Gå til innholdet

Nermovegen 11

Innholdsrik og familievennlig enebolig over to plan | 5 soverom og to stuer | Peis og varmepumpe | Nær skole og stasjon

Se videovisning

Prisantydning

kr 3 690 000

Totalpris

kr 3 783 340

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 3 690 000

Omkostninger:
Kr 3 690 000 Prisantydning Omkostninger: Kr 92 250 Dokumentavgift til staten, 2,5% Kr 545 Tinglysing av skjøte Kr 545 Tinglysing av pantedokument (per stk) Kr 93 340 Sum omkostninger Kr 17 900 Boligkjøperforsikring (valgfritt) Kr 111 240 Sum omkostninger inkl boligkjøperforsikring Dokumentavgiftens størrelse forutsetter at eiendommen kjøper til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyrer, satser etc.

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv lånekalkulatoren til SpareBank 1 Østlandet.

Til lånekalkulatoren

Visning

Man. 9. nov. kl. 16:30 - 17:30

Meld deg på visning

Meld deg på visning slik at vi vet at du kommer. Da kan vi bistå alle best mulig og gi deg tiden du trenger på visningen. Har du spørsmål? Kontakt megler.

Nøkkelinformasjon

BRA:

174 m2

Postnummer:

2390 Moelv

Eierform:

Selveier

Tomt:

511 m2

Energimerking:

Energikarakter for boligen er E

BRA-i:

161 m2

Byggeår:

1968

Rom:

7

Soverom:

5

BRA:

174 m2

Postnummer:

2390 Moelv

Eierform:

Selveier

Tomt:

511 m2

Energimerking:

Energikarakter for boligen er E

BRA-i:

161 m2

Byggeår:

1968

Rom:

7

Soverom:

5

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Bestill e-takst

Beskrivelse

Velkommen til Nermovegen 11! Enebolig over to plan med en familievennlig planløsning og attraktiv beliggenhet i et veletablert nabolag. Eiendommen har en barnevennlig og sentral beliggenhet med kort gangavstand til både Moelv skole, lokale idrettsanlegg og Moelv stasjon. Hovedetasjen rommer en lys stue med plassbygget peis forblendet med tegl, to soverom og et separat toalettrom. I andre etasje finner du en ekstra stue og tre soverom, som gir en fleksibel planløsning for familien. Høydepunkter: - Eiertomt på 510,9 m² med hage - Kjøkken med integrerte hvitevarer og eldre vedovn - Luft-til-luft-varmepumpe montert i stue - Bad og soverom i begge etasjer - Gode parkeringsmuligheter på gårdsplass eller i carport Velkommen til visning!

Kart

Kart over Nermovegen 11

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eiendommen har en attraktiv og sentral beliggenhet i et veletablert boligstrøk i Moelv. Her bor du i et rolig og barnevennlig nabolag med særdeles enkel tilgang til hverdagens gjøremål. Både Moelv skole og Moelv ungdomsskole ligger en kort gåtur fra boligen, og det samme gjør Moelv barnehage. Like ved finner du Moelven flerbrukshall og idrettsparken, som tilbyr flotte fasiliteter for fotball, hallidretter og lek for barn og unge. Sentrum av Moelv ligger innenfor behagelig gangavstand fra eiendommen. I sentrum finner du Moelv Torget med apotek, vinmonopol og øvrige servicetilbud, samt dagligvarebutikker som Kiwi og Rema 1000. Beliggenheten er gunstig for pendlere, ettersom Moelv stasjon nås med en kort spasertur. Togforbindelsene langs Dovrebanen gir hyppige avganger mot Lillehammer, Hamar, Oslo lufthavn Gardermoen og Oslo S. I tillegg er det bussholdeplass i umiddelbar nærhet ved ungdomsskolen. Området byr på fine rekreasjonsmuligheter året rundt. Nede ved Mjøsa ligger den populære turstien Mjøsleden, i tillegg til Moelv båthavn og barnevennlige badeplasser ved Boligvika og Sanna. I sommersesongen har dessuten hjuldamperen Skibladner fast anløp ved brygga. Ringsaker kommune byr på et rikt friluftsliv, og på vinterstid er det kort vei med bil til preparerte skiløyper og kjente vintersportssteder som Sjusjøen med mil etter mil med oppkjørte spor.

Barnehage, skole og fritid

Se vedlagt nabolagsprofil. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.

Reguleringsplan

Eiendommen ligger i et område regulert til bolig. Eiendommen er regulert til boligbebyggelse (område for småhus, felt B) i henhold til reguleringsplan MO-STRAND (plan-ID 1977041910114), ikrafttrådt 19.04.1977. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2025-2040 (plan-ID 2023004), ikrafttrådt 18.03.2026. I kommuneplanen er 511 m² avsatt til boligbebyggelse, nåværende. Eiendommen er i tillegg underlagt bestemmelsesområde 10.1 Parkeringssone 1 og bestemmelsesområde 10.2 Støyfølsom bebyggelse (sone for byutvikling rundt sentrum – avvikssone støy). Tidligere vedtatte reguleringsplaner som viser mer detaljert arealbruk enn kommuneplanen, skal fortsatt gjelde i den grad de ikke er i strid med arealbruk, hensynssoner eller kommuneplanbestemmelser. Eiendommen berøres av følgende hensynssone i kommuneplanens arealdel: - Hensynssone H310_2: Ras- og skredfare (aktsomhetsområde for kvikkleireskred), som dekker et delareal på 263 m² av eiendommen. Sonen viser arealer under marin grense med terrengforhold som tilsier mulighet for kvikkleireskred. Før det kan gis tillatelse til tiltak eller vedtas reguleringsplan må det kartlegges om det finnes kvikkleire i området, og dersom det påvises kvikkleire må sikringstiltak avklares og sikres gjennomført. Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På NVEs aktsomhetskart er området der eiendommen ligger markert med aktsomhet, det vil si potensiell risiko for ras og skred, for eksempel leirskred, kvikkleireskred eller jordskred. Det må være helning i terrenget for at leira skal renne ut og bli et større skred. Det er først når kvikkleira overbelastes at den kan kollapse. Det er derfor veldig viktig å ikke overbelaste kvikkleire. Kvikkleireskred utløses ofte av anleggsvirksomhet som grave- og fyllingsarbeider. Kvikkleireskred kan også utløses av erosjon i elver og bekker. Du finner mer informasjon og kart hos Skrednett, www.skrednett.no. Ta kontakt med kommunen eller NVE dersom du har flere spørsmål om grunnforholdene. Området der eiendommen ligger, er stadig under endring og utvikling. Vi anbefaler derfor alle interessenter og budgivere om å sette seg inn i gjeldende reguleringsbestemmelser. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner med tilhørende bestemmelser ligger vedlagt salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 378
  • Bruksnummer: 292
  • Kommunenummer: 3411 - Ringsaker

Areal

BRA: 174 m2
BRA-i: 161 m2
BRA-e: 13 m2
TBA: 57 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Parkering i inntilliggende carport med én biloppstillingsplass, samt på gårdsplass på egen tomt.

Eiendom

Tomteareal er 511 m2 på eiet tomt.

Eiet tomt på 510,9 m². Tomten er flat til skrånende og opparbeidet med plen og diverse beplantning. Gårdsplassen er gruset og steinlagt. Eiendommen har adkomst via privat vei, og har en tinglyst 1/6 ideell andel i realsameiet gnr. 378 bnr. 137 som omfatter felles lekeplass, atkomstveier og stifelt. Dette fellesområdet er på ca. 891 m². I følge tinglyst skjøte har eiendommen sammen med gnr. 378 bnr. 290 råderett over atkomstvei mot sør (vei B).

Byggeår

1968

Innhold

Eneboligen er oppført over to etasjer samt hems og krypkjeller, og består av følgende rom: 1. etasje: Entré, bod, kjølerom, to soverom, stue, kjøkken, toalettrom og bad/vaskerom. 2. etasje: Stue m/trapp, tre soverom, bad og tre kott. Hems: Kott og hems. Krypkjeller: Kryperom. I 1. etasje er det terrasse med adkomst fra stue samt terrasseplatting med adkomst fra terrassen og hagen på til sammen 44 m². I 2. etasje er det en veranda med takoverbygg på 13 m² med adkomst fra stue. Totalt terrasse- og balkongareal utgjør 57 m². I tillegg er det oppført inntilliggende carport med 1 biloppstillingsplass, utvendig bod ved inngangspartiet og utvendig bod i carport på til sammen 13 m² BRA-e på eiendommen. De oppgitte rom er definert av bygningssakkyndig ihht. vedlagte rapport, etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av plan- og bygningsmyndigheten. Se utfyllende informasjon i tilstandsrapport og i salgsoppgaven bl.a. under "Ferdigattest og midlertidig brukstillatelse". Vi gjør oppmerksom på at vi benytter kunstig intelligens (AI) som støtteverktøy i arbeidet med enkelte tekster og oppsummeringer.

Standard

Innholdsrik enebolig over to plan med hems, oppført i 1968 og påbygd i 1976. Boligen har en familievennlig planløsning med blant annet to stuer, fem soverom, to bad og toalettrom. Ute finner du gode uteplasser med vestvendt terrasse, overbygd veranda og inntilliggende carport med utvendig bod. Oppvarmingen er basert på luft-til-luft-varmepumpe, peis samt vedovn. Eiendommen fremstår som velholdt med oppgradering av bl.a. kjøkken og bad fra 2004 og 2008. Eiendommen har et lyst og pent uttrykk, og kan enkelt moderniseres for å sette ditt personlige preg på eiendommen. Entré: Entréen tar imot med plass til klesoppheng og skotøy, og har videre adkomst til bodrom og gangen. Stue: Stuen har parkett og god plass til både sofagruppe og et romslig spisebord. En plassbygget peis med innsats og oljebrenner (Dagtank er fjernet) samt en luft-til-luft-varmepumpe sørger for god oppvarming. Fra stuen er det direkte utgang til en vestvendt terrasse med videre adkomst til hagen. Kjøkken: Kjøkkenet er utstyrt med innredning med profilerte fronter fra 2004, benkeplate i laminat og fliser på veggen over benken. Det er vask i rustfritt stål med 1-greps kjøkkenarmatur, kjølehjørne og integrerte hvitevarer bestående av stekeovn, induksjonstopp, mikrobølgeovn og oppvaskmaskin. Ventilasjonen ivaretas av kjøkkenventilator med avtrekk ut. En eldre vedovn er montert i rommet og tilfører lun varme, og det er god plass til eget spisebord. Bad/vaskerom 1. etasje: Badet i første etasje ble oppgradert i 2004 og har fliser på gulv med gulvvarme, fliser på vegg og panel i himling. Rommet er innredet med vaskekum med 1-greps blandebatteri, overskap med speil på front, hyller og dusjhjørne med buede dører. Det er etablert opplegg for vaskemaskin, og ventilasjonen skjer via mekanisk avtrekk. Toalettrom: Toalettrommet i første etasje har gulvbelegg, panelplater og tapet på vegger samt himlingsplater i taket. Rommet er utstyrt med servant med 1-greps servantarmatur, gulvmontert toalett, panelovn og naturlig avtrekk. Soverom 1. etasje: Første etasje inneholder to fine soverom med med panelte veggflater og plass til seng og garderobe. Stue 2. etasje: Stuen i andre etasje har åpen himling med skråtak og store vindusflater i gavlveggen. Rommet har direkte utgang til en overbygd, vestvendt veranda og er utstyrt med adkomststige opp til hemsen. I 2.etasje er det også to kott med gode muligheter for lagring og oppbevaring. Soverom 2. etasje: I andre etasje ligger tre soverom med tregulv og panelte flater. Rommene har plass til seng og oppbevaring, og to tilhørende kott i etasjen gir ekstra lagringsmuligheter. Bad 2. etasje: Badet i andre etasje ble renovert i 2008 via egeninnsats firma og har fliser på gulv med gulvvarme, fliser på vegg, panel i himling og flis i taket i dusjnisjen. Rommet har baderomsinnredning med profilerte fronter, heldekkende servant med 1-greps servantarmatur, speil på vegg over servant, vegghengt toalett, dusjnisje med vegger og glassdør, håndkletørker samt mekanisk avtrekk. Innredningen har kosmetiske skader og svellinger. Denne kan derfor skiftets ut dersom du ønsker et mer moderne preg. Vanntett sjikt, membran og sluk er vurdert til TG3 pga at membran i sluk ikke er synlig. Selger opplyser at badet ble renovert via egeninnsats og firma, og at badet er utført med smøremembran og og slukmansjett. Se selgers egenerklæring. Hems: Hemsen nås via stige fra stuen i andre etasje og har gulvareal under skråtaket samt et tilhørende kott. Uteområder og terrasse: Fra stuen i første etasje er det direkte utgang til en vestvendt terrasse i treverk med tilhørende terrasseplatting i hagen. I andre etasje har stuen utgang til en vestvendt veranda med takoverbygg. Eiendommen har dessuten en inntilliggende carport med 1 biloppstillingsplass og utvendig bod i bakkant. Verandaer er vurdert til TG3 pga tilstand og råte. Terrasse er vurdert til Tg3 pga manglende rekkverk. Overflater: Gulv: Laminat, parkett, gulvbelegg og tregulv. Vegger: Panel og panelplater. Himling: Himlingsplater, panel og formpresset panel. Lagring: Boligen har oppbevaringsplass i innvendig bod i første etasje, samt et eldre kjølerom med vegghyller og metalldør som har vært benyttet som bod. I andre etasje er det to kott, og på hemsen finnes ytterligere et kott. Utvendig oppbevaring i utvendig bod, utvendig bod i bakre del av carport, samt sentralstøvsuger plassert i bod. For beskrivelse av tilstandsgrad (TG) 2 og 3, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven. Interessenter oppfordres spesielt til å undersøke disse forholdene som er gitt TG2 og 3 nærmere, da gitte tilstandsgrader her er et konkret uttrykk for alder/slitasje/ødeleggelser/konsekvenser som innebærer kostnader til utbedring. Kjøper må innta disse vurderingene og medfølgende utbedringskostnader i sin kjøpsbeslutning, jf. avhl. § 3-10. Det samme gjelder eventuelt andre opplysninger om kjente risikofaktorer, som for eksempel ufaglært arbeid, begrenset kontroll av det elektriske anlegget og opplysninger fra selgers egenerklæringsskjema. Selger har opplyst at det er gjort ufaglært arbeid på: - renovering og elektrisk installasjon på bad i første etasje - renovering og elektrisk installasjon på bad i andre etasje - utbedring av tak over hovedsoverom - utskifting av vinduer og dører - utskifting av takplater på utbygg og carport - montering av vedovn på kjøkken - utskifting av ledninger og stikkontakter Dette betyr at arbeidet er utført av personer uten fagutdanning og av den grunn kan arbeidet være gjort på en måte som ikke er i tråd med anbefalinger eller krav. Det er dermed en risiko for at arbeidet er gjort feil, at valgt løsning ikke fungerer etter sin hensikt eller fører til skader. Selger har opplyst at det er eller har vært skadedyr (mus) i boligen. Skadedyr kan gi skjulte skader på boligen og omfanget kan ikke avdekkes før konstruksjonen er åpnet og kontrollert. For ytterligere opplysninger om standard, se vedlagte tilstandsrapport og selgers egenerklæringsskjema.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at det kun er de integrerte hvitevarene på kjøkkenet som medfølger i kjøpet. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

Se digitalt kart i finn-annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra din startdestinasjon til boligen. På visningsdagen vil det bli skiltet med visningsskilter fra EiendomsMegler 1.

Byggemåte

Informasjon er hentet fra vedlagte tilstandsrapport, datert 27.10.2026. Bygning: Enebolig oppført i 1968 og påbygd i 1976. Yttervegger er oppført i trekonstruksjoner kledd med stående trepanel utvendig. Bygningen har trebjelkelag i etasjeskille og over krypkjeller. Fundamentert på støpt ringmur, vanger og søyler, og inngangspartiet er fundamentert på betongpunkter/søyler. Krypkjeller/åpent kryprom under boligen med jord på grunnen og støpte vanger/ringmur, ventilert via åpninger i endene, samt kryprom under inngangspartiet. Byggegrunnen er ukjent. Tak: Saltakkonstruksjon utført som skråtak i trekonstruksjon med sperrer og skrå isolerte takflater. Taktekking er utført med lakkerte/folierte metallplater. Utvendige beslag, takrenner og nedløp er utført i metall. Vindskier i treverk. Det er montert en form for snøfangere på taket. Pipe/Ildsted: Pipe i lettklinkerblokker, forblendet med tegl i 1. etasje. Plassbygget peis med innsats og oljebrenner (Dagtank er fjernet). Eldre vedovn på kjøkkenet. Sotluke i 1. etasje. Vinduer: Trevinduer med 2- og 3-lags isolerglass av varierende alder (isolerglass fra ca. 1976–2013). Dører: Ytterdør i treverk med 3-lags isolerglass (merking 2014). Balkongdører i treverk med 2-lags isolerglass (merking 2009 og 2014). Boddør i treverk fra 2026. Profilerte innerdører. Kjølerom har dør i metall. Trapper/adkomst: Innvendig trapp av treverk mellom etasjene. Utvendige trapper i treverk. Balkong/terrasse: Veranda mot vest med takoverbygg og adkomst fra stue, utført med konstruksjoner, overflater, rekkverk og håndlist i treverk (rekkverkshøyde ca. 89 cm). Terrasse mot vest med adkomst fra stue, i trekonstruksjon. Terrasseplatting mot vest med adkomst fra terrassen/hagen, utført med konstruksjoner og overflater i treverk (etablert 2018). VVS-installasjoner: Vannrør er delvis eldre røropplegg i metall og nyere rør-i-rør-opplegg med fordelerskap plassert bak baderomsinnredning på bad i 2. etasje. Stoppekran og vannmåler er plassert i kasse på toalettrommet. Innvendige avløpsrør i plast og soil/støpejern. Varmtvannsbereder på ca. 200 liter er plassert på kneloftskott. Plastsluk på begge bad. Ventilasjon: Boligen har naturlig ventilasjon med ventiler i yttervegg, vinduer eller ved lufting med åpne vinduer. Kjøkken har kjøkkenventilator med avtrekk ut. Bad i 1. etasje og bad i 2. etasje har mekanisk avtrekk. Toalettrom har naturlig avtrekk. Tekniske detaljer: Oppvarming består av strøm og vedfyring, hovedsakelig ved hjelp av panelovner, varme i enkelte gulv, ildsted samt luft-til-luft-varmepumpe (installert 2016). Det er montert sentralstøvsuger i bod. Branntekniske installasjoner består av røykvarsler og brannslukkingsapparat. Eldre kjøleromsaggregat tilhørende kjølerom (alder ukjent, ikke i bruk siden 1996). Carport med utvendig bod: Inntilliggende carport med 1 biloppstillingsplass og utvendig bod i bakre del. Fundamentert på betongpunkter/pilarer med søyler i treverk. Flatt og mønet tak i trekonstruksjoner tekket med metallplater. Yttervegger oppført i trekonstruksjoner. Gruset gulv i carport og tregulv i bod. Utvendige beslag, renner og nedløp i metall. Boddør i treverk. Elektrisk anlegg: Elektrisk anlegg utført med åpent og skjult anlegg. Sikringsskap med automatsikringer. Eier har fremvist samsvarserklæring for deler av arbeidet utført på det elektriske anlegget i deres eiertid. Det er opplyst fra eier at det elektriske anlegget har grunninstallasjon fra byggeår, men det er gjort lokale arbeider/utvidelser på anlegget i forbindelse med oppussing og behov. Eier har utført deler av det elektriske anlegget selv (eier er signalmontør og hadde på det tidspunktet lov til å utføre elektriske installasjoner i egen bolig). Sikringer løser ikke ut uten grunn. Det har ikke vært brann, branntilløp eller varmgang i anlegget. Det er utført en forenklet visuell undersøkelse av det elektriske anlegget. TG3 - Store eller alvorlige avvik: - Balkonger i 2.etasje | Råteskader i bærende konstruksjon. Konstruksjoner/overflater er værslitte. Svertesopp og begynnende råteskader er registrert. Råteskader i bærende konstruksjoner kan føre til at treverket blir ustabilt og svakt, noe som kan medføre at konstruksjonen kollapser med fare for personskader. Det anbefales å inspisere konstruksjonene jevnlig og reparere skader så snart de oppdages. Vedlikeholdsarbeider må påregnes. Det anbefales å utbedre årsaken til fuktpåvirkningen og fjerne skadet materiale. - Veranda 1.etasje i hage: Det er ikke montert rekkverk på terrasse - Andre utvendige forhold | Carport. Det registreres skjevheter i konstruksjonene (loddavvik). Det registreres råteskader i takkonstruksjonen. Eier opplyser at den flate delen av taket har feil helling og at taktekking ikke er fagmessig avsluttet mot yttervegg, slik at det ved mye nedbør renner vann ned mellom taket og yttervegg. Dersom skjevheter kommer av konstruksjonssvikt, kan bygget ta skade av mye tyngde. Det anbefales å følge med på videre utvikling. Det anbefales å avdekke og stoppe fuktkilden, samt reparere eller skifte ut skadet konstruksjon. - Bad 2. etasje - Vanntett sjikt, membran og sluk | Det er påvist tegn på utettheter rundt rørgjennomføringer eller andre overganger. Fordelerskapet er montert i våtsone i forbindelse med servant. Det er ikke fremvist dokumentasjon på utførelse og materialer for våtrommets tettesjikt. Ut fra alder på våtrommet er mer enn halvparten av forventet funksjonstid oppnådd på membran/tettesjikt. Ingen synlig membran i sluk, og sluk har en utførelse som gjør at det ikke kan vurderes hvordan tetthet er ivaretatt. Gjennomføringer i tettesjikt er innebygget/tildekket. Utettheter rundt rørgjennomføringer eller overganger kan føre til fuktinntrengning og økt risiko for skjulte fuktskader. Det er viktig å utbedre utettheter ved å sikre korrekt tetting. Dersom dokumentasjon ikke kan fremskaffes, anbefales det å følge med på tilstanden til våtrommet og tilstøtende bygningsdeler. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak: - Taktekking | Halvparten av forventet funksjonstid eller mer på taktekking, lekter og undertak er oppnådd og bygningsdelen har en usikker fremtidig funksjon. Flassing på overflate av taktekking. Det må påregnes økt risiko for lekkasje, skader og behov for vedlikehold eller utskifting/reparasjon. Det anbefales jevnlig kontroll av takflater, beslag og gjennomføringer, samt planlegging for fremtidig utskifting av taktekking og tilhørende konstruksjoner. - Nedløp, beslag og skorsteiner over tak | Takrenner og beslag har oppnådd mer enn halvparten av forventet funksjonstid. Manglende håndverksmessig utførelse på deler av arbeid. Flassing på takrenner/beslag. Takrenne er bøyd/deformert etter snøras eller ising. Det er ikke montert beslag på vannbrett over vinduer. Takvannet ledes ikke vekk fra bygningen. Det anbefales jevnlig kontroll og rengjøring av takrenner, nedløp og beslag. Bøyde/deformerte renner må utbedres. Beslag bør monteres på vannbrett over vinduer for å hindre vanninntrengning i veggkonstruksjon. Det anbefales å koble på overvannsrør for å lede takvannet vekk fra bygningen. - Takkonstruksjon/Loft | Takkonstruksjon er lukket/innebygd og er derfor ikke mulig å inspisere fra innsiden; det foreligger heller ingen dokumentasjon på utførelsen. Det registreres begynnende fuktskader i søyle. Da det ikke foreligger dokumentasjon på utførelsen, er det usikkert om søylen bærer mønedrageren eller er ment som et kosmetisk uttrykk i fasaden. Begrenset inspeksjonsmulighet gir usikkerhet om tilstanden. Det anbefales å være oppmerksom på risikoen, undersøke grundigere om tresøylen er bærende, avdekke og stoppe fuktkilden, samt reparere eller skifte ut skadet konstruksjon. - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Kledning bærer stedvis preg av elde og slitasje. Observert glipper/åpninger i overganger/lufting der skadedyr kan komme inn. Råteskader på deler av kledning. Endeved på utvendig kledning har ikke dryppkant og er ikke overflatebehandlet. Ved skifte av utvendig kledning bør det lages tilstrekkelig lufting. Vedlikeholdsarbeider må påregnes. Kledning med råteskader må skiftes ut. Det anbefales å skråskjære nedre del av kledning for dryppkant samt overflatebehandle endeved. - Vinduer og takvinduer/takluker/overlys | Vinduer har usikker fremtidig funksjon med isolerglassruter eldre enn 35 år. Eier opplyser om mulig punktert vindu i stue. Det registreres vinduer med utvendig avflassing av overflatebehandling. Tettelister var harde/slitte på de eldste vinduene. Omramming rundt vinduer er ført ned på beslag med risiko for fuktopptrekk i treverket. Det anbefales å planlegge utskifting av eldre og punkterte vinduer. Vinduene bør skrapes og overflatebehandles, tettelister bør byttes/monteres, og avstand mellom beslag og omramming bør utbedres. - Overflater | Stedvis knirk i gulv. Gulv er ikke lagt etter anvisninger; ikke tilstrekkelig avstand/omlegg på endeskjøter, og skjøter har stedvis gått fra hverandre. Knirk kan tyde på feil montering av overflater/underlag eller skjevheter i underliggende konstruksjon. Dersom det ønskes gulv uten knirk, kreves det utbedring eller utskifting. Produsentens garanti forutsetter forskriftsmessig montering. - Etasjeskiller | Det er målt lokal høydeforskjell større enn 15 mm og total høydeforskjell over 30 mm. Bjelkelag over krypkjeller/blindkjeller er en risikokonstruksjon med økt risiko for skjulte skader. Dette kan indikere ujevnheter, setninger eller skjevheter i konstruksjonen. Det anbefales å undersøke forholdet nærmere for å avklare årsak og omfang, samt avdekke eventuelle fukt- eller råteskader i skjulte deler av etasjeskillet. - Pipe/skorsteiner og ildsteder inne i boligen | Rist i bunn inne i peis har sprekker. Vertikal sprekk i tegl mellom pipe og brannmur i 1. etasje (eier opplyser at denne ikke har blitt større siden den dukket opp). Forholdet kan skyldes bevegelser i konstruksjonen eller ulikt bevegelsesmønster mellom bygningsdelene. Sprekken kan svekke konstruksjonens brannskillende egenskaper. Nærmere undersøkelser og eventuelle utbedringer bør vurderes. - Krypkjeller | Åpninger/lufteventiler er ikke sikret mot skadedyr. Takvann ledes ikke bort fra bygningen. Det bør gjøres tiltak for å hindre at skadedyr kommer inn gjennom lufteventiler. Takvann må ledes bort fra bygningen for å forhindre unødvendig fuktbelastning i krypkjelleren. - Skadedyr og fuktkrevende insekter | Eier opplyser at det har vært registrert skadedyr (mus i kjøkkenbenk i 2011). Eier opplyser videre at det ble tettet med musebørster i krypkjeller under kjøkkenet og at det ikke er sett mus siden. Opplysninger om skadedyr kan indikere risiko for skader på konstruksjonen og hygieniske utfordringer. Ytterligere undersøkelse av fagekspert anbefales. - Bad 2. etasje - Overflater, vegger og himling | Det er påvist riss eller sprekker i flisfuger i våtsonen, samt ufagmessig utførelse av overflate. Riss/sprekker i flisfuger i våtsonen kan føre til at fukt trenger inn bak flisene med økt risiko for skjulte fuktskader. Det anbefales å utbedre skadde fuger ved å fjerne løs/sprukket fugemasse og fuge på nytt, samt kontrollere for underliggende bevegelser eller svikt. - Bad 2. etasje - Overflater gulv | Gulvet utenfor dusjsone har fall under 1:100. I slike tilfeller skal membranen ha en oppkant på minst 15 mm over ferdig gulv ved terskel; dette kan ikke kontrolleres da membran ikke er synlig. Uten tilstrekkelig oppkant er det ved eventuell lekkasje fare for at vann ikke føres til sluk, og fuktskader kan oppstå. Dokumentasjon bør innhentes, eller oppkant etableres dersom det mangler. - Bad 2. etasje - Sanitærutstyr og innredning | Det er påvist skader/svelling på innredning. Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne. Skader på innredning indikerer fuktpåvirkning. Uten tilfredsstillende lekkasjesikring kan lekkasjer pågå over lang tid uten å oppdages. Det anbefales å etablere lekkasjevarsling eller drenering til synlig område. - Bad 2. etasje - Ventilasjon | Våtrommet mangler tilluftsventilering. Manglende tilluftsventilering kan føre til dårlig luftsirkulasjon og høy luftfuktighet, med økt risiko for kondens og muggvekst. Det anbefales å etablere tilluft via spalte under dør eller ventil i dør/vegg. - Bad 1. etasje - Overflater, vegger og himling | Dør er plassert i våtsone. Døren er eksponert for fuktpåkjenning, og plasseringen i våtsone kan føre til vanninntrengning. Bygningsdelen bør beskyttes mot direkte fuktpåkjenning for å unngå fuktskader. - Bad 1. etasje - Overflater gulv | Flisfuger i våtsonen har riss/sprekker. Gulvet har ikke tilstrekkelig fall etter dagens krav, og det er ikke tilstrekkelig sikring av lekkasjevann ved dørterskel. Riss/sprekker kan indikere bakenforliggende fuktskader og bør utbedres med ny fugemasse. Bruker oppfordres til å være oppmerksom ved bruk da vannansamlinger kan forekomme. Ved eventuell renovering bør fall og oppkant mot terskel etableres etter dagens krav. - Bad 1. etasje - Vanntett sjikt, membran og sluk | Det er ikke fremvist dokumentasjon på utførelse og materialer for våtrommets tettesjikt. Ut fra alder på våtrommet er mer enn halvparten av forventet funksjonstid oppnådd på membran/tettesjikt. Ingen synlig membran i sluk, og sluk har en utførelse som gjør at tettheten ikke kan vurderes. Det er ikke påvist synlig skade, men det kan ikke verifiseres om våtrommet har fungerende tettesjikt. Dokumentasjon bør fremskaffes dersom mulig, og tilstanden bør overvåkes. - Bad 1. etasje - Ventilasjon | Våtrommet mangler tilluftsventilering. Manglende tilluft kan føre til dårlig luftsirkulasjon, opphopning av fukt og økt risiko for kondens og muggvekst. - Toalettrom 1. etasje - Avtrekk/ventilasjon | Det er naturlig ventilering fra toalettrom, og det mangler luftespalte i eller rundt dør. Naturlig ventilering gir begrenset luftutskifting med fare for fuktopphopning. Det anbefales å etablere tilluftsløsning og vurdere forbedret ventilasjon, for eksempel mekanisk avtrekk. - Kjølerom 1. etasje - Overflater og konstruksjon | Det foreligger ingen dokumentasjon på utførelsen, og det ser ikke ut til at rommet er bygget som "rom i rommet" med luftespalter rundt. Det oppfordres til en grundig gjennomgang av rommets oppbygging før det eventuelt tas i bruk igjen, da feil utførelse gir risiko for kondens og fuktskader inne i konstruksjonen. - Kjølerom 1. etasje - Teknisk anlegg | Det tekniske anlegget er eldre enn 15 år og har usikker fremtidig funksjon med økt risiko for slitasje og driftsfeil. Det anbefales jevnlig kontroll og vedlikehold, og det bør påregnes utskifting eller oppgradering på sikt. - Innvendige vannledninger | Kobberrør har oppnådd mer enn halvparten av forventet brukstid og har derfor usikker fremtidig funksjon. I kjøkkenskap er det ikke tett tilslutning mellom varerør og vannrør på rør-i-rør-opplegget. Eldre kobberrør har økt risiko for lekkasjer, og det anbefales å planlegge utskifting. Det bør monteres tettehylse mellom vannrør og ytterrør i kjøkkenskap for å unngå vannskader ved eventuell lekkasje. - Innvendige avløpsrør | Støpejernsrør er eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon med større sannsynlighet for lekkasjer. Det anbefales å planlegge utskifting eller oppgradering av rørsystemet. - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon i ett eller flere rom i boligen, noe som kan føre til dårlig inneklima og risiko for fuktproblemer. Det bør etableres veggventiler eller vindusventiler i alle oppholdsrom som mangler dette. - Varmesentral | Det foreligger ikke dokumentert service på anlegget de siste to årene, og luft-til-luft-varmepumpen har nådd en alder som gir usikker fremtidig funksjon. Manglende service kan føre til redusert driftssikkerhet og ytelse. Det anbefales å gjennomføre service etter produsentens anvisninger og få anlegget vurdert av fagperson. - Varmtvannsbereder/tank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift, og det mangler tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning. Avrenning fra sikkerhetsventil er koblet direkte inn på avløp, noe som gjør eventuelle lekkasjer vanskelige å avdekke. El-tilkobling bør kontrolleres og utbedres av autorisert fagperson, og godkjent avrenningsløsning til sluk bør etableres. - Fuktsikring og drenering | Eventuell fuktsikring og drenering har nådd en alder som gir usikker fremtidig funksjon, og det mangler (eller er sannsynlig at det mangler) utvendig fuktsikring av grunn-/ringmuren. Det anbefales å følge med på tilstanden og vurdere behov for etablering eller oppgradering av utvendig fuktsikring og drenering rundt grunnmuren. - Grunnmur og fundamenter | Det ble registrert sprekker/riss på ringmur samt noe skjevheter i ringmur/søyler. Setningsskader i grunnmuren kan føre til svekkelse i konstruksjonen under bygningen. Det anbefales å overvåke tilstanden jevnlig. - Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra grunnmuren med mulighet for vannansamlinger ved muren. Eiendommen befinner seg i et område definert som aktsomhetsområde for kvikkleireskred i henhold til NVEs temakart. Det anbefales å etablere fall bort fra bygningen og sikre god bortledning av vann. Ytterligere geotekniske undersøkelser bør gjøres i henhold til NVEs anbefalinger. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig: - Krypkjeller - inngangsparti | Det er ikke adkomst til krypkjelleren under inngangspartiet, og den er ikke undersøkt innvendig eller utvendig på befaringstidspunktet. Krypkjeller regnes som en risikokonstruksjon utsatt for fukt- og råteskader. Det oppfordres til å være oppmerksom på risikoen og undersøke dette nærmere med fagkyndig. - Bad 1. etasje - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking er foretatt, men ikke bak bruksvannsonen da bygningsmessige forhold gjorde dette fysisk vanskelig eller ikke gjennomførbart. Hulltaking utenfor bruksvannsonen gir begrenset informasjon om tilstanden der belastningen er størst. Ytterligere undersøkelser i bruksvannsonen anbefales vurdert. Helse, miljø og sikkerhet Følgende forhold vedrørende helse, miljø og sikkerhet er påpekt i tilstandsrapporten: - Det er ikke montert rekkverk på balkong eller terrasse. Mangelfull sikring kan føre til fallulykker; rekkverk må monteres for å lukke avviket. - Rekkverket i utvendig trapp er for lavt i forhold til dagens forskriftskrav, åpninger i rekkverket er ikke iht. dagens krav, og det er ikke montert rekkverk på deler av utvendig trapp. Åpninger må endres og rekkverk monteres for å lukke avviket. - Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er ikke utført med radonsperre. Eiendommen ligger i et område med aktsomhetsgrad meget høy med stor sannsynlighet for forhøyede radonnivåer. Radonmåling anbefales. - Vertikal sprekk i tegl mellom pipe og brannmur i 1. etasje (eier opplyser at denne ikke har blitt større). Sprekken kan svekke brannskillende egenskaper; nærmere undersøkelser og utbedringer bør vurderes. - Innvendig trapp: Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav, åpninger i rekkverk og mellom trinn er større enn dagens krav, og det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Det anbefales å heve/utbedre rekkverket og montere håndløper for å bedre sikkerheten. - Det mangler samsvarserklæring for deler av det elektriske anlegget, og det er behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget (eier har utført deler av anlegget selv med bakgrunn som signalmontør). - Eiendommen befinner seg i et område definert som aktsomhetsområde for kvikkleireskred i henhold til NVEs temakart. Det bør gjøres ytterligere undersøkelser i henhold til NVEs anbefalinger. Opplistingen over er ikke uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell. For ordens skyld nevner vi at TGIU står for tilstandsgrad ikke undersøkt, f.eks. fordi en del av bygget ikke har vært tilgjengelig for inspeksjon. Disse delene kan dermed ha feil eller mangler som ikke er avdekket. Tilstandsrapporten beskriver byggverkets tekniske tilstand. Det er ikke foretatt kontroll av de elektriske installasjonene (el-takst) selv om bygningssakkyndig kan ha knyttet noen kommentarer til elanlegget ut i fra helt enkle vurderingskriterier. Siden elanlegget ikke er kontrollert er det sannsynlig at det siden kan avdekkes avvik fra dagens forskriftskrav og oppstå funksjonssvikt. Videre må kjøper være forberedt på det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, utidsmessighet eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til Det lokale el-tilsynet (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater, rehabilitering av bad m/varmekabler eller installeringer elbillader.

Eiendomstype

Enebolig

Oppvarming

Elektrisitet, varmepumpe og vedfyring. Luft-til-luft-varmepumpe installert i 2016 og elektriske panelovner. Gulvvarme på bad i 1. etasje og bad i 2. etasje. Plassbygget peis med innsats og oljebrenner (dagtank er fjernet), samt eldre vedovn på kjøkkenet. Det foreligger ingen kjente pålegg eller krav etter tilsyn fra brann- og feiervesen. Dette er likevel ingen garanti for at det ikke vil kunne komme pålegg eller krav ved nye kontroller. Siste tilsyn ble utført 24.02.2023. Siste feiing ble utført 24.02.2023. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

Boligen er ikke tilknyttet strømavtalen Norgespris. Det antas et årlig forbruk på ca 20.000 - 30.000 kWh. Den årlige kostnaden vil variere etter eget forbruksmønster og blant annet fyringsmetode.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene, ta kontakt med kommunen. Det fører en privat vei frem til denne eiendommen. Den private veien er tilknyttet offentlig vei. De eiendommene som er tilknyttet den private veien må dekke utgifter til vedlikehold, snømåking osv. Adkomst til offentlig vei er over eiendommen gnr. 378 bnr. 137. Veiretten er tinglyst den 27.12.1982. Ny eier må forvente å betale sin andel av kostnader til vedlike og snøbrøyting av adkomstveien.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og er forpliktet til å rapportere til Økokrim om mistenkelige transaksjoner. Meglerforetaket har blant annet plikt til å gjennomføre kundetiltak. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke etablere kundeforholdet eller gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter hvitvaskingsloven. Det oppfordres til at alle inn-og utbetalinger skjer via norske banker. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket vil be om å få opplyst disponenter til konti som benyttes i oppgjøret.

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt salgsoppgaven. Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver - også en med lavere bud - anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtagelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Selger har lest og godkjent innholdet i salgsoppgaven. Noe tekst, bildetekst og sammenstilling av informasjon i dette oppdraget er laget ved hjelp av AI, og kvalitetssikret av megler/fagansvarlig/ansvarlig megler.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis kjøper oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som dekker utgifter forbundet med juridisk bistand, fagkyndig uttalelse og saksomkostninger. Forsikringen er valgfri og koster kr 17 900. Forsikringen er meglet frem av Söderberg & Partners og er plassert hos Gar-Bo Försäkring AB. Skadebehandlingsselskapet er Crawford & Company Kjøper logger selv inn i portalen til Söderberg & Partners og bekrefter at de ønsker å inngå et forsikringsmeglingsoppdrag og dermed få mulighet til å tegne boligkjøperforsikring. For at anmodningen om kjøp av forsikring skal imøtekommes og portalen kunne benyttes, utleverer meglerforetaket informasjon om kjøperne til Söderberg & Partners, så snart bud er akseptert. Söderberg & Partners sletter opplysningene som innhentes når tidspunktet for kontraktsmøtet har passert og det er klart at kjøper ikke velger å tegne Boligkjøperforsikring. For de kjøperne som tegner forsikring, vil opplysningene lagres av Söderberg & Partners for ulike formål med ulike lagringstid i tråd med beskrivelsen i personvernerklæringen: https://www.soderbergpartners.no/personopplysninger-og-informasjonskapsler/ Les mer om forsikringen i vedlagte materiell eller på https://eiendom.soderbergpartners.no/ Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 7 709 i honorar for hver forsikringsavtale som formidles for enebolig/fritid/tomt. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg. Ved kjøp av landbrukseiendom, herunder småbruk, er det kun forhold vedrørende våningshuset som omfattes av forsikringen. Ved kjøp av kombinasjonseiendom dekker forsikringsselskapet bare for skader ved den delen av boligen som er regulert til boligformål.

Avgiftsbeskrivelse

De kommunale avgiftene inkluderer renovasjon, feiing, vann- og avløpsavgifter. Den totale årlige kostnaden vil variere etter eget forbruk. Dersom det er installert vannmåler, så vil estimert forbruk variere fra kommune til kommune, i gjennomsnitt ca. 50m³ pr. person i vannforbruk. Avgiften er en kombinasjon av forskuddsbetaling for tjenester, abonnement og enkeltgebyrer som faktureres etter levert tjeneste. Først når året er omme vil kommunen ha informasjon om samlet gebyr for denne eiendommen. Fakturert beløp i 2025: - Avløp: kr 11 998 - Eiendomsskatt: kr 5 698 - Feiing: kr 696 - Renovasjon: kr 5 688 - Vann: kr 10 089 Totalt: kr 34 169 Årsprognose for 2026 er kr 29 495. Det er installert vannmåler på eiendommen (målernummer 5006820175). Siste avlesning var 24.11.2025 med målerstand 1097, og registrert forbruk for 2025 var 135 m³.

Moderniseringer og påkostninger

Følgende moderniseringer er foretatt de senere år: 2018: - Ny terrasse 2017: - Bytte av hovedbryter og innmat i sikringsskap (utført av Ringsaker Elektro) 2016: - Installert luft-til-luft-varmepumpe 2015: - utvendig overflatebehandling 2008: - Oppgradert bad i 2. etasje (rørleggerarbeid utført av Arve Hagen) 2004: - Ny kjøkkeninnredning - Oppgradert bad i 1. etasje (rørleggerarbeid utført av Ringsaker Rør) 1999: - Utskifting av vannledning, samt delvis utskifting og fornying av avløpsledning med strømpe/epoxy (utført av Haug og Ruud)

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon til meglerforetakets klientkonto før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker tinglysing av skjøtet med overføring av hjemmel til seg, må det tas forbehold om dette i bud. Ved forsinket betaling påløper forsinkelsesrenter av hele kjøpesummen frem til betaling skjer, selv om deler av kjøpesummen er gjort opp til rett tid.

Oppdragsansvarlig

Megler: Silje Moen eiendomsmegler

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet kan fritt leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for beboelse/varig opphold og så fremt den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette, for mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Kjøper overtar fra overtakelsesdagen ansvaret for eventuelle utbedringstiltak som senere må igangsettes og betales. Kommunen har plikt til å informere om kjente naturfarer. Området der eiendommen ligger, er markert med usikker aktsomhet for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, www.dsa.no og www.ngu.no. Bygningen er ikke utført med radonsperre, og det var ikke krav til dette på oppføringstidspunktet.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud. Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.avhendingsloven § 3-9 1. ledd 2. pkt. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) - definisjon Dersom kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker - avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen. I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

Iht. personopplysningsloven vil vi behandle interessenter og kjøpers personopplysninger, i den utstrekning dette er nødvendig for å oppfylle våre lovpålagte forpliktelser, herunder for å kunne foreta kundekontroll etter hvitvaskingsloven samt for å utføre oppgaver som vi er pålagt etter eiendomsmeglingsloven. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene raskt kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtakelsesdato o.l.) gjennom Altinn. Ved bruk av elektronisk tinglysing vil personopplysninger utveksles med Ambita og Kartverket.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 28 471
  • Eiendomsskatt: kr 5 698
  • Informasjon om eiendomsskatt: Eiendomsskattetaksten er satt til kr 2 035 000, med en sats på 4 promille, vedtatt 01.01.2018.

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Beregn boliglån

Se hva lånet fra vår samarbeidspartner vil komme på i måneden.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?