Ytre Enebakk
Tangenveien 12
Eldre enebolig med ca 2,2 mål tomt i naturskjønt område | Sydvestvendt terrasse | Stabbur | Moderniseringsbehov
kr 4 500 000
kr 4 613 850
kr 4 500 000
Kr 112 500 Dokumentavgift til staten, 2.5%
Kr 545 Tinglysing av skjøte
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk.)
Kr 260 Grunnboksutskrift
Kr 113 850 Sum omkostninger
Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 131 750 Sum omkostninger
Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøpes til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlig gebyrer, satser etc.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator
Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
149 m2
1914 Ytre enebakk
Selveier
2 194 m2
G - Rød
125 m2
1952
3
2
149 m2
1914 Ytre enebakk
Selveier
2 194 m2
G - Rød
125 m2
1952
3
2
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Eiendommen ligger idyllisk og landlig til i Ytre Enebakk, med nærhet til den populære innsjøen Langen i naturskjønne omgivelser. I nærmiljøet vil du finne både villa-, småhus og hyttebebyggelse. I dette området vil du finne fantastisk fine turområder, både sommer som vinter. Om vinteren anlegges fine skøyte- og langrennsløyper på vannet. I Ytre Enebakk vil du også finne lysløyper og turstier som er koblet opp mot det sentrale løypenettet i Østmarka. Gjersenga er en badeplass som ligger rett over Langen, dette er en kommunal badeplass med fasiliteter som sandstrand, toaletter, og gressletter. Dette stedet anbefales dersom man ønsker en "regulert badeplass", men man finner alltid en bukt eller odde for seg selv langs Langen, hvis man ønsker det. Ytre Enebakk har mange gode fritidstilbud, med mange forskjellige lag og foreninger. Jeger- og fiskeforening, korps og idrettslag med fine øvingslokaler, treningshall, fotballbaner m.m. Vannskiklubb ved Mjærvann. Det er også kort vei til hestesenter. Ved Østmarkskollen ligger et moderne friidrettsanlegg, flotte skiløyper, skøytebane samt Mjærhallen med håndball og tennisbaner. Ytre Enebakk har flotte Østmarka Golfklubb med 18 hulls golfbane, treningssenter og velbesøkt Bistro. Det tar ca 10 minutter med bil til Vågsenteret som har et bredt tilbud av butikker, varer og tjenester som bl.a. apotek, frisør, kafé, blomster, Bogerud tekstil, treningssenter, Vinmonopolet, Europris, Nille og Rema 1000. Senteret inneholder i tillegg legekontor, tannleger, skjønnhetssalong, osteopat og akupunktør. Ca 20 minutter med bil til Ski som har et rikt utbygget service- og forretningstilbud, hotell, kino, videregående skoler og Ski Storsenter med over 140 forretninger mv. Området passer godt for de som ønsker å ha det stille og rolig med nærhet til naturen, samtidig som det er kort avstand til storbyen. Enebakk har en lang og rik kulturhistorie med tradisjoner og en rekke severdigheter. Sjekk ut kommunens hjemmesider: www.enebakk.kommune.no
Bebyggelse
Området består hovedsakelig av eneboliger og småhusbebyggelse.
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et uregulert område, men omfattes av kommuneplanens arealdel, boligbebyggelse-nåværende. Følgende står beskrevet i kommuneplanens arealdel 2015-2027: 3.2 Bestemmelser for boligbygging i uregulerte områder (Gjelder ikke områder som skal reguleres) 3.2.1 Krav til boligbygging i alle uregulerte områder For all boligbygging og deling i uregulerte områder gjelder følgende: - Maksimal utnyttelsesgrad (BYA) er 30%. Gjelder også gjenværende, opprinnelig eiendom. - Dette beregnes ut fra tomtas nettoareal og inkluderer parkeringsareal. - Maksimal gesimshøyde er 7 meter og maksimal mønehøyde er 9 meter. Høyde måles fra gjennomsnittlig planert terreng. Maksimal mønehøyde på garasje er 4,5 meter, målt fra garasjegulv. Andre høydekrav kan fastsettes i områder hvor høyder på omkringliggende bebyggelse tilsier dette. - Tilkobling til offentlig vann- og avløpsnett og de private vannverkenes ledningsnett, og atkomst skal være godkjent, jf. Pbl §§ 27-1, 27-2 og 27-4. 3.3 Generelle bestemmelser for utbygging av boliger/boligeiendommer i uregulerte områder avsatt som nåværende boligområder 3.3.1 BY24 – Tangen/Nygård (Pbl § 11-9, nr. 1) I området BY24 (Tangen/Nygård) tillates ikke bygging av flere boligenheter på samme tomt eller deling av tomten uten reguleringsplan. Bruksendring fra fritidsbolig til bolig og bygging av én boligenhet på allerede fradelte tomter tillates. Forutsetning for bygging av boliger eller bruksendring i dette området uten reguleringsplan er at kommunal del av Tangenveien er sikret utbedring med gang- og sykkelvei eller fortau. Utforming av boliger med tilhørende tomt i dette området skal følge krav i bestemmelsene under kap. 3.1 og 3.2. Kommuneplan: Id: 20151000 Navn: KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2015-2027 Plantype: Kommuneplanens arealdel Status: Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse 07.09.2015 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/3220/dokumenter/11352/Bestemmelser%20etter%20mindre%20endring%202018.pdf Delarealer: Delareal: 2 194 m². Arealbruk Boligbebyggelse, Nåværende. Områdenavn: Tangen/Nygård. Delareal: 2 194 m². BestemmelseOmrådenavn: Ytre Enebakk. KPBestemmelseHjemmel: byggegrenser, utbyggingsvolum og funksjonskrav. Kommuneplan under arbeid: Id: 20151000 Navn: KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2015-2027 Status: Endelig vedtatt arealplan Plantype: Kommuneplanens arealdel
Velforening
Eiendommen er ikke tilknyttet noe velforening eller lag.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 91
- Bruksnummer: 51
- Kommunenummer: 3220 - Enebakk
Areal
BRA: 149 m2
BRA-i: 125 m2
BRA-e: 24 m2
TBA: 18 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Parkering for flere biler på egen tomt.
Eiendom
Tomteareal er 2 194 m2 på eiet tomt.
Tomten skråner svakt mot nordvest og er opparbeidet med plen, beplantning, hekk og prydbusker, noe fjell opp i dagen. Asfaltert innkjøring/biloppstillingsplass. Parti med gruslagt grunn og det er heller inn mot inngangspartiet. Selger opplyser at det ved nord/øst enden av tomta er en kum som hun tror er en gammel brønn, men som hun ikke har nærmere kjennskap til.
Byggeår
1952
Innhold
Eneboligen ligger over 2 plan med innredet rom i underetasje og består av følgende rom: 1. Etasje: Vindfang, gang, kjøkken, stue, bad, vaskerom og bod. 2. Etasje: 2 soverom og gang. Underetasje: Innredet rom. I tillegg står det på eiendommen et stabbur og vedskjul på totalt 24m².
Standard
1. ETASJE: Entré: Du ønskes velkommen inn via et inngangsparti med heller og en moderne ytterdør fra 2017. Entréen er praktisk utformet og har god plass til å henge fra seg yttertøy og sko. Stue: Stuen er god i størrelse, og har rikelig med plass til en komfortabel sofagruppe. Stuen har store vindusflater som gir rikelig med naturlig lys. Vedovner i stua må byttes ut. Fra stuen er det utgang til terrassen. Terrasse: Fra stuen er det utgang til en romslig terrasse på 18m². Den er orientert mot sydvest, og har god plass til å innrede med sittegruppe for hyggelige sammenkomster med familie og venner. Terrassen er utført i solid, støpt betong og gir rikelig med plass til utemøbler og grill. Kjøkken: Eldre kjøkken med en klassisk innredning med slette, malte fronter og en laminert benkeplate med oppvaskkum i rustfritt stål. Over benken er det flislagt, og rommet har god plass til en hyggelig spiseplass. Bad: Badet i første etasje er praktisk innredet med flislagt gulv med varmekabler som gir en behagelig komfort. Veggene har en kombinasjon av fliser og malte plater. Rommet er utstyrt med vegghengt servant, frittstående toalett og et badekar. Vaskerom: Boligen har et separat og funksjonelt vaskerom. Rommet har malt, støpt gulv og er utstyrt med skyllekum, tappekran og opplegg for vaskemaskin. 2. ETASJE: Soverom: I boligens andre etasje finner du to soverom. Ett av rommene har en vedovn (må renoveres). Begge rommene har god plass til seng og oppbevaringsmøbler. Oppbevaring: Lagringsplass i kott under trapp i første etasje og i lagringsrom under terrassen. Utvendig medfølger et sjarmerende, laftet stabbur på 12m² og et vedskjul på 11,8m², som gir utmerkede muligheter for oppbevaring av hageredskaper, ved og annet utstyr. Overflater består av: Gulvoverflater: Overflatene består hovedsakelig av malt eller behandlet tregulv, tepper og banebelegg. Vegger: Veggene er kledd med en blanding av tapet og panel. Himling: I taket finner man malte flater, takessplater og panel. Se full oversikt over tilstandsgrad TG 2 og 3 under punktet "Byggemåte" samt i vedlagt tilstandsrapport. I tilstandsrapporten fremkommer det mer og utfyllende informasjon om boligens tilstand, og det er viktig å sette seg grundig inn i tilstandsrapport og øvrige salgsinformasjon før kjøp.
Hvitevarer
Hvitevarer medfølger i utgangspunktet ikke i salget, se kommentarer under Innbo og løsøre.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 04.08.2025 Bygning: Enebolig over to plan oppført ca 1952 påbygget på 70-tallet med vindfang, vaskerom, bad og kjellerrom. Boligen er oppført med grunnmur av betong og steinblokker på byggegrunn av fjell. Yttervegger er av bindingsverk med datidens krav til isolasjon, og fasader er dekket med liggende, malt trekledning, hvorav deler ble malt ca. 2018. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Boligen har betongsåle i underetasje. Det er ikke et kapilærbrytende sjikt under betongsålen. Boligen har krypkjeller under trebjelkelag og stubbegulv. Tak: Yttertak i tre med saltak utførelse. Taktekking av stålplater, takrenner og nedløp i behandlet stål/aluminium. Det er montert nytt pipebeslag og godkjent takstige i nyere tid. Takkonstruksjonen er en treverk-konstruksjon i saltak utførelse, og deler av taket er isolert som et kaldtloft. Pipe/Ildsted: Bygningen har mursteinspipe. Vedovn i stue, samt soverom i 2. etasje. Det er påvist at mursteinspipe er tildekket med tapet eller tilsvarende. Opplyst fra eier at ved fyring så kan det oppstå tilbakeslag i pipen. Opplyst liten lekkasje ved pipe. Vinduer: Vinduer fra diverse produksjonsår er registrert i boligen hvorav det er vinduer med koblet glass fra byggeår, 2-lags isolerglass fra 80 tallet og to vinduer fra 2017. Undertegnede har ikke klart og stadfeste produksjonsår på samtlige av vinduene. Dører: Hovedytterdør i tre m/glass fra 2017. Kjellerdør i tre, antatt fra 70-tallet da tilbygg ble oppført. Terrassedør med adkomst fra stue. Boligen har hovedsakelig finérdører. Trapper: Boligen har tretrapper, med bod under trappen i hovedetasje. Det er heller inn mot inngangspartiet. Balkong/terrasse: Terrasse på 18 m² med adkomst fra stue, orientert mot sydvest. Terrassen er oppført i støpt betong og har rekkverk i malt støpejern. Det er lagringsrom under terrasse. Under terrassen ligger også rør fra dyp borring etter vann, som ikke er fjernet. VVS-installasjoner: Synlige vannledninger/rør av kobberrør. Hovedstoppekran og vannmåler er plassert i kjeller. Det er avløpsrør av støpejern og plast. Varmtvannstanken er på ca. 200 liter, fra 2005. Eiendommen er tilknyttet privat vannforsyning fra Kirkebygden og Ytre Enebakk Vannverk via private stikkledninger, og er tilknyttet offentlig avløpsnett via private stikkledninger. Ventilasjon: Generelt er det naturlig ventilasjon med ventiler i vegger, spalteventiler i vinduer og vinduer som kan åpnes. Både bad og vaskerom har naturlig ventilasjon. På kjøkkenet er det ikke montert ventilator over plasseringsstedet til komfyren. Avtrekksvifte i veggen på kjøkkenet virker ikke. Tekniske detaljer: Boligen blir oppvarmet av elektriske varmekabler på bad, stedvise panelovner, vedovn i stue og på et soverom i 2. etasje. Det er forskriftsmessig og lovpålagt røykvarsler og brannslukningsutstyr. Elektrisk anlegg: Sikringsskap med eldre skrusikringer er plassert i 2. etasje. Det foreligger el-kontroll fra 2018 med avvik som senere har blitt lukket. Denne legges til grunn i vurderingen da samsvarserklæring er fremvist. Takstmannens fagkompetanse dekker ikke elektro. Det elektriske anlegget er kun visuelt vurdert, og det er kun synlige feil og skader som blir kommentert og vurdert. For ytterligere undersøkelser av anlegget kan el-takstmann rekvireres. Dette er en forenklet kontroll begrenset til de spørsmål og undersøkelser som forskrift til avhendingslova (tryggere bolighandel) § 2-18 inneholder. Dette kan ikke sammenlignes med en kontroll utført av offentlig myndighet (Det lokale eltilsyn) eller registrert elektrovirksomhet, og en bygningssakkyndig har verken kompetanse eller lov til å foreta en slik kontroll. Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke. Vær derfor oppmerksom på denne risikoen, og søk videre veiledning eller få en fullstendig kontroll utført av registrert elektrovirksomhet. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? - Nei Spørsmål til eier: Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? - Ja, i min botid. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? - Ukjent Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet - Det Lokale Eltilsyn (DLE) eller eventuelt andre tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? - Nei ikke siste 5 år, men utført kontroller i 1999 og 2018 (avvik fra 2018 utbedret). Forekommer det ofte at sikringene løses ut? - Nei Har det vært brann, branntilløp eller varmgang (for eksempel termiske skader på deksler, kontaktpunkter eller lignende) i boligens elektriske anlegg? - Nei Generelt om anlegget: Er det tegn til at det har vært termiske skader (tegn på varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter og elektrisk utstyr? Sjekk samtidig tilstanden på elektrisk tilkobling av varmtvannsbereder, jamfør eget punkt under varmtvannstank - Nei Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? - Nei Inntak og sikringsskap: Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette, så langt dette er mulig å sjekke uten å fjerne kapslinger? - Nei Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? - Ja Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? - Nei Stabbur m/vedskjul: Frittstående uisolert stabbur på 12 m² med tilhørende vedskjul på 11,8 m². Bygningen har ukjent byggeår. Yttervegger på stabbur er av laftet tømmer. Yttertak i tre med saltak utførelse tekket med pappshingel. Tilstandsgrad: TG3 - Store eller alvorlige avvik - Utvendig - Terrassedør | Dør har elde og slitasje, samt at innvendig glass mangler. Konsekvens/tiltak: Det må påregnes at dør skiftes ut. | Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000 - Innvendig - Pipe og ildsted | Pipevanger er ikke synlige. Det er påvist at mursteinspipe er tildekket med tapet eller tilsvarende. (På mursteinspiper skal alle pipevanger være synlige). Opplyst liten lekkasje ved pipe. Konsekvens/tiltak: Pipevanger må gjøres tilgjengelig. Lokal utbedring rundt pipe må forventes. | Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000 Selgers kommentar til pipe og ildsted: Ved tilsyn fra brann/feier den 25.03 i år, fant de ingen mangler ved pipa. Jeg tok opp problemet med røykutslag fra ovnene, både den i stua og den i 2. etg. jeg sier i min egenerklæring at jeg ba om å få undersøkt pipa med kamera, dette er ikke gjort. Feieren var her den 11.08 han sjekket pipa fra feieluke på kjøkkenet og sier at pipa var helt ren. Sjekket også ovnene, ovnen i stua er ødelagt inni, noe rust og et eller annet med hvordan røyken beveger seg i ovnen. Ovnen i 2.etg det er hull i det jeg kaller "kråkesølv" i ovnsdøra, vet ikke helt fagbenevnelsen, dette sier feieren trekker "falsk luft" virker som et sugerør som trekker luft inn og vil bidra til røyknedslag. I 2.etg. er pipa kledd med glassfiberstrie (malt) - i soverommet der ovnen står og i soverommet ved siden av. Dette må fjernes. Jeg har brukt ovnen i 2.etg. veldig lite. Feieren foreslo å fjerne ovnen i 2.etg og sette inn ny ovn i stua, samt installere varmepumpe. Ang liten lekkasje ved pipa i soverom uten ovn - det er lagt nytt pipebeslag, men pipa er det ikke gjort noe med og feieren mente det kunne skyldes at pipa trakk til seg fuktighet. Det må monteres sklisikring nederst ved takstige. Ovnene er pr idag ikke i bruk. - Innvendig - Innvendige trapper | Det er ikke montert rekkverk. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Konsekvens/tiltak: Rekkverket er såpass lavt at det på grunn av sikkerhetsmessige forhold anbefales økning av høyde. Håndløper bør monteres, men det var ikke krav på byggetidspunktet. Rekkverk må monteres for å lukke avviket. Det er ikke montert rekkverk på trapp ned til underetasje. | Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000 - 1. Etasje Bad - Generell | Rommet er bygget etter forskriftskrav før 1997 og gis dermed automatisk tilstandsgrad 3 basert på alder og forventet levetid. Rommet må påregnes renovert. Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran, overflater og garnityr for at våtrommet skal tåle en normal bruk etter dagens krav. Krana over vasken må byttes - kun kaldt vann. En samlet TG 3 for rommet er satt med bakgrunn i alder og manglende tetthet i våtsonen på rommet. Konsekvens/tiltak: Manglende oppgradering av våtrommet medfører høy risiko for at konstruksjonene ikke vil tåle vanlig bruk av vann eller lekkasjer. Selv om det er badekar, er det fortsatt en betydelig risiko for at våtrommets konstruksjoner ikke tåler lekkasjer. Dette kan føre til fuktskader på tilstøtende konstruksjoner. En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle en normal bruk etter dagens krav. - 1. Etasje Vaskerom - Generell | Rommet er bygget etter forskriftskrav før 1997 og gis dermed automatisk tilstandsgrad 3 basert på alder og forventet levetid. Rommet må påregnes renovert. Vaskerom uten membran i gulv. Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Vaskerommet som helhet med konstruksjoner fra byggeår. Våtrommet er ikke etablert med membran i gulv. Rommet bør overvåkes fremover på grunn av fare for skader, lekkasje eller symptomer på fuktskade i tilstøtende rom. (Merk at våtrom kan få fuktproblemer ved at det ikke er etablert membran, selv om det er betong og ikke rom under. Det kan oppstå mugg/sopp eller lignende på veggen og til slutt kan fukten komme i kontakt med organiske materialer og man kan få saltutslag, råte og dårlig innemiljø). Konsekvens/tiltak: Viktig å informere om at ved videre bruk og ved evt. en lekkasje i rommet så kan det forårsake skade. Det er sterkt anbefalt å oppgradere våtrommet til dagens krav. (Frostskade på kran, må byttes og det må monteres tilbakeslagsventil. kan pr idag ikke bruke vaskemaskin). | Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000 TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Nedløp og beslag | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Konsekvens/tiltak: Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må beslag/renner/nedløp skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er stedvis mindre råteskader i kledningen. På boliger med råteskadet kledning, kan råte i underliggende konstruksjon ikke utelukkes. Underliggende konstruksjon er ikke tilgjengelig for inspeksjon og er ikke vurdert. Råteskade på utvendig vindusbelistning (soverom i 2. etasje). Konsekvens/tiltak: Uten tilstrekkelig lufting bak bordkledningen kan fuktighet som trenger inn bak bordene eller gjennom veggen innenfra ikke tørke opp. Dette skaper ideelle forhold for råtesopp og muggvekst. Kan ikke utelukkes sporadisk utskiftning av enkelte kledningsbord. Råteskade på utvendig vindusbelistning. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er liten lufting i nedre kant av konstruksjonen. Konsekvens/tiltak: Lufting/ventilering bør forbedres, men takstmann vil presisere at takkonstruksjonen har stått slik med dårlig lufting av tak siden byggeår og det er ikke funnet noen avvik på loftet av den grunn. Undertaket bør holdes under oppsyn med jevne mellomrom. - Utvendig - Takdekking | Det utvendige taket er tekket med stålplater. I 2025 ble det gjennomført utskifting av råteskadet undertak, herunder montering av nytt undertak, takpapp, sløyfer og lekter, samt etablering av nye takplater på den tilbygde delen av bygningen. Det ble samtidig montert nye beslag, takrenner og nedløp. For hovedtaket ble det i samme periode utført utskifting av vindskier og vindskiebeslag på begge takflater. Det ble videre installert snøfanger på den delen av hovedtaket som ligger over takflaten til tilbygget, samt montert sklisikring ved takstigen. Til info: Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå, er vurderingen begrenset av dette. Vurdering av avvik: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på deler av taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Konsekvens/tiltak: Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår. - Utvendig - Dører | Kjellerdør har normal elde og slitasje utifra alder. TG 2 er satt på bakgrunn av alder, ytre påkjenninger samt dårligere tetting/isolasjonsevne enn dagens dører. Konsekvens/tiltak: Det må påregnes at dør skiftes ut. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Konsekvens/tiltak: Rekkverkshøyde og åpninger bør endres i forhold til dagens krav pga. sikkerhetsmessige grunner. - Innvendig - Overflater | Eldre og varierende overflater med bruksslitasje, riss, hull og merker er registrert men det må alltid kunne forventes på enkelte overflater ved brukt bolig. Konsekvens/tiltak: Behov for oppgradering av innvendige overflater er en skjønnsmessig vurdering og må vurderes deretter, men det må som oftest påregnes noe overflatebehandling ved eierskifte for å tilfredsstille dagens krav til standard. Skjolder rundt pipe i 2. etasje. - Innvendig - Rom Under Terreng | Overflatemåling med protimeter (fuktmåler) nederst på yttervegg mot terreng indikerer gjennomslag av fukt/kapillært oppsug fra grunnen. Konsekvens/tiltak: Fukt-indikasjonen gir grunn til å overvåke konstruksjonen jevnlig for å se utvikling over tid. Det kan ikke utelukkes tiltak rundt boligen. - Innvendig - Krypkjeller | Det ble registrert noe fuktig klima i krypkjeller på befaringsdagen, dette anses som normalt med formstøpt grunnmur mot fjell. Det er viktig å opprettholde god ventilasjon av krypkjeller. Konsekvens/tiltak: Ingen strakstiltak ses på som nødvendig, men det er VIKTIG å holde krypkjeller under oppsyn med jevne mellomrom. På generelt grunnlag anbefales det å montere krypgrunnsavfukter. Dette er et system som til enhver tid holder luftfuktigheten så lav at fuktskader ikke oppstår. - Tekniske installasjoner - Vannledninger | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er frostskade på kran, kan pr. i dag ikke bruke vaskemaskin. Opplyst fra eier at det kan gå tett mellom oppvaskkummen og utslagsdelen på kjøkkenet. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Kjøkkenkrana lekker og må byttes, kan bare bruke kaldtvann. Konsekvens/tiltak: I forbindelse med oppgradering av våtrom vil det være naturlig med utskiftning av rør. Eldre avløpsrør har blant annet større sannsynlighet for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare vannskader i boliger. - Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Konsekvens/tiltak: Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må dreneringen skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om. Bruken av underetg/kjeller vil og være avgjørende. Fuktsikring av muren må etableres inkl. klemlist. - 1. Etasje Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkkeninnredningen er av eldre dato, og den mangler bruksfunksjoner/løsninger som er forventet på et kjøkken. Benkeplate med slitasje og elde, samt lekkasje fra vannkran, må byttes, kan kun bruke kaldtvann. Innredning m/benkeplate er lavere enn dagens standard. Konsekvens/tiltak: Oppgradering av kjøkken kan forventes om dagens krav til standard skal møtes. Lekkasje ved vannkran må utbedres. - 1. Etasje Kjøkken - Avtrekk | Det er manglende forsert mekanisk avtrekk fra kokesone. Konsekvens/tiltak: Ventilator bør etableres over plasseringsstedet til komfyr. TG2 - Avvik som ikke krever umiddelbare tiltak - Utvendig - Vinduer | TG 2 er satt på bakgrunn av alder, ytre påkjenninger samt dårligere tetting/isolasjonsevne enn dagens vinduer. (Isolerglass-vinduer produsert før 1995 har ikke samme isolerende egenskaper som dagens energiglass. Vinduene kan ha god funksjon, men man vil ha en god energi effekt av å skifte disse til moderne energiglass). Konsekvens/tiltak: Vinduer av eldre dato har ofte store varmetap og det bør vurderes å bytte til nye. (Sørg for å ha ventiler i rommet oppe til enhver tid). | Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad - Innvendig - Radon | Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Konsekvens/tiltak: Radonmålinger blir anbefalt de fleste plasser for å danne seg et bilde av situasjonen angående risiko knyttet til eventuelt radon eksponering. Det kan ikke utelukkes at det kan finnes forhøyede verdier. Merk at det er krav til radonmålinger på alle utleieboliger og at tiltak må iverksettes om resultatet er over 100 Bq/m3. Målinger er eneste reelle mulighet for påvisninger. Nærmere info kan hentes fra kommunes hjemmeside. | Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad - Tekniske installasjoner - Varmesentral | Mer enn halvparten av forventet brukstid på varmesentral er oppbrukt. Mer enn halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på varmekabler. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden varmesentralen fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. | Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. Konsekvens/tiltak: Det er ikke behov for utbedringstiltak siden tanken fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre tanker. | Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad - Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter | Grunnmuren har sprekkdannelser. Utbedringer av sprekker/riss i grunnmuren vil være å tette igjen med egnet masse og pusse og male over. | Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - 1. Etasje Vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking fra tilstøtende rom er ikke foretatt da våtrommet ikke har våtsone i form av dusj eller andre vanninstallasjoner som gir direkte vannsprut på overflater. Målinger med protimeter (fuktmåler) på overflater indikerer ingen unormale forhold. Målinger gir kun en indikasjon og må ikke oppfattes som en garanti for våtrommet. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale el-tilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller innstalleringer elbillader.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Boligen blir oppvarmet av elektriske varmekabler på bad og stedvise panelovner for øvrig. Vedovnene kan ikke brukes, må rehabiliteres.
Strømforbruk
Boligen er tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget som trer i kraft fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026 dersom avtalen er inngått mellom 1. oktober 2025 og 31. desember 2026.Ved avtaleinngåelse fra 2027 og videre gjelder bindingstiden ut kalenderåret fra bestillingstidspunktet. Ny eier må være innforstått med at boligen har en aktiv Norgespris-avtale, og at denne videreføres i henhold til gjeldende vilkår.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Vann leveres av Kirkebygden og Ytre Enebakk vannverk SA.
Vannavgift: kr 4 844
Vannmåler: Eiendommen får vann levert fra Kirkebygden og Ytre Enebakk vannverk SA, og de opplyser at den faste vannavgiften for eiendommen i 2025 er kr 4 844,-, og at det er registrert vannmåler for eiendommen, som skal avleses ved overtagelse. Vannavgiften faktureres to ganger per år, om våren og høsten.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud. Fra 01.07.2025 kan ikke megler formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud/hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.»
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Bildetekst er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av ansvarlig megler. Noe tekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av ansvarlig megler. Det gjøres oppmerksom på at eiendommen/boligen ikke vil bli ryddet eller rengjort ytterligere, utover slik den fremstår på visning, før overtakelse. Feier har anbefalt at det monteres sklisikring under brannstigen, samt installering av ny vedovn i første etasje og varmepumpe.
Boligselgerforsikring
Selger har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker helt eller delvis selgers økonomiske ansvar dersom boligkjøper oppdager feil eller mangler ved overtakelse av boligen. Forsikringen gjelder i 5 år fra overtagelse, men også i perioden mellom budaksept og overtakelse i inntil 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Forsikringen dekker blant annet ikke salg til leietaker eller personer som bor eller har bodd på eiendommen de siste 12 måneder, og verditap som følge av insekter/skadedyr. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder: https://www.sparebank1.no/nb/bank/privat/forsikring/boligselgerforsikring.html Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikring er valgfri og koster kr 17 900. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company. Kjøper logger selv inn i portalen til Søderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Søderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Søderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Søderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 3 861 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom, kr 6 304 for seksjonert eiendom/aksjebolig og kr 6 789 for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
Dette inkluderer renovasjon, avløpsavgifter og feiing. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eget forbruk. Avløp Kr.pr.år: 10955,- Renovasjon Kr.pr.år: 3926,- Feiing og branntilsyn Kr.pr.år: 330,- Kommunale gebyrer er en kombinasjon av forskudd, abonnement og enkeltgebyrer fakturert etter levert tjeneste. Kommunen kjenner ikke samlet gebyr for en eiendom for et år før året er omme.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til megler klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Det er ikke kjent at det foreligger offentligrettslige regler som er til hinder for at hele eiendommen leies ut.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik, og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no
Sentrale lover
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon: Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2 % eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon: Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår: Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Vi gjør interessenter og kjøpere oppmerksom på at vi vil behandle, iht. personopplysningsloven, dine personopplysninger i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven.
Annen informasjon
Konsesjon: Eiendommen er bebygd, tomten er større enn 2 dekar, men mindre enn 100 dekar totalt og har ikke mer enn 35 dekar fulldyrket og/eller overflatedyrka jord. Kjøper er klar over at konsesjonsfriheten er betinget av at man ikke foretar bruksendring i strid med plan og at dette bekreftes overfor plan- og bygningsmyndigheten ved utfylling av egenerklæringsskjema om konsesjonsfrihet.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 15 211
- Informasjon om eiendomsskatt: Enebakk kommune har ikke innført eiendomsskatt pr. dags dato.