Lambertseter

Langbølgen 27

Luftig og pen 3-roms toppleilighet | Solrik, vestvendt innglasset balkong | Meget sentralt | Fyring inkl.

Prisantydning

kr 4 800 000

Totalpris

kr 4 939 008

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 4 800 000

Omkostninger:

Tinglysning av hjemmelsdok.: 545,-
Tinglysning av pantedok.: 545,-
Gebyr forhåndsutlysing av forkjøpsrett: 8406,-

Sum omkostninger: 9496,-

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 7 400 – 10 200 (valgfritt tillegg)

Fellesgjeld

kr 129 512

Felleskost/mnd.

kr 5 938

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

80 m2

Postnummer:

1150 Oslo

Eierform:

Andel

Tomt:

16 460 m2

BRA-i:

64 m2

Byggeår:

1957

Etasje:

4

Rom:

3

Soverom:

2

BRA:

80 m2

Postnummer:

1150 Oslo

Eierform:

Andel

Tomt:

16 460 m2

BRA-i:

64 m2

Byggeår:

1957

Etasje:

4

Rom:

3

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Langbølgen 27 – en lys og gjennomgående 3-roms toppleilighet med attraktiv beliggenhet på Lambertseter. Leiligheten ble oppgradert i 2018 med blant annet nytt kjøkken, renovert bad og oppussede overflater, og fremstår som moderne og innflyttingsklar. Den gode planløsningen byr på stue og kjøkken i delvis åpen løsning, som gir en luftig romfølelse og gode sosiale soner. Fra stuen er det utgang til en vestvendt, innglasset balkong på 8 m² med fritt utsyn og gode solforhold. Her bor du sentralt med kort vei til Lambertseter senter, t-banestasjon, butikker og øvrige servicetilbud. Høydepunkter: * Pent oppusset 3-roms toppleilighet * Vestvendt, innglasset balkong på 8 m² * Lekkert bad fra 2018 * Fyring, kabel-TV og internett inkludert * Vinduer og balkongdør fra 2019

Kart

Kart over Langbølgen 27

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Leiligheten har en attraktiv og meget sentral beliggenhet på Lambertseter. Fra boligen er det umiddelbar nærhet til Lambertseter senter som har et godt utvalg av butikker samt bibliotek, Symra Kino og Sats treningssenter. Ved senteret finner man også Lambertseter T-banestasjon, bussholdeplass og taxiholdeplass. Det er flotte rekreasjons- og turmuligheter i nærområdet ved bl.a. Ekebergsletta, Brannfjell og Østensjøvannet. Nærhet til både Østmarka med milevis av stier og lysløyper samt Oslofjorden som byr på flere populære strender. Leiligheten sogner til Karlsrud skole. Servicetilbud: Dagligvarehandelen kan gjøres på både Kiwi, Rema 1000 og Meny. For ytterligere butikker og servicetilbud ligger Lambertseter senter i umiddelbar nærhet. Dette er et relativt nytt og moderne senter med ca. 75 butikker samt egen kino (Symra). Her finnes bl.a. vinmonopol og bibliotek. Offentlig kommunikasjon: Området gir gode muligheter for offentlig kommunikasjon via buss og T-bane. Det er kun ca. 400 meter til Lambertseter T-banestasjon, herfra går linje 1 og 4. T-banen bruker 20 min til Oslo S. I kort gange fra leiligheten i Mylskerudveien går buss nr 74 med enkel forbindelse til Jernbanetorget. Flybuss OSL Ekspressen kan du enkelt ta fra Lambertseter senter. Med bil tar det ca. 9 min til Oslo S, 11 min til Aker Brygge, 12 min til Majorstuen og 34 min til Oslo lufthavn. Skoler og barnehager: Boligen har tilhørighet til Lambertseter skole som ligger i kort gange fra boligen. Det er et godt utvalg private og kommunale barnehager i nærområdet. Fritidsaktiviteter: Rett i nærheten ligger Lambertseter idrettspark med fotballbaner, friidrettsanlegg og idrettslekeplass. Videre er det flere lekeplasser i området, samt skøytebane, svømmehall, skiløyper, ridesenter, tennisanlegg og treningssenter m.m. Fra eiendommen er det kort vei til fjorden med flere populære badeplasser langs Bunnefjorden, inkludert lokale Nordstrand Bad og Sydstranda på Ulvøya. Ekeberg/Brannfjell og Østmarka byr på flotte turmuligheter sommer som vinter. For koselige søndagsturer anbefales Østensjøvannet som ligger i nærområdet, med et unikt fugleliv med over 200 forskjellige fuglearter. Fra Østensjøvannet er det gangveier som tar deg videre innover Østmarka med milelange turløyper sommer som vinterstid.

Reguleringsplan

Eiendommen er regulert til boligformål med tilhørende anlegg i henhold til reguleringsplan 81855 datert 15.11.1955. Reguleringsplanen har ikke egne skrevne reguleringsbestemmelser men har tilknytning til reguleringsplanene S-438 og S-485 med tilhørende reguleringsbestemmelser. Utdrag av byggesaker i området. Langbølgen 7 - Oppføring av boligbygg. Siste igangsettingstillatelse ble gitt 26.02.2025. Det er gitt tillatelse til oppføring av et nybygg på 9 etasjer og underjordisk parkering i Langbølgen 7. Utdrag av plansaker i området: Cecilie Thoresens vei 13 - 15 - Planforslag til offentlig ettersyn - Boliger. Lambertseter - Karlsrud - Områderegulering - Reguleringssak. I et planforslag fremkommer det at Lambertseter og Karlsrud er angitt som utviklingsområder i ytre by med krav til felles planlegging. Langbølgen 22 med flere - Dialogfase før offentlig ettersyn - Rehabilitering og utvidelse av Lambertseter skole Eiendommen grenser i syd til tomt avsatt til turvei og Kirke (Lambertseter kirke). For ytterligere informasjon, se vedlagt reguleringskart, samt Plan & bygg sine sider.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 159
  • Bruksnummer: 139
  • Kommunenummer: 0301 - Oslo
  • Borettslag / Sameie navn: Gamlehagen Borettslag
  • Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 948976331
  • Borettslag / Sameie andelsnummer: 290

Informasjon borettslag / sameie

Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter forplikter seg til å gjøre seg kjent med vedtekter og husordensregler. Kopi av disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.

Dyrehold:
Det er tillatt å holde dyr så lenge dyreholdet ikke er til sjenanse for de øvrige beboerne. Dyrehold tillates kun etter søknad til styret. Ved et eventuelt dyrehold gjelder følgende bestemmelser: 1. Det forutsettes at eier av dyret er kjent med politivedtektene angående dyrehold og straffebestemmelsene som gjelder for å holde dyr. Hunder skal føres i bånd innenfor borettslagets område. 2. Eier av dyret må straks fjerne ekskrementer som dyret måtte etterlate på eiendommen. 3. Eier av dyret er ansvarlig og erstatningspliktig for enhver skade som dyret måtte påføre person eller eiendom, for eksempel oppskraping av dører og karmer, skader på blomster, planter, grøntanlegg mv. 4. Kommer det inn skriftlige berettigede klager over at et dyrehold sjenerer naboer med lukt, bråk etc, eller på annen måte er til ulempe, for eksempel gir allergiske reaksjoner eller skaper redsel eller angst, kan styret kreve dyret fjernet hvis ikke en minnelig ordning med klageren kan oppnås. I tvilstilfeller avgjør styret etter forhandling med partene hvorvidt en klage er berettiget.

Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper. Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk, jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier, må kjøper besørge videresalg av andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger. OBOS avklarer styregodkjennelse på vegne av styret.

Forkjøpsrett:
Det er forkjøpsrett for andelseiere i borettslaget og deretter for øvrige medlemmer av OBOS. Intern forkjøpsrett for andelseiere i borettslaget blir rangert etter botid, mens forkjøpsrett for øvrige OBOS-medlemmer blir rangert etter medlemskapets lengde. Forkjøpsretten avklares av OBOS.

Felleskostnader

kr 5 938 pr. mnd.

Felleskostnader inkluderer

Felleskostnader dekker fyring, drift og vedlikehold, vaktmester, renter, avdrag, felles bygningsforsikring, internett grunnpakke (200/200 Mbps), forretningsførsel m.m.Felleskostnadene er opplyst av forretningsfører pr 09.06.26. Borettslaget står fritt til å fremforhandle andre avtaler og drift av borettslaget til enhver tid.

Fellesgjeld

Selskapets totale lån og vilkår: Bank: OBOS-banken AS Lånenr.: 98207713015 Lånetype: Annuitetslån Rentesats: 5,03% Restsaldo 28 513 378,00 Innfrielsesdato: 30.10.2038 Type rente: Flytende rente Terminer i året: 12 Restsaldo: 83 978,72 Kapitalkostnader: 769,70 IN-avtale: Nei Bank: OBOS-banken AS Lånenr.: 98208793179 Lånetype: Annuitetslån Rentesats: 5,18% Restsaldo 15 460 096,00 Innfrielsesdato: 30.04.2051 Type rente: Flytende rente Terminer i året: 12 Restsaldo: 45 533,68 Kapitalkostnader: 271,43 IN-avtale: Nei

kr 129 512
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 08.06.2026

Forsikringspolise

1332952

Sikringsordning

Borettslaget har en avtale med OBOS Factoring om garantert betaling av felleskostnader. OBOS Factoring garanterer for overførsel til borettslaget hver måned og overtar deretter alt ansvar og risiko for eventuell manglende innbetaling av felleskostnader. Avtalen varer til den blir sagt opp av en av partene, med en oppsigelsestid på seks måneder.

Areal

BRA: 80 m2
BRA-i: 64 m2
BRA-e: 7 m2
BRA-b: 9 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Etasje

4

Parkering

Gamlehagen borettslag har parkeringsplasser og garasjer, disse kan leies av beboere i borettslaget. Det er for tiden venteliste på å få parkeringsplass og garasjeplass. Utvendig biloppstillingsplass koster kr 400,- pr. mnd. Ved leie av garasje tilkommer garasjeinnskudd i tillegg. Styret har fått fullmakt til å utrede parkeringsplasser på alternative steder i borettslaget, og igangsette prosjekter som ligger innenfor økonomisk forsvarlige rammer. Elbillading er ikke tilgjengelig inntil videre, men styret jobber med å få på plass en fellesløsning for dette, i sammenheng med utvidelse av parkeringsarealer. For øvrig gateparkering etter gjeldende bestemmelser. Det vil bli etablert 3 felles ladere i Skiferveien og 2 felles ladere ved Nabostua nedenfor Radarveien 86. Man finner også følgende i nærheten: 5 ladere i Lambertseter Torg p-hus under Kiwi, inngang fra Skiferveien, altså i umiddelbar nærhet Flere kommunale ladeplasser rundt på Lambertseter En rekke ladere i Lambertseter Senter p-hus Noen ladere i Symra p-hus under Rema 1000 / Europris Hurtigladere på Circle K Abildsø rett nede ved E6

Eiendom

Tomteareal er 16 460 m2 eiet tomt.

Byggeår

1957

Innhold

4. etasje: Entré, gang, bad, 2 soverom, stue, kjøkken og balkong. Andelen har eksklusiv bruksrett til en bod (nr. 426) på 5 m² i kjeller og en bod (nr. 426) med målbart areal på ca. 2 m² under skråtak på loft (gulvareal ca. 6 m²).

Standard

På generelt grunnlag anbefales el. anlegget kontrollert ved eierskifte. Faren for skader/defekter på el. anlegget øker med årene. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Vinduer – TG1: Vinduer med malte trekarmer og 2-lags energiglass fra 2019. Dører – TG1: Brann- og lydklassifisert B-30/DB-35 entrédør. Balkongdør med malte trekarmer og 2-lags energiglass fra 2019. Balkonger, terrasser og rom under balkonger – TG2: Vestvendt innglasset balkong på ca. 8 m². Vurdering av avvik: Det er påvist andre avvik. Ett vindu har sprukkent glass og er punktert. Konsekvens/tiltak: Lokal utbedring/utskiftning av glassrute må påregnes. Andre utvendige forhold – TG1: Boligblokk over 4 etasjer, kjeller og loft oppført 1957. Fundamentert med murverk-/betongkonstruksjoner til ukjente masser/grunn. Støpt kjellergulv og grunnmur i betong. Bærende konstruksjoner, etasjeskillere og leilighetsskillende vegger i betong. Yttervegger i murverk/betong og utfyllende bindingsverk, utvendige forblendet med slemmet/malt teglstein. Saltak takkonstruksjon tekket med takstein. Taket ble ikke besiktiget. Overflater – TG2: Fliser på gulv i bad, ellers parkett og laminat i øvrige rom. Vegger i bad med fliser, ellers malte glatte flater i øvrige rom. Himlinger med malte glatte flater i alle rom. Downlights i bad. Vurdering av avvik: Det er avvik. Noe fragliding og sprang på kortskjøter på parkettgulv i stue. Riss/sprekk på vegg i kjøkken der tidligere dør mot gang opprinnelig var. Konsekvens/tiltak: Ingen umiddelbare tiltak er nødvendig, men ny eier vurderer selv tiltak. Det anbefales varsomhet ved vasking av gulv da vannbruk kan skade parketten. Etasjeskille/gulv mot grunn – TG1: Etasjeskillere av betong. Innvendige dører – TG1: Formpresset dør i bad. Malte profilerte tredører i begge soverom. Andre innvendige forhold – TG1: Skyvedørsgarderobe i entré. Garderobeskap i hovedsoverom. Dørtelefon med portåpner. Bad: Overflater vegger og himling – TG2: Fliser på vegger og malt glatt himling med downlights. Vurdering av avvik: Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Konsekvens/tiltak: Selv om bom eller hullyd ikke alltid er et umiddelbart problem, bør det overvåkes nøye før eventuell utvikling i sprekker i flisfuger e.l. oppstår. Dette må en foreta tiltak for, for å begrense utviklingen. Overflater gulv – TG2: Flislagt gulv med elektriske varmekabler. Vurdering av avvik: Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker. Konsekvens/tiltak: Slike riss/sprekker kan indikere bakenforliggende fuktskader, og konstruksjonen bør observeres jevnlig for å vurdere utvikling. Sluk, membran og tettesjikt – TG2: Plastsluk med ukjent tettesjikt/membran. Vurdering av avvik: Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Konsekvens/tiltak: Det må innhentes dokumentasjon. Manglende membran/tettesjikt medfører risiko for lekkasjer og fukt i konstruksjonen. Sanitærutstyr og innredning – TG2: Innredning bestående av servantskap med folierte fronter og heldekkende servant, speil, vegghengt wc og dusjhjørne med svingdører. Opplegg for vaskemaskin. Vurdering av avvik: Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Det er påvist fuktskjolder/svelling i skapinnredning. Mindre svelleskade på servantskap. Konsekvens/tiltak: Uten dreneringsløsning/lekkasjesikring kan lekkasjer pågå over lang tid uten å bli oppdaget. Dette kan føre til omfattende fuktskader i omkringliggende byggematerialer. Dersom tiltaket ikke utbedres vil det forbli visuelle skader. Ventilasjon – TG2: Naturlig ventilasjon. Vurdering av avvik: Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende. Rommet har kun naturlig ventilasjon. Konsekvens/tiltak: Det er ikke tillatt i borettslaget å ha andre løsninger enn naturlig ventilasjon. Tilliggende konstruksjoner våtrom – TG0: Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga. tilliggende konstruksjoner. Det ble foretatt søk med fuktmåler MMS2 på befaringen uten å påvise unormale forhold. Kjøkken: Overflater og innredning – TG1: Kjøkkeninnredning med hvite glatte fronter. Benkeplate i laminat med nedfelt oppvaskkum med 1-greps blandebatteri. Respatexplater på vegg over benk. Integrert oppvaskmaskin, stekeovn og nedfelt platetopp. Avtrekk – TG2: Kjøkkenventilator med kullfilter. Vurdering av avvik: Det er kun kullfilterventilator på kjøkkenet og heller ikke andre forserte/mekaniske avtrekksløsninger fra kokesonen. Konsekvens/tiltak: Det er ikke tillatt i borettslaget å ha andre løsninger enn naturlig ventilasjon. Tekniske installasjoner: Vannledninger – TG1: Vannledninger i plast og kobber. Avløpsrør – TG1: Avløpsrør av plast. Ventilasjon – TG1: Naturlig ventilasjon. Tilluft via veggventiler og spalteventiler i vinduer. Varmesentral – TG1: Sentral oppvarming via fjernvarme. Varmtvannstank – TG IU: Varmtvannsbereder plassert i kjøkkenbenk. Ukjent volum og produksjonsår. 2018 i følge tidligere annonse. Varme generelt – TG1: Oppvarming med radiatorer. Elektrisk gulvvarme i bad. Elektrisk anlegg: Sikringsskap med automatsikringer plassert i felles trappegang. Spørsmål til eier: Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)? Nei Når ble det elektriske anlegget installert eller sist gang totalt rehabilitert (årstall)? 1957. Anlegget er tilsynelatende oppgradert etter byggeår, men det er ukjent når dette er utført. Samsvarserklæring for div. el-arbeider utført 2020. Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet? Ja Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999? Ja Eksisterer det samsvarserklæring? Ja Foreligger det kontrollrapport fra offentlig myndighet (DLE) eller tilsvarende kontrollinstanser med avvik som ikke er utbedret eller kontrollen er over 5 år? Nei Forekommer det ofte at sikringene løses ut? Nei Har det vært brann, branntilløp eller varmgang i boligens elektriske anlegg? Nei Er det tegn til termiske skader (varmgang) på kabler, brytere, downlights, stikkontakter eller elektrisk utstyr? Nei Er der synlig defekter på kabler eller er disse ikke tilstrekkelig festet? Nei Er det tegn på at kabelinnføringer og hull i inntak og sikringsskap ikke er tette? Nei Finnes det kursfortegnelse, og er den i samsvar med antall sikringer? Ja Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll? Nei

Hvitevarer

Kjøleskap kan kjøpes.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.

Eiendomstype

Andelsleilighet

Oppvarming

Varme generelt – TG1: Oppvarming med radiatorer. Elektrisk gulvvarme i bad. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Vei, vann og avløp

Offentlig adkomstvei Offentlig tilknytning vann Offentlig avløp

Andel fellesformue

kr 32 508
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 30.12.2025

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.

Andre relevante opplysninger

Eierforholdet reguleres av Lov om burettslag av 06.06.03 nr. 39. I borettslag eier andelseierne andeler i borettslaget og disse gir andelseierne borett til en bestemt bolig. Borettslaget eier eiendommen. Andelseier har ikke personlig ansvar for borettslagets fellesgjeld, men er ansvarlig for å dekke borettslagets løpende utgifter. Manglende innbetaling av felleskostnader fra andre andelseiere kan medføre at resterende andelseiere må dekke dette.

Boligselgerforsikring

Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 5.100,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 4.100,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Forsikringsselskap

If Skadeforsikring Nuf

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Adgang til utleie

Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut boliger i borettslag eller aksjelag, jfr. Lov om borettslag §§ 5-5 og 5-6. Andelseier har mulighet til å overlate bruken av boligen inntil 30 døgn i løpet av året, jfr § 5-4 i burettslagslova.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.  På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.  Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.  Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.  Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.  En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.  Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.  Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.  Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.  Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.  En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.  I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Annen informasjon


Odelsrett: Ingen odel.
Konsesjon: Ingen konsesjon.

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?