Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 707
- Bruksnummer: 1
- Kommunenummer: 5006 - Steinkjer
Areal
BRA: 567 m
2BRA-i: 567 m
2GUA: 642 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Parkering
På egen tomt samt i garasjer. Det er god plass til parkering.
Eiendom
Tomteareal er 3 727 262 m2 på eiet tomt.
I følge Nibios kartdata er arealene fordelt slik:
Fulldyrka jord: 0,8 daa.
Produktiv skog: 2327,3 daa.
Annet markslag 1354,9 daa.
Bebygd, samf, vann, bre: 43 daa.
Totalt 3726 daa.
707/1 består av 6 teiger med følgende fordeling:
- 605 902 kvm
- 3 099 411 kvm
- 7173 kvm
- 185 kvm
- 11 213 kvm
- 3379 kvm
Totalt 3 727 262 kvm.
(Har punktfeste)
Arealene for resten:
707/15 (skylddelt): Uspesifisert, uklare grenser. 707/3(skylddelt): Uspesifisert, uklare grenser.
723/4 (skylddelt): Uspesifisert, uklare grenser.
Skog:
Beskrivelse: Skogbruksarealene består i hovedsak av 2 sammenhengende teiger begge 707/1 i Steinkjer kommune.
Mesteparten av arealene hvor det er mye produktivt areal skog fremstår relativt lettdrevet og det er mulig å få virket på
eiendommen ned til kjørbar helårsvei på en effektiv og grei måte. Videre ligger større deler av teigen i hellende terreng
med noe høydeforskjeller. Skog og veier er også tilrettelagt for effektiv jaktutøvelse på eiendommen.
Veier: Eiendommen har tilgang på flere veier som er egnet for transport. Av middels og eldre veier nevnes Tortåsveien,
Ressemveien og Køltjønnveien. Av nybygde eller opprustede veier inngår Fagervollveien og Seterlivegen, skogsbilveg kl IV.
Videre er det bygd en rekke traktorveier innover teigen.
Drift i skogen: Eiendommene har blitt svært aktivt skjøttet, jfr. eiers aktivitetsoversikt i skogen. Det er gjennomført fra 0 til
648 daa ungskogspleie pr år. Suppleringsplantet siste gang i 2020 hvor det ble satt ned 3000 planter. Det ble også gjødslet
omlag ca 70 daa skog i 2016-17. Videre har det vært jevnlig tynningshogst og mindre drifter på eiendommen på mellom 0 og
655 kbm/år. I 2019 var det en større hogst hvor det ble tatt ut 2468 kbm, hvor det er plantet 21 775 planter etter hogst. I 2024 er det gjennomført suppleringsplanting i Rugsvefeltet, hvor det er satt ned 4000 planter.
Bonitetsfordeling på areal: Skogbruksarealene består av totalt 2 327,3 daa, hvor av 977,9 daa er på høy bonitet, 709,4 daa er
på middels bonitet og 640 daa er lav bonitet. 487,1 daa er uproduktiv skog. Vernskoggrensa mot fjell berører større deler av
de høytliggende arealene på eiendommen. Omlag 50 daa av impediment er anslått på flyfoto til å være produktivt skogsareal
og dette er tatt med i takseringen som areal av lav bonitet.
Produksjonsevne: Eiendommen har skogsbruksplan fra 2006-2015, og 2015 for Ystmark. Med beregninger på bonitetsfordeling får en produksjonsevne på 981 kbm totalt. Pr daa er produksjonsevnen 0,41 m3/år.
Hogstklassefordeling areal: Det er registrert følgende hogstklassefordeling på eiendommen: HK1 0 daa (plantefelt), HK2
1268,8 daa, HK3 669,9 daa, 199,3 daa i HK4 og 277,6 daa HK5 (hogstmoden skog). Hogstklasser er registrert i 2005 på Malm
gård og 2015 på Ystmark.
Kubikk fordeling og treslag: Total stående kubikkmasse (med alt produktivt areal) på eiendommen er det jfr.
flyscanningsdata i NIBI's SR16 registrert 1242 daa med 0-10 kbm/daa, 547,7 daa med 10-20 kbm/daa, 294 daa med 20-30
kbm/daa, 375,8 daa med 30-40 kbm/daa og 11 daa med 40-50 kbm/daa. Totalt med stort og smått er det registrert ved et
snitt, 29 191 kbm med all skog på eiendommen, korrigert for hogst. Det anslås at det er rundt 81 % gran på eiendommen, 14
% lauvtrevirke og 5 % furu. Fjernmålingsår av volum er 2019.
Miljøregistreringer: Det er ikke gjort miljøregistreringer i skog (Mis figurer) på hele eiendommen, dette må gjøres før videre
host kan igangsettes. Totalt sett er det pr. i dag registret 1,4 daa med areal (gamle trær) som må utvises spesielle
miljøhensyn.
Årlig balansekvantum brukt i beregningen er satt ved et snitt på 729 kbm bar og lauv virke redusert for topp og råte (15%).
Videre er det gjort 10 % ekstra fradrag for miljøhensyn. Satt balansekvantum begrunnes i at mye av skogen er hogstmoden
skog og eldre produksjonsskog. Videre er det mye yngre produksjons skog i god vekst som vil bli hogstmoden om 40 år.
I beregningen er det brukt en tømmerpris i snitt på 603 kr/m3 og en driftskostnad på 343 kr/m3 som gir en driftsnetto på
260 kr/km3. I beregningen er det forutsatt dagens tømmerpriser, større drifter på omlag 1000 kbm på lengre sikt, gode
driftsforhold og relativt korte transportavstander i skogen. Videre er det forutsatt avsetning til skogfond.
Arrondering:
Arealene på eiendommen er fordelt på 2 hovedteiger. Skogen er tilgjengelig.
Konklusjoner: Skogbruksarealene er gjennomgått på flyfoto og består i hovedsak av yngre produksjonsskog, men det er mye
hogstmoden skog på eiendommen og en del plantefelt og skog i vekst.
Skogen fremstår som meget velholdt og godt skjøttet. Det er i eierperioden utført en svært aktiv ungskogpleie og skjøtsel.
På skogfond står det en udekka investering på totalt 81 326 kr etter planting og ungskogspleie.
Årlig balansekvantum brukt i beregningen er satt ved et snitt på 729 kbm bar og lauv virke redusert for topp og råte (15%).
Videre er det gjort 10 % ekstra fradrag for miljøhensyn. Satt balansekvantum begrunnes i at mye av skogen er hogstmoden
skog og eldre produksjonskog. Videre er det mye yngre produksjons skog i god vekst som vil bli hogstmoden om 40 år.
I beregningen er det brukt en tømmerpris i snitt på 603 kr/m3 og en driftskostnad på 343 kr/m3 som gir en driftsnetto på
260 kr/km3. I beregningen er det forutsatt dagens tømmerpriser, større drifter på omlag 1000 kbm på lengre sikt, gode
driftsforhold og relativt korte transportavstander i skogen. Videre er det forutsatt avsetning til skogfond.
Jakt, fiske og utmark:
Malm Gård har hatt salg av jakt som en av sine næringspilarer over de siste 20-30 år. Eier har solgt jaktpakker med jaktleilighet, stabbur, slaktebu, gapahuk, tårn og delvis guiding. Nå leies det ut jakt på dager, uke eller weekend som er svært populært.
Eiendommen har en tildeling på 2 elg, det er flere år tildelt tilleggsdyr. Det er i år felleskvote i et storvald på 29 hjort.
Eiendommen har tilnærmet fri kvote for rådyrjakt, og forvalter selv et balansert uttak. Det samme gjelder skogsfugl og
småvilt. Viltbestanden på eiendommen opplyses å være god.
Det er utviklet en egen hjemmeside på flere språk som brukes i markedsføringen. Skogen og skogsveier på eiendommen er
lagt til rette for god og effektiv jaktutøvelse.
Det er også småviltjakt, skogsfugl og fiske på eiendommen som leies ut i forbindelse med jakta.
Jaktinntektene opplyses og ha ligget mellom 120-150 000 kr. For 2024 vil utleie av jakt havne på omlag 148 000 kr.
Festeinntekter:
Festeinntekter
Eiendommen ligger i Malm sentrum og er omgitt av bebyggelse.
I løpet av de siste 80 årene er det inngått mange avtaler på festekontrakter og leieforhold.
Av feste/utleieforhold nevnes 14 naust, 9 hustomter, 4 hyttetomter, og Malm skytebane.
Nausttomter genererer totalt 9 678 kr i festeinntekt og avtalene kan reguleres i 2027.
Hustomtene genererer 34 306 kr i festeinntekt og avtalene reguleres på forskjellige tidspunkt fra 2026 til 2035.
Hyttetomtene inkludert Malm skytterbane genererer 20 216 kr i inntekt. Her kan avtalene reguleres neste gang 2027-2032.
Festeforholdene gnr. 707 bnr. 1 festenummer 5,6,7,8,10,11,12,13,21,22,23,24,25,27 og 28 er tinglyst.
Festeforholdene fremstår stabile, fordelt på mange avtaler med mindre årlige beløp.
Årlige festeavgifter på kr 64 200,-
Ved neste fakturering i 2026 vil det være ca. kr 5 000 høyere betaling grunnet indeksreguleringer.
Fallrett:
Grunneier har en falleieavtale med Malmo elektrisitetsverk AS (MEV) som normalt gir en årlig avkastning. I tillegg eier selger en personlig aksjepost på 1/3 av 25% av aksjene i MEV i tillegg til 1/4 av fallrettighetene. Aksjene i MEV kan være aktuelle å selge ifbm. gårdssalget. Disse inngår som et utgangspunkt ikke i handelen, men selger har et ønske om at aksjene kan kjøpes av ny eier. Avtale om verdisetting av aksjer mv. blir en særskilt avtale ved siden av gårdshandelen. Dersom det er ønskelig å by på eiendommen og aksjene samlet må det tydelig fremgå av budet. Konferer megler.
Kraftverket ble etablert i 1910 og utnytter et fall på 100 meter i Ressemelva. Ved etableringen var det 4 gårder som eide
kraftverket. Nå er det rettigheter og eierskap regulert gjennom aksjer i MEV. Kraftverket ble renovert i 1997.
Årsproduksjon er på 3,6 GWh/år.
Årlig utbetaling for fallrettigheten ligger på omlag 30 000 kr. I 2023 ble det utbetalt 34 570 kr.
Ny avtale for fallrettigheter er under arbeid og øker fallrettsleien fra 12% til 14%. Dette vil medføre at falleierne får utbetalt totalt 14% av brutto omsetning, uavhengig av resultat. (25% til hver falleier). Se vedlagte eksisterende avtale, samt. vedlagte utkast til ny avtale.
Røssin hyttefelt
På eiendommen ligger det hyttefelt som er godkjent i Verran kommunestyre 28/3-1996. Planen er benevnt Røssin
hytteområde, og gir anledning til oppføring av inntil 8 hytter. PlanID 50391996003.
Det er pr idag bygget 4 hytter innenfor området og det er 4 ledige tomter igjen på planen.
Boligen har byggegrunn av løsmasser. Dreneringen er fra 1990-tallet.
Boligen er oppført med grunnmur i betong og gråsteinsmur fra opprinnelig byggeår (ca 1850). Trønderlåna ligger på en opparbeidet tomt med plen, gruslagt gårdsplass og blomsterbed mot
grunnmur.
Utvendige avløpsrør er av plast og er fra 1996. Det er offentlig avløp via private stikkledninger Utvendige vannledninger er av plast (PEL) og er
fra 1996. Det er offentlig vannforsyning via private stikkledninger.
Gården har dieseltank med elektrisk pumpe for næringsvirksomhet. Denne er ikke videre kontrollert.
Byggeår
1850
Innhold
Våningshus:
1. etg.:
Gang , Stue , Stue 2, Stue 3, Kjøkken , Bad Kårleilighet 1. etasje, Gang 2, Felles gang i kårende. , Soverom, Kårleilighet 1. etasje, Stue , Kårleilighet 1. etasje, Kjøkken 2, Kårleilighet 1. etasje, Toalettrom , Kårleilighet 1. etasje, Vaskerom Kårleilighet 1. etasje.
2. etg.:
Bad , Soverom , Soverom 2, Soverom 3, Soverom 4, Soverom 5, Kontor, Gang , Toalettrom , Bad , Kårleilighet 2. etasje, Entré, Kårleilighet 2. etasje, Fellesgang, Kårende, Soverom, Kårleilighet 2. etasje, Stue, Kårleilighet 2. etasje, Kjøkken, Kårleilighet 2. etasje, Bad, Kårleilighet 2.
etasje (søndre), Gang, Kårleilighet 2. etasje(søndre), Kjøkken, kårleilighet 2. etasje(søndre), Soverom, Kårleilighet 2.
etasje (søndre), Stue, Kårleilighet 2. etasje (søndre).
Kjeller:
Gang , Bod , Toalettrom , Trimrom , Badstue , Vaskekjeller, Bod/ vinkjeller, Bad.
Loft:
Bod.
Hytte
Hytte i en etasje: Stue, kjøkken, toalett, 2 ganger, 3 soverom, 2 boder.
Redskapshus (fra 2002) i 1. etasje med lagerarealer. 145 km. Hele bygning er uisolert. Innertak. Påmontert Suppanklokke tårn.
Bygningen har 3 større skyveporter, 1 slagport og 1 dør. Porter i treverk. Bygningen har strøm.
Eldre driftsbygning (fra 1950). Benyttes til lager. 420 kvm (Bta).
1. etg: 2 garasjer, vedbod, 3 lagerrom, slakterrom.
2. etg: Låve.
Bygningen er satt opp på kjeller i betong under østre del. Bygningskropp i bindingsverk kledd med stående bordkledning.
Innvendig delvis kledd med plank og betongplater.
Tradisjonell låve med tregulv utført i stolpekonstruksjoner. Utvendig kledd låvekledning. Skiferstein på tak.
Det er strøm og vann i bygningen.
Stabbur: 30 kvm.
Byggeår 1700. Tilbygd 2016. 1. etg: Gang og innredet rom. 2. etyg. Sengerom.
Naust x 2:
Rekkenaustet ved Malmostrand har ukjent byggeår. Naustet er ca 18 kvm (Bta). Det andre naustet er nyere og oppført ved Røssin i tilknytning til hyttetunet.
Naust ved Malmostrand har slagporter og står på pillarer. Det er gulv med impregnert material i bygningen. Kledd med bordkledning.
Standard
Standard- Her er kun beskrevet standard på våningshus (ikke øvrige bygninger). Det henvises derfor til vedlagte tilstandsrapporter og landbrukstakst for ytterligere beskrivelser.
Standard:
Våningshus er oppført i tre etasjer over kjeller. Grunnmur er oppført i støpt betong og gråstein. Veggkonstruksjon er oppført i tømmer og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med betongstein. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med 2+1-lags
isolerglass.
Boligen har på 2000-tallet blitt oppgradert med nye vinduer og etterisolering.
Vedlikehold
Våningshuset er godt vedlikeholdt. Det er igjennom flere år renovert både utvendig og innvendig og bygningen fremstår i god stand.
For videre omtale se de enkelte punkter i rapporten.
Våningshus
Kjeller
Gang: Flis på gulv og malt overflate på vegger. Takess i himling. Varmepumpe. Trapp.
Toalett: Flis på gulv og malt overflate på vegger. Takess i himling. Utstyrt med servant og wc.
Bod 1: Støpt gulv og panel på vegger. Takess i himling.
Bod 2: Støpt og malt overflate på gulv, og pusset overflate og malt overflate på vegger. Takess i himling. Bereder.
Bod 3: Malt overflate på gulv og malt overflate på vegger. Takess i himling.
Bad: Flis på gulv og flis på vegger. Takess i himling. Gulvvarme. Utstyrt med dusjnisje, mekanisk avtrekk, servant og servantskap.
Vaskerom: Flis på gulv og pusset overflate på vegger. Takess i himling. Utstyrt med opplegg for vaskemaskin, skyllekum og stoppekran.
Trimrom: Flis på gulv, og malt overflate og panel på vegger. Takess i himling.
Badstu: Tregulv og panel på vegger. Panel i himling.
2. etasje
Kontor: Laminat på gulv, og malt panel og tapet på vegger. Takess i himling. Skyvedørsgarderobe.
Soverom 1: Tregulv og malt panel på vegger. Takess i himling. Panelovn. Garderobeskap.
Soverom 2: Tregulv og malt panel på vegger. Takess i himling. Panelovn. Skyvedørsgarderobe.
Soverom 3: Laminat på gulv og malt panel på vegger. Malt panel i himling. Panelovn. Garderobeskap.
Soverom 4: Tregulv og tapet på vegger. Takess i himling. Garderobeskap.
Soverom 5: Tregulv og tapet på vegger. Takess i himling.
Gang 1: Tregulv og malt panel på vegger. Malt panel og luke til kaldloft i himling. Trapp og sikringsskap.
Bad 1: Flis på gulv og flis på vegger. Malt panel i himling. Gulvvarme. Utstyrt med dusjhjørne, badekar, mekanisk avtrekk, servant, servantskap og veggmontert wc.
Toalett: Belegg på gulv og malt panel på vegger. Malt panel i himling. Panelovn. Utstyrt med wc, servant og naturlig avtrekk.
Gang 2: Belegg på gulv og malt panel på vegger. Malt overflate i himling. Garderobeskap og trapp.
Entre: Laminat på gulv og malt glassfiberstrie på vegger. Malt overflate i himling.
Kjøkken 1: Laminat på gulv og malt glassfiberstrie på vegger. Takess i himling. Panelovn. Innredning med benkebereder, opplegg for oppvaskmaskin og mekanisk avtrekksvifte over stekesonen.
Stue 1: Laminat på gulv og malt tapet på vegger. Malt overflate i himling. Panelovn og vedovn.
Soverom 6: Laminat på gulv, og malt tapet og panelplater på vegger. Takess i himling. Panelovn.
Bad 2: Belegg på gulv og våtromsplater på vegger. Takess i himling. Utstyrt med åpen dusj, servant, servantskap, wc, naturlig avtrekk og opplegg for vaskemaskin.
Gang 3: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling.
Kjøkken 2: Tregulv, og malt panel og laminatplater på vegg over benk på vegger. Malt overflate i himling. Panelovn. Innredning med mekanisk avtrekksvifte over stekesonen og benkebereder.
Soverom 7: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling. Panelovn.
Stue 2: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling. Panelovn. Garderobeskap.
Bad 3: Belegg på gulv og våtromsplater på vegger. Takess i himling. Utstyrt med mekanisk avtrekk, innfellbare dusjdører, veggmontert wc og servant.
1. etasje
Stue 1: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling. Vedovn.
Stue 2: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling. Vedovn, varmepumpe og panelovn.
Stue 3: Tregulv og tapet på vegger. Malt overflate i himling. Panelovn.
Gang 1: Laminat på gulv og malt panel på vegger. Malt overflate i himling. Trapp og skyvedørsgarderobe.
Kjøkken 1: Parkett på gulv, og malt panel og flis på vegg over benkeplate på vegger. Malt panel og downlights i himling. Innredning med mekanisk avtrekksvifte over stekesonen. Det er integrert oppvaskmaskin og kjøleskap.
Kjøkken 2: Laminat på gulv og malt overflate på vegger. Takess i himling. Panelovn. Innredning med mekanisk avtrekksvifte over stekesonen.
Stue 4: Tregulv og malt panel på vegger. Takess i himling. Vedovn og panelovn.
Soverom: Tregulv og malt panel på vegger. Takess i himling. Garderobeskap.
Bad: Flis på gulv og våtromsplater på vegger. Mdf panel. Gulvvarme. Utstyrt med dusjnisje, naturlig avtrekk, servant og servantskap.
Toalett: Belegg på gulv og malt panel på vegger. Takess i himling. Panelovn. Utstyrt med naturlig avtrekk og wc.
Gang 2: Belegg på gulv og malt panel på vegger. Malt overflate i himling. Trapp og sikringsskap.
Vaskerom: Belegg på gulv og malt panel på vegger. Malt overflate i himling. Utstyrt med opplegg for vaskemaskin.
Loft
Bod: Tregulv og ubehandlet vegger. Ubehandlet himling.
Hvitevarer
Det medfølger hvitevarer på kjøkken. Brunevarer medfølger ikke.
Når det gjelder øvrig løsøre i bolighus, diverse redskaper og utstyr, kan mye av dette medfølge etter nærmere avtale med selger.
Adkomst
Se kart.
Byggemåte
Våningshus:
Våningshus er oppført i tre etasjer over kjeller. Grunnmur er oppført i støpt betong og gråstein. Veggkonstruksjon er oppført i tømmer og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med betongstein. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med 2-lags isolerglass.
Hytte:
Hytte er oppført i én etasje. Bygningen har åpen fundamentering på pilarer. Veggkonstruksjon er oppført i bindingsverk og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med torv. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med koblet glass.
Garasje/ Lager:
Bygningen er oppført i én etasje. Bygningen er oppført på støpt plate på mark. Veggkonstruksjon er oppført i bindingsverk og er kledd med stående panel. Taket er et saltak og er tekket med metallplater. Vinduer med 2-lags isolerglass.
Garasje/ Lager/ Låve:
Bygningen er oppført i to etasjer over kjeller. Grunnmur er oppført i støpt betong. Veggkonstruksjon er oppført i betong og tre, og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med skifereternitt. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med enkelt glass og koblet glass.
Naust x 2:
Naust er oppført i én etasje. Veggkonstruksjon er oppført i tre og er kledd med stående panel. Taket er et pulttak og er tekket med metallplater. Etasjeskille er et trebjelkelag.
Stabbur:
Stabbur er oppført i to etasjer. Bygningen har åpen fundamentering på pilarer. Veggkonstruksjon er oppført i tømmer og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med skiferstein. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med koblet glass.
Dieselbod:
Bod er oppført i én etasje. Trebjelkelag på punktfundament. Veggkonstruksjon er oppført i bindingsverk og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med skiferstein.
Anneks/ Bod:
Anneks/bod er oppført i én etasje. Bygningen har åpen fundamentering på pilarer. Veggkonstruksjon er oppført i bindingsverk og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med metallplater. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med koblet glass.
Bod:
Bod er oppført i én etasje. Bygningen har åpen fundamentering på pilarer. Veggkonstruksjon er oppført i bindingsverk og er kledd med stående tømmermannspanel. Taket er et saltak og er tekket med torv. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med koblet glass.
Eiendomstype
Konsesjonspliktig landbrukseiendom
Oppvarming
Elektrisk og vedfyring. Det er 2 stk. luft til luft varmepumper i hovedhuset, plassert på stue og i kjeller.
Utleieleilighetene har som følger:
2- roms leilighet 1. etg: Vedfyring og strøm.
2- roms leilighet 2. etg: Vedfyring og strøm.
Søndre leilighet 2. etg (jaktleiligheten): Strøm.
Regulering
Eiendommen ligger innenfor Arealdel, kommuneplan for Verran. Plan ID 50391724001. Ikrafttredelse 24.02.2011.
Bestemmelser kan sees her:
https://www.arealplaner.no/5006/dokumenter/1742/Planbeskrivelse_endelig.pdf.
Eiendommen består av flere delarealer:
Delareal 62 782 m2
Arealbruk LNF-område m/spredt boligbygging, Nåværende
Områdenavn C4
Delareal 1 959 074 m2
Arealbruk LNF-område, Nåværende
Delareal 246 082 m2
Arealbruk Fritidsbebyggelse, Nåværende
Områdenavn RF4
Delareal 267 109 m2
KP Restriksjoner- Område unntatt for rettsvirkning
Delareal 367 m2
Arealbruk Fritidsbebyggelse, Framtidig
Områdenavn F5
Delareal 1 278 583 m2
Arealbruk LNF-område m/spredt fritidsbebyggelse, Nåværende
Områdenavn B2
Delareal 116 394 m2
Arealbruk Fritidsbebyggelse, Framtidig
Områdenavn F44
Omfattes også av flere reguleringsplaner:
- Sanna-Bratreitelva- plan ID 50391986002.
- Gruvevegen 3 - Malm- Plan ID 50392018001.
- Sanna- plan ID 50392006001.
- Hytteområde Røssin, plan ID 50391996003.
- Område skole- kirke ALT.2- Plan ID 50392009002.
- Omregulering (Hotell/Pensjonat)- Plan ID 50392007001.
- Malm sentrum (endring), Plan ID 50391956001.
- Strandvegen-Bjørkan, Plan ID 50391992002.
- Strandvegen boligområde, Plan ID 50392016001.
Interessenter oppfordres til å lese gjennom planene og sette seg inn i reguleringsmessige forhold som berører eiendommen.
Kulturminne: Lokalitetsnr 84380- Kirkested.
Våningshuset på Malm Gård er SEFRAK registrert.
(«Sekretariatet For Registrering Av Faste Kulturminne i Noreg»).
Meldeplikt ved endringar for bygningar eldre enn 1850
Bygningane i SEFRAK-registeret er i utgangspunktet ikkje tillagt spesielle restriksjonar. Registreringa fungerar meir som eit varsko om at kommunen bør ta ei vurdering av verneverdien før det eventuelt blir gitt løyve til å endre, flytte eller rive bygninga.
For meldepliktige bygningar (bygningar som er eldre enn 1850), er det lovfesta i §25 i Kulturminnelova at ei vurdering av verneverdien MÅ gjerast før søknad om endring eller rivning kan bli godkjent.
Saksgang for endring på meldepliktig bygning:
- Eigar må søke kommunen om alle endringar på bygninga.
- Kommunen sender søknaden til fylkeskommunen som skal uttale seg om søknaden FØR kommunen fatter vedtak.
- Kommunen skal melde alle endringar på bygninga til fylkeskommunen.
Ovennevnte kan medføre restriksjoner vedr. evt. endringer på bygningen.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst fra offentlig vei til privat gårdsplass. Gårdsplassen har god plass og god tilkomst.
Adkomsten er flatt. Eiendommen er tilknyttet offentlige vannkilde. Det gjøres spesielt oppmerksom på at eiendommen har rett til vederlagsfritt offentlig vann. Se vedlagte avtale fra 1948. Denne utgjør en betydelig besparelse hva angår kommunale avgifter.
Avløp fra bolig til kommunalt anlegg.
Eiendommen har god 4G dekning og fiber.
Overtakelse
Eiendommen overtas av kjøper etter nærmere avtale, tidligst fire uker etter at konsesjonsvedtak er truffet. Positivt konsesjonsvedtak med vilkår om boplikt er uten betydning for kjøpers plikt til å overta eiendommen etter foregående setning.
Nektes konsesjon som følge av forhold kjøper bærer risikoen for, overtas eiendommen senest én mnd. etter at Fylkesmannen har truffet vedtak.
Kjøper svarer fra overtagelsen for alle eiendommens utgifter og oppebærer eventuelle inntekter.
Våningshusets hoveddel leveres i ryddig og rengjort stand. Eiendommen overtas med løpende leieforhold i de 3 utleieenhetene som p.t. er utleid. Dersom kjøper ønsker at HELE boligen skal leveres uten leieforhold, må det tas forbehold om dette i kjøpetilbud/evt. må megler konfereres.
Uthusene leveres i ryddet stand.
Risikoen for eiendommen går over på kjøper når han har overtatt bruken av eiendommen. Overtar kjøper ikke til fastsatt tid, og årsaken ligger hos vedkommende, har kjøper risikoen fra det tidspunktet han kunne ha fått overta bruken.
Når risikoen for eiendommen er gått over på kjøper, faller ikke kjøpers plikt til å betale kjøpesummen bort ved at eiendommen blir ødelagt eller skadet som følge av en hendelse som selger ikke svarer for.
Andre relevante opplysninger
Malm Gård har 4 stk. matrikler (gnr/bnr). Det er derimot 707/1 som er gårdens hovedmatrikkel.
723/4 er en tinglyst parsell som ligger med bruksnavn Ystmarksvee. Det er i følge seeiendom registrert med et areal på 0 kvm og 90 kvm. I kartet er det registrert som en liten tomt. 707/15 er en registrert eiendom med bruksnavn Parken, med et areal på 0 kvm og teigen er registrert med areal på 19,9 kvm. 707/3 er en registrert eiendom med bruksnavn Sollia, også denne med 0 kvm areal.
Boligsalgsrapport / Takst / Våtromstest
Taksten er avholdt den 09.07.2024 av takstmann Anders Tannvik
Takstmanns konklusjon:
Nedenfor gjengis en kort oppsummering der den bygningssakyndige har beskrevet avvik ved boligen som har fått tilstandsgrad 2 (TG 2) eller 3 (TG 3).
TG3:
- Utvendig- nedløp og beslag.
- Innvendig - Etasjeskille/gulv mot grunn
- Innvendig - Innvendige trapper - 2
TG2:
- Utvendig Takkonstruksjon/Loft.
- Radon.
- pipe/ildsted.
- rom under terreng.
- krypkjeller.
- innvendige trapper/dører.
- vaskekjeller.
- Våtrom, Etasje 2 Bad , Kårleilighet 2. etasje- Overflater Gulv.
- Våtrom, Etasje 2, Bad , Kårleilighet 2. etasje - Ventilasjon.
- Våtrom, Etasje, Vaskerom, Kårleilighet 1. etasje, Overflater vegger og himling.
- Vaskerom Kårleilighet 1. etasje.
- Bad, Kårleilighet 2. etasje.
- Bad Kårleilighet 1. etasje.
- Overflater vegger og himling.
- Overflater, Gulv.
- Sluk, membran og tettesjikt.
- Kjeller, Toalettrom.
- Etasje 2, Toalettrom.
- Spesialrom, Etasje, Toalettrom , Kårleilighet 1. etasje, Overflater og konstruksjon.
- Varmesentral.
- Elektrisk anlegg.
- Drenering.
- Grunnmur og fundamenter.
- Terrengforhold.
- Utvendig vann- og avløpsledninger.
Deler av informasjonen i dette avsnittet er hentet fra tilstandsrapporten. Opplistingen over er ikke nødvendigvis uttømmende og du oppfordres til å lese og sette deg grundig inn i alt salgsmateriell.
Takstmannen opplyser om at det ikke er etablert brannskille mellom leiligheter på loft og heller ikke i kårdelen med tre boenheter.
Det bemerkes også at rømningsveier ikke er i henhold til dagens forskrift. Vinduer i 2. etasje har ikke tilfredsstillende åpning for rømning. Ved måling av vindu registreres det en størrelse på
47cmX108. Kravet er minst 50cm i bredde.
Det foreligger ikke tegninger i kommunens arkiv over trønderlån og rominndeling. Lovligheten er derfor ikke kontrollert.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring hos Fremtind. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Salgsdokumentasjon innhentes av forsikringsselskapet etter tinglysning.
Se nettsidene til Sparebank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Info/utdrag fra selgers egenerklæring:
1. Vet du om det er gjort arbeid på bad eller våtrom, enten av deg eller
tidligere eiere?
Ja: Mer eller mindre totalrestaurering av trønderlån med flere bad og toalett. Hovedrenovering 2000-2003, 2014, , 2016-2017
Faglært arbeid utført av Mandelid AS, Lønnum
Bygg, Eidesmo elektro, Tisløv as, Sandseter AS m
fl gjennom en 20 års periode. Arbeidet ble ferdigstilt i 2017.
Vet du om tettesjikt, membran eller sluk ble fornyet eller oppgradert?
Ja: Alle arbeider skal være fagmessig utført av
firma.
3. Vet du om det er gjort endringer eller reparasjoner på tak, fasade,
pipe/ildsted, terrasse, garasje, bod eller lignende, enten av deg eller
tidligere eiere?
Ja (1 av 2): Tak og undertak ble lagt av Tangvold as
på tidlig 2000 tallet.
Ny stålpipe i søndre pipe
Faglært arbeid utført av Tangvold as, Tisløv as mfl.
Mener det ble gjennomført i 2015. Arbeidet ble
ferdigstilt i 2015.
Ja (2 av 2): utbedring og montering av stålpipe
søndre pipe
Faglært arbeid utført av Tisløv as. Arbeidet ble
ferdigstilt i 2015.
4. Vet du om det er gjort arbeid med drenering, enten av deg eller tidligere eiere?
Ja: Drenering og knasteplater/isolasjon ble lagt før jeg startet overtakelse i 1999. Trolig utført i løpet av 90-tallet
Arbeid utført av Jakob Malmo (Tidligere eier) med gravefirma og ufaglært håndverker. Arbeidet ble ferdigstilt i 1996.
Gjelder dreneringsarbeidet hele eller deler av boligen?
Deler av boligen: De ble lagt nye vannrør og vvs og
drenering ift hele den bebodde delen av våningshuset. Det ble ikke lagt ny drenering ved den gamle gråsteinsmuren på søndre del, hvor
kjeller ikke er i bruk.
5. Vet du om det er gjort arbeid på det elektriske anlegget, enten av deg eller tidligere eiere?
Ja: Sikringsskap, nytt ledningsnett på det aller meste av huset er skiftet gjennom flere perioder. 2000-2002, 2006, 2014, 2016
Faglært arbeid utført av Eidesmo elektro AS mfl.
Arbeidet ble ferdigstilt i 2016.
6. Vet du om det elektriske anlegget har blitt kontrollert?
Ja: Jevnlig el tilsyn og kontroll. Siste for 2-3 år siden av
tilsynsmyndighet/Tensio?
Faglært arbeid utført av Jevnlig el tilsyn og kontroll. Siste for 2-3 år siden. Usikker på årstall. Arbeidet ble ferdigstilt i 2021
Boligkjøperforsikring
EiendomsMegler 1 formidler Boligkjøperforsikring fra HELP Forsikring AS. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler de neste fem årene. Du kan ta kontakt med megler for å få informasjon om boligkjøperforsikring eller lese mer på help.no. Forsikringen tilbys kun til privatpersoner som kjøper eiendom til eget eller nærmeste families bruk, og det er en forutsetning at kjøpsavtalen reguleres av avhendingsloven. Ved kjøp av landbrukseiendom/ småbruk, er det kun forhold tilknyttet til våningshuset som omfattes av forsikringen. For nærmere detaljer henvises det til forsikringsvilkårene. Megler mottar tegningsprovisjon fra HELP.
Oppdragsansvarlig
Megler: Henrik Fjær Tausvik Leder EM1 Landbruk/Eiendomsmegler
Fasiliteter
- Balkong/Terrasse
- Garasje / P-plass
- Peis / Ildsted
- Turterreng
- Utsikt
- Barnevennlig
- Bredbåndstilknytning
- Offentlig vann / kloakk
- Sentralt
- Fiskemulighet
Adgang til utleie
Det opplyses om at dagens eier, slik hovedhuset fremstår i dag har leid ut i 3 forskjellige leieavtaler, i tillegg til egen bosetting i hoveddelen. Det er ifbm. salg av eiendommen redusert aktivitet med utleie av boenheter.
Leievilkår er standard:
Kontrakt med 3 mnd oposigelse.
De er en tidsbestemt kontrakt: 3 år, med mulighet for forlengelse. Dog med 3 mnd oppsigelse. Inkludert i leie er wifi. Strøm kommer i tillegg og betales a konto og avregnes mot forbruk årlig.
Leiepriser som er benyttet tidligere, samt. som gjelder nå for 1.etasje og frem til sommeren for 2. etasje:
Leieforhold 1. etg.: Kr 6 223kr/mnd. Egen avtale om at leietager klipper gress. Har også fri tilgang til ved.
Leieforhold 2. etg.: Kr 6 500,-. (Utleid frem til sommer 2025)
Leieforhold 2. etg (Søndre) Kr 6 500,-. (pt. ikke utleid)
I følge matrikkel er boligen etablert med 2 stk. boenheter (og registrert med 2 adresser- Kjerkbakken 8 og 12.)
Den ene boenheten har vært oppdelt i flere leieforhold (3 stk.). Arealet for de aktuelle leieforholdene har ikke vært registrert som egen boenheter. Dette til orientering. Det gis ingen garanti for at slik godkjennelse vil bli gitt og forholdet er kjøpers ansvar og risiko.
Radon
Alle boliger/leiligheter som leies ut og som ligger i 3. etasje eller lavere, er pålagt radonmåling. Eier har ikke gjennomført målingen av boligen. Se
http://www.nrpa.no for info. Radonmåling må gjennomføres over en periode på minst 2 måneder i tidsrommet 15.10. - 15.04 hvert år. Kjøper overtar ansvaret/risikoen av for høyt radonnivå (tiltaksgrense er p.t 100 Bq) fra overtakelsen, samt for ev. utbedringstiltak som må igangsettes. Kjøper er gjort kjent med at for høye verdier kan være oppsigelsesgrunn for leietaker.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 13 102,50