Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 227
- Bruksnummer: 106
- Kommunenummer: 0301 - Oslo
- Borettslag / Sameie navn: Dæhlenengen Byggeselskap AS
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 933893863
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Årsregnskap og budsjett foreligger hos megler og kan oversendes på forespørsel.
Nøkkeltall fra regnskap og budsjett:
- Årsresultat for 2025: overskudd på kr 2 889 064,- (driftsinntekter kr 15 424 574,- og driftskostnader kr 10 871 745,-)
- Årsresultat for 2024: overskudd på kr 4 115 014,-
- Budsjettert resultat for 2026: overskudd på kr 2 634 062,- (driftsinntekter kr 15 324 000,- og driftskostnader kr 11 165 938,-)
- Egenkapital per 31.12.2025: kr 27 798 750,- (hvorav aksjekapital kr 593 900,- og annen egenkapital kr 27 204 850,-)
- Omløpsmidler per 31.12.2025: kr 1 902 055,-
Forhold som kan påvirke selskapets økonomi fremover:
- Generalforsamlingen har vedtatt at styret skal utrede og innhente pristilbud på etterisolering av kjeller- og loftsgulv i hele bygningsmassen for endelig beslutning på generalforsamling.
- Styret arbeider videre med utredning av balkongprosjekt med sikte på fremleggelse for ekstraordinær generalforsamling.
- Det pågår undersøkelser og tilbudsinnhenting knyttet til fukt i kjellere i flere oppganger, noe som vil kreve kostnadskrevende tiltak.
Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Dyrehold er tillatt og kjæledyr er velkommen i aksjelaget. Styret skal ha en skriftlig melding om at man flytter inn med, eller anskaffer seg, et husdyr. Dyreholdet skal ikke være til ulempe for andre brukere av eiendommen. Plenen og rekreasjonsområdene i anlegget kan benyttes av firbeinte i sosiale settinger, men skal ikke brukes til toalettbesøk: ved uhell plukkes ekskrementer opp umiddelbart. Hunder skal holdes i bånd. Dersom det kommer berettiget klage på dyreholdet fra naboer, kan styret kreve at det iverksettes tiltak for forbedring. Hvis iverksatte tiltak ikke forbedrer situasjonen kan styret kreve at dyret fjernes fra boligsameiet.
Beboernes forpliktelser:
Beboerne har ansvar for innvendig rengjøring av egne lofts- og kjellerboder. Hver leilighet skal være utstyrt med enten fungerende vannslange eller brannslukningsapparat (vedlikehold påhviler beboer), samt minst én fungerende røykvarsler. Beboer er ansvarlig for at avløp på egen balkong holdes åpent og at løv, is, snø og istapper fjernes jevnlig. Ved mistanke om insekter og skadedyr plikter eier straks å melde fra skriftlig til boligselskapet og gjøre leiligheten tilgjengelig for inspeksjon. Ved omfattende ombygging eller oppussing må det henges opp nabovarsel.
Styregodkjennelse:
Kjøper bærer risikoen for å bli godkjent som ny eier i aksjelaget. Aksjelaget har 2 måneders frist fra mottak av melding om kjøp. Dersom kjøper ikke blir godkjent som eier, må kjøper gjøre opp for aksjeboligen i henhold til kontrakt, for så å videreselge denne for egen regning og risiko.
Aksjeoverdragelse forutsetter skriftlig samtykke fra styret. Aksjeovertageren skal gi opplysninger om fødsels- og personnummer, yrke, arbeidssted og antall husstandsmedlemmer. Kjøper har ikke rett til å ta boligen i bruk før styregodkjenning foreligger, og overtakelse bes lagt til etter at godkjenning er gitt.
Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett på eiendommen.
Felleskostnader
kr 4 552,24 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnadene inkluderer renter og avdrag tilknyttet fellesgjeld, bygningsforsikring, utvendig vedlikehold, styrehonorar, forretningsførsel, revisjonshonorar, kommunale avgifter, TV og bredbånd og felles strøm.
Månedlige felleskostnader fordeler seg som følger:
Felleskostnader: kr 3 006,-
Lån nr. 9820744910 (IN lån 1) - Akonto renter: kr 144,93
Lån nr. 9820744910 (IN lån 1) - Akonto avdrag: kr 667,52
Lån nr. 9820744911 (IN lån 2) - Akonto renter: kr 142,90
Lån nr. 9820744911 (IN lån 2) - Akonto avdrag: kr 590,88
Rentenivå, eventuelt nye låneopptak, endret nedbetalingsplan og årsmøtevedtak kan påvirke felleskostnadenes størrelse.
Eier må selv dekke kostnader forbundet med eget strømforbruk, forsikring av innbo og løsøre samt andre kostnader som ikke dekkes av felleskostnadene.
Fellesgjeld
kr 107 496,56
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 30.09.2026
Aksjelaget har følgende lån:
Bank: OBOS-banken AS
Lånenummer: 98207449105
Type: Serielån, 12 terminer per år
Restsaldo pr. 30.09.2026: kr 8 357 984,-
Andel av saldo: kr 29 370,69
Innfrielsesdato: 30.05.2030
Type Rente: Flytende
Rente: 5,79 %
Bank: OBOS-banken AS
Lånenummer: 98207449113
Type: Annuitetslån, 12 terminer per år
Restsaldo pr. 30.09.2026: kr 3 323 281,-
Andel av saldo: kr 29 032,32
Innfrielsesdato: 30.05.2030
Type Rente: Flytende
Rente: 5,79 %
Bank: OBOS-banken AS
Lånenummer: 98208026062
Type: Annuitetslån, 12 terminer per år
Restsaldo pr. 30.09.2026: kr 14 773 940,-
Andel av saldo: kr 49 093,55
Innfrielsesdato: 30.06.2042
Type Rente: Flytende
Rente: 5,79 %
Det er mulighet for individuell nedbetaling (IN-ordning) på lån 98207449105 og lån 98207449113. Det er ikke IN-ordning på lån 98208026062. Innbetaling kan foretas to ganger i året ved terminforfall 30.04 og 30.10. Beløpet må være innbetalt senest 10 dager før terminforfall, og forretningsfører må varsles ca. 30 dager før ved ønske om innbetaling. Aksjonær må kontakte OBOS minimum én måned før terminforfall for opprettelse av avtale.
Forsikringspolise
80486474
Sikringsordning
Borettslaget har en avtale med OBOS Factoring om garantert betaling av felleskostnader. OBOS Factoring garanterer for overførsel til borettslaget hver måned og overtar deretter alt ansvar og risiko for eventuell manglende innbetaling av felleskostnader. Avtale om sikring av felleskostnader varer til den blir sagt opp av en av partene. Oppsigelsestiden er seks - 6 - måneder regnet fra oppsigelsesdato. Selskapet har dessuten panterett i aksjene fremfor alle andre heftelser for krav på dekning av fellesutgifter og andre krav fra selskapsforholdet, begrenset til 2G.
Areal
BRA: 63 m
2BRA-i: 56 m
2BRA-e: 7 m
2TBA: 4 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
2
Parkering
Gateparkering etter gjeldende bestemmelser.
Det er også beboerparkering i området. Med beboerparkering kan du parkere fritt i området rundt boligen. Eier må være registrert i Folkeregisteret og kommunen tar seg årlig betalt for parkering. Bensin/diesel/hybrid-biler må årlig betale kr. 3.850, el-biler (helelektriske) kr. 1.300, el-motorsykkel/el-moped kr. 650 og motorsykkel/moped kr. 1.925. Se kommunens hjemmeside for ytterligere informasjon og krav.
Megler har ikke undersøkt om det er mulig med eller tilrettelagt for lading av el.biler i aksjelaget. Interessenter og budgivere må selv undersøke hvorvidt dette er mulig.
Eiendom
Tomteareal er 190 m2 på eiet tomt.
Boligaksjeselskapet har en eiet tomt på 190 m². Selskapets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk. Selskapets felles utearealer omfatter Midtparken (Dælenenggata 23 E), Østre gårdsrom (Dælenenggata 21 E), Vestre gårdsrom (Dælenenggata 25 D) og grøntanlegget mot Stockholmsgata (Stockholmsgata 29 B). Områdene er opparbeidet med hageanlegg, plen og beplantning. Eiendomsgrensene ble etablert i 1931 og er digitalisert fra eldre kart med mindre nøyaktighet (oppgitt nøyaktighet 150 cm). Arealet er beregnet på bakgrunn av disse grensene, og det tas forbehold om at arealet kan avvike ved en eventuell ny oppmåling.
Byggeår
1931
Innhold
Leiligheten ligger i 2. etasje og består av følgende rom: entré, stue, kjøkken, to soverom og bad.
Balkong på 3,59 m² med utgang fra soverom.
Leiligheten disponerer en bod på loftet på 3 m² (ikke måleverdig i sin helhet) og en bod i kjelleren på 4 m², med et samlet eksternt bruksareal (BRA-e) på 7 m².
De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndig ihht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av plan- og bygningsmyndigheten.
Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse".
Vi gjør oppmerksom på at vi benytter kunstig intelligens (AI) som støtteverktøy i arbeidet med enkelte tekster og oppsummeringer.
Standard
Leiligheten ligger i byggets andre etasje og preges av klassiske kvaliteter som tregulv, generøs takhøyde og peis. Boligen har en gjennomtenkt planløsning med to soverom, separat kjøkken og stue med utsyn mot omgivelsene, samt balkong vendt mot rolig bakgård. Selgerne trekker særlig frem den romslige stuen med god plass til å samle gjester, den praktiske beliggenheten i 2. etasje, balkongen og soverommet som vender ut mot en rolig bakgård. De originale detaljene bidrar også til å gi boligen særpreg og sjarm.
Entré:
Entréen ønsker velkommen med tregulv og glatte, malte overflater. Her møtes du av de originale tregulvene som går igjen i boligen og bidrar til et helhetlig uttrykk med sjarm og karakter. Entrédøren er brann- og lydklassifisert, og fra entréen er det naturlig adkomst videre til boligens øvrige rom.
Stue:
Den romslige stuen byr på en luftig og behagelig atmosfære, med en målt himlingshøyde på hele 2,73 meter og store vindusflater med dype karmer som slipper inn godt med dagslys. De originale tregulvene tilfører rommet særpreg og sjarm, mens den murede peisen skaper en lun og koselig stemning på kjølige dager – en detalj selgerne selv kommer til å savne. Her er det god plass til både en romslig sofagruppe og spisebord, med en naturlig tilknytning til kjøkkenet. Et innbydende oppholdsrom med god plass til både hverdagsliv og hyggelige sammenkomster med familie og venner.
Kjøkken:
Kjøkkenet fikk ny innredning i 2020 og har et stilrent uttrykk med slette, hvite fronter og benkeplate i laminat. Innredningen har integrerte hvitevarer som platetopp, stekeovn, oppvaskmaskin og kjøleskap med fryser. Videre er kjøkkenet utstyrt med kullfilterventilator, komfyrvakt som ble byttet i 2025, samt sololift-pumpe for avløp som ble fornyet i 2023. Her er det også god plass til en spisegruppe, perfekt for hyggelige måltider i hverdagen.
Soverom:
Boligen har to soverom av god størrelse. Hovedsoverommet har originale tregulv og malte veggflater som viderefører boligens klassiske uttrykk. Rommet har god plass til dobbeltseng og garderobeløsning, og vinduet slipper inn behagelig dagslys. Her ligger alt til rette for å skape et lunt og avslappende rom. Det andre soverommet har tilsvarende tregulv og lyse, malte overflater. Rommet er fleksibelt og kan innredes etter behov, enten som barnerom, gjesterom eller et praktisk hjemmekontor. Begge soverommene er vendt mot rolig og trivelig bakgård. Kjøkkenet er flyttet fra opprinnelig plassering til et annet oppholdsrom. Det tidligere kjøkkenet er omdisponert til soverom, og det er etablert et ekstra soverom i tilknytning til det nye kjøkkenet.
Bad:
Badet er rehabilitert i regi av aksjeselskapet og har flislagte vegger og gulv med varmekabler. Rommet er innredet med baderomsinnredning med glatte fronter, servant, klosett og dusj på gulv. Det er også opplegg for vaskemaskin, noe som gir en praktisk løsning i hverdagen. Ventilasjonen ivaretas av elektrisk avtrekk, med luftespalte i døren for tilluft.
Balkong:
Balkongen har en betong- og metallkonstruksjon, med ferdigattest fra 2024, og vender ut mot den rolige og idylliske bakgården. Her får du en hyggelig uteplass med rom for sittegruppe, hvor morgenkaffen og frokosten kan nytes i fredelige omgivelser. Den skjermede beliggenheten mot bakgården gir en fin forlengelse av boligens oppholdsrom i sommerhalvåret. I tillegg har aksjelaget en grønn og hyggelig bakgård som er tilgjengelig for beboerne.
Overflater:
Gulv: Tregulv, samt fliser på bad.
Vegger: Sparklet, pussede og malte overflater, samt fliser på bad.
Himling: Sparklet, pussede og malte overflater.
Lagring:
Leiligheten disponerer ekstern lagringsplass i bod på loft på 3 m² og bod i kjeller på 4 m².
For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.
Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
For ytterligere opplysninger om standard, se vedlagte tilstandsrapport og selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 12.10.2026.
Bygning:
Boligbygg med flere boenheter. Bygningen har yttervegger i murverk og grunnmur i tegl. Etasjeskilleren er av tre.
Tak:
Bygningen har takkonstruksjon i tre.
Pipe/Ildsted:
Det er montert peis i boligen.
Vinduer:
Vinduer med isolerglass, produsert i 1992 og 2010.
Dører:
Brann- og lydklassifisert entrédør, uten datomerking. Balkongdøren er produsert i 2010. Innvendige dører er profilerte dører.
Balkong/terrasse:
Balkong i betong- og metallkonstruksjon, målt til ca. 3,59 m².
VVS-installasjoner:
Innvendige vannledninger er av plast (rør-i-rør) og kobber. Hovedstoppekran for varmt- og kaldtvannsrør internt i boligen er enkelt funksjonstestet. Synlige avløpsrør er i plast og støpejern. Sluket er i plast. Hjelpesluk i plast.
Ventilasjon:
Boligen har naturlig oppdriftsventilasjon. Avtrekk: Elektrisk avtrekk. Tilluft: Luftespalter i dør for lufttilførsel. Kullfilterventilator er montert.
Tekniske detaljer:
Boligen har elektrisk oppvarming, men denne er ikke tilstandsvurdert i rapporten. Varmekabler er montert i bad, ifølge eier.
Elektrisk anlegg:
Sikringer av jordfeilautomater.
Det er fremvist samsvarserklæring for følgende arbeider, slik de er beskrevet i erklæringens arbeidsbeskrivelse:
El. arbeid ifm. Elvia rapport.
Det er fremvist avsluttet tilsynssak fra Det lokale eltilsyn etter tilsyn den 08.03.2023, med rapportreferanse 5317150.
Da det er gjennomført et eltilsyn innen de siste fem årene, er den forenklede vurderingen etter forskrift til avhendingslova § 2-18 andre og tredje ledd ikke utført.
Eier er spurt om samsvarserklæring for installasjon og endringer på det elektriske anlegget utført etter 1999, jf. § 2-18 fjerde ledd.
TG3 - Store eller alvorlige avvik:
- Kjøkken - Avtrekk | Rommet har kun kullfilterventilator, uten forsert avtrekk som leder luften ut. Uten forsert avtrekk reduseres ventileringen av fuktig luft og matos, noe som kan redusere luftkvaliteten. Kostnadsestimatet gjelder kun ytterligere undersøkelser av avtrekksløsningen på kjøkkenet. Eventuelle kostnader til utbedring, tilpasninger eller utskifting er ikke inkludert i estimatet og vil avhenge av hva de videre undersøkelsene avdekker. Det må derfor påregnes at ytterligere kostnader kan påløpe.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak:
- Vinduer og takvinduer/takluker/overlys | Treverket er værslitt og har synlige sprekker. Når overflaten brytes ned og det oppstår oppsprekking, blir treverket dårligere beskyttet mot vær og fukt. Over tid kan dette føre til videre slitasje og økt risiko for fuktrelaterte skader, herunder begynnende råte dersom forholdet ikke vedlikeholdes. Vedlikehold som rengjøring, skraping og ny overflatebehandling bør påregnes. Det er registrert avvik i den ytre tettingen/vannavledningen rundt vinduet. Avviket kan øke muligheten for at vann trenger inn i veggkonstruksjonen, noe som over tid kan gi fuktrelaterte skader. Det er registrert vinduer som tar i karmen ved åpning og lukking. Årsaken er ofte bevegelser i konstruksjoner/bygningen og/eller skjevheter i vinduer som kan oppstå over tid som følge av normal bruk og slitasje. Forholdet kan gi økt slitasje og tyngre betjening. Justering av vinduer anbefales. Det er observert avflassing i overflatebehandlingen på utvendige beslag. Når beskyttelsen svekkes, blir metallet mer utsatt for vær og fukt, noe som over tid kan føre til rust og økt slitasje. Forholdet tilsier behov for vedlikehold.
- Innvendige dører | Det er registrert at enkelte dører tar i karmen. Dette gjør dørene tyngre å åpne og lukke, og gir økt slitasje. Justering anbefales.
- Bad - Overflater, vegger og himling | Det er registrert bom under enkelte fliser. Forholdet tyder på svekket vedheft og bevegelser i underlaget, og kan over tid føre til videre skadeutvikling, slik som sprekker og løse fliser. Det er observert riss i flisefugene. Slike riss oppstår ofte som følge av naturlige bevegelser i konstruksjonen, fuktpåvirkning over tid eller aldring av fugemassen. Tilstanden bør følges med på, og tiltak kan være aktuelt dersom rissene øker eller fugene løsner.
- Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Membranen har oppnådd en alder hvor fremtidig funksjon er mer usikker. Når tettesjikt blir eldre, kan elastisitet og tetthet gradvis reduseres. Dette gir økt risiko for utettheter over tid. Jevnlig tilsyn anbefales, og oppgradering må påregnes på sikt. Det foreligger ingen dokumentasjon på utført vanntetting, og det ble heller ikke observert synlige tegn til membran. Når vanntett sjikt ikke kan bekreftes, oppstår det usikkerhet om hvordan konstruksjonen er beskyttet mot fukt. At membran ikke er synlig er vanlig i enkelte typer løsninger, men forholdet ligger likevel under kriteriene for tilstandsgrad 2. Høydeforskjellen mellom topp slukrist og ferdig gulv ved dørterskelen er lavere enn 25 mm. Dette gir usikkerhet om membranen har tilstrekkelig høyde ved døråpningen til å holde tilbake vann. Ved lekkasje eller større vannmengder kan det være økt risiko for at vann renner ut av badet eller påvirker konstruksjonen ved terskelen.
- Bad - Ventilasjon | Elektrisk avtrekksvifte er montert i en kanal som opprinnelig er beregnet for naturlig oppdriftsventilasjon. Slike kanaler er avhengige av temperatur- og trykkforskjeller, og avtrekket vil derfor variere. Når viften ikke er i drift, kan ventilasjonen bli redusert og gi økt fuktbelastning. Mekanisk vifte i denne typen kanal kan også påvirke trykkforholdene, og i noen tilfeller gi redusert ventilasjon eller luftvandring mellom tilkoblede enheter. Det er ikke kjent om løsningen er avklart med sameiet/borettslaget.
- Innvendige vannledninger | Tettemuffer mangler på rør-i-rør i kjøkkenet. Tettemuffen skal tette rundt innerøret der det kommer ut av ytterrøret, slik at lekkasjevann ledes trygt tilbake i ytterrøret til fordelerskap eller sluk. Uten denne pakningen kan eventuelle lekkasjer i stedet renne ut mellom rørene og skade kjøkkengulvet. Fordelerstokken er plassert over baderomshimlingen uten vanntett skap. Hvis en lekkasje skulle oppstått på rørene kan denne være vanskelig å oppdage, og tilstøtende konstruksjoner risikerer vannskader. Rørene er ikke tilfredsstillende klemt/festet. Dette gjør at rørene kan bevege seg, noe som kan føre til slaglyd, i tillegg til at rørene er mer utsatt for skader.
- Ventilasjon | Boligen har oppdriftsventilasjon (naturlig ventilering), noe som var vanlig da den ble bygget, men regnes som avvik etter rapportens referansenivå. Ventilasjonen drives av trykkforskjeller mellom inne- og uteluft, ofte påvirket av temperatur og vind. Dette gir ofte svakere og mer ujevn luftutskifting enn mekaniske ventilasjonsanlegg. Boligens samlede luftutveksling er ikke tilfredsstillende. Begrenset ventilasjon kan gi høyere fuktighet og lavere luftkvalitet.
Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell.
For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket.
Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Aksjeleilighet
Oppvarming
Elektrisitet og vedfyring. Peis i boligen og varmekabler på bad.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
Boligen er ikke tilknyttet strømavtalen Norgespris.
Selger opplyser at strømforbruket for 2025 var 6 094 kWh (kr 5 975,17). Hittil i 2026 er forbruket oppgitt til 4 426 kWh (kr 6 911,38). Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene, ta kontakt med kommunen.
Andel fellesformue
kr 5 323
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 31.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale. Det gjøres oppmerksom på at det i vedtektene kreves styregodkjennelse av kjøper og at styret kan bruke inntil 60 dager på å behandle søknaden som er mottatt. Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.
Andre relevante opplysninger
Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven.
Det er lagt opp til pumpeløsning på kjøkken av tidligere eier. Det er usikkert om styret har gitt godkjenning på dette, ref. punkt under. Boligen selges slik den fremstår og kjøper overtar risikoen forbundet med dette. Dette kan f.eks. være pålegg fra styret eller kommune om tilbakeføring.
Følgende fremkommer i årsberetningen 2026:
"Styret godkjenner ikke tiltak som bryter med krav til brannceller eller som kan skade bygningsmassen. Styret har inntil videre også besluttet å la være å godkjenne pumpeløsninger ved flytting av kjøkken, blant annet som følge av negative erfaringer med støyproblematikk og behov for oppfølging og vedlikehold."
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 8 600.
Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company.
Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert.
Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen:
https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/
Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på
https://eiendom.soderbergpartners.no/
Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 4 873 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak.
Forsikringsselskap
Gjensidige Forsikring ASA
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt de senere år:
2025:
- Utskifting av komfyrvakt, utført av Boligelektrikeren AS
2023:
- Utskifting av pumpe (sololift) på kjøkken, utført av Rørleggeren Oslo AS
- Elektriske arbeider og utbedring etter kontroll fra Det lokale eltilsyn/Elvia, utført av Kåre Hagen og Co AS
2020:
- Ny kjøkkeninnredning med glatte fronter og laminat benkeplate
2004–2006:
- Rehabilitering av bad i regi av aksjeselskapet
Vedlikeholdshistorikk aksjeselskapet:
2025:
- Omfattende rehabiliterings- og vedlikeholdsarbeid på tak og tilhørende installasjoner
- Oppgradering av fellesvaskerier med ny maskinpark
- Etablering og idriftsettelse av nytt brannalarmanlegg
- Oppgradering og vedlikehold av felles uteområder i midtparken
- Ny avtale for internett og TV med Telia, inkludert oppgradering av teknisk utstyr
2022:
- Etablering av avfallsanlegg
2015:
- Balkongutbygging i boligselskapet
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Oppdragsansvarlig
Megler: Mina Pettersen eiendomsmeglerfullmektig
Fasiliteter
Adgang til utleie
Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut leiligheter i aksjelag, jf. Lov om borettslag §§ 1-4(2) og 5-3 flg. Eventuell fremleie krever styregodkjennelse. Aksjeeier har mulighet til å overlate bruken av boligen inntil 30 døgn i løpet av året uten styregodkjennelse, jf. § 5-4 i Lov om borettslag.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales.
Sentrale lover
Boligen er en aksjeleilighet, og selve eiendommen eies av et aksjeselskap (Boligaksjeselskapet). Kjøp av en aksjeleilighet innebærer at man kjøper en aksje i boligaksjeselskapet som gir borett til en bestemt bolig i eiendommen. Det påløper ikke dokumentavgift, og overdragelsen tinglyses ikke i grunnboken. Din rettighet som eier registreres i stedet i aksjeeierboken. Boligaksjeselskaper reguleres av aksjeloven og deler av borettslagsloven, der §§ 1-5, 4-2, kapittel 5 samt § 13-5 gjelder tilsvarende for boligaksjeselskaper, jf. borettslagsloven § 1-4. Eier blir aksjonær i boligaksjeselskapet.
Selve kjøpsavtalen er regulert av kjøpsloven, men avhendingsloven gjelder så langt den passer. Eiendommen skal derfor overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport, selgers egenerklæring, selskapets vedtekter, husordensregler, regnskap, budsjett og årsberetning. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe kjøper burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra forretningsfører, aksjelaget, kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.