Ensjø
Rolf Hofmos gate 19
Moderne 3-roms med nytt kjøkken fra 2024 og god standard | Balkong og heis | Garasjeplass | Attraktivt på Ensjø
Prisantydning
kr 6 990 000
Totalpris
kr 7 154 247
kr 6 990 000
Kr 6 990 000 Prisantydning
Kr 154 751 Andel av fellesgjeld
Kr 7 144 751 Pris inkl fellesgjeld
Omkostninger
Kr 545 Tinglysing av hjemmelsovergang
Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk)
Kr 8 406 Parallellavklaring forkjøpsrett
Kr 9 496 Sum omkostninger
Kr 8 600 Boligkjøperforsikring (valgfritt)
Kr 18 096 Sum inkl boligkjøperforsikring
Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.
kr 154 751
Felleskost/mnd.
kr 5 061
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Henter visninger...
Nøkkelinformasjon
82 m2
0655 Oslo
Andel
3 211 m2
77 m2
2009
3
3
2
82 m2
0655 Oslo
Andel
3 211 m2
77 m2
2009
3
3
2
Selge egen bolig?
Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.
Beskrivelse
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Leiligheten har en sentral beliggenhet i Rolf Hofmos gate på Ensjø i Oslo. Området preges av moderne boligbebyggelse og et trivelig bomiljø med romslige utearealer. Rett utenfor bygget finnes et pent opparbeidet felles gårdsrom med sittebenker, beplantning, lekeplass og bordtennisbord, som gir gode oppholdsarealer like ved inngangsdøren. I nærområdet har du alt du trenger til det daglige. Dagligvarehandelen gjøres enkelt med både Spar på Ensjø og Kiwi på Jordal en kort gåtur unna. Rundt Ensjø torg finner du apotek, hyggelige spisesteder og kafétilbud, og det er også en kort spasertur over til sjarmerende Kampen med populære steder som surdeigsbakeriet Farine. For et større utvalg av forretninger og servicetilbud ligger Fyrstikktorget en kort spasertur unna. For rekreasjon og aktivitet byr nærområdet på varierte muligheter. Jordal idrettspark ligger en kort gåtur unna med fotballbane, skatepark og fine friområder for lek og ballspill. Det er også kort vei til fots til flere treningssentre, som Fresh Fitness på Ensjø og SATS på Kampen. For barnefamilier er beliggenheten praktisk med Ensjø Torg barnehage, Kardemomme barnehage og Kampen skole like i nærheten, alle innenfor en kort gåtur. Kommunikasjonsmulighetene er meget gode for pendlere og byentusiaster. Ensjø T-banestasjon ligger bare en kort gåtur unna boligen. Herfra betjener linje 1, 2, 3 og 4 stasjonen med hyppige avganger som bringer deg direkte til Jernbanetorget og sentrumskjernen på under ti minutter. Det går også lokale busslinjer og flybuss i umiddelbar nærhet, samt at du har enkel tilknytning med bil til Ring 3 og byens øvrige hovedfartsårer.
Barnehage, skole og fritid
Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Reguleringsplan
Eiendommen er regulert i henhold til detaljregulering S-4293, «Endret reguleringsplan med reg.best. for Ensjøveien 25, Østerdalsgata 11 og 13», vedtatt 28.02.2007. Hovedformålet er byggeområde for bolig. Planen omfatter også delarealer regulert til fareområde (høyspenningsanlegg) og fellesområde (felles avkjørsel). Eiendommen omfattes også av reguleringsplan S-3058, «Reguleringsområde for fareområde (trase for 47 kv kraftledning) fra Abildsø til Tøyen», vedtatt 26.04.1989. Eiendommen omfattes av Kommuneplan 2015-2030, vedtatt 23.09.2015. I henhold til plankartet er eiendommen avsatt til bebyggelse og anlegg, og ligger innenfor utviklingsområde i indre by. Eiendommen omfattes i tillegg av kommunedelplan KDP-17, «Kommunedelplan for torg og møteplasser», vedtatt 22.04.2009. Det er registrert mistanke eller forekomst av forurenset grunn på eiendommen, klassifisert med påvirkningsgrad 'Lite/ikke forurenset'. Eiendommen berøres av et fareområde for høyspenningsanlegg i henhold til reguleringsplanene S-4293 og S-3058. Eventuelle tiltak eller graving i bakken innenfor disse områdene krever kabelpåvisning og skriftlig samtykke fra Viken Energinett. Eiendommen ligger innenfor et aktsomhetsområde for kvikkleire. I følge Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) er det ikke regnet som farlig å bo på kvikkleire. Det er først når kvikkleira overbelastes at den kan kollapse. Kvikkleireskred utløses oftest av anleggsvirksomhet som grave- og fyllingsarbeider. Det stilles strenge krav til de som bygger i kvikkleireområder. Kvikkleireskred kan også utløses av erosjon i elver og bekker. De fleste kommuner har brukt marin grensen (ca. 200 moh) som avgrensning av områder hvor det kan finnes kvikkleire. Under marin grense stilles det krav til at sikkerhet mot skred er ivaretatt iht. Byggteknisk forskrift (TEK) og NVEs veileder «Sikkerhet mot kvikkleireskred». Det kan være forbud mot tiltak og arbeider i rasutsatte områder. Ta kontakt med kommunen eller NVE dersom du har flere spørsmål i forhold til grunnforholdene. Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon. Radon er en radioaktiv gass som kan sive inn i bygninger fra grunnen. Statens strålevern anbefaler radonmåling i alle boliger. Området er stadig under endring/utvikling, bygg settes opp, rehabiliteres og rives ned. Vi anbefaler derfor alle budgivere å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 133
- Bruksnummer: 20
- Kommunenummer: 0301 - Oslo
- Borettslag / Sameie navn: Rolf Hofmos Borettslag
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 994036971
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Styret informerer om:
Borettslaget har en vedlikeholdsplan som styret følger. Den innebærer større kostnader til ulike prosjekt i 2027/2028. Nøyaktige tall vil først foreligge til budsjettarbeidet i oktober. Det forventes pt ingen økning av felleskostnadene i 2026. Når det gjelder 2027 er det for tidlig å si noe om nivået.
Telia er leverandør av nett/TV-tjenester og er nå i ferd med å legge fiber til borettslaget/beboerne. Avtalen vi har med Telia er kollektiv Flex med fem års bindigstid kr 433, - per måned.
Leiligheten disponerer garasjeplass på flåte (flåte 25 U2)til leiligheten. Flåten har vektbegrensning 2 tonn/190 cm x 5 m. Styret praktiserer ikke bytte av plasser.
Felleskostnadene omfatter a konto radiatorvarme/varmtvann, Internett/TV, garasje og eventuell andel av fellesgjeld. Det er tre felles ladeplasser for elbil som den enkelte selv betaler via registering og kortbruk.
Leiligheten disponerer kjellerbod som er merket med leilighetsnummer.
Vedtekter / Husordensregler:
Eier forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og eventuelle husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Det er tillatt å holde dyr så lenge dette ikke er til sjenanse for de øvrige beboerne. Dyrehold tillates kun etter søknad til styret og undertegning av borettslagets dyreholdserklæring.
Ved dyrehold gjelder følgende bestemmelser:
1. Det forutsettes at eier av dyret er kjent med politivedtektene angående dyrehold og straffebestemmelsene som gjelder for å holde dyr. Hunder skal føres i bånd innenfor borettslagets område.
2. Eier av dyret skal straks fjerne ekskrementer som dyret måtte etterlate på eiendommen.
3. Dyr må holdes borte fra lekeplasser og sandkasser.
4. Eier av dyret er ansvarlig og erstatningspliktig for en hver skade som dyret måtte påføre person eller eiendom, f. eks. oppskraping av dører og karmer, skade på blomster, planter, grøntanlegg m.v.
5. Kommer det inn skriftlige berettigede klager over at et dyrehold sjenerer naboer gjennom lukt, bråk etc. eller på annen måte er til ulempe, f.eks. gir allergiske reaksjoner eller skaper redsel eller angst, kan styret kreve dyret fjernet hvis ikke en minnelig ordning med klageren kan oppnås. I tvilstilfeller avgjør styret etter forhandling med partene hvorvidt en klage er berettiget.
Beboernes forpliktelser:
Andelseier har ansvar for oppstaking og rensing av innvendige avløpsrør frem til felles stamledning, samt rensing av sluk og vedlikehold av radiatorer i egen leilighet. Det forventes deltakelse på årlige dugnader for vedlikehold av fellesområdene.
Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper. Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper besørge videresalg av andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger.
Styret har en frist på 20 dager til å behandle søknaden fra den kom frem til laget. Hvis fristen ikke overholdes, regnes godkjenning som gitt.
Forkjøpsrett:
Andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige medlemmene i OBOS har forkjøpsrett. Forkjøpsretten avklares enten ved forhåndsutlysning med en meldefrist på minimum 5 hverdager, eller etter at bud er akseptert med en frist på 20 dager.
Felleskostnader
kr 5 061 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Månedlige felleskostnader utgjør kr 5 061. Felleskostnadene dekker blant annet kommunale avgifter, eiendomsskatt, felles bygningsforsikring, a konto varmtvann og fyring, garasjeleie samt kabel-TV og bredbånd. Spesifikasjon av månedlige felleskostnader: - Felleskostnader: kr 3 011 - Kapitalkostnader IN lån 1 (Lånnr. 98207357723): *ca. kr 620 - A konto felles varmtvann og fyring: kr 550 - Garasjeleie: kr 450 - Kabel-TV og bredbånd: kr 430 A konto-beløp for varmtvann og varme avregnes årlig per 31.12 via ISTA. Kabel-TV og bredbånd leveres av Telia gjennom en felles avtale (Kollektiv Flex til kr 430,- per måned). På årsmøtet i 2026 ble det besluttet å inngå en ny fellesavtale som vil inkludere internett, TV- og strømmetjenester. *Kapitalkostnader er et ca beløp da selger nettopp har innbetalt store deler av fellesgjeld. Oppdaterte tall kommer 01.09.2026. Informasjon gitt av selger. Rentenivå, eventuelt nye låneopptak, endret nedbetalingsplan og årsmøtevedtak kan påvirke felleskostnadenes størrelse. Eier må selv dekke kostnader forbundet med eget strømforbruk, forsikring av innbo og løsøre samt andre kostnader som ikke dekkes av felleskostnadene.
Fellesgjeld
kr 154 751
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 19.08.2026
Borettslaget har følgende lån: Bank: OBOS-banken AS Lånenummer: 98207357723 Type: Annuitetslån, 12 terminer per år Restsaldo pr. 12.08.2026: kr 149 630 285,- Andel av saldo: kr 1 400 000,- Innfrielsesdato: 30.11.2059 Type Rente: Flytende rente Rente: 5,14 % Avdragsfrihet til og med: 30.11.2039 - Lån 1 (98207357723) har avdragsfrihet frem til 30.11.2039. Etter utløpet av den avdragsfrie perioden vil de månedlige felleskostnadene for denne leiligheten vil øke. Eier har nedbetalt kr 1 250 000 av dette lån. Pr. 21.08.2026 gjenstår det kr. 150 000 Bank: OBOS-banken AS Lånenummer: 98207365807 Type: Annuitetslån, 12 terminer per år Restsaldo pr. 12.08.2026: kr 11 082 702,05 Andel av saldo: kr 0,- Innfrielsesdato: 30.11.2039 Type Rente: Flytende rente Rente: 5,14 % Bank: OBOS Boligkreditt AS Lånenummer: 98207947776 Type: Annuitetslån, 12 terminer per år Restsaldo pr. 12.08.2026: kr 0,- Andel av saldo: kr 0,- Innfrielsesdato: 30.05.2026 Type Rente: Flytende rente Rente: 0,00 % Bank: OBOS-banken AS Lånenummer: 98208732064 Type: Annuitetslån, 12 terminer per år Restsaldo pr. 12.08.2026: kr 695 844,- Andel av saldo: kr 4 751,44 Innfrielsesdato: 28.02.2029 Type Rente: Flytende rente Rente: 5,14 % Mulighet for individuell nedbetaling på hele eller deler av fellesgjeld (IN-lån): Ja. Individuell nedbetaling kan gjøres to ganger i året med frist henholdsvis 28.02. og 30.08.
Forsikringspolise
1740275
Sikringsordning
Borettslaget har en avtale med OBOS Factoring om garantert betaling av felleskostnader. OBOS Factoring garanterer for overførsel til borettslaget hver måned og overtar deretter alt ansvar og risiko for eventuell manglende innbetaling av felleskostnader. I tillegg har borettslaget en lovbestemt panterett i andelen foran alle andre heftelser for krav på dekning av felleskostnader, begrenset til to ganger folketrygdens grunnbeløp (2G).
Areal
BRA: 82 m2
BRA-i: 77 m2
BRA-e: 5 m2
TBA: 8 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
3
Parkering
Leiligheten disponerer garasjeplass på flåte (flåte 25 U2) i felles garasjeanlegg i kjeller. Flåten har en vektbegrensning på 2 tonn og dimensjoner på 190 cm x 5 m. Styret praktiserer ikke bytte av plasser. Det er tre felles ladeplasser for elbil som den enkelte selv betaler via registering og kortbruk.
Eiendom
Tomteareal er 3 211 m2 på eiet tomt.
Borettslagets eiet tomt. Fellesarealene er opparbeidet med grøntanlegg, beplantninger og interne gangveier. Ved nr. 13 er det etablert en platting med piknikbord. Borettslagets tomt er fellesareal, dersom det ikke er gjort nærmere avtaler om bruk.
Byggeår
2009
Innhold
Leiligheten ligger i 3. etasje og består av følgende rom: Entré, garderobe, bad, stue/kjøkken og to soverom. Leiligheten har en balkong på 8 m². I tillegg disponerer leiligheten en bod og en parkeringsplass i kjelleranlegg.
Standard
En gjennomført oppusset leilighet i 3. etasje med ny kjøkkeninnredning fra 2024 og oppgraderte overflater gjennom hele boligen. Planløsningen er tradisjonell og god: entré med tilhørende garderobe, åpen stue- og kjøkkenløsning med utgang til balkong, to soverom og bad/vaskerom. Oppvarmingen skjer via radiatorer tilkoblet felles fjernvarmeanlegg, og leiligheten er energimerket B. Entré/garderobe: Trivelig entré malt i moderne, tidsriktig farge og med enstavs parkett på gulv. Garderoben gir god plass til å henge fra seg yttertøy og sette fra seg sko. Kjøkken: Lekkert og moderne kjøkken fra 2024 med lyse, glatter fronter med svarte detaljer, samt mørk benkeplate av laminat med nedfelt oppvaskkum. Glassplate på veggen over koke- og vaskesonen beskytter mot sprut. Kjøkkenøyen gir ekstra benkeplass og oppbevaring. Integrerte hvitevarer består av platetopp, stekeovn, mikroovn, oppvaskmaskin og kjøl-/fryseskap. Ventilator over kokesonen er tilkoblet ventilasjonsanlegget. Komfyrvakt og waterguard er montert. Stue: Den åpne kjøkken-/stueløsningen bidrar til at leiligheten føles lys og luftig. I tilknytning til kjøkkenet er det mulighet for en trivelig spiseplass. Videre er det god plass for sofagruppe og tv-møbler. Balkongdøren med isolerglass vender mot nordvest og slipper dagslys inn i rommet. Balkong: Fra stuen er det utgang til balkong på 8 m² som vender mot nordvest og har rekkverk i stål. Det er plass til sittegruppe, planter og lykter. Soverom: Det er to gode soverom i leiligheten. Hovedsoverom med god plass for dobbeltseng, nattbord, garderobeskap eller annen oppbevaringsmøbel. Soverom 2 er også av god størrelse og passer ypperlig som barnerom, gjesterom, kontor eller liknende. Bad/vaskerom: Stort, moderne bad som er oppført som baderomskabin med flislagt gulv med varmekabler, flislagte vegger og lakkerte plater i himling. Innredningen inneholder servantseksjon med skuffer og speil, vegghengt toalett og nedsenket dusjhjørne med inn- og utadslående dører i herdet glass. Det er opplegg for vaskemaskin. Mekanisk avtrekk er styrt fra kjøkken. I 2026 ble deler av baderomsinnredningen utskiftet, herunder servant og blandebatteri. Overflater består av: Gulv: Enstavs parkett og fliser. Vegger: Malte flater og fliser. Himling: Malte flater. Lagring: Garderobe i tilknytning til entré. Skap på begge soverom. Oppbevaring i kjøkkenøy. Kjellerbod merket med leilighetsnummer. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.
Byggemåte
Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 18.08.2026. Bygning: Boligblokk oppført i 2009. Yttervegger og bærende konstruksjoner i stål-/betongkonstruksjoner med utfyllende bindingsverk. Utvendige fasader er forblendet med teglstein samt pussede og malte overflater. Etasjeskillere og gulv mot grunn i betongkonstruksjon. Tak: Tilnærmet flatt tak, tekket med papp/membran. Vinduer: Vinduer med isolerglass i tre ramme og karm. Dører: Leilighetsdør med brann-/lydmotstand og kikkehull. Balkongdør med isolerglass. Fabrikklakkerte innerdører med slett overflate. Balkong/terrasse: Nordvestvendt balkong på 8 m². Rekkverk i stål med høyde på 115 cm. VVS-installasjoner: Rør-i-rør system. Fordelerskap er plassert på bad. Avløpsrør i plast. Varmtvann fra fellesanlegg. Sluk i plast og banemembran. Smøremembran på vegger. Ventilasjon: Naturlig ventilasjon med spalteventiler i vinduer og veggventiler. Mekanisk avtrekk fra bad og kjøkken. Mekanisk avtrekk styrt fra kjøkken. Ventilator over kokesone, tilkoblet ventilasjonsanlegget. Tekniske detaljer: Radiatorer tilkoblet felles fjernvarmeanlegg. Brann- og røykvarslere. Pulver slokkingsapparat. Elektrisk anlegg: Elanlegg med automatsikringer. Varmekabler i gulv på bad. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Vanntett sjikt, membran og sluk | Mer enn halvparten av estimert brukstid er passert. Det er viktig å merke seg at levetiden til en membran varierer på kvalitet, installasjon og bruk. Eldre membraner kan bli sprø og sprekke opp, noe som fører til at de mister sin vanntette funksjon. - Ventilasjon | Naturlig ventilasjon tilfredsstiller ikke dagens krav til luftmengder og energibesparelse i boligen. NS3600 angir at TG0 og TG1 kun kan benyttes der det er balansert ventilasjon. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Badet har baderomskabin og det er ikke praktisk mulig å gjennomføre boring av hull for fuktsøk. En baderomskabin er en forhåndsprodusert del som settes inn i bygget i stedet for at badet bygges på stedet, ofte som et totalt og ferdig bad. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.
Eiendomstype
Andelsleilighet
Oppvarming
Oppvarming består av sentralfyring og strøm. Radiatorer tilkoblet felles fjernvarmeanlegg og elektriske varmekabler i baderomsgulv. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.
Strømforbruk
Boligen er tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget som trer i kraft fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026 dersom avtalen er inngått mellom 1. oktober 2025 og 31. desember 2026. Ved avtaleinngåelse fra 2027 og videre gjelder bindingstiden ut kalenderåret fra bestillingstidspunktet. Ny eier må være innforstått med at boligen har en aktiv Norgespris-avtale, og at denne videreføres i henhold til gjeldende vilkår. Selger har ikke bebodd boligen de siste 12 månedene, og det foreligger derfor ingen historikk over strømforbruk.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpssystem. Stikkledningene fra eiendommen og ut til det kommunale nettet er private, og vedlikeholdsansvaret for disse påhviler borettslaget. Adkomst til eiendommen skjer via offentlig vei. Rolf Hofmos Borettslag har en tinglyst rett til opparbeidet adkomst og oppstillingsplass for brannbil på gnr. 237, bnr. 53. Rettigheten er vederlagsfri og stedsevarig. Vedlikehold, inkludert vintervedlikehold, påhviler borettslaget.
Andel fellesformue
kr 7 280
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Etter nærmere avtale. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.
Andre relevante opplysninger
Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av ansvarlig megler. For god ordens skyld nevner vi at Bygningssakkyndig opplyser at rom som ligger utenfor boenheten, men som eier har påvist og/eller opplyst at tilhører boenheten, er oppmålt og inkludert i BRA-e. Det er ikke fremvist dokumentasjon på at rommet tilhører boenheten, med mindre dette er angitt særskilt. Rom utenfor boenheten kan omdisponeres av borettslaget/sameiet og dette kan påvirke boligens BRA. Vær oppmerksom på at NS 3940:2023 og eierseksjonsloven har ulik definisjon av fellesareal. Ved arealmåling gjelder NS 3940:2023 som definerer fellesareal slik: "Delen av bygning som brukes av to eller flere bruksenheter eller til bygningens forvaltning, drift eller vedlikehold."
Boligselgerforsikring
Selger har ikke valgt å kjøpe boligselgerforsikring, men har likevel fylt ut selgers egenerklæringsskjema som en del av opplysningsplikten sin. Interessenter og budgivere plikter å gjøre seg kjent med innholdet i egenerkæringen, forut for inngivelse av bud.
Boligkjøperforsikring
Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 8 600. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company. Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 4 873 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for borettslagseiendom. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak.
Forsikringsselskap
If Skadeforsikring Nuf
Moderniseringer og påkostninger
I 2024 er nytt kjøkken oppført. I 2026 er alle overflater pusset opp, samt utskiftet deler av baderomsinnredningen.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.
Adgang til utleie
Det er begrenset adgang til å leie ut leiligheter i borettslag. Andelseier kan uten å søke godkjenning leie ut boligen i opptil 30 døgn i året. Dersom andelseier har bodd i boligen i minst ett av de siste to årene, kan boligen leies ut i inntil tre år med styrets samtykke, jf. burettslagslova §§ 5-5 og 5-6. Vedtektene presiserer at gratis utlån av boligen regnes med i grensen på 30 døgn for korttidsutleie, og denne grensen kan ikke utvides.
Radon
I leiligheter som ligger i tredje etasje eller høyere, er det som hovedregel ikke nødvendig å måle radonverdier da radon ikke strekker seg over tre etasjer. Aktsomhetsgrad for radon på eiendommen er vurdert til 'Middels til lav aktsomhet'.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.