Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 16
- Bruksnummer: 42
- Kommunenummer: 4010 - Siljan
Areal
BRA: 165 m
2BRA-i: 161 m
2BRA-e: 4 m
2TBA: 28 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Parkering
Parkering i garasje i kjeller, frittstående carport og på asfaltert gårdsplass. I carport er det montert elbillader type Easee.
Eiendom
Tomteareal er 1 640 m2 på eiet tomt.
Eiertomt på ca 1 640 m² opplyst av Siljan kommune. Tomten ligger i skrånende terreng og fremstår svært velholdt. Den er pent opparbeidet med en frodig plen, dekorative bed og variert beplantning, samt flaggstang og tørkestativ. Rundt boligen finnes det flere flotte uteplasser som gir gode muligheter for å nyte både solrike dager og hyggelige sammenkomster utendørs. Dette inkluderer et gruset område som egner seg godt til bruk av bålpanne.
For parkering og adkomst er det asfaltert gårdsplass med frittstående carport samt direkte tilgang til garasje integrert i boligen. Mellom boligen og carporten er det etablert en utvendig trapp som leder til boligens overbygde inngangsparti. I tillegg finnes det en gruset plass bak carporten som gir ekstra parkeringsmuligheter. Det er stedvis oppført forstøtningsmurer og plantet hekk. Deler av tomten er naturtomt bestående av naturlig vegetasjon.
Deler av hekken er plantet utenfor eiendommens grenser. Det er ikke kjent om det er gitt noen form for tillatelse til dette fra eier av naboeiendom med gnr. 16 bnr. 31. Selger har imidlertid ikke mottatt noen henvendelser eller pålegg fra eier av naboeiendommen eller fra offentlige myndigheter. Kjøper må likevel påregne at det kan komme krav eller pålegg om fjerning, tilbakestillelse e.l. og overtar alt ansvar og risiko for dette. Se vedlagte eiendomskart med grenser.
Eiendomsgrensene er markert som mindre og lite nøyaktige i kommunens kartgrunnlag, og grensen mot Heivannsvegen er registrert som hjelpelinje veikant. Se vedlagte eiendomskart med grenser. Arealet kan avvike fra det oppgitte/anslåtte areal. Eventuelt arealavvik aksepteres av kjøper.
Byggeår
1965
Innhold
Enebolig over to plan som består av følgende rom:
1. etasje (BRA-i):
- Vindfang
- Entré/gang
- Trapperom
- Stue
- Kjøkken
- Bad
- To soverom
Kjeller (BRA-i):
- Trapperom m/toalett
- Innredet kjellerrom
- Vaskerom
- Garasje
- Bod
Kjeller (BRA-e):
- Bod under veranda på 4 m²
Boligen har terrasse- og balkongarealer (TBA) på til sammen 28 m².
Det er ikke fremlagt byggetegninger fra boligens opprinnelige oppføring. De mottatte tegningene gjelder oppføring av carport. I dag benyttes et av rommene i kjeller som kjellerstue (rom for varig opphold), og det antas at rommet er innredet og omgjort uten byggemelding til kommunen og uten at nødvendig godkjennelse er gitt.
Standard
Solid og velholdt enebolig over to plan i et etablert boligområde på Holtesletta, oppført i 1965. Boligen har en praktisk planløsning hvorav stue, kjøkken, bad og to soverom er samlet i første etasje, supplert med kjeller som blant annet rommer vaskerom, boder og integrert garasje. Taket ble tekket om med ny betongtakstein og nye beslag i 2024, og tomten er pent opparbeidet med plen, beplantning, veranda og markplattinger.
Entré/gang:
Adkomsten går via et overbygget inngangsparti til et vindfang og en lys entré med parkett på gulvet og malt panel på veggene. Rommet gir en ryddig velkomst med plass til klesoppheng og sko, og fungerer som bindeledd til etasjens øvrige rom. Fra vindfang er det trappeadkomst til kjeller.
Stue:
Fin og romslig stue med gode vindusflater som slipper inn godt med dagslys og gir utsyn mot hagen og nærområdet. Stuen har parkett på gulv og god plass til både sofagruppe og spisestue. Sentralt i rommet er etablert ildsted med vedovn som gir lun og god varme på kalde dager. Det er også installert luft-til-luft varmepumpe i 2007, samt en panelovn. Stuen har åpen overgang mot kjøkkenet og malt verandadør med direkte utgang til en overbygd veranda mot sydvest.
Kjøkken:
Lyst og velholdt kjøkken med parkett på gulv og takhøy kjøkkeninnredning fra 2011. Innredningen har profilerte fronter og noen overskap med glasshyller og vitrinefronter. Flis på vegg over benkeplate i heltre med nedfelt platetopp og oppvaskkum i kompositt. Kjøkkenet har for øvrig integrert stekeovn og oppvaskmaskin, og det er avsatt plass til frittstående kjøleskap. Over kokesonen er det montert kjøkkenventilator med avtrekk ut fra 2026. Hyggelig spiseplass ved kjøkkenvindu.
Bad:
Lyst, flislagt bad i første etasje med standard fra ca. 2007. Badet har elektriske varmekabler i gulv, gulvmontert toalett og dusjkabinett, samt elektrisk avtrekksvifte. Romslig servantskap med heldekkende servant og tilhørende overskap med speil og belysning. MDF-panel med innfelte spotter i tak.
To soverom:
Første etasje inneholder to soverom med parkett på gulv og lyse veggflater. Soverommene er av god størrelse med plassbygde garderobeskap for klesoppbevaring. Hovedsoverommet har god plass til dobbeltseng, og det andre rommet passer godt som barnerom, gjesterom eller kontor.
Veranda og uteområde:
Fra stuen er det utgang til en overbygget veranda oppført i betong og tekket med terrassebord, med trapp videre ned til hagen. Uteområdet har i tillegg opparbeidede plattinger inntil boligen, med både betongheller og terrassebord, samt plenarealer og beplantning.
Vaskerom:
Vaskerommet i kjelleren har flis på gulv, malt puss på vegger og ubehandlet panel i himling. Rommet er utstyrt med skyllekar, opplegg for vaskemaskin og en varmtvannstank på ca. 200 liter fra 2003. Vaskerommet har et oppgraderingsbehov.
Innredet kjellerrom:
Kjelleren har et innredet rom med flislagt gulv, malt mur på veggene og panel i himling. Rommet benyttes i dag som en kjellerstue. Det antas at rommet er innredet og omgjort uten byggemelding til kommunen og uten at nødvendig godkjennelse er gitt.
Trapperom og toalettrom:
Underetasjen inneholder et trapperom innredet med toalett og servant, med flislagt gulv og panel i himling.
Overflater:
Gulv: Parkett i 1. etasje. Flis og betong i kjeller.
Vegger: Malt panel og malt tapet i 1. etasje. Malt mur i kjeller.
Himling: Takessplater og malte slette flater i 1. etasje. Panel i kjeller (lav takhøyde under 2 m).
Lagring:
Lagringsplass omfatter bod i kjeller, integrert garasje i kjeller, ekstern bod under veranda på 4 m², samt oppbevaringsmuligheter på kaldtloft.
Tilstandsrapport:
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG 2) og/eller 3 (TG 3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG 3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene.
Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet.
Tilstandsgrad 3 (TG 3) - Store eller alvorlige avvik:
Våtrom:
- Kjeller - Vaskerom - Generell | Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Tomteforhold:
- Forstøtningsmurer | Det er påvist større sprekker og skjevheter i forstøtningsmur samt gjenstående arbeider.
Tilstandsgrad 2 (TG 2) - Avvik som kan kreve tiltak:
Utvendig:
- Takkonstruksjon/loft | Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen.
- Yttervegger/veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur.
- Vinduer | Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
- Ytterdører | Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket.
- Balkonger, verandaer, takterrasser og altaner | Vanntett sjikt er eldre enn 18 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav.
- Utvendige trapper | Trappen er slitt i overflater, dette gjelder trapp fra veranda. Det er ikke montert rekkverk på utvendig trapp.
Innvendig:
- Rom under terreng (kjeller, underetasje, sokkeletasje) | Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det ble ved bruk av fuktindikator indikert varierende verdier med høyeste verdier i nedre del av grunnmur og i gulv. På grunn av datidens byggemetode med manglende diffusjonssperre i støpt plate på grunn er det økt fare for fuktopptrekk fra grunn. Fukten slik den fremstår på befaringsdagen vurderes å ikke være av større konstruksjonsmessig betydning, såfremt god ventilering ivaretas. Fukten gjør det lite hensiktsmessig å etablere utlekting med isolering av grunnmur da dette vil medføre en magasinering av fukt med påfølgende fuktskader i utlekting. Det anbefales å holde kjelleren under løpende observasjon med tanke på eventuell utvikling av fukt.
Våtrom:
- 1. etasje - Bad - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt.
- 1. etasje - Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet.
- 1. etasje - Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Sluk har begrenset mulighet for inspeksjon og rengjøring, og er av den grunn ufullstendig undersøkt. Påstrykningsmembran/smøremembran på gulv og vegger er eldre enn 15 år og det mangler dokumentasjon. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon.
- 1. etasje - Bad - Ventilasjon | Våtrommet mangler tilluftsventilering. For at ventilasjonen skal fungere, må luft både trekkes ut (avtrekk) og slippes inn (tilluft). Hvis det mangler tilluft, får ikke luften sirkulert skikkelig.
- Kjeller - Vaskerom - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt.
Tekniske installasjoner:
- Innvendige vannledninger | Glødde kobberrør er eldre enn 15 år og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Innvendige avløpsrør | Det er ikke påvist tilfredsstillende lufting av avløpsanlegget. Lufting av kloakk er avsluttet på loft med vakumventil.
- Varmepumpe | Luft-til-luft varmepumpe har nådd en alder som gjør at den har en usikker fremtidig funksjon.
- Varmtvannsbereder/tank | Varmtvannstanken er over 20 år og har derfor usikker fremtidig funksjon.
Tomteforhold:
- Fuktsikring og drenering | Fuktsikring som er utført i henhold til dagens anbefalinger, er eldre enn 30 år, og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra grunnmuren og dermed muligheter for vannansamlinger ved muren.
- Utvendige vann- og avløpsledninger inkl. overvann og avløp fra drenering | Avløpsledningstype er ukjent og det er derfor vanskelig å evaluere usikkerhet ift. fremtidig funksjon.
Tilstandsgrad IU (TG IU) - Ikke undersøkt/utilgjengelig:
Våtrom:
- Kjeller - Vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking er ikke utført da bygningsmessige forhold og konstruksjoner gjør dette fysisk vanskelig eller ikke gjennomførbart.
HMS - Forhold som åpenbart kan medføre fare for helse, miljø og sikkerhet:
- Balkong eller terrasse: Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav.
- Utvendig trapp: Det er ikke montert rekkverk på utvendig trapp.
- Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Innvendig trapp: Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper.
- Innvendig trapp: Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav for rekkverk i innvendige trapper.
- Innvendig trapp: Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav.
- Innvendig trapp: Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.
- Elektrisk anlegg: Det er behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Enebolig oppført med grunnmur av pussede betongblokker og støpt plate på grunn. Veggene er oppført i trekonstruksjon av ukjent utførelse, med stående bordkledning. Taket er et saltak med sperrekonstruksjon og rupanel som undertak, tekket med betongtakstein og undertaktekking av takpapp.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Elektrisk, varmepumpe og ved.
Boligen har elektriske varmekabler på bad i første etasje og mursteinspipe med tilkoblet ildsted i stuen. I stuen er det også installert luft-til-luft varmepumpe i 2007. Varmepumpen har nådd en alder som gjør at den har en usikker fremtidig funksjon
Varmtvannstank type Oso på ca. 200 liter fra 2003. Varmtvannstank er montert på vaskerom i kjeller. Tanken er over 20 år og har derfor usikker fremtidig funksjon.
Varmekilder er ikke funksjonstestet. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene.
Strømforbruk
I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Det gjøres oppmerksom på at oppdragsgiver ved dette salget er i nær familie til en ansatt i EiendomsMegler 1 avd. Porsgrunn. Ta kontakt med megler for mer informasjon.
Elektrisk anlegg:
Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndige kan ha knyttet kommentarer til el-anlegget ut ifra helt enkle vurderingskriterier.
Siden el-anlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard.
I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år.
El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader.
Boligselgerforsikring
Selger har ikke bodd på eiendommen og er derfor ikke kjent med feil eller mangler utover det som fremkommer av salgsmaterialet. Da selgers kunnskap om eiendommen på denne måte er begrenset, oppfordres kjøper til å foreta nødvendige undersøkelser.
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.
Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.
Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring.
Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår eiendomsskatt, renovasjon, vann- og avløp, samt feiing og tilsyn. Eiendommen har vannmåler og kommunale avgifter betales etter forbruk.
Eventuelle endringer i kommunale avgifter for 2027 vedtas i kommunestyremøte den 15.12.2026.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Carina Myhre Eiendomsmegler
Fasiliteter
- Balkong/Terrasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Bygningssakkyndige opplyser at bygget ikke er utført med radonsperre, og at eiendommen ligger i et område med høy aktsomhetsgrad ifølge kart fra NGU. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 17 324