Gå til innholdet

Porsgrunn Sentrum

Olavsgate 30

Flott leilighet fra 2025 med 2 balkonger | Sentrumsnær beliggenhet | Garasje og heis

Prisantydning

kr 2 690 000

Totalpris

kr 5 491 090

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 2 690 000

Omkostninger:
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545 Tinglysning av pantedok.: kr 545 Sum omkostninger: kr 1 090 Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer. Boligkjøperforsikring kr 7 400 – 10 200 (valgfritt tillegg)
Fellesgjeld

kr 2 800 000

Felleskost/mnd.

kr 16 118

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv lånekalkulatoren til SpareBank 1 Sør-Norge.

Til lånekalkulatoren

Visning

Man. 26. okt. kl. 19:00 - 20:00

Meld deg på visning

Meld deg på visning slik at vi vet at du kommer. Da kan vi bistå alle best mulig og gi deg tiden du trenger på visningen. Har du spørsmål? Kontakt megler.

Nøkkelinformasjon

BRA:

78.2 m2

Postnummer:

3922 Porsgrunn

Eierform:

Andel

Tomt:

791 m2

BRA-i:

73.2 m2

Byggeår:

2025

Etasje:

2

Rom:

3

Soverom:

2

BRA:

78.2 m2

Postnummer:

3922 Porsgrunn

Eierform:

Andel

Tomt:

791 m2

BRA-i:

73.2 m2

Byggeår:

2025

Etasje:

2

Rom:

3

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Bestill e-takst

Beskrivelse

Lys og lettstelt leilighet fra 2025 i 2.etasje i St. Joseph I borettslag med alle fasiliteter i umiddelbar nærhet med livsløpsstandard. Leiligheten har en moderne standard og praktisk planløsning med gode rom. Leiligheten inneholder entré, stue/kjøkken, to soverom, bad og vaskerom, samt to balkonger. Parkeringsplass i felles garasjeanlegg, samt en bod medfølger. Kabel-tv og internett er inkl. i felleskostnadene. Borettslaget har IN-ordning, fellesgjeld kan nedbetales. Her har du sentrumsgatene rett utenfor døren, med kjøpesentre og diverse

Kart

Kart over Olavsgate 30

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Olavsgate 30 har en attraktiv og sentral beliggenhet i Porsgrunn sentrum. Leiligheten ligger fint til i 2. etasje i St. Joseph I Borettslag, med enkel adkomst via heis og alle fasiliteter i umiddelbar nærhet. Boligen har parkeringsplass i felles parkeringskjeller. Innkjøring via Aallsgate. Den historiske Nonnehagen er en viktig del av fellesområdet i borettlaget, den vil bli tilrettelagt som rekreasjons- og møteplass for beboere i St. Joseph I Borettslag . Her har du sentrumsgatene rett utenfor døra, med kjøpesentre og diverse butikker, kafeer og restauranter, kultur- og uteliv. Perfekt for deg som ønsker å bo sentralt, med enkel adkomst til alle byens fasiliteter! Det er kort vei til nylig oppgraderte Franklintorget og kjøpesenteret DownTown med et godt utvalg av diverse butikker og servicetilbud. Rett i nærheten er det opparbeidet en flott promenade langs elva, som strekker seg fra DownTown og helt opp til koselige Osebakken. På veien finnes det flere restauranter og kafeer. Ved Osebakken finnes det en flott opparbeidet badeplass, med finkornet sandstrand, store gressplener, brygge og badstue. Bruk av badstue må bookes. Det er også kort vei til Kulturhuset Ælvespeilet, som byr på en rekke arrangementer gjennom året, samt mat og vinbar med nydelig beliggenhet ved elva. Gangavstand er det også til Filmsenteret Charlie og Porsgrunn Bibliotek, samt Kammerherreløkka med gode buss- og togforbindelser. Gode bussforbindelser også fra Storgata og nylig oppgraderte Franklintorget. Området har for øvrig nærhet til flere fine tur- og rekreasjonsområder. Rett utenfor døren kan man ta seg en liten rusletur langs elva eller nyte en kaffe ved bryggekanten. På motsatt side av elva, på 'Vessia', finnes det for øvrig flotte friarealer ved Lysthusåsen med nydelig utsikt til Porsgrunn sentrum. For lengere turer, ligger Porsløypa innen fin avstand. Porsløypa er en populær rundløype i skogsterreng, med forbindelse til både Kverndammen, Frydentopp og Skipperåsen, som er populære turmål. Porsløypa er også belyst i den mørke årstiden og det blir kjørt opp skiløyper når snømengden tillater det.

Barnehage, skole og fritid

Kjøper oppfordres også selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om barnehager, skoler og skolekrets. Rikelig med fritidstilbud i området.

Skolekrets

Kjøper oppfordres også selv til å ta kontakt med kommunen for opplysninger om barnehager, skoler og skolekrets. Rikelig med fritidstilbud i området.

Offentlig kommunikasjon

Bussrute i nærområdet. En liten spasertur unna går det tog mot Oslo og Skien.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et område regulert til kombinerte formål (bolig/forretning/kontor) i henhold til detaljregulering 370, "St. Josephs", vedtatt 11.09.2008. Reguleringen gjelder for felt B/F/K2. En mindre del av eiendommen er regulert til felles grøntareal (felt Fe2). Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2018-2030 (plan-ID 1406), vedtatt 13.06.2019. Arealbruken er i planen avsatt til sentrumsformål. Det er igangsatt arbeid med ny kommuneplan, "Kommuneplanens arealdel 2024-2036" (plan-ID 1415). Reguleringsplanen for St. Josephs inneholder bestemmelser med hensyn til kulturminnevern. Ved en eventuell rivning av eksisterende bebyggelse i felt B/F/K2 og B/F/K3, skal denne erstattes med en ny bebyggelse som har et slektskap med det opprinnelige St. Josephs sykehus i forhold til volum og materialbruk. I forbindelse med byggesøknad på felt B/F/K2 og B/F/K3 og B2 skal de regionale kulturminnemyndighetene uttale seg til søknader om nybygg. Det er i nærområde og på nabotomter godkjente byggetiltak og tomter tiltenkt fremtidige byggetrinn, og det må påregnes at det i fremtiden kan bli igangsatt utvikling/ utbygging. Se vedlagte situasjonskart. Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 200
  • Bruksnummer: 4246
  • Kommunenummer: 4001 - Porsgrunn
  • Borettslag / Sameie navn: ST. JOSEPH I BORETTSLAG
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 835920712
  • Borettslag / Sameie andelsnummer: 4

Informasjon borettslag / sameie

Regnskap / Budsjett:
Megler har kopi av årsregnskap for 2025 og budsjett for 2026. Dette kan interessenter få oversendt. Regnskap 2025: - Årsresultat for 2025: overskudd (kr 279 527,-), avsatt i sin helhet til egenkapitalen. - Disponible midler per 31.12.2025: kr 414 527,-. Budsjett 2026: - Driftsinntekter: kr 5 779 018,- - Driftskostnader: kr 1 466 800,- - Finanskostnader: kr 4 312 218,- - Budsjettert årsresultat for 2026: kr 0,-
Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter plikter å sette seg inn i borettslagets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Styreleder opplyser at det ikke er tillatt med dyrehold, men styret kan gi unntak dersom særskilte forhold tilsier det. I henhold til vedtektene kan styret samtykke i at brukeren av boligen holder dyr dersom gode grunner taler for det, og dyreholdet ikke er til ulempe for de andre brukerne av eiendommen.
Beboernes forpliktelser:
Andelseieren har ansvaret for oppstaking og rensing av innvendige avløpsledninger både til og fra egen vannlås/sluk og fram til borettslagets felles-/hovedledning. På verandaer, balkonger, takterrasser o.l. har andelseier ansvar for å rense eventuelle sluk. Andelseieren skal holde boligen fri for insekter og skadedyr og straks melde fra skriftlig til borettslaget ved mistanke. Oppdages det skade i boligen som borettslaget plikter å utbedre, skal det sendes skriftlig melding om dette. Andelseieren plikter også å gi adgang til boligen slik at borettslaget kan utføre nødvendig ettersyn, reparasjon eller utskifting.
Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper. Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper besørge videresalg av andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger. Nekter borettslaget å godkjenne erververen som andelseier, må melding om dette komme fram til erververen senest 20 dager etter at søknaden om godkjenning kom fram til borettslaget. I motsatt fall regnes godkjenning som gitt. For arbeid med eierskifte og eventuell godkjenning kan borettslaget kreve et vederlag på opptil fire ganger rettsgebyret av den som avhender andelen.
Forkjøpsrett:
Forkjøpsretten på boligen er ferdig forhåndsprøvd.

Innskudd:
kr 2 800 000

Felleskostnader

kr 16 118 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

Felleskostnader dekker betjening av andel fellesgjeld, bygningsforsikring, offentlige avgifter og diverse vedlikehold/drift. Felleskostnader: kr 4 445,- Renter fellesgjeld: kr 11 673,- Oppvarming avregnes hver 2. måned og kommer i tillegg til felleskostnadene. Avdragsfri periode utløper 05.01.2046. Felleskostnader etter avdragsfri periode vil med oppgitt rentesats øke med kr 6 857,- per måned. Ta kontakt med forretningsfører for nærmere opplysninger. Rentenivå, eventuelt nye låneopptak, endret nedbetalingsplan og årsmøtevedtak kan påvirke felleskostnadenes størrelse. Felleskostnadene er opplyst av forretningsfører pr. 31.08.2026. Borettslaget står fritt til å fremforhandle andre avtaler og drift av borettslaget til enhver tid.

Fellesgjeld

Total fellesgjeld for borettslaget er kr 76 685 000,- pr. 31.08.2026 og lånevilkårene er: Bank: Skagerrak Sparebank Lånenummer: 26017620788 Type: Annuitetslån, 4 terminer per år Restsaldo pr. 31.08.2026: kr 76 685 000,- Andel av saldo: kr 2 800 000,- Innfrielsesdato: 05.10.2065 Rente: 5 % Avdragsfri periode: Første termin 05.01.2026, neste avdrag 05.01.2046. Ut fra dagens lånebetingelser vil neste avdrag utgjøre ca. kr 6 857,- per måned for denne boligen. IN-ordning: Ja

kr 2 800 000
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 31.08.2026
Lånenummer: 26017620788, Skagerrak Sparebank Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 11.12.2025: 5% pa. Antall terminer til innfrielse: 160 Saldo per 11.12.2025: 80 185 000 Andel av saldo: 1 600 000 Neste termin: 05.01.2026. Neste avdrag: 05.01.2046 (siste termin 05.10.2065)
Felleskostnader etter avdragsfri periode: Ut i fra dagens lånebetingelser vil neste avdrag som forfaller til betaling 05.01.2046 utgjøre ca kr 6 857,00 per måned for denne boligen. Avdragsfri periode utløper 05.01.2046. Månedlige felleskostnader etter avdragsfri periode vil med dagens rentesats øke med kr 6 857,00 totalt kr 22 975,-.

Forsikringspolise

SP0007075606

Sikringsordning

Borettslaget ved dets andelseiere kan holdes ansvarlig for andres eventuelle mislighold av felleskostnader. Dersom en andelseier ikke betaler sin andel av fellesgjeld har borettslaget 1. prioritets pant i andelen for inntil 2G (folketrygdens grunnbeløp). Ved vesentlig mislighold kan borettslaget kreve tvangssalg av andelen. Borettslaget har imidlertid forsikret seg mot manglende innbetaling av felleskostnader. Borettslaget har frivillig sikringsordning i Skadeselskapet Borettslagenes Sikringsfond A/S. Avtalen løper til den sies opp av en av partene. Avtalen er en løpende avtale med følgende oppsigelsesvilkår: 1. desember med gyldighet fra kommende årsskifte. Vilkår for hva forsikringen dekker kan fås ved henvendelse til megler.

Areal

BRA: 78.2 m2
BRA-i: 73.2 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 19.7 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

2

Parkering

Boligen disponerer en parkeringsplass i felles garasjeanlegg, samt bod. Borettslaget har tilrettelagt for lading av el-bil. Andelseier må selv kjøpe elbil-lader på egen kostander. Det gjøre oppmerksom på at vist parkeringsanlegg er foreløpig, og at selger har rett til å gjøre endringer under videre prosjektering. Megler gjør oppmerksom at det etter plan- og bygningsloven kan være vedtak i borettslag om å opparbeide tilrettelagte parkeringsplasser for personer med nedsatt funksjonsevne. Det er da krav til at borettslaget sikrer at parkeringsplassene skal være tilgjengelig for de som har behov for dem. Dette betyr at en andelseier med nedsatt funksjonsevne kan kreve å få bytte plass med en andelseier uten behov for en tilrettelagt plass. Tilgjengeligheten skal sikres gjennom bytteordning el. Det er dog krav om at andelseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i borettslaget. Retten til å bruke en tilrettelagt plass varer så lenge et dokumentert behov er til stede og retten gjelder uavhengig av om parkeringsplassen er fellesareal eller tilhører en enkelt andel. Det er derfor en risiko for at en kjøpt parkeringsplass, uavhengig av organisering, lovlig kan tildeles en annen andelseier med nedsatt funksjonsevne.

Eiendom

Tomteareal er 791 m2 på eiet tomt.

Borettslagets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk. Tomten er pent opparbeidet med plen, steinbelagte gangstier, blomsterbed og prydbusker. Koselige fellesområder med sitteplasser for sosialt samvær. Borettslaget eier i tillegg andel av gnr 200, bnr 4245. Denne er registrert som en annleggseiendom og antas å gjelde felles garasjekjeller. Det er i nærområde og på nabotomter godkjente byggetiltak og tomter tiltenkt fremtidige byggetrinn, og det må påregnes at det i fremtiden kan bli igangsatt utvikling/ utbygging. Se vedlagte situasjonskart. Se "Regulering og arealplaner" vedrørende reguleringsmessige forhold og andre kjente forhold som har eller kan ha betydning for bruk eller utnyttelse av tomten. Se "Midlertidig brukstillatelse/ferdigattest" vedrørende tiltak på eiendommen, som er eller kan være oppført uten søknad og/eller godkjenning. Fellesområdene er opparbeidet med attraktive, områder for lek og opphold samt felles urtehage.

Byggeår

2025

Innhold

Boligen ligger fint til i 2. etasje og består av følgende rom: Entré, stue/kjøkken, to soverom, bad og vaskerom. Boligen disponerer i tillegg parkeringsplass i felles garasjeanlegg, samt sportsbod. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under Ferdigattest og brukstillatelse.

Standard

Leiligheten ligger fint til i 2. etasje i St. Joseph I Borettslag, med enkel adkomst via heis og alle fasiliteter i umiddelbar nærhet. Boligen har parkeringsplass i felles parkeringskjeller. Leiligheten har fasiliteter som balansert ventilasjon med varmegjenvinning, sprinkleranlegg med dyser i alle rom, og fjernvarme med radiatorer i stue og entre. Overflater består hovedsakelig av parkett på gulv og ellers lysmalte, slette flater på vegger og i tak. Porttelefon med calling og bildeoverføring v/hovedinngang. Her har du sentrumsgatene rett utenfor døren, med kjøpesentre og diverse butikker, kafeer og restauranter, kultur- og uteliv - Perfekt for deg som ønsker å bo sentralt og lettvint, midt i Porsgrunn sentrum! I nærområdet er det for øvrig god tilgang på dagligvareforretninger, og gode bussforbindelser. ENTRÉ Hyggelig entre som ønsker velkommen inn, med plass til å sette fra seg sko og henge fra seg yttertøy. Det er montert calling anlegg for enkelt å kunne slippe besøkende inn. STUE/KJØKKEN Boligen har en lys og romslig stue, hvor man kan møblere etter eget ønske. Stuen ligger i åpen løsning mot kjøkkenet, og det er store vindusflater som sikrer godt dagslys i rommet. Det er installert kabel-tv og internett som er inkludert i de oppgitte felleskostnadene. Moderne og praktisk kjøkken med integrerte hvitevarer og god skap- og skuffplass. Kjøkkenet har kjøkken innredning fra Drømmekjøkkenet med slette fronter og benkeplate av laminat. Integrerte hvitevarer er kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin, induksjonstopp og stekeovn. Over stekesone er det ventilator med kullfilter. Det er montert vannstoppsystem og komfyrvakt. I tilknytning til stuen og kjøkkenet har boligen en flott, takoverbygget balkong med god plass til utendørsmøblement. BADEROM Flott, helfliset bad med varmekabler i gulv. Badet er innredet med veggmontert toalett, dusjhjørne og servantinnredning med skuffer og overskap med speil. Det er balansert ventilasjon. VASKEROM Vaskerommet har våtromsbelegg med oppbrett på gulv og er innredet med servant innredning og opplegg for vaskemaskin. Det er balansert ventilasjon. SOVEROM Leiligheten har to romslig soverom med god plass til dobbeltseng. Det ene soverommet har utgang til balkong. TILSTANDSRAPPORT IKKE INNHENTET Selger ikke har innhentet tilstandsrapport i henhold til forskrift til avhendingslova, og selger har heller ingen plikt til dette. Dersom det ville kommet frem opplysninger i en tilstandsrapport og dersom dette ikke er opplyst på annen måte, kan eventuelle mangler ved boligen være selgers ansvar. Manglende tilstandsrapport innebærer også at selger ikke har tegnet boligselgerforsikring. INFORMASJON OM BORETTSLAGET I innkalling til generalforsamling (22.06.2026) står det om følgende saker under arbeid og planlegging: "Vedlikehold og påkostninger: Intet vedlikehold gjennomført i 2025 da dette er et nytt borettslag." INFORMASJON FRA STYRELEDER (03.09.2026): - Ingen planer om vedlikehold utover det normale - Pr.i dag er det ikke noen planer om økning av husleien - Det er ikke tillatt med dyrehold, styret kan gi unntak dersom særskilte forhold tilsier det - Ja, det følger en parkeringsplass med hver leilighet. - Ja, det er lagt til rette for el bil lading. - Det er 1 bod pr. leilighet - Ja, grunnpakke og internett er inkl. Det gjøres oppmerksom på at fremtidig vedlikehold og rehabiliteringer kan medføre økning av fellesgjeld og felleskostnader.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Fasader består av en kombinasjon av luftet puss, tre- og plate/beslagskledning. Informasjonen er hentet fra salgsoppgaven for prosjektet.

Eiendomstype

Andelsleilighet

Oppvarming

Elektrisk oppvarming og fjernvarme. Boligen har oppvarming ved radiatorer i stue og entre via fjernvarme, og det er varmekabel på bad. Det er sentralanlegg for varmt vann via fjernvarmeanlegg. Det er forbruksmåler med fjernavlesning til hver leilighet. Ifølge selger skal varmekilder fungere på en tilfredsstillende måte. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.

Andel fellesformue

kr 10 949
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 31.12.2025

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.

Andre relevante opplysninger

Eierforholdet reguleres av Lov om burettslag av 06.06.03 nr. 39. I borettslag eier andelseierne andeler i borettslaget og disse gir andelseierne borett til en bestemt bolig. Borettslaget eier eiendommen. Andelseier har ikke personlig ansvar for borettslagets fellesgjeld, men er ansvarlig for å dekke borettslagets løpende utgifter. Manglende innbetaling av felleskostnader fra andre andelseiere kan medføre at resterende andelseiere må dekke dette.

Boligselgerforsikring

Selger har ikke tegnet boligselgerforsikring siden selger er en profesjonell aktør og kan derfor ikke tegne slik forsikring.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 5.100,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 4.100,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Forsikringsselskap

If Skadeforsikring NUF

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Oppdragsansvarlig

Megler: Mette Krokås Selander Eiendomsmegler

Fasiliteter

  • Balkong/Terrasse
  • Garasje / P-plass
  • Heis

Adgang til utleie

Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut boliger i borettslag eller aksjelag, jfr. Lov om borettslag §§ 5-5 og 5-6. Andelseier har mulighet til å overlate bruken av boligen inntil 30 døgn i løpet av året, jfr § 5-4 i burettslagslova.

Radon

Bygget er utført med forskriftsmessig radonsperre og dokumentasjon foreligger gjennom at bygget har midlertidig brukstillatelse. Bygget ligger også i et område med moderat til lav forekomst av Radon i henhold til NGU sitt Radon kart." For mer informasjon vedrørende radon, se www.dsa.no/radon

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Beregn boliglån

Se hva lånet fra vår samarbeidspartner vil komme på i måneden.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?