Prestestien
Myrdalskogen 22
Flott 2-roms med attraktiv beliggenhet i 8. etgsentralt i Åsane | Gode utsikt og solforhold | V.vann og varme inkl.
Prisantydning
kr 2 890 000
Totalpris
kr 3 305 593,49
Utregning av totalpris:
Prisantydning:
kr 2 890 000
Omkostninger:
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545
Sum omkostninger: kr 9 496,-
Gebyr forhåndsutlysing av forkjøpsrett: kr 8 406,-
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.
Boligkjøperforsikring kr 7 400 – 10 200 (valgfritt tillegg)
Fellesgjeld
kr 406 097,49
Felleskost/mnd.
kr 6 168
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Visning
Tir. 3. nov. kl. 17:00 - 17:45
Nøkkelinformasjon
BRA:
57 m2
Postnummer:
5118 Ulset
Eierform:
Andel
Tomt:
65 980 m2, festet
Energimerking:
Energikarakter for boligen er C
BRA-i:
55 m2
Byggeår:
1970
Etasje:
8
Rom:
2
Soverom:
1
BRA:
57 m2
Postnummer:
5118 Ulset
Eierform:
Andel
Tomt:
65 980 m2, festet
Energimerking:
Energikarakter for boligen er C
BRA-i:
55 m2
Byggeår:
1970
Etasje:
8
Rom:
2
Soverom:
1
Beskrivelse
Velkommen til Myrdalskogen 22. Attraktiv 2-roms andelsleilighet i 8. etasje med panorama utsikt over Ulset, Eidsvåg, deler av byfjorden og mot Askøybroen.
Fra stuen er det utgang til en sørvendt altan med gode solforhold. Badet ble utvidet og pusset opp i regi av borettslaget i 2015 i forbindelse med rørfornying. Sentralvarme og varmtvann er inkludert i felleskostnadene. Stuen har åpen løsning mot kjøkkenet og god plass til både sofagruppe og spisebord. Soverommet har god plass til dobbeltseng og garderobeskap.
Høydepunkter:
- Kjøkkeninnredning fra 2015 med glatte fronter
- Flislagt bad med gulvvarme og opplegg for vaskemaskin
- Innvendig bod på ca. 3 m² samt ekstern kjellerbod på ca. 1 m²
- Boligblokk med heisadkomst Velkommen til visning.
Kart
Mer informasjon om eiendommen
Nærområdet
Leiligheten ligger høyt og fritt til i et etablert boligområde i Prestestien i Åsane. Fra boligen og den sørvendte altanen er det vidstrakt utsikt over Ulset og Eidsvåg, videre ut mot Byfjorden og Askøybroen. Nærområdet er preget av grønne omgivelser og nærhet til skog og mark, med flotte turmuligheter like i nærheten. Herfra kan du blant annet gå turer opp mot Geitanuken og videre langs etablerte stier over mot Ulsetvarden, som byr på flott utsikt over bydelen og fjordarmene.
Dagligvarehandelen er svært enkel i hverdagen, med Coop Prix Prestestien en kort gåtur unna boligen. Ønsker du et mer omfattende handels- og servicetilbud, ligger både Åsane Storsenter og kjøpesenteret Horisont en kort kjøretur eller busstur unna. Her finner du et rikt utvalg av butikker, apotek, kaféer og spisesteder. I samme område ligger også Åsane Arena, et moderne flerbruksanlegg for en rekke ulike idretter, samt Åsane kulturhus med bibliotek, scener og faste kulturarrangementer. For barnefamilier finnes både barnehager og skoler som Haukedalen og Blokkhaugen i gangavstand.
Området har et godt og effektivt kollektivtilbud. Bussholdeplassen Blokkhaugen ligger en kort spasertur unna og knytter boligen enkelt sammen med resten av bydelen. Fra det sentrale kollektivknutepunktet ved Åsane Terminal går det hyppige bussavganger direkte inn mot Bergen sentrum med en reisetid på under tjue minutter. Skal du videre til andre bydeler, finnes det også gode tverrforbindelser. For pendlere med bil er det rask påkjøring til E39, og kjøreturen inn til sentrumskjernen tar rundt et kvarter utenom rushtiden.
Bebyggelse
Myrdalskogen 22 ligger i Åsane bydel i Bergen, et område preget av en kombinasjon av nyere og etablert boligbebyggelse. Området er hovedsakelig dominert av blokkbebyggelse, rekkehus og tomannsboliger og er kjent for å være familievennlig og rolig.
Barnehage, skole og fritid
Skole og barnehage tilbudet rundt Myrdalskogen 22 er godt og variert, med flere alternativer for både grunnskole og videregående opplæring innen kort avstand:
Blokkhaugen barnehage: Ligger kun 5 minutters gange unna.
Ulset barnehage: En liten spasertur på 7 minutter tar deg til barnehagen.
Espira Ulsetskogen barnehage: Ligger en 8 minutters gange fra boligen.
Skolekrets
Barneskoler (1.-7. trinn):
Haukedalen skole ligger kun 9 minutters gange fra boligen.
Ulsetskogen skole ligger 11 minutters gange unna boligen.
Ungdomsskoler (8.-10. trinn):
Blokkhaugen skole ligger 6 minutters gange unna boligen.
Åstveitskole ligger 1.8 kilometer unna boligen, noe som gjør skolen tilgjengelig gjennom gange og bussforbindelser.
Videregående skoler:
Åsane videregående skole ligger en 20 minutters gange fra boligen. Skolen har et bredt utvalg av linjer og er en populær skole for lokale og tilreisende.
Tertnes videregående skole med sine populære linjer innenfor idrett og studie spesialisering ligger 2 kilometer unna boligen.
Dette gjør området svært godt tilrettelagt for familier med barn i skolealder, med skoler for alle trinn i nærheten.
Offentlig kommunikasjon
Åsane terminal har totalt 31 ulike bussforbindelser, og ligger 1 km fra bolig. Man kan også ta linje 3 langs Hesthaugvegen med hyppige avganger. Den korte avstanden til busstoppet og hyppige avganger gjør kollektivtransport til en praktisk og effektiv løsning for beboere i området.
Reguleringsplan
Eiendommen ligger i et område regulert til boligformål. Gjeldende reguleringsplan er ÅSANE. GNR 188 MYRDAL OG BNR 198 ULVESÆTER, PRESTESTIEN (plan-ID 51020000), ikrafttrådt 13.08.1968.
Eiendommen omfattes også av reguleringsplan ÅSANE. DEL AV GNR 188 MYRDAL OG GNR 189 ULSÆTER, ÅSANE SENTER (plan-ID 3710000), ikrafttrådt 19.06.1975.
Videre berøres eiendommen av mindre reguleringsendringer:
- ÅSANE. GNR 188 OG 189, REGULERINGSENDRING (plan-ID 51020001), ikrafttrådt 21.10.1968
- ÅSANE. GNR 188 BNR 27, MYRDALSKOGEN, BUSSLOMME (plan-ID 51020002), ikrafttrådt 23.04.1979
- ÅSANE. GNR 188 BNR 258, BLOKKHAUGEN BARNEHAGE (plan-ID 3710003), ikrafttrådt 01.06.1993
Det pågår også planarbeid for detaljregulering for Åsane, Gnr. 188, Bnr. 9, Myrdalskogen, boliger (saksnummer 202512763, status: under arbeid).
Eiendommen omfattes av KOMMUNEPLANENS AREALDEL 2018 (plan-ID 65270000), ikrafttrådt 19.06.2019. Arealbruken er i planen i hovedsak avsatt til bebyggelse og anlegg (framtidig, ytre fortettingssone), grønnstruktur samt en mindre del til sentrumsformål.
Eiendommen omfattes også av kommunedelplan ÅSANE. KDP ÅSANE SENTRALE DELER (plan-ID 9930000), ikrafttrådt 18.09.2006. Arealbruken er i kommunedelplanen avsatt til båndlegging etter annet lovverk, friområder og boligområder.
Støy:
Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med gul og rød sone for støy og avhengig av hensynsynssonene til kommunen kan det være høyderestriksjoner og restriksjoner for etablering av hinder (bygninger, anlegg, vegetasjon mv. Interessenter må gå ut i fra at det tillates ikke etablert nye boenheter innenfor støysonene, som vist i kommuneplanens arealdel. Forbudet gjelder både innenfor landbruks-, natur- og friluftsområder og områder avsatt til byggeformål. Ta kontakt med kommunen for med detaljert informasjon om dette.
I henhold til planopplysningene berøres deler av eiendommen av hensynssoner for vei støy i kommuneplanen (H220_3 gul sone og H210_3 rød sone), basert på overordnede støyberegninger. Dette vil kunne få betydning for behandlingen av plan- og byggesaker, herunder medføre utredningsplikt for tiltakshaver og eventuelt krav om avbøtende tiltak.
Eiendommen berøres av temakart for sammenhengende blågrønne strukturer i Bergen kommune.
Planer i nærheten av eiendommen:
- Kommuneplanens arealdel KPA 2027 (plan-ID 71740000) - status: planforslag
- ÅSANE. MYRDAL, HALLSKARET - NIPA - RIVESKAFTET (plan-ID 3600000) - status: endelig vedtatt arealplan
- ÅSANE. TERTNES, ULSET, ULSETÅSEN (plan-ID 50530000) - status: endelig vedtatt arealplan
- ÅSANE. STRATEGISK PLANPROGRAM FOR ÅSANE SENTRALE DELER (plan-ID 66290000) - status: planforslag
- Åsane. Gnr. 189, bnr. 65 mfl., Fv5306 Hesthaugvegen, Åsane terminal - Haukedalen skole (plan-ID 71380000) - status: planlegging igangsatt
- ÅSANE. GNR 189, ULSÆTER, BRANNSTASJONTOMT (plan-ID 3540000) - status: endelig vedtatt arealplan
- ÅSANE. MYRDAL (MYRDALSKOGEN BOB) (plan-ID 3590000) - status: endelig vedtatt arealplan
Godkjente tiltak i nærheten av eiendommen:
- Gnr. 188 bnr. 477: Tilbygg barnehage (igangsettingstillatelse)
- Gnr. 188 bnr. 65: Tilbygg rekkehus (igangsettingstillatelse)
Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.
Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 188
- Bruksnummer: 27
- Kommunenummer: 4601 - Bergen
- Borettslag / Sameie navn: Prestestien Borettslag
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 952780905
- Borettslag / Sameie andelsnummer: 419
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Megler har kopi av budsjett for 2026 og årsregnskap for 2025. Dette kan interessenter få oversendt. • Årsresultat for 2025: overskudd kr 8 384 989,- (kr 7 681 627,- i 2024). • Disponible midler per 31.12.2025: kr 10 604 502,- (kr 4 991 795,- per 31.12.2024). • Egenkapital per 31.12.2025: kr -205 440 540,-. Styret bemerker i note 13 at balansen viser negativ egenkapital fordi eiendelenes balanseførte verdi er lavere enn gjelden, men at det grunnet betydelige merverdier i bygningsmassen ikke anses nødvendig å øke egenkapitalen. • Budsjettert resultat for 2026: overskudd kr 2 553 500,-.
Megler har kopi av budsjett for 2026 og årsregnskap for 2025. Dette kan interessenter få oversendt. • Årsresultat for 2025: overskudd kr 8 384 989,- (kr 7 681 627,- i 2024). • Disponible midler per 31.12.2025: kr 10 604 502,- (kr 4 991 795,- per 31.12.2024). • Egenkapital per 31.12.2025: kr -205 440 540,-. Styret bemerker i note 13 at balansen viser negativ egenkapital fordi eiendelenes balanseførte verdi er lavere enn gjelden, men at det grunnet betydelige merverdier i bygningsmassen ikke anses nødvendig å øke egenkapitalen. • Budsjettert resultat for 2026: overskudd kr 2 553 500,-.
Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter plikter å sette seg inn i borettslagets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Interessenter plikter å sette seg inn i borettslagets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Det er tillatt for andelseierne å ha hund eller katt som kjæledyr i Prestestien borettslag. Hunder og katter skal registreres hos kontoret etter søknad fra eier. Kjæledyr må ikke være til plage for naboer og andre. Hunder skal holdes i bånd utendørs, og etterlatenskaper skal tas opp. Grunnet rottefare er det ikke tillatt å etablere planker eller lignende som gir katter adgang til altan.
Det er tillatt for andelseierne å ha hund eller katt som kjæledyr i Prestestien borettslag. Hunder og katter skal registreres hos kontoret etter søknad fra eier. Kjæledyr må ikke være til plage for naboer og andre. Hunder skal holdes i bånd utendørs, og etterlatenskaper skal tas opp. Grunnet rottefare er det ikke tillatt å etablere planker eller lignende som gir katter adgang til altan.
Beboernes forpliktelser:
Dugnadsarbeid i borettslaget er frivillig. Den som utfører dugnad honoreres per time etter gjeldende satser (kr 150,- per time) som føres på egne dugnadsskjema. Beboere har ansvar for å holde private boder låst, samt fellesrom og søppelrom ryddige.
Dugnadsarbeid i borettslaget er frivillig. Den som utfører dugnad honoreres per time etter gjeldende satser (kr 150,- per time) som føres på egne dugnadsskjema. Beboere har ansvar for å holde private boder låst, samt fellesrom og søppelrom ryddige.
Styregodkjennelse:
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper. Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper besørge videresalg av andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger. Søknad om styregodkjenning sendes direkte til styret i borettslaget. Signert styregodkjenning må oversendes til eierskifte@bob.no.
Kjøper skal godkjennes av styret i borettslaget. Dette kan ikke nektes uten saklig grunn. Kjøper er forpliktet til å gjennomføre handelen uavhengig av om kjøper på overtakelsestidspunktet er godkjent av borettslaget som ny andelseier. Risikoen for å bli godkjent som ny andelseier påhviler kjøper. Dersom kjøper på overtakelsestidspunktet ikke er godkjent som ny andelseier, har kjøper ikke rett til å ta eiendommen i bruk jf. borettslagsloven § 4-5 (2). Blir kjøper ikke godkjent som ny eier må kjøper besørge videresalg av andelen. Hjemmelen overføres til kjøper og oppgjør utbetales til selger. Søknad om styregodkjenning sendes direkte til styret i borettslaget. Signert styregodkjenning må oversendes til eierskifte@bob.no.
Forkjøpsrett:
Andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige medlemmer i boligbyggelaget har forkjøpsrett. Ansienniteten regnes etter innmeldingsdato. Dersom flere andelseiere i borettslaget står med lik ansiennitet, går den foran som har lengst ansiennitet i boligbyggelaget. For hver enkelt bolig blir det fastsatt en egen frist for å melde forkjøpsretten etter at boligen er solgt. Denne fristen vil vanligvis være ca. 1 uke etter at boligen er annonsert. Medlemmer som melder interesse etter at fristen er gått ut, kan ikke gjøre krav på forkjøpsrett. Forhåndsutlysing er gjennomført med utlysingsdato 15.10.2026 og meldefrist 22.10.2026 kl. 10:00, hvor det ble registrert 10 interessenter. Avklaring av forkjøpsrett gjelder i 3 måneder fra melding om forhåndsutlysing ble mottatt.
Andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige medlemmer i boligbyggelaget har forkjøpsrett. Ansienniteten regnes etter innmeldingsdato. Dersom flere andelseiere i borettslaget står med lik ansiennitet, går den foran som har lengst ansiennitet i boligbyggelaget. For hver enkelt bolig blir det fastsatt en egen frist for å melde forkjøpsretten etter at boligen er solgt. Denne fristen vil vanligvis være ca. 1 uke etter at boligen er annonsert. Medlemmer som melder interesse etter at fristen er gått ut, kan ikke gjøre krav på forkjøpsrett. Forhåndsutlysing er gjennomført med utlysingsdato 15.10.2026 og meldefrist 22.10.2026 kl. 10:00, hvor det ble registrert 10 interessenter. Avklaring av forkjøpsrett gjelder i 3 måneder fra melding om forhåndsutlysing ble mottatt.
Felleskostnader
kr 6 168 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnader dekker betjening av andel fellesgjeld, bygningsforsikring, offentlige avgifter, TV og internett, varmtvann og oppvarming og diverse vedlikehold/drift.
Felleskostnadene fordeler seg slik:
- Renhold: kr 130,-
- Tv og Internett: kr 439,-
- Dugnad: kr 65,-
- Varmt vann og varme: kr 712,-
- Felleskostnader: kr 4 822,-
Rentenivå, eventuelt nye låneopptak, endret nedbetalingsplan og årsmøtevedtak kan påvirke felleskostnadenes størrelse.
Felleskostnadene er opplyst av forretningsfører pr. 14.10.2026. Borettslaget står fritt til å fremforhandle andre avtaler og drift av borettslaget til enhver tid.
Fellesgjeld
Total fellesgjeld for borettslaget er kr 308 745 863,- pr. 14.10.2026 og lånevilkårene er:
Bank: Husbanken
Lånenummer: 13560919
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 31 554 515,77
Andel av saldo: kr 41 503,58
Innfrielsesdato: 01.12.2042
Type Rente: Fastrente
Rente: 2,16 %
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenummer: 90437193354
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 0,21
Andel av saldo: kr 0,01
Innfrielsesdato: 30.12.2055
Type Rente: Fastrente
Rente: 2,65 %
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenummer: 95217469628
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 3 168 989,80
Andel av saldo: kr 4 167,77
Innfrielsesdato: 15.07.2033
Type Rente: Flytende rente
Rente: 5,05 %
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenummer: 95217499160
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 0,00
Andel av saldo: kr 0,02
Innfrielsesdato: 15.07.2042
Type Rente: Flytende rente
Rente: 5,05 %
Merknad: Bergvarmeprosjekt
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenummer: 95267335029
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 0,00
Andel av saldo: kr 0,01
Innfrielsesdato: 15.01.2056
Type Rente: Flytende rente
Rente: 5,05 %
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenummer: 95267341185
Type: Annuitetslån
Restsaldo: kr 274 022 356,-
Andel av saldo: kr 360 421,17
Innfrielsesdato: 30.06.2066
Type Rente: Flytende rente
Rente: 5,05 %
kr 406 097,49
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 14.10.2026
kr 406 097,49
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 14.10.2026
Spesifikasjon av lån
Bank: Husbanken
Lånenr.: 13560919
Lånebeskrivelse: Husbanken
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 2,16%
Rentetype: Fastrente
Andel av saldo: 53 024,73
Total saldo lån: 32 322 315,77 Innfrielsesdato: 01.12.2042
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenr.: 90437193354
Lånebeskrivelse: Handelsbanken
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 2,65%
Rentetype: Fastrente
Andel av saldo: 375 429,99
Total saldo lån: 228 854 472,73 Innfrielsesdato: 30.06.2030
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenr.: 95217469628
Lånebeskrivelse: Handelsbanken
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 4,99%
Rentetype: Flytende rente
Andel av saldo: 5 508,68
Total saldo lån: 3 358 230,80 Innfrielsesdato: 30.06.2033
Bank: Svenska Handelsbanken AB NUF
Lånenr.: 95217499160
Lånebeskrivelse: Handelsbanken, Bergvarmeprosjekt
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 4,99%
Rentetype: Flytende rente
Andel av saldo: 71 576,47
Total saldo lån: 43 630 928,00 Innfrielsesdato: 31.12.2042
Fellesgjeld pr. 16.02.2026: 505 546,06 Total fellesgjeld for Prestestien Borettslag pr. 16.02.2026: 308 165 948,94
Forsikringspolise
30827207
Sikringsordning
Borettslaget ved dets andelseiere kan holdes ansvarlig for andres eventuelle mislighold av felleskostnader. Dersom en andelseier ikke betaler sin andel av fellesgjeld har borettslaget 1. prioritets pant i andelen for inntil 2G (folketrygdens grunnbeløp). Ved vesentlig mislighold kan borettslaget kreve tvangssalg av andelen. Borettslaget har imidlertid forsikret seg mot manglende innbetaling av felleskostnader. Borettslaget har frivillig sikringsordning i Klare Finans AS. Vilkår for hva forsikringen dekker kan fås ved henvendelse til megler.
Areal
BRA: 57 m2
BRA-i: 55 m2
BRA-e: 2 m2
TBA: 10 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
BRA-i: 55 m2
BRA-e: 2 m2
TBA: 10 m2
Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.
Etasje
8
Parkering
Det medfølger ikke fast parkeringsplass med boligen. Garasje tildeles etter venteliste ved henvendelse til styret, og borettshavere har fortrinnsrett til leie. Det betales månedlig leie til dekning av løpende utgifter og 5 måneders forskuddsleie i depositum. Leieretten bortfaller ved flytting. For øvrig er parkering i borettslaget tillatt på oppmerkede plasser.
Eiendom
Tomteareal er 65 980 m2 på festet tomt.
Fellestomt for borettslaget. Fellesarealene er opparbeidet med grøntanlegg, beplantning, trær og interne gangveier. Borettslagets fellesarealer omfatter lekeplasser med lekeapparater, ballbane ved grendahuset, grendahus, bosshus, miljøhus og felles parkeringsarealer.
Fellestomt for borettslaget. Fellesarealene er opparbeidet med grøntanlegg, beplantning, trær og interne gangveier. Borettslagets fellesarealer omfatter lekeplasser med lekeapparater, ballbane ved grendahuset, grendahus, bosshus, miljøhus og felles parkeringsarealer.
Byggeår
1970
Innhold
Leiligheten ligger i 8. etasje og består av følgende rom:
BRA-i: Entré, gang, stue/kjøkken, bad, soverom og bod.
Kjeller BRA-e: Bod på 1,8 m².
Altan på 10 m² med adkomst fra stuen.
Det er fellesparkering og garasjer på eiendommen.
De originale tegningene viser separert baderom og WC. Etter dagens planløsning er disse rommene slått sammen til fordel for et større baderom, og deler av gang er innlemmet i baderom. Endringen er vanligvis ikke søknadspliktig.
Standard
Leiligheten ligger i 8. etasje med heisadkomst og byr på en sørvendt altan med flott utsikt mot Ulset, Eidsvåg, Byfjorden og Askøybrua. Boligen har en lys og åpen planløsning, med kjøkkeninnredning fra 2015 og et helfliset bad som ble oppgradert i regi av borettslaget samme år.
Entré og gang:
Entréen tar imot med laminat på gulvet og lyse veggflater. Rommet går over i en praktisk gang med adkomst til leilighetens øvrige rom, samt inngang til en innvendig bod.
Stue:
Stuen har store vindusflater som slipper inn rikelig med dagslys og rammer inn utsikten. Rommet har god plass til både sofagruppe og spisebord, og varmes opp via konvektorovn tilknyttet sentralvarmeanlegget. Fra stuen er det utgang via balkongdør i tre til altanen.
Kjøkken:
Kjøkkenet ligger i åpen løsning mot stuen og har en innredning fra 2015 med glatte, hvite fronter og benkeplate i laminat. Kjøkkenet er utstyrt med oppvaskkum av stål, platetopp, stekeovn, oppvaskmaskin og kjøl/fryseskap. I tillegg er det montert kjøkkenventilator med avtrekk og vannstoppsystem.
Bad:
Badet ble oppusset i 2015 i regi av borettslaget i forbindelse med rørfornying, og dusjgarnityr ble skiftet i 2021. Rommet er helfliset og utstyrt med gulvvarme, nedfelt servant i baderomsinnredning, veggmontert toalett og dusjhjørne. Det er opplegg for vaskemaskin samt balansert ventilasjon med til-luftspalte under dør.
Soverom:
Soverommet har laminat på gulvet, malte flater og tapet, med god plass til dobbeltseng og nattbord. Rommet har vinduer med 3-lags glass og god plass til garderobeløsning.
Altan:
Den sørvendte betongaltanen fikk nytt dekke i mai 2018. Herfra er det flott utsikt mot Ulset, Eidsvåg, Byfjorden og Askøybrua, samt god plass til sittegruppe.
Overflater:
Gulv: Laminat og flis.
Vegger: Tapet, malte glatte flater og flis.
Himling: Malte glatte flater og himlingsplater.
Lagring:
Innvendig bod på ca. 3 m² i leiligheten, samt disponibel ekstern bod i kjeller på ca. 2 m².
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Ytterdører | Karmene og dør er værslitte utvendig.
- Andre utvendige forhold | Fremlagte Tilstandsanalyserapport/vedlikeholdsplan av en slik art at bygningssakkyndig mener den er uegnet til bruk i dag.
- Overflater - gulv | Svellinger på skjøter på laminat.
- Overflater - vegger og himlinger | Malingslitasje i himling soverom.
- Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet.
- Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Vannlås er vanskelig å gjøre rein da vannlås/sluk sakser mot overliggende slukrist/åpning.
- Bad - Sanitærutstyr og innredning | Skade kant av vask.
- Kjøkken - Overflater og innredning | Kjøkken har bruks- og slitasje merker på benkeplate.
Helse, miljø og sikkerhet
- Balkong: Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav.
- Elektrisk anlegg: Det er behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget, da det er mer enn 10 år siden el-kontroll.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For å komme til Myrdalskogen 22 med buss fra Bergen sentrum, kan du følge disse stegene:
Gå til Bergen busstasjon.
Ta en buss som går i retning Åsane Terminal, for eksempel linje 3 (Åsane via E39) eller tilsvarende ruter.
Tar man linje 3 stopper den utenfor borettslaget. Ved andre linjer gå av på Åsane Terminal og ta linje 32 til busstopp ved borettslaget. sjekk lokale ruter og oppdaterte holdeplasser på skyss.no).
Fra holdeplassen er det kun en kort spasertur til Myrdalskogen 22.
Reisetid fra Bergen sentrum vil vanligvis være rundt 20–25 minutter, avhengig av tidspunkt og rute. Jeg anbefaler å kontrollere rutetidene på Skyss' nettside eller app for nøyaktige informasjon.
For å komme til Myrdalskogen 22 med bil fra Bergen sentrum, kan du følge disse instruksene:
Start fra Bergen sentrum og følg E39 retning Åsane.
Hold deg på E39 gjennom Fløyfjelltunnelen.
Etter ca. 10 km, ta avkjørselen mot Åsane og deretter mot Myrdalen.
Følg skilting mot Myrdalskogen og kjør videre på lokale veier til du når Myrdalskogen 22.
Kjøreturen tar normalt rundt 15–20 minutter, avhengig av trafikk. Sørg for å bruke GPS for mer detaljert veianvisning hvis nødvendig.
Det vil bli skiltet med Eiendomsmegler 1 visningsskilt ved annonsert fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er ikke opplyst i eiendommens tilstandsrapport. Undersøkelsene er begrenset til innvendig i leiligheten og fellesdeler er ikke vurdert, slik at rapporten ikke omtaler bygningens fundamenter, yttervegger eller takkonstruksjon.
Eiendomstype
Andelsleilighet
Oppvarming
Sentralvarme og elektrisitet. Sentralvarme tilknyttet borettslagets varmeanlegg med bergvarme, med konvektorovn i stue. Gulvvarme på bad.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert 14.10.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden.
Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst fra offentlig vei via internt privat veinett, hvor drift og vedlikehold påhviler borettslaget. Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp via private stikk- og fellesledninger. Private ledninger vedlikeholdes for eiers regning, og for private fellesledninger er det normalt solidarisk vedlikeholdsplikt.
Andel fellesformue
kr 43 004
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 31.12.2025
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 31.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema. Det gjøres oppmerksom på at det kreves styregodkjennelse av kjøper (20 dager fra mottatt søknad). Eiendommen kan ikke overtas før styregodkjenning foreligger.
Andre relevante opplysninger
Eierforholdet reguleres av Lov om burettslag av 06.06.03 nr. 39. I borettslag eier andelseierne andeler i borettslaget og disse gir andelseierne borett til en bestemt bolig. Borettslaget eier eiendommen. Andelseier har ikke personlig ansvar for borettslagets fellesgjeld, men er ansvarlig for å dekke borettslagets løpende utgifter. Manglende innbetaling av felleskostnader fra andre andelseiere kan medføre at resterende andelseiere må dekke dette.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 5.100,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 4.100,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Tryg Forsikring
Avgiftsbeskrivelse
Kommunale avgifter faktureres borettslaget og er dekket gjennom de månedlige felleskostnadene.
Festetid
Festetid er 99 år ifølge tinglyst festekontrakt, med bestemmelser om forlengelse.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Audun Rasmussen Avdelingsleder / Eiendomsmegler
Adgang til utleie
Det er ingen utleieforhold knyttet til eiendommen per i dag. Det gjøres oppmerksom på at det er begrenset adgang til å leie ut boliger i borettslag eller aksjelag, jfr. Lov om borettslag §§ 5-5 og 5-6. Andelseier har mulighet til å overlate bruken av boligen inntil 30 døgn i løpet av året, jfr § 5-4 i burettslagslova.
Radon
Boligen ligger minimum tre etasjer over bakkenivå, og radonmåling er ikke relevant.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kjøpe og selge - steg for steg
Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.
Beregn boliglån
Se hva lånet fra vår samarbeidspartner vil komme på i måneden.
