Flatsetveien 71

Småbruk med fin beliggenhet og lang sjølinje. 170 daa - Låve- Redskapshus- Naust

Prisantydning

kr 2 750 000

Totalpris

kr 2 819 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 2 750 000

Omkostninger:

+Tinglysing pantedokument kr 545
+Tinglysing skjøte kr 545

Valgfri kostnad (ikke medregnet i totalpris)

+Help Boligkjøperforsikring kr 16 500

Dokumentavgift

kr 68 750

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

200 m2

Postnummer:

6531 Averøy

Eierform:

Selveier

Tomt:

170 700 m2

Energimerking:

BRA-i:

200 m2

Byggeår:

1980

Rom:

6

Soverom:

4

BRA:

200 m2

Postnummer:

6531 Averøy

Eierform:

Selveier

Tomt:

170 700 m2

Energimerking:

BRA-i:

200 m2

Byggeår:

1980

Rom:

6

Soverom:

4

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Landbrukseiendom uten selvstendig produksjon, beliggende på Flatset i Averøy kommune. Eiendommen har et areal på 170 daa. Av dette er 27 da fulldyrket jord, 8 daa beiter og 86 daa produktiv skog. Bebyggelsen består av Det er jaktrett på eiendommen. På Nekstad ble det drevet melkeproduksjon frem til ca 2005, da ble kvota på 32 000 liter solgt. Det ble drevet med oppforing av slakteokser noen år, men det har ikke vært egen produksjon de siste 15 åra. Våningshuset ble bygd tidlig 1980-tallet med innredet sokkel til leilighet. Boligen har eldre standard med behov for tidsmessig oppgraderinger. Driftsbygning ble renovert og ombygd til melkeproduksjon på tidlig 1980 - tall, i dag er denne bygningen utdatert, men utvendig i bra stand. Enkelt og funksjonelt redskapshus fra tidlig 1990-tall. I tillegg er det naust og sterstøl.

Kart

Kart over Flatsetveien 71

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Gården ligger på Flatset i Averøy kommune, med skoler og barnehage på Kårvåg. Det er også en privat barneskole i Bådalen. Til kommunesenteret på Bruhagen er det 8 km, her er det både private og offentlige tjenester.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 73
  • Bruksnummer: 4
  • Kommunenummer: 1554 - AVERØY

Areal

BRA: 200 m2
BRA-i: 200 m2
TBA: 14 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Parkering på egen tomt og garasje i redskapshus.

Eiendom

Tomteareal er 170 700 m2 eiet tomt.

Byggeår

1980

Innhold

Våningshus: BRA-i 1. etasje: Soverom, soverom 2, soverom 3, gang, bad, vaskerom, stue, kjøkken, entré. Kjeller: Bod, gang, kjøkken, gang 2, gang 3, bad, toalettrom, bod 2, bod 3, stue, soverom I tillegg er det driftsbygning, redskapshus, naust og seterstøl. Det henvises til landbrukstakst for nærmere beskrivelser.

Standard

1. Etasje Soverom: Belegg på gulv, malte plater/strie på vegger og malte plater i tak. Soverom 2: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Soverom 3: Laminat på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Gang: Belegg på gulv, malte plater på vegger og malte plater i tak. Bad: Fliser på gulv og vegger, malte plater i tak. - Rommet har innredning med nedfelt servant, toalett og dusjvegger/hjørne. Vaskerom: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Stue: Belegg på gulv, malte plater/strie på vegger og malte plater i tak. Kjøkken: Belegg på gulv, malte plater/strie på vegger og malte plater i tak. Entré: Belegg på gulv, malte plater på vegger og tak. Kjeller Bod: Malt betonggulv, malt betongvegger og plater. Malte plater i tak. Gang: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Kjøkken: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Gang 2: Laminat på gulv, malte plater på vegger og tak. Gang 3: Laminat på gulv, malte plater på vegger og tak. Bad: Belegg på gulv, våtromstapet på vegger og malte plater i tak. - Rommet har servant og dusjhjørnet. Bod 2: Betonggulv, plater på vegger og malte plater i tak. Bod 3: Betonggulv, plater på vegger og malte plater i tak. Stue: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak. Soverom: Belegg på gulv, tapet på vegger og malte plater i tak.

Hvitevarer

Hvitevarer og brunevarer medfølger ikke i salget med mindre det tydelig fremgår av salgsoppgaven.

Adkomst

Det vil bli skiltet i regi av EiendomsMegler 1 ved annonsert fellesvisning.

Byggemåte

Våningshus: Taktekkingen er av stål/aluminiumsplater. Taket er besiktiget fra bakkenivå. Siden taket (takkonstruksjon, taktekking og skorstein) kun er observert fra bakkenivå, er vurderingen begrenset av dette. Det er ikke sikkerhetsmessig forsvarlig å bevege seg ut på taket eller observere fra stige. Selv om det ikke er avdekket skader under befaringen, betyr ikke dette at det ikke foreligger skader som en besiktigelse på taket kan avdekke. Vær oppmerksom på denne risikoen. En undersøkelse av taket kan utføres av en fagperson under tilstrekkelige sikkerhetsforhold. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår. Fasade/kledning har stående bordkledning. Takkonstruksjonen har W-takstoler i tre. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Bygningen har malt hovedytterdør. Tidligere eier byttet ytterdør og installerte ekstra verandadør fra soverom På bakgrunn av påviste råteskader i balkongdekket bør denne ikke benyttes før utbedring er gjennomført. Utvendig ståltrapp og trapp i betong. Driftsbygning, ukjent byggeår Opprinnelig del av eldre årgang, renovert for melkeproduksjon rundt 1980. I husdyrdelen er det 8 båsplasser og binge for ungdyr. Det er 3 innvendige betongsiloer og en utvendig gjødselkum med takoverbygg. Det er steinmurer og betong i kjeller og 1.etg, videre er det reisverk i tre som utvendig er kledd med stålplater og stående kledning. Saltak er tyekket med stålplater. Det er gjødselkjeller under melkefjøsen, fra denne går det renne ned til utvendig gjødselkum. Det er ukjent lagerkapasitet. I 1.etg er det enkelt innredet melkerom, videre over til husdyravdeling med 8 kortbåser for melkeku, med stålinnredning og gjødselrister i bakkant. Fòrrom ligger videre, fra siloer går det silotalje hit. Til låven er det utvendig kjørebro i stein og betong, innvendig er det kjørebro i treverk. På låven er det silotalje med skinnegang over 3 siloer, denne vikrer men er ikke sertifisert. Bygningen er godt vedlikeholdt, alder tatt i betraktning. Den er derimot utdatert som driftsbygning i landbruket og det er også begrenset med alternativ verdi slik den står i dag. Redskapshus, byggeår 1993 Redskapshus bygd på tidlig 1990-tall har støpt såle og ringmur av forskalingsblokk. Vegger er i uisolert reisverk og utvendig kledd med stålplater. Åpen himling med takstolkonstruksjon, tak er tekket med stålplater. I front av bygget, ut mot tunet, er det 4 skyveporter. Innvendig er det et åpent lagerrom, ene hjørnet har vært brukt til enkelt verksted med liten skillevegg i tre. Det er tilkoblet strøm, bygningen er i god stand. Naust, ukjent byggeår Enkelt mindre naust som står på egen grunn. Jordgulv, skaret steinmur, stående kledning og skråtak tekket med bølgeblikk-plater. Seterstøl, ukjent byggeår Gammel seterstøl som det bare er murer igjen av, ligger ved Nekstadsetra.

Eiendomstype

Småbruk

Oppvarming

Elektrisk og vedfyring. Det er montert varmepumpe. Det er ikke inngått avtale om Norgespris på strøm for boligen. Informasjon om Norgespris: https://www.regjeringen.no/no/tema/energi/strom/sporsmal-og-svar-om-norgespris/id3089310/?expand=factbox3113088

Regulering

Eiendommen ligger i et område avsatt til LNFR-areal (landbruks-, natur- og friluftsformål, samt reindrift) for nødvendige tiltak for landbruk og reindrift og gårdstilknyttet næringsvirksomhet basert på gårdens ressursgrunnlag i kommuneplanens arealdel. Dette kan medføre begrensninger av ulik karakter knyttet til bruk og utvikling av eiendommen. Nærmere bestemmelser om omfang, lokalisering og utforming av bygninger og anlegg til landbruk og reindrift m.v. er angitt i kommuneplanens arealdel med tilhørende bestemmelser. Kommentar kommune: Eiendommen består av 5 teiger, hvorav én er et uregistrert jordsameie. Ingen av teigene ligger i regulert område og ingen er berørt av planlegging av nye arealplaner. I kommuneplanens arealdel ligger alle teigene i arealformål LNFR. Flere av teigene, inkl. hovedteigen med våningshuset er berørt av H510 - hensyn landbruk. De andre teigene er i tillegg berørt av Hensynssone H310 - ras- og skredfare og H370 - høyspenningsanlegg (inkl høyspentkabler).

Vei, vann og avløp

Kommunal vannforsyning (Folland vannverk). Det er registrert at avløp går til en privat slamavskiller på 3 m3. Privat avkjørsel til fylkesvei.

Overtakelse

Eiendommen overtas av kjøper etter nærmere avtale, tidligst fire uker etter at konsesjonsvedtak er truffet. Positivt konsesjonsvedtak med vilkår om boplikt er uten betydning for kjøpers plikt til å overta eiendommen etter foregående setning. Nektes konsesjon som følge av forhold kjøper bærer risikoen for, overtas eiendommen senest én mnd. etter at Fylkesmannen har truffet vedtak. Kjøper svarer fra overtagelsen for alle eiendommens utgifter og oppebærer eventuelle inntekter. Våningshus/kårbolig leveres i ryddig og rengjort stand, uten leieforhold av noen art. Uthusene leveres i ryddet stand. Risikoen for eiendommen går over på kjøper når han har overtatt bruken av eiendommen. Overtar kjøper ikke til fastsatt tid, og årsaken ligger hos vedkommende, har kjøper risikoen fra det tidspunktet han kunne ha fått overta bruken. Når risikoen for eiendommen er gått over på kjøper, faller ikke kjøpers plikt til å betale kjøpesummen bort ved at eiendommen blir ødelagt eller skadet som følge av en hendelse som selger ikke svarer for.

Andre relevante opplysninger

Boligen selges ved fullmektig. Fullmektig har derfor ikke førstehåndskunnskap om boligen, og har i begrenset grad kunnet supplere og/eller kontrollere opplysningene.

Boligsalgsrapport / Takst / Våtromstest

Taksten er avholdt den 29.06.2026 av takstmann

Takstmanns konklusjon:
Konklusjon takstmann: Normal standard på bygget ut ifra alder/konstruksjon - jamfør beskrivelse under konstruksjoner. Bygget er gammelt og bærer preg av manglende vedlikehold og oppgraderinger. Se nærmere beskrivelse under Konstruksjoner. Ved kjøp av en bolig fra 1980 må man forvente løpende vedlikehold og trinnvise oppgraderinger. For denne boligen bør kjøper særlig ta høyde for kostnader knyttet til kjeller/rom under terreng, fukt og råteskader, drenering/fuktsikring, våtrom og utvendige trekonstruksjoner. Dette er bygningsdeler hvor tiltak bør vurderes samlet, slik at årsaken til fuktbelastningen håndteres før innvendige konstruksjoner bygges opp igjen. Det må også påregnes vanlig aldersrelatert vedlikehold av tak, renner, nedløp, vinduer, overflater, ventilasjon og tekniske installasjoner. Flere forhold kan utbedres trinnvis etter behov og ønsket standard, men fuktforhold i kjeller, drenering/fuktsikring, råteskader og eldre våtrom bør prioriteres høyere fordi disse kan påvirke videre skadeutvikling dersom de ikke følges opp. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3). TG3: Utvendig > Balkonger, terrasser og rom under balkonger Innvendig > Rom Under Terreng Tomteforhold > Fuktsikring og drenering Tomteforhold > Grunnmur og fundamenter Våtrom > 1. Etasje > Vaskerom > Generell Våtrom > Kjeller > Bad > Generell Våtrom > Kjeller > Bad > Tilliggende konstruksjoner våtrom Spesialrom > Kjeller > Toalettrom > Overflater og konstruksjon TG2: Utvendig > Taktekking Utvendig > Nedløp og beslag Utvendig > Takkonstruksjon/Loft Utvendig > Vinduer Utvendig > Utvendige trapper Innvendig > Overflater Innvendig > Pipe og ildsted Innvendig > Innvendige dører Tekniske installasjoner > Vannledninger Tekniske installasjoner > Avløpsrør Tekniske installasjoner > Ventilasjon Tekniske installasjoner > Varmtvannstank Tomteforhold > Forstøtningsmurer Tomteforhold > Terrengforhold Våtrom > 1. Etasje > Bad > Overflater vegger og himling Våtrom > 1. Etasje > Bad > Overflater Gulv Våtrom > 1. Etasje > Bad > Sluk, membran og tettesjikt Våtrom > 1. Etasje > Bad > Ventilasjon Kjøkken > 1. Etasje > Kjøkken > Overflater og innredning Kjøkken > Kjeller > Kjøkken > Overflater og innredning Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. Opplistingen over er ikke nødvendigvis uttømmende og interessenter oppfordres til å lese og sette seg grundig inn i alt salgsmateriell.

Boligselgerforsikring

Selger har tegnet boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning. Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

Boligkjøperforsikring

EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Du kan ta kontakt med megler for å få informasjon om boligkjøperforsikring eller lese mer på help.no. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. For nærmere detaljer henvises det til forsikringsvilkårene. Megler mottar tegningsprovisjon fra HELP.

Adgang til utleie

Utleiedel i boligen er godkjent av kommunen for beboelse.

Radon

Alle utleieboliger som ligger i 3. etasje eller lavere, er pålagt radonmåling. Eier har ikke gjennomført radonmåling av utleiedelen. Radonmåling må gjennomføres over en periode på minst 2 måneder i tidsrommet 15.10. - 15.04 hvert år. Kjøper overtar ansvaret/risikoen av for høyt radonnivå (tiltaksgrense er p.t 100 Bq) fra overtakelsen, samt for ev. utbedringstiltak som må igangsettes. Kjøper er gjort kjent med at for høye verdier kan være oppsigelsesgrunn for leietaker. For nærmere informasjon: www.dsa.no

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 18 243

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?