Borkenes

Bergsveien 10

Enebolig med gode utleiemuligheter | Opparbeidet hage| Gode parkeringsmuligheter| Gangavstand til skole & barnehage|

Prisantydning

kr 3 500 000

Totalpris

kr 3 588 590

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 3 500 000

Omkostninger:

+Tinglysing skjøte kr 545
+Tinglysing pantedokument kr 545

Dokumentavgift

kr 87 500

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

175 m2

Postnummer:

9475 Borkenes

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 065 m2

Energimerking:

E - Oransje

BRA-i:

167 m2

Byggeår:

1954

Rom:

6

Soverom:

3

BRA:

175 m2

Postnummer:

9475 Borkenes

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 065 m2

Energimerking:

E - Oransje

BRA-i:

167 m2

Byggeår:

1954

Rom:

6

Soverom:

3

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Bergsveien 10! En innholdsrik eiendom med gode utleiemuligheter med svært sentral og barnevennlig beliggenhet. Dette gir gode muligheter for storfamilien eller for den som ser potensial i utleie. Beliggenheten er familievennlig, med kort avstand til skoler, barnehager og et rikt utvalg av idrettsanlegg med svømmehall m.m. Høydepunkter:
  • Innholdsrik enebolig med eget kjøkken/bad/stue og soverom i hver etasje
  • Balkonger i 1. og 2. etasje gir gode uteplasser
  • Effektiv oppvarming med varmepumpe og vedovner
  • Ny OSO varmtvannsbereder fra 2024
  • Viktige oppgraderinger som drenering (2015) og nyere vinduer
  • Taktekking med shingel fra 2006
  • Opparbeidet hage med plen og beplantning
  • Frittliggende utebod for ekstra lagringsplass
  • Nærmeste nabo til skole og idrettsanlegg.
  • Gode sol- og utsiktsforhold.
  • Flott opparbeidet hage og gode parkeringsmulighter i carport og på tomt. Velkommen til visning!
  • Kart

    Kart over Bergsveien 10

    Mer informasjon om eiendommen

    Nærområdet

    Nærområdet

    Eiendommen har en sentral og vestvendt beliggenhet i Borkenes, med utsikt over deler av Kvæfjorden og rikelig med sol. Her bor du med umiddelbar nærhet til både sentrumsfunksjoner og flott natur, noe som gir en balansert og praktisk hverdag. Fra ytterdøren er det gangavstand til det meste en familie trenger. Borkenes skole og ungdomsskole, Husby barnehage og dagligvarehandel ligger alle en kort spasertur unna. For den aktive er det kort vei til Borkenes stadion, Kvæfjord idrettshall og treningssenter. Den nye aktivitetsparken som er under bygging ved skolen, vil ytterligere utvide fritidstilbudet med blant annet ballbinge og sandvolleyballbane. Kvæfjord er et eldorado for friluftsliv året rundt. Området byr på et rikt utvalg av turmuligheter, fra familievennlige stier langs fjorden til mer krevende toppturer som Horntindan. Vinterstid prepareres det milevis med skiløyper i Kvæfjordløyper, kjent for sin lange sesong. For den som foretrekker sjøen, gir fjorden gode muligheter for kajakkpadling og fiske. Kvæfjord er også kjent for sin sterke matkultur, med lokale produsenter og utsalg som gir tilgang på kortreiste råvarer.

    Øvrig info

    Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

    Registerbetegnelse

    • Gårdsnummer: 55
    • Bruksnummer: 11
    • Kommunenummer: 5510 - Kvæfjord

    Areal

    BRA: 175 m2
    BRA-i: 167 m2
    BRA-e: 8 m2
    ALH: 3 m2
    GUA: 170 m2
    TBA: 21 m2

    Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

    Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

    Parkering

    Parkering på egen eiendom i gruset innkjørsel med flere biloppstillingsplasser. Carport i tilknytning utebod kan også benyttes.

    Eiendom

    Tomteareal er 1 065 m2 eiet tomt.

    Byggeår

    1954

    Innhold

    Boligen er godkjent med én boenhet, og det foreligger ikke godkjenning for flere selvstendige boenheter. Eiendommen er i dag innredet slik at hver etasje fremstår som egen hybelenhet med kjøkken, bad og oppholdsrom, men etasjene er forbundet med intern trapp og utgjør funksjonelt én samlet boenhet og inneholder følgende: Kjeller BRA-i 52 m²: Entré, stue, kjøkken, bad/vaskerom, soverom, trapperom, bod og kott. 1. etasje BRA-i 59 m²: Hall, trapperom, stue, kjøkken, soverom, bad/vaskerom og vindfang. 2. etasje BRA-i 56 m²: Trapperom, gang, stue, kjøkken, bad/vaskerom, soverom, bod og kott. I 1. etasje er det utgang til terrasse/balkong på 14 m² (TBA), og i 2. etasje er det utgang til balkong/terrasse på 7 m² (TBA). Eiendommen disponerer i tillegg en frittliggende utebod på 8 m² (BRA-e). I 2. etasje er det registrert 3 m² areal som ikke er måleverdig på grunn av lav takhøyde (ALH). Arealet på uteboden er oppgitt av bygningssakkyndig å være noe usikkert. De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndige iht. vedlagt rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Bygningssakkyndig har oppgitt de arealene som kommer frem av denne salgsoppgave. Megler har ikke foretatt kontrollmålinger. Det foreligger godkjente byggetegninger datert mai 1958, samt tegninger tilknyttet byggetillatelse gitt 04.06.2026. Dagens bruk samsvarer med tegninger som er gitt byggetillatelse til 04.06.2026. Eiendommen er i matrikkelen registrert med kun én boenhet, men fungerer og brukes i dag som tre separate boenheter. Da det i dag er gjennomgang mellom alle enhetene vil det ikke defineres som 3 egne boenheter, men som en enebolig. Etablering av flere uavhengige boenheter i en bolig opprinnelig bygget som enebolig, samt ombygging av romløsninger, utgjør bruksendringer som normalt er søknadspliktige tiltak. Fra kommunen kan det komme reaksjoner overfor ny eier, ved f.eks. krav om tilbakeføring eller krav om omsøking, ileggelse av overtredelsesgebyr og pålegg mv. Uavhengig av reaksjonsform fra kommunen, overtar kjøper ansvar, risiko og eventuelle konsekvenser knyttet til dette. Dersom tiltaket avviker fra hva som er søkt om kan kommunen kreve at dagens forskrifter og lovverk legges til grunn ved omsøking, disse setter bl. annet krav til takhøyde, lysflate, ventilasjon, rømningsvei, brannsikring, størrelse på uteareal, antall parkeringsplasser mv.

    Standard

    Eneboligen er fra 1954 og har et generelt behov for modernisering og oppgradering. Kjøkken 1. etasje: Kjøkkenet er innredet med modulbasert innredning med glatte fronter og skapseksjoner. Benkeplate i laminat. Oppvaskkum i rustfritt stål. Hvitevarer: kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin, platetopp, micro og stekeovn. Kjøkkenhette over platetopp med avsug til fri luft. Kjøkken 2. etasje: Kjøkkenet er innredet med en enkel modulbasert, flyttbar innredning med glatte fronter og heltre benkeplate. Oppvaskbeslag i rustfritt stål. Hvitevarer: kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin og komfyr. Kjøkkenhette over komfyr med avsug til fri luft. Kjøkken kjeller: Kjøkkenet er innredet med en enkel innredning med glatte fronter og skapseksjoner. Benkeplate i laminat. Liten oppvaskkum i rustfritt stål. Hvitevarer: kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin og komfyr. Kjøkkenventilator over komfyr med avsug gjennom kullfilter. Kjøkkenet mangler mekanisk avtrekk til fri luft. Bad/vaskerom 1. etasje: Badet er fra 2013. Vegger med våtromsplater og malte takplater i himling. Vinylbelegg på gulv med sluk plassert i dusjhjørnet. Innredning med servant og speil med belysning. Wc og dusjhjørne. Opplegg for vaskemaskin. Elektrisk styrt vifte. Badet har et oppgraderingsbehov. Bad/vaskerom 2. etasje: Badet har våtromsplater på vegger og malte takplater i himling. Vinylbelegg på gulv med sluk plassert under kabinett. Innredning med heldekkende servant, skuffer og speil med belysning. Wc og dusjkabinett. Opplegg for vaskemaskin. Elektrisk styrt vifte. Sanitærutstyr og innredning fra 2013. Badet har et oppgraderingsbehov. Bad/vaskerom kjeller: Badet er fra 2013. Malte plater på vegger; dusjnisjen har panel på veggene. Flislagt gulv med sluk. Innredning med servant, skuffer, skap og speil med belysning. Wc og dusjkabinett. Opplegg for vaskemaskin. Varmtvannsberederen for alle tre enhetene er plassert her. Elektrisk styrt vifte. Badet har et oppgraderingsbehov. Overflater: Gulv: Parkett og laminat, noe flis. Vegger: Malte bygningsplater og malt panel. Himling: Malte takplater. Etasjeskille/gulv mot grunn: Etasjeskille er bjelkelag av tre. Gulvkonstruksjonene består hovedsakelig av støpte gulv på grunn. Det foreligger delvis dokumentasjon på etablert frost- og fuktsikring. Pipe og ildsted: Boligen har en pusset teglsteinspipe med feieluke i kjeller. Det er installert vedfyringsovn i stuen i 1. etasje (fra 2012) og i stuen i 2. etasje (fra 2020). Innvendige trapper: Innvendige trapper mellom etasjene er i malt tre. Innvendige dører: Innvendige dører består for det meste av malte glatte dører og fyllingsdører av forskjellig alder. Enkelte dører har slitasje og elde. Vannledninger: Innvendige vannrør er utført i kobber fra byggeår. Hovedstoppekranen er lokalisert i kjeller. Avløpsrør: Innvendige avløpsrør er utført i plast (PVC/PP) fra byggeår. Ventilasjon: Ventilasjonen er en kombinasjon av naturlig ventilasjon gjennom ventiler i vegger og vinduer, og mekanisk avtrekk. Det er elektrisk styrte vifter på alle tre bad/vaskerom. Kjøkkenene i 1. og 2. etasje har kjøkkenhette med avsug til fri luft. Kjøkkenet i kjelleren har kjøkkenventilator med kullfilter. Varmtvannstank: Varmtvann produseres av en OSO varmtvannsbereder på ca. 200 liter fra 2024, plassert i bad/vaskerom i kjeller. Elektrisk anlegg: EL-fordelingsskap er plassert i trapperom og er utstyrt med automatsikringer fordelt på 11 kurser. Det foreligger ikke en faglig vurdering av det elektriske anlegget. Branntekniske forhold: Det er tegn på avvik i branncelleinndeling ut ifra dagens byggtekniske forskrift. For å avklare omfanget av avvik må det gjøres nærmere undersøkelser av en kvalifisert fagkyndig person. Lagring: Det er innredet bod og kott i 2. etasje og i kjeller. På tomten er det en frittliggende utebod fra 2009 på ca. 8 m². Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakkyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG2) eller 3 (TG3): TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Taktekking: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Taktekkingen har mose og slitasje på grunn av elde. - Nedløp og beslag: Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. - Takkonstruksjon/Loft: Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Det er påvist fuktskjolder/skader i takkonstruksjonen. Skjoldene kan være rester etter tidligere lekkasje før siste omtekking. Det var på befaringsdagen ikke tegn til aktiv fukt, men det kan ikke utelukkes at forholdet bør følges opp. Loftet er registrert luftet med gavlventiler, ca. 20 x 20 cm i hver gavl. Denne løsningen kan ikke uten videre legges til grunn som tilstrekkelig lufting alene. Funksjonen må vurderes opp mot loftets størrelse, gjennomstrømning av luft og graden av luftlekkasje fra underliggende oppvarmede rom. - Vinduer: Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Vannbrettbeslag må ha oppkant mot vinduskarmen og i begge ender, samt tette hjørner. Manglende oppkanter/tetting og utilstrekkelig klaring ved vannbrettbeslag kan medføre vanninntrengning bak beslag og inn i konstruksjonen. - Dører: Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm på ytterdør til leilighet i 2. etasje, slik at kald trekk kan oppstå. - Overflater: Innvendige overflater har stedvis alder og normal bruksslitasje. Det ble registrert noe eldre parkett med fukt- og bruksskader. Veggoverflatene har bruksmerker og slitasje av varierende omfang. Himlinger er stedvis av eldre utførelse. - Etasjeskille/gulv mot grunn: Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. - Rom Under Terreng: Målinger viste en fuktverdi på 15,6 vektprosent, noe som er i grenseland/overskrider anbefalte grenseverdier for materialtypen. Dette indikerer noe forhøyet fuktnivå i området. Hulltaking er en stikkprøve, som ikke fraskriver mulighet for fukt også andre steder. - Innvendige dører: Enkelte av dørene har slitasje og elde, med stedvise overflateskader, malingsavskalling og tegn på bruksslitasje. Flere av dørene vurderes som utskiftningsmodne. - Vannledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. - Avløpsrør: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. - Ventilasjon: Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Leiligheten i kjeller har ikke mekanisk ventilasjon fra verken kjøkken eller bad. - Grunnmur og fundamenter: Det er registrert skråriss som er symptom på setninger. - Terrengforhold: Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. - 2. Etasje Bad/vaskerom - Overflater vegger og himling: Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Det er ikke montert sokkelprofil/bunnprofil (aluminiumsprofil) i nedkant mot gulv, slik systemet normalt beskriver. Dersom våtromsplatene ikke er montert fagmessig, kan dette medføre utettheter som øker risikoen for fuktinntrengning bak platene. - 2. Etasje Bad/vaskerom - Overflater Gulv: Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Registrert motfall. - 2. Etasje Bad/vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt: Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring. - 2. Etasje Bad/vaskerom - Ventilasjon: Våtrommet mangler tilluftsventilering, for eksempel spalte/ventil ved dør. - 1. Etasje Bad/vaskerom - Overflater vegger og himling: Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen. Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Fug/silikon mangler mellom underkant av plate og aluminiumsprofil. - 1. Etasje Bad/vaskerom - Overflater Gulv: Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Dette er en risikokonstruksjon. - 1. Etasje Bad/vaskerom - Ventilasjon: Våtrommet mangler tilluftsventilering, for eksempel spalte/ventil ved dør. - Kjeller Kjøkken - Avtrekk: Det er kun kullfilterventilator på kjøkkenet og heller ikke andre forserte/mekaniske avtrekksløsninger fra kokesonen. - Kjeller Bad/vaskerom - Overflater vegger og himling: Panelte veggoverflater i våtrom. Panel vurderes som en fuktømfintlig og enklere løsning sammenlignet med moderne, dokumenterte våtromsvegger. Dusjkabinett begrenser direkte vannsprut mot veggene, men løsningen har begrenset fuktsikkerhet og må vurderes med økt risiko for fuktpåvirkning over tid. - Kjeller Bad/vaskerom - Sluk, membran og tettesjikt: Membran/tettesjikt kan ikke dokumenteres. Det er nå ingen symptomer på funksjonssvekkelse, men dette er en risikokonstruksjon. - Kjeller Bad/vaskerom - Ventilasjon: Våtrommet mangler tilluftsventilering, for eksempel spalte/ventil ved dør. Helse, miljø og sikkerhet - Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Branncelleinndeling: Det er tegn på avvik i branncelleinndeling ut ifra dagens byggtekniske forskrift. - Innvendig trapp - Håndløper: Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet. - Balkong og terrasse - Rekkverkshøyde: Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. Utdrag fra selgers egenerklæring Pkt. 2: Faglært arbeid: Bad i 2. etasje ble oppgradert med ny innredning og opplegg for vaskemaskin i 2013. Bad i 1. etasje fikk montert servant, dusj og opplegg for vaskemaskin i 2013. Badet i kjelleren fikk byttet avløp, montert servant og toalett i 2013. Ufaglært arbeid: Bad i 1. etasje ble etablert som nytt våtrom i 2013, med baderomspanel, støpt gulv og våtromsbelegg. Gulvet på badet i kjelleren ble isolert og det ble lagt varmekabler og fliser i 2013. Tettesjikt/membran: Nytt våtromsbelegg ble lagt oppå betong smurt med membran i 1. etasje, og sluk ble anlagt. Pkt. 4: Noen ganger på kalde vinterdager kan det legge seg istapper nederst på taket, som skyldes varmetap fra 2. etasje til kaldloftet. Faglært arbeid: Store ventiler ble montert i mønet på begge gavlene, trolig i 2016. Ufaglært arbeid: Det er ved flere anledninger lagt mer isolasjon på gulvet på kaldloftet og byttet takstigen. Pkt. 5: Faglært arbeid: Skyvedør til veranda i 1. etasje og dobbel verandadør i 2. etasje ble montert, trolig i 2014. Ufaglært arbeid: Vindu på soverom i kjeller, stuevindu i kjeller, vindu på soverom i 1. etasje, vindu på soverom og kjøkken i 2. etasje, ytterdør i kjeller, ytterdør i 2. etasje, vindu i yttergangen ved ytterdøren til 2. etasje og vindu på badet i 1. etasje ble montert, trolig rundt 2016. Ny kledning ble lagt direkte oppå gammel kledning. Pkt. 6: Vinduet på soverommet i kjelleren var en periode vanskelig å lukke helt. Det er sjekket og anses som i orden. Pkt. 7: Ufaglært arbeid: Det er bygget en carport tilknyttet uthuset og tak på baksiden av uthuset over en utebod, trolig i 2016/2017. Pkt. 9: Overflatevann etter snøsmelting ved inngangspartiet ble liggende på gårdsplassen på framsiden av huset, og det var tegn til fukt i trappen fra kjeller til 1. etasje. Faglært arbeid: Ny vortepapp på muren og dreneringsrør ble lagt på framsiden av huset i 2015, og taknedløpene ble ledet ned i dreneringsrørene. Pkt. 10: Det er noe spor etter fukt på veggen og gulvet ved trappen fra kjelleren til 1. etasje. Tiltak ble utført i 2015 (se pkt. 9). Pkt. 12: Det er farge på veggen og gulvet i trappen fra kjeller til 1. etasje som indikerer noe fukt. Det er ikke gjort tiltak for dette. Pkt. 15: Faglært arbeid: Avløpet i hagen ble spylt og rettet opp i 2021 etter at stein hadde falt ned i røret i forbindelse med naboarbeid. Pkt. 17: Varmepumpen som var i huset da selger kjøpte sluttet å virke. Faglært arbeid: Ny varmepumpe ble installert, trolig i 2022. Pkt. 18: Faglært arbeid: Ny varmepumpe ble montert, trolig i 2022. Pkt. 20: Ufaglært arbeid: Ny vedovn ble montert i 1. etasje i 2012, godkjent av feier. Ny vedovn ble montert i 2. etasje, trolig i 2021, godkjent av feier. Hull til vedovn i kjeller ble støpt igjen, godkjent av feier. Pkt. 21: Det var oljetank i bakken da selger kjøpte huset, men den er gravet opp og fjernet. Pkt. 23: Faglært arbeid: I kjeller ble det etablert ny kurs og montert varmekabler på badet og i kjøkkendelen, samt montert lys i 2012. På badet i 1. etasje ble det montert lys og varmekabler, samt komfyrvakt, kobling av platetopp og komfyr i 2012. I 2. etasje ble det montert komfyr og diverse lys, samt lys og kontakt til vaskemaskin og stikkontakt på badet i 2013. Pkt. 25: Selger har underskrevet et dokument hos kommunen om at plattingen i hagen må flyttes dersom det skulle bli lekkasje på de kommunale rørene i bakken. Oljetanken er fjernet fra eiendommen. Pkt. 26: Selger har bygget inngangsparti til leiligheten i 2. etasje. Dette er ikke godkjent av kommunen. Det gjelder også bruksendringen av kjelleren og endring av 2. etasje, der et soverom er tilbakeført til kjøkken. Deler av gangen i 1. etasje er delt med en lettvegg med dør for å gi 2. etasje egen utgang. Pkt. 27: Kjelleren er endret ved at en bod er bygget om til soverom med rømningsvindu og en annen bod er innredet til stue med rømningsvindu. Kjøkkenet/spiserommet var tidligere uinnredet bod, og er nå isolert med leca i gulvet og montert varmekabler. Inngangsdøren er flyttet fra nordsiden til sørsiden av huset. Badet i kjelleren var en uinnredet vaskekjeller. Det er satt inn nytt vindu og deler av badet er isolert med varmekabler. Disse tiltakene er ikke godkjent av kommunen. Pkt. 28: Selger har vært i kontakt med teknisk etat og opplyser at det er noe som må søkes om, herunder den utvendige inngangs terrassen til 2. etasje, etablering av bad i 1. etasje og bruksendring i kjelleren. Pkt. 30: De siste årene har det vært utleie i kjellerleiligheten og vekselsvis 1. eller 2. etasje. Selger flyttet ut i 2022 og leier nå ut kjeller, 1. og 2. etasje til tre leieboere. Utleiedelen er ikke godkjent for utleie av kommunen. Pkt. 31: Boligen består av flere innredede enheter. Det jobbes med godkjenning. Enhetene er ikke godkjent av kommunen. Pkt. 41: Det er diverse tiltak som skal søkes kommunen om, herunder takoverbygg til kjeller inngangen, bad i 1. etasje, inngang med terrasse til 2. etasje med takoverbygg og fasadeendring med nye vinduer. Innvendig er arealet bygget om etter dagens behov. Selger ønsker å få dette på plass før salg.

    Hvitevarer

    Alle hvitevarer medfølger boligen. Integrerte hvitevarer overtas i den tilstand de har vært benyttet av selger, og overtas uten noe form for garantier. Frittstående hvitevarer og brunevarer medfølger ikke i salget med mindre det tydelig fremgår av salgsoppgaven.

    Adkomst

    For detaljert veibeskrivelse fra din posisjon kan kart i FINN-annonsen benyttes. Det vil bli skiltet i regi av EiendomsMegler1 ved annonsert fellesvisning.

    Byggemåte

    Byggemåte er opplyst av bygningssakkyndig iht. vedlagt tilstandsrapport: Takkonstruksjon/ taktekke: Takflatene er tekket med Shingel, som er takpapp formskåret for å etterligne takstein og som brukes til tekking av skråtak. Taktekkingen er fra 2006. Saltakkonstruksjon med plassbygde sperrer i tre og trobord som undertak. Konstruksjonen har et luftet kaldt loft. Nedløp og beslag: Takrenner, beslag og pipehatt er av lakkert/plastbelagt metall fra 2006. Snøfangere er ikke montert. Veggkonstruksjon: Ytterveggene er oppført som en plank/bindingsverkskonstruksjon. I 2006 ble ny liggende kledning etablert utenpå eldre stående kledning, med lekter bak det ytterste kledningssjiktet. Vinduer: Vinduene er i hovedsak med 2-lags isolerglass fra cirka 2014, 2015 og 2016. Dører: Det er 3 malte ytterdører med glassfelt, 1 malt skyvebalkongdør med glass, og 1 malt to-fløyet balkongdør med glass. Det er også en eldre kjellerdør som ikke er i bruk og er kledd igjen på innsiden. Balkonger/terrasser: Balkong er oppført i trykkimpregnert treverk med rekkverk bestående av håndlist og vertikale lekter. Det er en terrasse/balkong på 7 m² i 2. etasje og 14 m² i 1. etasje. Utvendige trapper: Utvendige trapper er utført i impregnert tre. Utebod: Byggeår 2009. Bygget er ikke tilstandsvurdert og det foreligger ingen byggetegninger eller ytterligere konstruksjonsbeskrivelse.

    Eiendomstype

    Enebolig

    Oppvarming

    Boligen varmes opp med luft-til-luft varmepumpe av typen Fujitsu i entré i 1. etasje og vedfyringsovn i stuen i 1. og 2. etasje, tilknyttet pusset teglsteinspipe. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

    Regulering

    Eiendommen er regulert til boligformål (åpen villamessig bebyggelse) i reguleringsplan for Borkenes skoleområde, vedtatt 21.04.1981. Eiendommen ligger innenfor et aktsomhetsområde for kvikkleire. I følge Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) er det ikke regnet som farlig å bo på kvikkleire. Det er først når kvikkleira overbelastes at den kan kollapse. Kvikkleireskred utløses oftest av anleggsvirksomhet som grave- og fyllingsarbeider. Det stilles strenge krav til de som bygger i kvikkleireområder. Kvikkleireskred kan også utløses av erosjon i elver og bekker. De fleste kommuner har brukt marin grensen (ca. 200 moh) som avgrensning av områder hvor det kan finnes kvikkleire. Under marin grense stilles det krav til at sikkerhet mot skred er ivaretatt iht. Byggteknisk forskrift (TEK) og NVEs veileder «Sikkerhet mot kvikkleireskred». Det kan være forbud mot tiltak og arbeider i rasutsatte områder. Ta kontakt med kommunen eller NVE dersom du har flere spørsmål i forhold til grunnforholdene. I forbindelse med byggesak 26/2125 har kommunen vurdert at tiltak på eiendommen er å anse som K0-tiltak i sikkerhetsklasse S1, som ikke krever ytterligere utredning av faren for kvikkleireskred, forutsatt at NVEs veileder 1/2019 følges.

    Vei, vann og avløp

    Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

    Boligsalgsrapport / Takst / Våtromstest

    Taksten er avholdt den 07.06.2026 av takstmann

    Takstmanns konklusjon:
    Arealer er målt på stedet. Oppmålingen er ikke kontrollert opp mot eventuelle framlagte tegninger. Utebod Arealer er noe usikkert Oppmålingen er ikke kontrollert opp mot eventuelle framlagte tegninger.

    Boligselgerforsikring

    Selgeren har tegnet boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 million kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.

    Boligkjøperforsikring

    EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Du kan ta kontakt med megler for å få informasjon om boligkjøperforsikring eller lese mer på help.no. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. For nærmere detaljer henvises det til forsikringsvilkårene. Megler mottar tegningsprovisjon fra HELP.

    Fasiliteter

    • Balkong / Terasse
    • Garasje / P-plass
    • Peis / Ildsted
    • Turterreng
    • Utsikt
    • Barnevennlig
    • Offentlig vann / kloakk
    • Rolig
    • Sentralt

    Adgang til utleie

    Det er kun en bruksenhet i boligen. Deler av egen bolig kan fritt leies ut delvis, eller i sin helhet. Eiendommen er en enebolig som består av tre plan innredet som en leilighet pr plan med gjennomgang mellom alle etasjene. Selger opplyser at ingen av boenhetene er godkjent som egen utleiedel fra kommunen. Eiendommen selges med løpende leieforhold for toppetasjen. 1.etasje og sokkeletasje er det ingen aktive leieforhold på. Det gjøres særlig oppmerksom på at boligen i henhold til gjeldende regelverk er å betrakte som en "flermannsbolig", skattemessig sett. All utleie av deler av flermannsbolig er skattepliktig inntekt. Gevinst ved ev. salg av flermannsbolig er etter gjeldende regelverk delvis skattepliktig dersom leieverdien av den delen man bebor selv utgjør mindre enn halvparten av samlede leieinntekter for eiendommen. Kontakt skattekontoret for nærmere informasjon om skatt ved salg og utleie av flermannsbolig.

    Radon

    Alle boliger/leiligheter som leies ut og som ligger i 3. etasje eller lavere, er pålagt radonmåling. Eier har ikke gjennomført målingen av boligen. Se http://www.dsa.no for info. Radonmåling må gjennomføres over en periode på minst 2 måneder i tidsrommet 15.10. - 15.04 hvert år. Kjøper overtar ansvaret/risikoen av for høyt radonnivå (tiltaksgrense er p.t 100 Bq/m³) fra overtakelsen, samt for ev. utbedringstiltak som må igangsettes. Kjøper er gjort kjent med at for høye verdier kan være oppsigelsesgrunn for leietaker.

    Kommunalinfo

    • Kommunale avgifter: kr 24 010

    Kjøpe og selge - steg for steg

    Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

    Var det lett å finne informasjonen du lette etter?