sort, ru betongtakstein
Ukjent årstall:
- Nytt avløpsrør fra kjøkken til over gulv i kjeller
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Oppdragsansvarlig
Megler: Lars Wang Spigseth avdelingsleder/eiendomsmegler
Fasiliteter
- Balkong/Terrasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet kan fritt leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for beboelse/varig opphold og så fremt den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med fare, dvs. fare for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, www.stralevernet.no og www.ngu.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker - avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon
Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker - avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 12 410
- Eiendomsskatt: kr 2 960
- Informasjon om eiendomsskatt: Eiendomsskatten utgjør 4 promille av eiendomsskattegrunnlaget på kr 739 900 i 2026.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beregn boliglån
Se hva lånet fra vår samarbeidspartner vil komme på i måneden.
