Dramstadbukta
Dramstadveien 56
Fritidseiendom med unik beliggenhet og strandlinje - Stor og skjermet tomt -Solrikt - Kort avstand til Oslo/Drammen
Prisantydning
kr 6 800 000
Totalpris
kr 6 971 090
kr 6 800 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 170 000
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 171 090
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
122 m2
3490 Klokkarstua
Selveier
3 724 m2
G - Rød
122 m2
1900
2
4
3
122 m2
3490 Klokkarstua
Selveier
3 724 m2
G - Rød
122 m2
1900
2
4
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Dramstadveien 56! Hytta er omgitt av fredfulle og idylliske omgivelser; scenen er satt for feriemodus og påfyll av energi. Vakre omgivelser og landskapet egner seg perfekt for oppdagelsesferd på sykkel eller til fots. Rett nedenfor hytta har man tilgang til strand, og alt er tilrettelagt for sommeridyll med bading, båtliv og fiske. Ned mot sjøen, er det en hyggelig hage opparbeidet med gressplen, trær, busker, hekker og diverse beplantning. Hagen byr på mye boltreplass for både store og små, for diverse aktiviteter. Eiendommen har en stor og skjermet tomt med unik beliggenhet, samt strandlinje. Det er korte avstander til hhv Oslo og Drammen med ca 50 og 30 minutter med bil. Velkommen til visning!
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Hytta ligger i naturskjønne omgivelser ved Dramstadbukta rett før Verket i Hurum. Området byr på ekte sommeridyll med mulighet for strandliv og aktiviteter ved sjøen. Landskapet egner seg perfekt for oppdagelsesferd på sykkel eller til fots. Klokkarstua er et lite tettsted med matbutikk, barneskole, idrettsplass og barnehage. I nærmiljøet finnes flotte turmuligheter i skog og mark, med lysløype om vinteren og bademuligheter om sommeren. Ca 15 min kjøring til Holmsbu med sin sørlandsidyll, og 7 min kjøring til Verket med fergeforbindelse til Svelvik. Ca 15 min kjøring til Sætre sentrum med diverse forretninger og servicetilbud. Ca. 40 min. kjøring til Asker 1 times kjøring til Oslo. Ca 30 minutters kjøring til Drammen.
Reguleringsplan
Kommuneplan/kommunedelplan: Eiendommen er avsatt til bruk av vern av vannflate, vannsøyle og bunn i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Eiendommen er avsatt til bruk og vern av sjø og vassdrag med tilhørende strandsone, nåværende i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Eiendommen er avsatt til Landbruk-, natur og friluftsformål samt reindrift (LNFR) (utgått), Nåværende i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Eiendommen er avsatt til Ras- og skredfare i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Eiendommen er avsatt til Bevaring av naturmiljø i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Eiendommen er avsatt til LNFR areal for spredt bolig- fritids- eller næringsbebyggelse, mv. Nåværende i kommuneplan for Hurum 2018-2030. Kommuneplaner under arbeid: Følgende planer berører/inkluderer eiendommen: Kommuneplan for Asker 2023-2034. Planforslag: Det eksisterer ikke planforslag som berører eiendommen. LNFR: Eiendommen er avsatt til LNFR (Landbruks-, natur, og friluftsområde samt reindrift), jfr. plan- og bygningslovens § 11-7,a) areal for nødvendig tiltak for landbruk og gårdstilknyttet næringsvirksomhet, b) areal for spredt bolig-, fritids- eller næringsbebyggelse. Området kan som hovedregel ikke utvikles med tanke på boligbygging eller annet bebyggelse, fordi det skal tas hensyn til f.eks. allemannsretten, naturvern, landbruk eller friluftsliv. I LNFR område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av bygninger i strid med hovedregelen. I arealdelen i kommuneplanen kan det fremkomme opplysninger om virkningen av LNFR kategorien. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan nyttes i tråd med tidligere gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning, for eksempel etter brann. Oppføring av nye boliger i LNFR område kan ikke skje uten etter dispensasjon eller som følge av bestemmelsene i reguleringsplanen. Ta kontakt med megler for nærmere informasjon. Eiendommen ligger i et uregulert område, men omfattes av kommunedelplanens arealdel tilliggende et friområde. Det kan bety at det ikke er tillatt å gjenoppbygge eiendommen ved total skade. Hensynssoner: - Eiendommen ligger i et utløpsområde for snøskred ihht. områdeanalysen datert den 29.01.2024. - Eiendommen ligger i et aktsomhetsområde for kvikkleire med ingen risiko og konsekvens for skred på eiendommen ihht. områdeanalysen datert den 24.06.2024. - Eiendommen ligger i et radonutsatt område med "høy" aktsomhet for radon, ihht. områdeanalysen datert den 24.06.2024. Kopi av kart, reguleringsplaner og bestemmelser ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 309
- Bruksnummer: 62
- Seksjonsnummer: 1
- Kommunenummer: 3203 - Asker
Areal
BRA: 122 m2
BRA-i: 122 m2
TBA: 56 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
2
Parkering
Parkering forekommer i enden av privat stikkvei eid av denne eiendommen gnr. 309 bnr. 62.
Eiendom
Tomteareal er 3 724 m2 på eiet tomt.
Omgivelsene er fredfulle og idylliske; scenen er satt for feriemodus og påfyll av energi. Vakre omgivelser og landskapet egner seg perfekt for oppdagelsesferd på sykkel eller til fots.
Rett nedenfor hytta har man tilgang til strandlinje på ca. 38 meter, og alt er tilrettelagt for pur sommeridyll med bading, båtliv og fiske. Foran hytta, ned mot sjøen, er en hyggelig hage opparbeidet med gressplen, trær, busker, hekker og diverse beplantning. Hagen byr på mye boltreplass for både store og små, med rom for ballspill eller andre aktiviteter.
Det er avtalt en arealoverføring av veien som går ned til eiendommen gnr 309, bnr 61. Eier av gnr 309, bnr 61 vil søke kommunen om arealoverføring og oppmåling av veien. Kjøper / ny eier forplikter å signere på nødvendige dokumenter i forbindelse med dette. Dette er angitt på et situasjonskart. Selve arealet som skal overføres er pr tid ikke angitt, men vil bli spesifisert i en oppmåling. Arealet vil da overføres denne eiendommen gnr, 309, bnr 62, snr 1 og 2 til gnr 309, bnr 61.
Byggeår
1900
Innhold
Eiendommen har en stor og skjermet tomt med unik beliggenhet, samt strandlinje og hytta inneholder: 1. etasje: Hall m/trapp, bad, kjøkken, stue, spisestue og bod. 2. etasje: Trapperom, gang, 3 soverom og kott.
Standard
Entré Lys og romslig entré med malt tregulv og panel på vegg og her passer det fint å innrede med knagger og skohyller. Trappen fører deg opp til soverommene. Stue Stuen er et koselig oppholdsrom, med fine lys- og utsiktsforhold, fra vinduene har en hyggelig utsyn over nærområdene. Fra stuen er det direkte utgang ut til den store og solrike terrassen, og om sommeren er det deilig å trekke ut for både avslapning og middager i varmen. Stuen er gjennomgående pent innredet og stuen er videre lett å møblere med flere sittegrupper. Stilen er lik den presentert i entreen; tregulv og trepanel på veggene. Kjøkken Pen kjøkkeninnredning med lyse profilerte fronter og benkeplate av laminat. Kjøkkenet er utstyrt med frittstående hvitevarer som stekeovn med platetopp. Det er kjøkkenventilator med kullfilter. Veggen over benkeplaten er flissatt. Det er rom for et spisebord for hyggelige måltider og rolige morgenstunder med kaffekoppen i hånda. Bad Delikat flislagt bad med vinylbelegg på gulv. Badet er innredet med bolle servant med rom for oppbevaring i skap, speil, toalett og dusjkabinett. Soverom Hytta har til sammen 3 soverom beliggende i 2.etasje, så her er det gode muligheter for å ta med seg gjester på tur. Siden soverommene og de øvrige oppholdsrommene er adskilte, kan man enkelt trekke seg tilbake hvis man ønsker å legge seg før de andre. Hovedsoverommet har god plass til dobbeltseng med tilhørende nattbord. De to andre soverommene er av god størrelse og det er god plass til seng og garderobeløsning. Fra det ene soverommet er det utgang til en hyggelig overbygget balkong, der en kan sitte å nyte morgenkaffen i stille og rolige omgivelser. Ytterligere rom for oppbevaring finnes i innvendig bod. Hytta har noe behov for oppussing, men potensialet er stort og her kan man virkelig sette sitt eget preg.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Eventuelle hvitevarer leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1 skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Det må påberegnes kostnader til ytterligere oppgradering og vedlikehold av enkelte bygningsdeler og installasjoner i boligen. Boligen er bygget i henhold til tidligere byggeforskrifter, og boligens standard avviker derfor fra dagens krav til rom, innemiljø, energiøkonomisering etc. Tomteforhold Det er byggegrunn av løsmasser. Dreneringen er fra 1900. Bygningen har betonggrunnmur. Støpt betong fundament/gulv. Antas ikke å være spesielt isolert og fuktsikret mot terreng. Lett skrående terreng. Utvendig Taktekkingen er av steinbelagte stålplater. Renner og nedløp/beslag av plastbelagt stål. Veggene har tømmerkonstruksjon. Fasade/kledning har liggende bordkledning. Det er eternittplater under kledning på deler av boligen. Veggene har trekonstruksjon av ukjent utførelse. Fasade/kledning har liggende bordkledning. Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Ventil toppkarm. Bygningen har trevinduer med enkle glass i kjeller. Bygningen har malt balkongdør i tre. Bygningen har malt hovedytterdør og malt balkongdør i tre. Takoverbygget veranda på 6 kvm oppført i trekonstruksjon med adkomst fra stue. Tett rekkverk med liggende bord. Rekkverkshøyde er 94 cm. Terrasse med adkomst fra stue og hage, oppført i trekonstruksjon. rekkverk med stående bord. Rekkverkshøyde er 80cmAreal er målt til 50 m2. Innvendig Innvendig er det gulv av laminat, furu og belegg. Veggene har trepanel og malte plater. Innvendige tak har trepanel og himlingsplater. Etasjeskiller er av trebjelkelag. Etasjeskiller er av trebjelkelag 2. etg Det er ikke foretatt radonmålinger og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Boligen har mursteins pipe og vedovn. Gulvet er av betong. Veggene har betong/mur. Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga tilliggendekonstruksjoner. Bygningen har krypkjeller under trebjelkelag og stubbegulv. Boligen har malt tretrapp. Innvendig har boligen furu fyllingsdører. Innvendig har boligen malte fyllingsdører. Tekniske installasjoner Innvendige vannledninger er av kobber med plastkappe. Det er avløpsrør av plast. Boligen har naturlig ventilasjon. Varmtvannstanken er på ca 120 liter. Vesentlig åpent elektrisk anlegg. Sikringsskap med automatsikringer. Montert røykvarsler og brannslokningsapparat. Se vedlagte rapport avholdt av takstmann Per-Ove Fredsvik den 04.07.2025hvor ovennevnte opplysninger er hentet fra, for nærmere teknisk beskrivelse av eiendommen. Takstmannen har satt tilstandsgrader på enkelte bygningsdeler i tilstandsrapporten; noen av dem på grunn av alder, men også på grunn av tilstand. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG3 (Store eller alvorlige avvik): Takkonstruksjon/loft: Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Det er påvist fukt/råteskader i takkonstruksjonen. Skader/avvik på undertak i gesims. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000. Vinduer 2-3: Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne/lukke. Det er påvist et betydelig antall vinduer med punkterte eller sprukne glassruter. Det er påvist vinduer med fukt/råteskader. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000. Dører 2-3: Det er påvist dør(er) med fukt/råteskader. Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. Balkonger, terrasser og rom under balkonger: Det er påvist fukt-/råteskader i konstruksjonen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Skjevheter er registrert. Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000. Balkonger, terrasser og rom under balkonger - 2: Det er påvist fukt/råteskader i konstruksjonen. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Konstruksjonene har skjevheter. Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000. Etasjeskille/gulv mot grunn: Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. 1. etg - det er målt planavvik på gulv i spisestue og stue på 16 - 22mm på 2 meter og 24 mm i hele rommet. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. Etasjeskille/gulv mot grunn - 2: Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det er i gang målt planavvik på 21 mm på 2 meter og 31 mm i hele rommet. Planavvik i soverom, 20 mm i hele rommet. Betydelige skjevere i tak/himling i 2. etg. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. Rom under terreng: Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det er påvist synlig fuktighet på mur/gulv i kjeller. Det er påvist synlige fukt/råteskader i treverk i underetg./kjeller, hulltaking er derfor ikke nødvendig. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. Krypkjeller: Det er ikke tilfredsstillende ventilering av krypkjeller. Det er påvist skader på konstruksjoner i krypkjeller som er forårsaket av råte eller sopp. Det er stedvis påvist fuktnivå som tilsier at konstruksjonen kan ha fuktskader. Krypkjeller har en uavklart situasjon, konstruksjon med skadepotensiale. Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000. Bad 1.etasje - generell: Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000. Elektrisk anlegg: På grunn av alder og manglende el-kontroll de siste 5 år kan tid og sted for en kontroll være gunstig. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. Branntekniske forhold: Det er mangler på brannslukningsutstyr eller apparatet er eldre enn 10 år? Ja. Kostnadsestimat: Under 10 000. Drenering: Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Det er ut ifra observasjoner konstatert at drenering/tettesjikt har funksjonssvikt/svært begrenset effekt. Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000. Terrengforhold: Terrenget faller inn mot bygningen og det er maksimale forhold for vann inn mot muren. Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000. TG2 (Avvik som kan kreve tiltak): Taktekking: Taktekkingen har mose og slitasje på grunn av elde. Vindskier er stedvis slitt og dårlige. Tiltagende råte i undertak. Nedløp og beslag: Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Veggkonstruksjon: Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler. Overflater på kledning er stedvis noe tørr/solslitt, overflatebehandling bør påregnes. Det er ikke mulig å kontrollere sviller som ligger ned mot grunnmur. Her er det en mulighet for skjulte avvik. Det var ikke vanlig på oppføringstidspunktet å bruke membran mot grunnmur under laft. Bordkledning ligger stedvis nært terreng. Veggkonstruksjon -2: Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Bordkledning går stedvis nesten helt ned i terreng. Panelbord er satt tett ned på vannbrett, her skal det være åpning på 4-5 mm. for å unngå fukt-/råteskader. Vinduer: På grunn av alder og gjenværende brukstid gis TG. 2. Dører: Med tanke på tilstand, alder, energiforbruk bør utskifting av vinduer vurderes. Dører - 2: Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå. Innvendige overflater: Det er påvist skader på overflater. Løse og fukt skadet himlingsplater i 2. etg. Skade på gulv i soverom. Løse lister samt slitasje på overflater. Flere overflater og komponenter har oppnådd forventet levetid, det må påregnes en generell oppgradering. Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Radonmålinger er ikke foretatt, heller ikke andre tiltak mot radon, eiendommen ligger i et område som i NGU Radon aktomhetskart er definert med "høy" eller "særlig høy" aktsomhetsgrad. Pipe og ildsted: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Pipe er tettet igjen og ikke ført over tak. Ny pipe og ildsted må påregnes hvis det er aktuelt. Innvendige trapper: Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Innvendige dører: Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Innvendige dører -2: Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Kjøkken - overflater og innredning: Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad. Kjøkken - avtrekk: Det er kun kullfilterventilator på kjøkkenet og heller ikke andre forserte/mekaniske avtrekksløsninger fra kokesonen. Det er påvist forsert avtrekk fra kokesonen, men løsningen ansees ikke å være tilfredsstillende. Ventilator er ikke funksjonstestet, ikke tilkoblet strøm. Vannledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er irr på rør. Avløpsrør: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Ventilasjon: Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Lufting er avsluttet i loftsrom. Boligen har naturlig ventilasjon med ventiler i yttervegg og vinduer. Dette var vanlig på oppføringstidspunktet, men tilfredsstiller ikke dagens krav eller forventninger til ventilasjon. Det er ikke observert forhold som tyder på at ventilasjonen fungerer dårlig med dagens bruk, men nye eiere bør vurdere tiltak dersom boligen skal brukes på en annen måte eller behovene endres. Varmtvannstank: Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank. Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år. Grunnmur og fundamenter: Det er registrert skråriss som er symptom på setninger. Innsiden av grunnmuren har misfarging. Konsekvens av avvikene og tiltak for å lukke avvikene finnes i tilstandsrapporten. Opplysningene i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapport utført på eiendommen. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i tilstandsrapporten, som ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Eventuelle varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
Det antas et årlig forbruk på ca. 9.000 - 15.000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier. Siden el-anlegget ikke er kontrollert av bygningssakyndig er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Vei, vann og avløp
Vei: Denne eiendommen eier en privat vei som gnr. 309 bnr. 61 har rett til å benytte i henhold til tinglyst veirett, se vedlagt veirett i salgsoppgaven. Adkomst til offentlig vei er over den respektive eiendommen gnr. 309, bnr. 62. Veirett til eiendommen er tinglyst den 31.05.2024. Kopi av tinglyst veirett er vedlagt i salgsoppgaven. Det må påregnes å betale kostnader til veivedlikehold og eventuell snøbrøyting. Det er avtalt en arealoverføring av veien som går ned til eiendommen gnr 309, bnr 61. Eier av gnr 309, bnr 61 vil søke kommunen om arealoverføring og oppmåling av veien. Kjøper / ny eier forplikter å signere på nødvendige dokumenter i forbindelse med dette. Dette er angitt på et situasjonskart. Selve arealet som skal overføres er pr tid ikke angitt, men vil bli spesifisert i en oppmåling. Arealet vil da overføres denne eiendommen gnr, 309, bnr 62, snr 1 og 2 til gnr 309, bnr 61. Vann og avløp: Eiendommen er tilknyttet brønn med 2 brukere. Det er en felles brønn med tinglyst avtale der gnr. 309 bnr. 61 har felles vann og kloakk fra felles brønn og utgifter til vedlikehold, tømming av brønn, septik, vann- og kloakkledninger skal dekkes av eierne av eiendommene i fellesskap med en halvpart hver på hver eiendom. Brønn ble tømt og renset for ca 4 år siden med nye vannledninger til bolig. Eiendommen har septiktank i glassfiber som tømmes av kommunen. Eiendommen har privat avløpsanlegg med slamavskiller, det må påregnes kostnader for vedlikehold og tømming av anlegget.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Lov om hvitvasking innehar også strenge regler om kontroll av legitimasjon fra alle parter i handelen, herunder, selger, kjøper og fullmektiger for disse.
Budgivning
Eiendomsmeglere kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning hvor selger er forbruker, jfr. Informasjon om budgivning. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og overtakelse skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle muntlige bud verken til selger, budgivere eller interessenter. Budgiver må legitimere seg med kopi av legitimasjon og underskrift. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser til budgiver, selger og interessenter. Aksept av bud skal sendes skriftlig til budgiver og selger. Budgiver kan benytte budskjema, elektronisk budgiving, skannet budskjema sendt på mail eller annen godkjent skriftlig kommunikasjonsform, f.eks. App’er i forbindelse med budgivningen. Konferer med megler. Megler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes teknisk feil. Under budrunden kan akseptfristene kortes inn ved mottakelse av nye bud. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere og kjøper meddeles aksept innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud fremkommer til megler. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles av megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte bud skjema.
Andre relevante opplysninger
Fritidseiendommen er seksjonert og består av to seksjoner. I henhold til seksjoneringsbegjæringen fremkommer det at seksjon 2 har et eget definert tomteareal med rettigheter som fremgår av sameievedtektene vedlagt i salgsoppgaven, vi ber interessenter sette seg inn i disse.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Boligkjøperforsikring tegnes hos eiendomsmegler senest ved kontraktsignering og gir rett til advokathjelp inntil 5 år etter overtakelse. Forsikringen betales som del av oppgjøret ved boligkjøpet. PLUSS-dekningen fornyes årlig ved faktura fra HELP. Egenandel kr 4 000 påløper ved takst, tvist eller 10 timer advokatbistand, avhengig av hva som kommer først. Meglerforetaket mottar kr 1 400 - 2 100 i kostnadsgodtgjørelse, avhengig av boligtype, samt et tillegg på kr 1 000 ved salg av PLUSS. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. Vi tar forbehold om pris- og vilkårsendringer. Hvis premien ikke er innbetalt ved overtakelse, vil avtalen bli kansellert. For fullstendig informasjon om dekning og vilkår, se help.no.
Avgiftsbeskrivelse
Vann og avløp: Eiendommen er tilknyttet brønn med 2 brukere. Brønn ble tømt og renset for ca 4 år siden med nye vannledninger til bolig. Eiendommen har septiktank i glassfiber som tømmes av kommunen. Eiendommen har privat avløpsanlegg med slamavskiller, det må påregnes kostnader for vedlikehold og tømming av anlegget. Slam: kr 2 805,50,- for slamtømming i 2024. Renovasjon: kr 2 815,- for hytterenovasjon i 2024.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til megler klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. I henhold til områdeanalysen ligger eiendommen i et område med "høy" aktsomhetsgrad for radon, for mer informasjon se vedlagte områdeanalyse i salgsoppgaven.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging.
Annen informasjon
Konsesjon: Egenerklæring om konsesjonsfrihet må foreligge og undertegnes av kjøper og kommunen. Dersom konsesjonsfrihet ikke blir gitt må kjøper påregne å måtte selge eiendommen videre. For ytterligere informasjon kontakt megler, evt. kommunen.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 5 621
- Informasjon om eiendomsskatt: Asker kommune fakturerer ikke eiendomsskatt.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.