NORDLI 4

Nordli 4

Fritidseiendom med 3 soverom og eiet tomt like ved Møsvatn | Usjenert beliggenhet med fantastisk utsikt!

Prisantydning

kr 2 690 000

Totalpris

kr 2 758 340

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 2 690 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 67 250
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 68 340

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

70 m2

Postnummer:

3864 Rauland

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 517 m2

Energimerking:

BRA-i:

58 m2

Byggeår:

1950

Soverom:

3

BRA:

70 m2

Postnummer:

3864 Rauland

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 517 m2

Energimerking:

BRA-i:

58 m2

Byggeår:

1950

Soverom:

3

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Nordli 4. En sjarmerende fritidsbolig med en flott beliggenhet i naturskjønne omgivelser ved Møsvatn. Hytta ligger på en eiet naturtomt på ca. 1,5 mål i vakker natur, med umiddelbar nærhet til fjell og vann. Her har du fantastisk høyfjellsterreng og Møsvatn like utenfor, perfekt for fotturer, bærplukking, skiturer, padling, bading og fisking. Husk fiskekort! Stuen og kjøkkenet har en åpen løsning med en hyggelig vedovn som gir god varme. Hytta har tre soverom og en praktisk hems med lagringsplass. Ute finner du en terrengplatting, og en separat bod med utedo og plass til ved. Innvendig gir trepanel og furugulv en lun atmosfære, og flere av gulvene er nylig lagt, noe som forener tradisjon med nyere oppgraderinger. Velkommen til visning.

Kart

Kart over Nordli 4

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eiendommen ligger i et veiløst fjellgardssamfunn ved bredden av Møsvatn i Vinje kommune, og hit kommer du med båt om sommeren eller med snøskuter og ski om vinteren. Fra terrassen ser du rett ut over Møsvatn, med fjell som stiger bratt på begge sider av vannet. Her har du fantastisk høyfjellsterreng og Møsvatn like utenfor, perfekt for fotturer, bærplukking, skiturer, padling, bading og fisking. Husk fiskekort! Området rundt hytta byr på gode tur- og rekreasjonsmuligheter, sommer som vinter. Man kan gå lengere turer innover Hardangervidda, som er Nord-Europas største høyfjellsplatå. Her venter langstrakte vidder og vakker natur, samt et rikt dyre- og planteliv. Over Møsvatn går også turistbåten Fjellvåken, fra Skinnarbu til Mogen Turisthytte, daglig i sommersesongen. Langs ruten passerer du vakre fjellgårder og nydelig terreng. Mogen Turisthytte ligger praktfullt til innerst ved vestenden av Møsvatn, ved foten av Hardangervidda, og er et flott utgangspunkt for flere fine turer. På øya Hovden i Møsvatn, ligger også Møsstrond turisthytte. Rauland er Telemarks største skidestinasjon, og vinterstid finnes det ca. 60 km med preparerte langrennsløyper i nydelig høyfjellsterreng på Møsvatn/Skinnarbu området. Løypene er godt merket, med mulighet for å gå både korte rundløyper og lengre turer langt inn på snaufjellet. Skinnarbu Nasjonalparkhotell er et moderne og koselig hotell på toppen av Telemark - mellom Rjukan og Rauland. Flere langrennsløyper og turstier har utgangspunkt her, og på hotellet finnes det en hyggelig restaurant i en avslappet atmosfære med vakker utsikt og nydelig mat! Ved Skinnarbu Nasjonalparkhotell finner du Møsvatn Skipark, et familievennlig anlegg fylt av både sjarm og stemning. I Skinnarbuområdet er det også korte og lange turer til for eksempel Bossnuten, Brattefjell og Vindeggen. Det er kort vei med bil til Rauland Skisenter, som er en familievennlig destinasjon bestående av tre vintersportssteder - Vierli, Tiur og Holtardalen. Her finner du varierte løyper og nedfarter tilpasset alle nivåer samt skiskole, skiutleie og varierte vinteraktiviteter! Det er også kort vei med bil både til Rjukan sentrum og Krossen i Rauland, hvor det finnes dagligvareforretninger og diverse servicefunksjoner. På Rjukan ligger også Rjukanbadet, som har et bredt tilbud for hele familien - fra barnebasseng og vannsklie til idrettsbasseng, oppvarmet utebasseng og boblebad, samt sauna.

Reguleringsplan

Eiendommen er uregulert. Dette kan bety begrensninger for utvikling/påbygging, gjenoppbygging etc. Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel (plan-ID 20030003), vedtatt 01.09.2011. I planen er hele eiendommen på 1 517 m² avsatt til Landbruk-, natur- og friluftsformål samt reindrift (LNFR). Eiendommen omfattes også av planforslag til Kommuneplanens arealdel 2025 - 2035 (plan-ID 20200003). Her er området avsatt til Bevaring kulturmiljø. Kommuneplanens bestemmelser § 5.1.1 angir en byggegrense på 50 meter til vassdrag. Eiendommen ligger i et LNFR-område (Landbruks-, natur-, frilufts- og reindriftsområde). I LNFR-områder gjelder strenge restriksjoner for utbygging og bruksendring. Det kan bety at det ikke er tillatt å gjenoppbygge eiendommen ved total skade, og kan innebære begrensninger for utvikling og påbygging. I LNFR-område kan det være bygge- og deleforbud, i tillegg er det ikke sannsynlig at man får godkjent bruksendring av eksisterende bygninger eller godkjent oppføring av nye bygninger i strid med hovedregelen. Reguleringen gjelder fremtidige tiltak, dvs. eksisterende hus og fritidsboliger kan brukes i tråd med gitte kommunale tillatelser, men reguleringen kan få konsekvenser ved eventuell gjenreisning av bygning, for eksempel etter brann. Det gjøres oppmerksom på at det går flere stier over eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at det finnes ubebygd tomt i nærheten. Kopi av situasjonskart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 163
  • Bruksnummer: 24
  • Kommunenummer: 4036 - Vinje

Areal

BRA: 70 m2
BRA-i: 58 m2
BRA-e: 12 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Eiendommen har ikke bilveiadkomst direkte til fritidsboligen. Adkomst skjer med båt og gangsti. Det er mulighet for ny eier å videreføre en leieavtale for garasje på Varland.

Eiendom

Tomteareal er 1 517 m2 eiet tomt.

Romslig og idyllisk naturtomt som ligger i et særpreget fjellgårdsområde like ved Møsvatn, med fantastisk utsikt over det glitrende vannspeilet. På siden av hytta er det terrasse med plass for en sittegruppe, og det er ellers god plass for soner med utemøbler og grill rundt hytta. Her bor du usjenert og idyllisk med flotte turområder rett utenfor døren, og spennende lekearealer for barna!

Byggeår

1950

Innhold

Fritidsbolig over ett plan med hems, samt frittstående bod, som består av følgende rom: Fritidsbolig: 1. etasje BRA-i: Vindfang, bad, gang, stue/kjøkken og tre soverom. Hems: Lagerrom. Bod: 1. etasje BRA-e: Bod, utedo og vedlager. Det er en terrengplatting på den ene siden av fritidsboligen, samt en platting foran hovedinngangsdøren.

Standard

Hytta ligger på naturtomt nær vannet og har tre soverom, bad, gang og en åpen stue- og kjøkkenløsning. Vedovnen varmer opp stuen, og den nybeisede kledningen fra 2025 gir fasaden et friskt uttrykk. Selger opplyser å betale kr. 5 000,- i året for brønn, fiske og båtfeste. Samt leie av garasje på Varland kr. 16 400,-. Det gjøres oppmerksom på at avtalen om brønn, fiske og båtfeste gjelder t.o.m. 2028. Det meste av inventar kan medfølge etter avtale. Snøscooter og båt kan også kjøpes utenom. Vindfang: I vindfanget er det plass til å henge fra seg yttertøy og sette fra seg skotøy. Veggene er kledd med trepanel, og gulvet er av furu. Herfra leder gangen videre inn til resten av hytta. Gang: Fra vindfanget åpner gangen seg mot stuen og kjøkkenet på den ene siden, og mot badet på den andre. Nytt furugulv fra 2025. En stige langs veggen i gangen gir adkomst til hemsen med lagerrom. Stue: Stuen har god takhøyde og originale tømmerbjelker i tak, noe som gir karakter som skiller seg tydelig fra nyere hyttebygg. Veggene er kledd med mørkt trepanel, og det nye furugulvet fra 2025 lyser opp rommet. Det er plass til sofagruppe og lenestol. Vedovnen står plassert midt i rommet og varmer effektivt. To vinduer vender mot vannsiden. Kjøkken: Kjøkkenet er i åpen løsning med stuen og har innredning med glatte fronter. Benkeplaten er av laminat. Det er komfyr og kjøleskap, samt kjøkkenventilator med avtrekk ut. En kjøkkenøy i tre skiller kjøkkenet fra spiseplassen og gir ekstra benkeplass. Nytt gulv fra 2025. Soverom: Hytta har tre soverom, alle med trepanel på vegger og tak. To av soverommene ble lagt til i tilbygget fra 1995, hvor ett er innredet med køyeseng og ett med dobbelseng. På soverommet med køyeseng er det også etablert en liten isolert matkjeller med tilgang fra luke i gulv. Det tredje soverommet, i den opprinnelige hyttedelen, brukes i dag til oppbevaring og ekstra soverom ved behov. Ett av soverommene fikk nytt furugulv i 2025; de to øvrige har furugulv fra tidligere. Bad: Badet har servant og dusjkabinett. Veggene er av panel og tømmer, taket er malt, og gulvet har vinylbelegg. Panelovn som varmekilde. Naturlig ventilering. Installasjoner fra 2000. Plattinger: Hytta har to utendørs plattinger. Foran hovedinngangsdøren er det en ny platting fra 2021. På siden av hytta mot vannet er det en terrengplatting med plass til sittemøbler og direkte utsyn mot vannet og fjellene på andre siden. Bodbygning: På tomten står en frittstående bodbygning fra 1995 med bod, utedo og vedlager. Bygget er ikke tilstandsvurdert. Overflater: Gulv: Furu i stue, gang og soverom. Vinylbelegg på bad. Vegger: Trepanel. Himling: Trepanel. Malt himling på bad. Lagring: Krypkjeller under trebjelkelag og stubbegulv. Lagerrom på hems. Bod, utedo og vedlager i egen bodbygning på tomten. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG3 - Ingen avvik. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Utvendig - Taktekking | Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. - Utvendig - Nedløp og beslag | Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Takrennene har skader på én side som følge av snøbelastning. - Utvendig - Veggkonstruksjon | Bordkledning går stedvis nesten helt ned i terreng. - Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. - Utvendig - Vinduer | Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. - Utvendig - Balkonger, terrasser og rom under balkonger | Konstruksjonene har skjevheter. - Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn | Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. - Innvendig - Pipe og ildsted | Det er påvist sprekker og/eller riss i pipe. Dette er forsøkt reparert. - Innvendig - Krypkjeller | Det er påvist noe provisoriske understøttelser av etasjeskiller. Krypkjeller har en uavklart situasjon, konstruksjon med skadepotensiale. - Innvendig - Innvendige dører | Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. - 1.etg. Hovedplan Bad - Overflater vegger og himling | Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. - 1.etg. Hovedplan Bad - Ventilasjon | Rommet har kun naturlig ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. - Tekniske installasjoner - Varmtvannstank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Varmtvannstank er over 20 år. - Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Det er ukjent type/alder/løsning på drenering og tettesjikt på grunnmur. Terrenget mot nordvest ligger tett inntil grunnmuren, noe som kan medføre økt fuktbelastning på grunnmuren i dette området. - Tomteforhold - Terrengforhold | Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig - 1.etg. Hovedplan Bad - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Det er pga bygningsmessige hindringer ikke fysisk mulig å foreta hulltaking i vegg bak våtsone. Tilstøtende vegger består av yttervegger og tømmervegger, noe som gjør det ikke fysisk mulig å foreta hulltaking i disse. Helse, miljø og sikkerhet - Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.

Hvitevarer

Hvitevarer følger i utgangspunktet ikke med ved salget.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning. 

Byggemåte

For opplysninger om byggemåte, se vedlagte takstdokument.

Eiendomstype

Fritidseiendom

Oppvarming

Elektrisitet og vedfyring. Boligen har vedovn tilkoblet elementpipe, samt panelovn på badet, 2 soverom og stue. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

I følge egenerklæring datert 22.03.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen 'Norgespris' for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har ikke adkomst med bilvei, men med båt om sommeren og gangsti/snøskuter om vinteren. Adkomstvei er registrert som privat vei. Eiendommen er ikke tilknyttet offentlig vann- og avløpsnett. Vannforsyning er fra egen brønn. Avløp for gråvann går til privat septiktank fra 2000 med overløp til grøft. Utvendige vann- og avløpsledninger i plast er fra 2000. Det er opplyst om noe dårlig vannkvalitet i perioder ved lite bruk. Vannkvalitet og eventuell vannpumpe er ikke kontrollert og det kan være begrenset kapasitet. Eiendommen har i innlagt vann fra brønn og avløp for gråvann til privat septiktank med overløp til grøft. Det er et søknadspliktig tiltak å legge inn vann og avløp. Det foreligger ikke dokumentasjon på at dagens løsning for vann- og avløp er søkt om og/eller godkjent iht. gjeldende krav. Kjøper har risiko for offentlige pålegg om opphør av bruk, eventuelle kostnader til søknad/ etablering /utbedringer og om tillatelse til et slikt tiltak kan bli gitt.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Det er foretatt kontroll av det elektriske anlegget 26.03.2026, og avvik er rettet med dokumentasjon fra elektriker. El-anlegget er en bygningsdel som er gjenstand for konstant utvikling, det må derfor påregnes at dagens anlegg ikke nødvendigvis er dimensjonert for oppgradering av kjøkken med nye elektriske apparater eller rehabilitering av bad m/varmekabler samt innstalleringer el-bil lader. Videre må kjøper være forberedt på at det må foretas oppgraderinger på grunn av slitasje, fraværende vedlikehold, arbeider som er utført av ufaglærte, alder eller tekniske løsninger som ikke holder dagens standard. I Norge er det en av oppgavene til «Det lokale eltilsynet» (DLE) å foreta tilsyn av elektriske anlegg i boliger og fritidsboliger. Alle boliger skal ha periodisk kontroll hvert 20 år og hytter/fritidsboliger kontrolleres hvert 30 år.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder. Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

Kommunale avgifter for eiendommen omfatter renovasjon, feie- og tilsynsgebyr. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 3 345,- i 2025. Årsprognose for 2026 er kr 3 610,-.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Adgang til utleie

Fritidsbolig med en enhet som fritt kan leies ut i sin helhet.

Radon

Det er ikke utført radonmåling. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.  På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.  Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.  Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.  Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.  En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.  Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.  Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.  Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.  Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.  En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.  I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 3 345

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?