Olderskog
Husbrekka 5
Innholdsrik, vertikaldelt bolig med alt på ett plan + kjeller // Blindgate | Dobbelgarasje | Moderniseringsbehov
Prisantydning
kr 2 700 000
Totalpris
kr 2 768 590
kr 2 700 000
+Tinglysing skjøte kr 545
+Tinglysing pantedokument kr 545
+Help Boligkjøperforsikring ene-/tomannsbolig, tomt. kr 16 500
kr 67 500
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
210 m2
8661 Mosjøen
Selveier
696 m2
173 m2
1970
3
2
210 m2
8661 Mosjøen
Selveier
696 m2
173 m2
1970
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Velkommen til Husbrekka 5! En innholdsrik, vertikaldelt tomannsbolig med alt på ett plan + kjeller. Det medfølger også dobbelgarasje. Dette er en bolig med en praktisk planløsning og stort potensial, beliggende i et rolig og etablert nabolag på Husbrekka, i blindgate. Eiendommen har en flat, opparbeidet tomt med hage og oppstillingsplass til bil, og gangavstand til Olderskog skole og lekeplasser. Boligen ble oppført i 1970 og har blitt jevnlig vedlikeholdt, men modernisering må påregnes for å møte dagens standard. Her får du en god mulighet til å skape et hjem tilpasset egne ønsker og behov. Kort oppsummert:
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Velkommen til Olderskog Olderskog er en populær bydel sør i Mosjøen. Olderskog er for det meste et boligområde, hvor mange av boligene skriver seg tilbake til byens andre industriperiode. Da flyttet folk i hopetall inn til byen for å ta seg arbeid, blant annet ved «Verket». Nedenfor Olderskog, i åssiden langs Vefsna, ligger området Aspåsen. På bakre side av Olderskog finner man et nyere boligfelt ved navn Osbakken, kjent på folkemunne som området Skog. Her finner man nyere leiligheter, nye og eldre hus i tillegg til velkjente Langøra. Hovedveien på Olderskog (Vefsnvegen), tidligere E6 og enda tidligere RV50, går tvers igjennom området som en hovedpulsåre for bydelen. Olderskog har også en lett tilgjengelig dagligvarebutikk ved skolen. Tur og rekreasjon Fra Olderskog er det mange forskjellige turmuligheter. Et populært turområde er Mosåsen og Mostjønna. Fra Litjenget, hvor det er gode parkeringsmuligheter, går det en bred vei opp mot Mostjønna. Flere steder er det satt ut benker hvor man kan slappe av og nyte utsikten ut over Mosjøen. Fra Mostjønna er det flere muligheter for videre destinasjoner. Blant annet Langvatnet, Finnhaugen og Langjordsetra. Områdene egner seg svært godt til fots om sommeren og med ski og akebrett om vinteren. Det er også opparbeidet et flott idrettsanlegg med fotballbane og ballbinger sentralt i området. Skoler og barnehager Olderskog er kjent for å være barnevennlig med flere barnehager like i nærheten uansett hvor du måtte ønske å bosette deg. Som en konsekvens av dette gjennomgår Olderskog et generasjonsskifte. Utover flere barnehager, ligger det en relativt ny barneskole her, Olderskog skole. Skolen innehar 1-7 klassetrinn. Når barna blir større er det kort vei ned til Kippermoen Ungdomsskole, hvor Vefsn Kommune også har et ordentlig idrettsanlegg med både fotballhall, svømmebasseng, friidrettsbane, utendørs kunstgressbaner m.m.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 103
- Bruksnummer: 1381
- Kommunenummer: 1824 - VEFSN
Areal
BRA: 210 m2
BRA-i: 173 m2
BRA-e: 37 m2
TBA: 36 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Parkering
Eiendommen har en dobbelgarasje hvorav én port er manuell, og en annen er elektrisk. I tillegg er det gode parkeringsmuligheter på egen, hellebelagt gårdsplass.
Eiendom
Tomteareal er 696 m2 på eiet tomt.
Byggeår
1970
Innhold
1. etasje BRA-i 92 m²: Stue, kjøkken, bad, gang, vindfang og to soverom. BRA-e 30 m²: Garasje. Kjeller BRA-i 81 m²: Kjellerstue, to boder, vaskerom, toalettrom, soverom og gang. Terrasse på baksiden av huset og terrasse foran huset på totalt ca. 36 m² TBA. Eiendommen disponerer en frittstående utebod på ca. 7 m² BRA-e. I tillegg er det loft som ikke er målbart areal. Vertikaldelt tomannsbolig TBA er summen av terrasse på baksiden av huset, og terrasse foran huset. BRA-e i 1. etasje er garasjen. De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndige iht. vedlagt rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Bygningssakkyndig har oppgitt de arealene som kommer frem av denne salgsoppgave. Megler har ikke foretatt kontrollmålinger. Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger, men det er ikke funnet datering på disse utover kommunens stempel fra 1969 og tilbygd del av garasje fra 1973. Dagens bruk samsvarer ikke med bygningsgodkjente tegninger. Dette gjelder: Kjeller: - Kjelleren er i dag innredet med kjellerstue og soverom. På byggetegningene er deler av dette arealet betegnet som 'ikke utgravd'. Søknadspliktig.* - Det som på tegninger er angitt som "fyrrom" er i dag vaskerom. Det som på tegninger er angitt som "ikke utgravd" i tilknytning til vaskerommet er i dag utgravd og brukes til bodplass. Søknadspliktig.* 1. etasje: - Det som på tegninger er angitt som "soverom/evt. arbeidsrom" er i dag innlemmet som del av stuen og brukes til spiseplass. Ikke søknadspliktig. - Stuen hadde tidligere utgang til terrasse mot nord (mot naboen vegg-i-vegg). Ifbm. bygging av naboboligen ble dette endret og muligens medtatt i byggesaken på naboeiendommen. Det fremgår av mottatte tegninger datert 12.07.1979 fra Vefsn kommune at denne terrassen og vinduene er fjernet ifbm. tilbyggingen. - Terrassen på fremsiden av huset fremgår ikke av byggetegningene. Denne er ikke søknadspliktig pga. dens lave høyde. Som en generell orientering er alle terrasser som på noe som helst punkt overstiger 50cm fra bakkenivå medtatt i eiendommens bebygde areal, og kan således likevel utløse søknadsplikt iht. reguleringsplan. Det fremgår ikke konkret %BYA i områdets reguleringsbestemmelser. Den frittstående uteboden er ikke søknadspliktig gitt dens størrelse og beskaffenhet, området er regulert, bruken er til lagring og den er plassert på egen tomt iht. kart. *Endring av tilleggsdel til hoveddel er et søknadspliktig tiltak. Nevnte tiltak er ikke omsøkt. Kjøper overtar ansvar, risiko og ev. konsekvenser knyttet til dette og ev. fortsatt bruk i strid med tidligere godkjenninger. Kommunen kan ved en ev. søknad legge til grunn dagens regelverk.
Standard
Dette er en innholdsrik halvpart av en tomannsbolig fra 1970, fordelt over to plan med en romslig planløsning. Boligen har et betydelig behov for modernisering og oppgradering, og representerer en flott mulighet for den som ønsker å skape sitt eget hjem. Her får du blant annet en stor stue, separat kjøkken, flere innredede rom og gode lagringsmuligheter i kjelleren. Eiendommen har en tilhørende dobbelgarasje og to terrasser. Entré: Fra inngangspartiet kommer du inn i en gang som binder første etasje sammen. En buet åpning leder inn til stuen, og trappen tar deg ned til kjelleretasjen. Her er det plass til å henge fra seg yttertøy. Stue: Stuen er et romslig og lyst rom med plass til både en større sofagruppe og en egen spiseplass. En vedovn er plassert i hjørnet og gir ekstra varme på kalde dager. Rommet ble pusset opp i 1998. Det er verdt å merke seg at ett av glassene i stuevinduet er punktert. Kjøkken: Kjøkkenet er et eget rom med plass til en liten spiseplass ved vinduet. Innredningen er en kombinasjon av plassbygde overskap og benkeskap som ble modernisert i 2003. Det er en dobbel vask og mekanisk avtrekk over komfyren. I 2014 ble tre vinduer på kjøkkenet byttet til 3-lags glass. Soverom i 1. etasje: Boligen har to soverom i første etasje. Det ene soverommet fikk nye 3-lags vinduer i 2014 og har plass til seng og oppbevaringsmøbler. Det andre soverommet egner seg også godt som barnerom eller kontor. Bad: Badet i første etasje er fra byggeåret og har dusjkabinett, gulvmontert toalett og en enkel innredning med servant. Rommet har et omfattende oppgraderingsbehov. Terrasser: Boligen har to terrasser, en på fremsiden og en på baksiden. Disse uteplassene har et vedlikeholdsbehov, og rekkverkene har for lav høyde i henhold til dagens krav. Kjellerstue: I kjelleren finner du en romslig kjellerstue med vedovn. Dette er et fleksibelt rom som kan brukes som en ekstra stue eller hobbyrom. Rommet er innredet i en del av kjelleren som ikke er godkjent for varig opphold, blant annet på grunn av manglende lys/rømningsvei. Innredet rom i kjeller: Kjelleren har også et innredet rom som i dag benyttes som soverom. Også dette rommet er i en del som ikke er godkjent for varig opphold. Vaskerom og toalettrom: Kjelleren har et praktisk vaskerom og et separat toalettrom. Vaskerommet er fra byggeåret og har et totalt renoveringsbehov. Toalettrommet er utstyrt med servant og toalett. Overflater: Gulv av parkett, belegg og betong. Vegger av malte eller tapetserte sponplater og panel. Himling av malte og/eller folierte himlingsplater, samt noen slette tak. I kjelleren er det malt betongtak. Etasjeskille/gulv mot grunn: Det er etasjeskille av støpt betong mellom 1. etasje og kjeller. Gulv mot grunn i underetasjen består av støpt betongplate. Pipe og ildsted: Boligen har en murt elementpipe. Det er montert vedovn i stuen i 1. etasje og i kjellerstuen. Innvendige trapper: Innvendig trapp mellom etasjene er en lakkert tretrapp med teppebelegg i trinnene. Det mangler rekkverk og håndløper på den ene siden av trappen. Innvendige dører: Dørene i boligen er en blanding av hvite, slette malte fyllingsdører, noen profilerte dører og noen trefargede slette dører. Vannledninger: Boligens vannrør er av kobber, delvis innebygget og delvis åpne. Anlegget er fra byggeår og mer enn halvparten av forventet brukstid er passert. Avløpsrør: Innvendige avløpsrør er delvis skjult og består hovedsakelig av plast, men med et eldre soilrør som kommer opp av gulvet i vaskerommet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert. Ventilasjon: Ventilasjonen er i hovedsak naturlig med ventiler i noen rom. Kjøkkenet har mekanisk avtrekksvifte over komfyr. Varmtvannstank: En 200 liters elektrisk varmtvannsbereder fra 1994 er plassert i boligen. Elektrisk anlegg: Det elektriske anlegget er av eldre dato med skrusikringer i sikringsskap. Anlegget er delvis skjult og delvis åpent, med en blanding av jordete og ujordete stikkontakter. Hovedsikringen er på 35 A. Lagring: Boligen har gode lagringsmuligheter med en integrert dobbelgarasje, hvorav den ene porten har elektrisk åpner. I tillegg finnes en frittstående utebod på ca. 7 m², to boder i kjelleren og klesskap på soverom. Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakkyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG2) eller 3 (TG3): TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Utvendig - Taktekking: Det er påvist skader eller avvik på selve taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Det er registrert et betydelig antall steiner som har sprekker eller er helt knekt. Årsaken er alder og at taket har blitt utsatt for ytre påkjenninger som f.eks. snølast. Det er registrert et betydelig antall steiner som ikke sitter tilstrekkelig fast. Det er spiker som har kommet delvis opp, og som har betydelige rustangrep. Tak over garasje har lekkasje som av og til kommer inn i garasje. Dette vises også ved råteskader i raftekasse foran og bak huset. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft: Det er påvist fukt-/råteskader i takkonstruksjonen. Det er påvist fuktskjolder/skader i takkonstruksjonen. Det er påvist en dam med vann på asfaltpappen som ligger oppå isolasjonen. Det kommer fra en lekkasje i taket. Det er ikke synlige skader etter vann i rom under. Det kan være at denne nylig har oppstått og at vann ledes ut i raftekasse oppå pappen. Det var ikke mulig å komme helt bort til lekkasjen på grunn av manglende gulv og høyde. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft - garasje: Det er ingen lufting i konstruksjonen. Hele takkonstruksjonen er gjenbygget. Det er ingen mulighet til vurdering utover alder og observasjoner fra underliggende etg. Konstruksjonene har omfattende skjevheter. Det er opplyst av eier at det er lekkasje i tak i garasje som av og til kommer inn i garasje. Det er ikke mulig å fastsette skadeomfang da hele konstruksjonen er gjenbygget og det mangler luke. Man ser også på mønekammen at det er svai i den. Det kan tyde på svekket konstruksjon. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger: Konstruksjonene har omfattende skjevheter. Terrassen bak huset har værslitt overflate på dekke og noe avflassing av maling på rekkverk. Årsaken er at det er lenge siden dette har fått vedlikehold. Terrassen foran huset er fundamentert på steinheller. Hellene har gitt etter, og det har oppstått skjevheter i konstruksjonen. Årsaken er for dårlig fundamentering/for dårlig grunn under heller. - Tomteforhold - Oljetank: Det fremgår av en tidligere salgsoppgave/takst at det ligger en eldre oljetank nedgravd på eiendommen. Det er opplyst at det har vært oljefyring i huset, og det finnes rester av utstyr til dette i huset. Men ingen vet om oljetank fortsatt eksisterer på tomten, eller hvor den eventuelt ligger. Kjøper må ta høyde for at det ligger en oljetank på eiendommen et sted. Det foreligger krav om sanering av oljetank. - 1. Etasje Bad - Overflater vegger og himling: Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Overflaten har omfattende skader. Det er baderomsplater av eldre dato, mest sannsynlig byggeår. Platene har glipper i skjøter og vil ikke tåle å bli utsatt for vann. - 1. Etasje Bad - Overflater Gulv: Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. - Kjeller Vaskerom - Generell: Vaskerommet er bygget etter forskrift før 1997, da det ikke fantes krav om tettesjikt. Det er heller ingen deler av rommet, som tekniske installasjoner, innredninger etc. som er fornyet, og det vurderes derfor som lite hensiktsmessig å utføre en full tilstandsanalyse av hele rommet. Dette rommet må totalrenoveres for å tåle dagens bruk. Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Utvendig - Nedløp og beslag: Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Renner/nedløp og beslag er fra byggeår og det må derfor vurderes slik at forventet brukstid er brukt opp. Årsaken er alder. Det er mye rust på beslag og ikke så mye igjen av den opprinnelige overflatebehandlingen. - Utvendig - Veggkonstruksjon: Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det er påvist andre avvik: Kledningen har spredte råteskader og dette gjelder spesielt alle detaljer av tre som har sammenheng med taket, som f.eks. vindskibord, raftekasser og mindre områder av kledningen som ligger nært taktekking. Årsaken er at disse områdene er mer utsatt for både sol og vann, og generelt har en kortere levetid enn øvrig kledning. Det er ikke tilfredsstillende tetting mot mus bak kledning. - Utvendig - Vinduer: Det er påvist noen glassruter som er punktert eller sprukne. Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Det er litt kondensering i badvindu. Årsaken er trolig dårlig ventilasjon. Flere vinduer har dårlig/slitt overflatebehandling: Årsaken er at det har gått for lang tid uten vedlikehold. Flere vinduer har brukt opp mesteparten av sin forventede leve/brukstid. - Utvendig - Dører: Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Balkongdøren har slitt overflatebehandling. Den er også ganske gammel, så den har ikke pakninger, noe som gjør at den ikke vil være helt tett. Det mangler en eller flere skrue på dørvrider på hovedytterdør og dørvrider er løs. - Innvendig - Pipe og ildsted: Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe. Årsaken er sannsynligvis at dette aldri har blitt montert. - Innvendig - Rom Under Terreng: Det er gjennom målinger påvist høyt fuktnivå i trevegger i underetg./kjeller, det er derfor ikke foretatt hulltaking. Det er boret ett hull uten å registrere fukt, og ett eksisterende hull hvor det ble målt forhøyede fuktverdier på 22 vektprosent. Fukt ble målt i nordvestre hjørnet av kjellerstue. Det vurderes om et mildt/lokalt tilfelle av forhøyet fukt, men som trenger tiltak for at råte ikke skal oppstå. Årsaken er svikt i drenering/fuktsikring av grunnmur. - Innvendig - Innvendige trapper: Det mangler rekkverk og håndløper på ene siden av innvendig trapp. Årsaken er at dette aldri har blitt montert. - Tekniske installasjoner - Vannledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. - Tekniske installasjoner - Avløpsrør: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank: Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år - Tomteforhold - Fuktsikring og drenering: Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet. Det er ut ifra observasjoner påvist indikasjoner på at drenering/tettesjikt har begrenset effekt. Det er målt forhøyede fuktverdier i kjeller som kan tyde på at drenering ikke fungerer tilfredsstillende. - Tomteforhold - Grunnmur og fundamenter: Det er registrert horisontalriss som er symptom på jordtrykk. Det er registrert skråriss som er symptom på setninger. Grunnmuren har sprekkdannelser. Det er observert mindre riss både horisontalt, skrå og vertikalt. Med unntak av sprekker i overgangen mellom opprinnelig og påbygget garasje, er rissene relativt små og utgjør ingen behov for tiltak. - Tomteforhold - Terrengforhold: Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Det er påvist områder på eiendommen med stående vann. Spesielt under terrasse på fremsiden av huset, er det opplyst at det kan bli stående vann. Årsaken er svakker og for lite fall bort fra huset. - Tomteforhold - Utvendige vann- og avløpsledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Det er fortsatt deler av avløpsledning som er fra byggeår, med soilrør. Årsaken er at bare deler av ledning ble byttet i 2005. - 1. Etasje Kjøkken - Overflater og innredning: Kjøkkeninnredningen er av eldre dato, og den mangler bruksfunksjoner/løsninger som er forventet på et kjøkken. - 1. Etasje Bad - Sluk, membran og tettesjikt: Det er rundt sluk påvist en ikke-fagmessig utførelse av membran/tettesjikt/klemring. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. Tettesjikt på vegger består av eldre våtromsplater. Platene er gamle og har krympet noe, slik at skjøter har åpnet seg. Smøremembran er synlig i sluk, men det er ikke synlig klemring eller fagmessig avslutning av membran ved sluken. - 1. Etasje Bad - Ventilasjon: Det er påvist fuktskjolder etc. rundt ventiler. Rommet har kun naturlig ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. - Kjeller Toalettrom - Overflater og konstruksjon: Toalettrom har kun naturlig avtrekk fra rommet, NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 0/1. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Helse, miljø og sikkerhet - Rømningsveier: Det er ingen rømningsveier i kjeller. Eneste vei ut er trappa opp. - Radonmålinger: Det bør gjennomføres radonmålinger. - Innvendig trapp: Det mangler rekkverk og håndløper på ene siden i trapp til kjeller. - Eiendommen i rasfarlig/skredutsatt område: Eiendommen ligger i et rasfarlig /skredutsatt område i henhold til kommunedelsplan/NVE. - Rekkverk på balkong/terrasse: Det er ikke tilstrekkelig høyde på rekkverk på noen av terrassene. Rekkverkshøyde på terrasser er 72 og 82 cm. Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. Utdrag fra selgers egenerklæring Pkt. 4: Det er vannlekkasje i garasje-tak. Her er nok lekkasje i undertak, og det finnes nok råte i takkonstruksjonen. På østsiden ser man at det er sell i taket. Noe dårlig bordkledning og vindski-bord. Feilen/skaden er ikke utbedret. Pkt. 6: Det ene glasset i stuevindu i vest/sør er punktert. Feilen/skaden er ikke utbedret. Pkt. 7: Utvidelse av terrasse utført som ufaglært arbeid i 2014. Pkt. 8: Sprekk/setningsskade i garasje-mur på østside. Feilen/skaden er ikke utbedret. Pkt. 12: Sannsynligvis råte i takkonstruksjon på garasje. Feilen/skaden er ikke utbedret. Pkt. 15: Ny vannledning fra gatenett og inn til hus. Utført faglært av Trond Tverå AS i ca. 2010. Megler tilføyer følgende: Det går en innvendig vannledning fra denne boligen og igjennom vegg inn til nabobolig, Husbrekka 3, på vaskerommet i kjelleren.
Hvitevarer
Integrerte hvitevarer overtas i den tilstand de har vært benyttet av selger, og overtas uten noe form for garantier. Frittstående hvitevarer og brunevarer medfølger ikke i salget med mindre det tydelig fremgår av salgsoppgaven.
Adkomst
For detaljert veibeskrivelse fra din posisjon kan kart i FINN-annonsen benyttes. Det vil bli skiltet i regi av EiendomsMegler1 ved annonsert fellesvisning.
Byggemåte
Byggemåte er opplyst av bygningssakkyndig iht. vedlagt tilstandsrapport: Takkonstruksjon/ taktekke: Taktekking består av betongtakstein. Tekkingen har ru overflate og dermed høy friksjon mot snø. Takkonstruksjonen består av et saltak med W-takstoler i tre og sperrekonstruksjon. Det er ikke diffusjonssperre i taket mot 1. etasje. Nedløp og beslag: Takrenner og nedløpsrør er av galvanisert stål. Beslag er av galvanisert stål. Stigtrinn for feier er av galvanisert stål. Pipehatt/luftehatt av galvanisert stål og en nyere luftehatt av lakkert stål. Veggkonstruksjon: Ytterveggen er kledd med stående kledning av trepanel, med såkalt "tømmermannspanel" utførelse. Det er en kledningstype som benytter over og underliggende bord. Veggkonstruksjonen består av bindingsverk av trestendere. Kledningen har overflatebehandling av maling. En vegg på garasje har liggende kledning. Vinduer: Boligen har vinduer av malt tre med 2-lags glass og 3-lags glass. Vindu på kjøkken er av nyere dato enn øvrige vinduer og har 3-lags glass. Vinduer med 2-lags glass er eldre vinduer. 3 stk. vinduer på kjøkken og soverom i 1. etasje ble byttet i 2014. Vinduer i garasje er i dårlig forfatning. Dører: Hovedytterdør er en malt ytterdør av tre med glass, byttet i 2014. Balkongdør er en malt dør av tre med vindu fra byggeår. Garasjen har to garasjeporter av tre, hvorav en har elektrisk åpning. Balkonger/terrasser: Det er en balkong av trykkimpregnert trekonstruksjon, som ikke har noe rom under. Balkongen har dekke og rekkverk av trykkimpregnert tre og brystning av malt tre. En ny terrasse foran huset ble bygget i perioden 2014/2017. Samlet terrasse- og balkongareal (TBA) er 36 m². Utvendige trapper: Utvendige trapper er laget av trykkimpregnert treverk i konstruksjon og håndlist, og har rekkverksbrystning av malt tre. En utvendig trapp ble bygget ny i 2014. Utebod: Utebod bygget mellom 2013 og 2015. Boden er bygget av laftede trebord med innvendige avstivere. Den er malt på utsiden og ubehandlet på innsiden. Boden har taktekking av profilerte stålplater. Det er en dobbel sidehengslet port av tre. Det er lagt et teppe/filt belegg på gulvet, og det er tregulv under dette. Det er også montert noen hyller.
Eiendomstype
Vertikaldelt tomannsbolig
Oppvarming
Oppvarming med luft til luft varmepumpe. Det er montert ovn/ildsted i 1. etasje og i kjeller. Varmtvannsbereder på 200 liter fra 1994. Det er opplyst at det ligger en eldre oljetank nedgravd på eiendommen, og at det har vært oljefyring i huset. Ingen vet om oljetanken fortsatt eksisterer på tomten, eller hvor den eventuelt ligger. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Regulering
Eiendommen er regulert til boligbebyggelse i henhold til reguleringsplan R64 for E6 Kinokrysset - Skogsvegen, stadfestet 04.12.1984 og sist revidert 22.06.2004. Utdrag fra planens bestemmelser: - §1 Byggeområde for boligbebyggelse: Det tillates at deler av boligen kan nyttes til næringsvirksomhet. Etablering av næringsvirksomhet som kan føre til sjenerende utslipp eller støy tillates ikke. - §2 Trafikkområder: Til hver enkelttomt er det ikke tillatt å anlegge mer enn én avkjørsel fra offentlig veg. - §3 Fellesbestemmelser: Eksisterende vegetasjon skal bevares i størst mulig utstrekning. Gjerder kan bare oppføres med godkjennelse fra det faste utvalg for plansaker (DFUP) av utførelse, høyde og farge. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp.
Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Vannmåler: Det er ikke installert vannmåler.
Boligsalgsrapport / Takst / Våtromstest
Taksten er avholdt den 12.04.2026 av takstmann
Boligselgerforsikring
Selgeren har tegnet boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 million kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Du kan ta kontakt med megler for å få informasjon om boligkjøperforsikring eller lese mer på help.no. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. For nærmere detaljer henvises det til forsikringsvilkårene. Megler mottar tegningsprovisjon fra HELP.
Fasiliteter
- Balkong / Terasse
- Garasje / P-plass
- Peis / Ildsted
- Barnevennlig
- Rolig
- Sentralt
Adgang til utleie
Bolig med én boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette med mindre man leier ut. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.
Sentrale lover
Avhendingsloven
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 24 659
- Eiendomsskatt: kr 0
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.