Blomlia 16
Rålekker, ny hytte med fantastisk utsikt og solrike uteplasser | Mulighet for båtplass og naustbod i småbåthavn
Prisantydning
kr 2 990 000
Totalpris
kr 3 065 840
kr 2 990 000
Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 74 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 75 840,-
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
91 m2
5966 Eivindvik
Selveier
1 221 m2
91 m2
2023
4
3
91 m2
5966 Eivindvik
Selveier
1 221 m2
91 m2
2023
4
3
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Blomlia 16 - en stilren og nyoppført hytte med gjennomført kvalitet og smart planløsning. Hytten går over ett plan med god takhøyde og har i tillegg en lun hems som gir ekstra plass. Beliggenheten er landlig og idyllisk med flott utsikt mot sjø og omkringliggende fjell. Like i nærheten ligger småbåthavn med mulighet for kjøp av båtplass. Store vindusflater slipper naturen inn og gir en lys og luftig atmosfære. Solrik terrasse innbyr til hyggelige vår- og sommerdager i naturskjønne omgivelser. Kort oppsummert: - Fliser og enstavs laminat på gulv - Varmekabler i alle rom, unntatt soverom, bod og hems - Stor tomt og solrik terrasse - Åpen stue-/kjøkkenløsning med god takhøyde - IKEA-kjøkken med integrerte hvitevarer - Mulighet for kjøp av båtplass i nærliggende småbåthavn
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Blomilia i Eivindvik ligger idyllisk til i hjertet av Gulen kommune, helt ute ved kysten. Beliggenheten gir en unik kombinasjon av ro og nærhet til naturen – med utsikt over fjorden, grønne åser og små båthavner som gir stedet en ekte vestlandsk atmosfære. En liten kjøretur (3,6km) fra hytten finner du «Eivindvik sentrum». Her ligger SPAR-butikken, frisørsalong, legekontor, bensinstasjon og treningsstudio – alt du trenger for både hverdag og ferie. SPAR fungerer som den lokale dagligvarebutikken og tilbyr et bredt utvalg av varer og tjenester som gjør det enkelt å handle lokalt. Området rundt Eivindvik byr på flere fine strender og små badeviker som er perfekte for sommerdager. Her kan du nyte stille stunder ved vannet eller ta en forfriskende dukkert i fjorden. Det er også gode muligheter for båtturer, enten du vil utforske skjærgården, dra på fisketur eller bare oppleve den vakre kystlinjen fra sjøen. For den turglade finnes det både korte og lengre turmuligheter i Eivindvik. Du kan gå opp på Høgstefjellet, som gir flott utsikt over bygda og området rundt. Et annet populært mål er dagsturhytta, som ligger lett tilgjengelig og byr på fine rasteplasser. Du kan også følge den Trondhjemske Postvei, en bred og godt opparbeidet grusvei som passer like godt for gåturer som for sykling. Eivindvik har dessuten en rik historie som tidligere tingsted for Gulatinget, og du finner kulturminner og stier som gir et innblikk i både natur og fortid. Det er god hurtigbåtforbindelse mellom Bergen og Solibotn. Turen tar rundt 1,5 time fra Bergen sentrum, noe som gjør Solibotn lett tilgjengelig. Kjører du fra Bergen sentrum, tar turen omtrent 2,5 time. Samlet sett er Blomilia et sted som kombinerer det maritime med vakker natur, der fjorden, turstiene og det rolige kystmiljøet skaper en harmonisk plass å ha hytte på.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et område regulert til fritidsbolig. Arealformålet for eiendommen er: Fritidsbusetnad (F12) Kommentar: Reguleringsplan PlanID 2011002 Blomlia, sjå www.nordhordlandskart.no/pr Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 15
- Bruksnummer: 293
- Kommunenummer: 4635 - Gulen
Areal
BRA: 91 m2
BRA-i: 91 m2
TBA: 10 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Biloppstillingsplasser på egen tomt.
Eiendom
Tomteareal er 1 221 m2 på eiet tomt.
Eiendommen ligger i et svakt skrånende terreng.
Gruset innkjørsel og oppstillingsplass for flere biler.
Byggeår
2023
Innhold
Hytten går over 1-plan med tilhørende hems, og det er følgende romfordeling: Hovedplan: Stue/kjøkken, bod, soverom, soverom 2, soverom 3, bad, bad/vaskerom, hall m/trapp. Hems: Loftstue.
Standard
Entre | Når du åpner døren til hytten og kommer inn i entreen, blir du møtt av en fantastisk fjordutsikt gjennom stuevinduene. En innbydende entré med flislagt gulv og god plass til å henge fra seg. Rett frem fra entreen ligger en praktisk bod som gjør det enkelt å holde yttertøyet ute av syne. Åpen stue- og kjøkkenløsning | Den åpne og romslige stue- og kjøkkenløsningen gir en fantastisk ramme for både matlaging og sosialt samvær. De naturlige møbleringssonene gjør det enkelt å innrede med både spiseplass og en komfortabel sofagruppe. Store vindusflater slipper inn rikelig med dagslys og skaper en luftig, moderne atmosfære, mens det høye taket forsterker romfølelsen og gir hytten et innbydende preg. Kjøkkenet har hvitlakkert, profilert innredning og en stor benkeplate i laminat som gir gode arbeidsflater. Det er også rikelig med skapplass for praktisk oppbevaring. Bad | Hytten har to moderne og funksjonelle bad som i all hovedsak er identiske, med unntak av at det ene har opplegg for vaskemaskin. Begge badene har flislagt gulv og vegger med moderne baderomsplater i flismønster, samt downlights i himlingen som gir rommene en behagelig belysning. Badene er innredet med vegghengt toalett, innfellbare dusjvegger og en elegant baderomsinnredning med servant og speil. Soverom | Hytten har tre soverom. Det største soverommet er innredet med dobbeltseng og nattbord. Soverom to har enkeltseng, nattbord og skrivepult. Det tredje soverommet er innredet med enkeltseng og passer perfekt som gjesterom eller barnerom. Hems | Hemsen har et gulvareal på 43 m², noe som gir rikelig med plass til både oppholdsrom eller lekeområde. Bod | Boden gir plass til oppbevaring og bidrar til å holde hytten ryddig og organisert. I tråd med Forbrukertilsynets gjeldende veileder for markedsføring av boliger skal all vesentlig informasjon om boligen fremheves i salgsoppgaven. Denne boligen er generelt i god teknisk stand og har ingen anmerkninger i form av tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Det presiseres likevel at hele salgsoppgaven inklusiv tilstandsrapporten, selgers egenerklæring og andre vedlegg må gjennomgås nøye. Dette fordi forhold som er beskrevet i salgsdokumentene ikke kan påberopes som mangler.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Byggemåte
Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket eller observere fra stige. Selv om det ikke er avdekket skader under befaringen, betyr ikke dette at det ikke foreligger skader som en besiktigelse på taket kan avdekke. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse av taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Nedløp, takrenner og takfotbeslag er av aluminium. Vindusbeslag over og under vinduer er av metall. Yttervegger er bygget som en isolert stenderverks konstruksjon, ledd med utvendige vindtettplater, lekter og liggende bordkledning. På grunn av konstruksjon er det ikke mulig å besiktige loft. Fabrikklakkerte trevinduer med to lags glass i fra byggeår. Ytterdør med slett lakkert utførelse og glass felt. Balkongdør med stort glass felt. Terrasse på 10 kvm bygget på bakkeplan. Terrassen er bygget i trekonstruksjon med terrassebord i tre montert på trebjelker. Utgang via balkongdør i fra kjøkken. Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert [13.04.26] har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilkoblet offentlig vann. Det er privatavløp med septiktank og det er adkomst til eiendommen fra privat vei.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Selger er ikke forbruker, bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12 første virkedag etter siste annonserte visning, gjelder derfor ikke.
Overtakelse
Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selger er firma og kan ikke tegne boligselgerforsikring.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Adgang til utleie
Det er kun en bruksenhet som selges. Ingen restriksjoner utover et generelt krav om radonmåling ved utleie av bolig dersom boligen ligger i 2. etasje eller lavere.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.